'Rijksweg 11 kind van de rekening Alphen is allang geen 'boerendurpie' meer 'Het is nu aan ons om de eer hoog te houden Rijn Veenstreek Tafeltje Dekje Alphen moet gaan inkrimpen GGD onderzoekt gezondheid in stree de Bijenkorf Verbijsterend DINSDAG 15 SEPTEMBER 1998 Oranjeloop Roelofarendsveen afgelast roelofarendsveenDe oranjeloop is gisteravond afgelast. Het oranjecomité Alkemade-oost vond het weer vooral voor kinde ren te slecht. Meestal komen er zo'n vijfhonderd kinderen en honderd volwassenen af op de loop die traditioneel op de maan dagavond in de Veense kermisweek wordt gehouden. Het is voor het eerst in de circa tien jaar dat de loop wordt gehouden dat het weer een spelbreker is. De beddenrace gaat vanavond wel door, aldus voorzitter Joop Bakker vanochtend. ,,Of het moet net zulk slecht weer zijn als gisteravond, maar daar gaan we niet van uit." Akkoord over verkoop woningbedrijf ter aar» De commissies bestuurszaken en financiën van Ter Aar zijn gisteravond in grote lijnen akkoord gegaan met de verkoop van het gemeentelijk woningbouwbedrijf aan de Woningstich ting Jacobswoude. Ter Aar ontvangt hiervoor een bedrag van 69 miljoen gulden. Fractievoorzitters naar Leemhuis ter aar De drie fractievoorzitters van Ter Aar praten op 23 sep tember met commissaris van de koningin van Zuid-Holland, J. Leemhuis. De aanleiding is het gereedkomen van het onderzoek naar de bestuurlijke toekomst van Ter Aar dat in opdracht van de provincie is verricht. Bij het onderzoek is ook de mogelijkheid van herindeling betrokken. chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marietakroft.o" Bodegraven blijft verdeeld over bijdrage De aanleg van het laatste stukje rijksweg 11 tussen Al phen aan den Rijn en Bodegraven is volgens Tweede Ka merlid Gerd Leers (CDA) nog lang niet in zicht. De CDA'er vreest dat de aanleg van dit nog ontbrekende stuk weg wel eens het 'kind van de rekening' kan worden nu uit de rijksbegroting blijkt dat er geen gelden voor de grote infrastructurele projecten als de HSL en de Betuwe lijn beschikbaar zijn gesteld. alphen aan den run»wers", legt het kamerlid uit. marieta kroft/robbert minkhorst Leers vreest dat het geld uit pot jes voor andere infrastructurele „Dat geld moet er toch komen, werken zoals die voor rijksweg want het rijk heeft verplichtin- 11 zal komen. „Het is toch ab- gen na te komen aan de bou- surd. Paars heeft tien miljoen gulden gespendeerd aan een versnelde aanleg van het aqua duct bij Alphen. Maar waar komt de automobilist die daar rijdt op uit? Op een weiland." Zijn partijgenoot Hans Groen in 't Wout, verkeerswethouder van Alphen aan den Rijn, is minder somber. Leers bekijkt het vanuit een landelijk per spectief en bovendien voert hij oppositie." Groen in 't Wout wijst op de kamerbrede motie over de versnelde aanleg van rijksweg 11 die vorig jaar is aan genomen en op een gedane be lofte van voormalig minister van verkeer Jorritsma. Zij be loofde dat als de gemeenten Bo degraven, Alphen en het be drijfsleven samen vijf miljoen zouden bijdragen, het rijk tien miljoen gulden op de aanleg zou bezuinigen. Daardoor zou de weg er sneller kunnen ko men. „Dat beetje geld dat ze hebben, moeten ze dus toch maar aan rijksweg 11 beste den." De Tweede Kamer stelt in ok tober een nieuw wensenlijstje (MIT) vast met aan te leggen in frastructurele werken. Groen in 't Wout heeft goede hoop dat rijksweg 11 er dit keer wel op staat. „Dan kunnen we in 2000 nog met de aanleg beginnen." Bodegraven Mits de gemeente Bodegraven geen roet in het eten gooit. Gis teravond, tijdens een extra commissievergadering, slaag den de verdeelde partijen er niet in tot elkaar te komen over de bijdrage van een miljoen gul den aan de Nil. Collegepartij Beter Bodegraven en de WD blijven zich het meest vc De SGP en de PvdA bod houder J. Karssen eet opening. Komende do neemt de politiek tiji raadsvergadering een b< „Het is echt een poli! aan het worden", 't Wout. 1HAls ze eenni standpunt hebben inge is het moeilijk om dat draaien. De aanleg van 11 blijft een rijkstaak, d stelt Alphen ook mee. echter nog steeds van het goed komt." Voorbereidingen Veense bloemencorso in volle gang Boskoper (14) mishandeld alphen aan den rijn» Twee onbekenden hebben gistermiddag rond één uur in het Bospark in Alphen een 14-jarige Boskoper mishandeld. De jongen liep er met een paar schoolvrienden toen vier jongens op hem afkwamen en hem ervan beschuldig den dat hij liep te klikken. Het slachtoffer, dat ze geen van allen kende, kreeg een kopstoot en een vuistslag in zijn gezicht en een schop tegen zijn been. alphen aan den run» robbert minkhorst De Stichting Wegwijs wil Tafel tje Dekje, de maaltijdvoorzie ning aan bejaarden, in Alphen aan den Rijn inkrimpen. Alleen de mensen die de service drin gend nodig hebben, krijgen voortaan de warme maaltijd nog thuis bezorgd, zo kondigt directrice L. van Veen aan. Het succes van Tafeltje Dekje is de Stichting Wegwijs boven het hoofd gegroeid, laat Van Veen weten. „Omdat de waag zo is toegenomen, komen we in de knel. Het lukt ons niet meer met 110 vrijwilligers." \yegwijs heeft al twee keer per week de hulp ingeroepen van de Stich ting Dienstverlening Leiden. De Alphense stichting pro beert al meer dan een jaar extra mensen te vinden, maar slaagt daar niet in. Het tekort aan vrij willigers betekent volgens Van Veen dat de kwaliteit van de service er onder lijdt. „Tafeltje Dekje heeft ook een sociale component: een babbeltje ma ken, het signaleren van proble men." Dat praatje met de oude re schiet er nu wel eens bij in. Het inhuren van betaalde krachten is geen oplossing, zegt Van Veen. „Dan wordt het afle veren en daaag. Als zij een praatje blijven maken, rijzen de prijzen van Tafeltje Dekje de pan uit." Zoveel geld krijgt de stichting niet. Iedere week krijgen 270 Alphenaren 1.100 maaltijden thuisgebracht. Voor die voorzie ning ontvangt Wegwijs 23.000 gulden subsidie. Dé oorzaak van de grote waag naar maaltijdbezorging is volgens Van Veen dat ouderen langer thuis blijven wonen. „Dat betekent dat mensen meer ondersteuning nodig hebben. We merken dat op alle fronten." Tafeltje Dekje is puur bedoeld voor mensen die niet meer kun nen koken en volgens Van Veen is er een aantal 'grensgevallen'. Als voorbeeld noemt ze oude ren die tijdelijk op de voorzie ning waren aangewezen omdat ze bijvoorbeeld net uit het zie kenhuis kwamen, en nog steeds van die service gebruik kunnen maken. „Daar willen we dus mee stoppen. Zodat we de mensen die het echt dringend nodig hebbep, zolang mogelijk deze dienst met een hoge kwali teit kun nen leveren. Toenemend drugsgebruik baart gemeente zorgen Meer stappers snuiven, slikken of spuiten cocaïne, xtc, en speed in Alphen aan den Rijn. De groter wordende groep 'weekendgebruikers' baart de gemeente zorgen. foto loek zuyderduin alphen aan den run robbert minkhorst Jongerencentrum Madonna in Alphen aan den Rijn stond don derdag 3 september plots in de schijnwerpers toen burgemees ter Nico Schoof beval dat de deuren vier weekeinden lang 's avonds en 's nachts gesloten moesten blijven. Handel in harddrugs was de reden. Maar Madonna is niet het mikpunt. Het toenemende gebruik van middelen als speed en xtc onder jongeren is een probleem van de Alphense samenleving en waagt om een doeltreffende aanpak, zeggen Schoof en wet houder Joost Korver (volksge zondheid, jongerenbeleid). „Dat er in Alphen wordt gebruikt, schuiven we niet onder de mat. Het is een maatschappelijke trend." „Vooropgesteld: We hebben hier geen zware problematiek", vertelt Joost Korver. „Het nadeel daarvan is tegelijk dat het in omvang te klein is voor het toe bedelen van middelen en voor zieningen. Ik zie een forse toe name in het gebruik van xtc. Het zijn de weekendgebruikers. Ze gaan stappen en krijgen een kick door en van het gebruiken. De stijging in die groep baart me zorgen." Cijfers van de GGD staven de beweringen van de wethouder. Jongeren gebruiken vaker en meer drugs. Uit een onderzoek onder scholieren van 12 tot en met 18 blijkt dat 4,2 procent wel eens xtc heeft geslikt en dat 2.5 procent regelmatig een pilletje neemt. Bij speed (amfetamine, een pepmiddel) liggen de per centages op respectievelijk 4,3 en 2,7 procent. Het cocaïne-ge- bruik is wat lager: 3,7 om 1,4 procent. Volgens een woord voerder van de GGD Rijnstreek is het Alphense beeld wat posi tiever dan het landelijke, maar blijft het verschil klein. Leiden scoort wat sléchter dan Alphen. Het aantal scholie ren (12-20 jaar) dat cocaïne, speed of xtc gebruikt, ligt enkele procenten hoger dan het lande lijke gemiddelde. Het snuiven, spuiten of slikken van amfeta mine is tussen 1992 en 1996 bij voorbeeld bijna verdubbeld. In het rapport 'Genotmiddelen en gokken in Leiden' schrijft de GGD: „Momenteel is xtc de meest gebruikte harddrug on der jongeren. Tegenwoordig vindt het gebruik buiten house party's ook plaats tijdens fees ten in reguliere horeca en thuis." De mate waarin xtc wordt ge slikt. is moeilijk aan te geven. De GGD zegt dat schattingen van drugsexperts variëren van 20.000 tot een half miljoen mensen die ooit zo'n oppepper hebben gebruikt. Het middel valt net als cocaïne en speed onder de harddrugs. Verkoop, gebruik en bezit ervan is verbo den. „Maar", aldus Schoof, „als we coffeeshops accepteren, accep teren we het gebruik van hard drugs ook." Uitbannen is na melijk onmogelijk. De nadruk moet liggen op de preventie en begeleiding van gebruikers, en een harde aanpak van de han del in drugs. Als voorbeeld noemt wethou der Korver het project op basis scholen. Leerlingen van de groepen 7 en 8 krijgen dit jaar voorlichting over het gebruik van drugs, over gokverslaving en alcohol en tabak. Korver vindt dat de GGD en het cen trum voor verslavingszorg RBC (voorheen Bureau Zeestraat) op dat terrein ook 'heel goed werk doen'. Maar de (toenemende) pro blematiek waagt om meer aan dacht. „We zijn hard op weg om een stedelijke samenleving te worden. Alphen is niet het drugscentrum van het Groene Hart, maar we zijn ook niet het boerendurpie waar dingen niet mogen die ergens anders wel kunnen. Het gaat hier niet om Madonna." Schoof zegt dat Madonna het 'trof met de sluiting'. Hij be doelt het wat cynisch. Juist om dat het een open jongerencen trum is en dus extra de belang stelling trekt, is Madonna slachtoffer geworden. Aan de andere kant, zegt Korver, het jongerencentrum is zeker geen onschuldige. „Veel kinderen mogen van hun ouders nu niet naar Madonna, omdat er een zweem omheen hangt van 'wat daar allemaal gebeurt, weten we niet'." De sluiting en het dreigement van Schoof om Madonna haar vergunning te ontnemen noemt hij zelf 'een wat geforceerd mid del'. Het was er echter wel een die effect sorteerde. „De discus sie is opgelaaid." Het bestuur werkt de komende twee weken aan een protocol dat het hand vat moet zijn om het dealen van drugs aan te kunnen pakken. Net zoals dat bij Het Kasteel, en bij de café's al het geval is. „In het vorige weekeinde is er ook op andere plekken ge bruikt", vervolgt Schoof. „Daar is tegen opgetreden." Afgelopen weekeinde hield de politie een Alphenaar aan omdat hij enkele grammen cocaïne bij zich had. De portier van het café waar hij naar binnen wilde, fouilleerde hem en vond de drugs. „Ik heb zelf zoiets nog niet meegemaakt", zegt Willem Roggeveen, uitbater van het po pulaire café Choices en be stuurslid van de Alphense Hore- cavereniging. „Maar het is niet ondenkbaar op een plek waar veel mensen zijn." Zijn beleid: „Ik pak ze in de nek en bel de politie." Volgens het bestuur van Ma donna ontbreekt het in Alphen aan den Rijn aan behoorlijk jon geren- en drugsbeleid. Kort na de maatregel van Schoof zette het bestuur waagtekens bij het effect van die oplossing. Sluiting zou niet het juiste middel zijn, zei secretaris Dirk van Leijden. Bovendien klaagde hij over een 'witte vlek' in het drugsbeleid van de gemeente waar Madon na al jaren mee zit. Korver: „Ik begrijp de boosheid van Ma donna ook wel enigszins. Maar wat versta je onder een witte vlek? Op onderdelen kan het beleid inderdaad beter. Daar moeten we het dus ook over hebben." De GGD Duin- en Bollenstreek doet een onderzoek naar infec tieziekten en chronische ziek ten in de regio. Het onderzoek maakt deel uit van het landelijke 'regen boogproject', dat een beeld moet schetsen van de gezond heidssituatie van de Neder landse bevolking. Steek- sproefsgewijs bezoeken enquê teurs van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) inwo ners van de Duin- en Bollen streek. Zij stellen vragen over ge zondheid en ziekte, senbezoek en medicijn Deelnemers kunnen meedoen aan een aai onderzoek bij de GGD resultaten van het worden in de toeko zondheids- en prev< re gramma's ontwikkeld. oude wetering ivo pommerel Maanden lang was het voor vrienden en kennissen een goedbewaard geheim. Het the ma van de praalwagen van voetbalvereniging WAP wordt dan ook slechts met tegenzin vrijgegeven, maar dan alleen als er niet al te veel details bekend worden. 'Banaal' beschrijft Joost Bakker met een goedkeurende grijns het gevaarte dat in zijn kas staat. Zaterdagochtend moet de wagen 'iets toevoegen' aan het bloemencorso in Roelo farendsveen. Dan rijdt een stoet van zo'n twee kilometer lang door het dorp. De wind waait zo nu en dan een 'Waffer' de kas in aan De Baan in Oude Wetering. Op de ze onstuimige maandagavond druppelen de Veners langzaam binnen om te werken aan hun kar. Na vier weken ziet de praal wagen er nog steeds wat kaal uit en bij sommigen van de zestien jongens die er aan werken valt enige nervositeit te bespeuren. „Er moet nog zoveel gebeuren", verzucht Ed (19). „Misschien krijgen we hem wel helemaal niet af', zegt Edwin (20) op monterend. Het grootste deel van de jon gens staat wat schaapachtig aan de zijlijn toe te kijken. „Wil er iemand bier?", roept een van de jongens nadat hij net binnen is gekomen. 'Nu al?' en 'Bier is op', zijn de antwoorden die hij krijgt toegeworpen. De vader van een van de jongens leeft zich uit op het in elkaar zetten van een roze fiets, zonder zadel en met een autoband als voor wiel. Het is vooral die roze kleur die veel weggeeft over het the- Zestien jongens steken deze week alle vrije tijd in het optuigen van een praalwagen die, aldus de makers, ^'banaal' beloofd te worden. foto mark lamers ma. „Zeg maar dat het een Veense kermis moet voorstel len", grinnikt Tim (20). „Een Veense kermis met een roze tintje..." De jongens die elkaar van school en van het voetballen kennen, doen dit jaar voor het eerst mee. „Jaren dachten we er aan", vertelt Edwin. „En dan in eens, na zo'n avond tot twee, drie uur stevig zuipen, komen dit soort gekke dingen boven drijven. Ik weet eigenlijk niet eens wiens idee het was." Ed: „We worden eigenlijk gezien als de opvolgers van de Vodjes. Die vriendenclub heeft jarenlang wat leven in het bloemencorso gebracht en het is nu aan ons oms om de eer hoog te hou den." De jongens kochten samen de grote praalwagen die al vele bloemencorso's achter de rug heeft. Ook de vele bloemen die op het laatste moment nog toe gevoegd moeten worden, beta len de vrienden uit hun eigen zak. Om de kosten te drukken gaan ze die zelf op donderdag avond steken. Gekscherend wordt geopperd om die avond de Veense tuinen af te stropen op zoek naar de juiste bloemen. Joost Bakker, wiens jongere broer Guus aan de wag werkt, denkt met weet rug aan zijn eigen 'bat gens. „Ik heb met ee: gasten een paar keer daan. De laatste keet we een parodie gemat slager van het dorp. Dit jaar twee kamers be winkel laten opknapp volgens verhuurde hi| twee temeiers. Op om hadden we allemaal 1 gen neergezet. Daartus pen wij kerels verkleed Hartstikke banaal n vooral met al dat bors over die BH's heen puil Druk speculeren de of het bloemencorso jaar wordt afgelast van slechte weer. Dat zou hen de eerste keer ziji gebeurt. Tot nu toe \va na altijd goed weer op „Zul je zien, stoppeni veel werk in en dan ki er niet eens mee de si zegt een van de jong nee joh, die kar rijdt rond, al zijn we de i door het dorp rijden een ander hem een h de riem. Buiten waait de sto ij door. Het wordt voor hen nog een late a\ paar geven al aan dat ji mende dagen ook I j' middagen zullen besti K het perfectioneren van wagen. Voor de jonge J een prestigekwestie en de verrassing moe: H zo groot mogelijk zijn.'|a van de wagen is bekt li die willen we nog nie t ven", zegt Tim. „Kom B' maar kijken." Blazercoat, van wol-kasjmiermenging, in zwart, marine, antraciet of bordtpm 36 t/m 44, van 399,- voor 249,- De Bijenkort Den Haag is zondag 20 en 27 september geopend van 12.00 - 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16