Italiaan Amelio wint Gouden Leeiw Hans van Egmond is de jongensdroom voorbij 1 i 9Aensentief Extra MAANDAG 14 SEPTEMBER 1998 Gaudeamus Prijs Omura en Hannan Amsterdam De Japanse Kumiko Omura en de Brit Geoffrey Hannan hebben gisteren tijdens de compositiewedstrijd in Am sterdam de Gaudeamus Prijs gewonnen. De prijs is onderdeel van de Internationcile Gaudeamus Muziekweek die van 6 tot en met 13 september plaatsvond in Amsterdam. De componiste uit Japan krijgt 5000 gulden voor haar compositie Tomography II en de Brit 5000 gulden voor zijn werk Rigmarole. Een eervolle ver melding kreeg Jamilia Jazylbekova uit Kazachstan voor de com positie Uschar. Sissi komt naar Nederland wenen Sissi komt naar Nederland. Theaterdirecteuren in ons land hebben belangstelling getoond voor de musical over de le gendarische Oostenrijkse keizerin, die precies honderd jaar gele den werd vermoord. De musical 'Elisabeth' van Grammy-win- naar Michael Kunze maakt al 5,5 jaar furore in Wenen. Een van de sterren tijdens opvoeringen in de Oostenrijkse hoofdstad was de Nederlandse Pia Douwes. Het theaterstuk begint zijn tournee in Japan en Hongarije. Ook Zweedse en Duitse theaters willen de musical in huis halen. Drie speelfilms uit de jaren vijftig met Romy Schneider in de titelrol maakten Sissi, een koosnaam voor Elisabeth, bij het grote publiek onsterfelijk. Vooral Oostenrijk herdenkt de keizerin dit jaar met een scala aan activiteiten. Peper opent Zaans Museum zaandijk» Minister Peper (Binnenlandse Zaken) heeft zaterdag in Zaandijk het Zaans Museum geopend. Het museum, dat terug blikt op de geschiedenis van de Zaanstreek, mikt op 60.000 be zoekers per jaar. Vooral de ontwikkeling van de industrie in het gebied staat centraal. Het Zaans Museum is 'hightech' ingericht. Bezoekers lopen, voorzien van koptelefoon, via zes themaplei nen door de Zaanse geschiedenis. Het auditieve systeem, uniek in Nederland, levert de geluiden bij wat de bezoeker ziet. „Bij een molen hoort het suizen van wieken, juist dat maakt de erva ring van het Zaans Museum compleet", aldus directeur K. de Jong. Het publiek wordt direct betrokken bij het aanvullen van de museumcollectie. Via een interactieve babbelbox, die gestalte krijgt in de vorm van een computer, kunnen bezoekers om ken nis vragen maar ook hun eigen kennis aan het museum doorge- Eenmalig optreden Livin Blues gouda» De oude bezetting van de vroegere populaire Haagse band Livin Blues komt voor een eenmalig optreden nog één keer bij elkaar. Dat gebeurt op vrijdag 16 oktober in sociëteit Rebel in Gouda, dat voor deze speciale gelegenheid zijn oude naam Over de Brug weer aanneemt. Het optreden vindt plaats ter gelegen heid van de cd-presentatie van de Nicko C. Band, de nieuwe band van Livin Blues-oprichter Niko Cristiansen. De oude Livin Blues bestond naast Cristiansen uit de medeoprichters John La- grand en Ted Oberg en Ceasar Zuiderwijk en Ruud Fransen. Op 16 oktober zullen ook andere oud-bandleden het podium op klimmen. CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444. PLV CHEF AD VAN KAAM071- Venetiaanse festivalbaas Felice Laudaclio kondigt ontslag aan De Gouden Leeuw, de hoofdprijs van het 55e Filmfestival van Venetië, is gisteravond toegekend aan de Italiaan Gianni Amelio voor zijn film 'Cosi Ride- vano', over twee Siciliaanse broers die naar Turijn ver huizen. De Amerikaan Warren Beatty ontving een door de festivalorganisatie toegekende Gouden Leeuw als oeuvre-prijs, maar de politieke satire 'Bulworth', waarmee hij deelnam aan de competitie, bleef onbe- kroond. Op de openings avond van het festival wa ren al oeuvre-Leeuwen toegekend aan actrice Sophia Loren en de Poolse regisseur Andrzej Wajda. venetie pieter van lierop De door Emir Kusturica ver vaardigde zigeunerkomedie 'Black Cat, White Cat', de film die algemeen getipt was als grootste kanshebber, werd afge scheept met de Zilveren Leeuw voor de beste regie. Daarmee laadde de Italiaanse juryvoorzit ter Ettore Scola de verdenking op zich te hebben geopereerd als thuisfluiter. Als beste actrice werd Cathér- ine Deneuve onderscheiden met de Coppa Volpi voor haar rol in 'Place Vendome' (van Ni cole Garcia) waarin ze de rol speelt van een ju weiiers weduwe die verstrikt raakt in een crimi nele intrige. De Coppa Volpi voor de beste acteur ging naar Sean Penn die een aan coke verslaafde Hollywood-agent speelt in de film 'Hurlyburly', door Anthony Drazan geregis seerd op basis van zijn eigen to neelstuk. De Roemeen Lucian Pintilie ontving de Speciale Jury-Prijs voor 'Terminus Paradis'. De Fransman Eric Rohmer ('Conté d'Automne') won de onder scheiding voor het beste script. Van de Argentijnse film 'La Nu- be' (Fernando Solanas) werd de muziek onderscheiden en van de Italiaanse film 'L'Albero delle Pere' (van Francesca Archibugi) de fotografie. Laatstgenoemde film kreeg tevens de Mastroian- ni-Prijs toegeschoven voor de beste acteerprestatie van een Italiaanse debutant (Niccolo Senni). En tenslotte was er nog een Medaille van De Senaat voor de Iraniër Mohsen Makh- malbaf voor 'The Silence', een film over een blind jongetje. Minstens zo veel verbazing als de 'palmars' van de jury, wekte de verklaring van Felice laudadio dat hij volgend jaar niet meer beschikbaar zal zijn om leiding te geven aan de Mostra. Toen de Biënnale van Venetië begin 1997 niet zo snel een opvolger kon vinden voor scheidend Mostra-directeur Pontecorvo, werd Felice Laudadio aangezocht als 'cura tor' voor een jaar, met een eventuele optie voor een twee de. Hij gooide meteen de knup pel in het hoenderhok door de Amerikaanse cinema te verket teren en al zijn geld te zetten op nog onbekend nieuw talent. Dit jaar voerde de 'curator' een koerswijziging van 180 gra den door en stelde hij een com petitie samen met vloed aan gevestigde nam; de Amerikanen werden w\ talrijk binnengehaald, d Italiaanse media er zelfs de van spraken. Bovi werd er voor het eerst een markt' georganiseerd, iets van de oudste vrienden festival meenden dat dit* laatste was waar 'Venetï verlegen zat. Een succesi ook niet geworden. Kennelijk had Laudadio grepen dat het presidius de Biënnale, na twee ja grilligheden van de wel a pulsieve curator, er weinj voelt het voorlopige mg om te zetten in een ben« voor langere termijn, heeft hij zijn conclusies g ken. Hetgeen de vraag op hoe het nu verder moeti wereld oudste filmfestival een paar kwesties Laudadio al te hebben dacht. Hij beveelt aan om tistieke en organisatorisd antwoordelijkheid van ha val strikt van elkaar t scheiden. Opzienbarender is zijj beveling om het systeea schaffen van een compe een jury die prijzen to „Want dat is alleen maa en arrogant. De enige c scheiding die moet bliji staan is een prijs die da publiek wordt toegekend nu is een weinig tactvol merking aan het adra voorzitter Ettore Scola e juryleden die immers e Laudadio werden uitga in Venetië 19 films tel beoordelen, om nu doon de man voor hun bezighe worden bedankt met dee king dat ze „dom en am werk hebben verricht. Ta nog wel een Italiaanse fill ben laten winnen. Noordwijkse architect wil altijd bij 'het ware gevoelkomen Als architect van kapitale villa's legt hij een grote belangstelling aan de dag voor de kle renkast van zijn opdrachtgevers. Niet zo zeer om te achterhalen of daar nu lange rokken of leren pakjes in hangen. Want kle ding in de kast zegt hem niet zo veel. Neen, die interesse is er om bij de opdrachtgevers een schokeffect te bereiken en zo door de schil van beleefdheden heen te breken. „Ik wil altijd bij het ware gevoel komen. Soms duurt dat lang, want mensen hebben de neiging zich anders voor te doen. Maar pas als ik hen ken, kan ik een huis maken dat hen past en hen omsluit als een maat kostuum. Ik word door die werkwijze vaak bevriend met ze, want ik zit even dicht op hun huid. Door stevig met elkaar in discus sie te gaan, verdiep je eikaars denkbeel den." Door deze manier van werken voelt Van Eg- mond zich als architect een vertaler van het ideeëngoed van zijn opdrachtgevers. „Ik maak geen gebouwen voor mezelf. Ik ben er trots op als bij de oplevering de huiseige naren door hun woning lopen en stellen dat zij het zelf - met hulp van de architect - hebben ontworpen. De opdrachtgevers die bij Van Egmond aankloppen zijn onder meer de Europarle mentariër Van den Broek en de ex-KLM-di- recteuren Orlandini en De Soet. John de Mol heeft tot nu toe al twee keer een villa door Van Egmond laten ontwerpen. Het is de Noordwijkse bouwmeester opgevallen dat deze rijken vooral aardig zijn. Logisch, is zijn verklaring, want deze mensen heb ben het zo ver geschopt door keihard te werken. En die instelling spreekt hem wel aan. Immers ook hij werkt zeven dagen per week en nog eens een paar avonden. Over de inrichting van de huizen van zijn opdrachtgevers zwijgt hij als het graf. Het enige wat hij kwijt wil is dat zij heel gewone mensen met heel gewone wensen zijn. En meestal gecharmeerd zijn van een eerlijke en degelijke vormgeving, die aansluit bij de omgeving. „Gouden kranen heb ik nog nooit toegepast. Trouwens prollerige en protserige huizen komen hier niet van de tekentafel." Van Egmond (nu 51 jaar) is geboren als zoon van een plateelschilder in Voorhout. Het maken van Delftsblauwe klompjes en oer-Hollandse schilderijtjes lijkt schril af te steken bij zijn huidige werkzaamheden als vernieuwend architect. Dat is schijn, stelt hij. „Mijn vader was kunstzinnig en ik kreeg eerder een potlood in mijn hand dan een luier om." Met vier zussen en vier broers was het vooral een harmonieuze jeugd, her innert hij zich. Zijn opleiding ging niet volgens de geëikte paden van middelbare school naar univer siteit. Via de 'omweg' van LTS, MTS en HTS belandde hij pas op z'n 22ste aan de uni versiteit. Achteraf denkt hij dat dit oplei dingstraject een groot voordeel is geweest. „Ik weet hoe het is om een schaaf in mijn hand te houden. Hierdoor heb ik een heel gedegen ondergrond, waarvan we op het bureau dagelijks profiteren. En toen ik uit eindelijk ging studeren, vielen alle puzzle- stukjes in elkaar. Na drie weken wist ik het zeker: dit is mijn vak, dit is wat ik wil. dit is mijn toekomst. Nu ben ik mijn jongens droom voorbij en iedere dag verbaas ik me Hans van Egmond heeft met zijn broer Ben een goedlopend architectenbureau in Noordwijk. „Zonder Ben geen bureau. Als hij stopt, kap ik ook", is zijn stellingname. Hij ontwerpt woonwijken, banken, sociale woningen en jeugdgevangenissen. Voor een huis met een 'oprijlanengevoel' kun je overigens ook goed bij Van Egmond terecht. Deze opdrachtgevers moeten, alvorens de bouwmeester een potlood oppakt, wel figuurlijk met de billen bloot. De Noordwijkse architect gaat pas met ze in zee als ze hun ware gevoel tonen. Om bij die emotie te komen gebruikt hij regelmatig trucjes. Eén ervan is het onverwachts openen van de klerenkast. „Ik verbaas me er iedere dag weer over dat ik mijn jongensdroom ver voorbij ben." i\ L Hans van Egmond bij het eerste beeld van de vorig jaar overleden Charlotte van Pallandt. „Ik stel zaken graag zwart-wit. Ik vind het wel leuk af en toe een tijdbommetje te plaatsen." foto dickhogewoning daarover en ben ik daar dankbaar voor." Door zijn jeugd kwam hij al vroeg in con tact met allerlei vormen van kunst. Litera tuur, beeldende kunst, theater, muziek en mode, ze hebben nog steeds zijn volle be langstelling. Thuis heeft hij een verzameling kunst, waaronder het allereerste beeld van de vorig jaar overleden Charlotte van Pal- landt. „Van Pallandt was een lieve gevoelige vrouw, die haar eigen weg ging. Zij zei mij het beeld elke dag te aaien: dat doe ik ook." Nog lyrischer wordt hij als hij praat over de muziek van Mahler. Vooral de achtste sym- phonie heeft zijn hart gestolen. Hij trekt een vergelijking met de architectuur. „Eerst word je volledig ondergedompeld in de mu ziek. De zindering die van de eerste acte uitgaat, is voelbaar. Plotseling wordt de mu ziek ingetogener en kun je weer even adem halen. Ik probeer dat contrast in mijn werk ook te bereiken. Uitbundigheid en ingeto genheid zijn altijd de pijlers van een mooi kunstwerk." Zijn vrouw Monica heeft in Noordwijk een interieurstudio. Het komt regelmatig voor dat zij de gebouwen van haar man inricht. „Maar ze moet zichzelf presenteren. Ik ben er geen voorstander van dat de één over de rug van de ander ergens binnenkomt. Maar zij doet het goed en ze maakt hele mooie interieurs." Voor Van Egmond zijn z'n vier kinderen van 'levensbelang'. „Eerst mijn kinderen, dan kunst, dan twintig kilometer niets en dan pas mijn werk. Werk is voor mij ook een mogelijkheid om op een goede manier met m'n kinderen om te gaan." Z'n dochter Britta, afgestudeerd aan de Rietveld Acade mie werkt in de zaak. De kans dat een zoon die momenteel architectuur studeert ook binnenkort zijn intrede doet, is groot. „Het is natuurlijk fantastisch dat je de ervaring die je in de jaren hebt opgedaan op je kin deren kunt overbrengen. We spreken de zelfde taal. We zijn allemaal doordrenkt met dezelfde liefde voor kunst." Trots laat hij verschillende maquettes van Britta zien. Zij is bezig een bankgebouw en een duinvilla te ontwerpen. De contouren van de villa verwijzen naar de elementen van het strand zoals schelpen en stukjes glas. „Zij is net als ik zeer eigenzinnig. Zij inspireert mij op dit moment, omdat ze net als de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright teruggaat naar de elementen die de natuur aanreikt." Het ligt daarom in de reden dat deze Ame rikaanse bouwmeester die als geen ander omgeving en architectuur met elkaar ver bond, zijn grote voorbeeld is. Hoe moeilij ker de randvoorwaarden, hoe mooier het gebouw wordt, is zijn stellingname. Een ge bouw zal door dat 'gevecht' altijd respect afdwingen. Door deze visie is hij een absoluut teg stander van bruusk neergezette geboi zoals het appartementencomplexm Huis ter Duin in Noordwijk. Dit geb heeft volgens hem geen aansluitingn omgeving van zee, strand en duinen, hem mag 'deze narigheid' geslooptw „Ik stel zaken graag zwart-wit. Ik vind wel leuk zo'n tijdbommetje te plaats halve veel discussie krijg je als winstp verdieping van je eigen denkbeelden, tiek op mijn werk vind ik daarom ooi het geeft hetzelfde effect." Een gebouw met een nieuwe vormge opgetrokken uit afwijkend materiaalj nog wel eens wat deining. Van Egmw heeft daar de volgende verklaring voö een gewenning wordt doorbroken, w blijkbaar het territorium aangetast.Ei soort natuurwet, die je als architect!!) accepteren en waar je je verder nietsi moet aantrekken. Wat eerst niet word accepteerd, wordt later vaak beschen Toen ik hier twintig jaar geleden deaj theek met een ronde glazen muurne te, kreeg ik kritiek. Die is nu geluwde ben er nog steeds trots op." Van Egmond wil absoluut geen trend zijn. Toen tien jaar geleden ieder zid s respecterend bedrijf een pand metw e en staal liet neerzetten, tekende hijD i' fant, een kantoorpand in Amsterdam juist opvalt door het gebruik van rodf t tuursteen en een strak ritmisch lijnes i van gevelelementen en een gepronos dak. Hij werd daarvoor genomineerd i de F.G.H. Vastgoedprijs. 1 „Maar de mooiste prijs is natuurlijk! ui het nieuwe werk dat we tot ver in 200 it ben." Zo staan momenteel woonwijk ei Ypenburg, Voorburg en Moskou enft el tel in China op stapel. Maar ook diclï ie Van Egmond actief. Vooral op Lisseb ei een groot stempel gedrukt. In Leiden e trots op de drie kantoren aan de Schj weg, te weten het complex met Gold iv lip, de Schutterspoort en het nieuwe I point gebouw van De Raad. Hij heefi I mensen in dienst, waarvan 5 jonges u tecten. li Op de vraag wat zijn mooiste gebotr )1 komt - niet onverwacht - het standa t antwoord: mijn laatste. Met als uitle n het meest recente zijn volledige gedi II goed uitstraalt. Na veel aandringen! di hij toch tussen het nieuwe kantorenj b op de hoek van de Schipholweg in h H ('prachtig lijnenspel') en de Sassen!* ji jeugdgevangenis. Het eerste mocht i kosten, het tweede is neergezet met' tl financiële middelen. Het laatste wirë i uiteindelijk. „Dit gebouw is het bewijs dat je ook I een krap budget iets moois kan mafe li Jammer van die muur eromheen, nü li ik erlangs rijd, kijk ik daar in feite dw doorheen. Wat ik heb willen bereike ia gelukt. Ondanks de muur straalt hel 8 bouw warmte uit. Misschien dat daa één jongen zich ten goede zal keren beseft dat het zinloos is om je met? tegen de buitenwereld af te zetten beter is het afzetten om te buigen ir dat zich onderscheidt van de buiten Dat laatste heb ik ook altijd gedaan-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 28