Alleen wie echte keuzen maakt, regeert De langzame winst na de dood van Meindert Tjoelker Binnenland 4 hafide 0906-exploitanten "fwelijks aan te pakken Onze liuiscollectie leeft geen reservebank... stoutenbeek AG 12 SEPTEMBER 1998 5 Komende dinsdag mag de majesteit weer het product voorlezen van de paarse even wichtskunst. Een slaapverwekkend gebeu ren, dat ook de oogleden van de officiële genodigden zwaar op de proef stelt. Feite lijk is Prinsjesdag niet veel meer dan een geruststelling voor het brave royalistische volksdeel: de wereld is een orgie van ver andering, maar wij kunnen ons nog altijd vastklampen aan het veilige oranje baken. Leve de koningin! Als die gouden koets weer voor een jaar is opgeborgen, mag de politiek spreken. Paars-2 presenteert haar eerste begroting, die nog een hoog paars-1 gehalté kent, maar wat maakt dat uit. De vraag is of de slaap bij de algemene politieke beschou wingen minder snel toeslaat. Die beschouwingen zijn een reprise van het debat over de regeringsverklaring, dat eind vorige maand werd gehouden. Het gaat om de hoofdlijnen van het kabinets beleid. dat vooral wordt gekenmerkt door het vrijwel ontbreken van echte keuzen. Wie de lange kabinetsformatie op de voet volgde, moet zijn opgevallen hoezeer onze consensuscultuur is geperfectioneerd: tot diep achter de komma is rekening gehou den met de wensen en gevoeligheden van de drie regeringspartijen. Dat beneemt een coalitie wel de mogelijk heden om echt iets te doen aan de grote vraagstukken. Twee voorbeelden. Het el lendige begrotingstekort, product van het gebrek aan politieke discipline, is nog altijd niet weggewerkt. De staatsschuld groeit derhalve maar door en van de rente die we daarover intussen betalen, kun je per jaar een vliegveld in zee realiseren. Een ander voortwoekerend probleem be treft het onderwijs. Er is niemand die de afgelopen decennia heeft ontkend dat in vesteringen in onderwijs onze samenle ving enorme revenuen oplevert. Toch is het onderwijs twintig jaar lang bijna hele maal kapot bezuinigd. Net als tijdens het debat over de regerings verklaring, drie weken geleden, zullen PvdA, WD en D66 bij de politieke be schouwingen de afgesproken investerin gen in 'nieuw beleid' onderstrepen. Het gaat om ruim negen miljard, die groten deels worden verdeeld over zorg, onder wijs en openbare veiligheid. Die negen miljard zijn gevonden door al lerlei bezuinigingen af te spreken, waarvan iedere heldere geest op het Binnenhof weet dat ze niet worden gehaald. Voor Paars is het te hopen dat de conjunctuur de komende jaren meevalt, anders moet er nog flink extra worden bezuinigd. Een na bije toekomst zonder financieringstekort is dan ondenkbaar. Wat betreft het onderwijs: de investerings achterstanden die daar zijn ontstaan, wor den niet met een paar miljard ingelopen. Het aanpassen van de salarissen van leer krachten aan de markt eigenlijk hoog nodig alleen al zou vrijwel alle extra ruimte in de onderwijsbegroting opsoupe ren. Van extra computers in het onderwijs komt, zoveel is nu al duidelijk, nauwelijks wat terecht. Als het nieuwe millennium over anderhalf jaar begint, is naar schat ting een kwart miljard mensen op de we reld ingelogd op het Internet. Mogen onze scholieren ook meedoen? Soms doet dit alles verlangen naar een po litiek systeem waar drastischer keuzen worden gemaakt. Dan praat je feitelijk over twee politieke stromingen die elkaar in de macht kunnen aflossen. Stel dat de domi nante partij van het moment de keuze maakt het onderwijs in Nederland een enorme impuls te geven en andere be leidsterreinen daaraan dus ondergeschikt maakt. In financiële termen: tien miljard structureel extra voor schoolgebouwen, apparatuur, leraren, salarissen. Waar haal je dat vandaan? Dan wordt politiek interessant. We beslui ten bijvoorbeeld tot een miljard bezuini gingen op defensie, dat zich geheel moet specialiseren op vredestaken. Er wordt ge hakt in subsidies voor kunst en cultuur. De rijksbijdrage aan de ziekenfondsen kan naar beneden, mensen moeten bereid zijn meer te betalen voor wat ze zelf het belangrijkste vinden, namelijk hun ge zondheid. Het gevangenisregime kan soberder, twee man of vrouw op een cel moet kunnen. Minder wegen bouwen: het fileleed moet anders worden bestreden. En vooruit, ook het onderwijs zelf wordt niet ontzien: de tienduizenden wachtgelders (die in 1997 ruim een miljard gulden kostten), worden weer ingezet in de klassen waar ze nodig zijn. Hebben we dan al tien miljard? De belas ting op vermogens kan wat omhoog, en het grote taboe de onbeperkte aftrek van de hypotheekrente gaat eraan. Wie zich bijvoorbeeld een bankschuld van vier ton of meer kan permitteren om een huis te kopen, hoeft niet meer onbeperkt door de overheid te worden ondersteund. Het aardige is dat dit laatste de kem vormt van een voorstel dat Groen Links binnenkort gaat doen. Daarmee zijn we bij de enige van de grotere partijen in Ne derland die getuige haar verkiezingspro gramma drastische keuzen durft te doen. Groen Links brengt voor vele miljarden verschuivingen aan in de rijksuitgaven. Maar zo'n partij plaatst zich daarmee haast per definitie buiten het grote poli tieke midden dat zichzelf al compromis sen zoekend aan de macht houdt. Prettige Prinsjesdag. Rechters in senaat blokkeerden wet schuldsanering LEIDEN Eerste-Kamerleden die naast senator ook rechter zijn, hebben ruim twee jaar lang een wet te gengehouden, omdat door de wet de werkdruk bij de rechter lijke macht zou toenemen. Zij lieten daarbij de belangen van hun eigen beroepsgroep zwaar den wegen dan het algemeen belang. Tot die conclusie komt de Leidse hoogleraar rechtsso ciologie Huls. De hoogleraar sprak gisteren aan de Leidse uni versiteit zijn oratie uit. Het stuk wetgeving waar het om gaat, is de Wet Sanering Na tuurlijke Personen (WSNP) die op 1 december aanstaande in werking treedt. De senaat ging uiteindelijk op 23 juni van dit jaar akkoord met de wet. De WSNP houdt in dat particulieren die hun schulden niet meer kun nen betalen en te goeder trouw zijn, na een periode van drie tot vijf jaar met een schone lei kun nen beginnen. De wet is daar mee van groot belang voor men sen met een schuldenprobleem. Tijdens de behandeling van de wet in de senaat voerden drie rechters het woord. De vaste commissie voor justitie bestaat in de Eerste Kamer volledig uit rechters en vertegenwoordigers van grote advocatenkantoren. De ambten van senator en rech ter zijn in Nederland niet onver enigbaar. Hoogleraar Huls meent echter dat het laatste woord over de verenigbaarheid van de twee functies nog lang niet is gesproken. o Havelaar-jus d'orange ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Er komt wellicht een 'eerlijke' jus d'orange op de ylax Havelaar onderzoekt de mogelijkheid om naast kof- chocolade en bananen ook sinaasappelsap onder haar vifk in de supermarkten te krijgen. Het eerste oriënterende jiek onder boeren in onder andere Brazilië is volgens di- Rolscher van Stichting Max Havelaar positief uitgepakt, «n Brazilië, de grootste producent van het zogeheten /us concentrate, zijn de arbeidsomstandigheden onder (fen namelijk zeer slecht." Voor Max Havelaar is dat reden jkijken of ze de sinaasappelboeren kan helpen. Eind van jnoet duidelijk zijn of de Max Havelaar-jus d'orange er Is een jaar later of op z'n vroegst begin van het jaar 2000 product dan daadwerkelijk in de schappen komen te ;st kerk tegen veer Spakenburg De christelijk gereformeerde kerk van Bunschoten- fjurg heeft in een brief aan burgemeester en wethouders f (schoten geprotesteerd tegen het op zondag varen van jerveer tussen Spakenburg en jachthaven Zeewolde. ergelijke beslissingen van de gemeenteraad wordt de arde wereld weerverder opengezet." Daardoor, zo le kerkenraad, zal binnen niet al te lange tijd de zondag »r te onderscheiden zijn van de andere dagen. De ker- constateert met zorg dat het juist op de zondagen het iias bij het veer, dat afgelopen zondag voor het laatst de- ^•r de overtocht maakte. Daarom dringt de raad erop aan het besluit om het veer ook op zondag te laten U herzien. «s stant dood na gevecht met politie Pen» Een 23-jarige man uit Drachten, die maandag na met twee politieagenten in coma was geraakt, is in van donderdag op vrijdag overleden. De arrestant n hartstilstand tijdens een vechtpartij met twee politie- tstrai die hem wilden aresteren. De man was ramen aan het a van een lagere school in Drachten. Hij verzette zich he- IJ jn aanhouding. Na een paar minuten constateerden de ve|dat de man geen hartslag meer had. Door reanimatie '003 dat weer op gang brengen. De arrestant werd overge- 1"-"- het ziekenhuis waar hij na een paar dagen overleed. iKstraf relschoppers Amstelcup De politierechter in Rotterdam heeft gisteren zeven ■Sjtwëe Ajax-supporters veroordeeld tot werkstraffen vari- veertig tot 120 uur. Alle verdachten waren betrokken voor en tijdens de Amstelcupfinale in de ,t evenement ontaardde op 17 mei in een gewelddadig lissen fans van beide voetbalclubs en aanhangers van ird. Tijdens de vechtpartij op de Maastribune richtten de ■r 125.000 gulden schade aan. In de chaos raakten 58 ;ewond, vernielden de raddraaiers 123 stoelen en sloe- it interieur van een kantine in het stadion kort en klein. [Ie hield tijdens en na de wedstrijd 82 onruststokers aan. delingen. „Begint het nummer van een kredietverstrekker met 0906, dan is het oppassen ge blazen", aldus een ingewijde. Dit laatste geldt ook voor het bedrijf Enco dat in advertenties in kranten, waaronder ook Haarlems Dagblad en Leidsch Dagblad, meldt dat mensen tot 50.000 gulden krediet kunnen opnemen, ondanks het feit dat zij een uitkering hebben of bij banken geen lening kunnen krijgen. Geïnteresseerden wor den opgeroepen een 0906- nummer te bellen. De ECD wil na aanleiding van een onderzoek van deze krant nagaan of Enco inderdaad kre dieten verstrekt, zoals wordt be weerd. Wanneer dit niet zo is, kan de firma worden vervolgd wegens oplichting. Maar ook wanneer Enco kredieten ver strekt, loopt de onderneming kans op vervolging. De firma beschikt namelijk niet over een vereiste kredietvergunning, zo bevestigen betrouwbare bron nen. Een vergunning is volgens de Wet op Consumentenkrediet verplicht. ...vandaar Jori. Wij (van Stoutenbeek) zijn, net als u, best kritisch. Daarom laten we alleen de mooiste en bekendste meubel- merken bij ons binnen. Merken als Jori bijvoorbeeld, met onnavolgbare designs die u heerlijk laten lezen, luieren en leven. Een merk dat prima past in onze exclusieve huiscollectie. Want naast Jori vindt u nog een groot aantal andere eigenzinnige merken en meubels die woonwinkelen bij Stoutenbeek zo bijzonder maken. Of u nu komt om te liggen of te zitten: we zorgen ervoor dat u alleen het beste vindt. Wij komen graag bij u thuis. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33 Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Bezoek ons ook op Internet: www stoutenbeek.nl GIETER VAN HOVE loeilijk strafrechtelijk den tegen bedrijven Ti advertenties via be- 106-telefoonnummers voor het verstrek- redieten. Een aantal ïdrijven is malafide, litsluitend op gericht lang mogelijk aan |den. tten worden veelal ihoge telefoonreke- jezadeld, zonder dat ling is verstrekt. Van per minuut gaat 37 de PTT, de rest is iloitant. De Econo- introle Dienst (ECD) [over weinig man- wijl de bewijsvoering ijdrovende en kost- I de vorig jaar opge- iragscode voor infor- jsten zijn 0906-num- wemd voor erotische Jjpen en het voeren felbox'gesprekken. De fis) en de 0900-num- Ivoor serieuze mede- LEEUWARDEN WIEBE PENNEWAARD De telefoon rinkelde die och tend vroeg. Cees Bangma, chef van het politiedistrict Midden Friesland, werd op de hoogte gesteld van de gewelddadige dood van de jonge Leeuwarder Meindert Tjoelker. Terwijl Bangma even later zijn zater dagse jogging-rondje deed, spookte het incident door zijn hoofd. Weer thuis had hij zijn besluit genomen: deze keer zou hij niet volstaan met het gebrui kelijke persbericht. Hij schreef een emotionele oproep tot breed protest. Exact een jaar la ter blikt Bangma terug. Nog lang niet tevreden, wel hoopvol. ,,Het was verbazingwekkend. Ik had echt nooit kunnen denken dat mijn open brief zo'n impact zou hebben. Nu nog, een jaar later, is de zaak-Tjoelker bijna dagelijks ergens aan de orde." De 40-jarige politiechef lijkt, nu hij ernaar wordt gevraagd, op nieuw verbaasd over de effecten van zijn spontane actie in het weekeinde na de dood van Meindert Tjoelker. Op maandag 15 september verscheen zijn hartenkreet on der de titel 'Kracht uit onmacht: oproep tot protest' in de Leeuwarder Courant. Tegen twaalf uur kwam de eerste edi tie op straat. „Binnen een paar minuten belde Omrop Fryslan Radio en Tilleiyzje. Rond drie uur heb ik beide een interview gegeven. Het tv-gesprek werd 's avonds, ondertiteld, landelijk door Netwerk uitgezonden." Nog diezelfde maandag had het eerste overleg plaats tussen politie, gemeente, Samenwer kende Bewoners Organisatie en vertegenwoordigers uit de hore ca. Dit overleg zou de hele week worden gevoerd, op weg naar het stil protest van vrijdagavond om elf uur. De aandacht van de media was na maandag overdonde rend. Twee medewerkers van het bedrijfsbureau van de poli tie Midden Friesland werden vrijgemaakt om alle telefoontjes op te vangen. Ze noteerden tachtig aanvragen voor een in terview. Bangma besloot zich op de achtergrond te houden, en gaf een verklaring uit waarin hij beleefd verwees naar de kern van zijn open brief. Op vrijdagavond gaven naar schatting 20.000 demonstranten zwijgend gehoor aan zijn op roep, nadat burgemeester Hayo Apotheker in aanwezigheid van Tjoelkers vriendin Jennifer Zijl stra een toespraak had gehou den. Tjoelker was niet het eerste slachtoffer van uitgaansgeweld in de afgelopen jaren. Eerder schrokken Amsterdam en Til burg op door de dood van Joes Kloppenburg en Justus Hertich. Toch raakte de Leeuwarder af faire in brede lagen een snaar, die in de voorgaande gevallen kennelijk werd gemist. Wat was het verschil? „Er bestond al langer een maatschappelijke onderstroom, een gevoel bij heel veel mensen, dat de individuele vrijheid zoals die in de jaren zestig en zeven tig is gegroeid, was doorgescho- Vader en moeder Tjoelker lopen met een roos in de hand naar de giste ren onthulde gedenksteen voor hun doodgeschopte zoon Meindert. Op de steen staat een tekst die geschreven werd door de vriendin van Meindert, Jennifer Zijlstra. „Waarom, omdat ik de moed had er wat van te zeggen. Waar ben ik veilig, kan iemand mij dat uitleggen. Zinloos, waarom die woede. Ik kwam alleen maar op voor het goede", luiden de woorden. De geëmotionerde vader van Meindert Tjoelker: „Wij hopen dat deze steen ertoe bijdraagt dat zoiets verschrikkelijks nooit meer zal gebeuren." foto gpd paul janssen ten. Daar ben ik van overtuigd. En het was al een poos duidelijk dat velen zich bezorgd maakten over de geweldsontwikkeling. Dat gevoel werd door de dood van Tjoelker versterkt. Het onderscheid was, veron derstelt Bangma, dat hij een concrete oproep deed. „Door te vragen om op vrijdagavond om elf uur een minuut stilte in acht te nemen, kon iedereen zich op dat punt richten. De enorme aandacht van de media, op weg naar dit punt en tijdens het pro test, zorgde vervolgens dat de politiek er niet meer omheen kon." Natuurlijk stond hij er, toen hij op 13 september de eerste alinea's van zijn open brief schreef, niet bij stil dat er ver kiezingen in aantocht waren. Maar deze versterkten wel het aanhoudend effect van de zaak- Tjoelker. „De kwestie was op de politieke agenda beland, en is er niet meer van af geraakt." Er is wel verondersteld dat 'Tjoelker' een pure media-hype is geweest, zoals eerder de bui tensporige publiciteit rond de dood van prinses Diana leidde tot massale reacties. Bangma schudt resoluut zijn hoofd: „O nee, hier was absoluut geen sprake van een Diana-effect. Voor mijn gevoel is het redelijk binnen de perken gebleven." Daarbij vormde de terughou dende opstelling van de ge meente en de politie een factor van belang, denkt de politie chef. Al snel waren alle betrokken partijen het er over eens dat het overleg uit die hectische week een duurzaam vervolg moest krijgen. In korte tijd stampte de gemeente het rapport 'Nee! te gen geweld' uit de grond, met 42 actiepunten voor de korte en langere termijn om het geweld in de binnenstad in te dammen. Het overleg werd structureel ge maakt. Tot dan toe werkten de hore ca, de taxiwereld, het buurt werk, de politie en de overheid veelal langs elkaar heen, nu werd gekozen voor een geza menlijke benadering. Dat was ook nodig, zo werd dit jaar vast gesteld in het evaluatierapport 'Begaan met uitgaan' van de Leeuwarder politie. Bangma: „In 1994 stelden we al vast dat we te weinig te zeg gen hadden in het centrum. Voor een deel was dat het ge volg van gebrek aan mensen. In het weekeinde werkten we voor de hele stad met een ploeg van zes. Dan kun je niks als er echt wat gebeurt. Daar is toen al wat aan gedaan, maar de discussie na Tjoelker heeft er een nieuwe impuls aan gegeven. Een van de onmiddellijke be sluiten na 'Tjoelker' was dan ook de ruimere openstelling van het politiebureau in de Leeuwarder binnenstad, de aanwezigheid van meer 'blauw' in het uitgaansgebied en boven al heldere afspraken met de ho reca- en taxibedrijven. Daarna volgden een snelle alarmering Politiechef Cees Bangma. en bijstand, de mogelijkheid om notoir lastige klanten uit zaken te weren en een hardere opstel ling tegen overtredingen zoals plassen in het openbaar en dwars gedrag tegen agenten. De horeca stelde eendrachtig huis- en gedragsregels vast. „Ons project 'Nieuw-Streng- Op-Straat', door anderen wel zero-tolerance-beleid genoemd, is slechts een onderdeel van het nieuwe beleid. Om ons doel te bereiken geen verstoringen van het gezellige uitgaan in Leeuwardenis meer nodig dan streng politietoezicht. Dat vraagt om beïnvloeding van ge dragspatronen, en dan praten we over de lange termijn." De politie probeert aan die beïnvloeding bij te dragen door niet alleen meer, maar vooral meer herkenbaar aanwezig te zijn. Het al in gang gezette wer ken per wijk draagt daartoe bij. Binnenkort begint een proef met aan scholen toegewezen politiemensen. Bangma: „Veel mensen zien 'de jeugd' als een probleem, maar volgens mij valt dat wel mee. Het punt is dat een jongere zich door een willekeu rige agent niet aangesproken voelt. Kent hij de politieman of - vrouw, dan zal hij beter reage ren." En hij voegt daaraan toe: „Dat we dit nu via de scholen probe ren is in feite een gebaar van onmacht, want je moet natuur lijk in eerste aanleg de ouders bereiken. Je kunt echter geen fulltime-politiekracht per vijf honderd gezinnen inzetten. Die hebben we niet." Daarbij steunt de politiek in woord de politie, maar in daad niet altijd. „Voor ons werk wordt de ene na de andere nieuwe prioriteit vastgesteld, maar hoe we die invullen moe- rato gpd paul janssen ten we zelf maar zien. Er komen nu vijfduizend nieuwe politie mensen bij, heet het, maar tweeduizend daarvan zijn het gevolg van een rekentruc. De andere drieduizend zijn we al grotendeels kwijt door de invoe ring van de 36-urige werkweek Dit betekent dat wij nog duide lijker het bevoegd gezag voor de keuze moeten stellen: wat wilt u?" De positieve ontwikkelingen, die in Leeuwarden al leidden tot eën stabilisatie van het aantal geweldsmisdrijven in het uit gaanscentrum. waren wellicht ook zonder de dood van Tjoel ker op gang gekomen. Maar de eendrachtige sfeer waarin deze ontwikkelingen plaatshebben, hangt onmiskenbaar samen met die tragische vechtpartij, een jaar geleden. Bangma: „Er is iets wezenlijk veranderd na 13 september 1997."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5