i Tobback heroverweegt ontslag Buitenland Trinh, will you many me? Kardinaal treft geen blaam voor pedofiele priesters Assist Ultra-nationalist wint verkiezingen Bosnië Palestijnse staat nog lang niet opgericht ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1 Londen krijgt er duizenden bomen bij londen De komende drie jaar zullen vooral in de arme wijken van Londen 20.000 bomen worden geplant. Daarmee wil de charitatieve organisatie Bomen voor Londen volgens de Britse omroep BBC de kwaliteit van het leven in de Britse hoofdstad verbeteren. De organisatie is vooral actief in de armste wijken van de stad. Zij wil de bewoners, onder wie schoolkinderen, bij het planten van de bomen betrekken. Muiterij leger Lesotho onder controle maseru De muiterij in het leger van Lesotho is onder controle. Volgens premier Mosisili is de rust in het door Zuid-Afrika om ringde koninkrijk weergekeerd. Het was de eerste keer dat Mo sisili in het openbaar sprak sinds hij troepen uit Zuid-Afrika en Botswana vroeg zijn land te hulp te schieten. De premier zei dat de interventie noodzakelijk was omdat de regering niet langer in staat was haar werk te doen. De toestand werd volgens hem ver ergerd door muiterij in het leger. In totaal kwamen bij de strijd in het bergkoninkrijk zeker 66 mensen om het leven. Luchtruim Indonesië weer geheel open jakarta Om de toeristische industrie van Indonesië te stimule ren heeft president Habibie besloten het Indonesische lucht ruim verder open te stellen voor buitenlandse luchtvaartmaat schappijen. „Ik heb, als president, besloten alle buitenlandse luchtvaartmaatschappijen toestemming te geven om passagiers naar elke bestemming (in Indonesië) te vervoeren", aldus Habi bie in een toespraak tot toeristische organisaties. De Indonesi sche toeristenindustrie heeft zwaar te lijden gehad van de onlus ten van vorig jaar mei, die Habibie's voorganger Suharto na 32 jaar dwongen de macht op te geven. Executie en handamputatie in Kabul kabul In het sportstadion van de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gisteren onder grote publieke belangstelling een executie en een handamputatie uitgevoerd. Terwijl duizenden Afghanen 'God is groot' riepen, werd een 26-jarige wegens moord veroor deelde man door een Taliban-beul doodgeschoten. Een wegens diefstal veroordeelde man kreeg eerst een verdovende injectie, waarna een Taliban-arts zijn hand afhakte. Volgens de macht hebbers leidt het door hen ingevoerde streng-islamitische straf recht tot een daling van de criminaliteit. Dit jaar zijn al dertig executies in het stadion uitgevoerd. Machtsvertoon bij Afghaanse grens mashhad Meer dan tienduizend Iraanse militairen hebben gis- teren een parade gehouden door de heilige stad Mashhad aan de Afghaanse grens. Doel van het machtsvertoon is het intimi deren van de Afghaanse Taliban, die negen Iraanse diplomaten hebben gedood. Ook in andere steden werden militaire parades gehouden. Minister van defensie Ali Shamkhani woonde de pa rade in Mashhad bij. Shamkhani zei tegen de menigte dat Iran niet uit is op een oorlog met Afghanistan en zijn krachten liever spaart voor de echte vijand, Israël. De Taliban hebben de VS er overigens gisteren van beschuldigd samen te zwererrom Iran tot een aanval op Afghanistan te brengen. Zwitserse treinen krijgen stiltewagons bern Treinreizen zonder nerveus piepende elektronica. Dat kan vanaf morgen in Zwitserland in de treinrijtuigen waar oppiepers, draagbare computers, elektronische spelletjes of mobiele tele foons verboden zijn. De spoorwegen hebben om te beginnen in 48 treinen één of twee wagons tot stilterijtuigen uitgeroepen. De Zwitserse federale spoorwegen (SBS/CFF) reageren met deze stilte tussen de rails op de talloze klachten van reizigers, die ge noemde zaken meer dan beu zijn. Zjirinovski wil scoren in Leningrad moskou De Russische ultranationalist Zjirinovski heeft gisteren aangekondigd kandidaat te zijn voor de gouverneursverkiezin gen in de regio rond St. Petersburg. De leider van de liberale fractie in het lagerhuis, de Staatsdoema, zei zeker te zijn van een overwinning en beloofde van de regio rond St. Petersburg de meest welvarende van Rusland te zullen maken. Er moeten ver kiezingen gehouden worden ornaat de huidige gouverneur, Va- dim Goestov, deze week tot minister in Moskou is benoemd. Er is nog geen datum voor de verkiezingen vastgesteld. EU-subsidie rundvlees en zuivel omhoog brussel De Europese Commissie heeft besloten de exportsubsi dies voor rundvlees en zuivelproducten te verhogen. Redenen hiervoor zijn de sterk gedaalde export naar Rusland als gevolg van de crisis daar en de dalende dollar. Met de exportsubsidies wordt het verschil tussen de wereldmarktprijs en de interne Eu ropese prijs verkleind. Rusland is voor de Europese Unie een zeer belangrijke afnemer. Zo gaat er 41 procent van al het rund vlees naar toe en 32 procent van het varkensvlees. Ook boter en kaas gaan in grote hoeveelheden naar Rusland. Dodental Georges boven tweehonderd atlanta/miami Het dodental als gevolg van de orkaan Georges is gisteren tot zeker 241 gestegen. De orkaan is afgelopen nacht bij het eiland Key West voor de kust van Florida in het uiterste zuid oosten van de Verenigde Staten aangekomen. Tienduizenden mensen hebben het kustgebied verlaten. Georges heeft in de Dominicaanse Republiek aan ten minste 125 mensen het leven gekost. Er wordt daar verwacht dat het dodental zal stijgen, om dat nog tientallen mensen worden vermist. In Haïti, dat evenals de Dominicaanse Republiek op het eiland Hispaniola ligt, zijn 87 doden geteld. Daar worden nog zeker 34 mensen vermist. Op Cuba zijn drie mensen omgekomen en op Puerto Rico elf. Angola zet oppositie uit parlement luanda De Angolese regering heeft gisteren een nieuwe poging gedaan om Unita-leider Jonas Savimbi in een isolement te drij ven. Vijftien afgevaardigden die namens de opstandelingenbe weging in het parlement zitting hadden, is het lidmaatschap ontnomen. Zij blijven zich echter als parlementslid beschouwen. Volgens de wet kunnen parlementariërs slechts worden afgezet, als het parlement is ontbonden, er verkiezingen zijn gehouden of de UNITA tot een illegale beweging is verldaard. Truck in ravijn Peru: 26 doden uma Een vrachtwagen volgeladen met kinderen en ouders is in het Peruviaanse Andesgebergte in een ravijn gestort. Het onge luk kostte aan 26 mensen het leven, van wie de meeste kinderen van 11 of 12 jaar oud. De plaatselijke politie heeft gisteren be kendgemaakt, dat vijftien mansen gewond zijn geraakt. De open vrachtwagen, die eigenlijk maar plaats had voor twintig mensen, was met 41 inzittenden overbeladen. De kinderen en hun ou ders waren op een schoolreisje om het begin van de lente te vie ren. Het ongeluk gebeurde in de provincie Cajamarca, 750 kilo meter ten noorden van Lima. Volgens de politie heeft de motor van de vrachtwagen het tijdens een klim vermoedelijk begeven. «^Twaalf doden door geweld in Colombia Bogota Door politiek geweld in Colombia zijn ten minste twaalf personen gedood, aldus de autoriteiten gisteren. Acht do den vielen bij een aanval van honderden guerrillastrijders van de marxistische beweging Fare in de stad Dabeiba in de provincie Antioquia. Vier mensen werden gedood door een aanval van een rechts doodseskader op het stadje Lejanias in de oostelijke pro vincie Meta. Door het geweld van links en rechts vallen jaarlijks tienduizenden doden in Colombia. e Pers Diensten RTR Reuters quiberonDe 31 -jarige Fransman Benoit Lecomte, die 71 dagen gele den bij het Amerikaanse Cape Cod in de Atlantische Oceaan stapte met het vaste voornemen zwemmend de andere kant te bereiken, heeft gistermiddag zijn doel bereikt. Hij kwam rond vier uur aan op het strand van het Bretonse stadje Quiberon, waar zijn vriendin Trinh Dang hem enthousiast opwachtte. Hij had nog een speciale verrassing voor haar. Onder zijn zwemvliezen had hij bij aanvang van de tocht 'Trinh, will you marry me?' (Trinh, wil je met me trouwen?) geschre ven. Op zijn zesduizend kilometer lange zwemtocht werd Lecomte vergezeld door begeleiders in een boot, waarin zijn proviand voor on derweg werd vervoerd en waarin hij zich telkens na twee uur zwem men even kon terugtrekken om uit te rusten. Lecomte zwom, gehuld in een duikerspak en voorzien van zwemvinnen en een speciale snor kel, per dag zes tot acht uur. foto »ap» franck prevel brussel marc peeperkorn correspondent Kardinaal Danneels, de hoog ste geestelijke van België, is niet verantwoordelijk voor de pedofiele praktijken van zijn priesters. Het Hof van Beroep in Brussel vernietigde gisteren een eerder vonnis waarbij de kardinaal was veroordeeld tot het betalen van 25.000 gulden smartengeld omdat één van zijn 'werknemers' een minder jarig jongetje had verkracht. De advocaten van het slachtoffer tje overwegen naar het Hof van Cassatie te stappen. Danneels had begin dit jaar de Europese primeur door als kardinaal gedagvaard te wor den in een verkrachtingszaak. Een 65-jarige Brusselse priester stond terecht nadat hij jaren lang een tiental jongetjes had misbruikt. De advocaten van één van de slachtoffertjes sleepten ook Danneels voor het gerecht en stelden hem aan sprakelijk als werkgever. De rechtbank honoreerde deze noviteit en veroordeelde de kardinaal tot 25 mille smarten geld voor de getroffen familie. In hoger beroep is dit vonnis teruggedraaid. Het Hof stelt na studie van het kerkelijk recht dat er tussen Danneels en zijn priesters geen arbeidsrechtelij ke band bestaat zoals die tus sen een werkgever en zijn werknemer. Omdat deze relatie ontbreekt, is volgens het Hof de boete niet gerechtvaardigd. PRISTINA AFP Tientallen Kosovaren gedood dant Ladrovci, aldus Filic. Zoals gisteren gemeld hebben de nieuwe gevechten in het noorden van Kosovo circa 15.000 mensen van huis en haard verdreven. De meesten zijn bij het dorp Resnik terecht gekomen, volgens een woord voerder van de VN -vluchtelin genorganisatie UNHCR. Kosovo is een aan Servië on dergeschikt gemaakte provin cie. De etnische Albanezen vor men er de meerderheid. De UQK, de etnisch Albanese guer rilla, strijdt voor afscheiding van Joegoslavië. De Joegoslavische strijdkrach ten en politie hebben tientallen 'terroristen' gedood en 325 ar restaties verricht tijdens acties in het noorden van Kosovo. Dit is gisteren in Pristina door Ser vische bronnen meegedeeld. Kolonel Bozidar Filic zei dat sinds de acties tegen het Kosovo Bevrijdingsleger (UQK) dinsdag waren begonnen, het UQK met succes is uitgeschakeld in de bergen van Cicavica. Onder de 'meerdere tientallen' doden is de plaatselijke UQK-comman- Onder druk van voltallige Belgische regering BRUSSEL ANP-BELGA Het plotselinge ontslagverzoek van de Belgische minister Tobback van binnenlandse zaken heeft de regering giste ren in grote moeilijkheden gebracht. Met het hele kabi net probeert premier Dehaene het socialistisch zwaarge wicht aan boord te houden. Onder enorme druk van het hele kabinet beloofde Tobback gisteravond uiteindelijk zijn besluit te heroverwegen. Hij neemt vóór vanavond een definitieve beslissing. zijn rijkswacht, die 'volgens het boekje had gehandeld'. Maar inmiddels voelt hij zich bedro gen. De politiedienst had ver zwegen dat één van de betrok ken agenten vorig jaar werd ge schorst wegens mishandeling van een Marokkaanse asielzoe ker. Daarom moest hij nu 'zijn verantwoordelijkheid opne men'. Het kabinet hield spoedbe raad. In een verklaring liet de ministerraad weten dat ontslag in de huidige omstandigheden Tobback bood donderdagavond zijn ontslag aan in verband met de ontwikkelingen rond de dood van een Nigeriaanse asiel zoekster. Rijkswachters gebruik ten een kussen om de tegen stribbelende jonge vrouw de mond te snoeren toen ze haar dinsdag op het vliegtuig naar Afrika zetten. Ze raakte in coma en overleed kort daarna. Donderdag in de Senaat ver dedigde de minister met vuur 'niet de aangewezen manier' is om politieke verantwoordelijk heid te nemen. Tobbacks ver trek zou het voortzetten van het asielbeleid en de noodzakelijke hervormingen van politie en justitie ernstig bemoeilijken. De Franstalige gemeenschap in Brussel stelde de ceremoniële opening van haar jaarlijkse fes tiviteiten uit. Die zou samenval len met een herdenkingsdienst voor de overleden Sémira Ada- mu in de St. Michielskathedraal in Brusel. Amnesty Internatio nal en vijftig andere organisa ties kondigden in een overlij densadvertentie de plechtigheid aan. De Franstalige vrije universi teit in Brussel (ULB) schorste gisteren de lessen voor een eer betoon aan Sémira. Zo n 1.500 mensen onder wie de ouders van Dutroux-slachtoffer Mélissa Russo en de zus van het ver- Bij het officiële momument voor verdwenen en vermoorde kinderen 'De Vleugels van de Vrijheid' werden gisteren bloemen gelegd ter nage dachtenis aan de bij haar uitzetting omgekomen Sémira. foto paul van weel moorde meisje Loubna Benais- voor verdwenen en vermoorde sa, woonden de plechtigheid kinderen 'De Vleugels van de bij. Na afloop trok een stoet Vrijheid' en legden er bloemen naar het officiële momument neer. Clinton haalt uit President Plavsic komt tienduizenden stemmen tekort WASHINGTON Rtr-AFP President Clinton heeft gisteren fel uitgehaald naar de Republi keinse meerderheid in het Con gres. Hij verweet zijn politieke tegenstanders dat zij zich con centreren op de affaire-Lewins ky en de begroting niet afhan delen. De president tekende gis teren een wet die de regering in staat stelt de ambtenaren door te betalen. De begroting voor het komende jaar, dat op 1 ok tober begint, is nog niet goed gekeurd. II ASSIST IT een jong en dynamisch automatiseringsbedrijf, met 15 professionele en betrokken medewerkers, gevestigd te Hoorn (nh) en Eindhoven. ZOEKT ter uitbreiding IT PROFESSIONALS (vast dienstverband, projectbasis of freelance) op het terrein van ontwikkeling, beheer en netwerken II ASSIST IT biedt je een méér dan gemiddelde honorering en dito secundaire arbeidsvoorwaarden. Stuur, mail of fax ons je CV of maak direct een afspraak. II Assist IT LagEWBg/Büedijnhüf 82, 1G28 SE Hoorn Tel.: 0229 -275112. Fax: 0229 - 248031 e-mail: 2assist@2assist.nl SARAJEVO. OPA-Rtr De leider van de nationalistische Servische Radicale Partij. Nikola Poplasen, heeft met 326.000 stemmen de verkiezingen in het Servische deel van Bosnië-Herzegowina ge wonnen. De gematigde huidige president Biljana Plavsic, die de steun had van het Westen, kreeg 286.000 stemmen. De verkie zingen waren op 12 en 13 september. Mirko Boskovic van de kiescommissie van de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE), heeft de overwinning van Poplasen gisteravond be kendgemaakt. De OVSE heeft de verkiezin gen georganiseerd. Het collectieve presidentschap van Bos- Een archieffoto van de winnaar van de verkie zingen, Nikolai Poplasen, uit 1992. Op deze afbeelding draagt de leider van de Servische Radicale Partij het traditionele zwarte militaire Chetnik-uniform met mes en machinegeweer. foto reuters danilo krstanovic nië, waarin een moslim, een Serviër en een Kroaat zijn vertegenwoordigd, krijgt twee nieuwe leden. De moslim Alija Izetbegovic is herkozen. De Bosnische Serviërs worden vertegenwoordigd door Zivko Radisic, die als gematigd geldt. Hij versloeg met 358.000 tegen 315.000 stemmen het radicale zitten de presidiumlid Momcilo Krajisnik. De Kroaten worden vertegenwoordigd door Ante Jelavic, lid van de nationalistische par tij HDZ. In een interview met het Bosnische tijd schrift Dani probeerde Poplasen, wiens overwinning al dagen in de lucht hing, gis teren de moslims en Kroaten gerust te stel len. Hij zei dat hij de belangen van de Ser viërs binnen het kader van het vredesak koord van Dayton wil dienen en dat hij die van de moslims en Kroaten niet wil scha den. Hij sluit niet uit dat de Bosnisch-Servi- sche republiek zich bij de Joegoslavische fe deratie (Servië en Montenegro) aansluit, maar 'alle etnische groepen in Bosnië moe ten daarover langs wettige en democrati sche weg beslissen'. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Algemene Vergadering van de VN in New York heeft de aandacht weer eens gevestigd op de Palestijnse staat. Zal zo'n staat in mei volgend jaar wor den uitgeroepen, zoals presi dent Jasser Arafat beweert, of zullen de Palestijnen ervan af zien, zoals de Israëlische rege ring wil? Het heeft er op dit mo ment alles van weg dat niet Arafat, maar premier Neta nyahu zijn zin zal krijgen. Staat of geen staat, de prille Palestijn se autonomie blijft afhankelijk van de medewerking van Israël en het westen. De Amerikanen hebben in New York laten weten dat ze er niets voor voelen volgend jaar mei. als de Oslo-akkoorden aflopen, de Palestijnse onafhankelijkheid te erkennen. De Europese Unie zal er waarschijnlijk evenmin toe overgaan haar vertegen woordigingen in Gaza en Ramallah op te waarderen tot ambassades. In Israël is niet alleen de rege ring tegen de uitroeping van een Palestijnse staat binnen acht maanden, maar ook de op positie moet er niets van heb ben. En binnen de Palestijnse gebieden is er verzet van een aantal politieke tegenstanders van Arafat. De conclusie is dat de Palestijnse president zich onoverzienbare problemen op de hals haalt als hij koppig blijft volhouden tot en met de crucia le datum van 4 mei 1999. Maandag is het Arafats beurt een toespraak te houden tot de Algemene Vergadering. Hij is met klem gewaarschuwd, niet alleen door Netanyahu, maar ook door de Amerikaanse presi dent Clinton, geen uitspraken te doen waarvan hij snel spijt zal krijgen. Het voortdurend aan kondigen van de staat kan ertoe leiden dat de Palestijnen vol gend jaar mei het uitblijven er van zullen ervaren als een sma delijke politieke nederlaag. De verwachting is dat Arafat maandag een middenweg zal kiezen. Hij zal zonder twijfel de Palestijnse staat aan de orde stellen en waarschijnlijk ook mei 1999 als ingangsdatum noemen. Maar eraan toevoegen dat hij alleen tot de stichting zal overgaan als er tegen die tijd geen vooruitgang is geboekt in de onderhandelingen over een definitieve oplossing van het Is- raëlisch-Palestijnse conflict. Zo houdt hij een uitweg open. Israëlische architecten van de Oslo-akkoorden als Savir en Beilin hebben de Palestijnen met klem aangeraden het uit roepen van hun staat uit te stel len. Niet omdat ze er principiële bezwaren tegen hebben, maar omdat zo'n stap in mei volgend jaar de rechtse partijen in Israël in de kaart speelt. Netanyahu heeft al duidelijk gemaakt dat wat hem betreft de Oslo-ak koorden dood en begraven zijn als Arafat zijn plan doorzet. Als de Palestijnen eenzijdige stappen nemen, zal Israël'dat ook doen, heeft hij aangekon digd. Dat kan bijvoorbeeld bete kenen dat Israël meer delen van de Westelijke Jordaanoever zal inlijven of geen Palestijnse ar beiders meer zal toelaten. In een diepgaand gesprek heeft oud-minister Beilin deze week geprobeerd Arafat duidelijk te maken dat erkenning van een staat door de hele wereld niet opweegt tegen het nadeel van een Israëlische consensus erte gen. Hij deed de Palestijnse lei der ook een suggestie aan de hand; verleng de looptijd van de Oslo-akkoorden tot 1 januari 2001, in ruil voor een Israëlische toezegging voor 1 januari 1999 om het leger terug te trekken uit vijftig procent van de Westoever en een toezegging dat er in een definitieve regeling ruimte zal zijn voor een onafhankelijke, gedemilitariseerde Palestijnse staat. Ook bomaanslag tegen YS in Uganda gepland kamplala anp Achttien verdachten hebben in Uganda bekend betrokken te zijn geweest bij een poging de Amerikaanse ambassade in Kampala op te blazen. Het Ugandese dagblad New Vision heeft dit gisteren gemeld op gezag van de minister voor staatsveiligheid, Muruli Mu- kasa. Mukasa heeft voor het eerst bevestigd dat ook in Kampala een aanslag werd beraamd op het Amerikaanse gezantschap en dat die ter nauwernood mis lukte. De aanslag had op het zelfde tijdstip moeten plaats hebben als de verwoestende bomaanslagen op de Ameri kaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam op 7 augus tus. waarbij meer dan 260 mensen om het leven kwamen. De achttien maken deel uit van een groep van twintig aan gehouden verdachten. Ze zijn kort geleden in Kampala gear- resteeerd met hulp van de Amerikaanse federale recher che (FBI). Zeker een dozijn FBI-agenten werkt samen met de Ugandese politie. Mukasa zei dat de aanslag begin augustus is mislukt dankzij strenge veiligheids maatregelen. De grote hoeveel heid explosieven die de ver dachten wilden gebruiken, is in beslag genomen. De terroristen overwogen ook aanslagen op een markt, de Bank van Ugan da en het parlementsgebouw. Ze zouden steun hebben ge kregen uit Sudan en van de Saudische balling en terrorist Osama bin Laden, de hoofd verdachte van de bloedbaden in Nairobi en Dar es Salaam. Netanyahu toch bereid om land terug te geven jeruzalem ap De Israëlische premier Neta nyahu heeft voor het eerst offi cieel gezegd dat hij bereid is de Israëlische troepen uit nog eens dertien procent van de Westoe ver terug te trekken. Dat heeft de Israëlische radio gisteren be kendgemaakt. Het Amerikaanse voorstel is al lang geleden door de Palestij nen aanvaard, maar stuitte tot dusverre steeds op onwil van de regering-Netanyahu. Volgende week ontvangt de Amerikaanse president Bill Clinton Arafat en Netanyahu elk afzonderlijk op het Witte Huis. Een rechtstreek se ontmoeting tussen Arafat en Netanyahu zit er volgens ken ners niet in. Volgens een ingewijde wor den bij het overleg tussen Israël en de Palestijnen grote vorde ringen gemaakt en is er alle kans dat binnen een week of twee een overeenkomst uit de bus rolt. Door een bij het over leg betrokken Palestijnse onder handelaar, die niet met name genoemd wilde worden, werd gisteren bevestigd dat de partij en elkaar veel dichter genaderd zijn dan officieel door de Pales tijnse Autoriteit wordt toegege-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7