UIT Ton Boot is boos en dan is hij op zijn best Fietsende schaatsers glibberen in Hillegom Sport GESPROKEN Emoties staan DIOK niet in de weg Saturnus glibbert naar zege MAANDAG 14 SEPTEMBER 1998997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 ER TUSSENIN Hoogleraar/journalist Harry van Wijnen in de Volkskrant: Wat Murdoch momenteel in Groot-Brittannië doet, gaat ons zeker aan. We kunnen wachten op de dag dat hij naar ons land oversteekt en Feyenoord op koopt. Idem: ,,Als Murdoch straks een lucra tief aanbod doet, denk ik niet dat Van den Herik daartegen be stand is. Feyenoord is een veel betere overname-kandidaat dan Ajax. Die club heeft een veel gro ter bestuur en zal zich weten te verzetten. Van den Herik daar entegen wordt omringd door va zallen. Paul Onkenhout in de Volks krant: „Ajax voelde zich deze week niet geroepen een rouwadvertentie te plaatsen voor Harmsen. Zelfs een minuut stilte werd woens dag voor de wedstrijd tegen AZ niet gehouden. Dat zou de am biance in het stadion hebben verstoord, verklaarde bestuurslid Heinrichs. Grover kon een man die tien jaar langde club diende, niet worden beledigd. De groot heid om een oud-voorzitter, on danks al zijn fouten, één minuut te eren en te herdenken, kon Ajax niet opbrengen. Jan Gijzen in Het Parool: „Zit er een bovengrens aan het aantal salarissen dat een trainer tegelijk kan krijgen Ik bedoel: stel dat Jorien van den Herik in de Grieks-Cypriotische wateren met zijn jacht het jacht van de voorzitter van Panelefsiniakos ramt op het moment dat Arie Haan bij Anderlecht wordt ont slagen. Dan kan het dus zijn dat ArieVederci in minder dan één seizoen bij drie clubs niets heeft gepresteerd en betaald krijgt door Feyenoord, Anderlecht én Panelefsiniakos. Idem over Haan: „Na de wedstrijd tegen Westerlo legde hij uit dat Anderlecht de tegenstander begon op te jagen, terwijl hij het nog zo had verbo den. Wat kan hij er dan aan doen dat 'zij' met 6-0 verliezen? Als leek denk je dan: liet is de taak van de trainer te zorgen dat zoiets niet meer gebeurt. Utrecht-trainer Mark Wotte in Het Parool: „Mols is bijvoorbeeld net zo goed als Cruz. Toch contiacteert Feye noord twee jaar geleden die Ar gentijn voor een godsvermogen, terwijl Mols op dat moment transfervrij was. Coureur Tom Coronel in Nieu we Revu: „Ik wil het gelijk goed doen, je krijgt niet snel een tweede kans. Hoewel: Jos Verstappen is al met z'n vierde kans bezig. Ik pegrijp niet hoe hij dat voor elkaar krijgt." Jos Verstappen in Humo: „Als ik in dezelfde situatie als Schumacher zou zitten, ram ik Villeneuve ook van de baan. Peter van Vossen in Elf: „Het is zonde van Dick Advocaat en voor de Nederlanders die daar voetballen. De Rangers ver dienen Advocaat niet. Idem, over zijn nieuwe club Feyenoord: „Ik hoef ine hier niet aan te pas sen. Het is allemaal zo vanzelf sprekend. Een heel gekke ge waarwording. Maar ik wist al tien jaar dat ik een keer bij Feye noord terecht zou komen. Idem: „Ooit is er over mij geschreven: 'Peter van Vossen denkt als een amateur'. En zo voel ik me nog. En zo moet voetbal eigenlijk ook zijn. Je moet met je hart kunnen spelen Bij een club waar je warmte voelt. Journalist Graham Hunter in Elf, als reactie op de Van Hooijdonk- en De Boertjesaf faire: „Een gemiddelde Engelse club- voorzitter heeft nog liever een le vende schorpioen in zijn broek dan een Nederlandse voetballer in zijn selectie. Coach en oud-voetballer Gor don Strachan in Elf: Van Hooijdonk is een buitenge woon hebberige man. En dat blijft hij, waar hij ook heen zal gaan. Als ik voorzitter was van de Premier League of van de FA zou ik alle clubs bijeenbrengen en hen gezamenlijk om cle 4 mil joen pond vragen die Van Hooijdonk heeft gekost. Die moet dan naar Nottingham Fo rest om die club te compenseren voor de schade die ze hebben ge leden. Opzo'n manier kunnen ze hem rustig in Nederland laten rotten. Ik word heel erg boos als spelers hun medevoetballers op zo'n manier in de steek laten. De rugbywedstrijd tussen DIOK en de Amsterdamse studenten van Ascrum werd er een van emotie. Niet omdat het wed strijdbeeld daar enige aanlei ding voor gaf, want DIOK won afgetekend met 36-0. Nee, het werd het treffen van afscheid en weerzien. Voor DIOK speel de Peter Hudson zijn laatste wedstrijd in het blauwgele shirt met zijn broer Chris als tegen stander. Later deze week ver trekt de jeugdinternational naar Newcastle voor studie en een mgbyavontuur bij de plaat selijke topclub. Maar ook was er het eerste optreden van twee 'spelers die tegen hun oude dub speelden. Oud-internatio nal en ex-DIOK'er Arjan van der Eist tegenover de Amster dammer Nick van Rens. Het is omdat Ascrum de thuiswedstrijden in het natio naal rugbycentrum in Amster dam afwerkt, waar de grasmat in prima conditie is, want an ders was de wedstrijd tegen DIOK nooit doorgegaan. De re gen was een constant storende factor, die vooral voor de Am sterdammers een extra tegen stander bleek. Terwijl DIOK weinig hinder van de natte en gladde bal ondervond, was dat voor de hoofdstedelingen een ander verhaal. Na een benutte penaltykick van Ewoud Chaud- ron probeerde Ascrum het DIOK-spel mee te spelen en dat bleek niet verstandig. De Leidse voorwaartsen vroegen alle aan dacht en konden telkens de lijn aanspelen om vervolgens heel wat meters winst te boeken. Een snelle spelhervatting van John Koelemij gaf de sterk spe lende Rogier van de Walle de kans op de eerste vijfpunter. Na hem volgden Nils Dirkse, San- der Verhoog, Chaudron en Van de Wal zelf nog een keer voor een 28-0 ruststand. In het tweede bedrijf moest het publiek het doen met een in een waterballet ontaard tref fen. Ascrum had geleerd van de eerste 20 minuten en hield het bij het ontregelen van de wed strijd. DIOK gaf geen enkele kans weg en hield het voor ge zien. Vlak voor tijd mocht uit gerekend Van Rens de enige try in de tweede helft tegen zijn oude club scoren en hij bracht de eindstand op 36-0. „Heel vreemd", noemde Van der Eist na afloop zijn weerzien met DIOK. „Als je jaren met die jongens hebt getraind en ge speeld en je krijgt vandaag zo'n wedstrijd weet je weer wat ver liezen is. Ik voel nu wat die spe lers van de andere clubs moe ten voelen als ze tegen DIOK moeten spelen en dat is klo ten." Van Rens knikte instem mend. „Ik heb vijf jaar bij As crum gespeeld en had het punt bereikt dat ik daar niets meer kon leren, tot ik de kans kreeg om voor DIOK te spelen. Het was in ieder geval wel vreemd om tegen je oude team te spe len. Het commentaar dat ik kreeg kwam hoofdzakelijk van de tribune." Bassets uit Sassenheim gaf in Den Bosch in de tweede helft de wedstrijd uit handen. Tegen Dukes was het bij rust nog 6-6, maar binnen vijf minuten na de hervatting overrompelden de Bosschenaren met 20-6 de tegenstander. Omzettingen binnen de ploeg van coach Per ry Noorderm'eer kwamen te laat en Bassets ging uiteindelijk met 37-6 onderuit. Volgens Noordermeer ontbrak het zijn ploeg in de tweede helft aan passie en vechtlust, teiwijl ook de Sassenheimse conditie te wensen over liet. Tot overmaat van ramp werd Patrick van Dorp uit het veld gestuurd. MEDEWERKER Ook in de veldhandbalcompetitie heerste Pluvius. Voor de man nen van Saturnus en tegenstander Snelwiek uit Rotterdam bete kende dat dat zij geen verheffende vertoning konden opvoeren op het spekgladde Saturn us-veld. Saturnus won: 15-14. De ploegen lieten een voorzichtig spelletje zien, waarin geduld de beslissing moest brengen. Geduld dat dan moest worden be sloten met een bekeken schot. Het kanon bij de Rotterdammers, Kees Kooy, probeerde veelvuldig de cirkel aan te spelen en dat lukte in de eerste helft, dankzij de offensieve Saturnus-dekking, redelijk (rust 6-8). Aan de andere kant verspeelde de Satumus- aanval in de eerste helft veel mogelijkheden om langszij te ko men. Gelukkig bleek Kasper Adema in het Saturnus-doel van meet af aan goed bij de les. Anders zou de inhaalrace van Satur nus in de tweede helft een onbegonnen zaak zijn geworden, De achterstand werd nu snel weggepoetst. De Snelwiek-aan- val kwam niet meer tot de afronding die voor Kasper Adema on overkomelijke problemen gaf. De felle Rotterdammers scoorden nog wel, maar Saturnus (met André van Es en Nico Mooren in de hoofdrol) produceerde meer treffers. Van Es en Mooren scoorden beiden viermaal. Rentree in basketbalcompetitie wordt onthutsende ervaring voor topcoach OPVALLEND AANWEZIG Naam: Alfons Groenendijk H( Leeftijd: 34 Beroep: profvoetballer Club: FC Utrecht Na een uur voetballen moest 'j Alfons Groenendijk de wed- li strijd FC Utrecht-Ajax verla- ten. Dat deed de inwoner van Leiderdorp met grote te- genzin, want ten slotte speel de hij tegen zijn oude club en tegen de Amsterdammers j wilde Groenendijk wat laten jj zien. Maar Groenendijk was te geblesseerd om verder te R gaan. )e Wat gebeurde er? u Jk ging een duel aan met Da - w en daarbij werd ik aan jte mfn ribben geraakt. Op pre- 2j cies dezelfde plek waar ik vori- ge week een knietje had gekre- gm." |'f' kon je niet meer verder? Jk begon de wedstrijd al met gekneusde ribben. Ademhalen ij deed na die botsing veel pijn. ]0 Bij het hoesten kwam er bloed v. mee. Dat was schrikken, want zoiets heb ik nog nooit meege- maakt. Vandaar we na afloop oaar het ziekenhuis zijn ge- tmn Wat is de schade? Jk ben helemaal onderzocht, maar ze konden niets vinden. oti het valt dus mee. Ik houd nu 0 een paar dagen rust, trainen ,[e heeft nu even geen zin. hel was een lekkere pot tegen li 'fyw- lu Met ging lekker. Eigenlijk e( tfnghet best goed. Lekker da t Mols die gelijkmaker erin het gaat goed met FC Utrecht. Met gelijkspel tegen Ajax be- H mijst dat we op de goede weg zijn Gelijkspelen tegen de hampioenskandidaat num- >gl mer één is niet zo slecht. Som- migen beweerden dat we een gemakkelijk programma pzdden. Dat kan wel zijn, maar tegen de zwakkeren moetje eerst maar eens zien te minnen, We zijn met FC Utrecht gewoon op de goede teeg." Ogenschijnlijk was er niets veranderd. De dag was als al tijd begonnen met een trimloopje door de Schoorlse dui nen. En een paar minuten voor de wedstrijd wandelde hij nog in de buitenlucht. Zoals hij altijd gewoon was in Den Bosch en Den Helder, bij gebrek aan het eigen kantoor waar hij zich in kon terugtrekken. De echte veranderin gen, concludeerde Ton Boot bij zijn rentree op de Hol landse basketbalvloer, voltrokken zich op het parket van de Apollohal. Waar Amsterdam, zijn nieuwe toekomst, werd afgeslacht (52-80) door landskampioen Den Helder. AMSTERDAM RUUD RAMLER GPD-VERSLAGGEVER „Nog nooit", brieste Boot, „heb ik mij zó vernederd gevoeld." De 57-jarige Noord-Hollandse coach is vijf jaar weggeweest. Twee seizoenen koos hij voor rust, de andere drie jaargangen maakte Boot van Oostende in België weer een gevreesde top club. Als kampioenenmaker weet hij niet beter. In Den Bosch en Den Helder, door Boot persoonlijk op de interna tionale basketbalkaart gezet, deed hij niet anders. „Maar het verleden is het verleden, een staat van dienst telt niet. Nu en in de toekomst spelen reputa ties geen rol", zei hij na een hernieuwde kennismaking met het nationale niveau. Het was een onthutsende ervaring. Uren na afloop was Boot, ge dreven gebarend en bezeten pratend als altijd, nog laaiend. Zijn stem trilde van het onbe grip dat maar niet wilde ver dwijnen. Terwijl hij in de dagen voor de ouverture voor zijn doen zo positief over de nieuwe klus had verteld. Over de pro gressie van Matthieu ten Dam, een jonge mastodont van 2.17 meter die nog geen bal kan van gen laat staan passen, maar die volgens Boot met een beetje ge duld tot een bruikbare sta in de weg kan worden gekneed. Te gen Den Helder was de massie ve center het lachertje van de vloer. En zo had de coach veel meer spelers, van wie hij het idee had dat ze zijn visie stukje bij beetje oppikten, keihard door de mand zien vallen. „Zes weken van voorbereiding zijn op slag waardeloos. Ze hebben hele maal niets begrepen van wat ik heb gezegd. Niet één keer maar misschien wel honderd keer. Op verschillende manieren. En het was echt niet de relativiteits theorie van Einstein waarover ik sprak," Ton Boot is boos en dan is hij op zijn best. Want een betere voedingsbodem dan woede be staat er voor hem niet. De afge lopen weken herhaalde hij vaak genoeg hoe veel zin hij had in het karwei bij Amsterdam. De nederlaag heeft dat gevoel eer der versterkt. „Mijn trots is ge krenkt. Als de spelers maar een beetje gevoel in hun donder hebben, zullen ze er net zo over denken. Deze nederlaag bete kent een flinke omschakeling in mijn omgang met hen. Ze zul len merken dat ik anders ben dan de mensen met wie ze in het verleden hebben gemerkt. Dat het bij mij geen speeltuin is", aldus de coach, die aankon digde dat hij ook zou bekijken waar zijn fouten in het proces zouden kunnen liggen. Boot is wel ouder maar zeker niet milder geworden. Hij vormt nog steeds het eenpersoons slo persbedrijf dat gewend is om bestaande contouren af te bre ken en daarna geheel naar ei gen inzicht nieuwbouw te ple gen. Volgens een visie die dooi de ene club eerder wordt opge pikt dan door de andere. „Am sterdam heeft veel negatieve punten. Die verrassen me geenszins. Maar wel de mate waarin. Het zegt heel veel over sommige spelers. Kennelijk heeft niet iedereen hier de be reidheid om met topsport bezig te zijn. Of misschien is het toch gewoon een kwestie van poten tie. Ze denken nu al aan winnen terwijl we daar nog helemaal niet aan toe zijn. Het gaat om bewust worden en dat proces is een kwestie van tijd. Zeker als je je hele leven, zoals hier, kenne lijk niets anders hebt gedaan dan zomaar eens een wedstrijd je winnen." Glibberen in de regen. De fietsende schaatsers hebben het als klapstuk van de wieler ronde van Hillegom niet ca deau gekregen. Na een goed uur koers dropen ze verkleumd als verzopen katjes binnen. Slechts Bart Veldkamp had het 'warm'. De 'schaats-Belg' ge bruikte zijn Haagse bluf en zijn Belgisch koersinzicht en sprong in de voorlaatste ronde weg. Hij deelde daarmee de eerste tik uit aan de Nederlandse langebaan-schaaters. En is zo'n eerste tik geen daalder waard? Ze waren er bijna allemaal in Hillegom. Slechts Marianne Timmer had zich op het aller laatste moment 'ziek' afge meld. Ook Gianni Romme, Ids Postma en Bob de Jong waren er niet. Maar zij hadden een geldig excuus. Zij vertoefden in het buitenland, waar hard wordt gewerkt aan de voorbe reiding voor een nieuw schaatsseizoen. Erik Huize bosch was er dit keer wel. Vorig jaar zou hij hebben vastgezeten iri het verkeer. Er werd toen, in Lisse, zelfs een kwartier op hem gewacht, alvorens Henk Gem- ser het pistool ter hand nam en de schaatsers wegschoot. „Ik was de weg kwijtgeraakt", pro beerde de nummer twee van de laatste Elfstedentocht zich voor de laatste maal te excuse ren." Over zijn kansen in de wedstrijd was Huizebosch voor de start kort: „Ik ben helemaal geen wielrenner. Ik heb boven dien nog een zware skeeler wedstrijd in de benen. Ik moet afwachten hoe het gaat. En die regen... Ik zal eerder in de rem men knijpen dan de rest." Drie jaar geleden werden de schaatsende fietsers toege voegd aan het wielerprogram- ma in Noordwijkerhout. Als een soort aardigheidje. Arnold Stam won. Het publiek vond het prachtig. Vorig jaar in de Poelpolder in Lisse gingen de schaatsers op herhaling. Er kwamen zelfs een kleine 7000 man op de langebaan- en ma- rathon-schaatstop af. De echte wielrenners-reden in de scha duw van hun fietsende schaats- collega's. Dit jaar was het de beurt aan Hillegom. Een flinke regenbui van dik een uur voorkwam dat toeschouwers-records werden gebroken. Maar opnieuw om zoomde veel volk, gewapend met paraplu's, de Meerlaan, Prinses Marijkestraat, Valck- slootlaan en Weerlaan. Sanex- regelaar Egbert van 't Oever, in Hillegom aandachtig toeschou wer, verwoordde het zo: „On danks de regen wilde ik dit niet Gejuich klinkt als Rintje Ritsma bij de startstreep verschijnt. Hij zoekt een paraplu om te schui len. Spijt dat hij gekomen is nu het zo regent, heeft hij niet: „Vorig jaar zat ik op Tenerife. Maar ik had gehoord dat het een leuke wedstrijd is. Ik had alleen gehoopt op droog weer, want ik ben een beetje een schijtlijster." Dan schiet burgemeester Her mans de mannen en vrouwen weg en blijkt al snel dat lang niet alle schaatsers kunnen fietsen. Vooral de sprinters Er- ben Wennemars en Jakko Jan Leeuwangh bungelen al snel achteraan. Maar het is Jan Bos, die als eerste in de remmen knijpt. „Ik heb geen gevoel meer in mijn vingers." De speaker haakt daar meteen (verkeerd) op in: „Jan, als jij de tien kilometer rijdt, heb je daar toch geen last van?" „Ja, maar ik rijd geen 10.000 meter", ant woord de sprinter Jan Bos, om vervolgens verder te gaan: „Normaliter ben ik ook wel een beetje een slechtweerrijder. Maar ik heb de verkeerde ban den meegenomen. Ik had op teletekst naar het weer geke ken. Veertig procent kans op regen, werd er voorspeld. Van daar die slicks. Maar in deze re gen ben ik kansloos", meldt Bos, die droomt van een 34'er op de 500 meter in de komen de winter. Alsof de duvel er mee speelt, volgt Erben Wennemars een ronde later zijn maatje. „Ik heb last van valangst", probeert hij als excuus. „Nee, gekheid, ik heb het koud." Speaker: „Maar Erben, er staan alleen al 3000 man speciaal voor jou langs de kant." Wennemars: „Dan ga ik toch nog een rondje verder." En hup, weg is Erben, die de koers uiteindelijk zelfs zou uit rijden. Na elf van de twintig rondjes houdt Annamarie Thomas het voor gezien: „Ik vind het wel genoeg zo." De tegenwoordig in de sp'rintploeg bivakkerende Friezin trekt een warm jack aan en verdwijnt van het parkoers. Nog twee omlopen later vindt ook Rintje Ritsma het welletjes. Druipend van de nattigheid pakt hij de bos bloemen uit de jurywagen, die hij voor de wed strijd al heeft ontvangen: „Al dat zand in je ogen. Niks voor mij." Nog ruim twee maanden en de eerste belangrijke schaatswed strijden staan op het program ma: „Die eerste wereldbeker wedstrijden kijkje een beetje de kat uit de boom. Zien hoe iedereen er voor staat," De Beer uit Lemmer maakt er geen geheim van dat het wereldre cord op de 1500 meter afpak ken van de Noor Adne Söndral hoger op zijn verlanglijstje staat, dan het behalen van de wereldtitel. Vooraan wordt strijd geleverd. Arnold Stam, Ruud Borst, Hai- co Bouma, good-old Piet Klei ne, Paul Hagendoorn en Bart Veldkamp maken de koers hard. De laatste is de enige die zich vooraan staande kan hou den tussen het marathonge- weld. Kleine probeert vier ron den voor het einde een serieu ze demarrage. Het blijkt nog te vroeg. Nadat Kathalijne Oud- hoff de wedstrijd bij de vrou wen heeft gewonnen, voor Boukje Bron en Marion Borst, knalt Veldkamp er vandoor. Niemand van de achtervolgers is bereid om de Hagenaar té gaan halen. En dus wint de schaats-Belg met twee vingers in de neus. „Jammer dat Bart wegreed", weet de nummer twee Haico Bouma. „Hij had zo snel een behoorlijk gaatje ge slagen, datje alleen nog maar tweede kon worden. Als dat dan ook lukt, is dat leuk mee genomen." En Veldkamp: „Vo rig jaar in Lisse kwam ik net te kort. In een sprint was het op nieuw spannend geworden. Gelukkig kon ik profiteren van een kleine onoplettendheid." Terwijl Veldkamp samen met Bouma en nummer drie Arnold Stam plaats neemt op het ere podium houdt hel op met rege nen. Het glibberen is afgelo pen. HUUB SNOEP» MEDEWERKER FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23