Seks over een andere boeg TV WEER Doris D. slaat brug tussen sportschool en filosofie Het Gesprek van de Dag Mooi nieuws uit Teheran Familiewapens in databank ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1998 C O E N T A A R Het mooiste nieuws van de week kwam afgelopen donderdag uit Teheran. Daar nam de regering het verstandige besluit de zoge noemde fatwa op te heffen die de vroegere Iraanse leider Chomei- ny negen jaar geleden uitsprak over Salman Rushdie. Deze Britse schrijver publiceerde eind jaren tachtig 'De duivelsverzen' een ro man die in fundamentalistische kring is opgevat als een belediging aan het adres van de profeet Mohammed. Op Rushdie's hoofd kwam een prijs van twee miljoen dollar te staan. Tegen deze ongekende vorm van staatsterrorisme is destijds fel ge protesteerd. maar het aanvankelijke front van de Europese Unie brokkelde al snel af. Groot-Brittannië was uiteindelijk het enige land dat de diplomatieke betrekkingen met Iran verbroken hield. Sterker nog: Duitse en Franse bedrijven is door hun regeringen niets in de weg gelegd om in het gat te springen dat de Britten ach terlieten. De zaak-Rushdie heeft meer blootgelegd dan alleen het moordda dige karakter van het toenmalige Iraanse regime. De bescherming van het leven van een Europese staatsburger is ondanks alle prach tige handvesten, kennelijk ondergeschikt aan economische belan gen. Dat mag onder realisten misschien geen verbazing wekken, maar het verraadt wel een opportunisme waarop de Europese Unie zich niet graag laat voorstaan. Een groep bevriende schrijvers, onder wie Adriaan van Dis, is de politiek en het bedrijfsleven blijven lastigvallen met de zaak-Rush- die. Die lobby leek vruchten af te werpen toen vorig jaar zomer het gematigde bewind van president Khatami aan de macht kwam. Voeg daar een aantal acutuele regionaal-politieke factoren bij en het klimaat was rijp voor Britse/Iraanse onderhandelingen over het herstel van de diplomatieke relaties. Rushdie zelfheeft inmiddels een periode achter de rug waarin hij 24 uur per dag moest worden bewaakt, met de regelmaat van de klok moest verhuizen en alleen de laatste jaren af en toe in het openbaar durfde te verschijnen. Helemaal gerustgesteld kan hij nog steeds niet zijn, want er hoeft maar een gek te zijn voor wie het woord van Chomeiny zwaarder weegt dan dat van de huidige Iraanse leiders en de schrijver kan de hele affaire alsnog met zijn le ven bekopen. Oeverloos gezwam Voorlopig gaat de televisie niet aan in huize Buijs. Uit protest. We gaan spelletjes doen. Ezeltje prik. Blindemannetje. Gezellig spij- kerpoepen. En met wat kussenslopen kunnen we misschien wel een zaklooprace houden. Alles liever dan kijken naar de televisie. Want tsjongejonge, wat was dat gering wat de omroepen ons deze week voorschotelden. Dus de buis blijft uit. Vanwege dat oeverloze gezwam over Bill en Monica. Feestdagen voor de omroepen, die de twee tortelduifjes tot op het bot lieten analyseren, maar dagen vol treurnis in het gezin Buijs. We zagen hoe niets tot iets werd gebombardeerd. We schreeuwden van on genoegen, maar niemand die wilde luisteren. Misschien dat we wat gaan schuiven met Halma-pionnetjes. Of met Mens-erger-je-niet-poppetjes. Misschien gooien we dobbelste nen over ons oude ganzenbord. Maar de televisie blijft uit. Vanwege dat oeverloze gezwam over de beurs en de aandelen. De termen 'bloedige maandag'en 'bloedbad' van onbenullige ver slaggevers. Hoe wij ook tuurden, we konden geen zwaargewonde of ontzielde beurshandelaartjes ontdekken. Met stuivergrote ko gelgaten, liggend in een plas bloed. Al die yuppies waren hooguit een tikkeltje nerveus. We zagen weer hoe niets tot iets werd ge bombardeerd. We schreeuwden van ongenoegen, maar niemand die wilde luisteren. Misschien gaan we wel gewoon een kaartje leggen. Klaverjassen. Eenentwintigen. Of kwartetten. Met de buren, net als vroeger. We kunnen ook bij vrienden op bezoek gaan, zonder dat ze jarig zijn. Of naar de bioscoop, een filmpje pikken. En daarna een biertje pakken in de kroeg. Oude vakantiefoto's bekijken. Oude plaatsjes draaien. Een goed boek lezen. Met elkaar praten. Vroeg onder de wol kruipen. De kleurenbak blijft in elk geval uit. En dan maar hopen dat de dienst kijk- en luisteronderzoek mor gen belt. Opdat er eindelijk iemand luistert naar onze schreeuw van ongenoegen. „Nee, we hebben niet gekeken. Denkt u soms dat we gek zijn." Op weg naar de nieuwe kuisheid? Het bovenstukje is weer in, jongeren veroordelen vreemdgaan en seks op tv kan rekenen op steeds meer weerstand uit onverwachte hoek. Open bare uitingen van seksualiteit zijn volop onderwerp van discussie. Hoe lang pikken we het ongevraagde bloot voor onze ogen nog? Brengt de eeuwwisseling wellicht een Nieuwe Kuisheid met zich mee, het resultaat van een seksuele contrarevolutie? De platvoerse uitstalling van seks-en genotsartikelen doet afbreuk aan de seksualiteit, aldus directeur Hans Hartog van een sekswinkelketen. „Het spannende gaat ervan af." Foto cpd Man vrijt met hond. Zap. Reclame voor ondergoed: in de trein graait een man nenhand in het broekje van een vrouw. Zap. Erotische thriller. Zap. Het nieuws met de laatste details over 'ongepaste' seksuele handelingen van de president van de VS. Het lijkt vrijwel onmogelijk om in de na zomer van 1998 als argeloze tv-zapper seks op de beeldbuis te ontlopen. Let wel: ongevraagde seks. Het is geen kunst om Menno Buch op te zoeken met zijn programma. Maar bloot, seks en erotiek larderen ook andere, als fatsoenlijk be kend staande programma's. Buiten Hilversum is het niet anders. Op Internet verschijnen ongevraagd vrijwel ontklede lichamen. Maar ook op straat lijken vlees en lust in reclame-uitingen tot het standaardmeubilair te behoren. Het is niet alleen orthodox-christelijk Nederland opgevallen. Ook de intelli gentsia begint zich op te winden over het onbeschaamd maar vooral onge vraagd tonen van menselijk bloot. De sociaal-psycholoog Hans Boutelier heeft soms heimwee naar het functionele bloot van Phil Bloom, schreef hij in dag blad Trouw, de vrouw die in de jaren zestig voor het eerst naakt voor de VPRO-tv te zien was. De schok was groot en dat was precies de bedoeling. Nu is de huiskamer dankzij de vrijge vochten seksuele moraal 'een klein por- nobioscoopje geworden', aldus Boute lier. ,,De consumptie van visuele seks is niet langer een keuze", vervolgt hij, „een wilsdaad die je ten opzichte van jezelf of ten opzichte van anderen moet motive ren. Het omgekeerde is het geval: de wilsdaad bestaat uit het afzien van por nografische consumptie. Columniste en docente vrouwenstudie Dorien Pessers, zelf een kind van de vrij gevochten jaren zestig, vraagt zich af of we niet te ver zijn doorgeschoten. De uit de heimelijkheid gehaalde pornografie heeft niet geleid tot meer wijheid, maar tot afstomping van de massa. Seks moet terug naar waar het hoort: de slaapka mer. Anderen vallen haar bij. De verloe dering van de vrije seks wordt als oor zaak gezien voor vrouwenhandel, kin derporno en groezelige Veronica-seks. Het zijn woorden die goed vallen bij WD-ideoloog Gerry van der List. Hij maakte zich kwaad over het exhibitio nisme van homoseksuelen tijdens de Gay Games. Moet dat nu?, vroeg hij zich af. Hij legde een verband tussen kinder porno en het oprukken van een „deca dente, hedonistische cultuur waarin het schaamteloos achterna lopen van je ge slachtsorgaan het hoogste goed is." Zon der pardon vroeg hij de homo's het pu blieke domein te verlaten en weer terug te gaan naar hun 'darkrooms', waar ze wat hem betreft mogen doen wat ze wil len. „De mensen zijn het zat dat alles moet kunnen," zegt Van der List. Uit niet verdachte hoek krijgt Van der List bijval. Directeur Hans Hartog van de sekswinkelketen 'Christine le Due' vindt alle openbaar uitgevente seks maar niets. „Je moet mensen niet nodeloos shockeren. Je moet ze de vrijheid geven een winkel binnen te stappen die pikan te zaken verkoopt. Als ze dan geshoc keerd raken is dat hun eigen schuld." De van 'Christine le Due' zijn daar om van een ongekende kuisheid. Hartog ergert zich mateloos aan colle ga's die alles publiekelijk showen. Die platvloerse uitstalling van seks en genot doet afbreuk aan de seksualiteit, zegt hij. „Het spannende gaat ervan af. Mooi dat het taboe van seks af is, maar het moet wel iets aparts blijven. Iets dat prikkelt, dat nieuwsgierig maakt." Hartog besloot om die reden na drie uitzendingen te stoppen met de sponsoring van 'Sex voor de Buch'. „Het was grof en plat. De kijkdichtheid mocht dan groot zijn, het spannende van seks ging er af." Hoofdredacteur John Luteijs van De Nieuwe Sekstant, volgens de ondertitel Lijfblad voor Seks Relaties, voorspelt zelfs een seksuele contrarevolutie, „uit oprechte bezorgdheid voor uitwassen." De Nieuwe Sekstant is een uitgave van de Nederlandse Vereniging voor Seksue le Hervorming (NVSH), de club die als eerste pleitte voor vrije verstrekking van condooms en meer seksuele vrijheden. Vice-voorzitteï Arthur Brink van die ver eniging is iets terughoudender. Hij vindt dat het wel meevalt met de bedreiging van de verworvenheden waar de NVSH voor heeft (mede)gestreden. „Het is een slingerbeweging. Als de ene generatie zeer progressief is, heb je een behoorlij ke kans dat de kinderen ervan rechtse balletjes worden. Zo'n reactie zie je nu ook op het gebied van seksualiteit." Ook de Rutgers Stichting, specialist in seksuele voorlichting, weet niet of preutsheid een trend is. „Wat we wel constateren, is dat steeds meer jongeren bewust beslissen wanneer ze voor het eerst seksueel contact hebben", zegt woordvoerder Regien van Adrichem. „Je mag wat dat betreft misschien wel spre ken van een nieuwe maagdelijkheid." Jany Rademakers van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch On derzoek (NISSO) vermoedt dat de roep om een meer ingetogen beleving vooral een salondiscussie is. „Ik vraag me af of die tendens er ook werkelijk is. Ik be speur veel meer een houding waarbij mensen hun eigen normen en waarden op het gebied van seks ontwikkelen en die niet zo nodig aan anderen hoeven op te leggen." Sociologe Iteke Weeda gelooft evenmin dat verregaande publieke uitingen van seks de moraal van hele generaties kun nen verpesten.„De heftige discussies over de vraag of alle seksuele vrijheden te ver zijn doorgeschoten zie ik wel als een begin van vernieuwing. De stand punten verharden aan beide kanten, wat leidt tot een botsing. Daaruit komt uit eindelijk weer een nieuw evenwicht voort." Sociaal-psycholoog Boutelier verwacht niet dat de Nieuwe Kuisheid, als die al doorzet, een nieuwe norm kan worden. „Ma^r ik zou het wel toejuichen als er een maatschappelijk debat ontstaat over de kwestie of we niette ver zijn doorge schoten. Door het openlijk aan de orde te stellen, ontstaat er wellicht een vorm van zelfregulering. Het zou goed zijn als politici zich in de discussie zouden men gen en niet alleen die van de kleine christelijke partijen. Wie weet wat er dan allemaal nog verandert." MARTIN RUESINK EN WILFRED SCHOLTEN Een man die probeerde van ELVIS PRESLEY vo< 200.000 gulden te verk door de politie van Dalla val gelokt en gearresteei politie verdenkt hem erv leren jack te hebben ges De man doet nu de 'jailh rock', zei de politie onde zing naar een bekend nu van wijlen de rock&roll z De 40-jarige man zou ari het zwarte motorjack namaak-bontkraag hebb stolen uit het Elvis Auto aan de overkant van het land-huis van de King in phis, Tennessee. Na een vond een particuliere de' de verdachte en schakel politie van Dallas in. Die ze het jack wilde kopen t teerde de verdachte. BERT KOOPS (69) uit 0 erland heeft zijn broer A< teruggevonden, die hij al niet meer heeft gezien. puur toeval kreeg de Ouc lander onlangs het telefc mer van de drie jaar oud( aan in Nieuw-Zeeland in den. Koops greep meteei lefoon en gaat binnenkor zoek bij zijn broer. Na de scheiding van zijn werd de in Baarn geborei Koops op 4-jarige leeftijc pleeggezin in Apeldoorn gebracht. „Toen ik zever werd me ineens verteld d een broer had: Adriaan." al die tijd een straat verd woond bij een ander plee Vlak voor de Tweede Wen log werd Adriaan naareei dertehuis gestuurd en vei naar een boer in Zutphen daar is hij op een gegevei ment weggelopen. Daarn hem nooit meer gezien." had Bert Koops tot hun o den contact met twee am broers die hij ook nog ble hebben, zoals hij van zijn vader vernam toen hij troi Met Adriaan ging het co'n verloren en zoekpogingen den niets op. Dankzij een verre kennisi renlang in Nieuw-Zeelanc gewoond, kwam hij ten sl toch achter het nummer e adres van zijn broer. Bert gaat hem nu in Nieuw-Zei bezoeken. „Want de tijd 1 een beetje te dringen." Liefhebbers van familiewapens en wapenboeken kunnen vanaf 1 oktober terecht bij een speciale databank. Het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag neemt die dag de Heraldische Databank in gebruik. Het pu bliek kan de bronnen raadplegen in de studiezalen van het CBG. De Heraldische Databank bevat vooralsnog gegevens met betrek king tot ongeveer 4000 wapens. Het bestand omvat beschrijvin gen van familiewapens die zijn opgenomen uit vaak eeuwen oude wapenboeken. De be schrijvingen worden gecomple teerd met een kleurenafbeel ding van het wapen. De selectie van 4000 is overi gens nog maar een klein deel van het totale aantal wapens in ons land. Voor de uitbreiding van het bestand krijgt het CBG de komende jaren financiële steun uit diverse bronnen. Onrustiger In het noorden van Europa is het aanmerkelijk afgekoeld. In Lapland viel gistermiddag plaatselijk natte sneeuw. Onder regie van een krachtig hogedrukgebied, op weg van de IJszee naar Scandinavië, blijft het volgende week koud in het hoge noorden. Bij ons koelt het geleidelijk af tot 15-16 graden begin oktober. Het weerbeeld hier wordt echter niet door hogedruk maar door lage- druk bestierd. Aan de voorzijde van een koufront wordt vandaag nog tamelijk warme lucht aangevoerd. De maximumtemperaturen komen uit op ongeveer 20, 21 graden. Onder invloed van een overtrekkend warmtefront is het tijdens de ochtend meestentijds bewolkt en plaat selijk kan er een buitje vallen. Vanmiddag is het droog en waarschijn lijk komt de zon er enige tijd aan te pas: vandaar dat het kwik op waarden rond 20 graden uitkomt. De wind waait uit het zuidoosten en neemt aan de kust toe tot vrij krachtig. Vanavond nemen de buienkansen toe. Onweer is daarbij niet uitgeslo ten. Morgen beweegt een complex lagedrukgebied zich van Biskaje naar de Britse eilanden en onze omgeving. Daardoor is er opnieuw kans op neerslag, wellicht met onweer. Het wordt nog wel een graad of 20. Na het weekeinde verplaatst de depressie zich naar Denemar ken maar een volgende sterk uitdiepende depressie (vermoedelijk een oude orkaan) bereikt Bretagne. Daardoor is het veelal bewolkt met van tijd tot tijd regen of buien. Gisterochtend veroorzaakte een zwakke storing wolkenvelden en ook een paar buitjes. Vervolgens weer om door een ringetje te halen. Bij flink wat zon steeg de temperatuur tot boven de 20 graden. Op cam ping De Lakens in Bloemendaal aan Zee werd 22,5 graad gemeten. JAN VISSER Af en toe wordt ze nog wel eens her kend. 'Is dat niet die ene van..', ziet ze de mensen zich dan afvragen. Ja die dus, die ene van Doris D. the Pins. De naamgeefster van de Nederlandse meidengroep die begin jaren '80 gro te successen boekte in binnen- en buitenland. Wekenlang stond de single 'Shine on' bovenaan de vader landse hitparades. Debbie Jenner (39) glimlacht als ze terugdenkt aan die turbulente, stressvolle tijd. „Soms zie ik nog video's van optredens uit die periode. Ik kan me daar niets meer van herinneren. Het lijkt wel alsof er gaten in mijn geheugen zitten." Tegenwoordig houdt de in Amster dam woonachtige ex-Doris D. zich bezig met heel andere dingen. De glamour-outfit is ingewisseld voor een flitsend gympakje, het podium is ingeruild voor een aerobics-zaal. De omgang met managers heeft plaats gemaakt voor 'innerlijke bewustwor ding' en fitness. Na het uiteen spatten van Doris D. the Pins is Jenner zich geheel op haar hobby gaan toeleggen. De Engelse van oorsprong heeft bepaald niet stil gezeten. Nadat zij aerobics in Neder land had geïntroduceerd, haalde zij diploma's aan de American Associa tion of America - 's werelds grootste fitnessorganisaties. Ook was zij twee jaar lang presentator van het radio programma NOS sportief. Af en toe gaat Jenner naar vrienden in Amerika om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen op aerobics- en fitnessgebied. Menssana in corpore sano (een ge zonde geest in een gezond lichaam) is een aloude wijsheid. Maar hoe Nederlanders hebben schroot een sportschool binnen te staf om daar tussen bruinverbrand body-builders aan rekstokken hangen? „Die vrees is er nog sl weet Jenner. „Vooral bij degen niet per se een afgetraind licht willen hebben of zo nodig mot slanken." Hoe kan iemand dan de brood ontspanning krijgen, wanneer een-twee-drie een bos voorhai Een cursusje yoga is volgens d gelse niet de oplossing. Voor v1 mensen is yoga te vaag, of te o kend, aldus Jenner. Zij denkt oplossing voor gevonden te he met beweging en een paar rel; i ningen. 'Relaxercise' is het tov i woord waarmee zij een brug \i i tussen sportschool en Oosters fieën. 11 Ze doceert zelf, tijdens works! bijeenkomsten. Jenner: „Mem ren hoe zij beter met hun licht moeten omgaan en hoe zij zid mentaal kunnen opladen. Daa g ik dan grotendeels uit mijn eig varingen. Als aerobics-deskun n maar ook uit de tijd dat ik noge was als zangeres. In die tijd he I ook met spanning leren omga - tactieken pas ik ook toe bij de ningen. Daarbij heb ik echten - elementen uit de yoga of tai cl genomen, die volgens mij het toepasbaar zijn op het dagelijl ven. Want het moet wel aÏÏem down to earth blijven." PIETER VAN HOVE schrijven is waarschijnlijk niet het sterkste punt van Kees. Nou ja. we kennen allemaal wel een Kees van der Linden. Op iedere ver jaardag is er een te vinden. Zet de cassettere corder aan na de vierde borrel en de stukjes van Kees schrijven zichzelfIk zal hem verder niet lastig vallen. Laat ik het eens over de krant hebben die zo'n stukje afdrukt. Ik was daar nogal nijdig over en belde de redactie. Men verbond mij door met een adjunct-hoofdredacteur, de heer Van Brussel. Ik zal u wat citaten geven, dan kunt u de rest zelf bedenken: „Ik kan mij uw ver ontwaardiging indenken, meneer Prinsen... De diversiteit van onze columnisten, beschou wendestukken naast rabiate meningen... Na tuurlijk kunt u in uw column uw mening hierover geven... Sussende hoofdredacteur spreekt boze colum nist toe. Ik verdiende natuurlijk niet beter. Als redacteur van het tv-programma 'Klokhuis' heb ik mezelf jarenlang dit soort teksten tegen schrijvers horen zeggen. Het koest houden van verontwaardigde medewerkers rech t- vaarcligt nou eenmaal de helft van het salaris van de bazen. Ik zal Van Brussel dus verder niet lastigvallen. Hoe staat het eigenlijk met mezelf? Ik was kwaad en wilde een daadstellen. Niet mijn sterkste punt, ik geef het toe. Ik heb dat jun kie-stuk niet geschreven en niet afgedrukt: maar het staat wel op mijn pagina. Ik ben lid van de club. En dus voel ik me op een of an dere manier verantwoordelijk. Ben ik mijn broeders hoeder, zoiets. Als ik voor een andere pagina in deze krant had geschreven, was ik u n ai 's bi dan ook zo nijdig geweest? Ik weet hen j1 En wat moet ik eraan doen u Moet ik een ingezonden stuk schrijven abonnement opzeggen?De redacteur ti ze pagina een briefje sturen: Geachte! c zolang de heer Van der Linden aan uit)00 na meewerkt, zal ik dat niet doen.Ki Het is allemaal niet mijn stijl. Misschu 11 ik er ook te belazerd voor. Maar ik zitt te wel de hele week mee in mijn maag. Ik a niet wat ik doen moet. Vandaar dat ik e probleem maar even op uw bordje leg. kunt u er in het weekend op kauwenfl Vl Van der Linden zal ik het niet meer hel i'ei Hij is mijn probleem ook niet. Ik ben n 'a probleem. ini ee Probleem Ik zit sinds maandag met een probleem. Die dag stond op deze plek een stukje van Kees van der Linden onder de kop: Stinkvervelende junkies. Ik zal u een paar citaten geven dan kunt u de rest zelf bedenken: „Mijn buren en ik konden dat ondergescheten zooitje nog wel verdragen... Dat zooitje fietsen dieven krijgt gratis harddrugs... de families Van Geenwerken Van Geenhoop..." De machteloze middenstander in een stijl die tegenwoordig geloof ik 'kort door de bocht' heet. Her hele stukje wacht je op de knipoog die niet komt. Maar tussen de regels JOOST PRINSEN Debbie Jenner geeft morgen gratis workshops bij de vestigingen van Aarts Sports in Haarlem, Hillegom, Lisse en Sassenheim. De bijeen komst in Haarlem is aan de Frieslandlaan 10 en begint om 10.00 uur. Om 11.30 uur is zij op bezoek in Hillegom aan de Abellalaan 82. De sessie in Lisse aan de Vennestraat 1 begint om 13.00 uur. Om 14.15 uur geeft ze dan nog een workshop aan de Menneweg 107 in Sas senheim. Voor inlichtingen: 0252- 518280 allemaal 'down to earth' blijven." foto united photos de boer Debbie Jenner: „Het moet wel

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2