jsiden Regio leegstand in stationshal tl Docos: bomen weg voor parkeerplekken 01 rachtwagen als wekker Voor nader onderzoek Noorderstraat is alle reden 'Camera nodig op Kanaalweg' 22 PAG 14 SEPTEMBER 1998 IPREENEN. 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 standers pakken dief Twee getuigen van een tasjesroof hebben zaterdag een Leimuidenaar overmeesterd en aan de politie overge- De man rukte op het Noordeindseplein een tas uit de van een 25-jarige Leidse. Omstanders zetten de achter in. Twee van hen slaagden erin om de man op de Haag- staan te brengen. j <lopertjes aangehouden Twee meisjes van twaalf en dertien jaar oud zijn zater- ddag door de politie uit de tunnel onder het Stationsplein in gehaald. De meisjes bleken te zijn weggelopen uit een ehuis in Alphen aan den Rijn. Omwonenden zagen het de tunnel ingaan en waarschuwden de politie. De meis door een medewerker van het tehuis opgehaald en te- racht naar Alphen. in roomspuit ontploft Een 21-jarige Leidenaar is gisteravond gewond geraakt gezicht toen de slagroomspuit waarmee hij aan het werk tplofte. De mm was aan het werk in een horecabedrijf in [ïenstad. Het slachtoffer moest voor behandeling naar het worden overgebracht. os door ongevallen op A4 Twee aanrijdingen hebben vanmorgen bij Leiden voor loorlijke verkeerschaos gezorgd op de rijksweg A4. Om :r negen reden drie auto's in de richting Amsterdam op twintig minuten later gevolgd door twee auto's die rich- Haag reden. In beide gevallen was er slechts materiële - maar als gevolg van de aanrijdingen ontstonden in bei- Z2 tingen extra lange files. Hoe lang deze waren, kon de lan- |Verkeerscentrale vanmorgen niet precies zeggen. lülsjesdagontbijt jad weg Traditiegetrouw wordt woensdagmorgen weer het prins- intbijt gehouden, geserveerd door accountantsmaat- ij KPMG. In Holiday Inn in Leiden geven enkele sprekers ctie op Troonrede en miljoenennota. Vanuit de politiek tdat door W. Bos, woordvoerder van economische zaken PvdA in de Tweede Kamer. R. Mantel, algemeen direc- i-in Luba Beheer, zet uiteen wat de consequenties zijn voor 16 rijfsleven. De bijeenkomst wordt voorgezeten door L. ogd, voorzitter van het College van Bestuur van de Uni- t Leiden. Het prinsjesdagontbijt begint om 7.15 uur en is Jelangstellenden kunnen zich opgeven bij KPMG: 071- JANNEKE DEJONCE Docos wil dat een paar bomen worden gekapt, zodat leden en bezoekers van de voetbalvereni ging eindelijk normaal kunnen parkeren. Nu is dat niet moge lijk. Het huidige parkeerterrein bij het complex aan de Haagse Schouwweg is te klein. Noodge dwongen worden auto's nu in de berm van de weg neergezet, maar dat leidt volgens de club tot 'onverantwoorde risico's'. Met name voor de kleinste voet-4 bailers, die 'het gevaar lopen te worden geschept door voorbij- razende auto's'. De gemeente wil echter niet tornen aan het groenbeleid voor dit gedeelte van de stad en wil de bomen niet kappen. Tot eind vorig jaar parkeerden leden en bezoekers van Docos hun auto in de berm van de Haagse Schouwweg als het par keerterrein bij Docos vol was. Dat mocht niet, maar het werd al jaren gedoogd. Zo stonden de auto's dicht bij de ingang van de voetbalclub en kon iedereen veilig het terrein bereiken. Be gin dit jaar verhinderde de ge meente het parkeren echter door in de berm aan de kant van Docos paaltjes te plaatsen. ,,Als er ieder weekend auto's op dat gras staan, gaat het gras er aan", aldus A. Rasser, de baas van stadsdeel West. „En er is al weinig groen in ons stadsdeel. Daaraan valt niet te tornen." Vaak worden de auto's nu in de berm aan de andere kant van de weg gezet. Als oplossing voor het par keerprobleem stelde Hans Vis ser, secretaris van Docos, voor om een loods van Sportbedrijf Leiden op het Docos-terrein zestig meter naar achteren te verplaatsen. „Dan zouden er toch zo'n 25 parkeerplaatsen bijkomen", aldus de secretaris. Maar op dat terrein staan, naast een-loods, ook enkele bomen. :a Hut in station Leiden Centraal is al geruime tijd binnen twee weken sluit ook Tracks Multitronics iuren. Voor beide winkels gold dat hun zaak in de shal onvoldoende opleverde. Wat in de leegstaan- ;els komt is nog niet bekend. hier razend druk." Dagelijks passeren 57.000 reizigers de sta tionshal. Maar volgens manager P. Bekman van Tracks is er wel de gelijk een probleem met het sta tion. „We zitten aan de achter zijde van het station waar het al drie jaar een bouwput is. Het station is tochtig en de meeste klanten hebben haast. Kortom, geen gunstige omstandigheden voor een zaak in elektronica. WAARSENBURC .31 nvallende omzetcijfers ivee zaken lijken niet re- tl Hief voor de hele sta- Een woordvoerder van ord Shops, dat recht te- Tracks aan de achter- het station zit, heeft klagen. „Nee hoor, wij nergens problemen zelfs. Het is Wij verkassen weer naar een lo catie waar we meer verdienen. Zoals op vliegvelden. De Pizza Hut sloot eerder al een filiaal in Leiden aan de Steenstraat. Eigenaar F. Bulter- man wijt dat aan de afsluiting van de Steenstraat voor verkeer. „Toen zagen we de omzet in één keer gehalveerd worden." Wat de precieze oorzaak van de tegenvallende omzetten van het filiaal in de stationshal is, weet hij niet. „Dat filiaal was niet van mij. Maar ik kan mij zo voor stellen dat er te veel eetgelegen- heden in die ruimte zitten. Bo vendien, als je zaak net buiten de looproute zit, merk je dat erg en op het 'mooiste van Leiden. Ze zouden >r geen goud weg willen. ■v die brug. Het liefst trok- 'm op. Voorgoed. „Je jlleen maar boemboem, oem. Je weet s morgens fzes precies wanneer de ipl [ens naar de markt gaan. ,cfu je gewoon je bed uit. 3Kn Stien Singeling willen ?alen wanneer de wek- 'opt en willen dat tijd- 3-0f t laten vaststellen door chtwagen. Vandaar dat iige tijd actie voeren enjet verbeteren van de Sin- op de Zijlsingel, die in Haarlem is gekomen. 'tpaar ligt er pal naast in Ui iwe Rijn aan het tse Veer in woonboot Ja- aat voor Jan, jo voor Jo dide kinderen, verschrikkelijk, je kunt is een raam openzetten, jg >or je de televisie niet zegt Stien Singeling. ?ft meteen een demon- Luistert u maar wat pa the. Dat komt omdat er ez?out meer op het brugdek ltefs zit los. Het hele dek is Ie kunt zo je handen er- aen." 'ikt het erop alsof een pnaf de brug zomaar de •rijdt. Het doet denken vliegtuigen boven bij- u ield Zwanenburg. Als je iTt i iemand op bezoek nd V bent, heb je het idee alsof een piloot de zolder van het huis voor een hangar aanziet. De bewoners zelf staan daar niet meer bij stil. Ze zijn het ge wend dat vliegtuigen bij wijze van spreken dwars door de bo venverdieping gaan. Voor de Singelings ligt dat wel even anders. „Hier wen je nooit aan, meneer. Dag en nacht gaat het maar door. Het is geen harden. De gemeente heeft al een paar maal beloofd dat er wat zou worden gedaan, maar ze komen niet verder dan het aandraaien van bouten. Soms denk ik: ik wou dat er een vrachtwagen doorheen gaat. Dan gebeurt er tenminste wat." Kleinzoon Leon heeft tot dat moment aandachtig zitten meeluisteren. Plotseling roept hij als een verkenner die de vij and in zicht heeft gekregen: „Luister opa, er komt een bus." Opa: „Hoor je het? Het is toch van de gekke. Er is ook steeds wat aan de hand met die brug. We maken het vaak genoeg mee dat de brug niet helemaal dicht wil. Of niet open. Dan lig gen hier boten te wachten en die kunnen dan weer mooi te rug. De bomen weigerden ook om de haverklap. Daar zijn ge lukkig een tijdje geleden nieu we voor gekomen, maar verder is er niets veranderd. Hoe vaak heb ik al niet met de gemeente gebeld. Het wordt steeds maar Koos en Stien Singeling op de Singelbrug. ,Op de achtergrond ligt hun woonboot Jajo. Je trilt gewoon je bed uit." FOTO HIELCO KUIPERS FOTOPRODUCTIES uitgesteld. Ze dachten dat ze in oktober eindelijk-wat zouden gaan doen aan die brug, maar dat is weer volgend jaar gewor den." Wethouder Tjeerd van Rij heeft er alle begrip voor. „De brug is slecht en staat al heel lang op de lijst voor een goede opknap beurt. Dat opknappen gaat nu ook gebeuren. Dat wil zeggen, het werk is aanbesteed. De aannemer is met de voorberei ding bezig. Daar wil hij mee klaar zijn, voordat de vorst in valt. Waarschijnlijk gaat hij na de jaarwisseling beginnen. Dat geldt ook voor de Rijnzicht- brug. Beide bruggen krijgen een nieuwe val." Koos Singeling moet het alle maal nog zien. „Vorig jaar kwam hier al iemand die zei: we gaan hier werken. Of ze hier koffie konden krijgen. Nee. zei ik, daar begin ik niet aan. Wilt u nog wat drinken?" JAN PREENEN „Die moeten dan gekapt wor den. En dat wil de gemeente niet", aldus Visser. M. Buiks van Wijkbeheer West liet dat de voetballers vorige week in een brief weten. Docos neemt daar geen ge noegen mee. „Voor de verkeers veiligheid hebben wij echt meer parkeerplaatsen nodig", be toogt Visser. Op parkeerterrei nen in de buurt, zoals bij hotel Holiday Inn en begraafplaats Rhijnhof, kunnen de voetballers wel parkeren, maar daar is niet altijd plaats en bij Rhijnhof is het soms ongepast. Bovendien moeten ze dan nog een paar minuten lopen voor ze Docos bereiken. En daar wringt de schoen. „Als ventjes van zes of acht jaar een wedstrijd hebben gewonnen, dan kijken ze echt niet uit als ze naar de auto ren nen. Het is echt wachten op het eerste ongeluk", aldus Visser. Aanstaande donderdag wordt de kwestie besproken in de commissie verkeer. Nummer over ophalen vuil vertoont kuren Het gratis nummer van de Dienst Milieu en Beheer waarop informatie kan worden verkre gen over de nieuwe manier van vuil ophalen (MSTS) vertoont kuren. Bij een flink aantal men sen werd de afgelopen dagen de verbinding verbroken nadat ze een tijd in de wacht hadden ge hangen. Elise Verberg, project leider MSTS, bevestigt dit „Als het heel druk is gebeurt dat wel eens. Onze leverancier werkt er aan, want dat kan zo natuurlijk niet doorgaan." Op het kantoor van de Dienst zitten twee telefonistes klaar om de vragen en klachten op te vangen. In de vier weken dat het nummer nu open is belden naar schatting zo'n vijfhonderd mensen 0800-0234666. Verberg verklaart de drukte voorname lijk uit het feit dat de telefonis tes de mensen uitgebreid te woord willen staan en in een aantal gevallen zaken moeten uitzoeken. Het nummer is be reikbaar van 9 tot 14 uur. Balie postkantoor De business-balie van het hoofdpostkantoor aan de Schip- holweg wordt momenteel ver bouwd. Tijdens de verbouwing zijn de postbussen bereikbaar in de tijdelijke portocabins aan de rechterkant van het postkan toor. De loketten voor het pu bliek zijn gewoon open. De werkzaamheden duren nog tot begin december. snel aan je verkoopcijfers." In elk geval wijt hij het sluiten van de Pizza Hut niet aan een gerin ge belangstelling van de Neder landse consument voor deze producten. Dat doet J. Ponsioen wel. Hij is onder meer eigenaar van De Restauratie, die dezelfde hal is gevestigd en voorzitter van Ho reca Nederland afdeling Leiden. „Nederlanders hebben mijn in ziens meer behoefte aan de me diterrane pizza's dan aan de Amerikaanse. Want naast de twee filialen van Pizza Hut heeft ook New York Pizza aan de Beestenmarkt het niet gered met haar Amerikaanse pizza's." Het ministerie van VROM kondigde vorige week een nieuw onderzoek aan naar de omstreden bodemsanering aan de Noorderstraat, een zijstraat van de Langegacht. Daarbij is ook de dienst recherchezaken van VROM betrokken. Onderzocht wordt of sprake is van 'een vermoeden van strafbare feiten'. De geschiedenis van de sanering lijkt te zijn doorspekt met aanwijzingen. Hieronder een korte impressie. Hoe kon het gebeuren dat het ernstig ver ontreinigde grondwater dat eind '96 de aanleiding was voor de sanering van de grond aan de Noorderstraat later ineens schoon bleek te zijn? Hoe kon een ploeg grondwerkers die op normale dagen vier tot vijf vrachtwagens vol laadde op een halve dag ineens tien wagens vol schep pen? Hoe is het te verklaren dat drie ver schillende tekeningen bestaan van de ont graving van vervuilde grond, die geen van alle te rijmen zijn met foto's die tijdens het werk zijn gemaakt? De rechercheurs van het ministerie van VROM zullen niet lang hoeven te zoeken om tot een 'vermoeden van strafbare fei ten' te komen. De Goudse jurist P. Ruijs heeft het afgelopen jaar al heel wat voor werk verricht. Ruijs treedt op als adviseur van het galvaniseringsbedrijf Cupera, de voormalige eigenaar van de grond aan de Noorderstraat. Cupera-baas L. Lolkes de Beer heeft via een korting op de grondprijs in zekere zin de rekening voor de sanering betaald. De jurist is ervan overtuigd dat de gemeente via de boekhouding van de Noorderstraat op een goedkope manier il legaal een berg grond heeft afgevoerd. Fraude dus. Ruijs heeft samen met GroenLinks-sta- tenlid C. van Laar de afgelopen maanden al voor heel wat beroering gezorgd op het Haagse provinciehuis en het Leidse stad huis. Gemeente en provincie zijn samen verantwoordelijk voor het correct uitvoe ren van de verdachte sanering. Onder druk van Ruijs en Van Laar voerden beide over heden eigen onderzoeken uit en gaven ze opdracht aan de registeracccountants van BDO/CampsObers om de zaak uit te zoe ken. Alle onderzoeken leidden tot nu toe tot de conclusie dat er niets aan de hand is. Maar de verhalen lijken te zijn geschreven door geesten die wel erg graag willen gelo ven dat niet is gerommeld. Zo wordt de vraag hoe het kan dat niemand een afgra- vings-gat heeft gezien, officieel beant woord met de veronderstelling dat afge graven grond direct werd aangevuld met schoon zand. Dat nog nooit iemand van deze manier van werken heeft gehoord, doet niet ter zake. En hoe kan het dat vrachtwagens met grond van de Noor derstraat soms gelijktijdig aankwamen op de stortplaats? De chauffeurs zullen wel op elkaar hebben gewacht, luidt het officiële antwoord. De extreme productie van de grondwerkers op een regenachtige och tend wordt 'verklaard' met de mededeling dat zij de vorige dag waarschijnlijk al wat voorwerk gedaan zullen hebben. De locatie-tekening van de sanering be gint inmiddels een soap op zich te worden. Door de tekening eenvoudig na te meten, constateerde Ruijs dat de opgegeven hoe veelheid grond met geen mogelijkheid uit de afgraving kon zijn gekomen. Ruijs' re kenwerk werd aanvankelijk terzijde ge schoven. Pas na veel aandringen en de no dige publiciteit gaf de onderzoeker van BDO/CampsObers toe dat hier een pro bleem lag. Zijn conclusie was echter dat de tekenaar indertijd een 'stomme fout' had gemaakt door de ontgraving op de ver keerde schaal in te tekenen. Hij gaf de ge meente Leiden opdracht om een nieuwe tekening te produceren. Verder was er vol gens de onderzoeker echt niks aan de hand. Gedeputeerde J. Wolf en de Leidse milieu-wethouder A. Pechtold konden op gelucht adem halen. Toen de gemeente haar verbeterde teke ning presenteerde, bleek echter dat er veel meer was veranderd dan alleen de schaal van de tekening. Om de opgegeven hoe veelheid grond te kunnen verantwoorden, werd het plaatje totaal omgewerkt. Toen Van Laar daarover in een gesprek met ge deputeerde Wolf begon, beloofde deze vol gens Van Laar dat hij opdracht zou geven om opnieuw een nieuwe tekening te ma ken. Later ontkende de gedeputeerde ove rigens de toezegging. Hoewel het plaatje absoluut niet viel te rijmen met foto's die tijdens de sanering zijn gemaakt, oordeel de de gedeputeerde bij nader inzien dat de nieuwe tekening correct was. Wethouder Pechtold liet vorige week we ten dat hij het nieuwe onderzoek van VROM 'overbodig' vindt. In de optiek van Pechtold zijn alle vragen beantwoord. Dat mag misschien waar zijn, maar er is alle reden om vraagtekens te zetten bij de ant woorden. Na maanden van stilte is dat sig naal nu eindelijk door het ministerie van VROM opgepakt. LEIDEN «RUUD SEP Vereniging Professoren- en Burgemeesterswijk: LEIDEN HERMAN JOUSTRA Op de Kanaalweg moet een ca mera komen die zowel snel heidsovertredingen registreert als het rijden door rood licht. Dat schrijft de vereniging Pro fessoren- en Burgemeesters- wijk aan de gemeente. Volgens de vereniging is de Kanaalweg langzamerhand een racebaan geworden. Automobilisten rijden er dikwijls harder dan vijftig kilo meter per uur. En ze rijden ook nog eens geregeld door rood, bij de oversteek richting pol derpark Cronesteyn, ter hoogte van de spoorwegovergang. Dat is levensgevaarlijk voor Fietsers en voetgangers. De brief van de vereniging is een reactie op het Verkeersvei- ligheidsactieplan, waarin de gemeente een groot aantal te nemen verkeersmaatregelen omschrijft. Een van die maatre gelen is de plaatsing van came ra's door de hele stad, onder andere in de Professoren- en Burgemeesterswijk. Vanwege de kosten kan Lei den echter maar één camera per jaar plaatsen. De Kanaal weg zou prioriteit moeten krij gen, vindt de wijkvereniging. De vereniging beseft overi gens dat alleen zo'n camera de onveilige situatie op deze druk ke weg niet oplost. Daarvoor zijn meer maatregelen nodig. Zij noemt een aantal mogelijk heden: extra borden en aandui dingen op het wegdek met de maximumsnelheid, meer vluchtheuvels in het midden van de weg bij afslaande wegen en oplichtende borden met de waarschuwing 'U rijdt te hard'. In mei en juni dit jaar uitten tientallen bewoners van de Burgemeesterswijk, de Profes- sorenwijk en de Rijndijkbuurt tijdens twee bijeenkomsten al hun zorgen over de verkeerssi tuaties in hun wijk. De bijeen- komsten waren belegd naar aanleiding van het Verkeersac- tieplan van de gemeente, die naar de mening van tal van wijkbewoners tekortschiet waar het de Burggravenlaan en de De Sitterlaan betreft. Leiden beschouwt die wegen als belangrijke ontsluitingswe gen van het centrum. Snel- heidsremmende maatregelen als versmallingen en drempels mogen hier dan ook niet wor den geplaatst, vindt de ge meente. Daarop hadden de bewoners nu juist wel aangedrongen, vooral voor de veiligheid van schoolgaande kinderen - van de basisscholen Jozef, Room burg en Lorentz, het Stedelijk Gymnasium en het Bonaventu- ra College. De wijkvereniging schat dat dagelijks drieduizend scholieren met de Burggraven- laan en de De Sitterlaan te ma ken hebben. Veel leden en bezoekers van Docos parkeren hun auto vaak illegaal langs de Haagse Schouwweg. FOTO HIELCO KUIPERS FOTOPRODUCTIES -53

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9