Ontslagen 'super-PG' vangt bot Waarom CNN van de Amsterdamse kabel moest verdwijnen Binnenland Van Bolle Buik ot Ba.si.s.scJiool Zuivering voor zestigduizend wc's Moderne verzuiling in plaats van fundamentalisme ititie hoort columnist Van der List erdamJustitie in Amsterdam wil de Volkskrant-columnist k y van der List nader horen over zijn uitlatingen over homo- m uelen. Dat heeft justitie gisteren meegedeeld. Afhankelijk Hit onderzoek zal de officier van justitie belast met discrimi- I jzaken beslissen of hij Van der List gaat vervolgen wegens v diging. In augustus schreef Van der List in een van zijn co- ïs onder meer zich te storen aan de hedonistische cultuur ns de Gay Games. Hij concludeerde dat homoseksuelen op- iv onzichtbaar moeten worden in de samenleving. Het _j lpunt Discriminatie, dat 75 klachten heeft gekregen, deed I jfte van belediging van homoseksuelen. liiderberg stapt weer naar rechter i2 te_i Het comité Zicht op Muiderzand uit Muiderberg stapt euvv naar de rechter om te voorkomen dat Almere een aan- oontorens bouwt. De gemeenteraad van Almere besloot lerdag het bestemmingsplan Marina Muiderzand niet te ien. De gemeente Almere wil aan het strand van het IJmeer luxueuze woontorens bouwen. Bewoners van Muiderberg 'n dat de gebouwen hun uitzicht ernstig zullen aantasten, •chter bepaalde in juli in kort geding dat de gemeenteraad Umere het bestemmingsplan nog eens goed moest bekij- Bovendien diende de raad de beslissing met argumenten te rbouwen. Volgens het comité is dat niet gebeurd. vocaat: Stop kwestie-Wilman lem» Het kabinet moet zo snel mogelijk een einde maken ■j le slepende affaire rond de ten onrechte van communisti- ^svmpathiën beschuldigde ingenieur J. Wilman uit Rotter- Dat schrijft de advocaat van Wilman, mr. J. Gaasbeek uit l( lem. aan het kabinet. De BVD legde begin jaren vijftig een b ler over de Rotterdammer aan wegens 'communisme'. De ime dienst speelde ook informatie door aan potentiële arl gevers, waardoor Wilman zijn hele leven niet meer aan het is gekomen. De geruchten waren op niets gebaseerd. In besloot de minister van binnenlandse zaken de destijds 73- Rotterdammer te rehabiliteren. Wilman kreeg een schade- ieding van vijftigduizend gulden aangeboden, maar die :rde hij. Uit dit lage bedrag blijkt dat het rijk nog steeds niet I eft dat het principieel fout zat en onrecht heeft bedreven, ®nent de gedupeerde man. rgiebedrijf verplaatst windmolen :dam» Op computergestuurde platformwagens met in to- 16 wielen wordt vandaag op de Maasvlakte een vijftig meter windmolen vierhonderd meter verplaatst. De vierhonderd regende windmolen blijft tijdens het transport geheel intact jrdt inclusief de fundering rechtopstaand vervoerd. De molen moet naar een andere plek omdat er vlak voor de s waar hij nu staat, een bedrijfspand wordt gebouwd. Daar- zou de molen in de toekomst niet genoeg wind meer kun- angen. De molen is eigendom van het Zuid-Hollandse ;iebedrijfEneco. lei. niwplan helpt Nigeriaanse niet Mroam De bestuursrechter in Amsterdam heeft bepaaJd dat geriaanse asielzoekster Kate Mauzu op korte termijn het uit moet. Volgens de rechter zijn er geen gronden om de ÏH tting van de 21-jarige vrouw uit te stellen zodat zij de defi- re beslissing over een verblijfsvergunning in Nederland af rachten. Mauzu verwierf enige bekendheid door haar voor men huwelijk met de 70-jarige Amsterdamse advocaat H. Het stel ontmoette elkaar in het grenshospitium bij Schip- ks Zl ecteur op staande voet ontslagen ien» De directeur van de sociale werkvoorziening De Sluis i in Woerden is op staande voet ontslagen. Belangenver- I' geling met het bedrijf van zijn echtgenote, extreme onkos- :claraties, de verbouwing van de privéwoning en de aanleg n9' en tuin op kosten van De Sluis Groep en het onjuist infor- n van het dagelijks bestuur en de raad van.commissarissen le reden voor ontslag. De Sluis Groep heeft inmiddels stap- Q indernomen om de geleden schade te verhalen op de ge- n directeur. Justitie verdenkt de man ervan op 21 februari ciale werkplaats in Woerder in brand te hebben gestoken. stelligste en ipeesf inforipAt'ieve Beurs voor taande én j°nge ouders xriet kinderen t°t 8 jaar. s voor de f-rangersclzap, alles voor ouders iiie< ide einfjes. Kijken, testen, vergelijken- Oók voor de en uitje oxn n°g lang over na te praten.' NEGEN MAANDEN BEURS APPY KIDS Z. 3, 4 oktober '98 Airisferdarri RAI info: °2° S49 U \Z Minister wil niet met Docters van Leeuwen praten Minister B. Korthals van justitie heeft een persoonlijk ge sprek met de voormalige super-pg A. Docters van Leeu wen geweigerd. Na het aantreden van de WD-minister zocht Docters schriftelijk contact met de minister. Hij wilde bezien of de gerezen problemen tussen hem en 'de staat' in een goed gesprek kunnen worden opgelost. Korthals liet Docters echter per brief weten zo'n gesprek onwenselijk te vinden. den haag gpd In zijn brief verwijst Korthals Korthals schrijft er de voorkeur aan te geven de gesprekken via de advocaten te voeren. De voormalige super procu reur generaal was niet voor commentaar bereikbaar. Eerder heeft hij al verklaard de afloop van de rechtszaak af te wach ten, alvorens commentaar te geven. Naar verwachting zal de rechtszaak over het ontslag van Doctewrs in november voorko men. De WD heeft zich het afgelo pen jaar op het formele stand punt gesteld dat de uitspraak van de rechter doorslaggevend is om een eventuele terugkeer van Docters te bewerkstelligen. Diverse politici uit de WD-top hebben echter achter de scher men de afgelopen maanden een sterke lobby gevoerd om Doc ters op zijn post bij het open baar ministerie terug te krijgen. Docters moest het veld rui men na een forse aanvaring met voormalig justitieminister W. S- orgdrager. Zij verweet Docters onvoldoende loyaliteit aan de minister in een conflict met de in opspraak geraakte procureur- generaal D. Steenhuis en zegde het vertrouwen in hem op. De rechter kan de overheid niet gelasten Docters terug te nemen. Hij kan zich slechts uit spreken over de vraag of de werkgever (de overheid) een 'nieuwe beslissing' moet nemen over het ontslag van Docters. Docters heeft tevens een forse 'uitkoopsom' geëist. maarsen Ten westen van Utrecht moet een nieuwe stad verrijzen met dertigduizend huizen: Leidse Rijn. Dat betekent dat straks het rioolwater van zestigduizend huizen moet worden gezuiverd, want de doorsnee nieuwe eengezinswoning heeft tegenwoordig twee wc's. Op het industrieterrein 'De Wetering' bij Maarssen wordt daartoe een zuiveringsinstallatie ge bouwd. Behalve het afvalwater van de bewoners van Leidse Rijn moet de installatie ook grondwater en slootwater reinigen. Het gezuiverde water wordt op het Amsterdam-Rijnkanaal geloosd. FOTO •ANP»PETER BROM Oprichting Islamitische scholen verloopt moeizaam den haag wilfred scholten Voorstanders van islamitische scholen sommen in één adem de voordelen op: de integratie van de kinderen in de samenle ving verbetert, de onderwijsre sultaten zijn hoger, de ouders zijn meer betrokken bij de scho len en het onderwijs ligt meer op een lijn met de opvoeding thuis. De behoefte bij de ouders aan deze moderne variant van de oude Nederlandse verzuiling groeit gestaag. Maar de oprich ting van eigen scholen verloopt moeizaam. Het is daarom een slechte zaak dat de aanvraag voor de eerste middelbare islamitische school door de Tweede Kamer is afgewezen, meent het Am sterdamse CDA-gemeente- raadslid Frank Nyamut, tevens directeur van een openbare ba sisschool in de Bijlmer. Er mo gen dan te weinig basisscholen in Roterdam zijn die voor de benodigde aanvoer kunnen zor gen, een uitzondering was op z'n plaats geweest. „Een selec tief argument. Het ministerie gaf het joods voortgezet onder wijs in Amsterdam wel toestem ming een school te stichten, omdat hun gemeenschap te klein is om aan de normen te kunnen voldoen. Wij zijn bijna de grootste religieuze groep in de hoofdstad en moeten wél aan de strenge normen vol doen. Zo sluit je een bevolkings groep uit." Achter de strenge overheid schuilt een vrees, denkt Nya- mut. „De angst voor islamitisch fundamentalisme is groot. Joodse organisaties kunnen te kust en te keur subsidies op strijken, terwijl islamitische or ganisaties vaker zichzelf moeten bedruipen." Daar schuilt een groot gevaar in. „Zo drijf je de initiatiefnemers van islamitisch onderwijs in de armen van de conservatieve moederlanden. Daar zijn fondsen zat om mosli- monderwijs te financieren. Maar dan heb je er als Neder landse samenleving geen vat meer op en is de kans op radi calisering van het onderwijs groter." Een geïsoleerde school voor fundamentalisten-in-opleiding is het angstbeeld. „Absoluut koudwatervrees", meent de Rotterdamse onderwijswethou der Els Kuiper. De twee be staande islamitische basisscho len in de Maasstad functioneren goed. Een aanvraag voor drie nieuwe scholen is in behande ling. „De scholen moeten vol doen aan allerlei wettelijke re gels. Het is onmogelijk te ver vallen in fundamentalisme zon der dat de inspectie of wij dat zouden opmerken. In Rotterdam is onlangs een peiling gehouden onder de ou ders naar de behoefte aan be paalde vormen van onderwijs. Negen procent zou best islami tisch onderwijs voor hun kind willen als de kwaliteit op die scholen vergelijkbaar is met het bestaande niet-islamitische on derwijs. In de deelgemeenten Feyenoord, Delfshaven en Cen trum was het percentage 18 procent. „Opvallend is dat het niet ten koste gaat van het openbaar onderwijs, maar van de vraag naar katholieke en protestantse scholen. Ouders die hun kind toch al naar het bijzonder onderwijs sturen en religie voor de opvoeding be langrijk vinden, zien wel wat in islamitische scholen. Het is een verschuiving binnen en geen toename van religieus onder wijs." Er is bovendien geen enkele aanleiding te vrezen dat de gro te steden overspoeld zullen worden door instellingen voor moslimonderwijs. In Amster dam zijn momenteel vijf islami tische basisscholen. Maar de oprichting van een middelbare school is pas in een verkennen de fase. Een aanvraag is nog niet ingediend. Reden voor het moeizaam verlopende initiatief is de onderlinge verdeeldheid van de moslims. „Ach, ik weet niet of je dat een handicap moet noemen", zegt Nyamut. „Het is een gegeven." Amsterdam en Rotterdam mogen dan nauwelijks voldoen aan de normen die het ministe rie stelt voor de oprichting van eigen islamitische scholen, bui ten die steden wordt het nog lastiger. Een vloedgolf van isla mitisch onderwijs lijkt niet op komst, onder meer door de el kaar beconcurrerende stromin gen. „We lijken soms net gere formeerden", aldus Nyamut. Kleinschalig en positief ge richt, dat is het opkomend mos limonderwijs volgens de betrok kenen. Een eigentijdse vorm van het typisch Nederlandse verzuilingsmodel dat al bijna ter ziele is. „Wij zijn onderdeel van de Nederlandse samenleving", zegt directeur M. Bhoelan van de Amsterdamse islamitische basisschool Elkadissia. „Ik wil nu eens definitief naar het rijk der fabelen verwijzen dat wij onze eigen scholen willen heb ben om ons af te zonderen van de Nederlanders." Landeigenaren en boeren veel duurder uit leiden monica wesseling Boeren en andere landeigena ren moeten volgend jaar per hectare bijna twintig procent meer betalen aan het Hoog heemraadschap van Rijnland. De zogeheten 'omslag onge bouwd' stijgt van 94 naar 110 gulden. Ook de eigenaren van huizen en andere gebouwen gaan, voor het drooghouden van de voeten, meer betalen. Nu betalen ze 45 cent per vijf duizend gulden van de taxatie waarde. Volgend jaar komt daar drie cent bij. Huurders van een huis zijn niets méér kwijt; zowel de bij drage aan het schoonmaken van het water (de vervuilings- heffing) als de bijdrage aan de droge voeten (de omslag) blij ven gelijk. Eenpersoonshuis houdens betalen 110 gulden, meerpersoonshuishoudens 290 gulden. Dit jaar is voor ruim drie mil joen gulden aan heffingen kwijtgescholden. Op de begro ting voor 1999 zet het Hoog heemraadschap hiervoor 4,5 miljoen apart. Rijnland is met honderddui zend hectares aan grondgebied een groot waterschap. In totaal staan er 460.000 woonruimten en is de waarde van de gebou wen 135 miljard gulden. De tarievenstijging moet nog door de Verenigde Vergadering van Rijnland worden goedge keurd: het komt half oktober aan de orde. Museumweek kinderen wordt te duur uitje Aan de Nationale Junior Muse um Week blijkt voor veel scho len een veel duurder prijskaartje te hangen dan ze aanvankelijk hadden gedacht. De stichting Museum Jaarkaart houdt vol gende week een actie waarbij leerlingen gratis een museum kunnen bezoeken. Scholen kun nen voor een gulden een pas poort kopen dat de kinderen eveneens recht geeft op de gra tis treinreis. Maar omdat de NS als voorwaarde stelt dat per drie kinderen één volwassene mee reist, zijn de scholen veel duur der uit. De volwassenen moeten namelijk wel de volledige prijs betalen. Daarom haken veel scholen af. Bij basisschool de Triangel in Lunteren blijven de bestelde veertig paspoorten keurig in de doos. „We waren laaiend en thousiast over het gratis trein kaartje voor kinderen", zegt on derwijzer Klei. „We besloten vijf groepen te laten gaan in plaats van één, waarvoor we de pas poorten al in huis hadden. Maar toen we bijbestelden, werden we gebeld met de vraag of we wel wisten dat voor elke drie kinderen een begeleider mee moet, die het volle pond betaalt. Dat zou per groep op meer dan vierhonderd gulden komen." Klei en zijn collega's voelen zich beetgenomen. „We vinden dat deze actie helemaal nergens op slaat. Het is misplaatst en misleidend. Natuurlijk kunnen we ook naar een museum in de buurt gaan. Maar daar zijn we al zesentwintig keer geweest." Projectleider Branderhorst van de stichting Museum Jaar kaart vindt de commotie over dreven. „We hebben wel meer negatieve reacties gehad. Maar het is al een extraatje dat kinde ren gratis het museum in kun nen en dat musea extra activi teiten houden. Een gratis reis hebben we ze nooit beloofd. Dat zou ook wel al te mooi zijn." mti eei'eek op een plaatselijk gekisse- over centen, de ruzie tussen ia (O in Amsterdam en de Araeri- ise nieuwszender CNN. Maar gbl 1 zo vaak bedriegt de schijn. Verploeg, secretaris van de |S erlandse Vereniging van Jour ten (NVJ), legt uit dat het gaat ve' ten principiële kwestie van in- ationale omvang. &dL 1rdam hans verploeg n in de vulgaire maar journa- l£3ik niet te ontlopen Clinton-affai- rt het gemis van de intema- televisiezender CNN op de idvtterdamse kabel velen te irrite- c Natuurlijk, er valt best te leven >5 er CNN, maar valt er ook te zonder CNN? Dat is een ip0 die gesteld kan worden vanuit Ttenschap dat er ruim tweedui- dagblad- en omroepjoumalis- ten in Amsterdam wonen. Het alternatief waarmee A2000, de commerciële eigenaar van de Am sterdamse kabel, kwam is het inter nationale station van de BBC. BBC World geeft een verantwoorde, vaak afstandelijke blik op internationale ontwikkelingen, achtergronden en analyses. Het Britse station mist de typische Amerikaanse nieuwsbena- dering waarin nieuwsfeiten als hot dogs in een hoog tempo worden ge serveerd. Voor de journalistiek functioneert CNN wereldwijd als een geavanceer de tipgever met een 24-uurs nieuws- carrousel waar vers materiaal eerder nieuws vervangt. Toegegeven, het laatste jaar- is deze signaleringsfunc tie van CNN, zeker waar het gaat om nieuws uit Noord-Amerika, maar ook voor berichten uit moeilijk toe gankelijke gebieden als Algerije, deels overgenomen door journalis tieke Internetsites. Met name in de Clinton /Lewinsky-affaire zijn het nu Internetjournalisten die op kop lo pen met feiten die aanvankelijk nie mand voor waar houdt de relatie met 'die vrouw', de jurk. de sigaar en alle andere onsmakelijkheden. Toch houdt CNN voorlopig een wereldwijde nieuwssignalerings- functie. In tijden van internationale conflicten ontstaat bovendien het zogenoemde CNN-complex, een verhoogde consumptie van kranten, radio en tv en Internet. Tijdens de Golfoorlog bleken sommige Ameri kanen zo nieuwsverslaafd dat een psychiater al sprak over een CNN- dieet. Helaas had bijna niemand tij dens de Golfoorlog in de gaten dat ook de pers zelf, CNN voorop, speler en slachtoffer werd van wat in een belangwekkende studie (Do the Me dio Governtechno-porno wordt genoemd. Volgens de auteurs van dit boek brachten CNN en andere televisienetwerken de Golfoorlog als een gewapend treffen zonder slacht offers. zoals in pornografie seksueel geweld zonder slachtoffers wordt voorgesteld. CNN met name vestigde voortdu rend de aandacht op Amerikaanse technologische hoogstandjes met de precisie-Scudraketten. De satelliet- beelden van CNN-journalist Peter Arnett vanuit belaagd Bagdad kwa men via uvy omroep loepzuiver op het schenn. Virtual-reality is daad werkelijk aangebroken. Met de pin da's en een drankje vanuit de leun stoel midden in een echte versie van Star Wars. De felle strijd tussen president Clinton en de meerderheid in het Amerikaanse Congres lijkt een nog geavanceerder media-tijdperk aan te kondigen. De positie van Clinton en zijn aanklager Starr worden bijna elk uur in tv-enquétes van coast to coast getoetst. Zelfs de beurzen lij ken internationaal mee te bewegen. De televisie-anchorman beschikt weldra over meer macht dan de pre sident. Daarbij moet de macht van Time Warner, eigenaar van CNN en het grootste media- en amusementsbe drijf ter wereld, niet onderschat wor den. Het toekomstige digitale televi sie-aanbod zal ruim tweehonderd keuzemogelijkheden bieden, uiteen lopend van betaal-tv voor de voet balwedstrijden, muziek en film, kin- der- en weerzenders. Juist CNN be schikt met Time Warner over een kapitaalkrachtig moederbedrijf dat bovendien ieder programma kan le veren van Warner Bros, Cartoon- network tot Madonna. CNN zelfheeft met zijn wereldwij de net van correspondenten en zijn Engelstalige programma een sterke concurrentiepositie op de markt van internationaal televisienieuws. Time Warner is als kabelleverancier bo vendien een grote collega van het Amsterdamse kabelnet A2000 en be dient alleen al in de Verenigde Sta ten negentien miljoen huishoudens, bijna twintig procent van alle gezin nen in de VS. Een andere aanbieder van kabel netten in de VS is US West, een commercieel telefoonbedrijf zoals KPN Telecom in ons land. US West is na Time Warner in omvang het derde kabelbedrijf van de VS en haalt tweederde van de inkomsten uit kabelactiviteiten. US West is via een ander Amerikaans bedrijf. Me dia One, direct betrokken bij de Am sterdamse A2000. Media One heeft een 50-procents belang in A2000. De kluwen lijkt onontwarbaar nu Time Warner, de moeder van CNN en US West in de VS weer samenwerken in Time Warner Entertainment. Juist deze joint-venture houdt zich bezig met betaal-tv en kabelnetten. Is de communicatie tussen de bei de Amerikaanse moederbedrijven van CNN en A2000 tussen Time Warner en US West nu zo gebrek kig dat het gevecht om de kosten voor CNN op de Amsterdamse kabel niet aan de Amerikaanse directieta fel kon worden uitgepraat? Of heb ben de Amerikanen een plan ont wikkeld om zoveel mogelijk zenders achter de betaal-tv decoder te krij gen op A2000, een van de grootste kabelnetten van Europa? En moest in die opzet CNN tijdelijk in de hoofdstad wijken? Hans Verploeg is secretaris van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten en lid van het dagelijks be stuur van de Internationale Fede ratie van Journalisten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5