Jukebox voor vleeswaren Keuken wordt overbodige luxe b - Economie vorld Trade Center "ew York 'te lease' Minder suikerbieten istorie van een streekvervoerder Fulltimer durft niet korter te gaan werken De derde weg - TERDAG 26 SEPTEMBER 1998 [ïippen hebben gebrek aan tijd msterdam Veel jonge managers (25 tot 45 jaar) hebben volgens ~1 nderzoek van het NIPO te maken met tijdgebrek. Van de on- ervraagden geeft 39 procent aan dat tijdgebrek een negatieve s|( ivloed heeft op het privé-leven. De helft komt tijd te kort voor 3j oldoende vernieuwingen in het bedrijf. Voor de meesten is het ?en reden van baan te veranderen. Nieuwe uitdagingen en een o eter salaris zijn eerder reden om van werk te veranderen dan 0 leer rust, zekerheid en betere werktijden. De yuppen hebben j' eerigens veel plezier in hun werk en vinden het niet vervelend 13' Dllega's vaker te zien dan de partner. io| 6 1 )ok Total gaat weg uit Rotterdam '9 itterdam Na Shell Nederland vertrekt ook Total Nederland uit 0 otterdam. Total verplaatst zijn hoofdkantoor nog vóór het ein- j e van dit jaar naar Antwerpen. Volgens woordvoerder Ou- 3 eneel is gekozen voor Antwerpen vanwege de centrale ligging 1 1 de Benelux. Door de verhuizing verdwijnen circa vijftig banen 3 it de Maasstad. Het Franse moederbedrijf handhaaft de raffina- 5, erij in Vlissingen, waar 120 mensen werken. Een exploitatie- ochter van Total met vijftien medewerkers blijft in Rotterdam. 2 5 (SM stoot Amerikaanse dochter af J? erlen DSM heeft haar Amerikaanse dochteronderneming Ny- 20 flow verkocht aan het Britse bedrijf Avon Rubber. Nylaflow s oduceert en verkoopt hydraulische systemen, verfspuiten en 33 dustriële reinigingssystemen. Nylaflow maakte onderdeel uit 30 in DSM Engineering Plastic Products in Reading (VS) en draait et 65 mensen een jaarlijkse omzet van 25 miljoen gulden. 4 SM stoot Nylaflow af omdat het niet langer tot de kernactivitei- 3, n behoort. Het Heerlense concern benadrukt dat de overige tiviteiten in Reading ongemoeid blijven. AS en Singapore Airlines samen 3J PCKHOLMDe Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS en 39 ngapore Airlines (SIA) gaan samenwerken. De twee maat- happijen vliegen straks onder meer onder dezelfde vlucht - 50 immers. SAS geeft haar identititeit ook een opfrisbeurt en ver- 95 euwt de vloot voor 2,9 miljard gulden. De bekendmaking van 4-1 samenwerking volgt op de oprichting van de alliantie 'One 19 orld' eerder deze week. SAS maakt deel uit van Star Alliance. iarin zitten behalve SAS het Amerikaanse United Airlines, het {J aziliaanse Varig, Lufthansa, Air Canada en Thai Airlines. SIA 31 niet bij Star, maar zoekt aansluiting bij kleinere luchtvaart- jo aatschappijen. Er wordt al gesproken met All Nippon Airways. auwere banden Urk en Harlingen RUNGEN/uRK» De visafslagen van Harlingen en Urk gaan inten- 2 :f samenwerken om de kosten terug te dringen. De visafslag n Harlingen is in handen van de Urker Producentenorganisa- 5 Oost. De haven is nu al een belangrijke uitvalsbasis voor de 11 ker vloot. Aanvoerders van de afslag in Urk zetten hun vis nu 9 ak in andere havens aan wal, waarna die met vrachtwagens 26 ar Urk wordt vervoerd. De positie van Harlingen wordt sterker 20 de aanvoerders van de twee afslagen de handen ineenslaan. afslag van Urk is de grootste van het land. Yorig jaar boekte t veiling een omzet van 227,4 miljoen gulden. Harlingen kwam 0 op 64,8 miljoen gulden. J CEA wil winkel in Barendrecht 53 8ENDRECHTDe meubelketen Ikea opent een nieuwe winkel 3 n de zuidkant van Rotterdam, waarschijnlijk naast de A 29. 13 :a voert besprekingen met de gemeente Barendrecht over een rein van 5,3 hectare, waarop ook 1.300 parkeerplaatsen moe- 71 komen. Volgens Ikea-Nederland gaat de nieuwe vestiging ïi tt ten koste van bestaande warenhuizen in Sliedrecht en Delft. n iabriek werft personeel via telefoon 9 iterswuk Kozijnenfabriek Exakta belde de afgelopen maan- 1411 willekeurige Winterswijkers op met deze vraag. „Kent u nog nand die bij ons zou willen werken?" De fabriek had in korte I vijftien tot twintig nieuwe werknemers nodig. Tot deze op- irkelijke wijze van personeelswerving werd besloten omdat rertenties en uitzendbureaus onvoldoende respons oplever- 1. Het werkte boven verwachting. Dankzij de telefoontjes en 1C richten daarover in de lokale pers kon Exakta veertien mensen 10 flenst nemen. Met enkele anderen wordt nog gesproken. In- j: ddels werken in de montage en de productie ruim tachtig 10 «sen. JbORK Rtr-AFP eigenaren van het World e Center in New York Wil li if van hun markante kanto- 'jomplex. Verkopen doen ze 1C liet, maar ze nodigen pro- lakeiaars uit het complex }°asen voor 99 jaar. De ge il tte opbrengst: drie miljard li en. t totale vloeropervlak van handelsgebouw bedraagt risen zijn onze motor: 117 jaar NZH in woord en beeld ■EM ED BLAAUW ongeveer één miljoen vierkante meter. Er zitten 350 huurders in en in de enorme lobby zijn win kels gevestigd. Havenautoritei ten van New York en New Jer sey lieten het complex in 1970 bouwen. Een toren van het complex raakte in 1993 ernstig beschadigd door een bomaan slag waarbij zes doden en dui zend gewonden vielen. Het her stelwerk dat ongeveer een mil jard gulden kostte is bijna klaar. DiNTELOORDDe suikerbietencampagne is weer begonnen. Nu al is bekend dat de opbrengst ruim tien procent lager zal liggen dan in voorgaande jaren. Dat komt volgens de Suiker Unie niet door de overvloedige regenval van de vorige week, maar door het natte voorjaar. Daardoor kon er pas later dan normaal worden gezaaid en is de oogst geringer in omvang. De 'bietenbouwers' hebben bij de Suiker Unie nog gepleit om het aanleveri- ung een week uit te stellen. Dat is volgens het verwerkende bedrijf niet mogelijk omdat afnemers dringend om suiker verlegen zitten. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN Eerste 'FreSHopper' wereldprimeur in Zwolse supennarkt 'De doorbraak in onze branche' vindt eigenaar Harry Kerssies van C1000- supermarkt in Zwolle. Hij kan bogen op een wereld primeur in zijn zaak: de FreSHopper, een volauto matische verse-vleeswa- renafdeling. In de ontwik keling heeft vele miljoenen guldens en vier jaar tijd ge zeten. ZWOLLE/VUFHUIZEN GPD Ruim twee jaar geleden gingen bij Kerssies de snijmachines de supermarkt uit. De vleeswaren werden vanaf dat moment voorverpakt aangeleverd. In de nieuwbouw die volgde werd ruimte vrijgehouden voor de computergestuurde 'vleeswa ren-jukebox' 'Het moest makkelijker en vooral ook hygiënischer', was het uitgangspunt dat Kerssies al in een vroegtijdig stadium in contact bracht met de ontwik kelaars. „We zijn nu de eerste en geloven er helemaal in. Elke proef is spannend. Als er over vijf jaar honderden van deze automaten staan, wordt het makkelijker ja zeggen. Vers van het mes, 'ambachte lijk en toch volautomatisch', kan de klant de snijmachine via één van de drie bedieningspa nelen aan het werk zetten. In de twee vitrinekasten bevinden zich zo'n vijftig soorten vlees waren. De klant kiest allereerst de gewenste hoeveelheid: ofwel op gewicht (50 tot 200 gram), ofwel in plakken (8 tot 20). Daarna moet een knop worden ingedrukt voor de dikte van het plakje, tot een centimeter toe. De automaat is erg gebruiks- De klant kiest via een toetsenbord welke vleeswaren hij wil en hoeveel. Oook de dikte van de plakken is vari abel. FOTO GPD JAN DROST vriendelijk, zo is de eerste erva ring van Kerssies. „Makkelijker dan een pinautomaat. Vooral oudere mensen vinden het prachtig. Een paar plakjes van dit en een paar plakjes van dat - het kan allemaal." En snel, want zichtbaar voor de consument wordt een bestelling binnen twintig seconden uitgevoerd: snijden, wegen, verpakken en etiketteren. De FreSHopper is goed voor zo'n 150 klanten per uur. Bij de ontwikkeling van de automaat (aanschafprijs zo'n drie ton) zijn veel bedrijven be trokken geweest. In de rug ge dekt door Schuitema, de orga nisatie achter de ClOOO-keten, was Foodcorner International de opdrachtgever. De FreSHop per is vervolgens ontwikkeld door ingenieursbureau Prolion uit Vijfhuizen, waarbij gebruik gemaakt is van know-how van vleeswarenproducent Cebeco Meat Products en van Fokker Special Products in Hoogeveen. Laatstgenoemde partner neemt de eindassemblage en het testen voor haar rekening. Het miljoenenproject is voor een deel via een technisch ont wikkelingskrediet door de Ne derlandse overheid gefinan cierd. In mei hoopt Fokker Special Products met de serieproductie te kunnen beginnen. Inmiddels is uit 38 landen serieuze belang stelling getoond voor het nieu we systeem, dat wereldwijd is gepatenteerd. Ook wordt er al op andere toepassingen gestu deerd, want de automaat leent zich waarschijnlijk ook goed voor producten als kaas, brood, gebak en maaltijden. l\sen zijn onze motor, ofwel 3/:schiedenis van de NZH, in 33 d en beeld. Met de nadruk eeld. Talloze prachtige fo- 2 :n korte makkelijk leesbare es tekst over heden en ver van de streekvervoerder ;n het bedrijfsdocument en heerlijk kijk- en blader- Haarlem te exploiteren. Ander halve maand later is het tracé naar Haarlem gereeed. Op het foldertje met aankomst- en ver trektijden uit die tijd staat: De Omstreken van Lisse, Hillegom en Sassenheim behoren ontegen zeggelijk tot de schoonste gedeel ten van ons Land. Elk onderwerp dat beschre ven wordt, is rijkelijk geïllu streerd. Zo is haarscherp te zien hoe bij Velsen de stoomtram van Haarlem naar Alkmaar per veerpont over het Noordzeeka naal wordt gezet. Rond de eeuwwisseling rijden de eerste electrische trams. Het verza melpunt van de trams is het Stationsplein in Haarlem en overal in de regio staan, te zien aan de foto's, prachtige houten tram-stationnetjes. In een fol der uit die tijd afficheert de NZH zich als allround vervoer der die zich bezighoudt met Trammen, Bussen en Varen. Rond het uitbreken van de oorlog verschijnen opvallende affiches met teksten als Opgelet! Zonder geldig plaatsbewijs Be taalt ge 'n extra prijs van 50 cent. De waarschuwing is verge zeld van een 'gevangene', die, geketend aan twee stalen ko gels, het hoofd buigt als hij een reprimande krijgt van een rech ter. In de jaren vijftig heeft de busonderneming nog zeven tramlijnen en twee bootdien sten. Op 9 november 1961 wordt de laatste tramdienst Tram A 617, merk Beynes die tussen Leiden en Den Flaag rijdt opgedoekt. Via fusies (met de Naco), overnames (Enhabo in Zaandam) en samenwerkings verbanden met de NS (aanslui tende verbindingen) eindigt de geschiedenis bij de Interliner, de reis-organisatie NZH Travel en de draagvleugelboot die met hoge snelheid over het Noord zeekanaal IJmuiden met Am sterdam verbindt. Mensen zijn onze motor wordt één dezer dagen verspreid on der de vierduizend medewer kers van de NZH. Het bedrijf overweegt enkele honderden boeken via het NZH-bedrijfs- museum te verkopen. De prijs is nog niet bekend. HEERLEN» GPD De tijd die een consument voor de maaltijden over heeft, loopt zo hard terug, dat in de VS al huizen zonder keuken worden gebouwd. Herman Scheffer, lid van de raad van bestuur van chemieconcern DSM, houdt die trend scherp in de gaten. „In 2010 trekt de gemiddelde con sument nog maar een kwartier uit voor het eten." In 1910 was een huisvrouw nog gemiddeld 6,5 uur in de weer met de bereiding van de dagelijkse maaltijden. „In 1950 was dat nog drie uur en nu nog slechts 45 minuten", zegt Schef fer. De conclusie is simpel: de consument wordt steeds ge- makzuchtiger in zijn eetge woonten en heeft steeds minder tijd over voor de maaltijd. In de VS wordt volgens Schef fer al de helft van het voedsel niet meer in de winkel gekocht en zelf bereid, maar op straat of in eethuizen genuttigd dan wel afgehaald. Bij hamburgerten ten, pizzeria's, de Vietnamees of buurt-Chinees. Waarom Schef fer dit allemaal weet? Omdat het door DSM overgenomen Gist Brocades profiteert van de omschakeling van de consu ment naar 'luie' eetgewoonten. Gist Brocades maakt producten die smaken versterken en eet waren langer houdbaar maken. In kant-en klare maaltijden en snacks zitten veel meer smaak-, geur- en conserveringsmidde len dan in verse waar. Een groeimarkt dus voor DSM. AMSTERDAM ANP Heb je eindelijk een deeltijd baan, blijk je hetzelfde werk te moeten doen in minder uren. Dat is het schrikbeeld van de fulltimer, die volgens de FNV uit angst voor hogere werk druk vaak niet korter durft te gaan werken. In een gisteren gepresen teerd FNV-onderzoek noemt een kwart van de fulltimers de vrees voor hogere werkdruk een argument om niet voor deeltijdwerk te kiezen. Hun angst was volgens de FNV te recht: „Tijdens een nationale beldag vorig jaar bleek dat veertig procent van de mensen die in deeltijd gaan werken daarna net zoveel werk moet doen in minder tijd." Een op de vier werknemers zou graag korter werken, zo blijkt uit het onderzoek. Vol gens de vakcentrale weten veel mensen alleen niet dat daar over in hun arbeidsovereen komst afspraken zijn gemaakt. In een op de vijf CAO's zijn die afspraken redelijk 'hard'. Om gekeerd weten deeltijdwerkers vaak niet wat er in hun CAO staat over uitbreiding van het aantal uren. Opmerkelijk bij de presenta tie van deze cijfers is dat de FNV niet alleen de werkgevers de zwartepiet toespeelt, maar ook de vakbonden. „De dienst verlening van de bonden kan beter en bonden en werkge vers moeten meer informatie geven over afspraken", aldus de vakcentrale. Bestrijding van de werkdruk is volgend jaar overigens een van de speer punten in de CAO-onderhan- delingen van de FNV. ECONOMIE-WIJZER Zouden Bill Clinton en Tony Blair het antwoord weten? Ze hebben elkaar deze week ont moet in New York om 'de derde weg' te bespreken. Het zou het antwoord moeten zijn op de grote ideologische verwarring waarin de wereld verkeert sinds het neerkomen van de Muur in 1989 en wie weet op de crisis waarin de wereldecono mie zich lijkt te bevinden. Die crisis doet twijfelen aan het ka pitalistische recept dat de we reldeconomie consistent kreeg toegediend na de Muur. De markt zou de oplossing zijn van al het kwaad. Machtige overheden, waar dan ook, moesten inbinden om de regie over te laten aan ondernemers en het prijsmechanisme. De wil van de consument moest wet worden, want in het kapitalisme is de klant koning. Iedereen moest er aan geloven, te begin nen met de Russen, Hongaren, Tsjechen en Bul garen die te lang hun heil hadden gezocht in een grote almachtige overheid. Ook in Nederland moest de overheid wijken. Maar nu doet de crisis twij felen aan de effec tiviteit van dit re cept. Eindelijk lij ken politici zich bewust te worden van de beperkin gen van het kapi talistische recept. Het werd hoog tijd. Maar waarom is er toch weer een crisis voor nodig? Het probleem was het ontbreken van een geloofwaardig en overtuigend alternatief. Tij dens de heerschappij van de ka pitalistische Britse premier Thatcher, was TINA de strijd kreet: There Is No Alternative. Daarmee werd bedoeld dat so cialisme geen alternatief meer kan zijn voor het kapitalisme. Vanuit hetzelfde Engeland komt nu het bericht dat er wel dege lijk een goed alternatief is. Het komt onder de roepnaam De Derde Weg. De sociologen Anthony Giddens en Julian le Grand zijn de be denkers ervan en Tony Blair de profeet. Nu lijkt de derde weg verdacht veel op het Nederland se poldermodel. Per slot van re kening opereert een groot deel van de Nederlandse economie met haar overlegorganen, be- drijfs- en kruisverenigingen ook tussen de markt en de overheid in. Maar terwijl wij hier in Ne derland maar al te gretig zijn het poldermodel aan de golven van het kapitalisme prijs te ge ven, plaatsen de Britten het in Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus universiteit een nieuw licht. Vandaar ook de belangstelling van Clinton. Als Kok nu ook eens zou luiste ren. De kern van de derde weg is samengevat in de Engelse strijdkreet CORA. C staat hier voor Community, oftewel ge meenschap. Terwijl de markt om het individu draait, gaat het in de derde weg om de verban den waarin een individu ope reert, zoals de familie, de buurt, de collega's, de natie. U en ik mogen ons afvragen tot welke gemeenschappen we be horen (dat zullen er meerdere zijn) om ons vervolgens reken schap te geven van de verant woordelijkheden die we hebben in de context van die gemeen schappen. Verantwoordelijk heid is de R van Responsibility in CORA. Die raakte zoek in zo wel het socialisme als het kapi talisme omdat in die ideologie- en de rechten van het individu voorop staan. De O van Op port unity staat voor de kansen die iedereen moet hebben op zelfontplooiing en een goed le ven. En de A van Accountability staat voor de re kenschap die overheidsinstel lingen en bur gers aan elkaar moeten afleg gen. In de derde weg krijgen mensen dus alle mogelij ke kansen, maar ze hebben ook de verantwoor delijkheid om te presteren op school en moe ten verantwoording afleggen wanneer de overheid hen een handje helpt. De derde weg is strenger dan het socialisme, maar zeker ook zorgzamer en warmer dan het kille kapitalisme. Concreet bete kent de derde weg dat wij niet meer bij het minste geringste naar de overheid rennen om hulp, en ook niet ons verlaten op de anonieme markt, maar eerst steun zoeken in de eigen omgeving. Vindt u dat uw buurt verloedert, zorg er dan eerst voor dat medeburgers u met woorden, daden en ook geld steunen. De gemeente kan een partner zijn in het initiatief, maar moet niet meer de hoofd verantwoordelijke zijn. Kok heeft het ook wel over meer be trokkenheid en verantwoorde lijkheid van ons burgers, maar hij durft niet ver genoeg te gaan. Waarom was hij niet bij het on deronsje van Blair en Clinton? De derde weg is ook veelbelo vend voor onze samenleving. Bushaltes van de NZH, ze komen bij duizenden voor in Noord- en Zuid-Holland. FOTO NZH

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11