eiden Regio 15995 Oppositie: begroting zonder beleidskeuzes Een koninklijke presentatie «SM tevallen student is liten levensgevaar Gymmen in pyjama 'We wilden ze alleen maar bang maken' Univé heeft hét medicijn tegen premieklachten! ftRDAG 26 SEPTEMBER 1998 ■jan preenen, 071 -5356414. plv -chef herman joustra, 071 -5356430 Kleinschalig /i —j De provincie Zuid- I Holland is niet van plan haar kleinschalige be leid ten opzichte van War mond te wijzigen. Julianabrug De Alphense onder- Z I nemersvereniging maakt zich grote zorgen over de slechte staat van de Julianabrug. wicht. Omdat hij zo hoog stond, kon de balustrade hem niet meer tegenhouden. We zullen er daarom extra scherp op let ten dat er geen tafels en derge lijke meer naar de trap worden geschoven. Maar normaal ge sproken is de balustrade hoog genoeg om mensen tegen te houden." Uit respect voor het slachtof fer is de disco in de sociëteit gis teren niet doorgegaan. Het pand was wel open, maar er werd geen muziek gedraaid. ,,Het was uiteraard ook een hele schok voor de mensen die don derdagnacht aanwezig waren." Dat was ook de reden dat de vereniging onmiddellijk slacht offerhulp heeft ingeschakeld. Augustinus gaat getuigen die nog niet zelf hebben gebeld, be naderen om uitleg te geven over de toestand van het slachtoffer. jarige student die in de van donderdag op vrijdag je wond raakte bij een val dentensociëteit Augusti- buiten levensgevaar. Vol- bestuurslid Evelien Prud- e van Augustinus is zijn id nog wel ernstig. De it, die een val van zes me- akte, heeft een schedel- actuur en een kleine ing in de hersenen. Of hij id letsel aan het ongeval joudt, is volgens lomme nog niet duidelijk, jens haar is geen aanlei- tot extra veiligheidsmaat- in. „Het ongeluk gebeurde ren groot aantal leden in appenhal aan het zingen Het slachtoffer klom op afel die tegen de balustra- as geschoven en verloor op egeven ogenblik zijn even- eau ritslaars zwart 41 3lT én morgen leiden Gehuld in pyjama schoven gisteroch tend alle leerlingen van de St. Joseph basis school aan de Oppenheimstraat aan bij het ontbijt. De school bestaat 10 oktober 40 jaar en dat moet gevierd worden. Voordat ze kon den ontbijten, moesten de leerlingen eerst onder leiding van juf Wanda ochtendgymnas tiek op het schoolplein doen. Dinsdag begon de jubileumweek met een kerkdienst in de St. Petruskerk. De rest van de week werd gevuld met allerlei activiteiten voor de leerlingen. Gisteravond was er ook voor ouders en leer krachten nog een feestje: een opvoering van de musical 'Hotel Mesjogge'. FOTO HIELCO KUIPERS COMMENTAAR Mooi weer De begroting die door burgemeester en wethouders van Leiden is gepresenteerd, is een van de meest zorgeloze van de afgelo pen jaren. De belastingen gaan niet omhoog, er is een aardig pot je voor nieuw beleid en de gemeente hoeft nauwelijks te bezuini gen. Het klinkt goed, inderdaad. Toch heeft het college nog weinig en thousiasme ontmoet voor deze begroting. De vooruitzichten zijn misschien zonnig, het college speelt ook wel erg mooi weer. Om het nieuwe beleid uit te voeren zonder lastenstijging of bezuini gingen, hebben B en W een stevige greep in de toch al beperkte kas van Leiden gedaan. De reserves zijn straks een kleine 10 mil joen lager dan het streefniveau van 15 miljoen. Geen probleem, volgens wethouder Kruijt, want hij verwacht dat de gemeente de kas later wel weer kan aanvullen. Maar dan mag er niets tegen zitten, vooral niet met de economie. Dat de alarmseinen daarvoor inmiddels hevig knipperen, deert Kruijt niet. 'Minister Zalm is niet in paniek, dus ik ook niet', zo on geveer luidt zijn enige verdediging. De begroting blinkt al niet uit in besluitvaardigheid, en met dit soort uitspraken stelt Kruijt de Leidenaars ook niet erg gerust. Het klinkt toch wel erg als: Ga maar lekker slapen, de wethouder doet het al. zondag 27 september: laatste dag Groeten uit de Kosmos Buitenaards gevaar: feit of fictie? Gratis toegang! Vanaf 13.30 uur, kinderactiviteiten, tot 12 jaar: knutselen, schminken en film. Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10, 071 - 5214 224 Wies Cavé kwam er dit jaar liet aan te pas. Geen rijtoer de stad, met paard en wa- p weg naar de Pieterskerk, wuivende oudjes langs de an de weg die gewapend eidse vlaggetjes uren te wachten in de hoop* imp op te vangen van de igin van het Levenslied, troonrede vanaf de kansel Wies, tot op de komma iffleerd door burgemeester thouders, aan tout Leiden eten waar het heen gaat e Sleutelstad. ooit zal de presentatie van dse begroting gepaard net pracht en praal, met esjassen en potsierlijke •n. De flamboyante schat- waarder Huib Kruijt zal er en keer in slagen om Lei- air te geven. Al is het maar ter jaar. week maakte Kruijt al een ichtig begin met wat cere- eel vertoon bij de presen- an de gemeentebegroting, jl de fotografen om hem dromden toverde Huib de ting uit de enige echte schatkist. „We blijven louders, onze creativiteit ijn grenzen", verontschul- hij zich voor de in zijn toch iets te bescheiden ligheid. Het kan toch veel ?r, traditioneler, koninklij- /ervaagt de blik in de ogen wethouder en ziet hij lf in zijn werkkamer aan dse troonrede schrijven. :hte leden der gemeente stadsgenoten. Het gaat net Leiden. Wat zeg ik? lat fantastisch! Ongelofe- ;r9® woon wat dit college alle- vel niet doet voor haar in- Maar genoeg gedag- Jid. „Mooi, nu het serieuze ;t serieuze werk. Da's an- oek. De gemeentelijke ngmeester kan maar jk verbergen dat zijn spil- collega's wederom gehakt :m gemaakt hebben. Ter- ?t zijn taak is om met zijn de schatkist te zitten, ij hulpeloos toe hoe de wethouders het geld met miljoenen tegelijk uit zijn spaarpot gappen. „Kijk naar al die posten nieuw beleid en wijs er maar één aan die overbodig is", piept Huib terwijl de mui zen zich door het laatste bun deltje papiergeld knagen. Een flitsende presentatie van de mooie ideeën die bij het ge meentebestuur leven. Dat is waar Huib zich de komende twaalf maanden maar eens vol ledig op toe moet gaan leggen. Want het is wel duidelijk dat we de talenten van de wethouder toch vooral in die hoek moeten zoeken. Oud papier 't Is herfst. De blaadjes vallen, depressies slaan onbarmhartig toe. Tijd dus voor een politieke TEKENING MAARTEN WOLTERINK discussie in de commissie me diazaken der gemeente Leiden over de bezorging van de Stads krant. U weet wel: dat blad waarin de gemeente publiceert welke bomen er gekapt en wel ke dakkapellen er gebouwd mo gen worden, welke bedrijven het milieu mogen verontreini gen en welke cafés een bier- pomp op straat mogen zetten. Zodat u daar desgewenst be zwaren tegen kunt bedenken. U hebt recht op dat blad. Of la ten we dat anders zeggen: de gemeente heeft de plicht om die informatie aan ieder die het we ten wil te verstrekken. Alleen wie ter bescherming van milieu en geestelijke gezondheid dub bele nee-stickers op de brieven bus heeft geplakt ontslaat de gemeente van die plicht en ont zegt zich daarmee een van zijn burgerrechten. PvdA-raadslid Ed van der Veen heeft geen sticker. Nochtans heeft hij het Stadsblad al in geen jaar op de mat gezien. D66-wethouder Alexander Pechtold, verantwoordelijk voor mediazaken nota bene, idem dito. Maar die heeft van de uit gever van het huis-aan-huisblad waaraan die Stadskrant is vast geplakt, deze week een penne tje gekregen met het telefoon nummer van de nabezorging. Van der Veen nog niet. Het werd zowaar een levendig gesprek. Harry Schoch van Lei den Weer Gezellig/De Groenen, cq de Stadspartij i.o., opende dat gesprek met een handige tip voor wie de gemeentelijke be- richtep.mist. „Ik vind altijd hele stapels in de portieken van stu dentenflats", vertrouwde hij de commissieleden toe. Om daar na wat verbaasde blikken van collega-raadsleden met rode konen aan toe te voegen, dat hij natuurlijk niet in die portieken komt om in brievenbussen te snuffelen. WD 'er Alexander Geertsema begreep het probleem van Van der Veen en Pechtold ook niet helemaal. Want als hij zijn hon den gaat uiüaten, zei hij, ziet hij de Stadskranten altijd hoog op getast in het plantsoentje a£m de Witte Singel. Naast de con tainer voor oud papier. En zo lang nog niemand op het idee is gekomen ze door de gleuf van die container te proppen kun je ze daar kosteloos afhalen. U ziet: op het niveau van de dis cussie in deze raadscommissie was niks aan te merken. Het probleem werd gedefinieerd en vervolgens werden de meest lu cide oplossingen aangedragen. Maar ja, die raadsleden krijgen natuurlijk ook niet voor niets hun vergoeding. Maar mis schien kan de gemeente dat geld toch beter besteden aan een actie, waarbij iedere Leide- naar net zo n handige pen met telefoonnummer krijgt als de wethouder mediazaken. ruud sep en aap rietveld De Leidse begroting voor 1999 blinkt uit door een gebrek aan keuzes. Als de oppositiepartijen het ergens over eens zijn is het daarover. Het putten uit de toch al krappe re serves van de gemeente stuit bij zowel J. Kradolfer (WD), C. Vergeer (SP) als M. Vlasveld (LWG/De Groenen) op onbegrip. „Ze vullen de gaten met geleend geld waar geen onderpand voor is", zegt Kradolfer. „Het zijn finan ciële trucs. Van beleidskeuzes komt niets terecht." SP'er Vergeer is het met die houding van de gemeentelijk schatkistbewaarder niet eens. „Bij de voorjaarsnota werd be loofd dat het probleem in de begroting zou worden opgelost. Nu wordt het weer naar volgend jaar geschoven. Bovendien zijn de verwachtingen over de fi nanciële ontwikkelingen vol gens mij veel te optimistisch. Ik ben bang dat we straks gecon fronteerd worden met de nood zaak om fors te bezuinigen. Ik zou dat als wethouder financiën niet accepteren." Het is kennelijk te ingewik keld voor het college, zegt W- aad rietveld Verwachte hogere uitkeringen uit het gemeentefonds, een greep in de reservekas en een rentevoordeel zorgen ervoor dat de coalitie van PvdA, Groen links, D66 en CDA de komende jaren miljoenen aan nieuw be leid kan uitgeven, zonder de lasten voor de burger te verho gen. Maar in de begroting van 2000 gaapt nog een gat van 5,7 miljoen. Dat probleem moet volgend jaar worden opgelost, vindt wethouder financiën H. Kruijt. D'er Kradolfer, „om nu te zeg gen wat er niet meer kan. Keu zes worden vermeden en nood zakelijke bezuinigingen vooruit geschoven. Maar dat maakt het probleem alleen maar groter. Want een bezuiniging die je nu bedenkt levert pas over een jaar effect op. Deze begroting is een dun verhaal." Over de oorzaak van die 'be sluiteloosheid' zijn de opposi tiepartijen ook al zeer eenstem mig. „Dit is een inert college, dat geen knopen kan doorhak ken", denkt Vlasveld van LWG- /De Groenen. „De wethouders zitten elkaar in de weg." Haar partijgenoot J. de Coo denkt dat twee wethouders de dienst uit maken, en dat de rest er maar een beetje bijhangt. „Dit is ge woon het minimabeleid van Laurier versus het megalomane bouwbeleid van Van Rij." Kradolfer: „De wethouders hebben het druk, druk, druk, maar waarmee? Ik denk dat ze een afspraak hebben om eikaars portefeuille te ontzien: een soort non-interventiebeginsel. En dat heeft natuurlijk weer al les te maken met de zwakke po sitie van CDA en D66." Dat de algemene reserve in de prognoses van B en W de ko mende vier jaar niet boven de negen miljoen gulden uitkomt bevalt de oppositie allerminst. „Ze moffelen tekorten weg door een greep uit de kas. Je ziet de financiële ramp al aankomen", zegt Vlasveld. „De hele gemeen teraad heeft uitgesproken dat een reserve van vijftien miljoen minimaal is", zegt Vergeer. „De accountants vinden zelfs dat nog te weinig. Daar moet je dus niet mee sjoemelen." Kradolfer zag de algemene re serve van de gemeente liever stijgen in plaats van dalen. „Voor een solide financiële po sitie zou je richting 25 miljoen gulden moeten. Die reservekas is er niet om nieuw beleid te be talen. Dit college loopt weg voor de feiten." Rechter straft jongeren wegens mishandeling leiden janneke de jonge Met het blote achterwerk tegen de achterruit en hun middelvin gers omhoog daagde een stel jongens in een witte bestelbus twee Leiderdorpers en een Lei- denaar in juni vorig jaar zo uit, dat deze de uitdagers in elkaar sloegen. De politierechter veroordeel de de twee Leiderdorpers, 21 en 22 jaar oud, gisteren tot twee weken gevangenisstraf wegens medeplichtigheid, die ze lieten omzetten in veertig uur dienst verlening. De 20-jarige Leide- naar kreeg vier weken gevange nisstraf opgelegd voor openlijke geweldpleging. Hoewel hij al eens honderd uur dienstverle ning had gedaan, kon zijn ge vangenisstraf toch nog worden omgezet in zestig uur dienstver lening. HAZERSWOl'DE-DORP O V.M. Hazerswoude-Koudekerk. Raadhuisplein 4. iel (0172) 58 73 45 NIEUWKOOP Univé Nieuwkoop. Reghthuvsplein 14-B. iel. (0172) 57 34 02 T TNTVp £V/ ROELOFARENDSVEEN UnivéRoelofarendsveen. Noordeinde 162b.iel (0713320110 SASSENHEIM UnivéSassenheim,Teylingerlaan8.iel.(0252)240034 1LM' 1 VJ ZOETERMEER Univé West-Nederland. Julianalaun 13. lel. (079) 316 99 62 ZOETERWOUDE Univé Midden-Holland b.a.. Dorpssiraai 16. tel. (071580 32 00 Daar plukt lie vruchten Vüt\! Kom nu langs voor een offerte. Of bel (038) 498 66 66. U ontvangt dan het boekje Wat doe ik? Neem ik medicijnen?' gratis. Na een avondje stappen in Noordwijk op 22 juni vorig jaar gingen de drie in twee auto's op huis aan en werden onderweg gehinderd door de witte bestel bus. De bestuurder daarvan stond regelmatig midden op de snelweg op de rem. Bovendien leidden de inzittenden, die ille gaal in de laadruimte van de bus zaten, de verdachten af met het uitdagende gedrag. Eén van de verdachten, de 21-jarige Lei derdorper, had vier minderjari ge kennissen achterin zijn Mer cedes. Zijn twee vrienden, die in een Golf zaten, hadden deze niet willen meenemen. Onder het spoorwegviaduct aan het einde van de Plesmanlaan was de 21 -jarige Leiderdorper het zo zat dat hij zijn vrienden in de andere auto belde met de me dedeling: „Sluit ze af." Dit lukte de jongens op de Rijnsburger- singel. Daar molesteerde dc 20- jarige Leiderdorper uit de Golf 1 de inzittenden van de bestel bus, aldus de minderjarige in- zittenden van de Mercedes. De andere twee verdachten zouden ook geslagen kunnen hebben. De hoofdverdachte bleef gis teren volhouden dat hij niet heeft geslagen. „Die getuigen hebben een valse verklaring af gelegd. We kennen ze wel. Wij hebben ze toch niet voor niets niet meegenomen in onze au- 22-jarige Leiderdorper, to." Volgens de drie verdachten De rechter zette daar zijn ging alles zo snel, dat ze er nau- vraagtekens bij. „Jullie wilden welijks nog iets van wisten, ze een lesje leren. Je maakt mij „Het was een flits. We wilden ze niet wijs dat je dat alleen met alleen bang maken", aldus de woorden had willen doen." Goedkoop parkeren bij de Haarlemmerstraat... Uw auto parkeren in de Leidse binnenstad? Op een veilige plek? Vanaf 1,- per uur? Dat kan! Al deze mogelijkheden biedt de Haarlemmerstraatgarage (boven Albert Heijn, ingang aan de Middelstegracht). Volg parkeerroute Centrum Zuid. Het tarief overdag bedraagt ƒ2,- per uur en vanaf 18.00 uur slechts ƒ1,- per uur, met een maximumtarief van ƒ10,- voor 24 uur aaneengesloten Ook de Leidse parkeermagneet kaart kan hier worden gebruikt Leiden Parkeren in Leiden kan...

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13