lats op Driegatenbrug Geen apen uit de mouw, geen dubbele bodems' 'Achthonderdmeter weg en nu al een bon Storm schadelijker dan slagregens Leiden Regio al )AG 15 SEPTEMBER 1998 n preenen. 071-5356414. plv.-chef herman joustra. 071-5356430 huilen voor de regen of inbraak? £NAAR_! Volgens de twee zelf wilden ze alleen maar schuilen kregen, maar de politie houdt het toch op een poging tot aak. Een 38-jarige man probeerde gisteravond samen met zoontje van 12 binnen te komen in een strandpaviljoen aan fassenaarse Slag. De politie kon het tweetal even later aan- den. indelen tussen de paddestoelen iONRi Natuurliefhebbers kunnen zondagmiddag met een van de Vereniging van Natuur en Milieu-educatie meewan- n in het parkbos 'Huys te Warmont' in Warmond. Het the- yan de wandeling is paddestoelen. De wandeling begint om uur bij het toegangshek van de hoofdingang aan de He- teg en duurt circa twee uur. Een toegangkaartje voor het bos aagt een gulden, maar de wandeling is gratis. tnelmarkt in Voorschoten thoten Wie van snuffelen houdt kan vrijdag 25 septem- Jerëcht op de rommel- en kledingmarkt in buurthuis Alet- if in Voorschoten. De markt is van 13.00 tot 16.00 uur. Wie vatwü verkopen, kan voor tien gulden een tafel huren bij aTepper (telefoon: 071-5610607) of Corry van Beekveld 5762549). nkpresident spreekt in Wassenaar fNAARWat betekent de komst van één Europese munt voor ederlandsche Bank? Heeft de bank straks nog wat in te Ien? Die vragen staan dinsdag 22 september centraal in een ndeling van A. Wellink, president van de Nederlandsche Wellink is dan spreker tijdens het openbare gedeelte van emene vergadering van de Vereniging Rijnlanders Wasse- Het openbare gedeelte, in de aula van het Rijnlands Lyce- in de Backershagenlaan 5 in Wassenaar, begint om 20.30 lis voor iedereen toegankelijk. :am: Scholieren en politie houden verkeerscontrole in Leiderdorp sharon ni les „Kijk, die mevrouw in die blau we auto heeft geen gordel om." Aan het oplettende oog van Maarten (11) van de Leider- dorpse Willem de Zwijgerschool ontgaat niets. Als de vrouw in de auto hem ziet wijzen, doet ze gauw haar gordel om. Net te laat, want ze krijgt toch een gele kaart. 'De scholen zijn weer begon nen'. Onder dit motto voeren alle basisscholen in Leiderdorp samen met de politie drie dagen lang een verkeersactie in het dorp. Scholieren uit groep acht mogen tussen de middag en na schooltijd gele en rode kaarten uitdelen aan verkeersovertre- ders. De scholen en de politie willen met deze actie automobi listen confronteren met hun rij- gedrag. Op de Ericalaan staat een po- litiebusje verscholen achter een boom en een paar struiken. In de stromende regen lopen scholieren van de Kastanjelaan- school en de Willem de Zwijger- school in oranje regenjassen be drijvig heen en weer om gele kaarten en soms een rode aan automobilisten uit te delen. Een gele kaart is voor een 'lichte' overtreding. Maar begaat de be Een scholier uit groep acht deelt een gele kaart uit aan een verkeersovertreder. FOTO LOEK ZUYDERDUIN stuurder een echte overtreding, dan krijgt hij naast een rode kaart ook nog een boete van de politie. Joop van de Pol van de Lei- groot succes, alle scholen in Lei- derdorpse politie is vijf jaar ge- derdorp doen mee. De meeste leden met het idee gekomen automobilisten hebben er be- voor deze actie. „Het is een grip voor. Scholen en ouders klagen vaak dat er te hard wordt gereden, maar vaak zijn het ook de ouders die te hard rijden", vertelt hij. En inderdaad. Een Leider- dorpse is de klos. Zij is op weg om haar kinderen van school te halen en door de haast rijdt ze negen kilometer per uur te hard. Dat levert rood op en een boete. De vrouw is zichtbaar verlegen met de situatie. „Het is droevig. Normaal fiets ik, maar door de regen besloot ik even met de auto te gaan. Ik ben net achthonderd meter onderweg en ik heb al een bon. Voor de kinderen is dit natuurlijk leuk, maar van mezelf vind ik het knullig." Ondanks de regen blijven de scholieren dapper doorgaan. De gele kaarten voor gordelloze au tomobilisten zijn bijna niet aan te slepen. Met de rode kaarten gaat het iets minder hard. Elsje (11) van de Kastanjelaanschool vindt het jammer dat er steeds een file staat voor de stoplich ten. „Zo rijdt bijna niemand te hard en dan kunnen we geen rode kaarten uitdelen." Frank (11) van de Kastanje laanschool bekent zelf ook wel eens voorin de auto te zitten zonder gordel. „Maar van nu af aan zal ik dat nooit meer doen", zegt hij er snel bij. 'Wegwijzer' voor vrijwillige hulpverleners De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk in Leiderdorp (GOW) heeft een 'Mantel zorg-gids' samengesteld. De gids is bedoeld als vraagbaak voor zogeheten mantelzor- gers, mensen die niet-betaal- de hulp verlenen: of ze nu een zieke partner verzorgen, een gehandicapt kind of een hulpbehoevende ouder. Mantelzorgers zijn meestal familie of buren. Uit onder zoek is volgens het GOW ge bleken dat deze vrijwillige hulpverleners behoefte heb ben aan betere informatie over welke steun ze kunnen krijgen. Vaak worden ze hele maal 'opgeslokt' door de zorg voor een ander. „Zorgverle- nende instanties gaan er te vaak van uit dat mantelzor gers wel de zorg voor hun fa milie of buren op zich ne men", zegt Marijke van Per nis van het GOW. In de Mantelzorg-gids staan nuttige adressen, maar ook een hoofdstuk over de wetsvoorziening gehandi capten (WVG) en de bijzon dere bijstand. De gids wordt woensdag 23 september offi cieel gepresenteerd. Dat ge beurt om 14.00 uur in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. W Leiderdorp willen toch geen bedrijven op voormcdig bedrijfsterrein 0rp afke van der toolen rdorp denkt erover om woonflats te bouwen op atenbrug, het oude bedrijfsterreintje aan de Zijl. n alf jaar geleden nog stelde het nieuwe college in ?reld rogramma dat op die plek een nieuw bedrijventer- Nedi west komen. doip. Waar, dat is nog niet dui delijk. Het nieuwe plan, hoogbouw in het gebied Driegatenbrug, staat in het beleidsplan van het college voor volgend jaar. Hier mee zet Leiderdorp een eerste stap naar woningbouw in het groene gebied aan de overkant driehoekje grond tussen en de Willem de Zwijger- iderdaad geen bedrijven- wordt, moet wethouder it op zoek naar een ande voor de verdere econo- ontwikkeling van het van de Willem de Zwijgerlaan en de provinciale weg in het verlengde daarvan. Het is al langer bekend dat de gemeente graag de Boterhuis- polder, direct naast Driegaten brug, zou bebouwen. Het rijk is daar echter tegen, omdat de polder groen moet blijven. Lei derdorp heeft gesteld een brede strook langs de Zijl vrij te willen houden, maar wil proberen voor het overige het rijk te over tuigen van de noodzaak van woningen daar. Hoe dan ook, kan de gemeen te niet zomaar gaan bouwen op Driegatenbrug, omdat de grond voor een deel is vervuild. Lei derdorp stelt al jaren dat die vervuiling afkomstig is van Mepaco, een bedrijf dat vorig jaar naar Zoeterwoude verhuis de. Mepaco moet dus voor de sanering betalen, vindt de ge meente. Het bedrijf werpt ech ter tegen dat dat niet te bewij zen is: vóór Mepaco zat op de zelfde plek een verffabriek. Die kwestie is nog steeds niet opge lost. regio annet van aarsen vervolg van voorpagina De regionale brandweer Rijnland trommel de mensen op van de korpsen in Alphen, Leiden, Katwijk, Sassenheim, Ter Aar, Lie- meer, Leiderdorp, Rijnsburg, Hillegom en Oegstgeest voor de grootscheepse operatie wateroverlastbestrijding in het Westland. De brandweerlieden zijn daar tot diep in de nacht bezig geweest voordat ze werden af gelost. „Voor ons was het een gelegenheid om onze organisatie weer eens goed te tes ten. De operatie verliep voorspoedig", zegt plaatsvervangend commandant J. Baard- scheer. Hij verwacht dat verdere hulp voor lopig niet nodig is. In de eigen regio had brandweer Rijnland het afgelopen etmaal intussen de handen vol aan stormschade. Her en der braken grote takken van bomen af, op sommige plekken in de regio sneuvelden complete bomen. Een 50-jarige automobilist uit Aer- denhout kreeg gisteravond op de Katwijk- seweg in Wassenaar de schrik van zijn le ven, toen er door de storm een boom op zijn auto viel. Wonderwel raakte de man niet gewond, maar zijn wagen moest zwaar beschadigd worden afgevoerd. De politie meldt dat in Wassenaar gister avond nog eens vijftien bomen zijn omge waaid. Door de harde slagregens spoelden in Katwijk de klinkers weg bij de nieuw bouw van het gemeentehuis aan de Willem de Zwijgerlaan. De slagregens die over het land trekken zorgen minder voor overlast. Van tot ge vaarlijk niveaus stijgend water is in de regio Leiden, de Duin- en Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek voorlopig geen sprake. Woordvoerder C. Meijer van het Hoog heemraadschap van Rijnland: „Anders dan bijvoorbeeld in het Westland hebben wij in Rijnland een enorm bergend vermogen. We kunnen grote hoeveelheden water bufferen in de Kagerplassen, het Braassemmermeer en de andere recreatiepiassen. Dat is het grote voordeel dat we hier hebben. Intussen draaien onze vier grote gemalen, in Katwijk, Halfweg, Spaarndam en Gouda, natuurlijk op volle toeren." Waterschap de Oude Rijnstromen heeft intussen de hulp ingeroepen van de Rijn landse Molenstichting. Voorzitter Loek Dijkman van deze organisatie is stiekem een beetje trots dat de oude molens ook hun steentje bijdragen om de waterstand in de polders te verlagen. De Lisser Poelmolen en Lageveense Mblen in Lisse, de Hogeweg- semolen in Noordwijk en de Boterhuismo- len in Warmond draaien inmiddels op volle toeren. Burgemeester Scheenstra verlaat Oegstgeest ijn werkkamer in het dvo euwe raadhuis van egstgeest staan de E istwerken als platen «materiaal opgesteld M de muren. De moeite :rval zee: ze op te laten hangen :emt burgemeester Scheenstra niet meer. an zit mijn opvolger s met van die gaten in. nttur." Hij drukt een elijst portret van de tigin tegen één van de m. „Maar dit zou hier mooi staan, vindt u zegt hij, meer tegen :atrix dan tegen de :neer van de krant. :rtei paar weken en het zit erop. ttober gaat burgemeester stra met pensioen. Negentien wgemeesterschap in Oegst-^ iet was een lange zit, erkent hij.' )ch, Van Griethuijsen zat er 25 hei 'egstgeest heeft sinds 1815 perk tien burgemeesters gehad. Dat gemiddelde ambtsduur van 'jaar. Natuurlijk: doorstromen CASSi hebben gekund. Aan de an- ezeit it is het zinvol dat er een con- an*factor is, die het totaal kan Ik heb tig raadsleden zien en gaan, talloze wethouders n zijde gehad. Het is goed als nd is die kan zeggen: dames jf1' dit zit zus-en-zo." dan ook geen wonder dat •tra weinig opheeft met dis- iatei over een gekozen burgemees- kozen burgemeesters zorgen tgm or continuïteit. En afgezien een gekozen burgemeester Bn politiek etiket. Daarmee et een politieke functie. Moet frgemeester op de zeepkist 'an en een bepaalde opvatting 'gen? Moet het volk de burge- dan maar beoordelen? Mijns dient een burgemeester juist •fliankelijke positie te vervul- opzichte van wat de burgerij 'ankelijkheid. Het is een 'int als het om Scheenstra gaat. De burgemeester staat immers bekend om zijn grote betrokkenheid. „Ach, ik ben toch een mens. Als een zaak me ter harte gaat, kan ik inder daad betrokken zijn. Maar is dat een slecht ding? 'Betrokkenheid' is dat we hier nu zitten in dit nieuwe raadhuis waarnaar we hebben gehunkerd. Dan loop ik hier rond en zeg ik tegen de ambtenaren: heb je dit gezien, is dat al in orde? Welnu; dat is toch te prij zen en te waarderen?" De keerzijde is dat Scheenstra's be trokkenheid soms leidt tot wrevel bij de bevolking. De burgemeester zou zichzelf eerder zien als eerste burger dan als de hoogste ambtenaar van Oegstgeest. Hij zou ouderwets zijn, regentesk optreden, en niet altijd evenveel begrip kunnen opbrengen voor alle standpunten. Scheenstra reageert geërgerd. „Zal ik eens wat zeggen? Er bestaat een huis waarop staat: 'Men zegt'. Scheenstra is, dubbele punt. Dat vult mén vervolgens in naar eigen belie ven. Men heeft zijn opvatting al klaar. Scheenstra is x, y, z. Vervelend. Eigen wijs. Dat is verdomd - en ik gebruik dat woord zelden - gemakkelijk. Dat vind ik nu zo onbillijk." Scheenstra hervindt zijn gedeci deerdheid. „Natuurlijk; wie het hoofd boven het maaiveld uitsteekt, vangt wel eens storm. Moet je dan maar on der de tafel blijven zitten? Mijn aard is dat ik opensta voor alle mensen. Maar je bent wel burgemeester. Enig res pect moet er zijn. Ik loop niet in mijn korte broek door het dorp. Enige dis tinctie moet er zijn. Ik communiceer met allen. Als ik bij eenvoudige lieden op bezoek ga die vijftig jaar zijn ge trouwd, ben ik net zo goed thuis. Ik vind <^at hoogtepunten uit mijn loop baan. Die mensen zijn zo opgewekt, zó spontaan." Eigenbelangetjes Te ontkennen valt niet dat er in ne gentien jaar tijd veel is veranderd, ziet Scheenstra ook wel in. „De burge meester is een teamleider heden ten dagen. Als er een raad wordt gekozen, komen er wethouders binnen die nog geen team vormen. Hij is zus, die is zo. De burgemeester moet dan als sfeermaker optreden, als iemand die een prettig klimaat weet te creëren. Doordat hij wat regulerend optreedt." Intussen raakte de 'sfeermaker' Scheenstra meer dan eens verbaal slaags met politici om hem heen. Vooral Leefbaar Oegstgeest moest het ontgelden. Direct na de verkiezings overwinning van '94 schoffeerde hij de LO'ers als mensen die 'eigenbelan getjes' nastreven. Hoewel hij die be wering herriep, schoot zijn toespraak bij het afscheid van de vorige ge meenteraad de dorpspartij opnieuw dermate in het verkeerde keelgat, dat de LO'ers hem letterlijk uitscholden voor 'klootzak' en wegbleven van het afscheidsetentje dat Scheenstra voor ze in petto had. De burgemeester formuleert zijn antwoord zorgvuldig. „Sfeer maakt men samen, laat dat helder zijn. Daarbij gaat het vooral om attitude. Een lokale partij is in het algemeen gesproken een partij die zich positio neert tegenover partijen die men 'ge vestigd' noemt. Dat levert misschien winst op in de verkiezingen, maar je moet het niet te lang volhouden. Dat komt de harmonie niet ten goede." „Op zichzelf is een plaatselijke groepering die 'Leefbaar Oegstgeest' heet een verschijnsel van deze tijd. Sinds vanzelfsprekendheden in de ja ren zestig ter discussie kwamen, is kiezen een leefstijl geworden. De kie zer is gaan zweven. Ik vind het bui tengewoon ernstig als politieke partij en vervolgens hun ideologie afleggen en zelf ook gaan zweven. Bui-ten-ge- woon ernstig!" De burgemeester hamert met zijn vlakke hand op het tafelblad, zodat zijn woorden veranderen in sidderen de donderslagen. „Wat is het weer vandaag? Wat is vandaag de smaak? Welk gezicht spreekt mij aan? Raads lid Wuisman, wethouder Poelmans; het waren buitengewoon bekwame D66-politici. En wat zegt de kiezer vervolgens? Het wordt niet beloond Dat vind ik niet billijk. Maar - positief sluit ik af - als ik de raadsleden van Leefbaar Oegstgeest nu zie, denk ik: zo hoort het. Ik ben verheugd dat ik nu kan constateren dat het goed mar cheert." Rechtvaardig En de kritiek? De burgemeester heeft ermee leren leven. „Zoals iedere vogel zingt zoals-ie gebekt is, zo heeft ook Sjoerd Scheenstra z'n karakter. Hij heeft zich in ieder geval nooit anders voorgedaan dan hij werkelijk is. Geen apen uit de mouw, geen dubbele bo dems." Eerlijkheid, dienstbaarheid, toewij ding; voor Scheenstra zijn het sleutel woorden. „Ik denk dat Scheenstra het vak verstond, rechtvaardig was, voor zijn mening stond en als het erop aankwam die ook ventileerde. Zelfs al was die mening wel eens anders dan men verwachtte; ik ben er nochtans niet voor weggelopen. Scheenstra leunt achterover. Zijn pensioen is geen kil niemandsland waarheen hij wordt verbannen; eer der is het een welverdiende vakantie. „Opgewekt en blijmoedig wandel ik naar de finish. In de overtuiging dat ik mijn best heb gedaan. In de overtui ging dat ik rechtvaardig was. Mis schien was ik soms al te duidelijk. Maar ik geloof dat als je mijn functio neren op de schaal gooit, er wel wat in ligt." Commissie: 'Leiderdorp kapt bomen soms te snel' leiderdorp judy nihof Het besluit om bomen te kappen, wordt in de gemeen te Leiderdorp soms te snel genomen. Dat meent de plaatselijke commissie be roep- en bezwaarschriften. Zij adviseert de gemeente dan ook om een esdoorn aan de Brederode en een meel- bes aan de Anna van Buren- straat met rust te laten. Wel heeft de gemeente, al dus de commissie onder voorzitterschap van J. Reuge- brink, terecht een kapver- gunning verleend voor drie essen aan de Florijn en een meelbes aan de Waskamp. De drie essen groeien zo hard dat ze de stoep omhoog duwen en de meelbes belem mert andere bomen in hun groei. De commissie beroep- en bezwaarschriften heeft de af gelopen tijd haar handen vol gehad aan bezwaarschriften tegen de plannen van Leider dorp om een aantal bomen te kappen. De bezwaarma kers kwamen bijeen tijdens een zitting op 10 augustus. Sommigen lieten daar hun emoties de vrije loop. Zo be kende een 84-jarige bewoon ster van de Brederode een speciale band te hebben met een esdoorn in haar straat. Als het aan de commissie ligt, mag zij 'haar' boom houden. De hoorn is welis waar aan de zwakke kant, maar door regelmatig te snoeien kan worden voorko men dat de takken afbreken. Ook staat de commissie ach ter een groep bewoners van de Anna van Burenstraat, die protesteert tegen het kappen van een meelbes. De ge meente wil de boom wegha len voor de aanleg van een speelplaats. Maar de com missie adviseert de gemeente dat niet te doen. De boom staat de komst van de speel plaats niet in de weg. Alleen kunnen er minder toestellen worden geplaatst als de boon blijft staan. Of burgemeester en wet houders de adviezen van de commissie overnemen, wordt binnen enkele weken duidelijk.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15