Doema steunt Primakov op sleutelposten tinton en Lewinksy: een geslachtsverkeer 4 Buitenland Communisten terug Palestijnen protesteren fitte Huis spreekt rapport tegen Internet helemaal verstopt Sperma, dassen en een kikker Peilingen: burgers tegen aftreden "DAG 12 SEPTEMBER 1998 len bij herdenking coup Pinochet soslnde Chileense hoofdstad Santiago kwam het giste- t straatgevechten tijdens de herdenking van de staatsgreep «neraal Pinochet tegen president Allende, 25 jaar geleden, ■v jitie zette traangas en waterkanonnen in tegen betogers et stenen en molotovcocktails gooiden. De politie heeft ze- Harrestaties verricht. itende matroos doodgeschoten J-iu Russische veiligheidstroepen hebben vannacht een spichtige matroos op een atoomonderzeeër doodgescho- ie eerder op de dag negen van zijn collega's had gedood, -atroos dreigde de duikboot op te blazen. Het vaartuig ligt marinehaven van Skalitski, even ten noorden van Moer- i. —slims willen geen Diana-postzegels Islamitische geestelijken in Bangladesh hebben gisteren ufr|igenoegen geuit over de uitgifte van drie Diana-postze- [e noemden de vorig jaar omgekomen Britse prinses Diana »eciverspelige'. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse kwam gisteren overigens met een zogeheten 'negatief rei- voor Bangladesh. Door overstromingen staat tweederde onder water, ctcj itairen waakzaam in Jakarta A. In het centrum van de Indonesische hoofdstad Jakarta steren duizenden soldaten en politiemensen gestatio- ,Ze bewaken diverse strategische gebouwen, waaronder irlementsgebouw. De stafchef van de strijdkrachten, gene- iiranto, heeft gezegd dat tegen betogingen hard zal worden /[eden. De ontevredenheid over het bewind van president |e groeit met de dag. De stijgende voedselprijzen en het rijst hebben de afgelopen weken geleid tot rellen en 4) Gelli doet zelfmoordpoging gj Licio Gelli, de leider van de beruchte Italiaanse vrijmetse- 3r)ge P2, heeft gisteren in een ziekenhuis in de Franse stad D Wacht zichzelf van het leven te beroven. Hij was donder een gezamenlijke actie van de Italiaanse en Franse politie aangehouden. De 79-jarige Gelli wist in mei te vluch- -Dg voordat hij aan zijn celstraf van twaalf jaar was begon- X®j is veroordeeld wegens verduistering en samenzwering 3ffle staat. iiieuw arrestaties in Myanmar Het militaire bewind in Myanmar (Burma) heeft nog [87 oppositieleden opgepakt. Dat heeft de partij van No- jwinnares Aung San Suu Kyi gisteren bekendgemaakt. pS de Nationale Liga voor Democratie (NLD) zijn sinds mei 'Sen van de partij opgepakt, van wie meer dan de helft zondag. tten laten N.-Ierse terroristen vrij R| Ji» Aan historische momenten geen gebrek in Noord-Ier- j_Na een tot voor kort ondenkbaar gesprek tussen de Unio- g .ie eerste minister David Trimble en de republikeinse Sinn- ,Jder Gerry Adams, was het gisteren alweer raak. Op grond op Goede Vrijdag gesloten vredesakkoord werden de Jzes terroristen van de ruim vierhonderd die in de beruch- je-gevangenis vastzitten door de Britse regering vrijgelaten Jjkelijk verdeeld over het republikeinse en het unionis- Jkamp. ban jagen op Afghaanse sji'iten In midden-Afghanistan worden volgens Amnesty In- mal tienduizenden sji'itische moslims bedreigd door de tiende radicaal-islamitische Taliban. De Verenigde Naties igden gisteren dat de Taliban-milities onlangs na de ver- 'jvan de stad Mazar-i-Sharif duizenden burgers hebben )rd. De Taliban hebben gemeld dat elf Iraniërs die in Af- werden vermist, dood zijn. Iran is woedend en heeft senden militairen samengetrokken bij de grens met Af- Nieuwe Russische premier streeft naar brede regeringscoalitie moskou hans hoogenduk Met een zeer royale meerderheid van 317 tegen 63 stem men is het Russische parlement, de Doema, gisteravond akkoord gegaan met de benoeming van Jevgeni Primak ov tot premier van Rusland. Alleen de fractie van ultra nationalist Zjirinovski stemde tegen. In het verleden was Primakov (68) minister van buitenlandse zaken en spio nagechef. moskou hans hoogendukklaarde dat gouverneurs en lei- correspondent ders van deelstaten die de grondwet overtreden ter verant woording worden geroepen. Daarnaast zei hij dat hij de hervormingen niet wil terug draaien. Zonder hervormingen geen uitweg uit deze buitenge woon diepe crisis", aldus Pri makov. Gezien de ernst van de Opvallend was dat Primakov zijn aan de stemming vooraf gaande toespraak tot het parle ment begon met een waarschu wing: het gevaar dreigt dat de Russische Federatie uiteen valt. Veel regionale leiders trekken zich niets meer aan van het ge zag in Moskou. Primakov ver situatie is het volgens hem zin loos om van zijn regering snel positieve resultaten te verwach ten. Om te slagen, zo zei hij, heeft de regering 'vastbesloten steun' van de Doema nodig. Zijn regering, waarin op een economische sleutelpost al de gematigde communist Joeri Masljoekov is benoemd, wil Pri makov samenstellen uit 'profes sionele kandidaten uit alle par tijen, die niet aan partijlijnen zijn gebonden'. ,,Dat kunnen zelfs mensen uit uw partij zijn, meneer Zjirinovski", hield hij de rechtsbuiten van de Doema voor. Primakov deed een be roep op de liberalen, die hem wel steunden maar niet in de regering willen, om nog eens na te denken over hun standpunt. Uitgangspunt van Primakovs buitenlandse beleid zal zijn, dat Rusland zijn nationale belangen consequent en met overtuiging moet verdedigen. ,,We hoeven niet terug te keren naar de Kou de Oorlog en dat zullen we ook niet", zei hij. De nieuwe minis ter van buitenlandse zaken wordt de man die tot nu toe Pri makovs plaatsvervanger was op dat departement, Igor Ivanov. Primakov onderstreepte op nieuw dat hij niet had staan jui chen toen president Jeltsin hem vroeg als premier. ,,Nog geen dag nadat ik 'ja' heb gezegd, kunt u van mij dan ook geen volledige programma verwach ten", zei hij. Maar dat scheen de afgevaardigden niet te deren. correspondent De communisten zijn in Mos kou terug van weggeweest. Op de economische sleutelposities in de nieuwe Russische regering zijn twee communisten be noemd. Joeri Masljoekov wordt als eerste vice-premier belast met financiën en economie, ter wijl Viktor Gerasjenko de lei ding krijgt van de centrale bank. Maar het huidige Rusland her bergt communisten in soorten. Er zijn ouderwetse stalinisten, maar ook pragmatici. Tot die laatste groep behoren Masljoek ov en Gerasjenko. Masljoekov Joeri Masljoekov behoort tot de genen die carrière maakten on der het oude Sovjet-regime. Hij had een paar jaar nodig om zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen en is nu terug aan de top. In Sovjet-tijden leidde hij Gos- plan, het centrale planningsor gaan dat het land uiteindelijk naar de afgrond leidde. In de dagen van Gorbatsjovs perestro jka was de nu 60-jarige Masljoekov ook lid van het Po litbureau en vice-premier tot de Sovjet-Unie in 1991 uiteen viel. Hij verbleef enige jaren in de politieke luwte tot hij in juli dit jaar verrassend werd benoemd tot minister van handel en in dustrie in het kabinet-Kirijenko. Door toe te treden tot dat kabi net, raakte Masljoekov bij de communisten uit de gratie. Maar dat veranderde toen Masljoekov meedeelde dat hij ook het militair-industriële complex en delen van de bui tenlandse handel tot zijn gebied rekende. De communistische kritiek verstomde, want staats controle over vitale sectoren is nu eenmaal hun wens. Maar vóór Masljoekov zijn plannen kon uitvoeren, was het kabinet-Kirijenko al weer ver dwenen. Dat de partijtop hem zijn 'verraad' had vergeven, werd duidelijk toen zijn naam Hebron Palestijnse jongeren in Ramallah (Westelijke Jordaanoever) proberen een kameraad in veiligheid te brengen die is geraakt door een Israë lische rubberkogel. Op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook betoogden gisteren honderden sympathisanten van Harnas naar aanleiding van de dood van twee kopstukken van deze militante islamitische beweging. De twee werden donderdag door Israëlische soldaten doodgeschoten. Israël verdenkt één van de twee van diverse bomaanslagen. foto ap Gerasjenko. foto reuters Masljoekov. foto itar-tass opdook als alternatief voor Tsjernomyrdin, de kandidaat die president Jeltsin tweemaal tevergeefs voor het premier schap naar voren schoof. Masljoekov is al tijden een wat liberaal buitenbeentje in de par tij. In het verleden slaagde hij er geregeld in delen van de fractie over te halen tot voorzichtige contacten met radicale hervor mers als Tsjoebais. Toch wordt verwacht dat de hervormingen onder zijn leiding vertraging zullen oplopen. Gerasjenko Hetzelfde verhaal gaat in grote lijnen op voor Viktor Gerasjen ko. Westerse economen wan trouwen hem vanwege zijn ver leden. In eigen land wordt hij gerespecteerd, zelfs door de li beralen. De 61-jarige Gerasjen ko is nu nog president-directeur van de Mezjdoenarodnije Bank Moskou, een internationale handelsbank. Maar hij bestierde al eerder de centrale bank, in de Sovjet-tijds namelijk en opnieuw toen pre sident leltsin hem in 1992 op die post benoemde. Nog dat zelfde jaar werd hij ontslagen, namelijk na Zwarte Dinsdag, de dag waarop de roebel dertig procent in waarde daalde. Daarna vond hij een baan in de commerciële bankwereld. Van Gerasjenko wordt gezegd dat hij overtuigd is van de noodzaak van hei-vormingen, maar geen blind vertrouwen heeft in de zelfregulerende krachten van de vrije markt. Met andere woor den: wel hervormingen, maar geleidelijk, en onder controle van de overheid. In het Westen en in sommige fi nanciële kringen in Moskou be staat wel de vrees dat Gerasjen ko te snel geneigd zal zijn de geldpersen te laten draaien, met als gevolg dat de inflatie (prijs stijging) wordt aangewakkerd. De communisten eisen immers de uitgifte van meer geld om al le achterstallige lonen te beta len. jt Clinton als Monica hebben alletwee on verklaard dat ze geen sgemeenschap hebben Clinton erkende op 17 i voor de grand jury dat epaste intieme contac- gehad met Lewinsky. ;p hem was deze erken- fit in strijd met zijn eer- tuigenis in de Paula Jo lt. Toen zei hij dat er rake is geweest van een relatie. ns Clinton kwamen de ste intieme contacten' vinsky voort uit vriend lij zei zich te herinneren eerste serieuze gesprek stagiaire plaatshad in >er 1995 en dat de 'onge- pntacten' later plaats in 1996 en 1997. Le- getuigde overigens dat seks was, en pas daarna chap. Volgens haar vond rste seksuele contact p woensdag 15 novem- •resident zei voor de ury dat er geen seksuele kan zijn zonder ge- emeenschap, ongeacht >r andere seksuele han- i er zijn verricht. Hij zei meeste Amerikanen die delen. Onder seksuele contacten zei Clinton intense aanraking te verstaan, direct of indirect, van onder meer de geslachtsorga nen, voortkomend uit een seksueel verlangen. Volgens de president valt orale seks niet onder 'contacten': als Lewinsky orale seks pleegde bij de presi dent, dan is zij betrokken in een seksuele relatie, niet hij. Clinton President leunde meestal tegen deur van badkamer weigerde voor de grand jury te zeggen of dit is gebeurd. Clinton bevestigde dat zijn te lefoongesprekken met Lewinsky soms 'over ongepaste seksuele zaken' gingen. Lewinsky's getuigenis voor de grand jury spreekt de president op een cruciaal onderdeel te gen, constateert onderzoeker Starr. Volgens haar betastte de president wel degelijk haar vagi na en borsten, waardoor hun relatie past binnen Clintons de finitie van een seksuele relatie. Lewinsky verklaarde dat zij en de president tien maal seksueel contact hadden, acht keer toen ze in het Witte huis werkte en twee keer daarna. Die ontmoe tingen hadden plaats in of bij het privékantoor van de presi dent, meestal in de hal naast het kantoorgedeelte. Die hal heeft geen ramen. De meeste keren stond de president ge leund tegen de badkamerdeur. Lewinsky verklaarde dat haar relatie met de president orale seks omvatte, maar geen ge slachtsgemeenschap. Volgens haar was zij altijd degene die de handelingen verrichtte en niet de president. Aanvankelijk liet Clinton niet toe dat ze hem op die manier tot een hoogtepunt voerde. Volgens Lewinsky had dat te maken met Clintons op vatting over 'vertrouwen in el kaar en elkaar goed kennen'. Maar tijdens de laatste twee seksuele contacten, beide op zaterdag 29 maart 1997, ejacu leerde de president wel. Lewinsky zei negen maal ora le seks bij de president te heb ben toegepast op negen ver schillende momenten. De presi dent streelde en kuste haar borsten, raakte haar vagina aan en bezorgde haar zo tweemaal een orgasme. Een keer bracht de president een sigaar in haar vagina. Een andere keer raakte het geslachtsorgaan van de pre sident het hare vluchtig. AFP-Rtr advocatenteam heeft gisteravond een jina's tellende 'voorlopig antwoord' gege- F het rapport van aanklager Starr. Het do- »t ontkent dat Clinton zich zou hebben gemaakt aan meineed en andere straf- Het Starr-rapport zou worden ge- door 'een totaal gebrek aan enig ge loofwaardig bewijs dat tot een afzettingsproce dure zou kunnen leiden'. Het antwoord van het Witte Huis kwam nog voordat het Starr-rapport zelf openbaar was ge maakt. Het was gisteravond onduidelijk of het Witte Huis toch vooraf inzage heeft gehad, of dat Clintons advocaten hebben geraden naar de inhoud. washington dpa-anp Storm liep het gisteravond op de Internet-sites van het Ameri kaanse Congres zodra het Starr-rapport met de details van de af faire Clinton-Lewinsky daar beschikbaar was. Kranten, omroe pen en Internet-providers die hadden toegezegd de tekst van het rapport te brengen, konden hun belofte daardoor niet gestand doen. Verslaggevers van Amerikaanse tv-stations zagen zich ge dwongen de tekst van het Starr-rapport voor de camera voor te lezen. Deskundigen vermoeden dat pas halverwege het weekeinde toegang tot het rapport in ruimere mate mogelijk is. Het Starr-rapport is te raadplegen op de volgende Internet adressen: http: thomas.loc.gov/ icreport •http://www.access.gpo.gov/congress/icreport http: www.house.gov/judiciary http: 1www.house.gov/icreport Brokstukken uit het Starr-rapport WASHINGTON Wat gisteren werd vrijgegeven was de samenvatting van het Starr-rapport. Daarnaast zijn er nog stapels ongepubliceerde bijlagen. Onderstaand enkele brokstulcken uit de 445 pagina's tellende samenvatting. Fysiek bewijs Volgens het rapport is er een fy siek bewijs van de relatie tussen Clinton en Lewinsky. Een DNA- test met behuip van een bloedmonster dat Clinton begin augustus afstond wijst uit dat de spermavlek op de blauwe jurk die Monica Lewinsky op 28 juli aan de onderzoekers gaf in derdaad van Clinton afkomstig is. Lewinsky droeg de jurk tij dens een samenzijn met de pre sident op 28 februari. T elefoongesprekken Lewinsky's verklaringen over haar contacten met de presi dent beslaan elf pagina's. Daar in staat een chronologische op somming (sinds oktober 1995) van de ontmoetingen en tele foongesprekken met Clinton (ongeveer vijftig), de briefjes die ze schreven alsmede een lijst van de cadeautjes die ze elkaar gaven. De telefoongesprekken gin gen bijna altijd van Clinton uit, omdat Lewinsky hem niet rechtstreeks kon bellen. Door gaans gingen de telefoontjes over koetjes en kalfjes (Lewins ky: „We praatten over alles on der de zon"), een enkele keer maakten ze ruzie (over het feit dat ze was overgeplaatst van het Witte Huis naar het ministerie van defensie) en tien tot vijftien keer draaide het uit op telefoon- seks. Na een van laatstgenoem de sessies, 's avonds laat, viel Clinton volgens Lewinsky met de hoorn in de hand in slaap. Cadeautjes Lewinsky en Clinton gaven el kaar tal van cadeautjes. Volgens haar schatting gaf ze hem er dertig (waaronder zes stropdas sen en een beeldje van een kik ker, Clintons lievelingsbeest) en kreeg zij van hem achttien pre sentjes: onder meer een mar meren beertje, twee broches en een deken. Wat de stropdassen betreft had Lewinsky vaak ge zegd: „Ik vind het leuk als je ze draagt, want dan weet ik dat ik je na aan het hart lig.". De presi dent vroeg haar enkele malen: „Heb je gezien dat ik er eentje droeg?" Intiem Starr noemt het in zijn rapport gerechtvaardigd dat hij alle in tieme details over de relatie tus sen Clinton en Lewinsky open baart. In zijn getuigenis voor de grand jury hield Clinton vast aan een zeer nauwe interpreta tie van de t£rm 'seksuele rela tie'. „Hij hield vol dat zijn ge drag niet onder deze interpreta tie viel en weigerde daarnaast vragen te beantwoorden over de aard van zijn fysieke contacten met Lewinsky", aldus Starr. De jury moest Clinton daardoor maar op zijn woord geloven. „Deze strategie rechtvaardigt dat dit rapport bewijsmateriaal openbaart dat anders weggela ten zou worden", schrijft de aanklager. Hij noemt de getuigenis van Lewinsky 'om twee redenen on ontbeerlijk'. „In de eerste plaats versterken de details en conse quentheid van haar verslagen de geloofwaardigheid van juf frouw Lewinsky. Ten tweede, en dit is bijzonder belangrijk, spreekt juffrouw Lewinsky de president op een cruciaal punt tegen. Volgens juffrouw Lewins ky heeft de president haar borsten en geslachtsdelen aan geraakt wat betekent dat zijn gedragingen overeenstemmen met zelfs zfjn uitleg van de term 'seksuele relatie'. Wat betreft deze zaken, kan het bewijs van de meineed van de president niet worden voorgelegd zonder specifieke, expliciete en moge lijk kwetsende beschrijvingen van seksuele ontmoetingen." Clinton met sigaar. Blijkens hun getuigenissen beleefden de president en Monica Lewinsky ook anderszins plezier van Clintons rookwaar. foto mark wilson washington afp Een meerderheid van de Amerikanen wil niet dat president Clinton wegens de affaire-Lewins ky wordt afgezet. Dit is althans de uitkomst van opiniepeilingen die gisteren werden gepubli ceerd voordat het Starr-rapport openbaar was. Wel vindt 58 procent dat het Congres Clinton om zijn gedrag op enigerlei wijze moet 'bestraf fen'. Van de ondervraagden meent 63 procent dat de president niet moet worden afgezet en 61 pro cent vindt dat hij evenmin uit zichzelf hoeft af te treden, aangezien hij al heeft erkend dat hij heeft gelogen. Dit blijkt uit een peiling van USA Today, CNN en Gallup. Een peiling van CBS News wijst in dezelfde rich ting: 69 procent van de Amerikanen wil niet dat Clinton ontslag neemt en 58 procent wil dat het Congres ophoudt de kwestie te onderzoeken. Verder blijven zes op de tien Amerikanen posi tief oordelen over de (politieke en bestuurlijke) prestaties van de president.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7