Museum of Modern Kitchenart )nderzoek naar rmoe studenten eiden: geen rekening iet eisen Eurodusnie Leiden Regio AN DEL WANDEL aserbehandeling en rmanente make-up grootste trends' Nieuw riool Online/offline Raad van State: Keukenhof overtreedt milieuwet niet ^sinlratuin DERDAG 24 SEPTEMBER 1998 Het vermaarde keukenmerk bulthaup heeft in Leiden haar deuren geopend van één van de mooiste keukenstudio's van Nederland. Zoals ingewijden weten staat bulthaup voor innovatie, geavanceerd design en een absoluut summum aan kwaliteit. Neem een kijkje in niet zomaar een keuken en ontdek een nieuwe dimensie in presentatie. Amphoraweg 3 2332 EP Leiden Tel. 071-57 217 77 Fax 071-57 217 66. http://welcome.to/bulthaup.leiden KORT EN ZAKELIJK Tot Uw Dienst, een elektro technisch bedrijf in Voor schoten, opent op zaterdag 26 september de deuren van een tweede vestiging. De winkel is te vinden aan de Stevensbloem 309 in de Ste venshof. Tot Uw Dienst ver koopt en repareert alles tus sen wasmachines en video recorders maar ook telecom- municatie-apparatuur en computersupplies. Bert Straathof Geluid (BSG) in Leiden heeft zijn activitei ten uitgebreid met videopro ducties. Het bedrijf heeft nu een tak met AV-faciliteiten, waarin Projecten en AV- Diensten zijn ondergebracht en een afdeling die BSG Me dia Producties is gedoopt. Hierin zijn audio en video producties ondergebracht. Het bedrijf richtte zich voor heen met name op geluids producties. Randstad Uitzendbureau begint deze maand in Leiden een opleiding voor secreta resses. Deze opleiding, de Randstad Secretaresse Aca demie, combineert werken met leren. Cursisten werken overdag via Randstad en vol gen in de avonduren ver schillende modules. De op leiding bestaat uit verschil lende leergangen, een voor schoolverlaters zonder erva ring en twee voor secretares ses met een aantal jaar werk ervaring. Meer informatie is verkrijgbaar bij de Randstad vestiging in Leiden, 5145588. iale zaken gemeente bekijkt inkomenssituatie emeente Leiden overweegt arme studenten vanaf een eenmalige uitkering te geven. De afdeling socia len heeft voor volgend jaar een onderzoek naar de nenssituatie van studenten in de planning staan. Af- p" elijk van de uitkomsten daarvan kunnen arme stu- 0 >n het jaar daarop eventueel in aanmerking komen een gemeentelijke bijdrage van 400 gulden per jaar. 199 zijn alleen studenten nog uitgesloten van deze identen tot nu toe buiten nimabeleid vallen, heeft ;en met de veronderstel- zij allerlei voordeeltjes die aan andere Leide- roorbij gaan. „Ze kunnen iop sporten, hebben een nuseumjaarkaart en kun- bruik maken van vrij veel •culturele activiteiten", M. Boer van de afdeling zaken op. „Maar de of deze voorzieningen 1 blijven of dat de stu- er meer voor moeten :talen. Er zijn signalen dat studenten het toch niet zo makkelijk hebben als vaak wordt gedacht." Een andere reden voor sociale zaken om studenten apart te behandelen is dat het niet mak kelijk is om het inkomen van een studenten precies vast te stellen. „De studiebeurs is na tuurlijk duidelijk. Maar wat een student bijverdient en wat de ouders bijdragen is moeilijk te achterhalen", aldus Boer. Ten slotte zou met het toelaten van studenten tot het minimabeleid de doelgroep in één klap sterk worden uitgebreid. Het bedrag dat de gemeente voor minima apart houdt, zou in dat geval flink omhoog moeten. En dat terwijl de uitgaven voor het minimabeleid volgend jaar al met 2 miljoen omhoog gaan, van 7 naar 9 miljoen gul den. De verhoging van het bud get worddt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de uitga ven voor inburgeringscontrac ten en voor het doorbetalen van de uitkering aan gedoogde ille galen die door de koppelings wet buiten de boot dreigen te vallen. Overigens blijkt de eenmalige uitkering van de gemeente goed aan te slaan. Sinds dit jaar heb ben Leidenaars met een mini mum inkomen de keuze tussen de vergoeding van een aantal met name genoemde uitgaven, of een uitkering ineens van 400 gulden per huishouden plus 200 gulden per kind. Het aantal Lei denaars dat een beroep deed op het minimabeleid steeg door deze maatregel met meer dan 3000 van en kleine 1700 naar bijna 4800. en Amstelland Vastgoed laten zich niet door de wens van Eurodusnie om goedko- ïrwoningen te bouwen op de plek van het kte pand aan de Boerhaavelaan. De kra- ebben de gemeente Leiden, Amstelland ed en de Hogeschool Haarlem laten weten morren uit het pand te ken als aan hun wens voldaan. Gebeurt dat an blijven ze zitten waar 1997 kraakten de linkse oerders het pand aan de lavelaan, dat toen nog in e[ an de Hogeschool Haar- .p.fas. Dit jaar verkocht de va het pand aan projectont- 1(j( aar Amstelland Vastgoed. s afspraak moet de hogeschool het school- f0 v leeg opleveren, maar zolang Amstelland I, en fiat tot bouwen heeft, hoeft de hoge- j het nog niet op te leveren. Amstelland en 'u ïeente Leiden zijn nu in gesprek over het imingsplan. c v sner van Amstelland Vastgoed laat weten 'icipe koopwoningen op de plek van het e(j ;ebouw te willen realiseren. „Wij zijn een cc ontwikkelaar en die bouwt geen huurwo- jjyAls het huurwoningen moeten worden, ltagen wij het terrein over aan een woning- 3, ereniging. We drukken onze wens om jy Dningen te bouwen echter niet door. We een open discussie met de gemeente." lanwege de krakers vindt Posner het be et 'We willen een open discussie met de gemeente langrijk dat de gesprekken rustig en niet over haast verlopen. Op termijn wil Amstelland na tuurlijk wel uitsluitsel over de bestemming. „Maar dat ligt aan de beslissing van de gemeente en aan de Hogeschool Haarlem. Die moet het pand leeg opleveren. T. Klein, woordvoerder van het schoolbestuur uit Haarlem, heeft op dit moment eigenlijk geen contact met de krakers. „Zodra Amstelland dat wil zijn wij ver plicht tot oplevering. Dan moet het pand leeg zijn. Het gaat ons erom dat er iets gebeurt waar zoveel mogelijk mensen baat bij hebben. Zolang wij het pand nog niet hoeven op te leveren, laten wij de krakers zitten. Wij gunnen ze die plek en ontrui men heeft nu nog geen zin." Zodra het pand moet worden opgeleverd, gaat de school praten met de actievoerders. „De krakers weten dat ze er dan uit moeten. Als ze dat dan niet doen, dan moeten we laten ontruimen." Volgens L. Lamers van de Dienst Bouwen en Wonen gaat het in de onderhandelingen nog he lemaal niet om huur- of koopwoningen. „Wij zijn nu pas bezig met het stedebouwkundig plan: wat past er het beste in die omgeving, hoe hoog mag het worden." Lamers laat weten niet per se huur woningen te gaan bepleiten, alleen om de krakers tevreden te stemmen. „Strikt formeel is het niet ons pand. Daar hebben wij dus niets mee te ma ken. De krakers zijn het probleem van de hoge- rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 26, fax 071-532 1921 and Beauty Fair in Holiday Inn te Body and Beauty Fair derland wordt komende 27 september, gehou- ra het Holiday Inn hotel in Uiteraard is een aantal verhuurd aan cosmeti- jven en de Leidse lle heidssalon House of itn presenteert zich ook op eij s. Maar de Body and Be is* ür wil meer bieden dan Js, anti-rimpelcrème en de- s die je er de eerste uren gt afgezoend, tiefneemster Thea van n is schoonheidsspecia- zeer geïnteresseerd in wste ontwikkelingen. „Ik 'teel erg gebiologeerd lelingen tegen rimpels beeld. Daarbij wordt de 'eö te huidlaag verbrand. Ik 'eens bij zo'n behande- Weest en je ziet de huid tpen. Ik heb zelf een soft tkocht om nabehande- te kunnen verzorgen bij die een anti-rimpelbe handeling hebben gehad met een harde laser. Zo kwam ik ei genlijk op het idee om al die nieuwe producten eens naast elkaar te zetten. Ik heb Mieke van Meygaarden van Business Support gevraagd om me te hel pen, want ik had nog nooit een beurs georganiseerd. Video- en diapresentaties van een aantal privé-klinieken lich ten uitgebreid de voordelen van de laserbehandelingen tegen rimpels toe. Een andere nieuwe vinding die op de beurs te zien is, is een apparaat voor niet-chi- rurgische facelifts. Stroom- stootjes stimuleren de spieren onder de huid en creëren zo hetzelfde effect als een meer in grijpende facelift", legt Van Leeuwen uit. „Nadeel is dat je moet blijven behandelen. Het is altijd maar een tijdelijk effect. Het voordeel is natuurlijk dat er niet gesneden, wordt." Daar naast is er de permanente ma ke-up. Wie niet meer elke dag voor de spiegel wil staan om wenkbrauwen bij te tekenen of een lijntje onder het oog te trek ken, kan het laten 'tatoeëren'. leiden Grondwerkers leggen de laatste hand aan het nieuwe riool in de Rijnsburgerweg in Leiden. Sinds 24 augustus wordt er gewerkt aan een nieu we riolering tussen de Wassenaarseweg en de Poelwetering. Daarna is het riool tussen de Boer haavelaan en Poelwetering aan de beurt. De totale werkzaamheden duren tot maart volgend jaar. Het kruispunt Wassenaarseweg/ Rijnsburgerweg wordt volgende week weer opengesteld voor verkeer. foto henk bouwman De 13.000 bussen die jaarlijks Keukenhof in Lisse bezoeken, vormen geen gevaar voor het milieu in de directe omgeving. Ook de uitbreiding van Keuken hof, die al enige maanden aan de gang is, tast de directe omge ving niet aan. Dit stelt de Raad van State, die zich op verzoek heeft gebogen over de door de gemeente Lisse verstrekte milieuvergunning. Het plan voor de uitbreiding van Keukenhof riep verzet op bij het Milieuoverleg Duin- en Bollenstreek, dat tegen de milieuvergunning bezwaar aan tekende bij de Raad van State. Ook de bestaande situatie in het Keukenhofbos stelde de milieugroep ter discussie. Zij stelde dat de bussen de tiental len monumentale eiken, linden en beuken te zwaar belasten. Door de trillingen zou de bo dem onder de bomen onvol doende voeding krijgen. Het rechtscollege veegde dit argu ment van tafel. De milieubeweging vreesde ook dat een groter Keukenhof meer autoverkeer trekt en meer bestrijdingsmiddelen gebruikt en dat om die reden het milieu wel degelijk zal worden aange tast. In deze rubriek komen digibeten (computeranalfabeten), bekeerden (nieuwe gebruikers) en Computerfreaks aan het woord. Zij vertellen welke plek de computer in hun leven inneemt. Dit in verband met de verwezenlijking van de droom van burgemeester Goekoop: een 'digitaal lokaal' in Leiden waar ouderen vertrouwd kunnen raken met computers en internet. Bijdragen voor dit afscheidscadeau van de burgemeester zijn welkom op gironummer 119400 van de Stichting Afscheidscadeau Burgemeester Goekoop, Leiden. Vandaag: Cora longejan (24), pedagoge uit Leiden. „Toen ik zes jaar geleden een computer kreeg, heb ik me aangemeld voor een korte computercursus van de Leidse universiteit waar ik studeerde. Zodat er niet zoveel kan fout gaan, dacht ik. En om te voor komen dat je aan de verkeerde knoppen zit enzo. Die cursus stelde niet veel voor. Ik wist net genoeg om te weten hoe zo'n ding ongeveer in elkaar zit en wat je ermee kunt doen. Ik leerde onder meer de begin selen van het tekstverwer kingsprogramma WP. Ik kreeg de tweedehands computer destijds van mijn vader die bij een computerbe drijf werkt, en dat was heel handig bij mijn studie pedago giek. Als ik iets niet begreep van de software, kon ik mijn vader bellen. Ik had er ook een matrixprinter bij maar dat ging elke keer fout. Daar ben ik maar mee opgehouden. Ik ben mijn stukken toen op de universiteit gaan uitprinten. Gelukkig heb ik inmiddels een andere computer en inktjet- printer en dat gaat wel goed. Ik had de computer vooral nodig bij het schrijven van mijn scriptie. Maar toen ik leu ke opsomtekens in de tekst wilde gebruiken zoals hokjes en blokjes, ging het mis. Dat kon-ie niet aan. Het WP-pro- gramma sloot blijkbaar niet aan bij Windows, of zoiets. Het probleem was dat mijn com puter steeds helemaal vast kwam te zitten. Ik moest hem elke keer aan- en uitzetten. Ia, en dan raak je dingen kwijt. Gelukkig had ik een groot deel van mijn scriptie-tekst al uitgeprint. Mijn vader heeft de eerste 16 pagina's nog kunnen redden. Maar de andere 20 30 pagina's moest ik overtik ken. Dat heeft me een week extra werk gekost. Bovendien waren sommige leestekens zoals aanhalingstekens 'dam bordjes' geworden. Ik baalde er enorm van, want ik zat al in tijdnood. Sindsdien doe ik niet al te moeilijke dingen op mijn computer. Ik schrijf sollicita tiebrieven, gebruik het reis programma van de Neder landse Spoorwegen en zoek dingen op in de - elektroni sche - bijbel. Aan dingen bui ten het toetsenbord waag ik me niet. Grafische dingen kan hij niet aan, dat doe ik ook maar niet. Ik heb ook niet zo veel zin om me erin te verdie pen. Zolang ik mijn brieven leuk kan uitprinten, vind ik het wel best. Ik vind het wel veel han diger dan een schrijfmachine. Het scheelt me een hoop klad papier. Ik kan me wel inden ken dat ik zonder de computer zou leven, maar ik zou hem toch ook niet willen missen." tekst caroline van overbeeke foto henk bouwman Van Leeuwen: „Het is niet he lemaal hetzelfde als een tatoea ge. De make-up gaat minder diep en na drie tot vijf jaar moet je het opnieuw laten doen. Dit bedrijf doet ook op de beurs zelf behandelingen, maar daar moe ten mensen zich vooraf voor opgeven. Een lipcontour aan brengen duurt 90 minuten en het kost 695 gulden, daar moet je wel even over nagedacht heb ben." Voor haarproblemen wordt ook het nodige aangeboden. Wie last heeft van overbeharing kan informatie krijgen over laserbehandelingen. Wie juist te weinig haar heeft, denkt mis schien aan transplantatie, maar er zijn ook mogelijkheden met het invlechten van extra haar om kale plekken te bedekken. Van Meygaarden en Van Leeuwen richten zich met hun beurs niet alleen op oudere vrouwen die van hun rimpels afwillen. Van Meygaarden: „Haartransplantatie is juist zeer gericht op mannen, maar ook steeds meer mannen laten de anti-rimpel behandelingen doen. Verder zijn vooral jonge ren erg bezig met hun uiterlijk. Permanente make-up en laser behandelingen zijn de grootste trends. Nagels zijn weer over de grootste hype heen. Het is meer standaard geworden. Wij heb ben bedrijven geselecteerd op kwaliteit en niveau, maar dat is vaak een gevoelskwestie. Echte tatoeages en bodypiercing heb ben we niet, wel iemand die bodypainting doet. En iemand die kleurenanalyses maakt. De deelnemers hopen natuurlijk met een volle agenda naar huis te gaan." Denken Van Meygaarden en van Leeuwen nu zelf wel eens aan laserbehandelingen en plastische chirurgie? „O nee," roept Van Meygaarden gedeci deerd. „Ik vind het leuk om de ze beurs te organiseren, maar zelf ben ik er niet mee bezig. Ik ben wel tevreden met mezelf." Van Leeuwen denkt het voorlo pig ook nog niet nodig te heb ben. „Misschien als ik na de Beurs in de spiegel kijk. Het is echt heel hard werken nu. Er komt zoveel bij kijken. Maar het is wel heel erg leuk. Ik ga er vanuit dat we het volgend jaar weer doen." Body and Beauty Fair, zondag 27 september in Holiday Inn, openingstijden: 11.00 - 22.00 uur, entree fl. 8,50. Mieke van Meygaarden (links) en Thea van Leeuwen: „We hebben bedrijven geselecteerd op kwaliteit en ni veau, maar dat is vaak een gevoelskwestie." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15