ZATERDAGS BIJVOEGSEL Schrö Kohl blijft iedereen verbazen Schroder: De macht, maar dan? c tidsch Dagblad ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1998 Duitsland toch in spanning De Bondsdagverkiezingen orden toch nog spannend. Lange tijd zag het er naar it dat de kandidaat van de SPD, Gerhard Schroder, de buit alleen maar hoefde binnen te halen. Zijn voorsprong in de peilingen gold als onaantastbaar. Maar na de overwinning an de CSU, de zusterpartij an Kohls CDU, in Beieren, voelt Schroder (54) de hete adem van de eeuwige bondskanselier weer in de v.k. Voor beide kandidaten is het zondag alles of niets. Schroder blijft bij een nederlaag minister president van de deelstaat Nedersaksen. En Kohl (68) rat na 16 jaar eindelijk met pensioen. De man blijft iedereen verbazen. Meer dan zeventig optredens heeft Helmut Kohl achter de rug, van Cottbus tot Stuttgart heeft hij het massaal opgekomen publiek de balans van een tijdperk voorgelegd, en hij oogt fitter dan ooit. Verdwenen is de lethargie die hem de afgelopen maanden tot de toeschouwer van zijn eigen af- scheidstournee leek te maken. Vergeten zijn de blunders en miskleunen die de campagne van zijn CDU permanent he'bben begeleid, en die partijge noten soms tot wanhoop dreven. Of liever, ze doen niet meer ter zake. Vergeten zijn ze niet,'daar zorgt de oppositie wel voor. Zelfs tien dagen voor de ver kiezingen dreigde de jeugdige minister van familie zaken Claudia Nolte (32) met een oprisping over een btw-verhoging nog roet in het eten te gooien. Bijna ongemerkt is de laatste twee weken de situ atie ingetreden die SPD-lijsttrekker Gerhard Schro der de stuipen op het lijf moet jagen. Hij hoort de dreunende stap van Helmut Kohl soms dichterbij komen, voelt zijn adem in zijn nek en beseft dat al les toch nog vergeefs kan zijn. Dat die ooit riante voorsprong in de polls misschien niet meer is ge weest dan een zinsbegoocheling. Hete lucht, pre cies zoals Kohl altijd heeft beweerd. Waar de bondskanselier de energie voor zijn slo- toffensief vandaan haalt, zal ongetwijfeld een van de hoofdthema's van zijn toekomstige biografen worden. Hij moet over diep gelegen reservoirs be schikken die hij kennelijk alleen in uitzonderlijke omstandigheden aanboort. Wanneer zich grote historische ontwikkelingen aandienen, zoals de Duitse hereniging of de Europese eenwording, ver schijnt er een andere Kohl dan wanneer de routi neklussen van een regeringsleider van een middel groot land zijn aandacht vragen. De ene Kohl is de grote staatsman, de onver moeibare aanjager van een als historisch noodza kelijk erkend proces. De ander is de lusteloze chef van een supermarkt die er op toeziet dat de schap pen op tijd gevuld worden en daarbij regelmatig over het hoofd ziet dat de melk op de verkeerde plek staat. Soms schudt de ene Kohl de andere de hand en weet niemand wie van beiden uiteindelijk naar voren stapt. Vriespunt Vier maanden geleden, bij het verkiezingscongres in Bremen, had iedereen op de dynamische Kohl gerekend. De CDU stond er beroerd voor. De pei lingen vertoonden een dalende lijn en de stemming in de partij was onder het vriespunt. De SPD draai de onder aanvoering van de nieuwe mediaheld Gerhard Schroder pirouettes rond de onbeholpen voort krabbelendechristen-democraten. De achterban morde en de twijfels over de vraag of het goed was om opnieuw met Kohl de slag in te gaan werden steeds luider. Wie wilde kon overal horen hoe de spraakmakers in de partij achter de cent geheven handen hun voorkeur voor 'kroon prins' Wolfgang Schaüble uitspraken. Dit was, zei den ervaren Kohl-watchers, de aangewezen am biance voor de oude man om met een magistrale rede alle twijfelaars en would-be-putschisten in de hoek te zetten. Had hij niet vier jaar geleden in Hamburg bij een zelfde gelegenheid iedereen weer in zijn ban gesla gen en de partij voor de vierde keer naar de over winning gevoerd? De reprise van dat huzarenstuk stond voor de deur. Bremen zou een tweede Ham burg worden, de uitvalsbasis voor een nieuwe tri omftocht. Het werd ondanks de perfecte enscene ring, waarbij Schaüble gedwee op de tweede viool kraste, een deceptie. De rede die de naar leiding hunkerende, achterban had moeten inspireren werd een slappe inventarisatie van zestien jaar Kohl. Zijn pr-troepen hadden beloofd dat hij het zondagse pak zou uit trekken en zich in het harnas zou hijsen, maar de leider had zijn pantoffels aan gehouden. Dat hij na afloop een staande ovatie in ontvangst mocht nemen en dat zijn naam minuten lang werd gescandeerd, had niets met zijn prestatie te maken maar alles met de psychologie van zijn toehoor ders. Zij juichten vooral om hun eigen twijfels te overschreeuwen. Want het optreden van hun voor zitter gaf aanleiding tot grote ongerustheid: de tweede Kohl leek de eerste voor goed naar de ach tergrond te hebben verdrongen. Comeback Maar na de zomervakantie heeft de eerste Helmut een onverwacht sterke comeback gemaakt. Hij is strijdbaarder en energieker dan ooit. Hij brengt de zelfde boodschap als in Bremen, maar wat in het jaarbeursgebouw klonk als een ouderwetse grijs ge draaide grammofoonplaat, klonk op het marktplein van Brandenburg niet fris, dat kan natuurlijk niet, maar stukken beter en vooral veel overtuigender. Kohl straalt weer het elan uit, dat hem in de vier voorgaande duels met steeds weer andere uitda gers van de SPD de overwinning heeft gebracht. Hij heeft altijd bezworen dat de verkiezingen pas zon dag beslist worden, als de kiezer alleen met het stembiljet en het potlood in het hokje staat en zich nog even bezint. Heel lang leek hij dat tegen beter weten in te ver kondigen, maar nu schijnen de polls hem, tot ver rassing van de sceptici ook in de eigen gelederen, op de valreep misschien toch gelijk te geven. Over de anti-Kohl-stemming die iedereen de laatste maanden waarnam hoor je nu in elk geval nie mand meer. Coalitie Of een vijfde overwinning een goede zaak voor het land zou zijn, staat te bezien. Zestien jaar dezelfde rege ringsleider is lang voor een demo cratie, twintig jaar te lang. Het was vermoedelijk beter geweest als hij dit jaar was terug getreden. Zijn opvolger had hij tenslotte al uitge zocht. Binnen de CDU circuleert een scenario dat als een wens droom kan worden be schouwd. De CDU blijft zondag de grootste partij, maar de huidige coalitie,. CDU/CSU en FDP. verliest de meerderheid. Er moet een 'grote coalitie' met de SPD worden gevormd. Kohl heeft altijd geroepen daar niet voor te zijn, maar lijkt nu over stag te gaan - al geeft hij daar bij aan zelf zo'n coalitie niet te willen leiden. Dan wordt Schaüble kanselier en kan de grand old man kan waardig af scheid nemen. Of het land met zo'n coalitie gediend is, is in dit draaiboek niet van belang. In de aanloop naar de verkiezingen: I tuur op bierflessen. 1 en reclameaffiche biedt tot dusver nog I 1 het beste commentaar op de kanseliers- kandidaat. Het is gemaakt in opdracht van een autoverhuurbedrijf en laat Gerhard Schro der twee keer zien. Een keer is de blik naar links ge richt, de andere keer naar rechts. Daar onder staat: 'Wij hebben ook auto's voor mensen die niet weten welke kant ze uit willen'. Bij Schroder weten we dat donders goed, zou een cynische waarnemer kunnen zeggen: Hij wil naar de macht en of hij dat doel nu linksom of rechtsom bereikt, zal hem een zorg zijn. Dat is ongetwijfeld waar - zoals het voor 99 procent van alle politici waar is. Alleen bij Schroder is de vraag 'wat gaat hij doen met die macht', wat urgenter dan bij zijn meeste collega's. Bij hen valt van tijd tot tijd nog wel eens een principe, of, als dat te veel mocht zijn, in elk geval een overtuiging te ontdekken. Schroder is in dit opzicht selectiever. Een stand punt wordt vooral beoordeeld op wat het kan bete kenen voor de carrière. Zolang de kandidaat er pro fijt van denkt te hebben, blijft het op zijn repertoi re. Voldoet het niet langer aan dat criterium, dan wordt het over boord gegooid. Zoals een ballon vaarder ballast afwerpt, wanneer hij hoogte dreigt te verliezen. Zijn talrijke tegenstanders, vooral die in de eigen SPD, die per slot van rekening een beginselpartij is, noemen hem graag een opportunist. Zelf ziet hij zich liever als een 'pragmaticus'. 'Ik ben iemand die altijd bereid is om te leren', heeft hij eens grijn zend verklaard. Zijn brandende ambitie en dat opportunisme en pragmatisme worden meestal verldaard uit de ar moede waarin hij is opgegroeid. Self-made-man Schroder is waarschijnlijk de enige self-made-man in de Duitse politiek. Zijn vader, een klusjesman op de kermis, sneuvelde in het laatste jaar van de oor log. Zijn moeder was werkster en heeft het ontlui kende Wirtschaftswunder van de vijftiger jaren vooral beleefd als de groeiende welstand van de fa milies bij wie ze de vloer boende. Het was een jeugd waarin niemand ie mand iets cadeau deed of kon doen. Alles wat Schroder be reikt heeft, heeft hij alleen bereikt. Op die steeple chase naar de top heeft hij die afkomst nooit verloo chend. Noch ermee ge koketteerd - wat voor een politicus van zijn type zeer verleidelijk moet zijn geweest. Zelfs zijn vijanden er kennen dat en blijken daar waardering en respect voor op te kunnen brengen. Voor de weg die Schroder heeft geko zen of heeft moeten kiezen, is de mentali teit van een straat vechter nodig. De vriend van vandaag is waarschijnlijk de vij and van morgen. Je deelt uit en incasseert zonder te zeuren. Fair play is een begrip voor de betere kringen - die hij wantrouwt, omdat ze hem niet voor vol wilden aanzien, maar waar hij toch graag bij hoort. Dat in het gedrang wel eens onschuldige slacht offers vallen, geeft hij ruiterlijk toe, om daar meestal gelijk aan toe te voegen: maar mij hebben 'ze' ook steeds te grazen genomen. Op zijn route heeft Schroder diverse, ideologisch ver uiteenliggende stations aangedaan. Hij begon ooit als de marxistische voorzitter van de Jonge So cialisten en liet zich twee jaar geleden met een ha- vana tussen de kaken fotograferen op het exclusie ve Weense Operabal, waar hij te gast was in de loge van Volkswagen-topman Piech. Hij laat zich tegenwoordig ook graag een bewon deraar van de laatste sociaal-democratische kanse lier Helmut Schmidt noemen, maar stemde in 1982 toen de 'Macher' voor zijn politieke overleven vocht, wel tegen hem. Waarschijnlijk omdat hij wist dat Schmidts tijd voorbij was. Nieuwe midden Toen hij nog kandidaat-kandidaat was en met par tijvoorzitter Oskar Lafontaine in de race was om de kanselierskandidaat van de SPD te worden, liet hij regelmatig krachtige 'paarsachtige' geluiden horen: 'Er bestaat geen sociaal-democratische economie, alleen een goed functionerende economie' of, 'er moet fors het mes gezet worden in de verzorgings staat'. Hij flirtte met de Engelse premier Blair en de Amerikaanse president Clinton en sprak wervend over het 'nieuwe midden'. Dat waren gewaagde geluiden voor een club die - met de Franse socialisten - als de meest conserva tieve sociaal-democratische partij in Europa geldt en door de geestverwanten uit Engeland, Oosten rijk of Nederland vaak meewarig wordt bekeken. Dat morrelen aan taboes viel in de partij niet altijd even goed, maar het leverde hem de reputatie op een vernieuwer te zijn. Hij werd de held van de me dia, die na zestien jaar onderhand over Kohl uitge schreven waren, de populairste politicus van het land en tenslotte de kanselierskandidaat van de SPD. Maar in zijn eigen deelstaat Nedersaksen, waar hij sinds 1990 regeert, is van die vernieuwingsdrang weinig te merken. De werkloosheid is er hoger dan in de meeste andere westelijke deelstaten, de staatsschuld idem en de ondernemingen van de toekomst, waar hij zo gloedvol over kan oreren, gaan liever naar de door christen-democraten gere geerde deelstaten Baden-Württemberg en Beieren. Het kernstuk van zijn programma als kanseliers kandidaat is een 'bondgenootschap voor arbeid', een permanente rondetafelconferentie van werkge vers. werknemers en overheid ter bestrijding van de werkloosheid. Maar hij blijft het antwoord schuldig op de vraag, waarom hij zo'n pact niet in Ne dersaksen heeft gesloten, zoals de CSU in Beieren met succes heeft gedaan. De laatste weken heeft de kiezer weinig meer van Schröder-de-vernieuwer gehoord. Hij declameert weer braaf teksten die ook uit de koker van de tra ditionalistische partijvoorzitter Lafontaine kunnen komen. En ook over coalitievorming is hij minder voortvarend dan een half jaar geleden. De rood groene regering, waarmee hij de vernieuwing aan vankelijk gestalte wilde geven, hoeft niet meer zo nodig. Een 'grote coalitie' met de CDU is ook goed. Hoofdzaak is dat Gerhard Schroder bondskanselier wordt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 45