'Theehuisje Oegstgeest behouden' 'De gemeente komt op bezoek: dat is toch 'Koningshuis' in Leiderdorp te huur MEEN EEMPRIJS SUPER DE BOER Leiden Regio Wateroverlast bij afrit A44 50011 0.99 5.99 3.79 tANDAG 14 SEPTEMBER 1998 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 Eerste jongereninspraakuur in Voorschoten een succes VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK teilen voor goed doel et: MDND Bijna 11.000 gulden is gisteren tijdens de '8 uren van aag' bij elkaar gezeild voor het goede doel. De opbrengst is ,roi NEBAS Watersport, een stichting die mensen met een han- :ap de mogelijkheid biedt om watersport te beoefenen. Aan de m Jit uur durende race deden veertig kajuit-zeiljachten mee. Per ijl konden sponsors een bedrag storten voor NEBAS. FOTO MARK LAMERS H ibreker neemt auto mee rsTGEESTEen auto, een horloge en een gsm-toestel zijn gis- 'ochtend verdwenen uit en bij een huis aan de Rijnzichtweg in gstgeest. De inbreker sloeg zijn slag terwijl de bewoners slie- n. Toen een van hen wakker werd van gestommel, ging de in- eker ervan door. Overigens zijn een portemonnee met pasjes de reservesleutel van de gestolen auto 's middags terugge- nden voor de deur van het politiebureau in Rotterdam. c ewond na ongeluk ijfl lid: ftfrwoude Bij een auto-ongeluk op de kruising van de Om- edijkseweg met de rijksweg Al 1 is zaterdagmiddag een 20-jari- \touw uit Katwijk gewond geraakt. De vrouw reed mee met n 23-jarige automobilist uit Zoeterwoude die de rijksweg wilde ersteken. Daarbij werd de Zoeterwoudenaar volgens eigen ggen verblind door de laaghangende zon, en zag hij een aan- mende bestelbus óver het hoofd. De vrouw moest naar het oir jnland Ziekenhuis in Leiderdorp worden gebracht voor behan- ïng. oorschotenaar mishandeld ORSCHOTENEen onbekende groep jongens heeft afgelopen w een 23-jarige Voorschotenaar mishandeld in de buurt n de Van Beethovenlaan in Voorschoten. De jongens volgden man, terwijl deze vanaf de Van Beethovenlaan richting Mo- rtlaan fietste. De groep schopte en sloeg de man. Een van hen legmet een bierflesje, waardoor het slachtoffer verwondingen v n zijn jukbeen opliep. De reden van de mishandeling is onbe- Zwijgend roken.veertien Voorschotense jongeren hun filtersigaretten in de hen oh zo bekende zaal van buurthuis Alettahof in Noord-Hofland. De spanning is te snijden, want de wethouder (50) himself is op bezoek. Met een vrouwelijke ambte naar (37) aan zijn zijde, die alles wat ze gaan zeg gen zal opschrijven: het allereerste jongerenin spraakuur ooit staat op het punt te beginnen. Normaal gesproken hebben deze medewerkers van het buurthuis (vooral 16- en 17-jarigen) waarschijnlijk het hoogste woord als ze elkaar hier ontmoeten. Maar deze zaterdagavond, acht uur, schuiven de Voorschotenaren wat ongemak kelijk op hun stoelen in de met tl-buizen overbe lichte zaal. Voor hun neuzen staan asbakken en thermos- kannen vol met thee en koffie. Al met al niet echt wat je verwacht van een zaterdagavond. Het lijkt toch meer alsof ze bij de conrector op het matje zijn geroepen. Ook de wethouder, Piet den Har- tog (PvdA), schrikt: ,,Het lijkt wel een echte verga dering!" Om vervolgens het ijs te breken. Zo be sluit Den Hartog eerst dat wie dat wil het hele uur door mag paffen. De jongeren slaken een zucht van verlichting. Dan opent hij met de vraag: „We ten jullie wel hoe laat de kroegen in Voorschoten dicht gaan?" „Te vroeg", is het te verwachten antwoord. Wethouder Den Hartog wil deze zaterdagavond voor het eerst van hen zelf horen wat de jongeren op hun lever hebben. De jeugd moet namelijk weer on speaking terms met de gemeente komen, sinds uit een onderzoek bleek dat de jongeren zich niet meer serieus genomen voelen door de gemeente. En dat terwijl de politiek juist hoopt dat de jongeren met hun problemen op het ge meentehuis langs durven komen. Daarom komt de gemeente zelf maar langs bij de jeugd. Waar en wanneer de jongeren maar willen. 'De wet houder komt naar u toe deze winter', is het mot to. Ook de scouting, de Vlietwijk, jongerencen trum Underworld en voetbalverenigiging Voor schoten '97 krijgen de komende maanden de wethouder op bezoek. Het initiatief van Den Hartog maakte raadsle den, pers, ouders en zelfs jongerenwerkers van het Leidse LWO nieuwsgierig. Iedereen wilde er bij zijn, wilde de jongeren wel eens aanhoren. Maar Den Hartog hield de tribune schoon. Heel even mogen ze erbij zijn, maar dan gaan de deu ren voor pottenkijkers dicht. Volgens Den Hartog is het met slechts twee volwassenen al moeilijk genoeg om de jongeren aan het praten te krijgen. En hij heeft gelijk. Als het ijs na twintig mi nuutjes echt is gebroken, en ook die nieuwsgieri ge verslaggever van het Leidsch Dagblad weg moet, komen de jongeren echt los. En hoewel er van echte problemen in Voorschoten geen sprake is, praten de jongeren uiteindelijk anderhalf uur lang ongestoord met de wethouder. Over de on dergang van Underworld. Over een jongeren krant. Over huisvesting ('Geen studentenflats, maar een eigen woning'). Over drugs en over de strenge, duidelijke regels die nodig zijn om een jongerencentrum of -soos overeind te houden. En dat er meer grote feesten en bijvoorbeeld sporttoernooien in Voorschoten moeten komen. „Ze zijn echt helemaal losgekomen, vooral om dat er geen volwassenen bij waren. Onderling kwamen ook discussies op gang", zegt de ambte naar achteraf. „Voor de meesten was het goed dat er bijna geen volwassene bij zat", zegt ook John Gerrits (19), voorzitter van het jongerenbestuur van Alettahof, „Mensen van de gemeente op be zoek: Dat is toch eng. Jongeren praten gemakke lijker als er geen volwassenen bij zijn." Over het eerste inspraakuur zijn de jongeren achteraf zeer tevreden. „De zestienjarigen moes ten eerst zeker wennen, eerst uit hun woorden komen. Maar dat ging later prima", zegt vice- voorzitter Francis Borsje (20), „En dat het op za terdagavond is, vinden ze niet erg. Oké, als je zo'n inspraakuur in café Malle Babbe organiseert op dit tijdstip zal de animo minder zijn. Maar hier in Alettahof willen ze wel komen praten. En naar Malle Babbe kunnen ze altijd nog toe." De jonge ren van Alettahof verwachten dan ook dat het jongereninspraakuur achter gesloten deuren een succes gaat worden. PETER VAN EGMOND OLGVAN VOORPAGINA zorgde gisteravond bij Ö-iïit van de A44 - ter hoogte de Rijnzichtweg in Oegst- - voor problemen, doordat omlaag spoelde en op de belandde. Het zand lag vanwege een wegopbre- Volgens de politie was het binnen een half uur ver- erd. e problemen door de hevige ii n in Noordwijk hadden vol- d(de politie te maken met de gteverschillen in de kust en lts. Regenwater uit het hoger bi gen Noordwijk aan Zee df [de voor verhoogde druk op sst rioleringstelsel in het lagere rdwijk Binnen. Dat leverde problemen op met de wateraf voer. De Oude Zeeweg stond blank, zodat het verkeer gedu rende een half uur moest wor den omgeleid. De Nieuwe Zee weg was tussen 16.00 en 17.30 uur niet toegankelijk voor ver keer, op het gedeelte Wetering kade-Duinweg. Ook kreeg de politie meldingen van losge sprongen putdeksels in de Hoofdstraat, maar deze werd niet afgesloten. In Katwijk maakte zondag middag een bewoner melding van 'omhoogkomend gas' aan de Prins Hendrikkade. Toen de politie ter plekke ging kijken, bleek alleen dat het riool de overvloedige regenval niet kon verwerken. Het water spoot als een soort geiser omhoog. Het euvel werd snel verholpen. LEIDERDORP SHARON NILES Het 'Koningshuis' aan de Hoofdstraat in Leiderdorp staat te huur. In het pand zitten nu nog de twee bedrijven Microloon BV en Acquest. Een woordvoerder van makelaar dij Nieboer Gemako zegt dat er zich al 'redelijk wat' bedrijven hebben gemeld die zich in het beeldbepalende pand bij de en tree van Leiderdorp willen vestigen. „We zijn in principe op zoek naar één nieuwe huurder. Het is natuurlijk een representatief en statig pand." Het pand beslaat een op pervlakte van zo'n 400 vierkante meter. Beide bedrijven hebben de huur bij eige naar Schippers opgezegd omdat ze liever een ruimte kopen in plaats van huren. Ac quest voelde er niet veel voor om het huur contract met nog eens vijf jaar te verlengen. Daarom verhuist dit bedrijf volgende maand naar een ruimte boven Café de Hoek op de Koude Kerksebrug. Microloon BV wil bovendien een pand dat toegankelijker is voor bijvoorbeeld rol stoelen. Wanneer dit bedrijf gaat verhuizen is nog niet duidelijk. Het nieuwe pand op het Meijenburg terrein aan Van de Valk Boumanweg moet nog gebouwd worden. Een dezer dagen gaat de eerste paal in de grond. Het Koningshuis was tot voor enkele ja ren geleden nog gewoon een woonhuis. Het pand, een ontwerp van architect H.J. Jesse, werd gebouwd voor een scheepsbouwer. Aan de familie Koning, die er daarna woon de, dankt het pand zijn bijnaam. Het pittoreske Warmond wordt het economisch hart van Nederland, en Oegst- geest krijgt het modernste winkelcentrum van de hele regio. Econojnen hoor je niet klagen. Dorpsbewoners wél. CO jaren in zijn greep. Moet het dorp nu wel of niet een toeristische attractie worden? De gemeente betitelt zichzelf dan wel als recreatiegemeentemaar voor vakantievierders en dagjesmen sen is er in de 'parel in het Groene Hart' toch echt niet veel te bele ven. Je kunt er geen roeiboot hu ren. En een overnachting is alleen mogelijk op een veldbed. De kwestie heeft het doip in twee kampen verdeeld. De romantici zwijmelen weg bij de aanblik van prachtige landgoederen en rustie ke dorpshuisjes. Niets mag ervan al dat moois verloren gaan, vin den ze. Warmond moet tot in de eeuwigheid blijven zoals het is. De andere helft bekijkt het veel nuchterder: die wil voorkomen dat het dorp een 'openluchtmuseum' wordt. Er moet een haven komen en een grote supermarkt. Meer toeristen en leven in de brouwerij, vinden zij. Twee honden vechten om een been en als ze niet uitkijken gaat een derde er mee heen. Want de rijksoverheid heeft nu ook een oogje op Warmond. In de locatie studie 'luchthaven Noordzee' wordt het dorp de hemel ingepre- zen als... hét toekomstige hart van de Randstad. Eén addertje zit er onder het gras: de onderzoekers Warmond: het nieuwe economisch hart van de Randstad. zijn vooral geïnteresseerd in het creëren van een nieuw econo misch centrum. De polders rondom Warmond zijn volgens hen uitermate geschikt voor het bouwen van een groot overstap station naar een nieuwe luchtha ven voor de kust. Met grote flats, kantoorgebouwen en hotels. Van de groene parel zal niets overblij ven. Warmond wordt één grote, zwarte wrat in het Zuid-Holland se polderlandschap, als deze plannen doorgaan. En wat zegt John van de Velde, wethouder ruimtelijke ordening, dan, als hem om een reactie wordt gevraagd? Niet meer dan één kort zinnetje: „Ik ga hier ze ker wagen over stellen. Te wezen valt dus dat Warmond over 25 jaar echt de grootste puist van Zuid-Holland is. Nou ja, mis schien is het niet eens zo'n slecht idee. Ze moeten natuurlijk even inschilcken, maar het bordje re- creatiegemeen te kan gewoon blij ven hangen. De toeristen zullen toestromen, zonder dat de Warm- onders er zelf ook maar iets voor hoeven te doen. Dan hoeven ze zich ook niet meer bezig te hou- den met die ene prangende waag. Die wordt dan gewoon beant woord door het rijk. Inzicht 'Voortschrijdend Inzicht'. Kent u die term? Het is een kreet FOTO ARCHIEF/REUTERS die politici nogal eens slaken als ze iets niet gaan doen. „Sorry, we wilden eigenlijk de hondenbelas ting afschaffen, maar wegens Voortschrijdend Inzicht..." Ook in Oegstgeest schrijdt het In zicht maar voort. Neem nu de Lange Voort, dat antieke winkel centrum dat al sinds de late mid deleeuwen snakt naar een grondi ge opknapbeurt. Eigenlijk zou de koopstraat al jaren geleden zijn verbouwd. Maar ja, het Inzicht, hè. Zo was het ooit de bedoeling dat het raadhuis deel zou uitmaken van de nieuwe Lange Voort. Echt een geval van Inzicht dat niet erg is voortgeschreden. Het plan werd uitgescholden voor 'Manhattan'. Er kwam een nieu we gemeenteraad die verkondig de dat alles heel anders moest. Een jaar geleden leek het grote moment opnieuw daar. Het win kelcentrum zou worden uitge breid, het verkeer in de omgeving gedecimeerd. Alles in kannen en kruiken. Maar oeps, daar ging het Inzicht weer. Er verscheen een nieuwe ge meenteraad die beschikte dat al les weer anders moest. De nieuwe wethouder, WD'er Menno Smit- sloo, vond dat zijn voorganger en collega, de progressief Guus van Eisen, te weinig rekening had ge houden met auto's. 'Korte looplij- nen' tussen winkels en de auto. werd het toverwoord. Hoe onzin nig het natuurlijk ook lijkt om over 'korte looplijnen' te begin nen op een plek die niet geheel ten onrechte 'Lange Voort' heet. Maar ja, het Inzicht was nu een maal voortgeschreden. En dus wordt er onderzoek gedaan naar een ondergrondse parkeergarage. Naar de mogelijkheden van 'fun- shopping' op de Lange Voort, zelfs. Oegstgeestse burgers heb ben natuurlijk allang begrepen waar dat heengaat. Het volgende plan zal nog niet klaar zijn, of het Voortschrijdend Inzicht zal weer een volgende gedachtenvrucht af werpen. Meer winkels. Of toch minder winkels. Wel een Montes sorischool. Geen Montesso rischool. Een hangplek. Twee hangplekken. Een ontvangsthal voor Schiphol-In-Zee, desnoods. Gelukkig houdt zelfs Inzicht ooit op met voortschrijden. Op een dag is het centrum zo verouderd, dat mensen het weer mooi gaan vinden. Er zal een wethouder op staan die in een vlaag van Voort schrijdend Inzicht verklaart dat het zonde is om er de drilboor in te zetten. „Laten we dat prachti ge, antieke winkelcentrum op de monumentenlijst zetten", zal hij zeggen. En iedereen zal het met hem eens zijn. En apetrots zijn op de tochtstrook die Lange Voort heet. ERNA STRAATSMA Gemeenteraad gaat verder dan college Oegstgeest moet voor eens en voor altijd beloven het houten paviljoentje in de tuin van het nieuwe raadhuis te herstellen. Er dient rijkssubsidie te worden aangevraagd en er moet overleg komen met de maatschappelijke or ganisaties om een nieuwe bestemming te vinden voor het monumentale pandje. Daarover is een meerderheid van de gemeenteraad het eens. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS De raad gaat daarmee verder dan het Oegstgeestse college. Burgemeester en wethouders willen het gebouwtje bewaren, maar hebben voor de restaura tie geen stuiver over. De restau ratiekosten van het tuinpavil- joentje worden geschat op ruim een ton. En daar moet monu mentenzorg eerst maar aan meebetalen, is de opvatting van B en W. Verkrotten Vooral het CDA is echter fel te gen die opstelling. Het thee huisje zou in afwachting van de subsidie alleen maar verder ver krotten. Bovendien maakt Oegstgeest zonder een goed verbouwingsplan niet eens kans op monumentengeld. De chris tendemocraten willen het colle ge nu met een motie alsnog tot actie aanzetten. Het CDA wordt daarbij gesteund door de zes zetels tellende fractie van Leef baar Oegstgeest. Daarmee is overigens nog niet gezegd wanneer precies het antieke huisje wordt opgeknapt. Het CDA wilde het college aan vankelijk dwingen 'zich in te spannen het theehuisje in 1999 te herstellen'. Dit jaartal werd echter ter elfder ure na discus sie met Leefbaar Oegstgeest uit de motie geschrapt. Het houten pandje in de tuin van de vroegere Jelgersmakli- niek houdt de gemoederen al maanden bezig. Hoewel het bouwsel als onderdeel van de kliniek formeel rijksmonument is, is het nooit opgeknapt. De Vereniging Oud Oegstgeest en diverse andere organisaties uit het dorp is dit een doom in het oog. Zij willen het pandje om bouwen tot oudheidkamer, ten toonstellingsruimte, horeca-ge- legenheid of zelfs VW-filiaal. Boerenontbijt in Zoeterwoude oude en nieuwe produkten en gerechten, variërend van biest, Jan-in-dezak, brood van de plaatselijke bakker tot de ver maarde Zoeterwoudse kazen en smoort, een soort roompap met rozijnen. Tijdens het ontbijt vertellen de Zoeterwoudse boe ren iets over hup bedrijfstak en het landelijk gebied. Deelne mers krijgen de gelegenheid hier op in te haken en vragen te stellen over land- en tuinbouw. Belangstellenden voor de wandeling (maximaal veertig) kunnen zich opgeven bij Elly Verboon (071-5803999) en voor de Fietstocht (maximaal twintig) bij Theo van Leeuwen (071 - 5801415). Alleen mensen die aan een van deze tochten mee doen, kunnen mee ontbijten. De tochten beginnen om zeven uur bij het gemeentehuis in Zoeterwoude. Het ontbijt duurt van negen uur tot half elf. ZOETERWOUDE SHARON NILES Zestig belangstellenden kunnen zaterdag 19 september om ne gen uur een echt boerenontbijt nuttigen in de oude stal van de Zoeterwoudse melkveehouder Leo Onderwater. De deelne mers aan het ontbijt trekken er eerst 's morgens zeven uur op uit om te voet of op de fiets het landelijke gebied, de natuur en de activiteiten op de boerderij te verkennen. Met het boerenontbijt haken de Zoeterwoudse boeren in op de 'Week van het Platteland' van 18 tot en met 27 september. Theo van Leeuwen van de Wes telijke Land- en Tuinbouworga nisatie (WLTO) licht toe: „Bur gers weten hoe langer hoe min der ovei; hoe hun voedsel wordt geproduceerd en wat zich af speelt op de boerderij." Het boerenontbijt bestaat uit Tomaten Gemengd gehakt Johma huzarensalade culinair bak 1 kilo ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Het 'statige en representatieve' Koningshuis - een ontwerp van de bekende Leidse architect Jesse - wacht op een nieuwe huurder. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11