- 'Ij. ÉT- ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1998 De geschiedenis van het Lange Voorhout Is er iets Haagsers denkbaar dan het Lange Voorhout? Die deftige straat met zijn voorname gevels, de lindebomen, de rust. De mooiste laan door de eeuwen heenwordt er van gezegd. Over dat stukje Nederland verscheen een boek dat de geschiedenis van die Haagse tiots heeft vastgelegd: 'Het Lange Voorhout - Monumenten, mensen, macht'. Het werk verhaalt over een tijd die begint met Die Haghe, een dorp vol schapen waar zich monniken gingen vestigen, bestuurders, edelen en zelfs Oranjes. Met het Lange Voorhout als in alle opzichten voornaam centrum: riante panden en in de laan altijd wat te doen - van plechtige processie tot kleurrijke kermis. Rond 1900 echter sloeg de verzakelijking toe. Woonhuizen werden vertimmerd tot kantoorpanden en de kennis ging decennia lang uit het straatbeeld. Maar: de Haagse deftigheid bleef. Een impressie in woord en beeld van het Lange Voorhout. De plannen van de Ge schiedkundige Vereni ging Die Haghe om een uit te brengen over het Lange lorhout, wierpen Lidy van der Spek lazerswoude) het onderwerp voor ar doctoraalscriptie cultuurweten happen in de schoot. Ze verdiepte :h in een bijzonder stukje Lange lorhout, een pand met landelijke rmaardheid: Hotel Des hides. Over geschiedenis van dat paleisje le- rde ze een bijdrage aan het boek. Honderden uren bracht Lidy van Spek door in het gemeentear- ief. Talloze malen dwaalde ze door gangen en vertrekken van Hotel i Indes. De speurtocht leverde on- andere een schat aan architecto- ich feitenmateriaal op. Bijvoor- eld het gegeven dat de oreilles de vensters van Des Indes bij statige hotel voor het eerst in Ne tland werden toegepast. Van der iek vergeleek Des Indes daarnaast andere roemruchte palace-ho- in Europa. Ook verzamelde ze tante wetenswaardigheden over leven van de bewoners en gas was er die intrigerende eerste be- baron van Brienen. Van der ek: „Des Indes is niet gebouwd als iel, maar als paleisachtige woning, ton van Brienen, die tot dan op idgoed Clingendael in Wassenaar londe, gaf in 1856 opdracht aan de lagse architect Arend Roodenburg om een nterverblijf te ontwerpen. De baron, puissant vond het chique om grote feesten te geven, lar in de wintermaanden waren de gaten niet bereid om de reis naar het buitenverblijf te idernemen. Hij had daarom dus een winterver- jf nodig, midden in de stad. Een paleisje, met lzaal en verscheidene logeervertrekken. Dat f aanzien. ben verhalen tegengekomen over het pro scue gedrag van de baron. Hij zou er minares- op na hebben gehouden. In het boek over Lange Voorhout is een foto opgenomen van Deurknop in Hotel des Indes, het vroe gere winterverblijf van baron van Brie nen. Het verhaal gaat dat de baron een veer in het deurbe- slag stak als hij een vrouwelijke gast in zijn slaapkamer ont ving. foto lidy van der spek het beslag op de deur van zijn slaap vertrek. Aan de bovenkant zit een klein gaatje in dat beslag. Daar zou de baron als teken een veer in heb ben gestoken, telkens wanneer hij met een vrouw het bed deelde." Ter zijde: in de vroegere slaapkamer van de baron, overleed op 23 januari 1931 hotelgaste Anna - prima baleri- na - Pavlova. De baron heeft niet lang kunnen ge nieten van zijn aardse schatten aan het Lange Voorhout nummer 56. In 1858 werd de eerste steen gelegd voor het paleis. Een paar jaar later, in 1863, stierf hij ten gevolge van een longontsteking. Zijn oudste zoon, Ar nold van Brienen verkocht het pand in 1881 aan ene Friedrich J.G. Wirtz, die er een Palace Hotel van maakte. De kranten uit die tijd schreven er uiterst lovend over. Van der Spek dook uit het archief een verslag uit 'Het Vaderland' op. „Een hotel dat zich in het bijzonder voor de huis vestingen van Indische familieën aanbeveelt, een uitstekend restau rant heeft, ook voor stadsgenooten, te vergelijken met de grootste inrich tingen van dien aard te Parijs en in andere wereldsteden. De prachti ge breede ingang maakt een flink ef fect en het gezicht naar de beiden zijden van den hoofdingang, geheel in wit marmer, met kolossale zuilen, is werkelijk verrassend, vooral door de weerkaatsing van corridors in de met zorg aangebrachte spiegels. Alle kamers zijn van prachtige marmeren gebeeldhouwde schoorsteenmantels en kozijnplaten van dezelfde kleurvoorzien." In de loop van decennia is Hotel des Indes nog diverse malen'verbouwd. Maar het statige, de grandeur is tot op de dag van vandaag behou den. Een ononderbroken stroom prinsen, politici en Indische planters vond de weg naar het hotel. En Van der Spek? Ondanks de vele bezoeken aan dat statige gebouw aan het Lange Voorhout heeft zij er nog nooit een nacht doorgebracht, ,,'t Is toch een beetje boven mijn budget." tel des Indes. Op deze afbeelding is het paleisje veel groter dan in werkelijkheid. En de Vos in Tuin- iat aan de rechterzijde, eigenlijk een smal straatje, ziet er - ten onrechte - uit als een brede allee. Het Lange Voorhout - Monumenten, mensen, macht; Dr. Thera Wijsenbeek en anderen; uitgeverij Waanders; prijs tot 1 januari 79,95 gulden, daarna 99,50 gulden, foto-s haags gemeentearchief Tentoonstelling over hetzelfde onderwerp: Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7; t.m. 29 november. - - - De panden aan het Lange Voorhout zijn van binnen vaak net zo statig als aan de buitenkant. Lange Voorhout 32, het huidige kantoor van Van Lanschot bankiers, werd in 1773 en daarna verbouwd voor Cornelis van Heemskerck, een vrijgezel. De decoraties zijn goed bewaard gebleven. Op de foto: 'Spelende kinderen'; D. van der Aa, circa 1772. foto m. ibelings Aan feesten geen gebrek, in de .panden aan het Lange Voorhout. Groots werd daar bij voorbeeld het huwelijk gevierd van Cornelis Tromp, zoon van de grote admiraal, met Mar- garetha van Raephorst. De bruidstaart maakte indruk: twee oorlogsschepen van suiker waar van de kanonnen met echt buskruit waren ge vuld. Maar: het afschieten van de kanonnen mislukte... De familie van de bruid - zo blijkt uit de geschiedschrijving - was slecht te spre ken over het officiële huwelijksgedicht, dat 'aanstotelijcke perioden' bevatte. Ook in latere tijden wisten de Hagenaars hoe ze een feest moesten bouwen. In het begin van deze eeuw waren de partijen in de Pulchri Studio ver maard. Op de foto een groep gasten op een gekostumeerd feest in 'Pulchri'. De grootste attractie van de kermis op het Lange Voorhout vormde - enkele eeuwen ge leden - voor de lagere klasse het zoeken van een huwelijkspartner of het aanknopen van minder serieuze amoureuze relaties. Wanneer een vrouw de door de man gekochte kermis- doek, de zogeheten 'hylickmaker' (huwelijks maker) aannam, dan trokken ze in ieder geval tijdens de kermis verder samen op. Op de fo to: kermistafereel Lange Voorhout - Chris Meyer, 1803. Twee amazones en een ruiter. Een ochtendta fereel op het Lange Voorhout, ca. 1880. 'Mogelijk', aldus het bijschrift in het boek, 'gaat het hier om koningin Emma en prinses Wilhelmina'. rende belangrijke gebeurtenis in de Hofbuurt vormde de sinds 1407 tweemaal per jaar gehouden vrijmarkt, oorspronkelijk in november en juli. Voorafgaand aan de markt werd een plechtige mis opgedragen, waarna een grote processie volgde. Aan deze 'ommeganck' deden de deken en kanunniken van de hofkapel, geestelijke en wereldlijke broederschappen alsmede de gilden mee. Kerkklokken luidden daarna het begin van de kermis in. Op de foto: Het Voorhout gezien vanaf de Kneuterdijk; J.E. la Fargue. Ondanks de toename van het aantal huizen had het Lange Voorhout lang een landelijk karakter. Die rust werd slechts verstoord door gro.te evenementen die veel volk op de been brachten. Zo nu en dan organiseerden de Hollandse graven er toernooien, die vanuit de ramen, van de huizen Wassenaer en Naeldwijck goed konden worden bekeken. Het parcours liep van het begin van de Kneuterdijk over de laan tot in ieder geval ter hoogte van Lange Voorhout 38. Later werden deze wedstrijden verplaatst naar het huidige toernooiveld. Een terugke i J

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 47