wLA HPy CSU houdt absolute meerderheid Buitenland !ntoor premier Albanië 1(!lwit van woeste menigte Jeltsin is op zoek naai' veilige aftocht Bosniërs gaan rustig naar de stembus Clinton lijkt weg te komen met berisping Monica-sigaar jpAG 14 SEPTEMBER 1998 odief steelt slapende kinderen i. Een dief heeft zaterdag in Berlijn een auto met daarin anderen gestolen. De kinderen van acht en twee jaar oud 5! te slapen terwijl hun moeder boodschappen uitlaadde. De rhad het portier open en de sleuteltjes in het contactslot n. De dief merkte de kinderen pas na enige tijd op en liet 11 n in een buitenwijk uitstappen. De oudste riep de hulp in >n buurtbewoonster, die de moeder van de kinderen belde. derde Indonesiërs lijdt honger ei Ongeveer eenderde van de Indonesische bevolking lijdt rö |r. Minister van voedselzaken Saefiiddin zegt vandaag in jit The Jakarta Post dat 68 miljoen Indonesiërs onvoldoen- eien hebben. Volgens Saefiiddin zijn de provincies Mid- n en Oost-lava het zwaarst getroffen. Daar moet zestig pro- ran de gezinnen het doen met één maaltijd per dag. In Me- ïoord-Sumatra) kwam het vanochtend tot rellen. Duizen- iensen eisten lagere voedselprijzen. 51 de Baskenland iets dichterbij oNA' De drie nationalistische partijen in Spaans Basken- ey lebben zaterdag een overeenkomst getekend, waarin zich - ste contouren van vrede aftekenen. Het is voor het eerst erri Batasuna (HB), de politieke vleugel van de afschei- jeweging ETA, heeft verklaard de ETA te willen vragen om weid te staken. De ondertekenaars vinden dat vredesbe- ngen moeten beginnen zonder voorwaarden vooraf. Pas al van de ETA worden geëist de wapens in te leveren. De ig in Madrid daarentegen wil pas praten nadat de ETA de heeft ingeleverd. |tte' partij België in opspraak Paul Marchal, de vader van het door Mare Dutroux ver- Belgische meisje An, ontkent dat zijn Partij voor Nieuwe •k(PNP) is geïnfiltreerd door extreem-rechts. Beschuldi- daarover dit weekeinde in de Belgische media wijst Mar- 'pure leugens' van de hand. De PNP werd in januari op- als politieke tak van de 'witte beweging', die de misstan- q Ij justitie en politie in België aan de kaak stelt. jidstaven gevonden in tuin van Gelli L De Italiaanse politie heeft goudstaven met een totaal Ft van 170 kilo gevonden in plantenbakken in de tuin van fcelli, de voormalige leider van de beruchte Italiaanse vrij- paarsloge P2. Gelli werd vorige week donderdag in zuid tijk opgepakt en zaterdag overgebracht naar een gevange- marseUle. Daar wacht hij op vertrek naar Italië, dat om Levering heeft gevraagd. Ijssair-recorder in goede staat i. De voice recorder van het op 2 september verongelukte iir-toestel blijkt in goede conditie. Duikers visten deze edoos' vrijdag uit de Atlantische Oceaan voor de Canade- Zaterdag werd bekendgemaakt dat er 30 minuten met t-gesprekken op de band staan die, zo wordt gehoopt, luidelijkheid zullen kunnen verschaffen over de oorzaak t ongeluk, dat aan alle 229 inzittenden het leven.kostte. sitieleider valt door moordenaarshand landers van de Albanese J hebben gisteren in Ti lt kantoor van premier fcstormd en in de brand F. Dat was een reactie ioord op oppositieleider Hajdari en diens lijf- zaterdagavond. Bij de li Tirana kwam gisteren 'n betoger om. (35) werd zaterdag Ichoten toen hij het ge il de oppositionele De- ïsche Partij uit liep. De schreeuwende me- tweeduizend man [volgens eerst naar het jie van binnenlandse za- stak daar auto's in tervolgens liepen de be- Eoor naar het kantoor ROLOGIE: GEORGE WALLACE Bekeerling Wallace, de voormali- •rneur van de Ameri- ho.fctaat Alabama, is giste l-jarige leeftijd overle- ijn woonplaats Mont- Hij leed aan de ziekte inson en arthritis. Wal- aanvankelijk een uitge- racist, maar kwam later irertuiging dat blank en izelfde rechten moeten Jère van Wallace was een gilleest dramatische in de lanse politiek. Hij was 'aar lang gouverneur Jama en vier maal kan toor het presidentschap, jaanslag op zijn leven in 's Wallace de belicha- ïde strijd voor rassen- g- -Segregatie nu, se- inorgen, segregatie al- P hij in januari 1963, nadat hij tot gouver neur won in zijn eer- ambtstermijnen niet smmen door zijn racis- nkbeelden. Behalve te- «fcrten keerde Wallace tegen de rijken en be lten. Hij probeerde n Alabama ertoe te be- 'eine spaarders meer r geven dan grote reke- iders. Waarden als law 'v er, gezin en werk waren 'v ihg- Met zijn afkeer van pttige federale bureau- Washington was hij het tma van de latere presi- tgan ver voor. deed Wallace mee aan dentsverkiezingen als lelijke kandidaat. Hij 'stemmen, ook onder blanken in de noorde- üstriesteden. Tijdens 'e verkiezingscampagne 'ergaarde hij bijna ïïj|iÉ' van premier Fatos Nano en eis ten zijn aftreden. Ze gooiden met stenen de ruiten in. De po litie schoot voornamelijk in de lucht om de menigte uiteen te drijven. Pas aan het einde van de dag keerde de rust terug in Tirana. Oud-president Sali Berisha legde de verantwoordelijkheid voor de moord op Hajdari bij premier Nano. Diens Socialisti sche Partij won vorig jaar de verkiezingen, waardoor Berisha en zijn Democratische Partij het veld moesten ruimen. Westerse waarnemers vrezen dat het geweld in Albanië naar een nieuw hoogtepunt gaat. Vo rig jaar kostte de burgeroorlog in het land aan zeker 2.000 het leven. BERLUN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De grootste oppositiepartij, de SPD, slaagde er niet haar resul taat van vier jaar geleden te ver beteren. De sociaal-democraten moesten zelfs een licht verlies incasseren: 29 procent ofwel een procent minder dan in 1994. De Groenen handhaafden zich op het nippertje als derde partij in het parlement in "Mün- chen. De milieupartij kwam met 5,7 procent (min 0,4) moei zaam over de kiesdrempel van 5 procent. De 15 andere partijen, waaronder de liberale FDP, wa ren kansloos. De verkiezingen in Beieren waren meer dan een krachtme ting in een deelstaat. Ze golden vooral als het voorspel voor de Bondsdagverkiezingen. De CDU hoopt van het succes van de Beierse zusterpartij te profiteren en de achterstand goed te ma ken die ze volgens de peilingen op de SPD heeft. De SPD wilde de verkiezingen in Beieren als springplank benutten voor een overwinning in Bonn. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het tijdperk Boris Jeltsin is nu definitief in zijn laatste stadium. De 67-jarige pre sident volgens hardnekkige geruchten ernstig ziek en weer zwaar aan de drank lijkt nog maar één doel te hebben: een veilige aftocht voor zichzelf en zijn fami lie, met behoud van vergaarde rijkdom men. Pas als dat in kannen en kniiken is, zal hij de sleutels van de Kremlinpoort uit handen geven. Jeltsin kwam er waarschijnlijk pas een maand geleden achter dat hij een verloren wedstrijd speelde. De louche zakenlieden die met hun geld en mediaconcerns zijn terugkeer in het Kremlin hadden geregeld, hebben hem afgeschreven. En het volk dat hem bij zijn strijd tegen de communisten onvoorwaardelijk had gesteund, kan nu zijn bloed wel drinken. Misschien dat de president eerst niet hele maal begreep wat er aan de hand was, maar zijn omgeving, bestaande uit de ge haaide kapitalisten, had het haarscherp door. Jeltsin mag dan geen schaduw meer zijn van de oude vechtjas die hij eens was, zo lang hij op de troon zit hebben zij wei nig te vrezen. Jeltsin heeft immers een grondwet laten maken die hem vrijwel on aantastbaar maakt. Stapt de gehavende president echter op, dan zal het deksel van de beerput gaan. Dan worden alle criminele affaires open baar die door Jeltsin of in zijn naam zijn begaan. Bijltjesdag dreigt. De hoop van de kringen rond Jeltsin was gevestigd op Vik tor Tsjemomvrdin, die bijna net zoveel bp- ter op zijn hoofd heeft als zij. Met Tsjemo mvrdin als premier en mogelijke opvolger van Jeltsin zouden de geldwolven in veilig heid zijn. Maar die vlieger ging niet op. De commu nisten roken hun kans en stemden Tsjer- nomyrdin weg. Primakov werd de nieuwe premier en dat is een bittere nederlaag voor de tycoons. De vraag is nu wat de nieuwe regering kan doen voor Jeltsin en diens familie Van de loyaliteit van de defensietop heeft hij zich al verzekerd. Niet voor niets promoveerde hij minister van defensie Sergejev tot maarschalk. De traditie wil dat een maar schalk liever sterft dan zijn opperbevelheb ber verraadt. Van Binnenlandse Zaken, een ministerie dat over een paar honderddui zenden gewapende (para)militairen be schikt, heeft Jeltsin weinig te vrezen. Daar is een vertrouweling van hem de baas. En de geheime dienst FSB (vroeger KGB) is sinds kort in handen van Jeltsins vroegere vice-stafchef Poetin. Nu hij Primakov, groot geworden in de di verse geheime diensten, als premier heeft, is alles klaar voor een tactische terugtocht. Het gaat alleen nog om de afwikkeling. Want het is duidelijk dat Jeltsin eindelijk heeft begrepen dat het tijd is om op te stappen. Zijn gezondheidstoestand zou een mooi excuus zijn. Duidelijk is ook dat geen van de troonpre tendenten een rivaal voor het president schap wilde dulden als premier Van Pri makov op die post hebben de rivalen Le- bed, Loezjkov, Zjoeganov en Tsjemomvr din weinig te vrezen. Algemeen wordt im mers aangenomen dat Primakov zelf geen ambities heeft om zijn intrek in het Krem lin te nemen. Bij de presidentsverkiezingen komt zeer waarschijnlijk een autoritaire heerser uit de bus. De beste papieren hebben oud-ge neraal Lebed en Moskou s burgemeester Loezjkov, met als outsider de communist Zjoeganov. Het resultaat zal een nationa listisch, weinig democratisch bestuur zijn. Rest nog de vraag wat er met Boris Jeltsin moet gebeuren. Worden hij en zijn getrou wen vrijgesteld van strafvervolging? Mogen ze hun bezittingen houden? Waar moeten ze wonen? De eerste twee problemen kunnen waar schijnlijk wel met een herenakkoord wor den geregeld. Het derde probleem Jeltsins toekomstige woonplaats is lasti ger. In Moskou circuleren geruchten dat hij zich met zijn gezin wil terugtrekken in de Beierse Alpen. Volgens weer andere ver halen heeft zijn dochter Tatjana daar een aardig optrekje gekocht. Maar is hij daar of elders ook veilig? De 'gewone' Russen zullen hem niets doen. Maar er zijn ook nog honderddui zenden Tsjetsjenen die hem nooit zullen vergeven dat hij hun land heeft laten ver woesten en tienduizenden burgers om brengen. Zij hebben bloedwraak gezworen en voor hun wrekende hand is niemand veilig. Winnaar Edmund Stoiber. foto reuters michael dalder Opsteker voor kanselier Kohl De christen-democratische CSU heeft gisteren, twee we ken voor de Duitse Bondsdagverkiezingen, bij de deel staatverkiezingen in Beieren de absolute meerderheid behouden. De zusterpartij van kanselier Kohls CDU haal de gisteren 52,8 procent van de stemmen, evenveel als vier jaar geleden. Daarmee is het doel van haar lijsttrek ker, minister-president Edmund Stoiber, bereikt. SARAJEVO AFP-Rtr-DPA De presidents- en parlements verkiezingen in Bosnië zijn zon der incidenten verlopen. Zater dag moesten meer dan honderd stemlokalen het enige tijd zon der kieslijsten stellen, maar gis teren liep alles op rolletjes. Dit liet de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) gistermiddag weten nadat de stemlokalen waren ge sloten. De OVSE hield toezicht op de stemming. Bijna 2,7 miljoen Bosniërs in binnen- en buitenland moesten drie leden van het collectieve presidentschap en een nieuw parlement kiezen. De OVSE gaat uit van een opkomstper centage van 70 <t 80. Zaterdag stemde al 40 procent van de kiezers. Bij enkele tientallen kiesloka- len kwamen de kieslijsten zater dag te laat of waren er geen stembiljetten. Volgens de CDA- Europarlementariër Arie Oost- lander, die als waarnemer in Banja Luka is, gebeurde dat uit gerekend bij stemlokalen waar vluchtelingen zouden stemmen: gevluchte Serviërs uit Bihac en Dvar die terug zouden willen. „Het zou politiek een nare zaak zijn als de vertragingen die mensen zouden frusteren waar door ze kunnen afhaken", aldus Oostl ander. In de twee 'entiteiten' waaruit Bosnië is opgebouwd de moslim-Kroatische federatie en de Republika Srpska (RS) komt ook een nieuwe volksver tegenwoordiging. De Servische deelrepubliek RS koos ook een nieuwe president. Voorts brach ten de mensen hun stem uit voor de veertien gemeentera den. Het was de derde stembus gang sinds het vredesakkoord van Dayton uit 1995. De eerste voorlopige uitsla gen worden morgen verwacht. De uitslag werd dan ook door CSU-leider Stoiber uitgelegd als een 'duidelijke nederlaag' voor SPD-kanselierskandidaat Schro der. De overwinning betekent ook dat de 'vooruitzichten voor de CDU/SCU bij de Bondsdag verkiezingen aanzienlijk zijn verbeterd', aldus Stoiber. Ook Kohl zei dat de stemming zich ten gunste van zijn partij heeft gekeerd. Vanochtend sloot de kanselier na de landelijke ver kiezingen een grote coalitie met de SPD uit. De overwinning van de CSU is vooral een persoonlijke triomf voor de Beierse minister-presi dent Stoiber. Hij heeft zijn posi tie binnen de combinatie CDU/CSU versterkt en wordt nu ook beschouwd als een toe komstige opvolger van Kohl. Bij de SPD probeerde men de betekenis van het teleurstellen de resultaat voor de Bondsdag verkiezingen te relativeren. Schroder zei dat hij 'op meer had gehoopt, maar dit had ver wacht'. De stemming in het SPD-hoofdkwartier in Bonn was niettemin bedrukt. Op weg naar een stemlokaal bij Brcko, 35 kilometer ten noorden van Tuzla, passeert een Bosnische vrouw een NAVO-controlepost. NAVO-troe- pen zien in Bosnië toe op de naleving van het vredesakkoord. foto »ap» amel emric Deze opname van George Walla ce werd op 11 juli bij hem thuis gemaakt. Achter het bed een por tret van de heer des huizes in be tere tijden. foto ap evenveel stemmen als de libera le senator McGovern, die uit eindelijk kandidaat voor het Witte Huis zou worden. Wallace werd uitgeschakeld door een kogel die hem gedeeltelijk ver lamde. Behalve het gevoel in zijn onderlijf verdwenen langza merhand ook zijn racistische gevoelens. Tien jaar na de aanslag vroeg hij voor zijn laatste verkiezing tot gouverneur ook de stemmen van de zwarten en hij kreeg ze. Hij bood in het openbaar zijn excuses aan voor zijn racis tische verleden. In 1987 stapte hij uit de politiek. De bekeerde racist koos voor zijn afscheid de gedenkdag van dominee Martin Luther King, de vermoorde strij der voor gelijke rechten voor blank en zwart. MONGOMERY AP-ANP-AFP Meerderheid Amerikanen vindt dat president mag aanblijven WASHINGTON «JOHN WANDERS CORRESPONDENT Volgens de Amerikaanse tv-zen- der CNN en de Britse BBC over weegt het Amerikaanse Congres te onderzoeken of president Clinton moet worden afgezet. Daarbij zouden ook andere affai res dan de Lewinksy-zaak moe ten worden meegewogen. Toch lijkt het erop dat de president met de schrik vrij komt. „Laat uw partijpolitieke motieven varen." Die dringende oproep kregen de Republikeinse en De mocratische politici vrijdag mee van hun fractieleiders in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den. Het Huis zou zichzelf te schande maken als het 'in dit his torische uur' niet 'objectief zou oordelen over de misdragingen van president Clinton, luidde de boodschap. Maar toen het rapport van aanklager Kenneth Starr een maal openbaar was gemaakt, zocht iedereen in het weekeinde toch weer de eigen partijpolitieke loopgraven op. Bewijst het rapport van Starr dat Clinton niet kan aanblijven als president? „Ik acht het zeer waar schijnlijk dat dit schokkende rap port zal leiden tot de formele start van een afzettingsprocedure", oordeelde het Republikeinse Con greslid Bill McCollum, lid van de commissie voor justitie in het Huis van Afgevaardigden. „Clin ton heeft het morele gezag verlo ren om dit land te leiden. Hij moet weg", vond zijn partijgenoot Tom DeLay. Vanuit Democratische hoek klonk een ander geluid. „Dit rapport be vestigt ons vermoeden dat Kenne th Starr werd gedreven door par tijpolitieke motieven", verklaarde John Conyers, afgevaardigde voor Michigan en in de pikorde van het Huis de voornaamste Democraat in de commissie voor justitie. Zijn partijgenoot en collega David Bo- nior riep voor de NBC-camera op tot verzoening en vergiffenis. Starr had de talrijke seksuele de tails van de relatie tussen Clinton en Lewinsky wellicht beter kun nen vastleggen in de vooralsnog vertrouwelijke bijlagen bij het rap port. In het Democratische kamp klonk gisteren niet ten onrechte het verwijt dat het rapport nu over weinig anders gaat dan seks, seks en nog eens seks. Zeker, het langverwachte verslag van Starr werd met rode oortjes gelezen. Maar voor de ware 'Clin ton-haters' moet het toch enigszins een anti-climax zijn. Het leeuwendeel van de inhoud was al uitgelekt, wat veel zegt over de partijdigheid van Starrs in naam onafhankelijke team. Tot opluch ting van de Democraten maakt Starr geen melding van nieuwe, schokkende feiten. Het imago van de president is na tuurlijk onherstelbaar beschadigd. Clintons geloofwaardigheid en aanzien waren al aan diggelen. Nu alle seksuele details op straat lig gen, staat hij helemaal voor gek. Starr bouwt in zijn rapport een betoog op dat uitmondt in zware beschuldigingen. Maar in de kern draait alles om het laakbare ge drag van een man die uit alle macht een buitenechtelijke affaire verborgen tracht te houden. Het maakt 'Watergate' en 'Monicaga- te' tot twee verschillende groothe den. Hoe afkeurenswaardig ook, Clintons misdragingen zijn onver gelijkbaar met de zonden van Ri chard Nixon. Gezien de opstelling van de De mocraten lijkt het erop dat Clin ton zijn tweede termijn als presi dent mag uitdienen. Congreslid Bonior vermoedt dat het Congres Clinton wel zal berispen. „Dat het Congres geen enkele sanctie uit vaardigt tegen de president, acht ik uitgeslotenzei hij. Zo'n beris ping is pijnlijk, maar heeft staats rechtelijk geen enkel effect. Of het voor Clinton werkelijk met een sisser afloopt, hangt onder meer af van de houding van het Amerikaanse volk. Het Congres luistert zorgvuldig naar wat opi niepeilingen aangeven. Tweeder de van de bevolking vindt ook vandaag nog dat Clinton niet hoeft af te treden. Clintons eigen houding is medebepalend voor zijn politieke overlevingskansen. Zijn roekeloze avontuur met Le winsky was een grote fout. De lang volgehouden ontkenning van die relatie was een tweede fout. Zijn halfslachtige schuldbekente nis van 17 augustus een derde. Pas afgelopen vrijdag toonde hij het gezicht van de berouwvolle zondaar. In het weekeinde kon hij al de vruchten plukken van die publieke boetedoening. De tactiek van de halve ontken ning „Strikt juridisch gespro ken was er geen sprake van een seksuele relatie" is een hopelo ze. Clintons advocaten houden die tactiek nog altijd vol, omdat ze niet willen toegeven dat de presi dent meineed heeft gepleegd. Maar Clinton kan niet verder zon der de politieke steun van zijn partijgenoten. En die zullen zich van hem afkeren als hij blijft be weren dat Lewinsky seks met hem had, maar hij niet met haar. „Wie die kromme redenering volhoudt, zal ondergaan", zei de Democrati sche senator Robbert Kerrey. „Omdat ze een belediging is van onze intelligentie. Geruchten over andere liefjes van Clinton WASHINGTON ANP Matt Drudge heeft weer wat. Volgens de Amerikaanse internet-columnist heeft president Clinton met nog een andere vrouw dan Monica Lewinsky 'iets' gehad in het Witte Huis. Drudge was de man die de Lewinsky- affaire in januari aan het rollen bracht. Drudge's jongste onthulling gaat over een jaar of vijf geleden. Nadat hij met een groepje mensen was wezen joggen, zou Clinton zich met een jonge vrouw uit hel gezelschap, mogelijk een stagiaire, hebben terugge trokken in dezelfde ruimte waar hij later met Lewinsky orale seks had. Drudge komt met zijn melding terwijl de geruchten steeds hardnekkiger worden dat nog eens drie ex-min naressen van Clinton op het punt staan hun relatie met de president wereldkundig te maken Twee van hen zijn net als Lewinsky ex-stagiaires bij het Witte Huis, schrijft het Britse boulevardblad Sunday Mirror. De derde is volgens de krant een verpleegster uit Califor- MIAMI-WASHINGTON EFE-Rtr Sigarenfabrikant Traditional Cigar Co. in de Ameri kaanse stad Miami (Florida) komt met een Monica-si gaar, genoemd naar Monica Lewinsky. Dit heeft het bedrijf in het weekeinde bekend gemaakt. Er waren al weken geruchten dat president Clinton en Monica Lewinsky bij hun seksuele contacten van sigaren gebruik hadden gemaakt. Het rapport van speciaal aanklager Starr zegt daarover: „Op een gege ven moment stak de president een sigaar in mevrouw Lewinsky's vagina, waarna hij de sigaar in zijn mond stak en zei: 'Het smaakt goed'." De passage is geba seerd op de getuigenis van Lewinsky.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5