4 I rijkdom van een straatarm land N. r Het andere Roemenië, lieflijk en gastvrij ZATERDAG 12 SEPTEMBi Verloederd Roemenië kent bijzondere toeristische hoogstandjes Eigenlijk moet het grootste deel van Roemenië - ruim 23 miljoen inwoners, circa tien procent werkloosheid - in de steigers. Walachijein het zuiden, Moldavië in het oosten, Transsylvanië in het noorden, de bergdorpjes in de Karpaten. Het is armoe troef. Maar wie bereid is door verloedering heen te kijken, ontdekt een ander Roemenië. Een gastvrij land met een ongerepte natuur en tal van historische bezienswaardigheden. aila, een nietig stationnetje op het A Roemeense platteland. Een primi- tief gehucht waar de tijd al tiental len jaren stilstaat. In het enige; stoffige straatje scharrelen varkens, kippen en koeien hun kostje bij elkaar. Een paar boeren liggen met hun kinderen languit op hun met hooi volge laden karren, getrokken door paarden. Wie brengt de gestrande reiziger terug naar Saratele, vanwaar de sneltrein naar de hoofd stad Boekarest vertrekt? In de verte nadert een auto. Een stopteken. Een chauffeur met een verweerd gezicht is bereid om voor de somma van vijftigduizend lei (12,50 gulden) vijftien ki lometer terug te rijden naar Saratele. Het aan bod wordt gretig aanvaard. Zijn auto, een gammele Volkswagen met 351.345 kilometer op de teller, stopt op het stationsplein naast een houten uitspanning met golfplaten dak. Buiten staan een paar ta feltjes en stoeltjes. Er zitten Roemenen op leeftijd. Met een pul bier voor zich. Zwijgzaam staren ze naar de auto. Het lijkt alsof vooral oudere Roemenen op het platteland, die vaak een armetierig bestaan leiden, lijdzaam berusten in hun lot. Roeme nië, het lelijke eendje van de Balkan is arm, straatarm. Een land aan de bedelstaf. Op geen enkele manier laat de natie zich vergelijken met andere voormalige communistische lan den als Tsjechië, Hongarije en Polen, waar het leven in alle opzichten vele malen beter is. Maria, een bejaarde vrouw, wacht ook op de trein. Zij gaat haar dochter bezoeken in Bras- ov, een paar honderd kilometer zuidelijker. „Die landen zijn in onze ogen echt rijk. Daar is het leven goed. Ze hebben een voorsprong die nauwelijks valt in te halen. Om maar te zwij gen over westerse landen. Waarom gaat het bij ons zo verdomde slecht? Alles is zo verpau perd. Als ik ons land vergelijk met andere ex- communistische landen, die toch in hetzelfde schuitje hebben gezeten... Ik word er zo neer slachtig van. Ik schaam me zelfs." Bijna twee tientjes kost de reis haar. En dat met een pensioentje van amper 250.000 lei, net 65 gulden. „Voor mijn medicijnen ben ik alleen al 45.000 lei kwijt. Alles in dit land wordt steeds maar duurder en ik, ik krijg er nauwe lijks geld bij." Vergeleken met het gemiddelde inkomen van de Roemenen, één miljoen lei (250 gulden) heeft Maria het slecht. Maar ook met 250 gulden is het geen vetpot. Wie de prijzen ziet in de supermarkten in gro te steden vraagt zich af hoe Roemenen rond komen. Een biertje kost 1,40 gulden, een blik doperwten twee gulden, een pond uien 85 cent en een zak voorgebakken patat 2,60 gul den. Voor een liter benzine betaalt de Roe meen tachtig cent en een televisie van wester se makelij kost bijna net zoveel als in ons land. „Maar", zegt een klant in de supermarkt, „het grijze circuit is zo groot. Iedereen scharrelt overal geld bijeen." Slechts een enkeling heeft het goed op het platteland. Zoals de Nederlander Alex Stelwa gen (35). Hij woont met vrouw en kinderen in het dorpje Tismana, op 360 kilometer van Boekarest. Ruim een jaar geleden kwam hij naar Roemenië. Vrienden verklaarden hem voor gek. De zakenman geeft zichzelf een paar jaar de tijd om te slagen. „Zo niet, dan gaan we terug." Verliefd Roemenië, hij was op slag verliefd op het land toen hij er zijn vakantie doorbracht. „Ik ben binnengekomen met twee grote commerciële opdrachten. En ik heb wat geld achter de hand. Weet je, de loonkosten zijn laag, de op leidingen vaak hoog en het land beschikt over voldoende grondstoffen, zoals een grote voor raad aardolie. Op papier ziet het er allemaal goed uit." Stelwagen prijst de rust en eenvoud van het platteland. „Mijn kinderen zouden niet meer weg willen. In het dorp waar ik woon is het nog 1800. Alleen in mijn huis is het 1998. De vriendjes van mijn kinderen kijken hun ogen uit. Al dat speelgoed. Computers. Lego." Jan Steen (50) is eigenaar van een confectie fabriek op het platteland en uitbater van een café in Boekarest. Hij is minder optimistisch. Steen woont al vier jaar in het land. „Op het platteland is de snelheid van het leven gelijk aan de snelheid van het transport. Vrijheid, democratie, de economie van de vrije markt. Denk niet dat ze daar op het platteland wak ker van liggen. Kom nou. Als zij en hun bees ten maar te eten hebben. Wat er in Boekarest en andere grote steden gebeurt, het zal de meesten worst zijn." Het kan zijn, zegt hij, dat Roemenië het voordeel heeft van de achterstand. „Maar er moet nog zoveel veranderen." Hij wijst op de corruptie. „Die is nog zo groot. De mentaliteit moet worden omgebogen. Jongeren willen wel, maar ouderen... Wat het communisme met hen heeft gedaan, begrijp je pas als je hier woont. Ze zijn zo gehersenspoeld. Er werd al tijd voor ze gezorgd. En nu moeten ze zelf standig denken, eigen initiatief tonen en dat lukt moeilijk. Dat zie ik elke dag, hier in Boek arest." Deprimerend Boekarest. De verpauperde hoofdstad heeft, gek genoeg, de meeste casino's ter wereld, op Monte Carlo en Las Vegas na. In het centrum hangen groepjes zwervers rond. Kinderen zijn het nog. Op blote voeten, ongewassen, vieze kleren. Ze snuiven lijm. Een deprimerende omgeving. Vaag is te zien waarom de metro pool (2.3 miljoen inwoners) ooit door het le ven ging als het Parijs van Oost-Europa. De eerste indruk is dat alleen de slopershamer uitkomst kan bieden in deze stad. Vanuit Boekarest regeerden de gehate dicta tor Nicolae Ceausescu en zijn even gehate vrouw Elena het land met strakke hand, van 1965 tot en met december 1989. Toen werden ze na een proces achter gesloten deuren ter dood veroordeeld. De beelden van de execu tie, op 25 december 1989, gingen de hele we reld over. Vlak bij het Parlementsgebouw, op het Plein van de Revolutie en het Universi teitsplein, herinneren houten kruizen en ko gelgaten in omringende herenhuizen, waar de partijtop en leden van de Securitate woonden, aan de bloedige vrijheidsstrijd. Ceausescu heeft de bevolking tot op het bot uitgezogen en het land de afgrond ingeduwd. De grootheidswaanzin van de dictator en zijn vrouw leidde tot de bouw van het wanstaltige grote paleis in de vorm van een reusachtige bruidstaart in het centrum van Boekarest. Het bouwwerk, dat zo'n 3,5 miljard dollar heeft ge kost, telt zo'n 7000 kamers en heeft een opper vlakte van 450.000 m2. Het is, op het Pentagon in Washington na, het grootste gebouw ter wereld. Hondenplaag Op de plaats van het paleis woonden ooit dui zenden gezinnen. Maar Ceausescu sloopte voor zijn megalomane project begin jaren tachtig een kwart van de historische binnen stad. Bewoners werden verbannen naar grau we flatblokken elders in de stad. Huisdieren moesten ze achterlaten met als gevolg dat Boekarest vijftien jaar later zit opgescheept met een hondenplaag die zijn weerga niet kent. Naar schatting 200.000 schurftige zwerf honden dolen door de stad. Om het probleem op te lossen heeft het gemeentebestuur een grootschalig sterilisatieproject opgezet samen met een Oostenrijkse dierenbeschermingsor ganisatie. Het mag dan economisch slecht gaan, er zijn nog tal van investeerders die op betere tij den hopen. Op de lijst van geldschieters neemt Nederland de tweede plaats in, achter Duitsland. Ondernemingen als ABN AMRO en ING zijn er nadrukkelijk aanwezig. Westerse De bruidstaart van Ceausescu in Boekarest. bedrijven, harde valuta, toeristen en vertrou wen dat het ooit weer goed komt. Dat heeft Roemenië nodig, zegt Herbert Gruenwald (43). Hij is journalist voor de Duitse zender ARD. De Duitstalige Roemeen zegt: „Als iemand je probeert wijs te maken dat het onder Ceau sescu beter was, loop dan weg. Het verschil van voor en na de revolutie is vrijheid, vooral de onbetaalbare vrijheid van het woord. We hebben in dit land eindelijk een democratisch gekozen regering, maar de touwtjes zijn nog steeds in handen van mensen die voor de re volutie ook al de baas waren. Iedereen vindt dat het anders moet, zelfs ex-leden van de ge heime dienst de Securitate. Alleen willen die hun machtsposities niet opgeven." Zij rijden nog trots rond in hun dure wester foto uit toeristische folder se auto's, terwijl de gewone sterveling al blij is dat hij zijn tien jaar oude Dacia een beetje knap op de weg kan houden. De Roemeense Dacia - type Renault 12 - wordt in licentie ge fabriceerd in Pitesti, een treurige stad vol Oost-Europese flatgebouwen. Ruim 29.000 mensen hebben werk in de plaatselijke auto- fabriek. De stad met 185.000 inwoners ligt honderd kilometer ten noorden van Boekarest en is te bereiken via de enige snelweg in het land. Het jaren vijftig plaveisel wordt ook veel vuldig gebruikt door paard en wagens. Dat doet Jan Steen het volgende opmerken: „Die paarden en wagens die je overal tegen komt. Zie dat nou maar als toeristische attrac tie. Ze maken in ieder geval ondubbelzinnig duidelijk dat Roemenië nog een lange weg heeft af te leggen." Paard en wagen - een gewoon onderdeel van het straatbeeld. foto ed blaauvi De zomerresidentie van Koning Karei de Eerste. Gebouwd in 1875 en zowel binnen als buiten van een over weldigende schoonheid. foto ed blaauw I ederlandse toeristen laten Roemenië links liggen. En niet zon der reden. Openbaar vervoer, cam pings, hotels, wegen. Alles is in dit land, zelfs vergeleken met andere, veel rijkere Oost-Europese landen als Hongarije, Tsjechië en Polen, matig tot slecht van kwaliteit. Wie Roeme nië voor het eerst bezoekt, schrikt. Niet zo verwonderlijk want op Alba nië na is Roemenië het armste land van heel Europa. Maar wie door de verloedering heen wil kijken, ontdekt het andere Roe menië. Een lieflijk en gastvrij land met een ongerepte natuur en tal van historische momumenten, als tast bare herinnering aan de rijke cultu rele geschiedenis. Neem de hoofd stad Boekarest, gesticht door de her der Bucur, waar de Franse invloed vooral in de architectuur zichtbaar is. Een voorbeeld is de Are de Triomp- he. Het is een kopie van het Franse monument, alleen een stukje kleiner. Een must in Boekarest is het Village Museum. Daar zijn alle soorten hui zen en boerderijen van alle Roe meense streken uit vorige eeuwen samengebracht. Ook het voormalige werkpaleis van Koning Karei de Eer ste en het Nationale Museum zijn een bezoek meer dan waard. Midden in het centrum, aan de straat Stavroleos, staat een prachtig geres taureerd Grieks-orthodox kerkje uit 1729. Opvallend zijn vooral de rijke muurschilderingen. Die zijn ook aan gebracht in het sfeervolle plaatsje Curtea de Arges (honderd kilometer ten noorden van Boekarest), in het ongeschonden Byzantijnse kerkje uit 1352. Maar de beroemdste fresco's zijn te zien in het noorden van het land, in het klooster en de Sixtijnse kapel van Voronet. Volgens kenners zijn de kleuren nergens mooier dan daar. Het leven van de in het klooster ver blijvende nonnen bestaat nog steeds uit veelvuldig bidden en voor het vee zorgen. Gezellig De meeste Roemeense steden ogen grauw en troosteloos. Brasov is de uitzondering die de regel bevestigd. De stad, met 350.000 inwoners de grootste van de streek Transsylvanië, is schoon en bovenal gezellig. Goed geklede mensen vullen er de winkel straten en vele terrasjes. Brasov, knooppunt van het Roemeens spoor wegennet, is gesticht door Duitsers in de dertiende eeuw. Er wonen nog tienduizenden Duitstalige Roeme nen. Naast hun eigen (Romaanse) taal spreken veel Roemenen vaak ook Frans, Engels of Italiaans. Zo'n zeven procent van de bevolking bestaat uit Hongaars sprekende Roemenen. Een andere forse minderheid vormen de zigeuners. Die worden met de nek aangekeken. Zigeuners zijn lui en stélen, houden Roemenen halsstarrig vol. Vlak bij Brasov, in de omgeving van Sinaia ligt de voormalige zomer residentie van Koning Karei de Eer ste. Het kasteel, gebouwd in 1875, wordt in de volksmond de Parel van de Karpaten genoemd. En terecht. Want het bouwwerk is zowel binnen als buiten van een overweldigende schoonheid. Het kasteel telt 160 ka mers. De een nog mooier dan de an der. Rond 1900 had het paleis al cen trale verwarming en een lift. Jaarlijks bezoeken duizenden mensen het buitenverblijf. Honderd jaar geleden waren de bouwkosten al tweehon derd miljoen dollar. Toen het koningshuis in 1947 werd verdreven om plaats te maken voor communistische leiders ging het pa leis op slot. De dicator Ceausescu ge bruikte het om buitenlandse gasten te ontvangen. De Amerikaanse presi denten Richard Nixon en Gerald Ford kwamen langs, maar ook PLO- leider Yasser Arafat logeerde er een paar nachtjes. Hoogstandje Een ander toeristisch hoogstandje is het middeleeuwse stadje Sighisoara, honderd kilometer ten noord-oosten van Brasov. Het verhaal wil dat Dra- cula daar geboren is. DraCula, de Transsylvaanse vampier, hoofdper soon in de griezelroman van de Ierse schrijver Bram Stoker. Aan de hand van feiten en overleveringen heeft hij deze nationale figuur gemodelleerd. Het verhaal gaat dat in de 15e eet de vader van Dracula, een zeker* Dracul veelvuldig met Turken vo: die het land wilden binnendringt Dracul (draak) behoorde tot deD kenorde die in opdracht van dep ongelovigen moest bekeren. Toe: deze vorst in ballingschap ii hisoara verbleef, werd zijn zoon* Tepes geboren in het huis dat nu restaurant herbergt. Deze Tepes, Dracula dus, ontpop zich, volgens de verhalen, als een gekende wreedaard. Hij spies te 2 slachtoffers. In het boek van Stol Dracula verworden tot een licht schuw wezen met scherpe hoekt! den die er genoegen in schept ofi schuldige vrouwen in de hals tel ten. Alle bezienswaardigheden tensp in 1997 brachten slechts 6413 N« landers een bezoek aan Roemen) Het merendeel bezocht het winti sportplaatsje Poiana Brasov of gü naar de Zwarte Zee waar de omgt ving in alle opzichten veel gelijke vertoont met de Spaanse CostaB va. In totaal bezochten in 1997 bi een miljoen mensen het 'vergetet land'. De meesten (126.710) kwal uit het aangrenzende Bulgarije it zuiden. Voor meer informatie: het Roemeen) keersbureau, Weteringschans 165, A sterdam. Telefoon 020 - 62 39 04 4.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 52