Julianabrug nachtmerrie ondernemers 'Deze vondst is niet meer te overtreffen' Rijn Veenstreek Voetballende jeugd Woubrugge moet van parkeerterrein weg Boete van 750 gulden voor 'bedreigende' achtervolging Hangcontainer in Roelofarendsveen compleet uitgebrand CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROF T 071 -535641 1 p [nformatie-avond jeugdwielrennen ilphen aan den rijn Wielervereniging Avanii wil het jeugdwiel- ennen nieuw leven inblazen. Om kinderen en hun ouders in te ichten over de jeugdige wielrenafdeling, is er op 2 oktober een iformatie-avond. De toekomstige trainer van de jeugdploeg roert het woord en volwassen wielrenners vertellen over hun er varingen als jeugdlid. Het informatieve gedeelte is van 19.00 tot I»0 .30 uur. Daarna is er een presentatie van racefietsen, repara- ies en onderhoud, en wielervideo's. Kinderen kunnen wed- itrijdjes op de rollerbank doen. De bijeenkomst is in het vereni- jingsgebouw van Avanti aan de Westkanaalweg. Modeltreinen op Alphense beurs iLPHen aan den rijn» Hobbyisten en verzamelaars van oude trei len kunnen zaterdag 3 oktober terecht op de modelspoorruil- leurs in gemeenschapscentrum De Bron. Van 10.00 lot 15.00 kunnen onder meer treinmodellen worden bekeken, geruild d)f verkocht. Bezoekers krijgen de agenda uitgereikt, waarin de leursdata voor het komende halfjaar staan vermeld. Entree be- lraagt 4 gulden voor volwassenen, 3 gulden voor 65-plussers en ,50 gulden voor kinderen. lerfstexcursie Nieuwkoopse plassen iieuwkoop/noorden Natuurmonumenten houdt op 4 en 18 ok- ober excursies over de Nieuwkoopse plassen. De tocht van 2,5 gaat over grote en kleine plassen, die omgeven zijn door moerasbos, riet- en hooiland en weilanden. Deelna- tsne kost 12,50 gulden voor niet-leden, 10 gulden voor leden of 5 ulden voor kinderen t/m 12 jaar. )e tocht is ook geschikt voor rolstoelgebruikers. Aanmelden is oodzakelijk en kan dagelijks tussen 18.00 en 21.00 uur via tele- n uonnummer 0172-408250. longerenplek Bloemlezer later open oelofarendsveen Het jongereninformatiepunt (JIP) in biblio- ïeek De Bloemlezer in Roelofarendsveen gaat tweeënhalve ïaand later open dan gepland. De bedoeling was om in sep- imber te gaan proefdraaien in het JIP, maar de levering van een xtra internetcomputer en meubilair duurt langer dan verwacht, lu staat er alleen een folderrek. Jongerenwerker Alex l'Ami die si et punt bemant, vindt dat te schamel om van een JIP te kunnen preken. „Je kunt beter beginnen wanneer je volledig ingericht ent. De officiële opening is nu op 17 november. Tot die tijd unnen we mooi wat extra publiciteit aan het JIP geven." l'Ami ïformeert jongeren straks over uiteenlopende onderwerpen oals werk, vrije tijd, genotmiddelen en seksualiteit. Volgend jaar ordt het JIP uitgebreid met een JOP, een jongerenontmoe- - ngsplek. Dat moet resulteren in een laagdrempelig leescafé, aar jongeren elkaar binnen kunnen ontmoeten. 'an Beek: boete voor illegale bouw cobswoude» Alvast bouwen in de wetenschap dat de vergun- ing er toch wel komt, moet worden afgestraft. Dat.vindt burge- ïeester W. van Beek van Jacobswoude. Hij wil dat er in die ge- illen boetes worden uitgedeeld. „Illegaal bouwen dat achteraf snog wordt goedgekeurd tast het rechtsgevoel aan van mensen e wel keurig wachten op het doorlopen van de procedure. Als mand te hard rijdt, krijgt hij een boete en wordt niet meteen jn rijbewijs ingetrokken", illustreert Van Beek. „Bij illegaal ouwen hoeft er niet direct te worden gesloopt, maar zou een oete op zijn plaats zijn." Aanleiding voor de hartekreet van Van eek is het feit dat de gemeenteraad zich onlang buiten spel ge- lf it voelde toen hij het bouwplan van M. van Rooyen in Wou- rugge moest goedkeuren. Strikt genomen had de raad geen re in om het bouwplan af te wijzen. De frustratie zat dan ook in t feit dat het bouwwerk er al een poosje staat. Burgemeester an Beek wil snel een discussie over zijn ideeën in de raad. Schippers maken zich geen zorgen De Alphense onderne mersvereniging VOA maakt zich grote zorgen over de slechte staat waarin de Ju lianabrug verkeert. Voorzit ter J. Stoop houdt zijn hart vast voor het moment dat de brug plots niet meer open of dicht wil. ,,Ik moet er niet aan denken", hui vert hij. alphen aan den rijn» robbert minkhorst Deze week bleek uit een ambte lijk stuk dat de brug lijdt onder aan betonrot. Bovendien zijn de tandwielen 'aan meer dan nor male slijtage' onderhevig. „De kwaliteit van de betonconstruc tie wordt steeds slechter en be gint zelfs zorgelijk te worden", schrijft ambtenaar J. van Meijel aan burgemeester en wethou ders. „Als de Julianabrug open blijft staan en het aquaduct van rijks weg 11 is nog niet klaar, moet al het verkeer over de Albert Sch- weitzerbrug of over de Hef- brug", zegt Stoop. „Dat zijn al knelpunten." De gemeente be schouwt de brug ook als een cruciale verbinding. Dagelijks passeren duizenden auto's daar de Oude Rijn. „Alleen wanneer hij dichtblijft", aldus de VOA- preses, „ben ik minder be zorgd." Daar hoeft de voorman van de ondernemers evenwel niet op te rekenen, schat S. van Rui ten in, voorzitter van de schip- persbond Schuttevaer. „Ik heb geen enkele illusie dat het voor ons nadelig zal uitpakken. Als De Alphense ondernemersvereniging VOA maakt zich grote zorgen over de slechte staat waarin de Julianabrug verkeert. de Julianabrug stuk gaat, wordt kend dat zoiets niet tijdens een hij opengehouden. Voor de preventieve onderhoudsbeurt scheepvaart is er geen alterna- wordt ontdekt", zegt Stoop ver hef." Wethouder H. Groen in 't der. „In de pompenbranche Wout (CDA/verkeer) bevestigt (Stoop is directeur van Duyve- de uitlatingen van Van Ruiten. laar Pompen) zie je zoiets aan- „Ik vind het verbazingwek- komen. Of dit verwijtbaar is? Dat durf ik niet te beweren." voordat de brug weer dicht is." Zover gaat Van Ruiten wel. „Al- Volgens Groen in 't Wout valt phen loopt achter de feiten aan. de gemeente niets te verwijten, De Julianabrug is veel te lang omdat het in zijn ogen hele- aan haar lot overgelaten. Zij is maal niet zo slecht is gesteld heel traag. Een schip is al bijna met de oververbinding. De kans achter de horizon verdwenen op een defect in de brug was FOTO HIELCO KUIPER aanleiding om een calamitei tenplan op te stellen, dat uitein delijk moet uitmonden in een beheersplan voor alle Alphense beweegbare bruggen. „Ik heb juist geprobeerd om de proble men voor te zijn." Wethouders Dambrink en Vink willen overlast omwonenden tegengaan woubrugge. ewout van der dussen Jacobswoude gaat voetballende jeugd weren van het parkeerterrein achter de Van Eeghenstraat in Woubrugge. De jeugd kan naar het speelterrein nabij de tennisbanen. Op 8 oktober praten de wethouders C. Vink (CDA/openbare werken) en M. Dambrink (VVD/sport- en jeugdzaken) de op lossingen door met de omwonenden. Zij hopen met hun plannen de buurtbewoners die herhaal delijk klaagden over het voetballen, tegemoet te komen. Ook een partijtje basketbal is binnenkort niet meer mogelijk. Van de twee basketbalpalen laat de gemeente er slechts één staan. De jeugd is hiermee akkoord gegaan, aldus wethouder Dam brink. De veranderingen wil de gemeente goed maken door het speelveldje tweehonderd meter verder bij de tennisbanen uit te breiden en te ver nieuwen. De daar half ingegraven rioolbuizen worden verwijderd. Volgens Vink en Dambrink kruipt de jeugd van tegenwoordig niet meer door een rioolpijp. De halfpipe voor skateboard-lief- hebbers blijft staan. De gemeente zorgt boven dien voor palen en een hek zodat de bal niet elk ogenblik in de sloot belandt. Het voetballen tegen de garages achter de Van Eeghenstraat wil de gemeente onmogelijk maken door een rij grote betonnen bloembakken, op enige afstand voor de garagedeuren. Na instem ming door bewoners en goedkeuring door de ge meenteraad, worden de werkzaamheden gelijkt ij dig uitgevoerd met de voorgenomen uitbreiding van het tennispark met een extra baan. De wethouders Vink en Dambrink presenteren hun plannen op 8 oktober in de kantine van de tennisclub aan de Vingerhoedtstraat in Woubrug Archeologen Nijmeegse universiteit schrijven geschiedenis alphen aan den run iter het Alphense gemeente en tussen het kantoor van Stadswachten en dat van de ïstuitleen ligt een bouwput. meer dan wat grauwe en uwige tinten klei valt er niet Is dat het nou? Liggen ir de bewijzen van het Ro- inse castellum? Ja, zegt pro- ior Jan Haalebos, leider van archeologisch onderzoek in Alphense centrum, laalebos en zijn team van de meegse universiteit hebben chiedenis geschreven. Nooit der kon de aanwezigheid van fort Albaniana worden aan- iond. Dat er op de westelijke er van de Rijn ooit een lellum moet hebben ge in, stond inmiddels wel vast. dere opgravingen in het hart de stad leverden alleen ïmer hét bewijs. Op de plek ir de afgelopen weken fana- in de bodem is gevlooid, de sporen van vier grachten dekt. De V-vormige grachten hren uit verschillende perio- 'ie heel goed kijkt, vertelt ilebos aan de opgetrommel- 1 ournalisten, kan de loop er- waarnemen. „Ik moet in uitleggen waarom wij inthousiast zijn. Ik stel me dat wie deze puinhoop be- zegt: Ik zie het niet." Met estrekte arm wijst hij op chillende stroken grijze klei. zijn ze. En met een scherp vallen in de rand van de put de V-vormen te onderschei- ehalve de loop van de grach- hebben de archeologen ook ïeins aardewerk, een dak en een beker van een sol gevonden. Een opmerkelij- ondst uit de Middeleeuwen en waterput, waar onderin een afgedankt wijnvat als :hoeiing lag. De ton is een de weinige sporen van mid- euwse bewoning in de ge- ;nte. lier was iets van een je", gebaart Haalebos ver- ,En hier zitten we in een la- gedeelte." De strook grond ;s de afgraving waar hij trum van Alphen, op zoek naar de fietser. „Was u niet boos? U maakte er wel erg veel werk van om hem nog eens te treffen", vroeg de rechter hem. E?e verdachte hield vol niet boos of agressief te zijn, maar de man alleen uit nieuwsgierig heid te achtervolgen. Volgens het slachtoffer en twee getuigen sneed de verdachte de fietser, toen hij hem in het oog kreeg, de pas af. Daarbij viel het slachtoffer. De verdachte kon de rechter er gisteren niet van overtuigen dat hij zijn auto een eindje voor de fietser parkeerde en daarna uitstapte. „Voor het slachtoffer was hel een uiterma te bedreigende situatie," deelde de rechter hem mee. Ook de of ficier van justitie geloofde niet dat de verdachte puur uit nieuwsgierigheid had gehan deld. „U moet nijdig geweest zijn. Het slachtoffer noemt het een weerzinwekkende achter volging, die hoogst bedreigend janneke de jonge Toen hij een fietser op zijn auto zag spugen, was de 29-jarige Al- phenaar naar eigen zeggen 'zo nieuwsgierig' naar de reden van dat gedrag, dat hij de rochelaar in zijn Mercedes achtervolgde. Dat leverde hem gisteren, toen hij voor de Leidse politierechter moest verschijnen, 750 gulden boete en een week voorwaarde lijke gevangenisstraf op. De verdachte zag de man op 17 juni vorig jaar op zijn auto spugen in zijn woonplaats Al phen. Hij vroeg hem waarom hij dat deed, maar kreeg geen antwoord. „Ik ben vanuit mijn beroep gewend mensen mon deling te benaderen en niet te gaan meppen", aldus de ver dachte. Toen hij geen antwoord kreeg, besloot hij de man ach terna te rijden en alsnog naar de reden van het spugen te vragen. Daarvoor maakte hij een tocht van drie kilometer door het een- staat, is volledig vlak. „Voor het eerst hebben we een stevig hou vast: We weten wat de contou ren van het castellum zijn. Hier zit de rand en we weten wat binnen en buiten is. Deze vondst is niet meer te overtref fen." De opgravingen achter het gemeentehuis en op de plek van het vroegere AMRO-ge- bouw zijn onderdeel van een zeer groot project in Alphen aan den Rijn. De gemeente ver bouwt de komende tien jaar voor miljoenen guldens haar centrum en het is daarom de laatste keer dat archeologen grondig bodemonderzoek kun nen doen. De onderzoekers waren in de Julianastraat en de Castellum- straat begonnen, toen daar de riolering werd vervangen. Haalebos: „We vroegen ons aanvankelijk af of het niet bene den onze waardigheid was om in zo'n sleuf te kruipen en daar in de modder te roeren. Ach teraf bleek het heel leuk." De archeologen vondeh een steen met een Romeinse inscriptie, die duidt op de aanwezigheid van een poort van het fort, tuf stenen uit mogelijk diezelfde poort, funderingen van wonin gen en ongewoon sjiek (geïm porteerd) aardewerk. Toen al hoopten de onder zoekers dat ze aan de voor avond stonden van een specta culaire ontdekking. Vol enthou siasme begonnen ze daarom in juli aan de opgravingen rondom het pand van de Kunstuitleen. „De stemming was zeer ge spannen", aldus Haalebos. „Wat voor leuks zouden we vin den? Deels werd het een bittere teleurstelling." Op de plek van het AMRO-ge- bouw vonden de onderzoekers vrijwel niets. Alleen een 'rom melige laag op Romeins ni veau'. In de 17e eeuw was de bodem al eens afgegraven en daarbij is alle bewijsmateriaal verloren gegaan. De ontdekking van de grach ten maakte alles goed. „Het lijkt mij heel waarschijnlijk dat de laatste en vijfde westelijke Ro meinse gracht precies op de plek van het Omloopkanaal ligt. En de bocht die verderop in het kanaal zit, zou dat de hoek van het castellum zijn? Het zou erg mooi zijn als we dat in de ko mende jaren konden vaststel len." Het eerste castellum, van hout nog, is in de eerste eeuw gebouwd, zegt de professor. In de eeuwen daarna is het ver schillende keren herbouwd, meestal om te kunnen uitbrei den. Een keer, in 69 na Christus, ging het fort door brand verlo ren. De in de Castellumstraat ge vonden gedenkplaat voor de bouw van een van de poorten vermeldt de naam van een kei zer. Haalebos denkt dat het om L. Septimius Severus Pius Perti- nax gaat, die van 193-211 na Christus regeerde. Deze keizer liet ook een magazijn bouwen in Roomburg in Leiden. Over ruim een week beginnen de opgravingen naast de Ad- ventskerk, op de plek waar het centrum voor de beeldende kunsten wordt gebouwd. Haale bos onderzocht daar in 1985 ook al de bodem en stuitte toen op stukken hout uit de Romein se tijd, vermoedelijk van een barak uit het castellum. „Door dat te denken heb ik in 1985 een grote gok genomen. Maar deze vondsten en die in de Castellum- en Julianastraat pas sen tamelijk goed in mijn toen malige theorie." roelofarendsveen saskia buitelaar Nog geen drie maanden nadat de gemeente Alkemade op het DOSR-terrein een hangcontai ner voor Veense jongeren plaatste, is de bak in vlammen opgegaan. Donderdagavond brandde die volledig uit. De ge meente en politie vermoeden dat hier sprake is van brand stichting. Getuigen hebben kort voor de brand jongeren op de scooter op het DOSR-terrein ge zien. Er zijn nog geen verdach ten aangehouden. De brand ontstond rond kwart voor acht en verwoestte in korte tijd het houten meubi lair in de container. Twee uur voor het uitbreken van de brand zag jongerenwerker A. l'Ami matrassen in de open container liggen. „Ik dacht toen dat de jongeren die hadden neergelegd om droog te kunnen zitten. Ei» was tijdens de kermis namelijk wat olie op de vloer gekomen. Maar achteraf vraag ik me af of de matrassen met andere be doelingen zijn neergelegd." L'Ami sluit niet uit dat andere jongeren dan de gebruikers van de hangplek de brand hebben aangestoken. Duidelijke aanwij zingen voor het bestaan van conflicten tussen jongerengroe pen in Roelofarendsveen heeft hij niet. ..Maar er is natuurlijk altijd rivaliteit tussen jongeren' zegt hij. Samen met een groep teleurgestelde gebruikers heeft l'Ami vrijdagmiddag de ergste troep rond de container opge- Of en wanneer een nieuwe container wordt geplaatst is nog onduidelijk. Wethouder D. Nag tegaal, die onlangs bekend maakte dat de container er wat hem betreft definitief kon blij ven staan, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21