Keiko s kostbare kans ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1998 Keiko kijkt nog eens goed naar de bezoekers in het Oregon Coast Aquarium in New port op zijn laatste werkdag, afgelopen dinsdag. foto ap Een grote kraan hees Keiko woensdag in een waterdichte container. De reis, eerst per vrachtwagen naar het vliegveld, kan beginnen, foto ap rde container wordt de populaire zwaardwalvis in Newport een Amerikaans •17-vliegtuig binnengebracht voor deel twee van de reis. foto ap erd donderdag na een vlucht van negen uur verwelkomd door honderden sten en nieuwsgierigen op het eiland Heimaey bij IJsland. De orka is terug op waar hij in 1979 als twee-jarige baby werd gevangen. foto reuters De orka werd in 1979 gevangen bij IJsland en in 1982 overgéracht naar Marineland in Niagara Falls, in Canada. Daar werd hij getraind voor orka- en dolfijnenshows. Wegens ruimtegebrek werd het dier in 1985 verkocht aan eer) Mexicaans aquarium. In 193 speelde hij in de bioscoopfilm Free Willy - en kwam zijn veel te kleine onderkomen in Mexico-Stad in de publiciteit. Driejaar later nam een dierentuin in Newport, Oregon, hem op met het uibindelijke doel hem vrij te laten. Een stichting zamelde tien miljoen dollar in om Keiko vakkundig en verantwoord te begeleiden. Die klus is bijna geklaard. foto reuters Weinig hoop op overlevenvoor 'volmaakt verknipte' orka In een van de Free Willy- films die Hollywood wijdde aan de orka Keiko, maakte het reusachtige zoogdier, aangemoedigd doorzijn vriendje Jesse, zelfde sprong naar de vrijheid. Alsof het leven vol kunstjes in een zeepretpark zomaar ingeruild kan worden voor een hereniging met de familie orka in volle zee. Deze week is het vijf ton zware troeteldier naar zijn laatste bestemming gebracht: een afgezette fjord bij de Westmannereilanden nabij IJsland. Deskundigen zetten grote vraagtekens bij de overlevingskansen van Keiko. ,-,Een buitengewoon stompzinnige affaire. Het is een Hollywood-idee dat eenzame, volmaakt verkn ipt geraakte dieren weer een rol als kuddedier kunnen spelen. Het bassin, een soort reuzeikooi ter grootte van een voetbalveld, waar Keiko de komende n praktijkstage loopt, op wegnaar echte vrijheid. door JOHN OOMKES De orka Keiko moet worden klaarge stoomd voor een bepaald niet rusti ge oude dag in dezelfde Noordelijke Atlantische Oceaan waar hij als tweejarig dier in 1979 werd gevangen genomen. De praktijkstage die het dier de komende maanden wacht, vormt de een na laatste fase in een in aanleg sprookjes achtige, maar in werkelijkheid afschuwelijke saga. Ben Amerikaanse stichting die zich in 1996 het lot van Keiko aantrok, wist 24 miljoen gulden bij een te brengen teneinde een zelfde soort happy end te creëren als Hollywood had voorzien. Hen eerste stage in een zeedierentuin nabij Portland, Oregon, was in twee opzichten succesvol. Keiko sterkte er aan en vormde een ware kasmagneet. Astrid van Ginneken, die betrokken is bij het internationale orka-onderzoek, is verbonden aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en gespe cialiseerd op het terrein van de medische infor matica. Zij kent Keiko en maakte mee hoe het dier bij Portland angstige momenten doormaakte toen een kudde orka's op volle zee op de afgeslo ten kooi afkwam en via sonargeluiden duidelijk maakte dat ze Keiko rauw lustten. Dr. Chris Smeenk, verbonden aan Naturalis in Leiden, geniet bekendheid als een van Europa's meest vooraanstaande potvisspecialisten. I lij rea geert nog afwijzender op hel mediaspektakel in IJsland. „Praat me er niet van", zegt Smeenk, „Het is een buitengewoon stompzinnige affaire. Als ze er al in slagen Keiko te laten wennen aan een leven in zee, dan is er geen enkele garantie dat het dier een confrontatie met soortgenoten zal overleven. Orka's zijn moordlustige dieren; ze rijten hem aan stukken. Keiko is een psychisch wrak. Een orka van negentien jaar, de feeftijd van een volwassen mannetje, maar met het gedrag van een kind; bovendien volledig gefixeerd op mensen." Behalve Keiko leven er wereldwijd nog een twintigtal dieren in gevangenschap. Ze vormen het trieste bewijs van een doodlopend beleid van bedrijven als het Amerikaanse Seaworld, dat ooit zocht naar groter spektakel dan dolfijnen en zee honden kunnen leveren. Smeenk: „Ze kunnen dieren als Keiko beter laten inslapen. Het is een Hollywood-idee dat eenzame, volmaakt verknipt geraakte dieren weer een rol als kuddedier kun nen spelen." Volgens Smeenk kunnen de bedragen die mol het redden van een dier gemoeid zijn, beter wor den besteed aan andere, wel bedreigde dolfijn soorten. „De natuurbeschermers staan erom te schreeuwen." Keiko wordt neergelaten in een groot drijvend bassin in de Klettsvik-fjord, waar hij negentien jaar geleden werd geboren. De fjord is op de Westman-eilanden ten zuiden van IJsland. foto epa Bijna vrij. Als zijn trainers erin slagen Keiko op vis te laten jagei en overlevingsme thoden bij te brengen, kan hij volgend jaar de volle zee in zwrymen waaruit hij oo 'Free Winy' doet zijn allerlaatste show voor camera's ep publiek. Keiko heeft zijn kostbare vrijheid terug.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 49