>PORT Rafter nog lang niet opgebrand Ichte wil om te winnen er nog niet bij ARC Favorieten Van Nes en Van Dishoeck blij met zilver JANDAG 14 SEPTEMBER 1998 ^broeders De Boer mee naar Zagreb gffFROAM» Frank en Ronald de Boer behoren tot de grote selec- waarmee Ajax vandaag afreist naar Zagreb voor het eerste iel in de Champions League tegen Croatia. Trainer Olsen enit 25 spelers mee naar Kroatië, onder wie ook het gebles- erde trio Arveladze, Kinkladze en Sier. Of er een kans bestaat nde gebroeders De Boer woensdag al terugkeren in de Ajax- oeg? „Niets is uitgesloten", zei Olsen gisteren. Na de oplossing nhet conflict tussen de De Boers en Ajax had Olsen zich nog ihet standpunt gesteld dat de lang inactieve spelers nog ikele weken' nodig zouden hebben. oncurrentie voor Murdoch De financiële slag om Manchester United lijkt nog niet slist. Het Britse tv-station ITN maakte gisteren bekend dat er nnieuwe en nog onbekende gegadigde is om de Engelse top- ibover te nemen. Namens de 'mysterieuze' klant heeft de nerikaanse investeringsbank Salomon Smith Barney om infor- atie gevraagd bij de financiële adviseurs van ManUnited. Het juvvs over een tweede kandidaatkoper volgt op een uitspraak nclubvoorzitter Martin Edwards. Hij liet in het weekeinde we idat het bestuur blijft openstaan voor een concurrerend bod ide club. loah stopt als bondscoach ijs. Yannick Noah (38) stopt als coach van het Franse Davis- p-(mannen) en het Federation Cup-tennisteam (vrouwen), loud-prof leidt de mannenequipe nog van 25 tot en met 27 piember tijdens de wedstrijd in en tegen Israël, maar vertrekt ima naar de Verenigde Staten. Sinds zijn verhuizing naar ivYork vindt Noah dat hij te weinig tijd heeft voor het (hen. Onder zijn leiding wonnen de Franse mannen in 1991 1996 de Davis Cup. De vrouwen veroverden vorig jaar met mde Federation Cup. ierhoff Duits voetballer van het jaar 18ENBERG Aanvaller Oliver Bierhoff is gekozen tot Duits voet- Ier van het seizoen 1997/1998. De 30-jarige spits van AC lan kreeg van de 1055 Duitse sportjournalisten 501 stemmen, «voetbalblad Kicker had de verkiezing georganiseerd. Lothar Ithaus (Bayern München) eindigde als tweede met 196 stem- n; Olaf Marshall (FC Kaiserslautern) werd derde met 107 mmen. Bierhoff neemt de titel over van Jürgen Kohier (Borus- Dortmund), die dit keer vijfde werd. llrich doet niet mee aan WK >£mburg De Duitser Jan Ullrich doet niet mee aan het WK Irennen, van 7 tot 11 oktober in Valkenburg. De arts van het kcomteam gaf zondag in Karlsruhe medische redenen op irde afmelding van de 24-jarige Tourwinnaar van 1997. „De iespezen van Ullrich zijn sinds de afgelopen Tour de France «ontstoken. De blessure is de afgelopen weken wat verslech- i Rust is het beste medicijn", aldus de arts. Ook vorig jaar td Ullrich niet mee aan het WK. Land- en teamgenoot Erik iel maakte enkele weken geleden al bekend niet in Valken gte starten. mman verliest van Kasparov tc. Jan Timman heeft in Praag de oefentweekamp tegen we ikampioen Gaiy Kasparov met 4-2 verloren. De laatste twee ojen van de zes matches omvattende strijd eindigden in het tkeinde in remise. Kasparov verdiende 130.000 gulden, Tim- in ontving 70.000 gulden. De uitslag in de match was op basis ide onderlinge ratingverschillen verwacht, zodat Timman npunten op de wereldranglijst verliest. Hij heeft nu twee we- iiust voordat op 26 september in Elista (Kalmukkië) de aakolympiade begint. Titelverdediger wint US Open in Australisch onderonsje Enig idee hoe belangrijk de finale van de US Open in de Verenigde Staten is? Hij begon een half uur later omdat de tv-zender CBS nog niet klaar was met het overzicht van een middagje American Football. Daarom moesten Patrick Rafter, Mark Philippoussis en 20.447 toeschou wers maar even wachten. Daarna won Patrick Rafter met 6-3 3-6 6-2 en 6-0 van zijn landgenoot Mark Philippous- NEW YORK RENE VAN HATTUM GPD-VERSLAGGEVER Dat nieuws zal vandaag in de Amerikaanse kranten ergens binnenin staan. Het Amerikaan se footballseizoen is namelijk net begonnen. Bovendien sloeg Sammy Sosa gisteren zijn 62ste homerun van dit seizoen. Dat soort zaken ontketent een na tionale gekte in het honkbal- maffe Amerika. Derde reden waarom de ontknoping van de US Open geen al te belangrijk nieuws is in de VS: Pete Sam pras deed niet meer mee en daardoor was het een puur Australische finale. Dat gebeur de in 1970 voor het laatst, toen Ken Rosewall en Tony Roche uitmaakten wie de titel zou winnen. Toch deed Patrick Rafter gis teren iets dat weinigen voor hem deden. Zelfs Pete Sampras niet, de man die hij zaterdag in vijf sets versloeg en die in New York op jacht was gegaan naar zijn vijfde US Open-titel en het record van twaalf Grand Slam- titels van Roy Emerson. Rafter werd de eerste speler sinds Ivan Lendl die in de 'American sum mer', zoals de weken tussen Wimbledon en de US Open be kend staan, twee toernooien won en daarna ook de US Open. Lendl presteerde dat in 1987. Alle andere mannen die sindsdien als slokops langs de Amerikaanse hardcourt-toer- nooien toerden, waren opge brand als ze eenmaal in New York kwamen. De 25-jarige Australiër toonde zelfs in het slotweekeinde nog een keer aan dat zijn atletische lijf bergen kan verzetten. Philip poussis (21) kon na zijn halve fi nale tegen Carlos Moya zater dagmiddag om twee uur al met de benen omhoog gaan liggen. Patrick Rafter stond zaterdag avond om zeven uur nog op de baan. Hij ging de avond voor de finale slapen met dik drie uur tennis in de benen tegen de nummer één van de wereld. Toch was het niet vreemd dat Rafter zijn titel in New York met succes verdedigde. Op papier was hij de man die wel moest winnen. De eerste helft van dit jaar was hij helemaal de weg kwijt was en kon hij nauwelijks een wedstrijd winnen. Maar half juni in Rosmalen kreeg hij een fax van de Australische Davis- cup-coaches Roche en New- combe. Zij schreven de kam pioen van de US Open van vorig jaar dat hij gewoon lekker moest gaan tennissen en zich om de buitenwacht niet druk moest maken. Hij moest de druk, die de titel van vorig jaar met zich meebracht maar eens afgooien. Het spelletje ging toch om lol hebben, schreven Roche en Newcombe. Rafter knoopte die wijze les in zijn oren en ging met de week beter spelen. Hij kwam daardoor niet al leen als titelverdediger naar New York, maar verloor afgelo pen maanden van niet één top tien speler. Zeven keer trof hij een collega uit de elite, steeds won hij. Sinds Wimbledon speelde hij 26 wedstrijden, daarvan won hij er 24. Rafter ging de strijd met zijn boomlange, knalhard serveren de landgenoot gisteren met maar één gedachte in. „Ik kan niet veel meer doen dan zoveel mogelijk van die opslagen tegen zien te houden en hem zoveel mogelijk laten spelen." Zo ging het precies. De onervarenheid van Philip poussis, die zijn eerste Grand Slam-finale speelde, hielp Raf ter ook. De één na hardste ser veerder van alle tennissers (al leen Rusedski sloeg ooit een service harder) sloeg dertien dubbele fouten. Toen hij bij 5-3 in de tweede set voor de set ser- Patrick Rafter is blij met zijn tweede US Open-titel. De Australiër versloeg ii lippoussis in vier sets. veerde, sloeg hij er drie op rij. Die game en set won hij nog wel, maar illustratief voor zijn hele spel beëindigde Philip poussis de finale met twee fou tieve opslagen. Het kanon uit Melbourne ha perde in de finale liefst zes ga mes en hele toernooi zeventien keer. Rafter verprutste tot de fi nale maar zes keer een opslag beurt en in de eindstrijd maar één keer. Bovendien sloeg Raf ter gisteren zes aces, Philip poussis één minder. Rafters wa pen is vooral de afwisseling in zijn opslagen. Dat was veel ef fectiever dan het geknal van Philippoussis met zijn eerste én tweede opslag. „Hij denkt helemaal niet na", zei CBS-commentator John McEnroe over de jonge Austra liër. „Als je een volwassen ten nisser bent, moet je op een ge geven moment je eerste service toch een beetje inhouden als het niet gaat." Daar had Mac gelijk in, zei Philippoussis zelf ook. „Ik ben pas 21 en dat soort de finale landgenoot Mark Phi- FOTO AP dingen doe ik af en toe nog. Maar er komen nog veel Grand Slam-zondagen." Ondanks zijn tweede US Open-titel staat Rafter op de nieuwe wereldranglijst die van daag verschijnt nog steeds niet op de eerste plaats. Die blijft voor Sampras. Rafter wisselt wel van plaats met nummer twee Marcelo Rios. „In de indoor- toernooien moet ik nu maar be wijzen, dat ik de nummer één kan worden", zei hij gisteren zelf. Project Holland Acht II strandt in Keulen i nu ook op 62 homeruns aco» Zo moet je een generatie wachten op een recordaantal neruns in één seizoen Major League honkbal, zo heb je twee beteringen in een week. Na Mark McGwire sloeg ook Sammy a.de 'hitman' van de Chicago Cubs, de bal zondag voor de leer over de omheining. Ook Sosa haalde dus Roger Maris homeruns voor de New York Yankees in 1961) in. Hij koos ipitch van Milwaukee-speler Eric Plunk uit voor dit heuglijke KEULEN. PIMV GPD-VERSLAGGEVER De Holland Acht II is tot zinken ge bracht. Het project van de Koninklijke Nederlandsche Roeibond dat erop was gericht het gouden vlaggenschip van Atlanta op de Spelen in Sydney een volwaardige opvolger te geven, is afge blazen. Tijdens het WK in Keulen ein digde de romp van de Nederlandse acht, de vier-met-stuurman, trooste loos als elfde en laatste. Reden voor de KNRB om niet langer te streven naar een Olympische vertegenwoordiging in het koningsnummer van de roei- sport. De 'reddingsboot' die op een verge lijkbare wijze het leven van de vrou wen acht moest verlengen, slaagde wel in haar opzet. De vier-zonder-stuur- vrouw veroverde brons. Eeke van Nes en Piëta van Dishoeck zorgden voor het andere Nederlandse eremetaal. De gedoodverfde favorieten voor de we reldtitel in de dubbel twee moesten genoegen nemen met een zilveren plak. Gistefen roeiden Pepijn Aarde- wijn en Maarten van der Linden in de loodzware eindstrijd van de lichte dubbel twee naar een vijfde eindtijd. De andere vijf boten van de Oranje equipe sneuvelden reeds voor het fina leweekend en moesten zich in Keulen tevreden stellen met een onderge schikte rol. Eeke van Nes en Piëta van Dishoeck leken voorbestemd om de grotendeels tegenvallende prestaties van de Neder landse equipe op de Fühlinger See in één klap goed te maken. De combina tie die de afgelopen vier maanden niet was te kloppen, liet zich echter verras sen door een bliksemstart van de En gelsen vice-wereldkampioenen Lindsay en Batten. De inhaalrace was indrukwekkend, maar kon niet voor komen dat in het veld van de dubbel twee Groot-Brittanië de Keulse golven regeerde. De twee scullsters zaten zelf nog het minst met de nederlaag in hun maag. „Wij zorgen met dit zilver wel even voor het beste Nederlandse resultaat", aldus Van Dishoeck. „Bovendien is het voor mij al een topjaar. Ik was voor dit seizoen niet gewend om te winnen. Nu doe ik dat op nationaal niveau, en ook nog eens in internationale wedstrijden. Waanzinnig." Van Nes verwees nog maar eens naar de korte historie van de boot, die pas twee maanden voor het WK van '97 gestalte kreeg en in Ai- guebelette meteen naar een vierde plaats reikte. „En zilver is toch weer twee stapjes hoger", glunderde de 29- jarige Leidse routinier. De lichtgewichten Pepijn Aardewijn en Maarten van der Linden zitten al een stuk langer samen in de boot. Maar nadat Aardewijn rond het vorige WK voor de laatste keer een poging had gewaagd om als soloroeier de we reldtitel te veroveren, was het zilveren paar van Atlanta nog niet in z'n hum. De vijfde plaats stemde dan ook gema tigd positief. Bood de vijfde plaats van de lichte dubbeltwee perspectief; door de bron zen medaille van de vier-zonder mo gen ook de Nederlandse boordroei- sters hoop koesteren. De boot pikte niet alleen met Tessa Appeldoorn en Christine Vink twee schipbreukelingen op van de al eerder gestrande vrouwen acht. Ze verschafte ook de uitzichtloos ronddobberende scullsters Nelleke Penninkx en Carin ter Beek weer een doel. Het kwartet voer op de eerste de beste missie meteen naar brons. ordwijk legt kampioensploeg over de knie WUK PETER V 5 nog slechts een schim etkampioensteam van en- maanden geleden. De on- agen spelende ploeg is in if maanden tijd verworden tn fletse middenmoter, al trainer Willem Bereken den vergelijking niet re- a moet je kijken wie er geelden en nu." Maar met acht spelers die ds ook tot de basis be- fcn, kan niet anders wor- ifconcludeerd dat de Alp- 'fn in Noordwijk een ui tte zwakke prestatie lever en 2-1 nederlaag was het 5 een goede prestatie van hijk, dat fris van de lever 11 voordat het signaal voor fgin van de tweede helft stond Berckenkamp voor frvan de kleedkamer te fn. „Ik vond het nodig dat fiers eens naar elkaar ke- Berckenkamp was zeer [eden met de prestatie ïn ploeg. In de enkele mi- dat hij wel mee naar bin- ing. maakte hij zijn ploeg dlge verwijten. „Ik heb ge- dat ze scherper moesten L Duels werden niet aan- er werd te veel balver- 'Icii de speler die aan 'was, werd onvoldoende feund. De echte wil om "en kon ik er niet aan af- BBchien waren de spe- dmoe. maar daar zag het niet naar uit. Noordwijk beleefde zo een gemakkelijke middag. „We win nen vanmiddag toch van de kampioen", stelde een breedla- chende trainer Ruud Bröring te vreden vast. Dat gebeurde van tijd tot tijd met mooi combina tievoetbal. Vooral spits Patrick van Dam vormde een ware plaag voor de Alphense defen sie. De met paardenstaart ge tooide aanvaller, die vorig sei zoen lange tijd was uitgescha keld door een kuitbeenbreuk, is weer helemaal terug. Hij be zorgde zijn directe tegenstander Michiel Voskuilen een slechte middag. De uit de jeugd overge komen Voskuilen kreeg van zijn trainer de voorkeur, maar zakte door het ijs. „Van Dam is nu eenmaal een handige voetbal ler. Van de spelers die beschik baar waren was hij de beste", oordeelde Berckenkamp. Verde digers Edgar van Tol (gebroken hand) en Mare Jansen (trom bose) waren niet inzetbaar. ARC kwam zaterdag nog wel op voorsprong door een af standschot van Gidon Reinders Folmer, maar moest het initia tief daarna volledig aan Noord wijk laten. Voorin ontbeerde ARC daadkracht, bovendien viel de overigens tegenvallende Ruud Bos na een uur met een gekneusde hand uit. De gretige thuisploeg legde met een sterk opererende as en een beweeglijke voorhoede, ARC volledig zijn wil op. Nau welijks een minuut na het doel punt van Reinders Folmer, maakte Marco Kleijn al gelijk. Hij kreeg even te veel ruimte van Voskuilen, die volgens Berckenkamp te laat kon ingrij pen omdat hij even eerder werd vastgehouden door Van Dam, en haalde verwoestend uit. Er stonden toen pas negen minu ten op het bord. ARC had met de goal zijn kruit verschoten, Noordwijk raakte net op stoom. De Alphenaren mochten kee per Fred Admiraal danken dat het tot vlak voor het rustsignaal gelijk bleef. Hij greep, enkele malen goed in bij gevaarlijke acties van Rocky Pitti, Marco Kleijn en Arnold Reinders. Zelfs verdediger Martin van Kins mocht mee naar voren opruk ken om bij de tweede paal vrij uit te halen. Toch duurde het tot een minuut voor rust alvo rens Van Dam simpel wegdraai de van Voskuilen en de 2-1 aan tekende. Een minuut eerder claimde Noordwijk - niet ten onrechte - nog een penalty nadat Kleijn door Arthur van Orssagen in het strafschopgebied onderuit werd gehaald. Het was niet de enige keer dat Bröring zich druk maakte om de arbitrage. Zo ontplofte de trainer na rust bij kans toen Pitti ver buiten het strafschopgebied door Admiraal werd neergelegd. Pitti had een leeg doel voor zich, dus een ro de kaart voor de keeper had moeten volgen. Scheidsrechter Olano nieuwe leider Vuelta ALCUDAAFP Martin van Kins (links) v i de meeste duels te sterk voor ARC'er Wim Westenberg. Van de Weerthof deelde slechts geel uit. Bröring, die in zijn voetbal loopbaan menig kaart 'scoorde', kreeg wegens mekkeren zijn eerste gele kaart als trainer voorgehouden. „En waarom? Alleen omdat ik tegen hem zei dat de verdedigende partij bij hem in het voordeel was. Als je dat eenmaal zegt, moet het ge noeg zijn, maar ik moest het drie keer uitleggen. In de eredi visie schelden ze zo'n man ver rot, ik hield het nog netjes", al dus de trainer, die wel zo eerlijk was om toe te geven dat Wim de Jong alle geluk van de wereld had dat hij na grove charge geen kaart kreeg. Noordwijk kreeg na rust via Geerlig Azier (lat), Van Dam en invallers Jelle Korbee en Niels Karremans nog mogelijkheden om de score uit te breiden, maar aan de grappen en grollen van Bröring te merken was hij FOTO taco VAN DER EB allang tevreden. Noordwijk: Korff; Vail Kins, Sinil, Ion Brinke, Patrick de Jong; Wim do Jong. Reinders (81. Van der Laan), Azier; Kleijn (90. Karremans). Van Dam, Pitti ARC: Admiraal; Van Meggclen, Balk hoven, Voskuilen, Van Orssagen; Ard Blok. Westenberg. Hordijk (60. Koster); Reinders Folmer. Bos (60. Braam). Remco Blok. Abraham Olano heeft gisteren de negende etappe van de Ron de van Spanje gewonnen. Hij was de sterkste in een tijdrit over 39,5 kilometer. Olano nam tevens de leiding in het alge meen klassement over van zijn landgenoot Jiminez. Beste Nederlander in de etap pe van gisteren was Servais Knaven. Hij eindigde bij de eer ste serieuze test in de Vuelta als negende, op 1.53 van de win naar. Boogerd deed het aan merkelijk minder goed. Hij no teerde de 73e tijd, met een ach terstand van ruim vijf minuten op Olano. Mauri benaderde de toppres tatie van Olano nog het dichtst. Hij eindigde als tweede op 1.03 van zijn landgenoot. De Duitser Peschel volgde op weer drie se conden en daarna kwam Lau rent lalabert op 1.12. De Frans man, in Spanje gezien als één van de favorieten, hield daar mee de schade op een parkoers dat hem niet lag beperkt. Hij gaat, na de rustdag van maan dag, de tweede week in met een achterstand van slechts 41 se conden op de leidende Bask. Opvallend waren de klappen die de Festina's kregen. Ziille le verde 2.23 in, Brochard 3.00 en Virenque 3.39. Volgens insiders een gevolg van het gebrek aan ritme van de betreffende ren ners, een gevolg van het do- pingschandaal in de Tour waar door de ploeg vroegtijdig uit Frankrijk moest vertrekken. De Italiaan Fabrizio Guidi was zaterdag de sterkste in de achtste etappe. Hij won de sprint in Palma de Mallorca voor de Belg Peter van Petegem.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17