Dinosaurusin rally Schrijvers geven alles voor het varken WEER Leugentjes om bestwil II Viagra nieuwe partydrug MAANDAG 14 SEPTEMBER 1998 C O T A A R Miljoenen mensen in de hele wereld hebben afgelopen weekeinde een poging gewaagd op Internet het rapport te lezen dat de open bare aanklager Kenneth Starr heeft uitgebracht over president Clin ton. Ze deden dat ongetwijfeld niet om te lezen hoe vaak de leider van de vrije wereld meineed heeft gepleegd, maar om van Monica zelf te horen hoe haar seksuele relatie met de president er heeft uit gezien. Het is het onsmakelijke dieptepunt in een zaak waarvan we voorlo pig nog niet verlost zijn en die intussen ver verwijderd is geraakt van waar het ooit allemaal om begon: de dubieuze rol die Clinton en zijn vrouw in de projectontwikkeling zouden hebben gespeeld. Toen Starr daarvoor geen bewijs kon vinden, stortte hij zich in meer algemene zin op de mores van de Clintons en stuitte daarbij op het seksueel libertaire privé-leven van de president. Clintons leugentjes om bestwil zijn inmiddels een testcase geworden voor de integriteit en effectiviteit van zijn presidentschap. Wie er iets van wil begrijpen, moet zich verdiepen in de functie die het presidentschap vervult. De Verenigde Staten zijn een diep reli gieuze natie. De president is voor de meeste Amerikanen veel meer dan een politiek leider. Hij vervult in alle opzichten een voorbeeld functie, hij moet een beter mens zijn dan wie ook. Als hij daarente gen fouten maakt, publiekelijk schuld bekent en vergiffenis vraagt dan stijgt hij weer in aanzien omdat niets menselijk hem vreemd is. Door deze paradoxale praktijk zit de wereld nog zeker tot het einde van Clintons ambtstermijn met een principieel betekenisloze affai re opgescheept. Als een stagiaire zich door haar werkgever onge wenst intiem benaderd voelt en de werkgever er op kantoor en thuis over jokt, dan zijn daar immers heel andere meldpunten voor dan de best betaalde openbare aanklager van Amerika of de we reldopinie. Schokkend Alles heeft tivee kanten, maar bij het RTL4-programma 'Alles voor de kijkcijfers' liggen die wel erg ver uit elkaar. Eerst maar de goede kant: presentator Beau van Erven Dorens. Een eerste-klas corpsbal meteen loken een accent dat zelfs in Minervakringen als zwaar overdreven moeten worden beschouwd. Maar hoewel hij nog maar net bij Talkradio is weggeplukt, praat hij zo losjes en ontspannen voor de camera dat het lijkt alsof hij het medium televisie hoogstpersoonlijk heeft uitgevonden. Zo'n gezicht trekt hij er trouwens wel bij. Daarnaast bespeelt hij zijn studiopubliek met een doeltreffend heid en een zelfverzekerdheid, dat je je begint af te vragen of je hem werkelijk nog nooit op tv hebt gezien. Een natuurtalent, kortom. En anders iemand die er een razendknappe imitatie van kan neerzetten. Maar gaan we van Beau van Erven Dorens misschien nog jaren plezier hebben, van 'Alles voor de kijkcijfers' is dat niet te hopen. De titel is eerlijk, dat wel, maar verder is alles aan het program ma laf, zouteloos en uitgekauwd. 'Alles voorde kijkcijfers' is ge vuld althans, dat is de bedoelingmet hilarische, ontroeren de en schokkende tv-fragmenten. Volgens de makers van het programma zijn dat dus beelden van een ranzige striptease, seks met een dode vis, poep etende café gangers, Jomanda, een naakt gepresenteerd Duits journaal, een tornado, de laatste minuut van Swiebertje dat was wel ontroe rend trouwens en vechtpartijen bij Jerry Springer. Metals klap op de vuurpijl, volgens het lekkermakertje aan het begin van het programma tenminste, een orgasme van Linda de Mol. Wat overigens een fragment blijkt te zijn uiteen comedyse rie, waarin Linda probeert de nep-orgasme-in-het-restaurant- scène na te spelen uit de film "When Harry met Sally'. En waarbij ze voortdurend lijkt te denken: "s Kijken hoor, hoe ging dit ook al weer?' Hoe dan ook, echt schokken doen die schokkende fragmenten niet meer. En misschien is dat wel het allerschokkendste. XTC, paddo's, poppers en een lijntje coke zijn uit. Viagra is de nieuwe drug voor nachtbrakers die steeds op zoek zijn naar een nieuwe kick. De populariteit van de erectiepil in Britse nachtclubs en discotheken neemt toe onder verveelde twintigers die alle drugs al heb ben uitgeprobeerd. De kenners van de Britse dans scène denken dat het jonge pu bliek toe is aan iets nieuws. ,,De mensen zijn minder geneigd drugs als XTC te slikken, louter en alleen omdat ze die kick al kennen", aldus een redacteur van het dancetijdschrift M8 uit Glasgow.Viagra biedt een nieuwe ervaring, vooral voor mannelijke clubgangers die al les al hebben gedaan. Het is een nieuwe en nog weinig geteste drug. Dat is wat het zo aantrek kelijk maakt." Slecht weer houdt aan Zelden zijn de weersverschillen in ons land zo groot geweest als tij dens het afgelopen etmaal. Een vrijwel stationaire, trogvormige uit zakking van lagedruk veroorzaakte enorme hoeveelheden regen in het zuidwesten. In Oud Vossemeer op Tholen viel sinds gisterochtend 115 mm. Bovendien werden de drukverschillen aan de westflank van de storing dermate groot dat het in de regio Den Haag en in het West- land gistermiddag tot een noordwesterstorm kwam met windstoten tot bijna 110 kilometer per uur te Hoek van Holland. Daarentegen bleef het onder meer in de regio Leiden zo goed als windstil. Op een af stand van hemelsbreed ongeveer vijf kilometer (vliegveld Valkenburg- pier van Scheveningen) voltrok zich een overgang van nagenoeg windstilte naar windkracht 8-9. Tijdens de afgelopen nacht klaarde het in een gropt deel van onze re gio flink op hetgeen een gevoelig warmteverlies tot gevolg had. Onze man in Bloemendaal toog naar een duinvallei en mat vlak aan het aardoppervlak een temperatuur van -0,8 graad. Op 'neushoogte' ging Soesterberg onderuit naar 1,4 graad. De nachtelijke opklaringen ten spijt is er over het algemeen in onze regio tussen zaterdagavond en vanochtend veel regen gevallen. In Wassenaar viel 86 mm, in Stompwijk 51 en in Valkenburg 42 tegen slechts 15 mm op Schiphol. Over de maand als geheel staat de teller in Bloemendaal nu op zo'n 160 mm. Aan het slechte weer komt voorlopig nog geen einde. Onder invloed van een complex en omvangrijk lagedrukgebied boven Scandinavië blijft het de komende nacht en dinsdagochtend regenen en waaien. Aan de kust staat nog enige tijd een stormachtige noordwestenwind. Morgenmiddag wordt het iets vriendelijker. De naar west krimpende wind neemt af, de buiigheid taant enigszins en de zon laat zich wat vaker zien. Met maximumtemperaturen rond 14 graden blijft het ech ter te koel voor de tijd van het jaar. Ook later deze week komt er in de ze situatie maar weinig verandering. De varkens in Nederland zullen het binnen afzienbare tijd een stuk beter hebben. Dat is de stellige overtuiging van bestuurlid Hans Baaij van de Stichting Varkens in Nood. Maar de stichting is nog niet klaar met haar werk, en gaat dan ook onverdroten door met het onder de aandacht brengen van de ellendige omstandigheden van varkens in Nederland. Hans Baaij kondigde vrijdag, tijdens een feestelijke bij eenkomst ten huize van uitgeverij Contact, tal van acti viteiten aan. De opbrengst van de bloemlezing Varkens, die de stichting kreeg overhandigd door uitgever San- der Blom, komt daarbij zeer goed van pas. Het ging om een bedrag van vijftien duizend gulden. Meer dan initi atiefnemer J.J. Voskuil, schrijver van de succesvolle ro manserie Het Bureau, had verwacht. ,,Ik hoorde van morgen pas de uiteindelijke hoogte van het bedrag", al dus Voskuil. „We zijn er erg blij mee. Dit is in mijn ogen heel bijzonder. Ik kan mij niet voorstellen dat zoiets el ke dag gebeurt. Schrijvers en uitgevers werken tenslotte ook voor hun brood. Dit doet me erg veel deugd. De stichting kan het geld goed gebruiken voor de volgende acties." Voskuil kondigde aan het werk van de stichting wat meer van de zijlijn te gaan volgen. De schrijver gaat het wat rustiger aandoen met de varkens. „Ik ben 72 jaar en merk dat ik wat zuiniger met mijn tijd moet zijn. Ik wil nog schrijven. Hans Baaij doet de varkens. Dat is ook beter. Ik ben nogal voorzichtig - dat blijkt ook uit mijn boek - en rem daardoor nog wel eens initiatieven af." Zo niet Hans Baaij, die zich inmiddels omringd weet door andere varkenliefhebbers, zoals de nieuwe voor zitter, etholoog Francien de Jonge, verbonden aan de Landbouwuniversiteit. Baaij kondigde verschillende ac tiviteiten aan, zoals een derde advertentiecampagne, die gedragen zal worden door opnieuw een zeer be kend auteur. Verder wordt gewerkt aan de publicatie van drie boeken, aan het organiseren van een grote ex positie over varkens, literaire middagen en een cam pagne met uitgevers en auteurs. De combinatie schrijvers en varkens doet het goed. Voskuil is de initiatiefnemer van de actie, Koos van Zo meren deed veel voor de Stichting. De schrijvers van wie een verhaal of andere publicatie werd opgenomen in de bloemlezing Varkens, zagen af van honorarium. Overigens is de eerst oplage van drieduizend exempla ren uitverkocht en wordt een tweede druk verwacht. „Waar het om gaat is natuurlijk dat mensen ons verhaal horen", benadrukt Hans Baaij nog eens. „Dat Albert Heyn nu scharrelvlees in het assortiment heeft opgeno men is een stap. Maar je merkt toch nog vaak dat men sen niet echt het besef hebben dat ze de bio-indistrie, met alle ten hemel schreiende dingen die daar gebeu ren, in stand houden als ze varkensvlees eten. De eni gen die echt iets kunnen doen zijn de consumenten. Eerlijk vlees of geen vlees, dat is het motto." RENEE DE BORST Met een 'voorwereldlijk monster' van Londen naar Kaapstad De snelweg is taboe, maar verder mag Emst-Jan Krudop dankzij zijn speciale kenteken overal in Nederland rijden. 'Alleen het bemachtigen van dat kenteken was een avon tuur op zich'. Op 24 oktober start hij met navigator Bert-Jan van Egteren in de rally Londen-Kaapstad. foto gpd Het is een automobiel in z'n meest pure vorm. Geen toeters en bellen, maar 2800 kilogram degelijkheid. Zeven meter lang, aangedreven door twee enorme kettin gen en met een motorinhoud van 14,5 li ter. „Een voorwereldlijk monster", zoals Amsterdammer Emst-Jan Krudop (34) zelf zegt. Uit zijn mond klinkt het als een liefkozing. Dat moet ook wel, want bin nenkort rijdt hij met zijn American La France Simplex uit 1917 van Londen naar Kaapstad. Een rally van meer dan 20.000 kilometers, met Krudop aan het stuur en zijn even oude vriend Bert-Jan van Egteren als navigator. Hun automo biel is de oudste in de rally, waarin be halve zo'n 40 klassiekers ook 60 moder ne terreinwagens mee rijden. In het moderne verkeer baart de Ameri can La France Simplex uit 1917 evenveel opzien als een dinosaurus dat zou doen in de dierentuin. Tijdens een korte foto sessie in en rond Enschede wordt Emst- Jan Krudop (34) meermalen aangespro ken door geïmponeerde medewegge bruikers. Krudop - die met zijn plus fours, choker en sigaar oogt als een En gelse landlord - is het wel gewend. „Je moet altijd wel even ouwehoeren. Plot seling heeft niemand meer haast. De moderne autotechniek laat Krudop koud. Zijn eerste auto was al een oldti mer. „Kwestie van zuinigheid. Ik kon er zelf aan sleutelen." Inmiddels bezit hij maar liefst zeven klassiekers, waaronder een MG uit 1935 en een Morgan driewie ler uit 1928. Het is niet de esthetiek die hem fascineert, maar de techniek. Dat geldt zeker voor de robuuste American La France Simplex. Hij zag de wagen voor het eerst in een van de schuren op het Engelse landgoed van Ken Senior, een excentriek en gepas sioneerd verzamelaar van oldtimers. Tussen 80 antieke brandweerauto's, compleet met slangen, pompen en an der materieel, stond ook de American La France. Ooit deed 'ie dienst als 'chiefcar', waarmee de brandweercommandant zich naar de plek des onheils spoedde. Emst-Jan besloot „in een soort opwel ling" de auto te kopen en haalde 'm in het voorjaar van 1994 naar Nederland. Met de restauratie kwam hij niet veel verder, totdat in maart vorig jaar de rally Londen-Kaapstad zich aandiende. Initia tiefnemer en organisator van deze mon- stertocht is de Britse ex-rallyrijder John Brown, wiens jaarlijkse rit van Land's End naar het uiterste noordpuntje van het Schotse vasteland onder liefhebbers grote faam geniet. Krudop reed deze ral ly al twee keer (met auto's uit zijn verza meling), maar de route dwars door Groot-Brittannië mag bijna een plezier- ritje heten in vergelijking met de 'uithoudingsproef die de circa 40 klas sieke wagens en hun inzittenden tussen 24 oktober en begin december wacht. Toen Krudop naging aan welke basis eisen de auto voor de rit naar Kaapstad zou moeten voldoen ('veel bodemvrij heid, sterk en in geval van nood voor ie dereen met een lasapparaat te repare ren') kwam al snel de American La Fran ce in beeld. „Er zit maar weinig aan dat kapot kan gaan. Geen remvloeistof, geen hydrauliek, geen schokbrekers." Voor Bert-Jan van Egteren was het wel even slikken. Toen hij instemde met zijn rol als bijrijder ging hij er nog van uit dat ze voor een meer comfortabel voertuig zouden kiezen. „Maar ik hou niet zo van luxe", zegt Krudop, „ik zit liever buiten. Het lijkt me niks om in een dichte auto door Afrika te rijden." Voor de deelnemers aan de rally geldt dat ze niet alleen moeten beschikken over lef en doorzettingsvermogen, maar ook over enige financiële armslag. Alleen al het inschrijfgeld bedraagt voor twee personen een slordige 60.000 gulden, zij het dat het duo voor dat bedrag wel is verzekerd van een (comfortabel) hotel bed voor de nacht. De werkverdeling die ze overeen kwamen houdt in dat Krudop verantwoordelijk is voor de auto en dat Van Egteren sponsors zoekt om de afge sproken begroting - in totaal 170.000 gulden - te dekken. Want alleen de mo torolie wordt onderweg gratis verstrekt... Met de inschrijving voor de rally kwam de restauratie van de 'La France' uiter aard in een stroomversnelling. Een mo- torrevisiebedrijf in Zeist („Daar konden ze een krukas van twee meter aan") ont fermde zich een jaar lang over het hart van de wagen. Ernst-Jan hielp elke woensdagavond en zaterdag mee. „Ik ben onderweg ook m'n eigen monteur", verklaart hij. De wagen rijdt inmiddels als een zonne tje. Sinds april is de oud-Enschedeër be zig de opbouw te ontwerpen en te ma ken, samen met een plaatwerker 'en wat vriendjes'. Niet alleen de auto krijgt het straks zwaar te verduren („Ik weet eigen lijk nu al dat ik 'm weer aan gort zal rij den"), ook voor Krudop en Van Egteren wordt het aanpoten. Er zijn dagen dat er een kleine 1000 kilometer moet worden afgelegd. En de wagen mag dan voor z'n leeftijd 'bloedsnel' zijn („met de tand wielen die ik erin heb haalt-ie de 130") de omstandigheden zullen zich zeker in Afrika zelden lenen voor topsnelheden. „Bovendien heb je geen rem- of stuurbe krachtiging. En je moet constant gecon centreerd zijn", aldus Krudop, „want de truc van klassieke auto's rijden is vooral datje een technische hapering bespeurt voordat het misgaat." De route van de rally is al enige keren aangepast, vanwege het oorlogsgeweld in (oostelijk) Afrika. Vast staat dat voor een deel van de route immense Anton- ov-transportvliegtuigen zullen worden ingezet, vermoedelijk tussen Egypte en Oeganda. Emst-Jan Krudop is zich ervan bewust dat een geldverslindende rally door gebieden waar oorlog en honger dichtbij zijn bij anderen ethische bezwa ren kan oproepen. „Wat dat betreft ben ik blij dat er in dit geval niet zo'n media spektakel wordt aangericht als bij Parijs- Dakar." Hij verheelt niet dat het motto van de rally - 'De tocht van je leven' - hem en zijn bijrijder op het lijf is geschreven. „We hebben niet de verantwoordelijk heid voor een gezin en we kunnen het ons veroorloven.Krudop en Van Egte ren wonen in Amsterdam, maar kennen elkaar al van de middelbare school in Enschede. Bert-Jan (jurist) was al bezig een eigen bedrijf op te zetten. Emst-Jan heeft zijn baan als organisatieadviseur opgezegd en zijn appartement verhuurd. Vanuit zijn ouderlijk huis in Lonneker bereidt hij zich voor op de start van de rally. INGRID BOSMAN Slegs vir Oranjes Ik heb laatst een stevige erfenis van een oud tante gekregen. Natuurlijk wist ik wel dat de fiscus zijn deel zou opeisen, maar dat het zo bar was, verbaasde me toch. Ik kon zowat de helft wegbrengen. Zo is dat nu eenmaal bij wet geregeld. Metéén uitzondering. Het vorstenhuis betaalt in Nederland geen successierech ten Met het bedrag dat ik overhield kon ik een aanbetaling doén vooreen fraai binnenstadsappartement in Amsterdam. Omdat ik daar mijn auto voor de deur wilde parkeren, informeerde ik eerst hoe je hier een par- keervignet bemach tigt. Dat ik even moest wachten op een vergun ning, goed, daar ging ik van uit. Maar dat ik HARM HARKEMA zeven jaar op een wach tlijst kwam te staan, daar stond ik toch wel even van te kijken. Die wachttijd is overigens niet voor iedereen zo lang. Voor Oranjes is het mogelijk de regels te omzeilen. Prins Bemhard-junior kreeg direct nadat hij zich had gevestigd in de hoofdstad twee parkeervignetten: één voor zijn woont- boot aan de Amstel, één voor zijn werkplek. Dan maar een huis buiten de stad. Niet in een dodelijk saaie nieuwbouwwijk, maar ver weg van alles en iedereen. Misschien wel zelfs mid den in een beschermd natuurgebied. Een hutje op de heide r of een klein chalet in een eiken- bos, fantaseerde ik. Maar regels zijn regels in Nederland. Zoiets mag niet. Behalve als je Oranje bent. Kijk maar naar Prinses Christina. Zij liet een villa neerzetten op landgoed De Horsten in Wassenaar. Niet getreurd, dacht ik, als ik dan niet mag wonen in een natuurgebied, kan ik er in ieder geval nog wel een keertje gaan jagen. En dan bedoel ik niet met een wildtas over je schouder stappen door het kreupelhout, maar hoog ge zeten te paard met tien tallen keffende honden om je heen. Na afloop een glas stroeve Bor deaux en de vangst van de dag. Helaas, ook dat kan ik wel vergeten. Bij wet is het iedereen verboden om drijfjachten te houden, tenzij toestemming is verkregen van de provincie. En die is niet bepaald scheutig met vergunningen. Alleen de Oranjes, die hoeven slechts van tevo ren te bellen met de minister van landbouw als ze het wild op hun Kroondomeinen willen opjagen. Ik heb nu nog maar één uitzonderlijke wens. Als ik sterf, wil ik onder een zerk in een kerk worden gestopt. Voor eeuwig rusten onder een grijze steen met mijn naam uitgehouwen in statige letters. Ik heb eens wat rondgevraagd, maar wat blijkt? In Nederland is die eeuwen oude praktijk van begraven in een kerk® de Franse tijd verboden. De wet maakt af' een uitzondering voor de Oranjes, die ziel de Nieuwe Kerk van Delft kunnen laten b ten. Morgen is het Prinsjesdag. In haar Gouda Koets trekt Hare Majesteit weer door Den Haag. Onze Koningin zal vriendelijk Inch zwaaien, netzoals ze dat nog niet zo laaf, den deed in Zuid-Afrika. Hand in hand& ze met Nelson Mandela over de rode lop En Mandela maardenken dat hij naast8 blank staatshoofd liep, terwijl Beatrix tod duidelijk een andere kleur heeft. De klein oranje waaraan ze voorrechten ontleenti cle wet zijn verankerd. De Anti-Apartheid weging in Nederland heeft zich een paffl) terug met een groot feest in Paradiso opff ven. Veel te vroeg, lijkt mij. Want apartht bestaat nog. In Nederland. KEES VAN DER LINDEN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2