Misbruik subsidie Campina-Melkunie Klant wacht bij Albert Heijn het langst voor de kassa GOEDKOOP Economie Beurs oefent met euro IMF bijna zonder geld FNV wil loopbaanonderbreking regelen in CAO Northwest vliegt weer 'Geld pensioenfondsen is van de werknemer' Fusie Vendex en KBB lijkt op oor na gevild Schade lage dollar beperkt voor Nederlands bedrijven fond tegen waarschuwingskaart gevaarlijke stoffen SPAAR MEE BIJ A&P VOOR DE GRATIS SURPRISEBOX lAANDAG 14 SEPTEMBER 1998 tarkensboeren willen EU-steun jgyssEL^. De varkensboeren klagen steen en been. De sector ampt met lage prijzen door een overaanbod in de Europese jnie, een hogere productie in de Verenigde Staten en de crises DAzië en Rusland. De Europese landbouwkoepel COPA wil laarom Europese steun. De Europese varkensboeren dreigen in «nkele weken hun dieren niet kwijt te kunnen. Veel kleine en niddelgrote bedrijven hangt een faillissement boven het hoofd. |NG-groep kiest voor chipper i^ctfrdam ING kiest voor de Chipper, de elektronische porte- ïionnee die al wordt gebruikt door de tot het concern behoren- |e Postbank. Tot nu toe voerden ING Bank, Regiobank en CenE lankiers de Chipknip van de overige Nederlandse banken. Uit efficiëntie-overwegingen' is nu gekozen voor één chiptype voor J]e concernonderdelen. Het heeft jaren geduurd voordat klan- envan de Postbank bij andere banken bij de geldautomaat te- echtkonden, uitgezonderd bij de machines van zusje ING Bank. )e Postbank ging ook met de elektronische portemonee, haar ;hipper, de concurrentie aan met de Chipknip van de rest van [e banken, waaronder ook ING Bank. Overigens is het gebruik Ie Chipper of de Chipknip minimaal. Uitzendbureau Stork draait moeizaam .meern Stork Mobiel, het eigen interne uitzendbureau van het netaalconcern, komt moeizaam van de grond. Terughoudend- ieid van het personeel, argwaan bij managers, slechte ervarin- ren uit het verleden en soms pure weigering van leidinggeven- en om mee te werken, frusteren de gewenste groei. Stork wil liteindelijk een kwart van de 13.000 vaste werknemers in een lexibele pool voor de 85 werkmaatschappijen onderbrengen. Zo loopt het concern jaarlijks tientallen miljoenen guldens te be- paren op leegloop en de inzet van uitzendkrachten van buiten iet bedrijf. fieuwe taxicentrale Amsterdam ihcterdam Het openbaar Lichaam Taxivervoer AZAM heeft oestemming gegeven voor oprichting van een nieuwe taxicen- rale voor Amsterdam en omstreken: Taxidirekt. Die wil concur- eren met de grote Taxi Centrale Amsterdam (TCA). Betrokke- ien verwachten onrust onder chauffeurs. Ijplijn Brits gas morgen in gebruik ifLZATEDelta Nutsbedrijven en de Pnem/Mega Groep nemen norgen officieel de transportleiding voor Brits gas van Zelzate Bergen op Zoom in gebruik. Daarmee gaat de deur voor oncurrentie op de gasmarkt verder open. Op 1 oktober stroomt iet eerste Britse gas de Nederlandse markt op. De nutsbedrijven ien in de invoer van het goedkopere gas de markering van de li- eralisering van de gasmarkt. Zij kunnen nu voor het eerst gas iveren dat niet bij de Gasunie is ingekocht. De twee distributie- edrijven gaan daarmee de concurrentie met de Gasunie aan. Jirecteur weg bij Grundig ituRENBERGDe financieel diecteur van het Duitse elektrönica- oncem Grundig, de Nederlander Pieter de Jong, blijkt al begin ugustus zijn functie te hebben neergelegd. Zijn vertrek heeft liets te maken met de financiële positie van de onderneming, zo leeft een woordvoerder van Grundig dit weekeinde laten weten, irundig ging verder niet op het vertrek van De Jong in. Volgens krant NiirnbergerNachrichten is er sprake geweest van ruzie lissen De Jong en Burkhard Wollschlager, de voorzitter van de aad van commissarissen. De Jong kwam in de jaren tachtig van hilips naar Grundig. 'rivatisering Swisscom irichDeze week staat de inschrijving open op aandelen van et Zwitserse telecomconcern Swisscom. De verkoop van ruim 2 miljoen aandelen betekent de grootste privatsering in Zwit- ïrland tot nu toe, met een opbrengst van tussen de 24,3 miljard n30,2 miljard franc (33,4 tot 41,5 miljard gulden). De privatise- ng betreft 30 procent van de aandelen van Swisscom. Volgens ieivet kan de overheid 49,9 procent van de hand doen, maar ezien het huidige beursklimaat heeft de staat ervoor gekozen at niet te doen. De prijs komt tussen de 330 en 410 franc per andeel te liggen. Salaris topman Daimler verzesvoudigd tuttgart Bestuursvoorzitter Jürgen Schrempp van het Duitse idustrieconcern Daimler-Benz gaat mogelijk zes maal zoveel erdienen als nu. Schremmp is nu goed voor ongeveer 3,4 mil- oen gulden per jaar. De riante salarisverhoging is een gevolg an de fusie van Daimler-Benz met het Amerikaanse autocon- am Chrysler. Topman R. Eaton van Chrysler heeft tegen het )uitse weekblad Focus gezegd zich te kunnen voorstellen 'dat irgen in de toekomst net zoveel verdient als ik'. Ook de salaris- lenvan de andere topmanagers moeten volgens hem omhoog. Anders komen er problemen als we allemaal rond dezelfde tafel itten en dezelfde prestaties leveren." rotterdam sylvia marmelstein Wie bij Albert Heijn boodschappen doet, staat langer in de rij bij de kassa dan bij de meeste andere supermark ten. Nederlands grootste kruidenier laat de klant gemiddeld 2,10 minuten wachten voordat hij kan afrekenen. Bij andere supermarkten is de wachttijd gemiddeld 1,39 minuten. Dat blijkt uit onderzoek van Distri- food. In opdracht van dit vakblad voor supermarkten zijn vijf grote ketens on derzocht op hun klantvriendelijkheid. Daarvoor winkelden de onderzoekers in honderden vestigingen van Albert Heijn, C1000, Edah, Plusmarkt en Su per de Boer. De onderzoekers moesten het langst wachten bij Albert Heijn, maar ook de Plusmarkt komt er met een wachttijd van 1,46 minuten niet best vanaf. Edah komt op de derde plaats, Super de Boer op een goede tweede en Cl000 komt met iets langer dan een minuut als beste uit de test te voorschijn. Wie echter deskundig advies wenst over groente en fruit is bij Cl000 aan het verkeerde adres. De onderzoekers hebben in alle supermarkten gevraagd of een medewerker wilde helpen bij het uitzoeken van een rijpe avocado. Bij zeven procent van de Cl000 win kels kon het personeel de klant niet helpen, het hoogste percentage uit het onderzoek. Super de Boer blijkt klant vriendelijker. Bij één vestiging loopt een medewerker meteen mee om te helpen voelen. Helaas komt hij tot de conclusie dat alle avocado's rot zijn. Bij een ander filiaal begint de rhedewerker enthousiast de mango's te betasten. Het personeel is het makkelijkst aan spreekbaar bij Albert Heijn. In bijna zestig procent van de filialen waren de onderzoekers te spreken over deze ser vice. C1000 komt op een goede tweede plaats, Edah op de derde, Super De Boer op de tweede en de Plusmarkt op de laatste plaats. Daar werden de on derzoekers slechts in zeventien pro cent van de gevallen te woord gestaan. Bij de Edah is het uitkijken geblazen. Wie daar boodschappen doet, moet voorbereid zijn op valpartijen en uit glijders. In de helft van de winkels slin gert allerlei rotzooi (lege dozen, uit de schappen gerolde tomaten enz.) rond. Dat is ook, maar in iets minder mate, het geval bij Super De Boer, Albert Heijn en Cl000. Alleen bij de Plus markt kan de klant geblinddoekt door de winkel, constateerden de onderzoe kers. Amsterdam Een handelaar kijkt even niet begrijpend naar een van de grote schermen. Afgelopen weekeinde heeft de beursvloer van Amsterdam Exchanges bij wijze van proef gehandeld in euro's. Bij de proef waren duizend mensen betrokken. Op 1 januari schakelt de AEX over op de Europe se munteenheid. foto anp Europese Commissie eist 30 miljoen gulden terug den haag gpd/anp den haag anp De Europese Commissie eist 30 miljoen gulden terug van Campina-Melkunie wegens oneigenlijk gebruik van sub sidie. Het ministerie van Landbouw is het in het geheel niet eens met die claim. Campina heeft de stof alumi niumsulfaat verwerkt in eiwitpoeder, wat volgens een Europese richtlijn niet mag. kwaad bewust", zegt een woordvoerder. ,,De stoffen die wij gebruiken, zijn al jaren be kend bij 'allerlei controlerende instanties. En wij vermelden die keurig op de verpakking." Vol gens het zuivelconcern heeft de UCLAF, de fraudebestrijdings dienst van de Europese Unie, de zaak 'onterecht' aan het rollen gebracht. Een bemiddelingswerkgroep, in het leven geroepen door de strijdende partijen, is inmiddels weer opgeheven. ,,We zijn er Voor de productie van het ei witpoeder kreeg het zuivelcon cern in de periode van 1992 tot 1995 subsidie. In de subsidie verordening is de betreffende richtlijn niet opgenomen. Vol gens Landbouw hoeft Campina zich daar dan ook niet aan te houden. Campina is het niet eens met de lezing dat het bedrijf zich niet aan de Europese richtlijn houdt. ,,Wij zijn ons van geen niet uitgekomen", zegt een woordvoerster van Landbouw. „Wel werd geconcludeerd dat de verordening verwarrend is." Volgens de zegsman van Cam pina heeft de werkgroep ook ge constateerd dat de kwaliteit van het onderzoek van de UCLAF te wensen overlaat. Het wachten is nu op de claim die de Europese Commis sie eind dit jaar bij het ministe rie indient. De vordering be staat uit het uitbetaalde subsi diegeld vermeerderd met een boete. De Nederlandse overheid moet het geld terugvorderen van het zuivelconcern. De over heid kan de claim nog aanvech ten bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. «sterdam sylvia marmelstein let moet voor werknemers makkelij- :er worden om een tijdje niet te wer ken. Om voor iemand te zorgen, te stu deren of om er gewoon voor de lol een warmaanden tussenuit te knijpen. De "NV wil daarom het volgende CAO-sei nen (1999) met de werkgevers afspra ken maken over loopbaanonderbre king. ,Als we het niet in CAO's regelen, •lijft het voor veel werknemers onmo- elijk", zegt CAO-coördinator H. van er Kolk. edereen heeft sinds vorig jaar het wet- elijk recht op loopbaanonderbreking. Maar aan die wet zitten behoorlijk wat •aken en ogen", meent Van der Kolk. wie tijdelijk stopt met werken, moet daar een forse aderlating voor doen; de •verheid verstrekt dan een uitkering van 0 n 1.000 gulden bruto per maand. Daar kan niemand van rondkomen." Jat bedrag moet daarom met 500 gul len worden opgeschroefd naar 1.500 Widen bruto (ongeveer zeventig pro- 'ent van het wettelijk minimumloon) "indt de CAO-coördinator. „Dat is gelijk ^bijstandsniveau, een inkomen 'aarvan mensen in principe moeten 'Unnen leven. Werkgevers moeten die aanvulling op de uitkering betalen. Dat willen we in zoveel mogelijk CAO's af spreken. Ook willen we af van de regel dat degene die er tussenuit gaat alleen een uitkering krijgt als de baas hem ver vangt door een langdurig werkloze." Zulke afspraken kosten de werkgevers veel geld. Dus vooral in bedrijfstakken waar enorme winsten worden geboekt, zullen deze eisen opduiken. „Daar kun nen werkgevers best iets extra's doen voor hun personeel. Die werknemers hebben immers meegewerkt aan de successen van het bedrijf. In bedrijven waar het minder goed gaat, zal er geen of een lagere aanvulling op de uitkering worden geëist." Loopbaanonderbreking afspreken in CAO's is een goede manier om de struc turele loonstijging binnen de perken te houden. Van der Kolk: „Als we minder geld opeisen voor loonsverhoging, wil len we de centen natuurlijk wel op an dere manieren lospeuteren. Daarom zullen we ook meer geld eisen voor scholing, eenmalige uitkeringen en winstdelingsregelingen. Hoewel er enorme winsten worden ge boekt, moet de structurele loonsverho gingverantwoord blijven. .Anders staat iedereen weer op straat als het straks iets minder gaat met de economie." De Van der Kolk: „Werkgevers kunnen best iets extra's doen voor hun personeel." foto opd FNV-bonden eisen daarom ten hoogste 3,5 procent meer salaris. Dat betekent een koopkrachtverbetering van 1,75 procent (naar schatting komt de inflatie uit op 1,75 procent). Eerder had de FNV gezegd uit te gaan van een koopkracht verbetering van 1,5 procent. Dan zou de looneis dus eigenlijk 3,25 procent moe ten zijn. „Dat we plots een kwart procent meer eisen, komt door de nu nog lopende CAO's", legt Van der Kolk uit. „Dit jaar zijn ook veel tweejarige contracten afge sloten. Daarin is voor 1999 gemiddeld zo'n 3,5 procent binnengehaald. Dat willen we voor de nieuwe contracten dus ook afspreken. Anders krijgen we te veel verschillen in CAO's onderling." Ook zal de FNV zich hard maken voor het opheffen van de salarisschalen bij de minimumjeugdlonen. Een werkne mer van 15 jaar krijgt nu slechts 692 gul den per maand (bruto). Iemand die een jaar ouder is, krijgt zo'n honderd gulden meer en iemand van 22 krijgt 1.961 gul den per maand. Boven de 23 geldt het gewone minimumloon van 2.307,59 gulden per maand. „Werkgevers moe ten af van de gedachte dat ze een jonge re minder hoeven te betalen. Iemand van 19 jaar kan zijn werk net zo goed doen als iemand van 23. Hij krijgt echter wel de helft minder salaris." In alle CAO's wordt minstens één pro cent van de loonsom opgeëist voor wat Van der Kolk noemt „het verhogen van het werkplezier". Daaronder valt vooral het aanpakken van werkstress. De crises in Azië en Rusland hebben de bodem van de schat kist bij het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) in zicht ge bracht. Eind augustus had het fonds voor 147 miljard gulden aan noodleningen verstrekt aan noodlijdende landen. Er is nog ongeveer 19,5 miljard gulden beschikbaar, minder dan ooit tevoren. „De internationale gemeen schap zal moeten bijspringen als de noodzaak van nieuwe le ningen zich voordoet", aldus een IMF-staflid in een toelich ting op het op 30 april 1998 af geslotenjaarrapport. Van het beschikbare kapitaal heeft het fonds momenteel 71 procent uitgeleend. Dat loopt op naar 78 procent als het direct opvraagbaar geld erbij wordt geteld. Dat is in de historie van het fonds niet eerder voorgeko men. Het IMF wil liefst niet meer dan 30 procent hebben uitstaan met het oog op zijn so liditeit en geloofwaardigheid. „Het was een gedenkwaardig jaar waarin we ongehoord veel hebben uitgeleend. Dit legt zware druk op de beschikbare middelen", zegt de woordvoer der. Het fonds heeft zijn hoop gevestigd op de uitbreiding van het kapitaal van 388 naar 563 miljard gulden, die na aanvan kelijke weerstand in de Verenig de Staten door de senaat is goedgekeurd. „Het voorstel zou na 15 augustus in het Huis van Afgevaardigden komen, maar we hebben er nog steeds niets van gehoord". De dreigende besmetting van Latijns-Amerika en Oost-Euro pa met het Russische of Aziëvi- rus kan de noodzaak van nieu we noodkredieten doen ont staan, waar het IMF geen geld voor heeft. „De internationale gemeenschap kan ons niet in de steek laten. De gevolgen voor de wereldeconomie zouden dra matisch zijn". Volgens het staf lid moeten landen met grote fi nanciële reserves als Saudi-Ara- bië, Japan en de VS het eerst over de brug komen. washington afp-anp De pilotenstaking bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Nor thwest Airlines is ten einde. De 6.200 piloten zijn akoord gegaan met een nieuwe vierjarige overeenkomst met in totaal twaalf pro cent meer salaris. De bond van gezagvoerders had in eerste instantie een loonsver hoging van veertien procent over drie jaar geëist. Northwest wilde aanvankelijk niet verder gaan dan negen procent over vier jaar. Be halve meer salaris komt er een optieregeling voor de vliegers. De Amerikaanse partner van KLM stuurt voorlopig een beperkt aantal vliegtuigen de lucht in. Over acht ft tien dagen moet het normale schema van 1.700 vluchten per dag weer zijn bereikt. Het is de be doeling dat woensdag 25 procent van de vluchten weer wordt uit gevoerd. Vanaf dinsdag vliegt Northwest Airlines weer op Europa. den haag arentjan hesselink Kapitaaloverschotten van be drijfspensioenfondsen zouden niet alleen terug moeten vloeien naar de onderneming, ook werknemers van dat bedrijf moeten een deel krijgen. Het Burgerlijk Wetboek en de pen sioen- en spaarfondsenwet la ten hier weinig twijfel over be staan. Dat zegt prof. E. Lutjens, hoogleraar pensioensrecht aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. Hij denkt dan ook dat de Nederlandse Bond voor Pensioensbelangen (NBP) de inmiddels aangespannen proef processen zal winnen. In de kern gaat het in deze zaak om de vraag van wie het geld in de pensioenfondsen is. Van de werknemers die in som mige gevallen jarenlang premie hebben betaald, of van het be drijf. In de statuten en in de wet wordt gesteld dat het geld van het fonds zelf is, en is het dus van diezelfde statuten afhanke lijk wie er beslissingen over kan nemen. Toch gaat het volgens Lutjens hier niet zozeer om wat er in die statuten staat, maar om wat 're delijk en billijk' is. „Strikt geno men hoeven fondsen over schotkapitaal alleen met de werknemers te delen als dat in het statuut staat. En dat staat er nooit in." Nederlandse pensioenfond sen hebben veel meer kapitaal dan zij nodig hebben. Uit een studie van het onderzoeks- en accountantsbureau Merril Lynch bleek onlangs dat de 26 pensioensfondsen samen een overschot hebben van meer dan 26 miljard gulden. Eens in de zoveel tijd laat een bedrijf een deel van het over schot terugvloeien naar de on- dernemingskas. Helemaal aan de neus van de werknemer gaat he^ niet voorbij, sommige con cerns vrijwaren hun personeel van het betalen van pensioen premie. amsterdam anp De Nederlandse Mededingingsauthoriteit (NMa) ziet geen proble men op het gebied van de warenhuizen en onroerend goed bij het samengaan van Vendex en KBB. Daarmee lijkt de fusie op een oor na gevild. De partners hebben altijd gezegd dat met name van het afstoten van warenhuizen (V&D, Hema, Bijenkorf) geen sprake kon zijn. Dan zouden de plannen worden afgeblazen. De NMa heeft de partners een voorlopige visie gegeven op de fu sie. De partijen willen hierover niets zeggen. Een aantal product groepen wordt nog nader onderzocht. Een probleem zou nog kunnen liggen in dameslingerie en kin derkleding. Met de lingerie van V&D en de Bijenkorf, Hunkemöller en de Hema kan het nieuwe concern een te groot marktaandeel krijgen. Iets dergelijks geldt ook voor kinderkleding. Het draait er daarbij sterk om welke definities de NMa gaat hanteren. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers deze week zei Vendex- topman J. Hessels nog dat het voorbarig was te speculeren over het afstoten van winkels. Niet aan de orde vond hij toen de vraag of dat de fusie in gevaar zou brengen. amsterdam anp Het Nederlandse bedrijfsleven zal op korte termijn weinig hin der ondervinden van de lage dollar. Uit een recente enquête van de exportorganisatie Fene- dex blijkt dat 48 procent van de exporterende ondernemingen die in dollars zaken doen, het valutarisico heeft afgedekt. Directeur F. Hauwert van de Fenedex verwacht problemen als de dollar langer op dit ni veau blijft hangen. „Een lage dollar is natuurlijk nooit goed voor exporteurs, omdat de marktaandelen dan onder druk komen te staan. Om klanten te behouden moeten exporteurs op hun marges inleveren." De Fenedex-leden zijn goed voor zeventig procent van de Nederlandse export. Daarvan blijft tachtig procent binnen de Europese grenzen en gaat tien procent naar dollargevoelige ge bieden. In totaal exporteert Ne derland voor ongeveer 380 mil jard gulden. Hauwert gaat uit van een en quête die onlangs is gedaan on der de 1.100 leden. Hij had niet verwacht dat zo'n groot deel de risico's zou afdekken. De Fene- dex-directeur ziet ook een licht puntje. „Bedrijven die importe ren kunnen goedkoper aan spullen komen. Dat compen seert echter niet het nadelig ef fect van de export." Een Amsterdamse valutahan delaar ziet de donkere wolken boven het Nederlands bedrijfs leven niet één, twee, drie weg trekken. „Ik sluit niet uit dat ae dollar verder wegzakt", zegt hij. moet schilders, autoschadeherstellers en vloer- en pak ketleggers waarschuwen wanneer een te hoge concen tratie van die stoffen wordt gemeten. „Hier zitten we niet om te springen, de risico's zijn te groot. De chip kan dan wel goed zijn afgesteld, maar de kaart moet ook nog goed worden gebruikt", aldus Es- huis. Werknemers die worden blootgesteld aan organi sche stoffen kunnen OPS, de 'schildersziekte', oplopen. Die ziekte kan onder meer leiden tot geheugenstoornis sen en concentratieproblemen. Een aantal bedrijven heeft de snuffelkaart getest. Sa fety Watch uit Hedel brengt eind 1998 een kaart voor autoherstellers op de markt. Verder gaat het bedrijf sa men met TNO een 'Watch Dog' voor schilders testen. Volgens de Bouw- en Houtbond zorgt het kaartje er voor dat slechte middelen in stand worden gehouden. De vakbeweging pleit al jaren voor een verbod daarop. Het ministerie van Sociale Zaken is inmiddels de weg naar afschaffing ingeslagen. Per bedrijfstak wordt geke ken of er alternatieve middelen zijn. O Ruim ƒ40,- GRATIS boodschappen en honderd guldens waardebonnen- voordeel op attracties. GRATIS Surprisepunt bij elke ƒ10,- boodschappen. ELKE DAG GOED NIEUWS DE HELE WEEK igL GEBRADEN GEHAKT, SCHOUDERHAM, SNIJWORST, BOTERHAMWORST OF LEVERKAAS zuurstofarm verpakt per 125 gram 100 gram N

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7