Eeuwig oorlog in Nevada r NELLIS: geheimer dan geheim r ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1998 wmKÊm Ook voor Nederlandse piloten lijkt het menens Nederlandse straaljagers draaien - tegen een achtergrond van 'red rock'-rotsen warm voor een volgende missie vanaf Nellis Airbase. foto cpd paul janssen Namaakbommen gooien op het oerrein bi] Vlieland voor de vlieger van een F-16 een nuttig 8rwei. Hij voelt eens liet toestel korte tijd nbalans raakt als de kilo's van de vleugel vallen en hij kan mtroleren of hij het iel goed in het vizier id. Maar het is saai, eloos saai. Hij vliegt n, werpt, draait een p ndjeen landt acht nuten later weer op de vliegbasis 'Mwarden. Nee, dan mda. Daar schieten enminste terug. Het osteen paar cen ten, maar dan heb je ook wat. msjbzma Het enorme oefengebied bij de Amerikaanse vliegbasis Nellis is, ook voor aan de trainingen deelnemende piloten, niet overal toegankelijk. Een flink aantal nauwkeurig omschreven terreinen is alleen voor bevoegden. De vijftienhonderd mili tairen die hier werken, worden dagelijks met Boeings 737, die geen enkel kenteken dragen, vanuit Las Vegas en Bur- banks naar hun arbeidsplaats vervoerd. De strenge beperkingen hebben alles te maken met enkele vliegvelden in het oefengebied. Hier wordt gewerkt aan ge heime projecten van de Amerikaanse luchtmacht. Zo is de Stealth-bommenwerper die in de Golfoorlog zijn debuut maakte in het diepste geheim ontwikkeld op Nellis. Een medewerker van het gezaghebbende defensieblad Jane's Defence Weekly kreeg dit jaar, als eerste buitenstaander, toe gang tot een deel van de verboden zones. Zijn waarnemingen bevestigden de al langer bestaande vermoedens. Nieuwe toe stellen als de Predator, een onbemand supersnel verken ningsvliegtuigje, worden uitgebreid getest in de afgesloten gebieden. Het verboden oefengebied kent ook de grootste opslag van het Amerikaanse wapenarsenaal aan kernbom men en kruisraketten. De gastvliegers, die aan een Flag-oefening deelnemen, krij gen zeer ernstig op het hart gedrukt de gevoelige gebieden te mijden. Met radar en camera's worden de nooit te over schrijden grenzen bewaakt. Piloten die al dan niet per abuis een verboden zone binnenvliegen worden gestraft. Zo werd een Leeuwarder F-16-vlieger ooit een dag geschorst van de oefeningen omdat hij een kilometertje te ver was gegaan - bij de gebruikte vliegsnelheden een secondenkwestie. Maar hij was gewaarschuwd en nam zijn straf sportief op. In het zuiden van de Ame rikaanse staat Nevada ligt op tien kilometer van Las Vegas de Nellis Air Force Base. Het is, ondanks de luttele twee startbanen, het zenuwcentrum van eeji immens oefenterrein voor NAVO-partners en andere kapitaalkrachtige luchtmachten. Ruim 1,5 miljoen hectare, meer dan heel Zwitserland, omvat het paradepaardje van alle militaire trainingsgebieden in de Verenig de Staten. In het geheel onbewoonde ge bied heerst met uitzondering van de weekeinden permanent oor log. Vliegvelden, bebouwde ge bieden. industriecomplexen en wegtransporten worden aange vallen, bruggen gebombardeerd, radar- en geschutsinstallaties uit geschakeld. Hier kan alles wat voor de vliegers thuis amper mo gelijk is: extreem laag vliegen, door de geluidsbarrière gaan en met scherp schieten zoveel als nuttig lijkt. Bloedstollend wordt de exerci tie voor de deelnemer, als vanachter de bergen van rode rotssteen vreemd beschilderde F- 16's opduiken die het duidelijk op de oefenende gast hebben voorzien. Intussen is, als hij pech heeft, zijn toestel gevangen door de radar van een SAM-raketin stallatie. Thuis zeggen dat het wel een beetje meeviel is er niet bij: het landschap is bezaaid met video camera's en andere elektronica, die aan krachtige centrale com puters zijn gekoppeld. Elke ge vlogen meter, elke beweging wordt vastgelegd in een pro gramma met driedimensionale weergave. Neergeschoten, ook al gebeurt dit slechts in theorie, is neergeschoten. Red flag Jan Dijk uit het Friese dorp Har- kema kijkt in een forse hangar mismoedig naar een ontmantel de Belgische F-16-motor. Het is de laatste week van augustus, ook de laatste week voor de Ne derlandse deelnemers aan de oe fening Red Flag. Op het platform om de hoek, waar vele tientallen vliegtuigen staan opgesteld, sehroeit de zon de thermometer omhoog naar een genadeloze 46 graden. Binnen is het amper koe ler. De sergeant-majoor vormt met drie landgenoten en drie Belgen een motorenonderhoudsploeg die de deelnemende negen Ne derlandse en zeven Belgische F- 16's draaiende moet houden. Hij heeft het 'hartstikke druk'. Keer op keer loopt de late avonddienst niet tot elf uur, maar tof twee, drie, soms zelfs vier uur in de nacht. „Maar het is een erezaak. De zaak moet 's morgens klaar staan." Soms is de techniek lastig. De Belgen vliegen nog met de type- 200-motor, de Nederlanders be schikken in hun sterk gemoder niseerde F-16's over het type 220. Maar lastiger is de hitte. Jan Dijk: „Het is heel zwaar werk. 's Nachts is het nog boven de der tig graden. Na een paar uur sleu telen ben je kapot." Toch hou den de toestellen zich goed on der de zware omstandigheden: „Er is hooguit wat meer brand stoflekkage, door de hitte. Maar verder kunnen onze kisten het M prima aan." Dijk is een van de 240 leden van de Deployable Air Task Force, die Nederland en België eendrachtig naar Nellis hebben afgevaardigd. Brussel zond de leden van twee comple te squadrons, uit Kleine Brogel en Florennes. Het Nederlandse ministerie van defensie in Den Haag koos voor een zuiniger aanpak: in totaal 54 vliegers van de vliegbases Leeuwarden en Volkel nemen bij toerbeurt met de Nederlandse toestellen deel aan de oefening. Geïntegreerd opereren is niet nieuw voor de VS-gangers. Al ge ruime tijd trekken de lage landen gezamenlijk op in het Italiaanse Vülaffanca, onder één comman dant, om luchtsteun boven Bos- nië-Hercegovina of Kosovo te verlenen. De samenwerking is het gevolg van het politieke be sluit om delen van de lucht macht gezamenlijk in te zetten wanneer internationale organisa ties als de VN, NAVO of WEU hier om vragen. Gebrul Terwijl in de warme hangar de motordeskundigen zich het hoofd breken over de defecte computer voor de brandstofbe sturing, landt zestig meter ver derop elke twintig seconden een vliegtuig. De oefening voor de middag zit er op, het gebrul van straalmotoren en enkele zware turbopropellor-kisten is niet van de lucht. Zo'n zeventig toestellen trek ken zwarte strepen op het lan- dingsbeton. Veel F-15's en F- 16's, enkele squadrons A-10's en AMX'en, twee C-130's voor het nabootsen van troepentransport, enkele monstrueuze B-52's, een zeldzame B-l, twee KDC-135 tankervliegtuigen, een AWACS- radartoestel met zijn forse scho tel op de rug. Dan schieten uit twee richtin gen brandweerwagens aan, ge volgd door een terreinvoertuig met een explosievenploeg. Een scherpe bom is niet goed van een Belgische F-16 losgekomen en het toestel moet met het gevaar lijke ding nog onder de vleugel terugkeren naar Nellis. De vlieger houdt het hoofd koel en zet zijn toestel vlekkeloos aan de grond. Deskundigen lossen het pro bleem razendsnel op. De Nederlandse en Belgische piloten hebben, als ze naar hun eigen parkeerplaatsen zijn ge taxied en uit de F-16's zijn ge klommen, weinig commentaar op de gevlogen missie. Voor elke vlucht zijn ze gespannen, na een uitgebreide en ingewikkelde briefing. En ze weten dat ze wor den aangevallen door die rare beige en hemelsblauwe F-16's, maar niet waar en wanneer. Na de vlucht is de spanning amper afgenomen: een urenlan ge 'debriefing' moet uitwijzen of ze hun opdracht correct en scha devrij hebben uitgevoerd. Eentje laat zich ontvallen: „Die truck die ik moest omschieten zag er als nieuw uit. Werkelijk als nieuw. Ik blies hem in één keer van de weg!" De vraag blijft of de enthou siaste vlieger op papier nog in le ven is. Tegen het einde van deze Red Flag-oefening laat de Belgi sche detachementscommandant luitenant-kolonel Geert de Meijer trots de resultaten van de gevlo gen missies zien. De Nederlan ders scoorden in de eerste perio de uit 156 vluchten 89,1 procent, de Belgen uit 116 vluchten 88,9 procent. In de tweede periode zakten de percentages iets, tot respectievelijk 87,4 en 84,5. Het lijken indrukwekkende cij fers. Tot De Meijer toelicht dat het hier om percentages 'uitge voerde vluchten' gaat, oftewel vliegtuigen die volgens plan zijn vertrokken. Ruim tien procent kwam niet op tijd in de lucht, door technisch malheur of an derszins. Hoe de vluchten vervol gens zijn verlopen kan hij abso luut niet zeggen: die gegevens zijn 'nog in lange tijd niet be schikbaar Agressor squadrons Niet beschikbaar - of te pijnlijk? Gevreesd mag worden dat meer dan de helft van de vliegers hun missie niet heeft overleefd. Tot de vele vaste bewoners van Nellis horen de Agressor Squa drons, opgericht nadat in de Vietnamoorlog talloze Ameri- kaanse vliegers in een echte strijd kansloos bleken. Een zo realistisch mogelijke training, met tegenstanders die Russische tactieken toepassen, moest het dramatisch verlies aan levens en materieel terugbren gen. Nog steeds gebruiken de 'agressors' boven de woestijn en in de bergpassen van Nevada de technieken uit het vroegere Oostblok. Daar is een simpele verklaring voor. Echte tegenstanders in de echte wereld beschikken veelal nog over - soms aangepast - Rus sisch wapentuig, inclusief de bij behorende, in Moskou ontwik kelde tactieken. Een volgende in zet van de Nederlandse lucht macht zou heel goed boven en rond Albanië kunnen plaatsvin den. En daar vliegen nog de Mig's en staan nog de SAM-ra- ketten. Al jaren doen Nederland en Bel gië, in steeds nauwere samen- werking, om het jaar mee aan Red Flag, het doorlopend oor logstoneel in Nellis. Het is een kostbare operatie: per oefening, die bestaat uit drie perioden van elk twee weken, moet elk land voor alle faciliteiten bijna twee miljoen gulden aan Nellis beta len. Hier komt nog eenzelfde be drag bij aan kosten voor het ei gen personeel - huisvesting in Las Vegas, voeding, transport - en 'overige' uitgaven. Daarbij hoort ook de dure overtocht in clusief tankervliegtuig vanuit Ne derland naar de Amerikaanse westkust. Tandenknarsend heeft de luchtmachtleiding dit jaar dan ook, gedwongen door de te Den Haag opgelegde bezuinigingen, besloten het aantal ter plekke te kopen zware bommen te reduce ren. De 2000-ponders zijn afge schaft en het aantal 500-ponders is gelimiteerd tot zes per vlieger. Alle deelnemers vinden het spijtig dat de grootste projectie- len niet meer kunnen worden gedropt. De Nellis-range is de enige ter wereld waar westerse luchtmachten de 2000-ponders mogen gebruiken. Ondanks de beperkingen is de geestdrift van de piloten er echter niet minder om. Vlieger Frank Woudsma: „Het is levensecht, heel anders dan tijdens de oefeningen hoven de Noordzee of het laagvliegge- bied in Canada. Je wordt hier echt meegesleept." Niet iedereen die bij Nellis be trokkene is, is even blij met de enorme basis, waar vorig jaar meer dan 20.000 militairen met 900 vliegtuigen betrokken waren bij een Flag-oefening. De Red Flag-trainingen worden afgewis seld met Green- en Maple Mag versies die zich op andere vliegaspecten richten. Samen brulden de toestellen ruim 11.000 keer over de startbanen. Indianenstammen Om te beginnen zijn de rond trekkende indianenstammen die het gebied van oudsher bevolk ten, door de oefenende bom- mengooiers vertrokken. Maar Nellis-woordvoerster Karen Gia- calone is ervan overtuigd dat de oorspronkelijke bewoners heel tevreden zijn met de getroffen regeling. Uitgekocht? „Zo moet u dat niet zien. We houden ook nog steeds goed rekening met hun verbondenheid met de streek. Per slot is het de heilige grond van hun voorouders, door de eeuwen heen. Daarom is afge sproken dat ze op vaste tijden hun heilige plekken kunnen be zoeken, zonder dat er vliegtuigen overheen razen." De bevolking van het wel zeer nabijgelegen Las Vegas, op dit moment de snelst groeiende stad van de Verenigde Staten, haalt de schouders op over de basis. Echt last heeft de stad niet van de vliegtuigen, zeggen afzonderlijke bewoners als hun mening wordt gepolst. Maar een serveerster in het centruim van de gokstad, naar de luidruchtige buren ge vraagd, zegt dat Nellis wat haar betreft kan verhuizen naar 'de 51ste staat' - een uitdrukking die overeenkomt met 'Nergenshui- De kans dat dit ooit werkelijk zal gebeuren valt te verwaarlo zen. Waar ook in het budget van de Amerikaanse defensie flink wordt gesnoeid, niet in dat van Nellis. Senaat en congres zijn er nog steeds in ruime meerderheid van overtuigd dat een grootscha lig, realistisch oefenterrein van onmisbaar belang is voor de ei gen luchtmacht en bevriende na ties. Daarvoor zit het trauma van Vietnam nog te diep. De Neder landse vliegers vinden het prima.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 51