Rhijnhof licht tipje van de sluier op 'roms Night laat Valkenburg swingen Ingelaste 'Rosenkavalier' wordt triomf van jewelste Cultuur Kunst i|AANDAG 14 SEPTEMBER 1998 Escher in kunsthal voor scholieren ittfrdam De grote overzichtstentoonstelling van de kun stenaar en graficus M.C. Escher in Rotterdam is de komende [taanden op maandag speciaal open voor georganiseerd icholierenbezoek. Op die dag is de Kunsthal normaliter ge- loten. Maar omdat de Kunsthal enorme bezoekersaantallen li ferwacht, ook via scholen, is voor dit experiment gekozen, let bezoek is dan meer gespreid en het publiek heeft op de ipeningsdagen van dinsdag tot en met zondag geen last van umoerige scholierengroepen. De Kunsthal heeft voor scho en extra documentatie beschikbaar over het werk van kcher. Er is ook een kinderkunstboek over Escher beschik- iaar. Couperus in brons op het Voorhout haag Romancier Louis Couperus zal volgende maand in irons verrijzen op het Lange Voorhout, de meest voorname laan nzijn eigen Den Haag. Kees Verkade vervaardigde het beeld k: jaar de bekende foto van de schrijver in dezelfde straat. Hij leed dit in opdracht van een aantal instellingen, die het beeld chenken aan het 750-jarige Den Haag. Verkade viert dit najaar jjn veertigjarige jubileum, onder meer met een tentoonstelling an bronzen, tekeningen en zeefdrukken in Pulchri Studio aan et Voorhout (10-29 oktober). Verkade maakt een geheel nieuwe ntwikkeling door en ontwerpt nu veelal woeste beelden van li- hamen zonder ledematen. In het beeld van Couperus, burge- ïeester Deetman van den Haag zal dat op 9 oktober onthullen, al iedereen echter meteen de grote auteur herkennen, aldus •en woordvoerster van de gevers. irkade vervaardigde het beeld van Couperus naar de bekende foto Jui de schrijver in dezelfde straat. foto pr luziekworkshops bij de LVP i i ra. De Leidse Vereniging Van Popmuzikanten (LVP) biedt naf 28 september een groot aantal muziekworkshops aan. Het atom zowel beginnerscursussen als vervolgworkshops voor .is xofoon, gitaar, zang, percussie, basgitaar, wereldmuziek en ipmuziek. De meeste workshops bestaan uit twaalf lessen van iderhalf uur en kosten 140 gulden. Meer informatie bij de LVP, ts 1:071-5130984. j e Trust wint prijs Theaterfestival tSTERDAMToneelgroep De Trust heeft met haar vertolking van 11 amlet' van Shakespeare de GrotcTheaterfestivalprijs van het ederlands-Vlaams Theaterfestival gewonnen. De prijs bestaat Ja,[ teen bedrag van vijftigduizend gulden. De jury prees de „hel- :re opbouw van de productie" die werd gecombineerd met inopen en direct contact met het publiek. Eerder dit jaar won io. Ie Trust met 'Hamlet' al de Gouden Gids Publieksprijs van hon es irdduizend gulden. CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV. CHEF AD V 'Het moet hier niet gaan ruikennatuurlijk' LEIDEN AD VAN KAAM Een centimeter of tien steekt het plastic pijpje boven het zand van de begraafplaats Rhijnhof uit. Door zijn licht gebogen vorm doet het sterk denken aan een soort spreekbuis. Eentje waardoor je, nog lang na het verschei den van de dierbare, de dode in zijn graf bemoedigend kunt toespreken ('Gaat het, vader, of is het koud bene den'). In werkelijkheid dient het stuk pvc natuurlijk heel ergens anders voor. Maar dat legt de dienstdoende gra- venspecialist gaarne aan zijn gehoor uit. Twee daarvan gapen je tege moet. Dat geldt zeker voor de oude en gemetselde grafkelder die onderdeel uitmaakt van een cirkel graven, alle uit het begin van deze eeuw. Ze zijn afgedekt met enorme, massieve en dus loodzware stenen, vaak gebar sten en soms onleesbaar. „Niet meer van deze tijd", zegt Wil van der Blom, turend in de diepte. „Hartstikke duur, terwijl het ook heel lang duurt eer het lichaam in zo'n graf is vergaan, zeker wanneer ze, zoals vroeger in loden kisten werden begra ven. Af en toe komt er zo'n graf kelder vrij. Ja, die zijn te koop. Maar zoals ik zei: heel duur." Het is, voor de zevende keer al weer, Open Monumentendag en het grootste kerkhof van Lei den ontsluit voor het eerst zijn poorten voor een kijkje achter de schermen van het voormali ge landgoed Rhijnhof. De tuin daarvan werd in 1909 door de Nederlands Hervormde Ge meente aangekocht en bestemd tot kerkhof. De monumentale bomen en de fraaie waterpartij en herinneren nog aan de En gelse landschapstijl waarin de tuin oorspronkelijk is aange legd. Tegenwoordig is Rhijnhof een Algemene Begraafplaats en crematorium. In het kader van het Leidse thema Kappen en Kelders voert Wil van der Blom, in het dage lijks leven grafdelver/tuinman, de bezoekers die dag langs ver schillende soorten grafkelders. Wie daarbij in de veronderstel ling leeft dat het hier gaat om onderaardse gewelven waar de doden zijn ingemetseld of de knekels huizenhoog liggen op gestapeld, heeft het mis. Over dergelijke kelders beschikt Rhijnhof niet. Eigenlijk praten we over gewoon gaten in de grond. Proefgraf Een stukje verderop hebben zijn collega's een zogenaamd proef graf gegraven, een prototype van het keldergraf waarin Rhijn hof vanaf het jaar 2004 en na de uitbreiding richting volkstuinen, de doden wil begraven. „Door het pijpje komt zuurstof bin nen", wijst Van der Blom op wat wij aanvankelijk en abusie velijk voor een spreekbuis hiel den. „Daardoor ontbinden de lichamen sneller, met als gevolg dat we eerder kunnen schudden en de omloopsnelheid daardoor niet dikwijls de kans om jouw woonplaats te bekijken vanaf grote hoogte en deze kinderen uit Sassenheim laten die mogelijkheid dan ook niet onbenut. De torenspits van de Hervormde Kerk in de bollenplaats was in het kader van de Monumentendag opgesteld en alleen het beklim men van de trappen is op zich natuurlijk al een spannende onderneming. Ruim 850.000 mensen bezochten in den lande de talloze monumenten die waren opengesteld waarbij het Vredespaleis in Den Haag alleen al goed was voor 8.000 mensen. foto mark lamers hoog is. Dat moet wel in ons overbevolkte land. Het blauwe ding dat je in het graf ziet is een ■H De drukte op Rhijnhof betreft ditmaal niet een begrafenis, maar de Open Monumentendag. De vele bezoe kers krijgen uitleg omtrent de verschillende soorten grafkelders, zoals bijvoorbeeld over dit gemetselde graf uit het begin van deze eeuw. foto hielco kuipers koolstoffilter. Het moet hier niet gaan ruiken, natuurlijk." Dat is de druppel. De dame in het gezelschap, die de hele tijd al met een vies gezicht naar het op klinische toon uitgesproken en verder volstrekt correcte be toog van Van der Blom heeft ge luisterd, gaat bijna brakend van haar stokje en maakt zich der halve als de wiedeweerga uit de voeten. De man van Rhijnhof haalt zijn schouders op. Hij licht slechts een tipje van de sluier op, hij kan wel engere verhalen vertellen als dat moet. En dan nog: voor hem is de dood dage lijkse kost, daar moet hij zelfs van leven, nietwaar. „Goed", herneemt hij na dit intermezzo, „in Katwijk begraven ze alleen nog maar op deze manier. Daar hebben ze goede ervaringen met dit systeem." Regen Zo mooi als Rhijnhof er zater dag, onder het stralende zonne tje, bij lag, zo grauw en grijs ziet de stad er een dag later uit. De genen die gewacht hebben om de zolders, kelders en torens van een twintigtal monumenten te bekijken - en dat zijn er op nieuw velen - hebben pech. De regen komt met bakken tegelijk uit de hemel en maakt van de rondwandeling een barre en troosteloze tocht want ook pa raplu en regenkleding blijken op den duur niet bestand tegen de gestaag neergutsende water druppels. Dus bekijken veel bezoekers de raadszaal, de kamer van bur gemeester Goekoop - met de fraaie Escher aan de wand, een geschenk van het Leidsch Dag blad, staat er op - en de trouw zaal maar twee keer en jammer dat de kaartjes voor de toren al zo snel weg waren, want daar sta je tenminste hoog én droog. De meeste mensen houden het om een uur of drie wel voor ge zien. Bekijk het maar, zie je ze denken, per slot van rekening is er volgend jaar weer een Monu mentendag. Vredespaleis grote trekker van Open Monumentendag AMSTERDAM ANP Het Vredespaleis in Den Haag bleek zaterdag de grote trekker tijdens de Open Monumen tendag, die werd gehouden in 365 gemeenten. Landelijk wa ren 850.000 bezoekers afgeko men op het thema 'Steengoed! De zorg voor historische bouwmaterialen'. Geïnteresseerden konden demonstraties zien van restau rateurs, konden panden bin nen die onder handen zijn en naar tentoonstellingen over bouwmaterialen. Den Haag beleefde een top drukte met bijna 12.000 be zoekers, van wie de helft het Vredespaleis van binnen wilde zien. In Apeldoorn en Utrecht bleek de aandacht groot voor particuliere woningen, in Rot terdam deden de zogenoemde 'witte huizen' het goed en in Leiden was het thema 'kappen en kelders' leerzaam. In Amerongen, De Lier, Hel- levoetsluis en Wageningen zorgden speciale activiteiten voor kinderen voor veel aan loop. Smid maakt er een daverende happening van RECENSIE LIDY VAN DER SPEK oms Night Classic m.m.v. Valken- in Katwijkse Harmonie o.l.v. Wen- Scheepmaker en Jaap Bol, Chr. lenkoor Jubilate o.l.v. Peter Bontje, Daniël Smid, bariton en André Pou- synthesizer. l,j' lenspel, dat is het muzikale van de Rabo Proms Night sic, een (letterlijk) spette- I en knetterend concert op dorpsplein in Valkenburg, lenspel van harmonieën, solist met honderden nde, deinende luisteraars. de helft onder een para waar de andere helft van J deert, 't Is afzien, daar- op de plein in de plenzende regen, moet zelfs de onverwoest- Hrnst Daniël Smid beken- -die toch onder een aardig staat te zingen. Maar niet va eurd, de toon is gezet als I Bol onder opbollend zeil dtibbelorkest laat swingen R lappy days are here again' 'k- mn lekker jazzy tempo. Het erin. m ruim 250 personen op Podium maatvast en eens- liifdd te laten muciseren, daar je vakmanschap voor no pje is ruimschoots aanwe- Plj Bol, Scheepmaker en )e. Koor en orkest zijn uit- O' end op elkaar afgestemd, 'en cadans, swing en ritme der geheid in. En Ernst Da- Smid lijkt volledig in zijn 2fl lent. In de open lucht op .toassa goedwillende men- sev dingen, stemming maken Veel gloedvolle donker flu- decibellen is een kolfje zijn hand. n kind staat in de grote jenmenigte op z'n gemak heleboel kleurige bellen te In de open lucht op zo'n massa goedwillende mensen inzingen en stemming maken. Ernst Daniël Smid lijkt volledig in zijn element. blazen die zachtjes op de wind de grote feesttent in zweven. Dat doet het wel boven een veelstemmig 'Hallelujah' van het Christelijk Mannenkoor Ju bilate! De synthesizer van André Pouwer tovert zilveren klokjes in -'Was klingelt so herrlich' en Peter Bontje laat met Jubilate een leger Tiroler houthakkers opdraven, of iets wat daar op lijkt. Als je presentator Hans Oud water wilt geloven dan heeft het slavenkoor uit Verdis Nabucco alles te maken met voetbalsup porters. In elk geval heeft het kleine koper dat niet meespeelt in deze topper behoefte om met het gele gevaar boven hun hoofd aanstekelijk mee te dei nen. En wij worden door Smid uitgenodigd om tegen de nat tigheid en de kou maar eens foto taco van der eb lekker te gaan keten. 'Rhythm of the cosmos' onder vurige aan voering van Jaap Bol trilt onder je voeten en van 'Edelweiss' uit 'The sound of Music' maakt Smid een daverende happe ning. Voor deze keer: Valken burg hééft het! muziek RECENSIE HANS VISSER Matinee op de Vrije Zaterdag: Opera Der Rosenkavalier. Muziek: Richard Strauss. Libretto Hugo von Hofmannsthal. Solis ten: Linda Watson, Franz Hawlata, Susan Graham, Alan opie, Eva Lind e.v.a., Groot Omroepkoor en het Radio Filharmonisch o.l.v. Edo de Waart. Gehoord 12/9, Con certgebouw, Amsterdam. Uitzending: 26 september, Vara Radio 4,19 00 uur. De uitvoering van de opera 'Der Rosenkavalier', zaterdagmiddag in het Amsterdamse Concertge bouw, is een ware triomf gewor den. Niet alleen artistiek, maar ook organisatorisch. Want drie weken geleden was er van een 'Rosenkavalier' absoluut nog geen sprake en stond er nog steeds een concertante uitvoe ring van Wagners 'Tannhauser' op het programma. Het leek zo mooi: terwijl za terdag in het Amsterdamse Mu ziektheater de eerste acte van Wagners 'Götterdammerung' onder Hartmut Haenchen op toeren zou komen hadden de muren van het Concertgebouw nog moeten sidderen onder de laatste door Edo de Waart gedi rigeerde maten van dat andere Wagner-drama. Maar het liep anders. Drie maanden geleden liet de tenor Peter Seiffert, die de titelrol zou zingen, het afweten. En zijn ver vanger Jon Frederic West belde drie weken geleden af. Paniek bij de VARA. Want een gelijk waardige tenor was onvindbaar, terwijl deze 'radio-Wagner' niet mocht onderdoen voor die in het Muziektheater. Onder het motto 'liever een goed alternatief dan een twee derangs Tannhauser' werd be sloten een andere opera te brengen met waar mogelijk de zelfde solisten. 'Der Rosenkava lier' dus. Slechts een paar zan gers, onder wie Charlotte Mar- giono, werden afgezegd met de verzekering dat ze een rol zou den krijgen in een latere pro ductie. Aldus kreeg het Radio Filhar monisch Orkest pas tien dagen voor de uitvoering de bladmu ziek onder ogen. Maar ook nu bleek dat juist onder druk de grootste prestaties worden gele verd, Bevlogen spelend legde het orkest met Edo de Waart een soms adembenemend mooie basis onder een gedenk waardige uitvoering van deze opera. 'Der Rosenkavalier' beleefde zijn première in 1911 te Dres den. Een mozartiaans spel, maar met de muzikale verwor venheden van die tijd, een ope ra om van te smullen. Een even bizarre als logische mengeling van trivialiteiten en dramati sche diepgang. Dat geloofwaardig neerzetten vraagt om een topbezetting tot in de kleinste rollen. Neem die van de Italiaanse zanger in de eerste akte. Zijn verschijning geeft in nauwelijks drie minuten 'slechts' extra kleur aan het ver haal, maar de bel canto-aria die Piotr Beczala zong, behoort tot het moeilijkste in dat genre. Strauss kende zijn klassieken. Dat deze uitvoering een suc ces werd, heeft ook veel te ma ken met de ervaring van de hoofdspelers. De Amerikaanse mezzo Linda Watson, die haar Nederlandse debuut zou maken in 'Tannhauser', kon voor de Feldmarschallin teruggrijpen op voorstellingen in Praag en Düs- seldorf. Haar minnaar Octavian, een travestierol, werd gezongen door de Amerikaanse mezzo Sudan Graham. Een paar maanden geleden deed ze dat ook onder Edo de Waart, toen in Parijs. Ze beheerste de rol nog zodanig, dat ze net als de andere 'Rosenkavalier'-vetera nen geen bladmuziek nodig had en vrijwel acterend zong. Aldus kreeg deze 'Rosenkavalier' toch een bijna scenische uitvoering. Maar vooral: wat een uitstraling, wat een schitterende stem en wat kleurt hij prachtig met die van de sopraan Eva Lind die de rol van Sophia al in Wenen zong. De boertige baron Ochs, die met Sophia had willen trouwen werd magistraal neergezet door Franz Hawlata. Ook hij deed dat eerder al met De Waart. Hoe schitterend trok hij met het be roemde meeslepende walsthe- ma de 'voorstelling' naar zich toe. 'Der Rosenkavalier' kreeg zo in de derde acte een Johann Strauss-achtige allure, waarbij de muziek hem voor operette achtig schmieren behoedde. Is het een wonder dat libret tist Von Hofmannsthal vreesde dat de hierop volgende finale een anticlimax zou worden? Maar de muziek waarmee Ri chard Strauss dit komisch getin te drama besluit is hemels. De manier waarop Watson, Graham en Lind dan Strauss' favoriete terzet zingen, maakt duidelijk waarom de componist dat bij zijn begrafenis heeft la ten uitvoeren. Het afsluitende duet van Octavian en Sophia zal zonder twijfel het laatste restje spijt over het vervallen van 'Tannhauser' hebben weggeno-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27