Vrouwen willen een watcho Trends Droomscooter kopei zonder geld op zak DINSDAG 15 SEPTEMBER 1998 160 REDACTIE SASKIA STOELINGA Mannelijkheid heeft niets meer te maken met spierballen LEX DE JONGE Zo eens in de drie maanden wij den de vrouwenbladen zich aan 'de ideale man'. Opvallend ge noeg komt hun droombeeld verdacht dicht in de buurt van hoe de moderne man zegt te zijn. Alleen: „Wat vrouwen van ons willen, daar trekken we ons niets van aan". Het is even slikken voor de ar me man die in een onbewaakt ogenblik de weerslag van de discussie in de AvantGarde on der ogen krijgt. Het vrouwen blad laat vijf moderne meiden losjes filosoferen over de ideale man, maar in hun kritiek heb ben ze meer weg van een ver baal vuurpeloton dan van een zinvol discussiepanel. Uit vier pagina's vol grimmig geweeklaag doemt het beeld op van een zwak en meelijwekkend wezen. Zelfs een kleine selectie van uitspraken laat niets aan duidelijkheid te wensen over: mannen zijn kleinzerig, emotio neel niet erg sterk en bang voor ambitieuze vrouwen. Ze heb ben een lagere sociale intelli gentie, zijn minder gediscipli neerd en vermaken zich in hun eentje slechter dan vrouwen. Mannen zijn, om kort te gaan, op elk terrein het zwakkere ge slacht. Als de vrouwen de executie met kennelijk plezier hebben vol trokken, blijft er nog een enkele alinea over voor het ideaalbeeld dat de vijf voor ogen staat. Of beter: voor het zware eisenpak ket waaraan De Nieuwe Man behoort te voldoen. Frederike, een 32-jarige stiliste, weet bij voorbeeld exact wat ze wil: „De macho van weleer zal vandaag de dag behalve stoer ook gevoe lig moeten zijn en bovendien wat te melden moeten heb ben." Het is al vaker gememoreerd: de hedendaagse man heeft het zwaar te verduren. Ingeklemd tussen de vermeende instincten van de dominante jager en de verfijnde gevoeligheid van de moderne mens zou hij gebukt gaan onder een kanjer van een identiteitscrisis. Minstens een keer per kwartaal laat het com plete scala aan vrouwenbladen gretig z'n licht schijnen over de grote verwarring waaraan de man ten prooi zou zijn gevallen. Zelfs een gerenommeerd we tenschappelijk tijdschrift als Nature werpt zich volop in de strijd rond de vraag die Freud al tergde: 'Was will das Weib?'. Wel: de vrouw valt eerder voor een man met wat vrouwelijke trekken ('eerlijk en vertrouwen wekkend') dan voor een vent met zo'n uit eikenhout opge trokken kop als die van de Marl- boro-man, zo blijkt uit het Amerikaanse onderzoek dat het tijdschrift onlangs plaatste. Vrouwen zouden de ge laatstrekken van deze ouder wets stoere man als koel en on betrouwbaar beoordelen en daarom als onaantrekkelijk. Die uiterlijke voorkeuren wor den bovendien doorgetrokken naar het innerlijk. Naar ver nieuwde receptuur zou De Nieuwe Man immers ook van inborst zachter en vriendelijker zijn dan de ouderwetse macho. Hij doet als sjabloon zelfs ver dacht veel denken aan de ge voelige liedjeszanger die met zijn emotionele voordrachten half Nederland in zijn greep houdt. Marco Borsato als nieuw man nelijk rolmodel? Hoofdredac teur Jan Heemskerk van het glossy magazine Man moet even wennen aan het idee, maar bij nader inzien kan hij tot zijn eigen pret wel meegaan in die gedachtengang. Want de zanger is in zijn werk bij uitstek emotioneel en komt in de pu bliciteit over als een zachtaardig en aimabel mens. „En toch is hij ontegenzeglijk mannelijk. Niemand zal van Borsato zeg gen dat hij een doetje is." Zelf zou Heemskerk kiezen voor een ander voorbeeld van De Nieuwe Man. Eentje die voldoet aan het modebeeld van dit mo ment, dat duidelijk opschuift in de richting van 'feminien en jong'. Qua uiterlijk is Leonardo di Caprio het rolmodel van deze tijd, vindt de hoofdredacteur. „Hij is niet zozeer vrouwelijker, zoals sommigen beweren, maar mannelijk op een subtielere manier. In elk geval is ook hij geen watje. Fijnzinniger De mannelijke voorhoede trok zich de groeiende kritiek van fe ministische zijde wel degelijk aan. Alleen maar praten over 'vrouwen, voetbal en neuken' werd ook wat saai op den duur. De zachte jaren zeventig man schikte zich daarom meer naar de wensen van de vrouw, meer zelfs dan goed voor hem was, meent Heemskerk. „De femi nisten hadden in hun kritiek groot gelijk. Maar van de weer omstuit pasten veel mannen zich wel erg goed aan. Ze lieten over zich heenlopen, ze werden doetjes." En dat kan van De Nieuwe Man, onder wie vanzelfsprekend de trendy lezers van het magazine Man, niet worden gezegd. Die is emotioneel opener en meer OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Metaal legering; 5. dierengeluid; 9. bijb. figuur; 10. griezelig; 11antwoord betaald (Fr.); 13.soldatenpet; 15. de da to; 16. bid; 18. boom; 19. gezet; 20. kanaal; 22. lichaamsslag ader; 24. naarling; 26. gewas; 27. uitroep; 29. welgemanierd; 31. lof-, 33. levenslucht; 36. vreemde munt; 38. muziekgezelschap; 40. flauw schijnsel; 41. haarkrul; 42. Trans-Eu.ropa-express; 44. kle dingstuk; 45. voegwoord; 46. houten vat; 48. legerrang; 49. groot water; 50. vreemde munt; 52. glazen klok; 53. bedrijver. Verticaal: 1Met geweld be stelen; 2. oosterlengte; 3. land tong; 4. tot garen gesponnen wol; 5. bedevaartplaats; 6. dochter van Cadmus-, 7. zilver; 8. wed strijd; 12. fier; 14. tandeloos zoogdier; 15. evenzo; 17. vaat werk van aarde; 19. verdriet; 21 muzieknoot; 23. rivier in Siberië; 25. bel; 27. tennisterm; 28. scharnier van een hengsel; 30. zonder onderdak; 32. beroemde popzanger; 34. hardhorend; 35. Militaire Politie; 36. meervoud (Lat. afk.); 37. mager; 39. trot toir; 40. bevel; 43. getijde; 46. moment; 47. tijdperk; 49. aldus; 51. editie. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: STOKBROOD. Het pallet van de man is veel breder geworden. Hij combineert zachte kanten moeiteloos met hardere. Dat maakt hem meerdimensionaal dus leuker. compleet dan de ouderwetse macho, zonder het kruiperige gedrag van de feministenvriend. „Het palet van de man is veel breder geworden. Hij combi neert zachte kanten moeiteloos met hardere. Dat maakt hem meerdimensionaal en dus leu ker. Mannelijkheid heeft niets meer te maken met spierballen: we hebben een fijnzinniger manbeeld gekregen. Een beeld ook dat niet meer zo afhankelijk is van wat vrouwen van mannen denken. Een hele geruststelling voor de nog niet zo heel erg nieuwe man met ambitie: „Die machopose van FOTO GPD/JACQUES ZORGMAN vroeger was juist om de vrou wen te behagen. Nu kan een man veel beter met zijn gevoe lens omgaan, maar hij doet dat niet omdat vrouwen het verlan- geq. Dat houdt hem niet meer bezig." Alles goed en wel, maar het gros van de mannen is nog lang niet STRIPS Heer Bommel liep verder en Lieven Brekel greep haastig zijn arm om zich te laten leiden. Nog een klein eindje, sprak hij om de drukkende stilte te breken. Ik nader mijn huis, dat voel ik. Zijn dit niet de buitenwij ken van Rommeldam? Heer Ollie luisterde echter niet naar hem. Wat bedoelde de markies toch? vroeg hij zich af. Met dat versje. Kwiske sibi, bedoel ik. Haha, ja, dat versje uit het Savelbos, herhaalde Brekel een beetje schichtig. Heel aardig, we blij ven lachen. Maar ik woon hier dicht bij. Als we... Met dat versje kan men brekels oproepen, hernam heer Bommel tobberig. Wat betekent dat: kwiski sibi en zo? Ieder is zichzelf het naast, mompelde de ander. Dat bete kent het. Nu bleef heer Bommel staan. Heel aardig, riep hij grimmig uit. Ik houd mij aan uw vers, heer Brekel. Ga maar alleen verder! Zijn metgezel aarzelde even, doch toen stak hij de handen uit en liep met onzekere passen voort. Hier was ik toe aan deze nieuwe superrol, menen de vrouwenbladen. Die meerderheid zit nog gewoon op de bank en zapt. Of hij bevindt zich midden in de eerder ge noemde identiteitscrisis, zoals psycholoog Bob Vasant be weert. Volgens hem zijn man nen inderdaad de kluts kwijt sinds de koelere yuppiemacho uit de jaren tachtig heeft afge daan en de zachte waarden van het flower power-type uit de be ginjaren zeventig aan een her waardering toe zijn. Toch hebben ook deze tobben de ploeteraars wat progressie geboekt. Want de 'watcho', die wat nerveuze combinatie van zorgend watje en vertwijfelde macho, beweegt zich heel voor zichtig toe naar het model van De Nieuwe Man. Nog altijd wat verward, maar dat is niet meer dan logisch, vindt cultuursocio loog Carl Rohde die trends in man-vrouwverhoudingen on derzoekt. De decennialange inhaalslag van de vrouw is de man immers niet in z'n kouwe kleren gaan zitten: „Mannen zijn niet meer van nature superieur. Dat doet pijn en brengt onzekerheid. Er wordt ook voor het eerst echt denigrerend over hen gepraat. 'Male bashing' heet dat. De man wordt dan afgeschilderd als oetlul of lustobject en de vrouw heeft de broek aan. Hij raakt verward en kan niet terug vallen op wat traditioneel man nelijk is." Vandaar dus dat zoeken naar de eigen identiteit, een tocht die volgens Rohde meer en meer mannen met goed gevolg afleg gen. Ze kunnen zichzelf beter redden en hebben vrouwen niet meer zo erg nodig om 'emotio neel op te parasiteren'. Man- nenproblemen worden onder ling zelfs gedeeld, al zal dat niet gaan op de typische vrouwen- manier van 'samen op de bank je gevoelens een keertje of twin tig analyseren en herbeleven'. Dat verschil wil ook Heemskerk maar wat graag benadrukken. Want uit de hoek van de vrou wenbladen krijgt hij juist op dit punt nogal eens forse kritiek.^ „Dan krijg ik te horen dat man nen kennelijk nog niet zo ver zijn, omdat ik in mijn blad geen artikelen plaats van het genre mijn moeder en ik begrijpen el kaar niet. Maar mannen gaan nu eenmaal anders met hun ge voelens om. Dat betekent dus nog niet dat ze emotioneel on volgroeid zijn." Aan een scooter leasen zitten zeker haken en ogen. ARENTJAN HESSELINK» Zo'n nieuwe Puch Energy-RST, daar kun je je mee vertonen. Maar ruim 5100 gulden voor een scooter is veel geld. Zeker jongeren tussen de zestien en twintig jaar, de doelgroep, heb ben vaak niet het geld om hun droomvervoermiddel te kopen. Gelukkig voor hen is de lease- contructie definitief doorge drongen in de rijwielhandel. Als het neertellen van ruim vijf duizend gulden contant voor zo'n scooter buiten het bereik van een klant ligt, zal rijwiel handelaar Jos Lock Fietsplus uit Maassluis bijvoorbeeld het vol gende voorstel doen: een beta ling in 36 termijnen, uitgespreid over drie jaar, met een maande lijks aflossingsbedrag van 173 gulden. Op die manier wordt de klant voor een totaalbedrag van 6228 gulden eigenaar van deze Puch; elke maand een beetje meer. In het voorbeeld is de be taalde rente wel veertien pro cent per jaar. En dat is niet niks. Als dat geld echter bij een finan ciële instelling zou worden ge leend, in de vorm van een door lopend krediet, hoeft er niet meer dan een kleine tien pro cent aan rente te vyorden be taald, toch een aardig verschil. Dat de te betalen rente vrij hoog is, weerhoudt mensen er niet van te leasen, ervaart Lock. „Ik heb de laatste jaren honderden tweewielers weggeleast. Ik schat tien procent van mijn totale verkoop." Nu is dat ook weer niet zo vreemd, want de lease constructie kent als groot voor deel dat de betaalde rente af trekbaar is van de inkomstenbe lasting. Lock: „En dan wordt het leasen van een fiets, auto, scooter of wat dan ook ineens heel aantrekkelijk." Dat ziet hij terug als men met een inkomen van tw modaal een fiets van duL gulden leasen. De renter sumptieve leningen bij d is weliswaar ook aftrekbi maar het is maar de was lang het ministerie van E en dat nog toelaat. Het Ie van goederen kan daarni voordeel hebben dat del geen omkijken meer hee! onderhoud en reparaties dan allemaal in het lease tract opgenomen. Maar tieners, toch de doi als het om een scooter g< talen vaak geen inkomsti lasting. En kunnen duso nig aftrekken van de bels Als zij al belasting betale: ken zij lang niet altijd gel van deze fiscale mogelij! Floortje Van Zanten van Consumentenbond in D Haag erkent dat grif. „Na maken jongeren vaak gei maal gebruik van de fisc gelijkheden die leasen bi Maar je moet twee groep derscheiden." Enerzijds, ze duidelijk, is er de g werkt en belasting betai de betaalde leaserenten trekt. Dat zijn de jongert bij Jos Lock een leasecoi kunnen afsluiten, wants ling is dat er zonder inkc ook niets valt af te betalt snijden zichzelf in de via Maar daar is de lease-m schappij niet verantwooi voor". Anders wordt hel deren worden geleast a< geren die geen inkomen ben en dus ook geen in! stenbelasting betalen. 2 ben gewoon niets af teo „In dat geval kun je bete nen." Heer Bommel en de Liefdadiger bang voor, prevelde hij onder het gaan. Maar het is niet ver meer - en bovendien heb ik geen tijd te verlie zen. Het is zaterdag en de weekein- deritten wachten. Ik moet nodig wat lichtpuntjes brengen. Heer Ollie keek de wankele wandelaar met gekruiste armen na. Zijn toorn zakte echter en ging over in een akelig zelfverwijt, want tot zijn schrik zag hij, dat de tobber regelrecht op een open man gat toescharrelde en nu brak het zweet hem uit. Onder zeil Kinderbedden zijn in de afge lopen jaren uitgegroeid tot complexe slaap/speelunits met vele mogelijkheden. Op de onlangs gehouden Meu belbeurs in Utrecht (geen consumentendag dit jaar) za gen wij het vlaggenschip on der de speelbedden, het als een zeilschip uitgemonsterde kooibed Cap Hom. Het is de nieuwste aanwinst in de uit gebreide serie Cap Hom kin- der- en tienerkamers van Gautier. Om te spelevaren en onder zeil te gaan. Een bed met een boeg, een achterste ven, een gehesen zeil, een kraaiennest en heel veel berg ruimte. Overal kastjes, laatjes, schuifdeuren, open scb en schapjes. Achter het hoofdeinde- foto niet te zien - hangt echte koperen scheepsb Toch veel leuker om 'si gens door pa of ma mei bel gewekt te worden di een wekker. Het bed isi geschikt voor een piep! kamertje, omdat het vn ruimte moet kunnen st om alle mogelijkheden nutten. Evenmin is het schikt voor een piepklei portemonnee. De prijst dit scheepsmodel ligt rc 3.800 gulden. Info: Acro ding, Nijmegen, 024-35 Sjamaan Een fauteuil waar kleine men sen in passen is voor langere figuren vaak een onding. Fa brikanten leggen zich daarom steeds meer toe op het ont werpen van zitmeubelen die aan uiteenlopende lengten aanpasbaar zijn. De nieuwe Fauteuil Sjamaan, door Hugo de Ruiter voor Leolux ontwor pen, biedt hiertoe zelfs twee mogelijkheden. De zithoogte is eenvoudig te wijzigen via de speciaal voor dit model ontwikkelde voetjes, bestaan de uit vijf kunststof schijven van elk anderhalve centime ter hoog en oplopend in grootte. Bovendien is de zit- diepte op twee standen in stelbaar. De laatste wijziging is niet in een handomdraai te doen. Zoveel zelfs dat het verstandig lijkt de gewenste diepte aankoop te laten insteö voetjes daarentegen kal wel gemakkelijk zelf aai sen. Een kwestie van lo en en er een schijfje bij doen. Doordat de schij grootte oplopen blijft d zelfs bij toepassing van stuks, toch elegant. De Sjamaan is een uitg ken fauteuiltje voor sec en zwangere vrouwen een rechte, wat hogere houden. De zithoogte! draagt bij toepassing vi voetschijven 46,5 cm.( veer dezelfde hoogte b meubel als men in p' hiervan zwenkwielent Gestoffeerd kost dezei 2.010, in leer uitgevoei 2.775.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18