i 1 Kleine stappen in een doolhof ZATERDAG 26 SEPTEMBER 13 De zorg voor verstandelijk gehandicapten met probleemgedrag komt in de knel. Voor de een-op-een- verpleging van de diep zwakzinnigen moet vóór 1999 landelijkzo'n dertig miljoen gulden extra op tafel worden gelegd. Dat heeft de stichting Consulententeam - belast met het toezicht op de opvang van ernstig verstandelijk gehandicapten - vorige week becijferd. Het beleid van minister Borst van volksgezondheid blijft ver onder de maat, zo luidde de kritiek. Bijna een decennium na de geruchtmakende Jolanda Venema-affaire dreigt de geestelijke gezondheidszorg bij de 'behoedzame gang door het doolhof opnieuw vast te lopen. De gemeenschappelijke woonkamer van de lep 4-bewoners. Opvang ernstig verstandelijk gehandicapten in de knel Met een brede, grimasachtige grijns op het gezicht ontdoet De Hartekamp-bewoner Pie- ter (54) zich van het joggingpak waarin hij de nacht heeft doorgebracht. Een weeïge poeplucht vult de wit betegelde badkamer van Iep 4, de gesloten afdeling van het Heemsteedse zorgcentrum voor verstandelijk en meervoudig gehandicapten. „Gooi die vieze luier maar in de vuilnisemmer", spreekt begeleidster Carolien de autistische vijftiger liefkozend toe. Zonder morren begint Pieter aan het ritu eel dat hij vóór elke wasbeurt afwerkt. Geen spoor meer van de plotselinge agressieaan- vallen, waardoor hij vroeger ook in de badka mer regelmatig werd overvallen. Tot op de centimeter nauwkeurig controleert Pieter of de prullenbak en de rubberen vloertrekker door de schoonmaakploeg weer op de goede plek zijn neergezet. Zoals ze in zijn ogen moeten staan. Nadat Carolien de dwangmatige inspectie ronde met een korte ruk aan Pieters arm heeft beeïndigd, laat hij zich op zijn gemak meevoeren naar het ligbad. De Classic FM- pianonoten uit de radioluidsprekers comple teren het vreedzame tafereel. Tijdens de wandeling die de Iep 4-bewoner een klein uur later over het Hartekamp-ter- rein maakt, kijkt hij met spiedende blik naar de grond. Elke gevonden sigarettenpeuk wordt door Pieter vliegensvlug opgeraapt, waarna hij hem in zijn mond stopt en door slikt. Alles moet voor Pieter schoon zijn. Be geleidster Carolien laat hem zijn gang maar gaan. Ook hier verliest zij de ernstig verstan delijk gehandicapte man echter geen mo ment uit het oog. Juist met de door de stich ting Consulententeam Noord-Holland/Ut- recht bekostigde intensieve zorg - één ver pleegkundige op één ernstig verstandelijk ge handicapte - verkleint Carolien de kans dat het met Pieter nogmaals mis gaat. Agressie Carolien: „Toen ik hier zeven jaar geleden begon te werken, waren bijna alle collega's op de afdeling bang voor Pieter. Alleen al als ik hem 's ochtends wakker moest maken, kreeg ik de zenuwen. Pieter had vaak last van angstbuien, waardoor hij opeens agressief kon worden. Tegen de begeleiders, maar ook voor zijn medebewoners. Als hij pijn had, greep Pieter me soms stevig beet. Zonder kwade opzet. Gewoon, omdat dat zijn enige communicatiemogelijkheid is. Omdat hij zich door die pijn extra onveilig voelde", zegt Carolien. Met het consulententeamgeld konden twee extra groepsbegeleiders worden aange trokken. Daarna kreeg het Iep 4-personeel geleidelijk aan meer vat op Pieters onver wachte woedeuitbarstingen. „Nu we ons elke dag individueel met hem bezighouden, voelt Pieter zich veel veiliger dan voorheen. Maar hij blijft angstig voor een onverwachtse in breuk op zijn leefwereld. Waarin alles een ei gen plaats heeft. Waaruit alles dat daar niet thuishoort moet verdwijnen. Pieter bevindt zich in een doolhof en bij elke stap heeft hij iemand nodig die hem de weg wijst", vult Caroliens collega Irma aan. Dat geldt eveneens voor de negen andere Iep 4-bewoners. Één voor een worden ze door het duo groepsbegeleiders voor hun sa nitaire tussenstop uit bed gehaald. Vlak voor dat Pieters medebewoner Gert onder de dou che duikt, begint hij met ongecontroleerde keelklanken een enthousiast eenmansorkest. Opeens, schijnbaar achteloos, gooit hij er een paar zangregels van Edith Piafs Je ne regrette rien tussendoor. In een andere hoek van de gemeenschap pelijke badkamer raapt Paul een paar on zichtbare pluisjes van de vloer. Even later on dergaat hij loompjes het bijvijlen van zijn teennagels. Ook bij dat lichamelijke onder houdswerk ging het er in het recente verle De groepswandeling of een individueel 'blokje om' vormen een onmisbaar onderdeel van de dagelijkse zorg voor de ruim twintig gedragsgestoorde verstande lijk gehandicapte bewoners van De Hartekamp. foto's united photos de boer poppe de boer Ook al kunnen de gedragsgestoorde Iep 4- bewoners anno 1998 nog altijd niet zonder de dagelijkse porties kalmeringspillen en an tidepressiva, toch heeft De Hartekamp met hun begeleiding stukje bij beetje vooruitgang geboekt. Met de halfjaarlijkse, individuele rapportages over alle bewoners houdt het Consulententeam Noord-Holland/Utrecht overigens stevig de vinger aan de pols. Voor vier van de tien Iep 4-bewoners krijgt De Hartekamp door het consulententeam nu nog een financieel extraatje toebedeeld. Als minister Borst van volksgezondheid vanaf 1999 daadwerkelijk de geldkraan begint dicht te draaien, vallen de bewoners echter weer terug in hun oude gedrag, weet afdelings hoofd Agnes van der Heiden. „Bij de ene bewoner kan je het van te vo ren zien aankomen dat hij overprikkeld raakt, bij de andere niet. Dat zit 'm soms in hele kleine dingen. Een paar jaar geleden gaf een bewoner me tijdens een woedeuitbarsting plotseling een kopstoot. Dat kostte me slechts een blauw oog, maar van de naweeën van dat incident heb ik af en toe nog steeds last. Bij die bewoner voel ik me geen held meer. Daarvan zijn al mijn collega's op de hoogte. Vroeger werd de werksfeer bij de zorg voor deze groep verstandelijk gehandicapten volledig bepaald door een macho-cultuur. Als je destijds liet merken dat je bang was voor een van de bewoners, noemden de naaste collega's je al gauw een watje. Tegenwoordig worden dergelijke problemen openlijk uitge sproken." Onzeker Ook Iep 4-groepsbegeleider Chris ondervond de cultuuromslag binnen de geestelijke ge zondheidszorg aan den lijve. Ruim zeven jaar geleden - vlak nadat hij op de gesloten afde ling begon - knapte er iets in het binnenste van de door de wol geverfde beroepskracht. „In die tijd was ik Pieters vaste mentor. Op een gegeven moment liep het mis tussen ons. Ik snapte niet dat een volwassen man zich zo primitief kon gedragen als Pieter toen deed. Door zijn bijna dierlijke gedrag zag ik hem destijds alleen als een vieze man. In plaats van die angstige kleuter, die een beetje dagelijkse structuur nodig heeft. Van de weeromstuit reageerde Pieter agressief ook op mij. Zeker een aantal keren per dag greep hij me vast, of probeerde hij me omver te du wen." Na een korte adempauze vervolgt Chris: „Steeds meer kreeg ik het gevoel dat hij iets tegen mij persoonlijk had. Dat maakte me onzeker. Terwijl ik daarvoor nog nooit bang was geweest. Uiteindelijk besloot ik het pro bleem bij mijn collega's aan te kaarten. Daar na heb ik een time out genomen. Sindsdien zijn de spanningen tussen Pieter en mij vol tooid verleden tijd." In de woonkamer van Iep 4 wacht Pieters huisgenote Vera inmiddels licht ongeduldig op het traditionele uurtje speltherapie. Daar bij wordt ze misschien tijdelijk verlost van het dwangjasje, dat haar er al de hele och tend van heeft w^rhouden zichzelf te ver wonden. Onophoudelijk ijsbeert ze heen en weer langs de eettafel. „Vóór de een-op-een-verpleging moest Vera dat jasje continu dragen", zegt Irma. „Hele dagen lag ze zo op bed. Nu kan ze af en toe zonder. Toch raakt ze soms van het ene op het andere moment nog geflipt. Maar als ze dat voelt aankomen, vraagt Vera tegen woordig zelf om de dwangjas. Niet met woor den, maar met gebaren." Misverstand Afdelingshoofd Van der Heiden vult aan: „In politiek Den Haag bestaat over de verstrek king van de consulententeamgelden nog steeds een groot misverstand. Ze maken daar een grote denkfout. 'Als je er maar eenmalig een grote som geld insteekt, zal de kans op zelfverwondend gedrag bij de patiënten ge heel verdwijnen', zo veronderstellen ze. Maar Vera's gedrag is niet veranderd door de greep naar de portemonnee, maar door de verbe terde begeleiding. Die alleen met de verho ging van de extra bijdrage in tact kan worden gehouden. Bij de een-op-een-verpleging hebben wij de laatste jaren heel klein leren kijken. Uit de gedragsveranderingen bij de bewoners halen we onze cadeautjes. Ook al schuilen ze in de details. Grote veranderin gen zijn onmogelijk. Het zijn steeds weer kleine stappen vooruit." (Met uitzondering van Pieter zijn de namen van de bewoners gefingeerd) den wel eens minder vreedzaam aan toe. zegt Carolien. Voordat de één-op-één-verpleging begin jaren negentig op de gesloten afdeling werd ingevoerd, verwondde de manisch depressie ve Hartekamp-bewoner zichzelf met vaste re gelmaat. Ook de groepsbegeleiders kregen wel eens een tik uitgedeeld. Mensonterend „Vroeger mochten we zijn voeten niet eens aanraken, of hij begon om zich heen te slaan", zegt Carolien. „Paul bleek ontzettend bang voor de schaar waarmee we destijds zijn nagels bijwerkten. Daarom moest hij voor het knippen van zijn vinger- en teenna gels om de zes weken plat op bed worden vastgebonden. Er waren toen vijf collega's voor nodig om Paul in bedwang te houden. Het was een mensonterende situatie, maar we hadden simpelweg niet genoeg tijd om Pauls nagels elke dag schoon te houden. Dat is nu gelukkig veranderd", benadrukt de be geleidster.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 46