Warmond begin an Groene Hart' Gehandicapten niet HET HUIS GASPARUCCI VOLGENS VAN TIL van tilWBSGITi Leiden Regio Meerburg kan weer terecht op eigen baan "Dk wil dit al sinds mijn kindertijd' Winkel in Dorpsstraat weer woonhuis Rechter geeft toestemming voor sloop van zwembad 1 Warmonders in TROS-serie Alleen Zoeterwoudse jeugd weet raad met gedumpte patatkraam weerstand tegen plan Rijkswaterstaat voor overstapstation noeten wel heel stevige argumenten op tafel komen, de provincie Zuid-Holland toestemmen in de ontwik- "jng van Warmond tot economisch centrum van de idstad. De provincie is namelijk niet van plan haar •jene, kleinschalige beleid ten opzichte van het dorp zo Sir te wijzigen. Dat zegt gedeputeerde T. Jansen in een J Dtie op het plan van Rijkswaterstaat om een overstap- ion in de Warmondse polders neer te zetten, als er luchthaven in zee komt. IAOND AFKE VAN DER TOOLEN CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV -CHEF IUDYNIHOF. 071 -5356416 ru, - lotschaligheid past niet in beleid ten opzichte van a mond", zegt Jansen. Al- héle stevige argumenten, ffymenten van nationaal be- kunnen ons daarvan af- igen." Maar ook: ,,Je weet m t. Het kan zijn dat de ande- odellen nóg erger zijn." Ojnsen benadrukt dat het om delicate discussie gaat. ;swaterstaat heeft tegen ons niks gezegd. Het is dus alle- nog in een te vroeg stadi- voor ons om nu al keuzes te jg en. Als ik dat nu toch doe, k ik het voor de provincie gemakkelijk." n keus heeft Zuid-Holland el gemaakt: de provincie is een 'satelliet' van Schip- in het Markermeer of op sj )land. Want dat zou de ei- sterdam en Antwerpen door kruisen. Dan blijven er nog drie modellen over: uitbreiding van Schiphol zelf, een eiland in zee, of een eiland bij de Maasvlakte. Jansen is zich zeer wel bewust van het vreemde effect dat het plan voor een overstapstation in Warmond, met alle economi sche bedrijvigheid die daarbij komt, op de Warmonders moet hebben. De provincie heeft im mers Warmond het stempel 're creatiegemeente' meegegeven. Dat betekent dat het dorp niet mag uitbreiden in de polders, groen moet blijven. ,,Ze mogen daar nog maar een handvol hui zen neerzetten van ons. dat is weloverwogen beleid. Het is duidelijk dat er heel wat moet gebeuren wil dat veranderen." Ook de buurgemeentes van Warmond hameren op dat punt. De Sassenheimse burge meester F. Buddenberg stelde al eerder: „De polders zijn heilig. Bij Warmond begint gewoon het Groene Hart." En de Oegst- geeste wethouder M. Smitsloo, die niet voor het college wil spreken "maar wel voor mezelf als wethouder', zegt: „Laten we wel wezen, Warmond kan nau welijks bouwen. In het licht daarvan is de manier waarop Rijkswaterstaat met dit plan komt te zot voor woorden. Ik kan me indenken dat Warmond zich rotschrikt. En waarom is er nooit met Warmond gepraat? Zij doen hun best om hun huis werk te doen. Dan is dit toch van de gekke." Ook voor Oegstgeest zelf ziet Smitsloo het plan, dat hij volko men serieus neemt, niet zitten. „Schiphol mag wat mij betreft sowieso niet worden utgebreid. En wat dit plan op zich betreft: de hele infrastructuur in dit deel van de Randstad is er niet op berekend. En als je dat aanpast, wat moet je daar dan wel niet voor slopen? Het enige positieve voor Oegstgeest zou kunnen zijn dat we toeleveringsbedrij ven krijgen op ons toekomstige bedrijventerrein Rijnfront. Maar dat krijgen we toch wel vol." ZOETERWOUDE Esther en Geert, zojuist gelukkig getrouwd, doen het liefst alles zelf. „Dat stempel dat je niets kan als gehandicapte; dat wilden wij niet." FOTO HIELCO KUIPERS Voorschotense invaliden geven elkaar jawoord iëtiste Danielle van Rijn naar Ghana 'UK MARIAN KRUGSMAN op diëtiste in Afrika, is dat water naar de zee dragen? meeste Afrikanen kampen ^ners niet bepaald met over wicht. De Katwijkse Daniëlle m i Rijn moet er een beetje om nen. „Bijna iedereen denkt het beroep diëtist aan ge- ht verliezen. Maar ik noem zelf liever voedingsdeskun- Ons vak is veel breder en ook worden ingezet bij on- gewicht." Ie 22-jarige Katwijkse ver- t vandaag voor een klein jaar naar het dorpje aase in Ghana. Uitgezon- m door stichting Horizon e, land gaat ze belangeloos RU ken in het Methodist Hos- ld il. Samen met een zendelin- il( echtpaar waarvan de vrouw ;V pleegkundige is, gaat Van Rijn een onderzoek uitvoeren naar de effecten van algenta- bletten. „Elke dag zullen zo'n vijfhonderd ondervoede kinde ren naar de kliniek komen om hun algentabfetten in te ne men. Aan het eind van de pil- lenperiode gaan we kijken of het preparaat effect heeft ge had op de groei van het kind." Van Rijn wil op het onder zoek afstuderen aan de School voor Voeding en Diëtetiek in Den Haag. „Maar waarschijn lijk is dat niet voldoende. Daar om ga ik ook, samen met een Amerikaanse lerares voedings- kunde, een voorlichtingspro gramma opzetten. We gaan proberen vrouwen uit omlig gende dorpjes klaar te stomen zodat ze in hun eigen omge ving iets kunnen betekenen." „Veel moeders geven hun kinderen eenzijdige voeding, stappen af van borstvoeding omdat dat een teken van ar moede is. Kinderen krijgen bij na geen groenten en fruit. Het is er wel, de markten liggen er vol mee. Maar ze geven het niet omdat ze niet weten hoe belangrijk het is. Bovendien wordt er niet hygiënisch omge gaan met voedsel. Dat aspect krijgt ook aandacht in het voorlichtingsprogramma." De Katwijkse vertrekt zelf verzekerd naar Ghana. Ze heeft boeken gelezen over de politie ke, sociale en economische staat van het land. „Het gaat in Ghana redelijk goed. Het is sta biel en niet zo ontzettend arm als andere Afrikaanse landen. Ik zie er niet tegenop. Ik wil dit al sinds mijn kindertijd. Ik heb een studie gekozen waarbij ik kan reizen en iets kan beteke nen in ontwikkelingslanden." VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Geert Camps (27) en Esther van Leeuwen (24) uit Voorschoten gaven elkaar gistermiddag het jawoord. En daar zal men flink van opkijken, verwachten de twee. „Dat zit er dik in. Mensen verwachten toch niet dat twee gehandicapten gaan trouwen. Ik ken al weinig gehandicapten die met elkaar trouwen. Laat staan anderen. Die zeggen mis schien wel: kunnen ze dat wel? Willen ze dat wel?", zegt Esther. De pasgetrouwden ergeren zich aan voortdurende stroom aan probleemberichten over ge handicapten. „Die komen al leen maar negatief in het nieuws. Maar wij willen niet ge zien worden als de zielige ge handicapten in een woonvorm. Je hoort nooit eens van een in valide die een normaal leven leidt", zegt Geert. Niet dat de twee alleen om dat te bevesti gen zijn getrouwd, maar ze zijn blij dat er vanwege hun huwe lijk nou eindelijk eens een leuk bericht over gehandicapten in de krant komt. De twee geliefden zijn hun hele leven al lichamelijk gehan dicapt. Geert kreeg te weinig zuurstof bij zijn geboorte en heeft toen een evenwichtsstoor nis opgelopen. Dat betekent bij voorbeeld dat hij op een fiets met drie wielen de weg op moet. Esther kwam ter wereld met een open rug en is sinds dien aan de rolstoel gekluisterd. Liefde op het eerste gezicht was het, toen ze elkaar zo'n tien jaar geleden ontmoetten. In Groesbeek troffen ze elkaar op Werkenrode, een instituut voor jongeren met een lichamelijk handicap. Daar leerden de twee zelfstandig te leven met hun handicap. Tegelijkertijd volgden ze een opleiding. „Op 10 augus tus begon het schooljaar, 25 ok tober hadden we verkering", glundert Esther. Sinds de twee vijf jaar geleden allebei klaar waren met Wer kenrode, proberen ze zich zo veel mogelijk van 'dat wereldje' te verwijderen. Esther leefde tot voor kort bijvoorbeeld in een woonvorm voor gehandicapten in Leiderdorp. En hoewel ze er wel met plezier woonde, is ze blij dat ze er weg is. „Je wordt daar echt betutteld. Alles wordt voor je gedaan. Ik dacht dan steeds: Dat kan je toch ook alle maal zelf doen? Sommige van de gehandicapten in Leiderdorp leken 't allemaal wel goed te vinden", volgens Esther. Nee, dan wonen de twee lie ver op zichzelf. „Dan zit je ook niet steeds in hetzelfde kringe- tje. Dat stempel dat je niets kan als gehandicapte; dat wilden wij niet. Daarnaast wilden we ook wel eens andere, 'gewone', mensen ontmoeten", vervolgt Geert. Een aantal maanden wo nen ze nu in hun enigszins aan gepaste eigen huis aan de Leid- seweg in Voorschoten. Overdag werken ze allebei. Esther bij het Rijksherbarium in Leiden en Geert als systeembeheerder bij het ROC in Leiden. Een paar dagen voor hun bruiloft bekijken ze alvast de route die ze vanuit huis moeten afleggen. „We hebben bewust geen auto gehuurd. Want het gemeentehuis is tenslotte naast de deur. Net als de kerk en het zaaltje ernaast waar onze recep tie is. En vrijdag kijken we ter plekke wel of we met de rolstoel de trappen van het gemeente huis op kunnen. Anders gaan we via de zij-ingang. Liever niet, maar dat zien we dan allemaal wel." En de volgende stap naar zelf standigheid hebben de twee al in gedachten. Binnenkort hoopt Geert een auto te kunnen ko pen. Nog meer vrijheid zou dat opleveren, en daar hebben de twee wel oren naar. Esther: „Je kan nu nooit eens spontaan er gens heen. Of we moeten een taxi reserveren, of met de trein. Maar de NS moet je lang vante- voren opbellen om te zeggen datje er aan komt." m: Ko Baart )ep: Gepensioneerd 111 s mei. Actief in vele terwoudse verenigin- Is onder meer voor- d r van de stichting Oud oo lerwoude tijd: 65 geriijke staat: Ge- fd. Vier kinderen, inplaats: Zoeterwoude u Zoeterwoude omschrij- drie kreten? Iedereen kent iedereen, ve gemeenschap. heeft u zich de afgelopen over opgewonden iets heel negatiefs. Dat nog de helft van ons huisvuil ijn overgebleven. Dat wet- er Van der Kooi dat zegt. eten we de rest van het af- eker op? Dat bestaat ge niet! Met zulke uitspraken :ren mensen, en zeker po- altijd te scoren. Daar heb hekel aan. u ook aan afvaltoerisme, u moet betalen voor elke uisvuil? nou. Ik heb altijd m'n afval leiden. Papier is voor de Dat hebben we altijd ge- Afvaltoerisme? Daar leen och niet voor. De gedachte het betalen van huisvuil d is goed. Maar als je bij en aan de portemonnee gaan ze zoeken. Dan ver- biji n ze wel iets om hun afval te raken. 'ie zou u een weekje willen ■ieV (Denkt vervolgens heel V( ia). Ik ben zo tevreden met lf en mijn leven. Poeh. De [35|ek trekt me niet. Want ik in die week wel invloed n hebben. Ik zou me een in willen zetten voor an- iets zinvols doen. Maar 'ereldreis maken of zo. dat Het winkeltje Coffee and Cheese in de Warmondse Dorpsstraat, dat dit voorjaar haar deuren sloot, wordt weer een woonhuis. Dat was het een paar jaar terug ook. Het lukte niet om weer een winkel in het pandje te krijgen. Secretaris A. Kraan van de Warmondse ondernemersvere niging reageert teleurgesteld. „We vinden het heel erg dat er wéér winkelbestand ver dwijnt." De ondernemersclub pleit al jaren voor het aantrek kelijker maken van de Dorps straat, bijvoorbeeld door een grote supermarkt binnen te halen. Gevreesd wordt dat an ders nog meer Warmonders buiten het dorp gaan winkelen, dan nu al het geval is. Zelf heeft Kraan haar winkel in de Dorpsstraat - 't Hobby hoekje - vorige weck gesloten omdat de zaak niet liep. In de ze winkel komt nu de VW, De leden van tennisclub Meer burg in Zoeterwoude kunnen na maanden vertraging weer tennissen op hun eigen banen. Binnenkort kan met de uitge stelde clubkampioenschappen worden begonnen. Meerburg moest dit jaar de nodige tegen slagen verwerken bij de renova tie van het tenniscomplex. Meerburg liep al meer dan een week achter op schema toen in juni bleek dat wegen bouwer Heijmans uit Woerden het asfalt onder de banen ver keerd had aangelegd. Dat moest opnieuw gebeuren en dat kostte nog eens weken tijd. De regen van de afgelopen weken zorgde opnieuw voor vertraging bij de aanleg van de zogeheten 'top- laag'. De tennissers moesten de he le zomer uitwijken naar de ba nen van de Zoeterwoudse Ten nisclub (ZTC). Maar omdat de nieuwe banen ook in de winter bespeelbaar zijn, hoopt de ver eniging de komende maanden alsnog een deel van het verloren gegane zomerseizoen in te ha len. De officiële opening van de banen is nu uitgesteld tot de ko mende lente. De aangekondigde schade claim naar Heijmans gaat bin nenkort de deur uit. Meerburg inventariseert nu nog hoeveel schade de vereniging uiteinde lijk heeft opgelopen vanwege de overlast en vertragingen. De wegenbouwer uit Woerden heeft ondertussen al bekend fouten te hebben gemaakt. DEN HAAG/WASSENAAR PERSBUREAU CERBERUS Wassenaar mag een zwembad in de voortuin van een huis aan de Papeweg afbreken. De Haag se bestuursrechter heeft een verzoek van eigenares C. Koets- Bolhuis afgewezen om het zwembad te laten staan totdat de rechter in de bodemproce dure een definitieve uitspraak doet. De Wassenaarse spande een spoedprocedure aan omdat de gemeente haar opdroeg om het zwembad onmiddellijk weg te halen. Volgens de gemeente is het zwembad zonder vergun ning en in strijd met het be stemmingsplan in de voortuin geplaatst. Koets beweert dat geen vergunning nodig is voor een zwembad van een meter hoog en met een doorsnede van zes meter. De Wassenaarse is ervan overtuigd dat de gemeen te wraak op haar neemt, omdat zij vorig jaar actie voerde in de buurt tegen een belastingaan slag van achtduizend gulden voor aansluiting op de riolering. De Warmondse familie Van Schie wordt vrijdag 2 oktober geportretteerd in een aflevering van de TROS-televisieserie Ak- tua in bedrijf. De serie is gewijd aan boeren die op milieuvrien delijke wijze ondernemen. Jos en Roos van Schie hebben een melkveehouderij en een kaas makerij. De familie doet aan landschapsbeheer, weidevogel bescherming en beperkt het ge bruik van kunstmest tot een mi nimum. trekt me niet. En ik ben ook op niemand jaloers of zo. Wat is de grootste fout van uw leven? Tja... Alles zit me zo mee in het leven. (Weer heel lang naden ken) 't Wil me écht niet te bin nen schieten. Ik heb ook altijd hele goede mensen om me heen. Ik heb geen noemens waardige fouten gemaakt. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Eh...Je wijst me er met deze vra gen wel op pijnlijke wijze op dat ik weinig nadenk in mijn leven, 's Nachts voor wakker maken? Er zijn zoveel leuke dingen waarvoor je me wakker kan ma ken. Als er maar iets gedaan moet worden dat zinvol is. Dan mag je me wakker maken. Wat is uw drijfveer? Ik ben heel actief in Zoeterwou de omdat ik altijd graag met mensen bezig ben. En waarom? Mensen leer je pas goed kennen als je met ze werkt of sport. Ik durf te zeggen dat ik daardoor heel veel mensen goed ken. En zij mij natuurlijk, maar dat vind ik niet erg. Er zijn wat mij be treft ook geen gradaties in vrij willigerswerk. Als het maar zin vol is. Ik ben bijvoorbeeld voor zitter van Oud Zoeterwoude, maar ook chauffeur op de buurtbus. Is allebei nodig. Worden er wel eens flauwe grap pen over uw achternaam ge maakt? Nu niet meer. Vroeger op de la gere school wel. Werd ik sik ge noemd. Maar dat is toch geen belediging? Zo erg heb ik het niet getroffen. Ik had een colle ga die Pil heette, die heeft zijn naam zelfs veranderd. En ik kende een vrouw die heette Sukkel van haar achternaam. Je kan begrijpen dat die zo snel mogelijk wilde trouwen. Wanneer verhuist de oud heidkamer van Oud Zoeterwou de nu eens naar een grotere ruimte? Daar blijven we op hopen. Maar we zitten nogal krap in de ruim te in Zoeterwoude. De oud heidkamer staat noodgedwon gen op een laag pitje, maar we hebben eerlijk gezegd ook niet heel veel hele oude spullen. Al leen een grote boerenkar kun nen we wegens plaatsgebrek niet tentoonstellen. Maar met een grotere ruimte kunnen we ook iets met thema's gaan doen. We wachten dus af. On dertussen wordt ons tijdschrift wel verslonden. Moet er in de toekomst een Ko Baartweg komen in Zoeterivou- de? Absoluut niet, omdat ik niets bijzonders ben. Een weg moet je noemen naar iemand die iets speciaals heeft gedaan. Wat nie mand anders deed. Ik ben vrij williger in hart en nieren, maar zo dienstbaar zijn is niet spe ciaal. En dat is geen beschei denheid - want ik ben niet be scheiden - maar overtuiging. TEKST DIMITRI WALBEEK ZOETERWOUDE FOTO HIELCO KUIPERS AFKE VAN DER TOOLEN De Zoeterwoudse jeugd wist wel raad met de patatkraam die begin deze maand op industrie terrein Grote Polder werd ge dumpt. „Er is heel wat in rond- gestoeid", weet gemeente-amb tenaar Tjeerd van Houten te melden. Maar inmiddels is de SRV-achtige kar met het op schrift 'Patates-Frites' wegge sleept naar de gemeentewerf. Daar staat hij nu te wachten op de slopershamer, die op 5 okto ber toeslaat. Althans, als de ei genaar niet plotseling toch komt opdagen. Zoeterwoude doet dezer da gen één laatste poging om hem of haar te achterhalen, via een oproep in het plaatselijke ad vertentieblad. De politie heeft al de nodige moeite gedaan en verwacht geen dolblije patat - bakker aan de telefoon. „Wij hebben de indruk dat de eige naar er afstand van heeft willen doen", zegt politiewoordvoer der Jaap Nelemans op ironische toon. De politie kwam drie weken geleden in actie, toen een van de bedrijven op de Grote Polder zich beklaagde over de ge dumpte patatkraam. De kar, zonder kenteken, vormde niet echt een gevaar, maar stond toch wel een beetje in de weg. De politie had slechts één aan wijzing voor de herkomst: er staat 'Paal 92' op geschilderd. Dat zou erop kunnen wijzen dat de kraam bij een strandtent hoorde: paal 92 staat bij Wasse naarse Slag. Maar dat spoor leidde tot niets. Het ziet er nu naar uit dat de 'te vondeling' gezette kar reddeloos verloren is, want de gemeente voelt on danks het dankbare gebruik dat de hangjeugd er van heeft ge maakt, niets voor zo'n nieuwe bestemming. „Haha, nee hoor. We hebben al een hangplek in Zoeterwoude lacht ambtenaar Van Houten. Eén van Italië's beste meubelhuizen is prominent vertegenwoordigd bij van Til. La Collezione Gasparucci spreidt een verfijnde klasse tentoon en staat op eenzame hoogte waar het kwaliteit en élégance Gasparucci verwerkt slechts edele houtsoorten en hoogwaardige materialen. Design en uitvoering verraden een meesterhand. Sommige modellen lijken door de geschiedenis geïnspireerd Reden waarom ze zowel het moderne als tijdloze interieur kunnen behagen DESIGNCLNTRUM

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17