Beminnelijk maar rechtlijnig in de leer Bomers wilde gi water bij de wij u t de Leidsch DagbladAllCHIIiVlilV Kerk Samenleving Boeddhisten bestralen Zeedijk met goede energie MAANDAG 14 SEPTEMBER 1998 redactie dick van der pu; Weer rabbijn in Rotterdam Rotterdam De orthodox-joodse gemeente in Rotterdam krijgt binnenkort weer een eigen rabbijn. Jehoeda Vorst (28) treedt daar in dienst als voorzanger (chazzan), voorlezer van de tora- rollen (ba'al koree) en hoofd van het joods onderwijs. Vorst is de opvolger van rabbijn L. van de Kamp die Rotterdam in 1996 ver liet om een reis- en evenementenbureau te beginnen. In tegen stelling tot Van de Kamp, zal Vorst niet alle rabbinale taken ver vullen. De Amsterdamse rabbijn R. Evers heeft de eindverant woordelijkheid voor de Rotterdamse gemeente. De nieuwe rab bijn, zoon van de Amstelveense rabbijn I. Vorst, studeerde aan seminaries in Frankrijk, Jeruzalem en New York. Hij werkte in Sydney, New York en sinds 1996 in het Engelse Bournemouth, waar hij lesgeeft aan het meisjesseminarium. De ruim 300 leden tellende orthodoxe gemeente in Rotterdam heeft een moeilijke tijd achter de rug. Het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenoot schap (NIK) zag in zijn jaarverslag over 1996 de situatie in Rot terdam! als exemplarisch voor die in de meeste orthodox-joodse gemeenten. De gemeente vergrijst in hoog tempo, trekt slechts een klein deel van de joden in de regio aan en kampt met een af nemende 'traditioneel-joodse betrokkenheid', luidde de diagno se. Het afstoten van personeel en samenwerking met andere ge meenten bleken noodzakelijk. Pelgrims naar Turkse deel Cyprus nicosia» Meer dan 1200 Grieks-Cypriotische gelovigen hebben gisteren een bedevaart naar het Turkse deel van het verdeelde eiland ondernomen. Het was de derde grensoverschrijding van grieks-orthodoxe pelgrims sinds ruim een jaar in een campagne om de spanningen tussen de twee gemeenschappen te vermin deren. De pelgrims lieten zich vanaf de grenspost in de hoofd stad Nicosia in ruim dertig bussen naar het klooster van de apostel Andreas vervoeren. De tocht verliep zonder incidenten. Het heiligdom in het uiterste noordoosten van het eiland is ge bouwd op de plek waar de apostel Andreas, patroonheilige van Cyprus, tijdens een zendingsreis zou zijn gestrand. Tegenstan ders van de bedevaart verwijten de pelgrims dat hun reis een fei telijke erkenning van de Turks-Cypriotische regering inhoudt. De bedevaarten lijken weinig effect te sorteren. Door de zware beveiliging van de pelgrimsstoet is voor verbroedering met de Turks-Cypriotische bevolking weinig kans. foto»ap Raiser: 'Einde van oecumene dreigt' arnhem» Het einde van de oecumene als beweging dreigt wan neer het ons niet lukt de oecumenische visie aan de jongeren door te geven. Zij verstaan onze taal niet meer en delen onze idealen niet. Secretaris-generaal dr. Konrad Raiser van de We reldraad van Kerken was gisteren in Arnhem in een toespraak kritisch over de toekomst van de oecumenische beweging. Als er geen jongeren toetreden die nieuwe vragen stellen en naar een nieuwe horizon zoeken, dan blijft de noodzakelijke vernieuwing van die beweging uit. Wat overblijft, zijn de organisaties, zoals de Wereldraad en de Konferentie van Europese Kerken, zei hij. Voor veel jongeren zijn 'zinvragen belangrijker dan samenle- vingsvragen' en is de eigen identiteit belangrijker dan de groepsidentiteit. Zij groeien op in een verbrokkelde en pluralisti sche samenleving. Daarbij wordt niet één bepaalde traditie doorgegeven. Jongeren moeten hun eigen traditie vormen, waardoor een sterke individualisering optreedt, aldus Raiser. De oude sleutelwoorden van de oecumene schieten te kort, vindt hij, en de nieuwe zijn er nog niet. ,,Onze oecumenische taal is voor jongeren jargon dat vertaald moet worden. Met pijn in het hart moeten wij afscheid nemen van idealen die voor on ze generatie bepalend waren", aldus de 60-jarige secretaris-ge neraal. Groot bisschoppentekort in Frankrijk parijs De Rooms-Katholieke Kerk in Frankrijk kampt met een nijpend tekort aan bisschoppen. Acht van de 110 bisschopsze tels zijn vacant. Bovendien zijn negen bisschoppen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd binnenkort aan vervanging toe. Vijf actieve bisschoppen zijn al ouder dan 75 jaar, de leeftijd waarop zij bij de paus hun ontslag moeten indie nen. Nog eens vier bisschoppen bereiken die mijlpaal aan het einde van dit jaar of begin volgend jaar. Paus Johannes Paulus II moet nu op zoek naar zeventien nieuwe bisschoppen. Volgens betrouwbare bronnen heeft hij echter grote moeite met het vin den van goede kandidaten. Bisschop Bomers (1936 -1998) De kersverse priester Henricus Joseph Bomers Aloysius Bomers liet zich in 1964 toejuichen door de enthousiaste bevol king van zijn geboorte dorp Eibergen. Zoals in die dagen gebruikelijk was, trok de zojuist ge wijde priester per koets door het dorp. Kort daar op vertrok hij als missio naris naar Ethiopië. In 1983 keerde hij te rug. Alles wat zich in de jaren zestig en zeventig in de Nederlandse sa menleving had afge speeld, was volledig aan hem voorbijgegaan. Be woners van de Haarlem se binnenstad zagen tot hun stomme verbazing hoe de bisschop de eer- ste maanden na zijn aankomst 's avonds langs de grachten wandelde in vol bisschoppelijk paars or naat met dito hoed. In uiterlijkheden paste Bomers zich snel aan. Maar daar bleef het bij. Hij miste die typische eigenschap van veel gerepatrieer de 'missionarissen en zendelingen om de eigen overtuiging te relativeren. Het con tact met vreemde zeden en gebruiken had Bomers' geloofsijver niet verzacht, inte gendeel. Zo beminnelijk en humorvol hij kon zijn in de dagelijkse omgang, zo recht lijnig was hij als het op geloofszaken aan kwam. In het vrijzinnige bisdom Haarlem, dat een bisschop gewend was geweest die Gods water graag over Gods akker liet vloeien, werd Bomers aanvankelijk fel be streden. Later deden veel gelovigen 'schampertjes' over hun bisschop, om hem op den duur volledig te negeren. Een groot deel van de priesters, pastoraal werkers en het kerkvolk beschouwden de bisschops zetel als vacant. Alleen orthodoxe katholie ken bleven hem steunen. De conflicten waren hevig en eindeloos. Bijna elk optreden van de bisschop in het openbaar leidde tot afkeurdende reacties in zijn eigen bisdom. Zo bestond er voor zijn beslissing het CDA-lidmaatschap in te ruilen voor dat van de Roomse splinterpar tij KPP nauwelijks begrip. Vooral de onhandige wijze waarop Bo mers zijn steun verleende aan een nieuwe priesteropleiding in zijn bisdom, gerund door het uiterst conservatieve Neo-Ca- thechumenaat uit Spanje, zette kwaad bloed. De staf van de bestaande opleiding Het Willibrordhuis in Amsterdam stapte op, gevolgd door vicaris H. Durr. De pries terraad was woedend, een dekendelegatie beklaagde zich bij de pauselijke nuntius in Den Haag. Na een onderzoek door een speciale commissie moest Bomers verschillende bevoegdheden afstaan. Een gevoelig ge zichtsverlies voor hem. In de jaren die volgdén bleven de moeilijkheden zich ech ter opstapelen. Hulpbischop J. Le- sccauwaet vertrok en de priesteropleiding in Amsterdam stortte volledig in. 'Het houdt nooit op', verzuchtte Bomers in die dagen hardop. Het bisdom Haarlem ontwikkelde zich tot het zorgenkind, van de Nederlandse kerkprovincie. Ook het aantreden van hulpbisschop J. Punt kon het onderlinge wantrouwen tussen de priesters, pastoraal werkenden en het bisdombestuur niet wegnemen. Eerder leek het alsof Bomers zich juist gesterkt voelde door de tactisch veel slim mer opererende Punt. Zo waagde Bomers het om begin vorig jaar te protes teren tegen de nieuwe Willibrordvertaling, nota- bene voorzien van de handtekeningen van kar dinaal Simonis en diens Belgische collega. Toch noemde Bomers de nieu we vertelling 'een troebele bron'. Ongetwijfeld moet hem deugd gedaan heb ben dat hij op sommige punten gelijk kreeg en dat de vertaling werd aange past. 'Solidariteit tussen colle ga's is het hoogste goed\ zei monseigneur Möller (Groningen) vorig jaar nog in De Bazuin. Daags daar na lieten aartsbisschop Si monis en bisschop Muskens (Breda) hun Haarlemse' ambtsgenoot publiekelijk kei hard vallen. Bomers' uitgesproken wens om opposanten binnen de kerk aan te pakken, leidde vlak voor kerst 1997 tot een storm van verontwaardiging. Betreurens waardig en 'niet zo gelukkig', noemde kar dinaal Simonis de uitspraken van de Haar lemse kerkleider. Als zelfs de aartsbisschop zijn ongenoegen ventileert, moet de onvre de over het functioneren van Bomers wel heel groot zijn geweest. Toch bleef Bomers voor het oog vrolijk. Het leek wel of niets of niemand hem uit het veld kon slaan. Maar dat was slechts schijn. De bisschop die zich in 1964 in Ei bergen liet toejuichen en in 1983 in paarse toga langs de Haarlemse grachten wandel de, zag er in 1996 van af om zijn koperen jubileum als bisschop van Haarlem te vie ren. Terwijl een kleine groep aanhangers een reklamevliegtuigje over Haarlem liet cirkelen met de tekst 'Mgr.Bomers Onze Bisschop', verbleef hij buiten de stad. Het ambt had voor hem al lang zijn glans ver loren. KEES van DER LINDEN. Bisschop ook voor broer gesloten boi haarlem kees van der linden Voor Frans Bomers, broer van de overleden bisschop, bleef de overledene vaak een gesloten boek. ,,Als ik vroeg hoe het met hem was, zei hij altijd: 'Het gaat goed'. Hij sprak zelden over zijn gevoelens. Hij zag het als zijn taak om in deze verwarrende tijd de weg te wijzen. Uiteinde lijk zou de crisis in de kerk zich zelf uitzuiveren, daarvan was hij overtuigd." Leden van de familie Bomers waren gistermiddag in het bis schoppelijk paleis in Haarlem, waar de bisschop ligt opgebaard in de Spiegelzaal. Broer Frans Bomers wuifde hier de gedachte weg dat zijn broer zou zijn be zweken onder de niet aflatende kritiek op diens funtioneren. ,,Die analyse lijkt me niet juist. Hij was altijd heel gezond. Kar dinaal Simonis heeft zelfs ge zegd, de gezondste van alle bis schoppen." Diagnose „Vermoedelijk heeft hij in Nige ria een darminfectie opgelopen van het voedsel daar. Vanwege de hitte heeft hij daar boven dien bijna twaalf nachten niet kunnen slapen. Op een gegeven moment heeft hij een enorme beklemming op de borst gehad, die niet is onderkend als een hartinfarct. Een arts die erbij werd gehaald, stelde niet de goede diagnose en constateerde oververmoeidheid. Bij terug komst in Nederland kreeg hij daar een tweede infarct over heen." Frans Bomers trad evenals zijn broer in 1957 in bij de Laza risten in Helden-Panningen. Beiden wilden missionaris wor- eke den. Frans werkte jJ missie in Taiwan, ('Henny') in Ethiopia daar helemaal op a vindt zijn broer. „Hij er voortdurend td van het communist me. Regelmatig hadI iCl kingen, of nam de p mee voor verhoor. vijand van de staat' dan. Hij antwoorddi ben een vriend van kom op voor de red armen.' Dat zei hij de gouverneur van waar hij toen zat. H tijd de waarheid." Geheim Ook als het over inte j' lijke aangelegenhede bisschop Bomers ni dedeelzaam tegen: broer. „Hij lekte nii'"? heel goed een gr11 1 zichzelf bewaren." voor Frans Bomers dijgi sen of zijn broer vijfii leden wel zo gelukk Ui! de opdracht van di edi naar Haarlem te gaan Conflict Door zijn rechtlijnig gge bisschop Bomers rep me conflict met zijn om nk kent broer Frans. lini eens: Hennie, wees zichtig. Doe toch eer ter bij de wijn. Maar 'Als je water bij de 0R< het geen wijn meer' jj^ bied van geloof enz^d zich aan de wet en altijd naar de regels, bisschop voor, vond dat ten koste ging v pulariteit, had hij dnc[ over." 0< amsterdam anp Chinese boeddhisten laten de komende twee jaar een eigen tempel bouwen aan de Amster damse Zeedijk. De 'goede ener gie' die de Fo Kuang Shan Tem pel zal uitstralen, doet mogelij ke criminele invloeden in de buurt teniet, zo voorspellen de initiatiefnemers. De tempel zal deel uitmaken van een netwerk van Chinees- boeddhistische tempels van de zogeheten Buddha's Light In ternational Association. Deze organisatie is in 118 landen in de wereld actief, zegt voorzitter F. Man van de Nederlandse af deling. De hoofdtempel staat in Taiwan, waar de organisatie ruim één miljoen aanhangers heeft. De Chinese boeddhisti sche gemeenschap in Neder land telt volgens Man ongeveer tweehonderd leden. De bouw van de drie verdie pingen tellende Fo Kuang Shan Tempel kost ruim zes miljoen gulden. Meester Hsing Yyn, de oprichter van de organisatie, draagt twee miljoen gulden bij. Flet is de bedoeling dat de Ne- Een groep boeddhistische monniken gaat voor in gebed op de Amsterdamse Zeedijk. derlandse boeddhisten de rest rant voor het verschil. In 1996 betalen. Als dat niet helemaal bracht Yun een bezoek aan de lukt, staat het hoofdkantoor ga- Zeedijk om de bouwgrond al- tempel volgens de eeuwenoude afmetingen die in China wor den gebruikt. Het gebouw biedt ruimte voor religieuze bijeen komsten, maar ook voor cursus sen, een bibliotheek, kunstex posities, onderwijs, opvang van ouderen en een vegetarische keuken. De vijf boeddhistische nonnen die al in Amsterdam wonen, zullen de tempel behe ren en besturen. De tempel moet in februari 2000 worden opgeleverd. De volgelingen van Yun noemen zich volgens Man 'liberale' boeddhisten. Ze heb ben de taak om 'de aarde in een hemel te veranderen' door mensen hoop, geluk en vertrou wen te geven. Dat is makkelijk gezegd, maar moeilijk in praktijk te brengen, benadrukt Man. De aanwezig heid van een tempel kan vol gens hem de kleine criminaliteit in de omgeving tegengaan. „We zijn in geloof bij elkaar. Dat heeft een goede uitstraling op de buurt." Gemeente Amsterdam, de vereniging van Chinese Onder nemers Amsterdam en de NV Zeedijk ondersteunen de bouw van de tempel. Met een manifesté ;,V Domkerk van U d gisterren het Jaar v Ie bel geopend. De deelnemende kerk e p Nederlandse bijt ni schappen willen di s een nieuwe maniei ig aandacht van een at mogelijk publiek bi igei Het Jaar van de gc geen publiciteitsst f rio niet ingegeven dtird' ringsdrift, zei dr. van het organiserei We hopen op eer kingstocht naar de gen die dit eeuwen: nog voor onze t in petto heeft. „We met de bijbel ook kelijke dingen zijne uitgehaald." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANN01898 ANN01973 Woensdag 14 September LEIDEN Aan detelephoon alhier zijn nog aange sloten de heren E.Th. Witte, hortulanus, onder No. 324 en S.C. Van Doesburgh, Breestraat, onder No. 325. LEIDEN Aan het station alhier werden gisteravond door de H.IJ.S.-M. 3000 plaatskaarten uitgegeven naar 's-Gravenhage, ter gelegenheid van het vuurwerk te Scheveningen. Aan het Centraalstation te Rotter dam ruim 4000. Te Leiden was om bij zessen de toeloop zóó groot, dat velen moeite deden om al was het ook maar een plaatsje in goederenwagens te veroveren. GEMENGD NIEUWS In de ,,Hoogev. Ct." komt de volgende waarschuwing voor.- Ondergeteekende acht zich geroepen onze dienst boden ten ernstigste te waarschuwen tegen de adver tentie, waarbij tegen een loon van 200 gulden, zegge tweehonderd gulden, in een hotel in Den Haag ,,een flinke, stevige buitenmeid" wordt gevraagd. Uit een door mij ingesteld onderzoek is mij geble ken, dat de dienstboden, die in handen vallen van het beruchte Amsterdamsche verhuurkantoor, als blanke slavinnen worden verhandeld en versjacheld. Door ongesteldheid moet ik kort zijn in mijn schrij ven; belanghebbenden kunnen nader inlichtingen bij mij krijgen. Ds. W.A. Dekker. Gedurende de laatste twee dagen zijn door de Haagsche politie 10 minderjarigen, - kinderen van 10 a 12 jaren - die op eigen gelegenheid uit Amster dam, Haarlem, Leiden en Rotterdam naar Den Haag waren gekomen, naar hun ouders teruggebracht. vrijdag 14 september LEIDEN Eindelijk was het dan voor vader en zoon Wijsman zover. De eerste paal van het nieuwe Post- hof-paviljoen op het kruispunt Wassenaarseweg-Rijns- burgerweg ging de grond in. Dat had nog wel wat voe ten in de aarde, aangezien gistermiddag écht de eer ste paal werd geslagen - bij dat soort gelegenheden wordt vaak eerst "proefgeheid" - maar het lukte alle maal nog best. Aangemoedigd door belangstellende scholieren, die elke klap met luid gejuich begeleid den, en genodigden, bediende Wethouder Kret van stadsontwikkeling de heimachine de Jaats'te tien mi nuten. Het nieuwe koffiehuis, dat meer het karakter van een klein restaurant zal krijgen, moet tegen het einde van het jaar gereed zijn. Dan wordt "open huis" gehouden. LEIDEN Bij Peek en Cloppenburgaan de Bree straat is de voorbereiding begonnen van een ingrijpen de verbouwing. O.a. gaan de etalages in de Manden- makerssteeg verdwijnen en ook de pilaren aan de voorkant. Binnen wordt alles vernieuwd, de gehele zaak krijgt air-conditioning en voor een snellere beta lingsafwikkeling zal buizenpost worden ingevoerd. Het is niet de eerste verandering van P&C en dat is logisch als men weet, dat het filiaal in een pand aan de Breestraat, naast de vroegere "Vergulden Turk" in 1882 werd geopend. In 1891 werd verhuisd naar een ander pand, dat in 1933 werd uitgebreid met het huis ernaast. Het dubbele pand werd in 1960 gerenoveerd. Bedrijfsleider Brummer denkt bij de feestelijke her opening in maart, 80 tot 90 personeelsleden te heb ben. Tijdens de verbouwing gaat de verkoop door. KANTOOR Rooseveltstraat82 071-535635.6 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma, t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F, Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTli Maandag t/m vrijdag van 8: ABONNEMEHt bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig? het automatisch afschrij» geld, ontvangen 1,- korting ff VERZENDING PERI per kwartaal ('A/U LEIDSCH DAGBLAD OPCi Voor mensen die moe...... hebben of blind zijn (oieenï hebben), is een samenvatting»? nieuws uit het Leidsch Dagblad' beschikbaar. Voor informatief (Centrum voor Gesproken Leé K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10