Gullit ziet weer lachende spelers Stepanovic gaat zijn eigen weg Aragoi:; zegt ne; 'Taalstrijd? La ik maar zwijge Voetbal MAANDAG 14 SEPTEMBER 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER,n Ook Tottenham praat over verkoop londen Na Manchester United - dat vorige week werd opge kocht door het bedrijf BSkyB van Rupert Murdoch - en Arsenal is óók Tottenham Hotspur in onderhandeling over een overna me. Voorzitter Alan Sugar van de Londense club uit de Premier League heeft dat zaterdag bevestigd in de kant The Indepen dent. Het concern United News en Media is in onderhandeling met de Spurs. Dat geldt ook voor ENIC (English National Invest ment Company). Dat concern heeft al een belang van 25 pro cent in Glasgow Rangers van trainer Dick Advocaat. ENIC zou zich voor 300 miljoen gulden willen inkopen bij de Spurs. Vol gens Sugar is het mogelijk dat beide bedrijven Tottenham opko pen. Overigens heeft Arsenal-manager Arséne Wenger gedreigd met opstappen als zijn club wordt verkocht. Sibon mag weg bij Ajax utrecht Gerald Sibon viel gisteren bij Ajax in tijdens het duel bij Utrecht maar dat verandert niets aan zijn uitzichtloze situatie bij de Amsterdamse club. „Hij mag weg, als er maai" geld voor hem op tafel wordt gelegd", zei trainer Morten Olsen. „We ver huren hem niet." Sibon (24), twee jaar geleden overgenomen van Roda JC, heeft bij Ajax nimmer een vaste plaats kunnen ver overen. In de pikorde van Olsen is hij momenteel achter (de ge blesseerde) Arveladze en Benni pas de derde centrumspits. On langs gaf Olsen de teleurgestelde speler in een persoonlijk ge sprek al te kennen dat aan die verdeling voorlopig niet te tornen valt. In Nederland zou Vitesse belangstelling voor de lange spits hebben getoond. Willem II: ClubCard ter discussie tilburg» Willem II overweegt om in de toekomst toeschouwers zonder ClubCard toe te laten tot de thuiswedstrijden van de club. In overleg met de Tilburgse burgemeester Stekelenburg is de ClubCard-verplichting voor het UEFA Beker-duel tegen Dina- mo Tbilisi al afgeschaft. Gezien de tegenvallende verkoop voor dat duel, tot nu toe zijn slechts 8.000 kaarten verkocht, wil Wil lem II iedereen de mogelijkheid bieden om de wedstrijd morgen te bezoeken. Volgens voorzitter Vullings bestaat er echter een reële kans dat het experiment ook in de competitie toegepast gaat worden. „Wat mij betreft kan de ClubCard-verplichting af geschaft worden bij sommige wedstrijden met een laag risico. Want laten we wel wezen, de ClubCard heeft de problemen niet opgelost." Hoogma in gedachten al bij HSV enschede» Nico Jan Hoogma wordt vandaag gepresenteerd als de laatste aankoop van de Hamburger SV. „Daar ga ik in ieder geval wel van uit, ja", aldus de 29-jarige verdediger van FC Twente gisteren. Zijn naam werd zaterdag al vaak genoemd in Hamburg, waar na de 1-1 tegen Wolfsburg werd geconcludeerd dat de verdediging heel snel versterking behoeft. ,,lk heb het du el op de Duitse teletekst gevolgd. Natuurlijk. In mijn hoofd zit ik allang bij de club." Maar het puntenverlies van zaterdag deed hem nog geen pijn. „Dat kan de zaak alleen nog maar bespoedi gen." Vandaag spreekt het bestuur van FC Twente voor de twee de keer met een delegatie uit Hamburg. „Ik ga ervan uit dat ze er uitkomen. Het zou voor mij in ieder geval heel teleurstellend zijn als de transfer nog niet rondkomt." Arsenal koopt Zweeds international londen Arsenal heeft de Zweedse middenvelder Fredrik Ljung- berg gecontracteerd. De Engelse kampioen betaalt tien miljoen gulden voor de 21-jarige international. De club van Dennis Berg kamp en Marc Overmars nam Ljungberg over van het Zweedse Halmstad. Adriaanse uit CBV-bestuur tienhoven» Co Adriaanse heeft bedankt als bestuurslid van de Coaches Betaald Voetbal, de belangenvereniging voor trainers in het profvoetbal. De oefenmeester van Willem II spuide onlangs in een brief naar medebestuursleden kritiek op de aanstelling van Rijkaard als bondscoach. Die brief lekté naar de pers. Adri aanse is daar boos over. Leo Beenhakker, voorzitter van de CBV, zegt de stap van Adriaanse te betreuren. Ook hij zette zondag avond grote vraagtekens bij de procedure die is gevolgd bij de aanstelling van Rijkaard. Beenhakker heeft er vooral moeite mee dat de KNVB Rijkaard steeds zo'n logische keuze heeft genoemd. „Wij hadden misschien ook nog wel een stuk of wat logische keuzes geweten. Let wel, ik heb niets tegen Rijkaard. Ik hoop dat hij het heel goed gaat doen." Overigens stapt niet alleen Adri aanse uit het CBV-bestuur. Han Berger kan het werk niet combi neren met zijn werkzaamheden als coach van Jong Oranje. Mager debuut Kluiven in shirt Barcelona Zesde speeldag: Beveren-Ooj J Charleroi-Standard 1-0, Moeu X 0-0, RC Genk-Aalst 2-0, f derlecht 0-3, St.Trutden-U,- C Westerlo-Lokeren 4-3, Brug;. H 1-0, Kortri|k-Gent 3-4. Stand L Westerlo 6-15, Brugge 5-13 13, RC Genk 5 -12, Moey St.Truiden 6-10, Standard 6 - 5-8, Ruud Gullit heeft zijn eer ste overwinning behaald als manager van Newcastle United. De 'Magpies' wa ren uitstekend op dreef te gen hekkensluiter Southampton, 4-0. Inter national Alan Shearer scoorde twee keer. New castle stond woensdag na het verlies tegen Aston Vil la op de voorlaatste plaats. Gullit sprak zaterdag dan ook van een 'psychologi sche zege'. Ketsbaia en Marshall maakten de ove rige goals. newcastle rtr/anp/dpa Gullit: „Eindelijk hebben we de ware Shearer weer eens gezien. Hij is voor mij heel belangrijk, zowel binnen als buiten het veld. Hij is in staat de spelers op sleeptouw te nemen met zijn enthousiasme. Voetballen kan mijn team wel, we hadden al leen een zege nodig, omdat er toch wat onrust was na die slechte reeks. Ik hoop en denk dat dit het keerpunt is. In ieder geval zag ik lachende mensen in de kleedkamer, dat was voor het eerst sinds ik hier werk. Chelsea pakte ook de eerste winst, dankzij goals van Gian- franco Zola en Gustavo Poyet werd Nottingham Forest met 2- 1 verslagen. Arsenal heeft een stroeve competitiestart. Uit bij Leicester City kwam de ploeg van Bergkamp en Overmars niet verder dan 1-1. Het Leeds United van Robert Molenaar, Jimmy Hasselbaink en Clyde Wijnhard bleef aan de Mersey- side tegen Everton steken op 0- 0. Wim Jonk was met Sheffield Wednesday succesvoller. Black burn Rovers kreeg met 3-0 klop, door Athertón, Hinchcliffe en Di Canio. Spanje Vijf Nederlanders begonnen za terdag aan de tweede competi tiewedstrijd van Barcelona. Al leen de geblesseerde Winston Bogarde ontbrak in de basis van Louis van Gaal. Barcelona won met 1-0 van Extremadura, dankzij een doelpunt van de Portugees Luis Figo. Patrick Kluivert kreeg in Nou Camp de voorkeur boven de Brazilaan Anderson en maakte zijn com petitiedebuut. Hij had een plaatsje op de Spaanse schut- terslijst moeten pakken. Bar celona sprong echter slordig met de kansen om en dat had de ploeg duur kunnen komen te staan toen Soto in de laatste mi nuut voor een leeg doel stond. Hij miste. Real Madrid won met 0-1. Het BUITENLANDSVOETBAL Patrick Kluivert kreeg in zijn eerste competitiewedstrijd voor Barcelona enkele kansen, maar scoorde niet. foto wfa Inter Milaan had het ook las tig tegen een nieuwkomer in de Serie A. De blauw-zwarten speelden 2-2 bij Cagliari, dat bij rust nog met 2-0 leidde. Invaller Ventola (voor Djorkaeff) maakte de twee doelpunten voor Inter. De duurste ploeg van de wereld, Lazio Roma.(met onder ande ren Vieri, De la Pena, Stankovic, Salas en Couto) speelde 1-1 bij Piacenza. Lazio nam in de 73ste minuut de leiding via een doel punt van het Joegoslavische ta lent Stankovic. De gelijkmaker kwam op naam van Simone In winnende doelpunt werd al in de negende minuut gemaakt en kwam op naam van Mijatovic. De Koninklijke had geluk dat ar biter Omar in de 53ste minuut een overtreding van doelman II- lgner onbestraft liet. Italië AC Milan is het seizoen hoopvol begonnen. De voormalige top- ploeg, die voor het tweede jaar op rij komende week geen Eu ropese verplichtingen heeft, won zaterdag met 3-0 van Bol ogna. Een kopbal van Olivier Bierhoff was in de 45ste minuut onhoudbaar. Vlak na de pauze maakte hij er uit een strafschop ook 2-0 van. De derde treffer kwam op naam van de Brazi liaan Leonardo. Titelverdediger Juventus won in een spectaculaire wedstrijd bij het gepromoveerde Perugia (3-4). De eerste treffer kwam in de 23ste minuut uit een vrije trap op naam van Edgar Davids. Het was 0-3 bij rust. Na de pau ze bracht de Japanse ster Naka- ta, die op het WK teleurstelde, met twee doelpunten de span ning terug. Perugia kreeg echter geen punt voor de moeite. Duitsland De crisis bij Schalke 04 duurt 'Velen vergeten dat voetbal spektakel is' athene gerard borgman gpd-verslaggever Hij zegt: „Veel mensen vergeten dat voetbal spektakel moet zijn. Negentig minuten naar coun tervoetbal kijken, daar krijg je toch hoofdpijn van?" Dragoslav Stepanovic. Een flamboyante verschijning, zowel binnen als buiten het voetbal. Nu is hij oe fenmeester van AEK Athene. Zijn levensmotto: 'Ik ga mijn ei gen weg. Altijd en overal.' Stepanovic is inmiddels 50 jaar oud. Bekend uit de tijd dat voetbal nog van de gewone jon gens was. Zaterdagavonds, vijf over zes: de Sportschau bij het eerste Duitse tv-net ARD. Met Heribert Fassbinder als presen tator en Stepanovic, alias Steppi als coach van Eintracht Frank furt ('90-'92 en '96) en Bayer Le- verkusen ('92-'95). Prachtig was het om te zien hoe die besnorde, keurig gekle de veertiger, hevig geëmotio neerd langs de lijn liep te razen. Of hoe hij tijdens persconferen ties na een wedstrijd verbaal ge hakt maakte van oersaaie, dege lijke ambtsbroeders. Steppi was cult. Saai of voorspelbaar? Dat nooit. Een beetje een gebrekkig Duits brabbelende uitvoering van Fritz Korbach dus. Steppi nu: „Die Sportschau, dat waren inderdaad mooie tij den. Ik wil niet zeggen dat ik kleurrijker ben. dan een ander, je moet ieder mens in zijn waar de laten. Maar een beetje pes ten tijdens een persconferentie, dat hoort er toch bij. Dan deelt iemand mij een tikkie uit, en geef ik er even eentje terug. Duitsland dweepte met Step pi. In 1996 lag heel Frankfurt in diepe rouw: Eintracht was gede gradeerd. Stepanovic zette een kwaliteitssigaar tussen zijn lip pen, haalde zijn schouders op en mompelde: „Lebbe geht wei- te". Het leven gaat door. Zijn Duitse uitspraak behoort nog steeds tot de standaarduitrus ting van menig Duitse cabare tier. Stepanovic is een voetballief hebber pur sang. Een 'be- sessener van Cruijff noemt hij zichzelf. „Johan weet als geen ander hoe voetbal gespeeld moet worden. Nooit zal ik de Europacup-wedstrijden tussen Barcelona en FC Bayem verge ten. Barcelona had in München met 2-1 gewonnen en speelde thuis vol op de aanval. Bayern won, via counters, met 2-0 en ging door. Maar fantastisch, dat Cruijff toch weer voor de aanval had gekozen." „Want weet je, voetbal is aan vallen. Beide teams krijgen per wedstrijd bijna altijd evenveel kansen. Het gaat er dan alleen om hoeveel je er benut. Als je op de counter speelt, krijgen beide teams minder kansen. Te genwoordig weten de mensen na een wedstrijd niet meer hoe de doelpunten tot stand zijn ge komen. Ze weten alleen de uit slag. Veel mensen, ook trainers, vergeten dat voetbal spektakel isA' Stepanovic ging als tiener naar Belgrado op jacht naar roem en glorie. De Serviër schopte het tot 36 interlands voor Joegoslavië, in 1971 was hij zelfs voetballer van het jaar in eigen land. Dienstverbanden bij OFK Bel grado, Rode Ster Belgrado, Ein tracht Frankfurt, Wormatia Worms, Manchester City (als speler) en Eintracht Frankfurt, Bayer Leverkusen en Athletic de Bilbao (als trainer) maakten hem tot een kosmopoliet, die lacht om avonturen in het bui tenland. Nu zetelt hij in Athene. „Ach, bij dat soort keuzes denk ik nooit zo lang na. Zolang het maar een topclub is en niet de nummer acht of tien van een land. AEK is een mooie club. Als het mij hier niet meer bevalt, dan kan ik elk moment weg. Want ik ga altijd mijn eigen weg. Over mijn toekomst is slechts één ding zeker: dat die ligt in het voetbal." Stepanovic is ook een levens genieter van het zuiverste wa ter. En minnaar van de betere levensstandaard. Hij woont in een prachtig huis, draagt keuri ge maatpakken, is altijd goed gesoigneerd, en onder zijn grij zende snor bungelt steevast een sigaar tussen zijn lippen. „Weet je dat de beste sigaren uit Ne derland komen?" Het leven lacht hem zichtbaar toe, ook in Athene. „Grieken hebben dezelfde levenshouding als Joegoslaven. Ze genieten van het leven, zoeken altijd de ge zelligheid." Stepanovic is wars van sterallures en hoogmoeds waanzin. Eens een volksjongen, altijd een volksjongen. In zijn eerste jaren als trainer, bij Duit se amateurclubjes en later bij het grote Eintracht, bestierde Stepanovic met zijn vrouw zelfs voorlopig voort. De Kö- nigsblauen kwamen ook zater dag in de thuiswedstrijd tegen FC Nümberg niet tot winst (2-2) en hebben nog maar vier pun ten. René Eijkelkamp maakte een treffer voor de ploeg van de onder vuur liggende trainer Huub Stevens. Werder Bremen pakte op de vierde speeldag van de Bundes- liga tegen Bayer Leverkusen z'n eerste puntje, 2-2, onder meer door een strafschop van Lody Roembiak. Werder leek op de eerste zege van het seizoen af te gaan. Na de penalty van Roem biak, zette Frings de ploeg op voorsprong. Maar in de laatste minuut tekende Rink de gelijk maker aan. Koploper Bayern München maakte geen fout bij Freiburg, 2-0. Strunz en Eiber scoorden. Landskampioen Kaiserslautern won moeizaam met 4-3 van Hertha BSC. Hansa Rostock klopte MSV Duisburg met 3-0. Hamburger SV speelde gelijk te gen VfL Wolfsburg 1 -1 België Arie Haan kan voorlopig weer even opgelucht adem halen. De trainer, wiens positie bij An- derlecht hevig ter discusie staat na een dramatische competitie start, boekte een belangrijke overwinning (3-0) tegen Germi nal Ekeren. Doll en Iachtchouk (twee keer) maakten de treffers. Gaston Taument was gepas seerd en zal voorlopig ook niet terugkeren in het elftal, zo kreeg hij van Haan te horen. Westerlo is na zes speeldagen de nieuwe koploper. In het ei gen stadion het Kuipke boekte de ploeg een spectaculaire 4-3 zege op Lokeren. De fans keken hun ogen uit naar twee offen sieve teams, die elkaar harts tochtelijk bestreden. Westerlo staat twee punten voor op Lokeren en Club Brug ge, dat Harelbeke met 1-0 ver sloeg. Dè Litouwer Jankauskas schonk de club van trainer Eric Gerets met een goal de magere zege. Beveren vloerde Oostende met 5-0, onder meer dankzij twee doelpunten van Leidenaar Remco Torken. De spits knalde veen vrije trap binnen en rea geerde goed na een afgeketst schot van Luigi. Schotland Koploper Glasgow Rangers heeft zaterdag opnieuw twee punten verspeeld. De club van trainer Dick Advocaat bleef op 0-0 steken bij Dundee United. De nummer twee van de rang lijst, stadgenoot en aartsrivaal Celtic, speelde eveneens gelijk. Regi Blinker maakte er in de 29ste minuut 1-0 van. Na rust scoorde Vareille 1-1. Vierde speeldag: Freiburg-Bay HSV-Wolfsburg 1-1, Rostock-. 0, Kaisersl.-Hertha BSC 4-3, Wt Nürnberg 2-2, Bremen-Lc-vei, op Dortmund-Bochum 0-1. Stand Bayern M. 4-12, Kaisersl. 4-? Stuttgart 4-7, 1860 Münch 4-1 ie 4 -6, Bochum 4-6, Hertha BSCi m I Vijfde speeldag: Aston V Charlton A-Derby C. 1-2, Chelj f?V ham 2-1, Everton-Leeds 0-0, L-sp: senal 1-1, Man.United-Coventri castle-Southampt 4-0, Shell,# burn 3-0, West Ham-Liverpool; ham-Middlesbr. 0-3. Stand Aston Villa Liverpool Derby C. Man. United Middlesbr. Wimbledon West Ham Arsenal Sheff. Wed. ;e< 5-9 Chelsea 5-9 Charlie:,. 4-8 Newcdili le 5-8 Leicester 5-8 Everton 5-8 Blackbur 5-7 Covenln- - 5-6 Southam Eerste speeldag: AC Milan-B; Fiorentina-Empoli 2-0, Parm» 0, Roma-Salernit. 3-1, Udim 2-2, Bari-Venezia 1-0, Cag Perugia-Juventus 3-4, Piacens AC Milan Fiorentina Juventus 1-3 Lazio 1-3 Piacenifï 1-3 Parma 1-3 Vicenza 1-3 Perugia 1-1 Venezia 1-1 Salermt g 1-1 Empoli 1-1 T Vijfde speeldag: Hearts-Dundei deen-Motherwell 1-1, Celtic-Kil 1, Johnstone-Dunferml 1-1, Rangers 0-0. Stand aan ko| 10, Celtic 5-8, Kilmarnock 5-jllI 5-8, Motherwell 5-8, Hearts ferml. 5-6, Johnstone 5-5. Tweede speeldag: Bilbao-San Atl.Madrid-Salamanca 2-0, if "tremad. 1-0, Deportivo-Valenc tis-Zaragoza 1-3, Vallaclolid-R 1 Tenerife-Sociedad 2-2, VillanTll 1, Mallorca-Espariyol 2-0, 01 n 1-0. Stand aan kop: R. Madn: goza 2-6, Mallorca 2-4, Ovie: 'al celona 2-4, Deportivo 2-4, At! Bilbao 2-3. Luis Aragones heeft d ding om bondscoach Spaanse voetbalploeg den afgewezen. De trainer gaf geen motive; zijn besluit. De bond w gones hebben als vera Javier Clemente, die eew week aftrad. Mogelijk\i gones niet werken me nersstaf van Clemente11 intact bleef. Clemente voorzitter Villar en alle1 komen uit Baskenlani nes uit Madrid. Kansrij daat is nu Jose Antora cho. Gaston Taument: AEK-aanvaller Demis Nikolaidis wordt tegen Ferencvaros onderuit gehaald. De ploeg plaatste zich tegen de Turken voor de eerste ronde van de UEFA-cup. Coach Stepanovic heeft het bij de Grieken n^ar zijn zin. „Grieken hebben dezelfde levenshouding als Joegoslaven." foto ap een café in Frankfurt. Die wilde hoogtijdagen zijn voorbij. Ook Stepanovic kan niet leven langs de tijd. Zijn haardos vergrijst. Waarom hangt er geen sigaar in zijn mondhoek? „Overal waar je komt hebben ze tegenwoordig van die rookverboden, 's Avonds, na het eten, dan ver wen ik mezelf. Dan neem ik een sigaar van een halve meter en paf ik net zolang tot-ie helemaal op is." brussel gusbert spierenburg gpd-verslaggever Een jaar geleden vertrok Gaston Taument van Feyenoord naar Benfica. Het avontuur werd een fiasco. Na zeven maanden werd hij alweer verkocht aan het kwakkelende Anderlecht. In middels lijkt Arie Haan hem voor langere tijd naar de reser vebank te hebben verwezen. Je hebt van trainer Haan me de de schuld gekregen van de af gang tegen Westerlo (6-0)? „De eerste vier wedstrijden stond ik in de basis. Duidelijk was dat het elftal niet draaide. Ook ik speelde niet lekker. Ik moest dat lezen en horen. Met Haan had ik vóór de wedstrijd tegen Brugge een gesprek. Hij vond het beter om mij niet op te stellen. Hij wilde mij in be scherming nemen, zei hij." Volgens de voetbaljournalisten in België ben je over je hoogte punt heen. „Ik over mijn hoogtepunt heen? Ik ben pas 27. Ik heb juist het gevoel dat mijn beste jaren nog moeten komen. Alles staat of valt met prestaties. Bij An derlecht is het moeilijk die op dit moment te leveren." De selectie zou ten onder gaan aan een taalstrijd, uitgevochten door drie kampen: het Neder landstalige, het Franstalige en het buitenlandse. „Een taalstrijd? Laat ik daar maar over zwijgen. Dat lijkt me verstandiger." Vorig jaar juli maakte je de overstap van Feyenoord naar Benfica. Zeven maanden later verhuisde je alweer naar An derlecht, het lijkt ew weinig gelukkige kern 1 in Lissabon, een drei$ ,c lukking in Brussel. een tikje zorgvuldiger andere club moeten u< zocht? „Achteraf, kun je zeil£ ikmisschien bij moeten blijven. Maai jaar Feyenoord wild eens iets anders. Bij Be J£ te het niet omdat ik b ner, Souness, niet hele 'j' zelf kon zijn. Ik hoefde per se weg. Wat vem dat ik er steeds op ra moest wachten en df!1 ken niet werden nage was blij dat Rob Jan zaakwaarnemer, ra derlecht op de proppfl Je hebt in het verledt - dingen van onder flj PSV, Borussia Dortmil I tic laten lopen. Nu zitJ sel, vergidsd op de bd een club in degradatie' „Zo rampzalig alsni derlecht heb ik het ee - gemaakt met Feyenoo seizoen 1989/'90. Hei groot drama. Voor keer in de geschieden voor Feyenoord degra< de eerste zeven werd er niet één de thuiswedstrijd tege kwamen, bij een 0- stand, de supporters veld op." Het is voor jou niet dat Haan het slachtd j van de crisis bij Ad j komt daar dan wel Ia leen te staan. „Voor mij is het bd dat ik in mezelf blijf f weet dat ik het kan."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18