Aftrek rente weer ter discussie OnzeToplO ch Veertigduizend Koerden in De Kuip garner wil uitleg over londriaan-besluit Een adviseur is stukken goedkoper dan een E Binnenland Te rooskleurige lawaai-prognose over Schiphol 'Arts mag beroepsgeheim in sommige gevallen schenden' 2.99 0.99 8.95 9.98 6.98 3.25 4.98 3.69 2.39 4.95 lANDAG 14 SEPTEMBER 1998 j latuurbeleid niet uitgevoerd jningen Het gaat niet goed met de natuur in Nederland. De J jjjógïsche Hoofdstructuur (EHS), een aaneengesloten lint van tuurgebieden, komt minder snel tot stand dan gepland. Ook ,nthet aantal soorten planten en dieren nog steeds achteruit. it staat in de eerste Natuurbalans die het Natuurplanbureau „daag in Wageningen heeft gepresenteerd. Het Natuurplan- iu is een samenwerkingsverband tussen het Rijksinstituut /olksgezondheid en Milieu (RIVM) en de Dienst Land- invkundig Onderzoek (DLO). Het plan om een aaneengeslo- D stuk natuur te maken, de EHS, stamt uit het Natuurbeleids- jn van 1990. De bedoeling was toen om eind 1998 op papier te bben welke gronden tot de EHS zouden gaan behoren. Op dit ament is echter pas zeventig procent begrensd. Ancona: Laat vluchtelingen werken ou£. Nederland en Europa moeten asielzoekers de mogelijk- idgëven gedurende enkele maanden geld te verdienen, waar- ze weer terugkeren naar hun vaderland. Met het creëren van 'ntijdelijke status is volgens PvdA-europarlementariër Hedy üicona te voorkomen dat veel vluchtelingen na aankomst in EU de illegaliteit induiken, zoals nu vaak het geval is. Het hui- ;e Europese asielbeleid is te veel gericht op tegenhouden van ichtelingen, vindt ze. Ze is ervan overtuigd dat veel asielzoe- rsalleen maar wat geld in Europa willen verdienen, zonder er permanent te willen vestigen. Nu hebben ze alleen de (gelijkheid om zich als politiek vluchteling aan te melden. eel verarmd uranium in hangar p cterdamHet stof in Hangar 8, waar resten van de Boeing van Shebben gelegen, bevat een zeer hoge concentratie verarmd anium. Dat blijkt volgens de Stichting Visie uit onderzoek in trse laboratoria. Stofmonsters uit die hangar zouden twintig 28 keer de hoeveelheid uranium bevatten die bij eerdere ntrolemetingen zijn gevonden in onbesmette Bijlmergrond. t, «verarmde uranium is bij de verongelukte Boeing als contra- q wicht in de staart gebruikt. Het ging daarbij, zoals onlangs ,f eek, om in totaal 282 kilo. Daarvan is 152 kilo nooit terugge- iq nden. De KLM, eigenaar van de hangar, meldde dat het on- v iizoek half oktober klaar is. Ook het AMC-ziekenhuis in Am- irdam doet nog onderzoek naar de gevolgen van de ramp. [anovarende asielzoeker spoorloos fSENBij een kanotocht voor ruim veertig miderjarige asiel- ce ekers en enkele begeleiders uit Zwolle is gisteren een 17-jarige e< danese jongen spoorloos verdwenen in het water van de ||j ferijsselse vecht. De kano waarin hij met nog twee lotgenoten N! er, sloeg om bij de stuw bij Oud-Leusen. De twee konden ge- te (worden, de Sudanees verdween onder water en is nog alijd m «teruggevonden. atijn pleit voor Gemenebest-pas sterdam» Burgemeester Patijn van Amsterdam pleit voor in- eringvan een zogeheten Gemenebest-pas voor Antillianen. reagreert hiermee op de commotie die vorige week ontstond en wethouder Van der Aa het idee opperde Aritillianen die ar Nederland komen, te registreren. Staatssecretaris De Vries minkrijkszaken) stond direct afwijzend tegenover dit voorstel, lijn was geprikkeld omdat de mensen die kritiek hadden op [voorstel niet met een oplossing komen, „terwijl Amsterdam n groot probleem heeft met Antilliaanse criminelen. Het gaat leen paar honderd harde criminelen". De burgemeester ver esnaar de methode die Groot-Brittannië kent. Daar hebben ijj itten uit overzeese gebieden een ander paspoort. en Groen Links willen zo mogelijk duidelijkheid over tijdstip waarop een besluit gnomen over de aankoop het schilderij Victory Boogie igievan Piet Mondriaan. Zij ben premier Kok en minis- Zalm (financiën) daar vra- over gesteld, waag is of het demissio- eerste kabinet-Kok eind het besluit heeft genomen, et tweede kabinet-Kok op 3 istus. In het eerste geval dat in strijd zijn met eerde- uitspraken van minister l Bovendien was met de ler afgesproken dat een de- bnair kabinet een dergelijk it niet zou nemen. i-Kamerlid Lambrechts wil y nel mogelijk een chronolo- v hoverzicht van 'alle gebeur- ssen en personen die bij de J van De Nederlandsche Bank »j de aankoop van de Mon- an een rol hebben ge- ld'. Lambrechts stelt nu insultants sceptisch over rem op externe adviezen :id [erdam wilfred scholten' 'tl Kies vanavond voor ONTROERING! Liefde... Je kunt er zo wanhopig naar verlangen. Vanavond om 20.30 uur bij SBS 6. Mm DIE JLRITKT! Groen Links speelt in op hypotheekdebat in PvdA Groen Links zal bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel indienen om de aftrek van hypotheekrente gedeeltelijk af te schaffen. Het hypotheekbedrag waarover rente mag worden afgetrokken moet aan een maximum worden ge bonden, aldus woordvoerder Tom van der Lee. Groen- Links verwacht dat dit idee in goede aarde zal vallen bij een deel van de PvdA. PvdA-Kamerlid J. van Zijl verklaar de afgelopen zaterdag op een partij conferentie in Zwolle dat de discussie over de hypotheekrenteaftrek heropend moet worden. den haag gpd „Het is raar dat sociaal-demo craten niet over de hypo theekrenteaftrek durven te pra ten", stelde Van Zijl (vice-frac- tievoorzitter van PvdA in de Tweede Kamer) zaterdag op het partijcongres. „Het gaat hier om de grootste aftrekpost van het belastingstelsel. Als mensen met een modaal inkomen meer gaan verdienen, stijgen hun woonlasten omdat ze bijvoor beeld het recht op huursubsidie verliezen. Bij de rijke werkne mers dalen de woonlasten juist als ze meer gaan verdienen, omdat ze dan meer mogen af trekken." PvdA-leider Kok veegde tij dens het partijcongres van afge lopen januari nog een door het congres aangenomen amende ment over de beperking van de hypotheekrenteaftrek van tafel. „Ik vind dat Kok destijds te krampachtig gereageerd heeft", stelt Van Zijl nu. De verdeeldheid over de hy potheekrenteaftrek binnen de PvdA lijkt steeds groter te wor den. Twee andere prominente partijleden, de huidige staatsse cretarissen Rick van der Ploeg en Karin Adelmund, zorgden vlak voor de verkiezingen van 6 mei voor commotie door dit ge voelige onderwerp eveneens aan te snijden. Van der Ploeg wilde het 'excessieve gebruik van de hypotheekrente' aan banden leggen. Amelmund vond dat de uitspraak van het congres nog steeds overeind stond. Groen Links hoopt met het wetsvoorstel aansluiting te vin den bij dergelijke geluiden. Van der Lee constateert dat de hy potheekrenteaftrek niet meer zo onaantastbaar is als vroeger. Veertigduizend Koerden waren zaterdag bijeen in De Kuip. FOTO GPD JOHN HOEK voor de derde keer in enkele weken tijd vragen over deze kwestie. „Elke keer blijkt er een stukje uit de puzzel te ontbre ken. Zalm heeft echt wat uit te leggen", vindt zij. Dg Mondriaan, die tachtig miljoen gulden kostte, werd ge financierd uit een schenking van 110 miljoen van De Neder landsche Bank aan een fonds voor de aankoop van voor Ne derland belangrijke kunstwer ken. Direct na de aankoop van Victory Boogie Woogie rezen vragen of de besluitvorming rond de schenking en de aan koop van de Mondriaan wel correct zijn geweest. De Groen Links-Kamerleden Rosenmöller en Vendrik willen dat het kabinet alle relevante stukken rond de besluitvorming naar de Tweede Kamer stuurt. Beiden dringen er bij Kok en Zalm op aan hun vragen uiter lijk morgen, aan de vooravond van de algemene beschouwin gen over de Miljoenennota, te beantwoorden. rotterdam gpd Even leek het alsof Feyenoord sinds jaren weer de finale van de Europa Cup had bereikt. In een lange rij stonden zaterdag middag afgeladen bussen te wachten op een parkeerplaats in de buurt van De Kuip. Er bleek nauwelijks genoeg plaats. Vanuit het stadion schalden echter niet de vertrouwde club liederen, maar oosterse klan ken. Het Koerdisch feest was er begonnen. Een busreis van acht uur had A. Sucu ervoor over om bij de bijeenkomst aanwezig te zijn. Om vier uur 's nachts was hij met zijn familie vanuit Ham burg vertrokken. Van de onge veer veertigduizend aanwezige Koerden in het stadion was het grootste deel afkomstig uit Duitsland. Maar ook een bus uit Stockholm draaide even later het parkeerterrein op. Sucu was vooral voor de mu ziek en de sfeer naar Rotterdam gekomen. „Oude vrienden ont moeten en praten." Hij haalt zijn schouders op bij de vraag waarover zoal gesproken wordt. En dan na een lang stilzwijgen: „Eigenlijk is er natuurlijk maar één onderwerp." Hij doelde op de politieke situatie in Turkije. Het Rotterdamse CDA-raads- lid Alaattin Erdal had eerder de hoop uitgesproken dat er tij dens het feest geen politieke ui tingen zouden zijn. Dit om de Rotterdamse Turken niet te provoceren. Toch waren die ui tingen buiten en vooral in het stadion duidelijk aanwezig. Vlaggen van de PKK, de partij die strijdt voor een onafhanke lijk Koerdistan, hingen over de relingen van de tribunes. Meis jes hadden rode, gele en groene linten in hun haar gevlochten. Eén van de hoogtepunten van de bezoekers was de telefo nische redevoering van de grote leider Abdullah öcalan. Via de geluidsinstallatie van de Kuip sprak hij de Koerden bemoedi gend toe. öcalan verklaarde nog steeds voorstander te zijn van een wapenstilstand tussen de PKK en het Turkse leger. Hij be nadrukte dat de Koerden het eind augustus eenzijdig door PKK afgekondigde staakt-het- vuren niet zullen schenden, zo vertaalde één van de organisa toren de tekst van de leider. Van ongeregeldheden was geen sprake. Het ging er rustiger aan toe dan bij een gemiddelde voetbalwedstrijd. De Boer niet terug als minister wegens verlies geloofwaardigheid amsterdam anp De cijfers over de te verwachten geluidsoverlast bij de groei van Schiphol, die de oud-ministers Jorritsma (verkeer) en De Boer (milieu) begin 1998 aan de Tweede Kamer hebben ver strekt, bleken al in juni achter haald. Dat zei De Boer, nu Tweede Kamerlid voor de PvdA, gisteren in het tv-programma Buitenhof. De kwestie werd vo rige week door Groen Links aan de orde gesteld. Jorritsma en De Boer lieten de Tweede Kamer in februari en april weten dat bij een beperkte groei met 20.000 vluchten per jaar het aantal zwaar geluidsge- hinderde woningen rond Schip hol zou kunnen dalen van 15.000 naar 12.000. Ze noem den deze getallen in het debat over de verdere groei van het aantal vluchten op Schiphol. Daarbij baseerden ze zich vol gens De Boer op cijfers van de Rijksluchtvaartdienst en het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium. In het Gebruiksplan van Schiphol, dat vorige week werd gepresenteerd, bleek echter dat de overschrijdingen van de ge luidsnormen bij een groeiend Schiphol aanzienlijk hoger zul len zijn dan destijds door de twee ministers was voorspeld. Fractievoorzitter Rosenmöller van Groen Links zei vorige week daarom dat de Tweede Kamer door de bewindslieden 'op het verkeerde been is gezet'. Hij suggereerde dat de Kamer des tijds misschien niet akkoord zou zijn gegaan met de voorge stelde groei van de luchthaven als er minder optimitische cij fers waren verstrekt. „Al in de loop van mei en juni bleek dat die cijfers door de praktijk werden achterhaald", aldus De Boer gisteren. Volgens Het plan van Groen Links zal na Prinsjesdag door fractieleider Rosenmöller worden aangekon digd bij de bespreking van de begroting in de Kamer. Het ei genlijke initiatiefwetsvoorstel wil Groen Links inbrengen in de behandeling van de plannen voor een ingrijpende heivor ming van het belastingplan. Daarover zijn WD, D66 en PvdA het van de zomer eens ge worden bij de vorming van het tweede kabinet Kok. Het belas tingplan moet in 2001 worden ingevoerd. Volgend jaar begint de behandeling in de Tweede Kamer. Melkert wil niet wachten met wet-Duivesteijn zwolle anp PvdA-ffactieleider Melkert wil niet wachten met de behande ling van het wetsvoorstel-Dui- vesteijn. In het Regeerakkoord was afgesproken dat het kabinet een half jaar de tijd krijgt om een eigen wetsontwerp in te dienen, maar Melkert ziet daar voor bij nader inzien geen re den. Het wetsvoorstel van PvdA-Kamerlid Duivesteijn be oogt het kopen van woningen mogelijk te maken voor mensen met lage inkomens. In plaats van huursubsidie zouden zij een koopsubsidie moeten krij gen. Oppositiepartij CDA heeft het wetsvoorstel wel omarmd. WD en D66 zien het niet zitten. aanpak van de nieuwe plannen van het kabinet Kok-II. Het zijn er zoveel, klaagden de twee hoog ste ambtenaren op de ministeries. Ze hadden de adviseurs bij het stellen van prioriteiten hard no dig. „Tja", zegt Markensteijn spottend. „Het ligt blijkbaar allemaal iets ingewikkelder dan de schrijvers van het regeerakkoord denken." De scepsis is begrijpelijk. De laatste tien jaren is de overheid overspoeld door snelle jongens in goed zittende pakken, die gewapend met GSM en laptop de argeloze ambtenaar ongehinderd de stuipen op het lijf mogen jagen. Reorganisaties, fusies, bezuinigingen, overplaatsingen en ontslag in vrijwel alle gevallen ligt er een advies van de intussen al weer gevlogen 'deskundige' aan ten grondslag. KPMG, Berenschot, Twijnstra Gudde en al die andere bureaus zijn kind aan huis op de ministeries. Van Securitel-affaire tot Liro-archief, van Tweede Kamer tot ministerie: de experts wor den bij moeilijkheden graag en veelvuldig geraad pleegd. Het letterlijk ongrijpbare fenomeen van het organisatie-advieswezen lijkt Den Haag in de tang te hebben. De ministeries van justitie, ver keer en waterstaat en defensie zijn daarbij de koplopers. Tot nu toe zijn er geen serieuze pogingen on dernomen om tot enige regulering of beperking te komen. Ieder ministerie handelt naar eigen in zicht, duidelijke richtlijnen over wanneer en hoe 'externen' dienen te worden geraadpleegd ont breken. Toenmalig minister Dijkstal (binnenland se zaken) wilde dat de afgelopen vier jaar niet re gelen. Ook in de suggestie van Kamerleden om een eigen organisatieadviesbureau voor de over heid op te richten dat tegen kostprijs adviezen kan leveren, zag hij niets. De plotseling aangekondigde bezuinigingen overvallen het adviseurswereldje dus wel. KPMG reageert als door een wesp gestoken: „We hebben er geen behoefte aan om commentaar te leve ren." Voorzitter H. Andersson van de Raad voor Organisatie Adviseurs (ROA) doet dat wel. Naast scepsis is er begrip. „Het is goed dat de overheid bewuster en selectiever gaat opereren." Zodoen- Eerste Koffertje kostte Lieftinck 3,75 gulden den haag anp Minister Zalm zal morgen weer met Het Koffertje naar de Tweede Kamer stappen. Daar in ligt 's lands huishoudboekje, samengebonden met een oran je lint, behaaglijk in de blauw zijden voering. Het huidige Koffertje stamt uit 1964, zo staat in het onlangs versche nen Pracht en Praal op Prins jesdag van Thijs van Leeuwen. Het is een ivoorkleurig atta chémodel, vervaardigd van an tiek geitenperkament. Het idee om de Miljoenenno ta in een koffer te presenteren, zou van oud-minister Lieftinck afkomstig zijn. Vlak na de oor log stuurde hij er een ambte naar op uit op een geschikt va lies te kopen. De man slaagde voor 3,75 gulden bij een leer handel op de Laan van Meer- dervoort in Den Haag. Het eer ste Koffertje was van 'vulcanfi- ber'. Lieftinck haakte met het kof fertje in op een Britse traditie. Al sinds 1850 wordt in Groot Brittannië de begroting in een koffer gestopt. De Britse mi nister van financiën heeft on getwijfeld meer gevoel voor traditie dan de Nederlandse: hij draagt nog altijd datzelfde koffertje. Toch hechten Nederlanders zwaar aan het koffertjesge- bruik, zo is gebleken. Toen mi nister Hofstra in 1957 met een begroting in een doodordinai- re aktentas kwam aanzetten, ontstond nogal wat commotie. Studenten schonken het mi nisterie toen een koffertje. Sindsdien heeft geen minister zich nog zonder koffertje dur ven vertonen. hilversum anp-gpd Oudkerk stelt algemeen belang hoger ge buikklachten in het zieken huis was opgenomen. De 31 bolletjes werden overgedragen aan de politie, werderom zon der de naam van de patiënt vrij te geven.' Oudkerk vindt dat dat in be paalde gevallen wel mag. Hij noemde als voorbeeld een sero positieve aidspatiënt, waarvan de arts weet dat hij uitgebreide seksuele contacten heeft. Ook verwees hij naar het geval van een man die bij hem kwam om een steekwond te hechten en en passant vertelde dat hij twee anderen had neergestoken. Oudkerk pleit ervoor dat art sen zich samen met rechters en politici gaan beraden op uitzon deringen op het beroepsge heim. De PvdA'er vindt overi gens ook dat de douane moet worden voorzien van röntgen apparatuur, waardoor al bij controles de maaginhoud van verdachten kan worden gecon troleerd. Tot nu toe verbiedt de Wet op de Privacy dit soort on derzoeken. Het PvdA-Kamerlid Rob Oud kerk vindt dat artsen in sommi ge gevallen hun beroepsgeheim mogen schenden als die schen ding het algemeen belang dient. Oudkerk, die zelf huisarts is, zei dat gisteren in het radiopro gramma Met het oog op morgen. Hij reageerde op twee operaties in Rotterdam waar chirurgen bolletjes cocaïne uit de maag van een patiënt haalden. Deze artsen hebben de namen en adressen van de patiënten we gens hun beroepsgeheim niet aan de politie doorgegeven. Vorige week kreeg de Rotter damse politie 415 gram cocaïne in handen, die tijdens een ope ratie in het Dijkzigtziekenhuis uit de maag van een man was gehaald. De naam van de drugsslikker werd niet vrijgege ven. Dit weekend haalden chi rurgen in het Rotterdamse Zui derziekenhuis driehonderd gram cocaïne uit de darmen van een patiënt, die met ernsti- de oud-minister was het opti misme van beide instanties vooral gebaseerd op een toene- mend gebruik van geluidsarme re toestellen. Voor haar is die gang van zaken een belangrijke reden geweest om niet als milieu- of verkeersminister te rug te keren in het tweede kabi net Kok. „Het was de zoveelste keer dat ik als minister werd ge confronteerd met iets te opti mistische adviezen als ik het voorzichtig mag zeggen", aldus De Boer. „Op een gegeven mo ment komt er dan een eind aan je eigen geloofwaardigheid als politicus." de kan het kaf van het koren worden gescheiden, vindt hij. Alleen de beste bureaus slepen de op drachten binnen, de zwakkeren vallen af. Maar toch: „De besparingen mogen geen doel op zich zelf zijn. Dat komt de kwaliteit van de overheid niet ten goede." Oud-KPMG-vennoot R. Lapre, parttime hoogle raar gezondheidszorgbeleid aan de Erasmus Uni versiteit, vindt het prima dat de overheid een rem zet op de externe advisering. Die is de laatste ja ren erg toegenomen, vindt hij. „Bureaus worden soms te snel binnengehaald, alsof ambtenaren zelf niets kunnen. Het moet om korte, incidentele activiteiten gaan. Externe adviseurs mogen nooit het gangbare werk overnemen." Lapre verwacht niet dat de bureaus nu lijdzaam gaan afwachten hoe groot de besparing uitvalt. „Reken maar dat ze het regeerakkoord gespeld hebben op nieuw beleid. Zo snel mogelijk zullen ze hun diensten gaan aanbieden. Het is een of fensieve bedrijfstak, ze laten zich niet snel in een hoekje drukken." Witte druiven, 'Italia', kilo ,3.99 Bonus voordeel 1.00 Tomaten, 500 gram 1.69 Bonus voordeel 0.70 Zeeland's roem verse mosselen met mosselkruiden, kwaliteit royal, bak 2 kilo 12.75 Bonus voordeel 3.80 Hamlappen, kilo 17.98 Bonus voordeel 8.00 Braadworst kilo 12.50 Bonus voordeel 5.52 Cfl Snacksalades, o.a kip/kerrie-salade, bakje 250 gram 3.95 Bonus voordeel 0.70 CfiThee Engelse melange, duopak 2 x 160 gram 6.58 Bonus voordeel 1.60 Douwe Egberts Décafé snelfiltermaling pak 250 gram 4.39 Bonus voordeel 0.70 Ctt Roomboter stroopwafels, extra groot of mini's, per pak 2.99 Bonus voordeel 0.60 Listel, rouge, gris of blanc de blancs, fles 0.75 liter 7.45 Bonus voordeel 2.50 Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen. n AlMupenrurUen met een olcfcaJe (DdXXXJ) <x (Jl tenCI jndm uigegeven

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3