Voordelige overstap soms illegaal E} Multi Media Bloedig ridderepos PC-controle op millennium WordPerfect® SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT IANK BUURMAN 5entlie by the sword' van software- lis Interplay zou je een mid- ileeuwse variant op Tomb lider kunnen noemen. De eler kruipt in de huid van En- een onverschrokken avon- rier, die jacht maakt op een venaar die zijn vriendin Maya R'eft ontvoerd. De booswicht I Maya aan de duivel offeren I zijn macht te vergroten, Bardoor enige haast is gebo- 3en' w. Dus dien je je als speler 1 va n weg te hakken door mijnen, idergrondse rivieren en la- poelen om je meisje te red- n. De tovenaar heeft vele onsters op je weg geplaatst everslagen moeten worden Iiordat de confrontatie met de ite man zelf zal plaatsheb- it zover niets nieuws onder de n, maar 'Die by the sword' eft als bijzonderheid dat je je ene ridder op een vrij unieke anier kunt bewegen. De ioppen van het numerieke i etsenbord vertegenwoordigen ne( leds een gedeelte van een be- iging, zoals het uithalen met zwaard. Door bepaalde toets- mbinaties te maken zijn ge- (fineerde acties mogelijk, als het maken van een schijn- i weging. Dit klinkt ingewik- d, en dat is het eigenlijk ook, lar na enige oefening is het agelijk als een echte middel- iiwse zwaardmeester te keer gaan. Daarbij is het mogelijk paalde succesvolle aanvals- verdedigingspatronen op te an onder een functietoets, Idat het toch weer iets makke- eer wordt. g fijngevoelig is 'Die by the ord' niet. Tegenstanders wor- II letterlijk aan mootjes ge kt. Ronduit onsmakelijk is de gelijkheid om monsters met n eigen afgehakte ledematen de oren te slaan. Het spel :eist naast behendigheid ook tisch inzicht, om vallen te twijken en te voorkomen dat je door groepen trollen vanuit een hinderlaag wordt afge slacht. Sommige monsters zijn buitengewoon sterk en in zo'n geval is het soms beter om tij delijk op de vlucht te slaan. Ver wondingen kunnen genezen door bijvoorbeeld een tover drankje op te pikken. Verder zijn er magische voorwerpen te vinden die je tijdelijk veel ster ker maken. 'Die by the sword' is bij uitstek een spel voor de 3DFX-kaart, die tegenwoordig al voor 200 gulden te krijgen is. Qua beeld doet het spel niet onder voor Tomb Raider II en het geluid is bloedstollend realistisch. In het begin van het spel zal de speler regelmatig bloedig aan zijn eind komen en dus opnieuw moeten beginnen, maar dat is niet ver bazingwekkend: wie het zwaard opneemt zal immers door het zwaard vergaan, zoals de titel ook al aangeeft. Min. systeemeisen: Pentium 100, 16 Mb Ram, Windows95/98. 3DFX aanbevolen. Prijs 98 gulden. Beschikbaar gesteld door Infogra- mes Benelux. P U Z Z E 1 S E P A E N A K 2 B R G 0 N E S L 3 E S L E A R N G 4 T A D A E R Z T 5 M O I S P T E L 6 K L I A S N T Z 7 B 0 E G T I T N 8 S T E A A R L D 9 A H U N M 0 E R 10 S C E H 0 N R T 11 Z 0 A N D E W L 12 E P L T A E N K 13 S T N A D R T E 14 K Z A B 0 E T L ePGAVE OPLOSSING AAT iep op elke regel de letters die samen het woord vor- ïdat overeenkomt met de schrijving. De resterende Iet- vormen van boven naar be ien en van links naar rechts citaat. Vielstaaf; 2. mengsel van ko en tin; 3. reptiel; 4. gebak; 5. :ht; 6. vaste koper; 7. aan- 'g; 8. monsterlapje; 9. geestig- i; 10. voorschoot; 11. deel fiets; 12. plat stuk hout; 13. trek; 14. dikke staaldraad. KRUISWOORDRAADSEL -beperkt - e-legio-z nipt-spui el-ere-in -lor-ent- duoest -sir-pet- ui-hei-es nero-kile i- ineen-1 - stentor- PAUL HOUKES Overstappen op de nieuwste versie van een computerpro gramma is goedkoper als je al een officiële voorgaande versie op je computer hebt. Soms is het echter onduidelijk hoe het precies zit met de licentierech ten. Het is lang niet altijd duidelijk hoe het precies zit met de licen- tievoorwaarden van computer programma's. De regels van wat wel en wat niet mag zijn zó in gewikkeld, dat zelfs bedrijven die software verkopen niet altijd van de hoed en de rand weten. De overstap naar Windows 98 maakt dat nog eens duidelijk. Want die blijkt in de afgelopen maanden hier en daar tot ver warring en discussies te hebben geleid. Op het eerste gezicht lijkt het niet zo gecompliceerd. Wie een programma gebruikt, zal daar voor aan de fabrikant moeten betalen, net als bij elk ander product. Toch gaat die vergelij king niet helemaal op. Wie een auto koopt, wordt er eigenaar van, maar bij een computerpro gramma is dat niet het geval. Als je een softwarepakket koopt, word je strikt genomen alleen maar eigenaar van de diskettes of de cd-rom waar het program ma op staat en van de eventuele bijgesloten handleiding. Het programma zelf wordt geen ei gendom; je krijgt alleen het recht dat te gebruiken. Dat gebruik is aan vrij strikte voorwaarden gebonden. Je mag bijvoorbeeld geen wijzigingen in de oorspronkelijke program macode aanbrengen. En het is ook niet toegestaan het pro gramma op meer computers te installeren dan waar je het ge bruiksrecht voor hebt verkre gen. Voor een pakket dat je ge woon in de winkel haalt, geldt vrijwel altijd dat het slechts op één pc mag worden geïnstal leerd. In de praktijk ligt het nog een stuk ingewikkelder met die li- centievoorwaarden. Zo staan sommige software-producenten toe dat een pakket zowel op een desktop-pc als op een draagba re computer wordt geïnstal leerd, zolang de pakketten ten minste niet tegelijkertijd wor den gebruikt. Iemand die zo'n programma op kantoor op zijn bureau-pc gebruikt mag op een ander tijdstip, 's avonds of in het weekend, legaal met hetzelf de softwarepakket op zijn note book verder werken. Als een huisgenoot overdag, terwijl pa op kantoor aan het werk is, de notebook zou opstarten, dan zou volgens de voorwaarden sprake zijn van illegaal softwa- re-gebruik. Goedkopere overstap De software-producenten heb ben ook zelf een beetje bijge dragen aan die onduidelijkheid. Ze wordt bijvoorbeeld in de hand gewerkt door een in de software-industrie bekend feno meen: dat van de zogenoemde upgrade, een verschijnsel waar niet eens een goed Nederlands woord voor is. Een upgrade is de nieuwere ver sie van een programma, waar een gebruiker op overstapt. Zo'n overstap is vaak aanzien lijk goedkoper dan wanneer je een compleet pakket koopt. Je ruilt het oudere programma als het ware in en betaalt het ver iffl; REQUMSWMOOMtS* Ml WMXM9 NT» W /7,v \h'St I'njniliirMuiw -\!o\ i' with the i'l.Wirol the MW» schil bij. In tegenstelling tot een ingeruilde auto hoeft het oude programma niet te worden in geleverd; het wordt dus ook niet als 'tweedehandsje' opnieuw verkocht. Sterker nog: de oude re versie weggeven en zelf voortaan met de upgrade-versie werken mag niet: dat is weer il legaal gebruik van de software. Mistig is vaak ook, wie nu pre cies recht heeft op zo'n goedko pere upgrade-versie en wie het complete, en dus duurdere pak ket moet kopen. Over het alge meen geldt dat het recht op de Microsoft Professional Edition Upgrade^ HEINZ EMP&PETE P>E ZEE- MEEPM//V P 0EV PO& APT/JP MET POPEVE PE ZEE- MEEPMfffV T OP P£ PTL /PPEM I/OT P(/W£L VK PEOPEfv TE WEL MET MEEp O REP PEEET Z/ETEP MET, AU&LOTVS. TWEE PEEEPiff/v WERELDEN ^ERSCP/AL&VDE SPANR//V& //V VERPWEUEJ RELATE WAS. TE- VER OOP ZOEM&Aj RJ/^pVTtsP WAS &ES>£V£/V MOAAEAST OP. LAA/&ER POE <2>!MSSN EPZEPEH KLE'NE P//V6ETJES AM ELPAAR VAU. Ach ja, zelfs in deze verlichte tijd be staan er nog figuren die zich op za terdag niet aan ontspanning kunnen wijden. Zo zien we hier bijvoorbeeld de bediende Joost in de eenzaam heid van zijn kamer zitten. Buiten bruiste het volle leven van de week- eindegenieters voorbij. Doch de stille knecht, die slechts één vrije dag per week had, paste plichtsgetrouw op het huis, terwijl zijn meester zich in de natuur vermaakte. Hij had het zich echter zo gezellig mogelijk gemaakt. Nadat hij de thee binnen handbereik had geplaatst, zette hij de televisie aan en zuchtte tevreden. „Er zijn rangen en standen, wanneer men mij toestaat", prevelde hij. „Niet iedereen kan het even goed hebben, maar door de t.v. kan men toch meegenieten met het vertier van anderen. Meneer Brekel heeft dat zo mooi begrepen. Zijn program ma De Loerdraaier voorziet in een behoefte voor de minder bedeelde. Kijk nu toch eens aan, daar rijdt men de vrije natuur in. Er is heel wat be langstelling, als ik mij zo mag uit drukken!" w upgrade pas ontstaat als je een gelicenseerde, dus legale, direct voorafgaande versie gebruikt. Wie de WordPerfect Suite versie 7 heeft, kan tegen het voordeli ge upgrade-tarief overstappen naar versie 8. Iemand die nog steeds werkt met versie 6 moet daarentegen een compleet nieuw pakket kopen als hij naar versie 8 wil, want 6 is immers niet de direct voorafgaande ver- Competitive Naast de gewone upgrade be staat er echter ook nog zoiets als de 'competitive' upgrade; de overstap naar een pakket van de concurrentie. Met de aanbie ding van zo'n concurrerende overstap proberen software-le- veranciers computergebruikers te bewegen voor hun merk te kiezen. Bij zo'n actie maakt het vaak helemaal niet uit welke versie van een concurrerend programma je hebt. Er zijn voorbeelden van gebruikers die alleen maar hoefden te melden een bepaalde tekstverwerker op hun machine te hebben - en dat mocht dan bijvoorbeeld gerust het antieke en al lang niet meer leverbare programma Wordstar zijn - om een officiële upgrade licentie op een moderne tekst verwerker te kunnen verkrijgen. Veel software is tegenwoordig zo slim om zelf te controleren of zo'n upgrade wel mag. Bij veel upgrade-versies zit een functie ingebouwd die tijdens de instal latie van het pakket eerst op de harde schijf van de computer rondsnuffelt om te zien of er een voorgaande versie aanwezig is. Is die er niet, dan wordt de installatieprocedure direct afge broken of er wordt gevraagd om een diskette of cd-rom waar die oude versie wél op staat. Heer Bommel en de Liefdadiger Helaas, niet iedereen is zo beschei den als de trouwe knecht. Er zijn lie den die alles willen hebben: niet al leen de verpozing van de vrije dag, doch ook de t.v.-uitzending erna. Bij het vallen van de avond bewoog zich dan ook een haastige drom voertuigen over de hoofdweg weer stadwaarts om tijdig thuis te zijn. De maan scheen helder, doch het valt te betwijfelen of alle reizigers voldoen de van het sprookjesachtige land schap genoten. Soms heeft het er bij computerboeken alle schijn van dat ze zo dik en uitgebreid mogelijk gemaakt moeten worden. Natuurlijk hebben sommigen behoefte aan boeken waar letterlijk alles in staat van een programma, maar voor veel gebruikers is een procent of twintig meer dan voldoende. Uitgeverij Elektuur in het Limburgse Beek heeft dat begrepen en brengt de serie' Compactcursué. De tijdschriftachtige boekje zijn lekkef dun en eenvoudig van opzet, zodat iedereen er mee kan werken. De boekjes bestaan uit slechts 80 paginas en liggen voor 19,95 gul den in de winkel. Het maken van computerprogrammcis is natuurlijk niet voor iedereen weggelegd. Programmeren doe je niet zo maar. Toch lijkt het vaak ingewikkelder dan het in werkelijkheid is. Bij Elektuur verscheen een van oorsprong Amerikaans boek onder de titel Volle kracht vooruit met C++. Dit veel gebruikte pro gramma is, volgens schrijver Kris Jamsa, te leren zonder speci fieke vooropleiding. De bijgevoegde cd-rom bevat een comple te C++ ontwikkeloingeving, waarmee alles uit het boek in de praktijk kan worden gebracht. Veertig lessen slechts en je kunt je eigen programmes schrijven. Dat is een uitdaging natuurlijk. Mini-flop voor digitale camera's De Japanse elektronicafabri kant Sony komt met een nieuwe, kleine geheugen kaart. De 'Memory Stick' moet de 3,5 inch standaard floppy vervangen die Sony nu gebruikt in zijn digitale foto camera's. De introductie be tekent dat Sony blijft mikken op een eigen standaard in plaats van aansluiting te zoe ken bij de andere producen ten van digitale fototoestellen, die de kaartjes gebruiken die ook in laptopcomputers zit ten. Sony's mini-flop is 2,1 bij 5 centimeter en 2,8 millimeter dik en heeft een opslagcapa citeit van maximaal 8 mega byte. Even veel als vijf flop py's, maar veel minder dan de maximaal 45 megabit van een pcmcia-kaart van de concur rentie. Sony zegt binnenkort versies van 100 mb te kunnen leveren. De 'stick' moet een sleutelrol gaan spelen in een nieuwe se rie elektronische apparaten. Moderne consumentenelek tronica, zoals tv's en opname apparatuur voor beeld en ge luid, werkt in toenemende mate als een computer en dus met computergeheugen. Vol gens Sony hebben de fabri kanten Aiwa, Casio, Fujitsu, Olympus, Sanyo en Sharp de nieuwe floppy als standaard geaccepteerd. Dat lijkt een in drukwekkende rij, maar veel grote namen (Canon, Kodak, Ricoh, Fuji, Philips) ontbre ken. De meeste producenten van digitale fototoestellen ge bruiken pcmcia-kaarten (8 bij 5 centimeter, 4 mm dik) voor de opslag van de foto's. De kaarten kunnen in laptops worden gestoken. Sony had juist voor de pc-floppy geko zen vanwege het gemak en de lage prijs, maar komt daar nu dus van terug. De opslagcapa citeit van een floppy1,4 megabit is erg klein voor de steeds betere camera's die met hogere beeldscherpte (resolutie, aantal beeldpun ten) werken. Op een floppy kan maar één echt scherpe foto. De concurrentie reageert met lichte verbazing op Sony's nietiwe schijfje. Volgens Kodak is het formaat niet echt kleiner dan de pcmcia 'coin- pact-flash' geheugens, waar van het geheugendeel (onge veer een derde) kan worden afgeschoven en in de camera geplaatst. Ook de 8 MB is niet indrukwekkend. Mogelijk dat de kracht in de prijs zit: coin- pact-flashgeheugen is vrij duur, een paar honderd gul den voor 8MB en 900 gulden voor 32 MB. Gouden boekjes nu ook op cd-rom Veel ouders van nu hebben vroeger als kind 'Gouden Boekjes' in handen gehad, de meer dan 50 jaar oude reeks kinderboekjes die zich zo goed lenen om uit voor te le zen voor het slapengaan. On schuldige en vrolijk geïllu streerde verhaaltjes over mensen en dieren met titels als 'Konijntje Woelwater', 'Circus Ondersteboven' en 'De Vijf Brandweermanne tjes'. De bewerking van de boekjes was jarenlang in handen van - wie anders dan - Annie M.G, Schmidt. In de loop van de voorbije halve eeuw zijn in ons land niet minder dan 84 'Gouden Boekjes' verschenen, Wereldwijd zijn er, zo beweert de uitgever, 750.000.000 exemplaren van verkocht. Ook nu zijn de boekjes met hun traditionele harde 'gou den' kaft nog steeds verkrijg baar en een gewild kinderca deau. De papieren versie heeft sinds kort echter ge duchte concurrentie gekregen van een eigentijdse variant: de cd-rom. Bij Bombilla zijn 'De Boerderij van Piet Precies' en 'Kapitein Flapoor' versche nen, twee lees-, speel-, kleur en meezingverhalen, bestemd voor kinderen van 3 tot 7 jaar. Verhaaltje en illustraties ogen op het computerscherm even verzorgd als in de traditionele 'Gouden Boekjes'. De tekst onder de tekeningen wordt rustig voorgelezen, waarbij elk woord even oplicht. Bij elk verhaal zitten vijf leuke spelletjes en een aantal lied jes, waarvan de tekst op het beeldscherm verschijnt. Wie kan lezen en voldoende moed heeft verzameld, houdt zijn eigen karaoke. Het kritische proefpanel, be staande uit Michiel (3) en Thomas (6), was ronduit en thousiast over beide cd's. Bij het installeren van de pro grammatuur hadden ze nog even hulp nodig, maar daar na vonden ze allebei snel en zonder verdere assistentie hun weg naar het verhaal, de kleurplaten en de spelletjes. Pas bij het afsluiten van het programma was de ouderlij ke hulp weer gewenst. Min. systeemeisen: Minimaal 486-PC, 33 Mhz, 8MB intern geheugen, Windows 3.1 of 95, geluidskaarten cd-rom. Prijs: 39,95 gulden. Het duurt nog maar zo'n vijf tien maanden: het jaar 2000. Of het nu het nieuwe millen nium is of niet (1 januari 2001 wordt door velen als de echte start beschouwd), knappe koppen zijn bedrijfsmati'g al flink bezig oplossingen te zoeken voor de fatale fout bij het ontwerpen van de eerste pe's, maar ook thuis kan de werking van de pc en het be standsbeheer aardig in het honderd lopen. Mind Multimedia verwacht daarom veel van de cd-rom 'Het Jaar 2000'. De software- uitgever heeft op deze cd een aantal testprogramma's ge bundeld, die op de pc losgela ten kunnen worden. Daarmee kan worden gecontroleerd of de pc 'millennium-bestendig is' en of data-bestanden de eeuwwisseling zullen overle ven. Het gaat voornamelijk om shareware, gratis pro grammatuur, die overigens in een aantal gevallen ook van het Internet te downloaden is, of om gedeelten van dergelij ke programma's, die wegens promotiedoeleinden gratis worden aangeboden in de hoop dat de volledige versie gekocht zal worden. Dat neemt niet weg dat de verzameling van deze contro leprogramma's op één cd- rom nuttig is, en gezien de prijs en de uiteraard niet vol ledige Internet-dekking voor iedereen gemakkelijk te be machtigen. De cd-rom is ver der 'opgeleukt' met allerlei achtergronden voor het bu reaublad, screensavers en ico nen en er staan zelfs wat spel letjes op, zoals twee Pacman- versies. De combinatie hier van maakt aanschaf van deze cd best de moeite waard. Of reparatie van het millennium probleem werkelijk uit te voe ren is, zoals het programma belooft, konden we niet con troleren: onze pc doorstond glansrijk alle testen... De programma's zijn ontwik keld voor pe's met een Pen tium-processor maar werken in principe op alle pe's. Prijs 24,95 gulden. Communicate. Collaborate. Connect to the World.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31