TASMANIË: Toerisme taartpunt met vele smaken Tasmanië heeft verschillende gezichten: het ene moment waan je je in de Highlands van Schotland of de groene bossen van Ierland. Het andere moment lijkt het of je 'thuis' bent in de Friese polders. Op de foto Wineglass Bay. 9 FOTO'S» PR ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1998 FEITEN CIJFERS De beste reistijd voor Tasmanië (485.000 in woners waarvan 185.00 in de hoofdstad Ho- bart) ligt in onze winter. Maar omdat het bij Australiërs een populaire vakantiebestem ming is, dient er gedurende de schoolvakan ties (eerste helft september alsmede kerstmis en januari) rekening te worden gehouden met flinke drukte. Gedurende onze zomer kan het in Tasmanië, dat ongeveer zo groot is als Ierland, tamelijk koud zijn. De regenval (tussen de 500 en - in de westelijke regio - de 2300 mm) is gelijkelijk verdeeld over het hele Het is niet mogelijk rechtstreeks van Amster dam naar Tasmanië (Hobart of Launceston) te vliegen. Quantas biedt een retourvlucht Melbourne aan waarin twee binnenlandse bestemmingen (dus ook een retourtje Hobart of Launceston) zijn inbegrepen. De prijs van een dergelijk all in-retour varieert van 2.850 gulden tot 2.950 gulden. Er dient rekening te worden gehouden met een reistijd van ten minste 24 uur tot aan Melbourne. De vlucht van Melbourne naar Hobart neemt een uur in beslag. Het tijdsverschil met Nederland be draagt 20 uur (later). Er vaart een autoveerboot ('Spirit of Tasma nia') tussen Melbourne en Devonport. De fer ry heeft 467 hutten met in totaal 1323 bed den, vertrekt op maandag, woensdag en vrij dag om 18 uur uit Melbourne (Station Pier) en is de volgende ochtend om 8.30 uur in De vonport. Wie 14 uur varen te lang vindt, kan de Seacat nemen. Deze doet het in de helft van de tijd. Een paar afstanden op het eiland zelf: Hobart - Devonport 275 kilometer: Ho bart - Queenstown 250 kilometer. Voor meer informatie: het ANVR Reisbureau of de Aussie Helpline: maandag t/m vrijdag van 9 tot 17.30 uur, telefoon 020 - 48 74 54 1. Een prachtig panorama over zee, achterland en de alles-be- heersende Craddle Mountain is het smartegeld. Walvissen In de baai van Stanley stranden geregeld walvissen. Geen won der dat je hier een cursus kunt volgen 'hoe krijg ik een walvis terug in zee', een cursus die is aangeprikt in een piepklein lun- chroompje dat - natuurlijk - The stranded whale' heet. Hoewel de boot al ligt te wach ten, kunnen we niet echt ge noeg krijgen van Tasmanië. We besluiten toch nog een om metje (100 kilometer) te maken naar Ross, een van de oudste stadjes op het eiland. Het plaatsje heeft wat oude ge bouwtjes, overblijfselen van een vrouwengevangenis, een lief kerkje en een militair museum pje en een voor Australische be grippen stokoude brug. Het is inmiddels weer heet en droog geworden. Na de kou en nattigheid van Hobart en de westkust, doet het hier weer echt aan Australië denken. En dat is nu juist het boeiende van dit kleine, verre Tasmanië waar aan de Nederlander Abel Tasman zijn naam verleende: het ene moment waan je je in de Highlands van Schotland of de groene bossen van Ierland, dan weer passeer je een droge steppe en het andere moment lijkt het of je 'thuis' bent in de Friese polders. r KAMPEREN IN AUSTRALIË De eerste kangoeroe die je op Tasmanië tegenkomt, is bij na altijd een dooie kangoeroe. De weg tussen de haven plaats Devonport (in het noorden) en de in het zuiden ge legen hoofdstad Hobart ligt ermee bezaaid. Dit deel van Tasmanië heeft - op het moment dat wij er komen (april) - al acht maanden geen regen gehad en de dieren wagen zich steeds dichter bij de highway voor een enkele ver droogde grasspriet. Tè dicht dus vaak. Zelfs de schapen hebben in dit 'schapenland, dor schapenland' moeite om aan de kost te komen. Getuige de drie kadavers die langs de weg liggen. Tasmanië, een taartpunt die uit het grote Australische geheel lijkt te zijn gesneden, staat be kend om het vochtige en vaak kille klimaat. Op de 'Spirit of Tasmania', worden bij voorbaat de truien en windjacks uit de koffers gehaald. Want regende het al niet een beetje tijdens de afvaart in Melbourne? De over tocht - met de ferry veertien uur lang, of wanneer je de Seacat neemt ongeveer de helft van die tijd - staat bekend als een van de ruigste ter wereld. Het kan aardig spoken op de Bass Strait; zodra je de havenhoofden van Melbourne verlaat, voel je de deining. Maar deze nacht is de zee zo glad als een pasgescho ren mannenwang en van hoge golven is niks te merken. Met een aantal Australiërs, zo is de bedoeling, zullen we - een maal in Devonport - per auto langs een scenic route, een schilderachtig traject, naar Ho bart, rijden. Via een omweggetje passeren we Sheffield, dat be kend staat om z'n 'murals', muurschilderingen, die in de verste verte niet aan fresco's of andere kunstwerken doen den ken. Want, wat we al eerder in Australië merkten: wat Austra liërs 'toeristisch' noemen, is in onze verwende Europese ogen eigenlijk maar armetierig. Zo ook de murals', door een plaat selijke schilder, in opdracht van de middenstand, op huizen ge schilderd. En daar rijdt men dan zo'n 100 kilometer voor om! Maar het stadje, een gat van nog geen 1.000 zielen, vaart er wel bij. Er is tegenwoordig zelfs nering voor twee hotels en een motel. Skiën Terug op de tweebaans 'snel weg' gaat het richting Launces ton. Het is de op één na groot ste stad op een eiland, dat de omvang heeft van Ierland en een bevolking van nog geen half miljoen mensen. Vanwege het fikse aantal parken wordt Laun ceston ook wel Garden City ge noemd. Van hieruit is het onge veer 50 kilometer naar Ben Lo mond National Park, waar 's winters wordt geski'd. Maar wandelaars en klimmers komen het hele jaar in dit 165 vierkante kilometer metende park aan hun trekken. Over de Norfolk Plains gaat het nu binnendoor over Cressy, Poatina, Bothwell, richting Ho bart, waar de beloofde koelte inderdaad heerst. In Tasmanië - beweren de inwoners - kan het klimaat vier keer per dag veran deren. Ze hebben gelijk, blijkt de dagen daarop. In Hobart is het beurtelings warm, zonnig, koud en regenachtig en op een overigens mooie dag ligt er bo venop de nabijgelegen Mount Wellington zelfs sneeuw. Hobart zelf is een aardige stad aan de rivier de Derwent met een mooie jachthaven, een casi no en de gezellige Salamanca- markt (op zaterdag vol kramen met van heleboel hetzelfde). Terrasjes en gezellige eettentjes trekken een groot aantal toeris ten alsmede overjarige hippies. Ook rond het Constitution Dock aan de haven zijn tal van (vis)restaurantjes en zogenaam de takeaways te vinden. Wie al die toeristische trekpleis ters zat is, kan het beste wat gaan wandelen in de buitenwij ken van Sandy Bay. De leuke antiekwinkeltjes daar Zijn een bezoekje waard. Maar ook in de botanische tuinen (met de bus te bereiken) valt met gemak een middag zoet te brengen. Sta-in-de-weg Maar genoeg over Hobart. We gaan op weg naar Strahan aan de groene westkust. Het Fran- klin-Gordon Wild Rivers Natio nal Park (een gigantisch natuur gebied met meren, regenwou den en rivierqn) daar, vormt één van de aantrekkelijkste toeris tentrekkers van Tasmanië. Bega niet de fout slechts een paar uur uit te trekken voor de route Ho- bart-Strahan, een afstand van ruim 300 kilometer. Vooral het stuk van Derwent Bridge naar Queenstown - zo'n 115 kilome Hoewel Australië ook al door het prijsniveau nooit een massa-bestem ming zal worden, neemt de interesse voor een vakantie in dat land wel spectaculair toe. Populair zijn vooral rondreizen waarin alle hoe ken en gaten van het immense land worden aangedaan. Travel Trend bijvoorbeeld biedt een 30-daagse trip aan waarin per bus highlights worden bezocht als Ayers Rock, het Kadaku National Park, het Great Barrier Reef en natuurlijk de stad Sidney. De reis wordt gemaakt in een luxueuze touringcar met aanhangwagen waarin een douche en een keuken zijn gebouwd. Geslapen wordt er in tenten. Prijs 4835 gulden all in (exclusief vliegreis). Ook Arke heeft het aanbod voor 'down under' sterk uitgebreid. Het concern uit Enschede heeft aan vakantietrips naar Australië en Nieuw-Zeeland zelfs een speciale brochure gewijd. In Australië wor den rondreizen aangeboden die kunnen worden onderbroken door een 'zes-daagse' met 4WD-jeeps (Aborigonal Cultural Tour). Voor spoorf- reaks lijken de treinreizen met de Indian Pacific (Sydney-Perth), de Ghan (Adelaide-Alice Springs), de Overlander (Adelaide-Melbourne) en de Queenslander (Brisbane-Cairns) buitengewoon aantrekkelijk. Ook staan er cruises (van vier, vijf en acht dagen) over het Great Bar rier Reef op het programma. Vertrek vanuit Cairns. Meer informatie bij de reisbureaus. ter - is een sta-in-de-weg: de ene haarspeld na de andere en dat grotendeels door een kaal, dor maanachtig landschap, de sastreus gevolg van de intensie ve mijnbouw in deze omgeving. Strahan is een piepklein, lieflijk vissersplaatsje, waar de karakte ristieke kreeftenkorven op de bootjes in het haventje liggen te wachten om te worden uitgezet. Van hieruit kan een tocht wor den gemaakt over de Franklin- en Gordon-rivier. Je kunt er ook overheen vliegen met een wa tervliegtuigje. Wie de trip per boot maakt, wordt halverwege verrast met een uitstapje naai Sarah Island. Hier werden ooit de eerste convicts (gevangenen uit Europa) opgesloten in kleine kerkers zonder licht. Het eiland is genoemd naar een Engelse vrouw, die hier na een overi gens klein vergrijp naartoe werd verbannen. Later kwamen ook mannelijke gevangenen, die na een opstand schepen mochten bouwen en de grondleggers werden voor de scheepsbouw waarom Tasmanië nu beroemd is {seacats). De rondleiding over het eiland voert van ruïne naar ruïne. Veel is er niet aan te zien. Maar de manier waarop de gids (een be roepsacteur) de verhalen over de convicts vertelt, is zeer mee slepend en bezorgt je af en toe kippenvel. De rivier is eindeloos en breed en er lijkt geen einde te komen aan dit 'world herita- ge'-gebied, waar de zon de hel lingen symmetrisch in het water doet spiegelen en waar, zo aan het eind van de middag dat ma gische licht de bomen in een ongekende gloed zet. Het wordt zo langzamerhand tijd terug te gaan naar Devon port, waar de boot ons zal te rugvoeren naar het mainland van Australië. Maar eerst wach ten ons nog een paar verrassin gen: zoals de verlaten, open ko lenmijn op weg naar Zeehan (met een grote stapel verroeste schoppen, alsof de mijnwerkers er van het ene moment op het andere de brui hebben gege ven) en natuurlijk Stanley, waar voor de kust in zee een vulkani sche monoliet ligt, The Nut. Werd de weg vanaf Strahan ge kenmerkt door een grote verla tenheid en vooral veel bos; de kustweg is een route door een rijk agrarisch landschap. Groen, veel koeien, prachtige wolken luchten, het lijkt warempel wel alsof we door Friesland rijden. Je kunt The Nut bezoeken door naar de top te lopen (20 minu ten langs een redelijk steil pad) of te zweven (per stoeltjeslift). -'«S&k, 29 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Afval dag Onder het motto 'Een dagje achter je afval aan. doet je ver steld staan', zetten vijftig afvalverwerkende bedrijven vandaag de deuren open voor het publiek. Op deze eerste Nationale Af- valdag laten vuilverbrandingsinstallaties, composteerbedrij- ven en stortplaatsen zien, wat er met ons afval gebeurt, nadat de vuilnisman het van de stoep heeft gehaald. Tijdens de open dag zijn er rondleidingen,.demonstraties, milieumarkten en kinderprogramma's. Aan de eerste Nationale Afvaldag doen bedrijven mee in onder meer Alphen a/d Rijn. Amster dam, Rijsenhout, Assendelft, Halfweg, Alkmaar en Purmer- end. Meer informatie: telefoon 08 00 - 70 07 en via Internet (www:afvaldag.nl). Tentenshow De ANWB zet vandaag en morgen enkele honderden lichtge wicht- en gezinstenten op in het Larserbos bij Lelystad. De show pretendeert een goed overzicht te geven van het ten tenassortiment in ons land. Ook zijn er stands met kampeerar- tikelen en informatie over kampeervakanties. De expositie is open van 10 tot 17 uur; toegang gratis. Het Larserbos ligt aan de N302 tussen Harderwijk en Lelystad. De route is aangege ven. Openbaar vervoer: buslijn 107 vanaf de NS-stations Har derwijk en Lelystad. Vanaf halte Vogelweg rijden gratis pen delbusjes. Informatie: 070 - 31 46 25 4 Molendag In Zaandam (de Zaanse Schans), Wormer en Westzaan zijn vandaag in totaal negen molens opengesteld voor het publiek. De molenaar leidt rond en legt uit hoe hij van de wind kan le ven. Open van 14 tot 17 uur (enkele molens vanaf 10 uur). Informatie: 075 - 62 15 14 8. Verwendagen In het Land van Ooit in Drunen worden dit weekeinde de jaar lijkse Opa en Oma Verwendagen gehouden, leder kind mag gratis één 'Jonkheer of Jonkvrouw Rijk in Jaren' (de Ooitse be naming voor opa en oma) meenemen. Junior museumweek De jeugd laat musea te veel links liggen. Om die ontwikkeling te keren, introduceren de musea onder aanvoering van de Stichting Museum Jaarkaart twee nieuwe initiatieven: de Na tionale Junior Museumweek (van 28 september tot en met 4 oktober) en een wedstrijd die tot 1 februari 1999 loopt. De actie is bedoeld voor kinderen van 8 t/m 12 jaar. Zij gaan op zoek naar een in een museumcollectie verborgen schat, die pas kan worden opgespoord als er drie raadsels zijn opgelost. In de musea en de boekhandel is een 'Junior Museum Route gids' te koop, met een overzicht van alle deelnemende musea. Het Maritiem Museum aan de Leuvehaven 1 in Rotterdam heeft de jubileumtentoonstelling 'Holland-Amerika Lijn 125 jaar' tot en met 14 maart volgend jaar verlengd. De expositie vertelt in drie thema's (emigratie, vrachtvaart en passagiers vervoer) de geschiedenis van de beroemde scheepvaartmaat schappij. Informatie: 010-41 32 68 0. Alles inclusief in de CARIBBEAN In het Caribisch gebied gaan steeds meer hotels over op het zogenoemde all inclusive-concept. De gast betaalt één prijs voor niet alleen vlucht, transfers, accommodatie en maaltij den, maar ook voor versnaperingen en drankjes. Alleen voor sterke drank uit het buitenland moet hier en daar apart wor den betaald. In de meeste gevallen kan er tevens gratis ge bruik worden gemaakt van surfplanken, duikmateriaal (snorkels), tennisbanen en mountainbikes en dergelijke. Ar ke biedt vakanties aan in zo'n vijftig all inclusive-resorts op onder meer Aruba, de Bahama's, Barbados, Cuba, de Domi nicaanse Republiek, Jamaica en in Mexico (Cancun). De prijzen lopen zeer uiteen: van ongeveer 75 gulden tot 250 gulden per nacht per persoon. WERELDWIJDWEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Internet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mo gelijkheden om een reis te plannen. Dus u dacht dat de Tasmanian Devil ('Taz' voor intimi) een uit vinding was van de makers van de cartoons van Buggs Bunny. Nou, dat is dus niet zo. Het beest bestaat echt. Lang niet zo ge vaarlijk als het lijkt, maar het ziet er wel vervaarlijk uit. Hoe we dat weten? Simpel, zoek de fraaie site Tasmania Online op en bekijk de plaatjes van ondermeer de fauna op dit eiland, de meest zuide lijke provincie van Australië. Het dier is net zo onschuldig als een kangoeroe. Tamania Online is een mooie site, die goed is opge bouwd en verrassend snel is voor een site met zó veel plaatjes Voor wie zich liever ter plekke laat verrassen door de schoonheid is er een 'text only'-versie. Aanrader is vooral de Tour of Tasmania (tot). Er is redelijk veel te vinden over Tasmanië, maar helaas geen let ter in het Nederlands. Nu is dat niet zó erg, want wie het eiland als reisdoel heeft komt daar met z'n moerstaal toch nergens. Goed is ook een andere officiële site onder de naam tourism.tas al is die minder fraai dan Online. De informatie is echter perfect. Tourism is Tasmania is een site voor later. Mooi van opzet met informatie over de belangrijkste plaatsen en onder meer ook de musea. De site is echter op veel plekken nog 'under construction'. Dus maar niet kijken als u morgen vertrekt. Voor All Tourism Tasmania geldt in feite hetzelfde. Ook daaraan wordt nog volop 'gebouwd', maar de eerste aanzet ziet er goed uit. www.tas.gov.au/tot www.tourism.tas.gov.au www.focusontas.net.au/tourism.html www.webcom.com/ausisle/region.html

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29