Nederlanders willen minder asielzoekers Binnenland Met slaapstoornis gewoon achter stuur Te laat voor Lucky Tenmaar wel een miljoen Recordballonnen ls je oud bent, heb je nog steeds rechten' CNV doet niet mee aan armoede-actie Zalm wil meepraten over crisis in Azië Beneden Nieuw Amsterdamse Peil CPD Geassocieerde Pers Dier Vraag naar de Beijer Vacature Gids als je een uitdagende job wilt in de wereld van pensioenen, employee-benefits en verzekeringen. Bel 023-5 234 471 Mensen met slaapstoornissen die overdag regelmatig de on bedwingbare neiging hebben in slaap te vallen, slaan alle advie zen van artsen en bekenden in de wind en kruipen gewoon achter het stuur. Dat blijkt uit een onderzoek in het Centrum voor Slaap- en Waakstoornissen in Den Haag, waarover het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde deze week bericht. Volgens de studie kampen in Nederland enkele duizenden mensen met slaapaanvallen overdag. Het gaat dan niet om mensen die overdag wel eens een dutje doen. Excessieve slaapstoornissen worden toege schreven aan mensen die min stens tweemaal per dag de on bedwingbare neiging hebben om tien minuten te slapen. Ook mensen die overdag ten minste een uur lang slapen, worden tot de categorie slaapstoornissen gerekend. De onderzoekers zeggen dat mensen die overdag last heb ben van excessieve slaperigheid vier keer zoveel kans op een on geval hebben als ze deelnemen aan het verkeer dan andere mensen. Toch trekken ze zich niets aan van de diagnose van een slaapstoornis en het advies te stoppen met rijden, stelt het onderzoek. Het merendeel van de ondervraagde mensen met een slaapstoornis blijft gewoon aan het verkeer deelnemen. Driekwart van de kleine hon derd ondervraagden veranderde zijn rijgedrag amper na de dia gnose. Ruim de helft luisterde in het geheel niet naar het ad vies om pas weer te rijden een jaar nadat ze geen last meer hebben van slaapstoornissen. Vier patiënten kregen door hun slaapstoornissen eenmaal bijna een ongeluk. Zeven pa tiënten riskeerden meerdere malen een botsing. En een van de ondervraagden kreeg een ernstig ongeval dat was toe te schrijven aan dagelijkse dutnei- gingen. Het negeren van adviezen om de auto te laten staan, is volgens de onderzoekers erg onverstan dig. Behalve menselijk leed en schade zouden de ongelukken namelijk ook zeer ernstige juri dische consequenties voor de patiënt kunnen hebben. Ze hadden vorige week vrijdag eigenlijk een Lucky-Ten-formu- lier gewild, maar waren net te laat. „Doe dan maar twee kras loten", zei Edwin Meijer (23) uit Doesburg en daar heeft hij geen spijt van gehad. Chantal Neer- voort (24), een vriendin van Edwin, kraste even later een van de loten open en kon maar één conclusie trekken: zij hadden een miljoen gewonnen. Schaatser Erben Wennemars en directeur Tjeerd Veenstra van De Lotto zetten het Does- burgse duo gistermiddag in het zonnetje. Dat gebeurde in de zaak die hun geluk heeft ge bracht: sigarenhandel Louis in Doesburg. De prijswinnaars ar riveerden er per Rolls Royce, zij ontvingen een reusachtige che que en kregen vervolgens een miljonairsdiner aangeboden in een restaurant in de buurt. Het is de eerste keer dat een kraslot één miljoen gulden oplevert. „Edwin belde me vier minu ten voor zes om die Lucky Ten, maar ik kon er pas na zessen doorkomen en dat is te laat", haalt mevrouw Louis de herin nering op aan precies een week geleden. Edwin kwam even later zijn formulier ophalen, maar besteedde het geld van hem en Chantal bij gebrek aan beter maar aan de krasloten. Daar mee reed hij naar café 't Plein tje, waar Chantal en haar vriend de scepter zwaaien. „De eerste drie nummers die ik openkraste waren meteen alle drie een mil joen", zegt Chantal. .Je weet niet wat je op zo'n moment meemaakt. Eerst was het nog: ze zullen toch niet alle zes raak zijn. want dan is het misschien juist niet geldig. Maar dat bleek niet zo te zijn." Heb je met een kraslot een prijs van meer dan honderd gulden gewonnen, dan moet je naar de Generale Bank. „Dat kon niet, want het was vrijdag avond", vertelt Edwin, net uit de Rolls, maar ondanks alles nuchter. Er zat dus niets anders op dan het kraslot tot maandag morgen te bewaren. Dat heb ben ze goed gedaan: ze hebben er zelfs een kluis voor gehuurd. „Het geld stond diezelfde dag nog op onze rekeningen, allebei een half miljoen", vertelt Chan tal. die haar eerste grote uitgave al heeft gedaan: een BMW. Edwin heeft het tot dusverre be scheidener aangepakt. „Een au toradio". vertelt hij. Wat ze ver der met hun geld gaan doen, dat zien ze nog wel. „In ieder geval niet over de balk gooien", zegt Chantal. arnhem» Onder de toeziende blik van enkele jeugdige bezoekers haalde het Arnhemse verpakkingsbedrijf Gelpa gisteren het Guinnes Book of Records. Maar liefst 20.000 ballonnen werden tegelijk opgelaten onder een stralend blauwe hemel. De ballonnen waren overigens gemaakt van biologisch afbreekbaar materiaal. foto gpd ceesmooij verdacht van misbruik jongens De politie van Venlo heeft een 51-jarige man uit Blerick n 21-jarige vriendin aangehouden wegens ontucht met 3e lens zes minderjarige jongens. De politie hield de verdach- op 15 september aan, nadat een aantal Nederlandse en Dp e jongeren tussen 12 en 16 jaar aangifte had gedaan van si eel misbruik. In de woning van de man trof de politie vi el inden, schriftelijk materiaal, foto's en computermateriaal an )e Duitse politie heeft in Duisburg inmiddels een 16-jarige to n aangehouden die de contactpersoon tussen het duo en litse jongens zou zijn geweest. Volgens justitie spoorde de- ir igen de anderen aan om naar de verdachten toe te gaan irr imputerspelletjes te spelen, ar ^-propaganda in bibliotheek richt Internetgebruikers van de Maastrichtse bibliotheek J; en sinds een halfjaar regelmatig ongevraagd geconfron- met afbeeldingen van hakenkruisen en nazi-vlaggen op leeldschermen. De nazi-symbolen staan op de zogenoem- 'hangpagina's, de achtergrondschermen van de computers, voor de directie van de bibliotheek een raadsel hoe de af ingen in de computer terechtkomen. Tot nu toe is niet dui- of de daders bezoekers van de bibliotheek zijn of dat de ropaganda van buitenaf op de computers wordt gezet. In- directeur Van Breugel zegt over aanwijzingen te beschik- aaruit blijkt dat de daders georganiseerd te werk gaan en gisteren de politie officieel ingelicht. ilierwijs terug naar Den Haag D< iag Na jarenlange onderhandelingen lijkt de verhuizing d- et ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen 00 Oen Haag weer dichterbij te zijn gekomen. De Centrale Re- 'ei he Informatiedienst (CRI) en het Korps Landelijke Politie ten (KLPD) zijn kandidaten voor het gebouw van Onder- Zoetermeer. CRI en KLPD horen nu nog bij Justitie, maar met ingang van 1 januari 1999 onder minister Peper. Een voorwaarde voor de verhuizing van Onderwijs naar Den is dat het pand in Zoetermeer niet leeg achterblijft. Ondui- is wanneer definitieve zekerheid ontstaat over de verhui- an Onderwijs. Onderwijs probeert al jarenlang om terug te naar Den Haag. Het ging daar weg in 1984 omdat het ge- aan de Nieuwe Uitleg te klein was geworden en er elders n Haag geen geschikt alternatief was. De afstand tot het linhof blijkt in de praktijk te groot, de riknapbeurt Molengebied Kinderdijk 'UKHet molengebied Kinderdijk krijgt een opknapbeurt. 13 en 2005 moet het hele gebied, dat op een aantal plekken gp s verwaarloosd, weer in ere zijn hersteld. De kosten v j atie daarvan bedragen ongeveer vijf miljoen gulden. De icie Zuid-Holland, de ANWB, de gemeenten Nieuw-Lek- ov id en Alblasserdam en de Stichting tot behoud van de mo- n( Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, bereikten giste- rereenstemming over de hoofdlijnen van een instandhou- en ontwikkelingsplan voor het molengebied. Zij zijn er- 'q, nertuigd dat er meer moet gebeuren om het gebied, dat op n irelderfgoedlijst van de Unesco staat, op een goede manier n nd te houden. De verschillende partijen hebbenden drin- beroep gedaan op de rijksoverheid om financieel bij te jen. Door zelf de aanzet te geven en geld te steken in de p( en denken zij het Rijk over de streep te trekken. emborg speciaal spijbelteam iORGDe gemeente Culemborg bindt de strijd aan met ilaars. Een speciaal hulpteam gaat vanaf oktober de leraren loolleiding van enkele middelbare scholen ondersteunen, al het team de zogenoemde risicoleerlingen begeleiden. iderwijsOndersteuningsTeam bestaat uit een jeugdarts, olitienetwerker, een onderwijspsycholoog en een leerling- ider. Zij zullen samen proberen te voorkomen dat scholie- ijbelen of voortijdig de schoolbanken verlaten. Het project tot het jaar 2000 en kost de gemeente 30.000 gulden. oi ateurs waterschade 1 oktober op pad ag» De taxateurs die de omvang van de waterschade i in vaststellen, gaan niet voor 1 oktober op pad. Daarom :ert het ministerie van binnenlandse zaken boeren, tuin- n particulieren zoveel mogelijk bewijsmateriaal te bewa- Ie taxateurs kunnen pas aan het werk als de exacte begren- an het gebied waarvoor de regeling geldt, is vastgesteld, nlandse Zaken en Laser, een onderdeel van het ministerie ndbouw dat de regeling gaat uitvoeren, zijn daar nog mee Het belangrijkste criterium is dat er minstens honderd „gj leter water moet zijn gevallen. Maar ook als het gebied is iroomd met water van elders waar meer dan honderd leter is gevallen, zullen de inwoners aanspraak kunnen r op de schaderegeling, aldus Binnenlandse Zaken. wil voorzitter enquête Bijlmerramp el; ag» D66 wil de voorzitter leveren voor de commissie die ov irlementaire enquête gaat instellen naar de Bijlmerramp, v incipe zijn wij aan de beurt", aldus Kamerlid Giskes giste ers p namen van kandidaten wil de fractiesecretaris van de icraten niet ingaan. „We hebben een heel lijstje met ge- e mensen", aldus Giskes. Overigens benadrukt ze dat er n len overleg is geweest met de andere fracties. „Die willen :hi hien ook wel een voorzitter leveren." Naast de parlemen- iic nquète zal het onderzoek naar de ramp met de El Al- lai g bestaan uit een nader feitenonderzoek en een externe eig naar de vrachtbrieven. Er moet onder meer duidelijkheid mi n over de lading van het vliegtuig, de vluchtroute, het ver- og en van de voice-recorder en de manier waarop de hulpver- he [is verlopen en wie daarbij waren betrokken. ga Privé-tehuizen voor rijke ouderen rukken op vijftien vierkante meter om op te Elke dag om twaalf uur 's middags ten, omdat het schema van het te- t voorschrijft. Gedwongen overplaat- ir een zaaltje met vijf anderen als je ïoevender wordt. De groep ouderen accepteert om zo hun laatste levens- slijten, neemt af. Een particuliere biedt uitkomst voor de bejaarde die individu wil blijven voelen. Alleen et ij of zij wél voldoende geld hebben. ur Langerhorst van privétehuis Spar- m «d in Bosch en Duin: „Als je oud j eb je nog steeds rechten. Baas over J org. De omgeving waar je je laatste iu eorbrengt, zou zo veel mogelijk een tting van je eigen huis moeten zijn." [jthet idioot, dat het verzorgingshuis 'tt tegen welke gordijnen ouderen ij aankijken, hoe laat ze naar bed en wanneer ze krentenbrood krij- j°( verpleegkundige bewoont de bo- he erdieping van een villa, beneden t lappartementen voor bejaarden, nen in Sparrenheuvel blijven, tot tste ademtocht. „Ik vind de situatie leghuizen bijna onmenselijk. Wie deelt soms een kamer met vijf an ti heeft alleen maar een eigen bed I chtkastje. De verpleging beslist, r die persoon mag plassen. Bezoe kuren zijn vastgelegd." In Nederland zijn er tegen de duizend ge wone bejaardenoorden met 130.000 plaat sen. Daarnaast zijn er 50.000 verpleeghuis bedden voor ernstig hulpbehoevenden. Vo rige week maakte projectontwikkelaar Altus bekend dertig tehuizen (voor verzorging én verpleging) te willen bouwen. Doelgroep: zo'n 90.000 vermogende ouderen. Dat wordt dan een forse uitbreiding van het bestand. Ons land telt nu zo'n honderd pri- vé-instellingen. Daarvan is negentig pro cent aangesloten bij de NeVeP, de Neder landse Vereniging van Particuliere woon zorgvoorzieningen voor ouderen. Daar wo nen zo'n 2.400 doorgaans vermogende 85- plussers. De voorzieningen zijn veelal opgericht door mensen met een staat van dienst in de ge zondheidszorg: directeuren van zo'n vesti gingzijn oud-psychiater, oud-hoofdver.- pleegkundige, oud-huisarts. Soms gaat het om een villa met zes 'gasten', soms om een kliniek met 55 inwoners. NeVeP-voorzitter Bijleveld erkent dat de bewoners een maat schappelijke bovenlaag vormen. Mensen die het zelf kunnen betalen of die kinderen hebben met genoeg geld om hun ouders een plezierige levensavond te bezorgen. Kosten: afhankelijk van de benodigde zorg tussen de vierduizend en negenduizend gulden per maand. Flexibiliteit is het motto. Bijleveld verwijst naar het tehuis Bloemendal in Baarn. „Dat draait, zij het met ondersteuning van de thuiszorg, als hotel. Onze bewoners verblij ven immers ook geregeld in het buiten land." Maar ook in het kleine moet iets ge regeld kunnen worden. „Als mevrouw ge wend was elke zaterdag naar de bloemen markt te gaan en ze wil dat voortzetten, dan zorgen wij daarvoor. Dat valt te regelen, maar er hangt een prijskaartje aan." Dat zou iedere tachtiger wel willen, maar menigeen kan het nu nog niet betalen. Daar valt echter het nodige op af te dingen. Een hulpbehoevende bejaarde die thuis 24 uur per dag verzorgd en verpleegd wil worden, dient daar soms 16.000 tot 24.000 gulden per maand voor te betalen. Een regulier verzorgings- of verpleeghuis vraagt een eigen bijdrage. Voor mensen met een fors inkomen kan die oplopen tot 3.450 gulden per maand. De bewoner van een privékliniek is meer kwijt, maar de zorgbe- dragen zijn fiscaal aftrekbaar. Netto komen de uitgaven overeen. In de toekomst is een privé-kliniek wellicht ook bereikbaar voor de middenklasse. Ver zekeraars bieden klanten zogeheten per soonsgebonden budgetten. Dan krijgen de patiënten, afhankelijk van de mate van hulpbehoevendheid, een bepaald bedrag om zorg in te kopen. Daar zou de verzor ging en verpleging van zo'n privékliniek uit betaald moeten worden. De NeVeP is in een honderdtal gevallen bezig via een soort proefprocessen dit voor elkaar te krijgen. De kerken en de FNV moeten hun landelijke campagne tegen de armoede zonder hulp van de christelijke vakcentrale CNV voeren. Het CNV wil niet mee doen, omdat het het niet eens is met de eisen die kerken en FNV stellen. De stap van het CNV is opmerkelijk. Juist de christelijke vakcentrale mani festeert zich vaak met maat schappelijke thema's zoals ar moede. De FNV en de Raad van Ker ken in Nederland pleiten voor een verhoging van het sociaal minimum. Ze willen de bood schap dat de minimumuitke ring omhoog moet, overal uit dragen. De FNV wil dat de re gering de minimuminkomens met 1,5 procent extra verhoogt en daarnaast driehonderd mil joen gulden uittrekt voor ande re maatregelen. FNV en de ker ken zoeken steun bij de linkse partijen in de Tweede Kamer om het regeerakkoord in die zin aan te passen. CNV-voorzitter Westerlaken kan zich niet vinden in die ei sen. „Wij willen iets extra's voor de mensen die dat het meest nodig hebben", zei hij vandaag tijdens een studiedag van de Week van de Diakonie in Apeldoorn. „Uit onderzoek weten we dat de grootste groep langdurige armen bestaat uit eenouderge zinnen, oftewel bijstandsmoe ders". legde Westerlaken uit. In 1995 leefden 214.000 kinderen in gezinnen die lange tijd van een laag inkomen moeten rondkomen. „Deze gezinnen hebben direct hulp nodig in de vorm van extra inkomen", al dus de CNV-voorman. Maar iedereen met een lage uitkering meer geld geven, dat gaat het CNV veel te ver, zo vervolgde hij. „En laat ik dan ook maar eens duidelijk stellen dat dat niet geldt voor iedereen die - bijvoorbeeld tijdelijk - op het sociaal minimum zit. Het CNV wil dat het geld terecht komt bij de mensen die het echt nodig hebben." Minister Zalm van financiën wil dat Nederland, Zwitserland, Zweden en Denemarken een stem krijgen bij de oplossing van de crisis in Azië. In een brief aan de Amerikaanse mi nister van financiën Rubin heeft Zalm laten weten dat hij ook een uitnodiging wil ont vangen voor overleg tussen de grootmachten en de Aziatische landen. Nederland droeg begiij dit jaar voor zo'n achthonderd mil joen gulden bij aan een red dingsplan voor Zuid-Korea. Ook Zwitserland, Zweden en Dene marken betaalden mee maar werden evenmin als Nederland uitgenodigd voor het overleg in de zogeheten G22. In deze nieu we groep proberen economisch sterke landen en fragiele econo- miën oplossingen te vinden voor de huidige crisis. Zalm steunt overigens inhou delijk de voorstellen van zijn Franse collega Strauss-Kahn om het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat de financiële hulp aan Azië coördineert, beter te controleren. Edwin en Chantal, net in het bezit van een miljoen, een nieuwe BMW en een autoradio. foto gpd tom van dijke Negen van de tien willen instroom beperken Yd4ËL Y '1 Negen van de tien Nederlanders vinden dat de overheid iets moet doen aan de instroom van asielzoekers en im migranten. In een NIPO-peiling noemt driekwart de komst van vreemdelingen 'een slechte ontwikkeling'. In 1993 en 1995, toen het NIPO eenzelfde onderzoek deed, was dat respectievelijk 50 en 55 procent. De groep men sen die immigratie naar Nederland een goede ontwikke ling vindt, is nu 4 procent, tegen 18 procent in 1993 en 13 procent in 1995. Het kabinet weet inmiddels nog niet wat het moet doen om de groeiende toestroom van asiel zoekers in te dammen. „Staatssecretaris Cohen werkt hard, maar wat we ook beden ken, het zal de problemen op korte termijn niet oplossen", zei vice-premier Jorritsma gisteren. Het Centraal Orgaan Asiel zoekers waarschuwde deze week dat er een tekort aan op vangmogelijkheden voor asiel zoekers dreigt. Cohen komt bin nen enkele weken met plannen om de problemen op de korte termijn aan te pakken, kondig de Jorritsma na het kabinetsbe raad aan. Zij sloot evenals Co- hen niet uit dat asielzoekers tij delijk in tenten moeten wonen. De paarse partijen hebben in het regeerakkoord afgesproken het asielbeleid aan te scherpen, zodat mensen die asiel aanvra gen sneller weten waar zij aan toe zijn. „We moeten bovenal voorkomen dat het draagvlak in de samenleving om asielzoekers op te vangen niet verdwijnt", waarschuwde Jorritsma. „We moeten economische vluchte lingen beter scheiden van poli tieke, want die blijven welkom." Het is volgens de vice-pre- mier een goede zaak dat de Eu ropese ministers van justitie en binnenlandse zaken deze week de eerste voorzichtige stappen hebben gezet naar een Euro pees asielbeleid. Er is dringend behoefte aan een Europese aan pak. Het staat voor haar wel vast dat staatssecretaris Cohen 'op dit moment de aller-, aller lastigste portefeuille heeft. Er is namelijk niet zomaar een op lossing'. Amsterdam Een traditie werd gisteren voortgezet. Voor de derde keer brachten nieuwe leden van de Eerste en Tweede Kamer een bezoek aan de hoofd stad, waar ze zich onder begeleiding van een Am sterdammer konden verdiepen in het wel en wee van de stad. Dat verdiepen nam in elk geval één groep letterlijk: zij bezochten de riolen. foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3