In Sydney moet alles beter H vv I ten over 27ste Olympiade .1 - Homebush Bay, thuishaven van de Olympische Spelen in 2000, biedt even een troosteloos aanzicht. De plek waar het nieuwe Olympisch stadion langzaam maarzeker vorm krijgt, ligt er verlaten bij. Honderden bouwvakkers schuilen voor het water dat met bakken tegelijk uit de hemel k jkomtDe regenval zorgt voor een verplichte time-out in een race tegen de klok. Toch is er van ongerustheid geen sprake. Sydney kan wel een stootje hebben. Als één van de weinige steden in de lange geschiedenis van de Olympiade kan de Australische havenstad er prat op gaan dat nagenoeg alle voorbereidingen op schema liggen. et organiserend co mité van de Olym- pische Spelen in Sydney heeft het geluk dat ze na Atlanta de Spelen mag houden. Veel slechter dan twee jaar gele den in Amerika kan 't bijna niet. Enorme transportproblemen, fa lende computersystemen en een bomaanslag drukten toen de sportieve prestaties in de media meer dan eens naar de achter grond. De Australiërs hebben het met eigen ogen kunnen aan schouwen. Een zware delegatie bezocht Atlanta om te zien hoe daar de organisatie ter hand werd genomen. „Ze kenden daar de nodige problemen." Perschef Reg Grat- ton van het organiserend comité in Sydney drukt zich eufemis tisch uit. „Wij mogen ons geluk kig prijzen dat we een Engelstali ge stad opvolgen. Dat geeft veel voordelen als we ons willen laten informeren over de georgani seerde Spelen." Vrijwilligers De moeilijkheden in Atlanta wa ren vooral een gevolg van het feit dat vele vrijwilligers niet op hun taak waren berekend. Gratton, in zijn kantoor in hartje Sydney: „Ik denk dat het probleem lag bij de training van de vrijwilligers. Waar je je van bewust moet zijn is dat ze goede instructies nodig hebben en duidelijk moeten worden voorbereid op hun taak. De vrijwilligers in Atlanta waren erg aardig, maar ze wisten lang niet altijd wat er van hen werd verlangd. Zo kenden sommige buschauffeurs in Atlanta niet eens de weg naar de verschillen de accommodaties. Wij willen gebruik maken van meer 'gespe cialiseerde' vrijwilligers, zoals media/communicatie-studenten Olympische stad telt met een gerust hart af voor het perscentrum. Mensen met zo'n achtergrond hebben geen problemen bij het beant woorden van vragen van journa listen. Studenten leren nu een maal snel dingen. Het is zeer be langrijk om een goed vrijwilli gerskorps te hebben dat weet wat het doet. Het gaat al gauw om meer dan 35.000 medewer kers. Het punt bij de Spelen is dat het in één keer goed moet. De enige keer dat je iets kunt leren over zo'n evenement is tijdens de vorige editie. Je kan wel naar het WK voetbal of WK zwemmen gaan, maar de Olympische Spe len zijn een kleine dertig WK's bij elkaar in zeventien dagen tijd. Je kan niet zomaar iets kopiëren. Je kan naar Seoel, Barcelona en At lanta gaan, maar dan nog moet je voor Sydney andere beslissin gen nemen. In tegenstelling tot Atlanta kennen wij nu eenmaal twee gro te olympische gebieden: Home bush Bay en Darling Harbour. In Atlanta lagen de accommodaties verspreid en hadden ze niet zoals wij een gebied waarin veertien sporten worden gehouden. Je hebt daarom andere vervoers stromen. De controle over het publiek in het olympisch park wordt voor ons een groot pro bleem. Op de drukste dag mag je zo'n half miljoen toeschouwers verwachten. Beveilig je dan het gehele gebied, of richt je je aan dacht op de verschillende ac commodaties zoals het olym pisch stadion en het zwembad?" Gratton is in dit verband be vreesd voor de individuele terro rist. „Een extremistische organi- elen worden gehouden van 15 september tot 1 oktober 2000. het olympisch dorp in Homebush Bay vinden de meeste sporten plaats, waaronder atle- ïtbal (finale), turnen, hockey g Harbour en omgeving - vlakbij Sydney Opera House - is het toneel voor onder wielrennen (weg) en triatlon. i, schieten, beachvolleybal, wielrennen (baan), zeilen en paardensport vinden elders plaats. De hoeven geen strenge quarantaine te ondergaan. In de door Nederland geboycotte Spelen at voor het IOC nog reden om het olympische paardenevenement te verkassen van Melbourne naar Stockholm, doen aan 25 van de 28 sporten mee. Honkbal, boksen en worstelen zijn voor hen voorlopig nog uitgesloten, ast het olympisch park ligt Bicentennial Park, waar de mangroves een schuilplaats bieden aan meer dan 140 vo- Het is een prachtig recreatiegebied. eens nabijgelegen Exhibition Centre van de Sydney Showground speelt een belangrijke rol bij de Paralympics, tnpisch dorp biedt plaats aan meer dan 15.000 atleten en officials. Meteen na de Spelen wordt het dorp gebruikt 00 deelnemers aan de Paralympics. Het dorp gaat op 2 september 2000 officieel open. het olympisch logo - een loper samengesteld uit boomerangs - zijn drie typisch Australische dieren uitverkozen tot j; te: Syd (vogelbekdier), Millie (stekelvarken) en Oily (kookaburra) loje verbondenheid van Australië met de omringende landen ih Oceanië te onderstrepen zal de olympische vlam atpr verschillende naties maken, te weten: Amerikaans Samoa, Cook-eilanden, Micronesië, Fiji, Guam, Nauru, Nieuw Papua Nieuw Guinea, Solomon-eilanden, Tongo en Vanuatu en Samoa. Al satie kun je gemakkelijker vol gen. Het is vaak het individu dat voor gevaar kan zorgen, zoals de man die met alleen maar een tas het olympisch park van Atlanta binnenliep. Hoe voorkom je dat? Hoe voorkom je Port Arthur? Een man met een tennistas, met daarin twee automatische wa pens, schiet op een zondagmid dag op het rustige Tasmanië in anderhalf uur 35 mensen dood. Je mag hopen dat zo'n persoon wordt opgemerkt door het net werk dat van de laatste techni sche snufjes is voorzien. Maar als iemand zó gestoord is, dan kén hij een manier vinden. De ge schiedenis van Australië is erg stabiel; dit land kent geen terro risme. Je hoopt dan maar dat het ook tijdens de Olympische Spe len zo blijft. Fort De minister die speciaal belast is met de Spelen, heeft in ieder ge val al duidelijk gemaakt dat hij niet wil dat Sydney in een fort verandert. Sydney is altijd al een vriendelijke en gastvrije stad ge weest. Als je je stad tot een fort moet ombouwen, dan kun je je beter de moeite besparen om de Olympische Spelen te organise ren. Dat evenement staat nu eenmaal voor de vriendelijke contacten tussen de atleten on derling en toeschouwers die naar de aüeten komen kijken." De Spelen vormen een uitste kend podium voor groeperingen, zoals de Aborigonals, om hun 'zaak' wereldkundig te maken. Toch is Gratton niet bang dat de politie in actie moet komen om demonstraties uiteen te slaan. „Maar elk groot land heeft met minderheidsgroeperingen te ma ken die proberen de krantenkop pen te halen. Dit is een evene ment dat vier miljard kijkers trekt. Je mag hopen dat mensen zoals Cathy Freeman uitgroeien tot idool van de Aboriginals. Zij won op de aüetiekbaan van At lanta zilver op de 400 meter en is een kanshebber voor goud tij dens Sydney 2000, een icoon voor de Aboriginals. Zij kan als voorbeeld voor haar gemeen schap dienen en aantonen dat zij het wel degelijk kunnen maken in de Australische gemeen schap." Tijdens een rondgang per auto over het olympische terrein wordt al snel duidelijk hoe dicht alles in Homebush Bay bij elkaar ligt. De ritjes naar de indrukwek kende bouwwerken - van wisse lende architectonische schoon heid - duren kort. Om geen ruimteproblemen te krijgen, is het wielerstadion daarom al ver plaatst naar de voorstad Bank- stown. Railnetwerk Gratton: „In vergelijking met At lanta krijgen wij in het olympisch park met heel andere omstandig heden te maken. Hoe krijg je die honderdduizenden bezoekers zo makkelijk mogelijk naar binnen en naar buiten, op het moment dat tegelijkertijd adetiek, tennis en honkbal aan de gang zijn. Dat is niet gemakkelijk. We bouwen op dit moment een railnetwerk dat tijdens de Spelen vijftig- tot zestigduizend mensen per uur kan vervoeren. Het station komt vlakbij het olympisch stadion. Verder zijn we erg gelukkig met het feit dat langs de olympi sche gebieden de Paramattarivier ligt. Vanaf het olympisch dorp in Homebush Bay kunnen aüeten en officials met ferry's naar Dar ling Harbour worden vervoerd. Auto's willen we van het park weren. In AÜanta liep alles in het centrum door het vele verkeer vast." Sydney wil koste wat het kost een eerder gedane belofte inlos sen. „Bij ons bod hebben we ge zegd dat alle sporten binnen der tig minuten rijden van Home bush Bay worden gehouden. Voetbal is de enige uitzondering, omdat die sport zich in verschil lende steden afspeelt." Boven dien wil de havenstad de Spelen de geschiedenis in laten gaan als 'de Aüeten Spelen'. „We hebben nadrukkelijk rekening gehouden met wanneer het de beste tijd van het jaar zou zijn voor de aüe ten. September is de droogste maand en kent het beste klimaat om te sporten. De temperatuur komt dan niet vaak boven de 21 graden Celcius uit. Het kan win derig zijn, maar normaal gespro ken is het wel droog. We kunnen de marathon midden op de dag houden en dan presteren de lo pers beter dan, zoals in Atlanta, om zeven uur in de. ochtend." De Australiërs waren toe aan de organisatie van de Spelen. Tweemaal eerder ging het mis. Brisbane moest Barcelona voor laten gaan en kandidaat Mel bourne was niet opgewassen te gen de commerciële lobby vanuit Atlanta. „Toen Sydney aan bod kwam, was het zo ongeveer een nationale obsessie geworden dat we de Spelen voor 2000 moesten hebben. Het is dan ook ongelofe lijk hoe trots Sydney en Australië zijn." Het is volgens Gratton zeker geen goedmakertje. „Nee, Syd ney had gewoon het beste bod, qua technische faciliteiten, en accommodaties." De stad kreeg met het kleinst mogelijke ver schil - 45 tegen 43 stemmen - de voorkeur boven gedoodverfde fa voriet Peking. Eerste medailles Behalve gevestigde sporten als turnen, aüetiek, zwemmen en hockey staan taekwondo en de triatlon in Sydney voor het eerst op het Olympische programma. Gratton: „De triatlon is waar schijnlijk het eerste grote evene ment op de ochtend na de ope ningsceremonie. Met Harbour Bridge en het wereldberoemde Opera House als achtergrond moet dat spectaculair worden. Bovendien wil je als organise rend land altijd de eerste medail les winnen en Australië heeft een aantal kanshebbers." Waar AÜanta nog 26 sporten telde, komt het totaal aantal sporten in Sydney op 28. Grat ton: „Gelukkig heeft het Interna tionaal Olympisch Comité het maximum aantal aüeten op 10.200 bepaald. Na AÜanta ont stond namelijk het gevoel dat de aantallen te groot werden. Om er voor te zorgen dat het maximum niet wordt overschreden zullen de verschillende bonden met het IOC om de tafel moeten. Neem het gewichtheffen. Aan die sport mogen in Sydney voor het eerst ook vrouwen meedoen. Dat be tekent simpelweg dat het aantal mannelijke deelnemers moet af- Een flink deel van de olympi sche accommodaties is al klaar en dat geeft de organisatie van de Spelen een relatief gerust ge voel. „Toen we in september '93 het evenement kregen toegewe zen, konden we al zeggen dat zestig procent van de faciliteiten waren voltooid", zegt Reg Grat ton. „Veel gebouwen waarvan we gebruik maken, waren voor die tijd al gerealiseerd. Darling Har bour bijvoorbeeld, niet ver ver wijderd van Harbour Bridge en het Opera House. Voor de spor ten die daar worden afgewerkt maken we gebruik van al aanwe zige accommodaties. Het voet balstadion en het zwembad wa ren in '93 ook al gereed. Het voornaamste olympische gebied in Homebush Bay onder gaat een ware metamorfose. De organisatie, die niet te beroerd was om kostbare maatregelen te nemen om een kikker [green and golden bell-frog) voor uitsterven te behouden, kreeg zelfs enkele milieuonderscheidingen. Op de plek waar zo'n twintig jaar gele den nog een immens abattoir was gevestigd en een enorme vuilnisbelt lag, komen een trein station, een anderhalf kilometer lange brede wandelboulevard, prachtige parken en natuurlijk het olympisch dorp dat plaats moet bieden aan alle sporters en officials. Paradepaardje is het in aanbouw zijnde olympische sta dion. Gratton: „Het Olympisch sta dion is medio volgend jaar klaar. Ter voorbereiding op de Spelen willen we daar de grote finale van het Australisch voetbal hou den. Het wordt, met plaats voor 110.000 toeschouwers, het groot ste Olympische stadion in de ge schiedenis." Toch zal het totaal aantal bezoekers van de 27ste Olympiade ver achter blijven bij dat van de Spelen van Barcelona en vooral Atlanta. Gratton: „We verwachten zo'n 5,5 tot 6 miljoen mensen. Australië telt nu een maal niet zo veel inwoners. Ook de enorme afstanden zorgen er voor dat Sydney niet zo veel be zoekers zal trekken. Wij voorzien dat buitenlanders niet alleen voor de Spelen komen, maar ook een deel van Australië willen Overheid Bij de organisatie van de Spelen werken bedrijfsleven en overheid nauw samen. De perschef: „Hier speelt de regering van New South Wales een grote rol. In At lanta werd bijna alles aan het particulier initiatief over gelaten. Bij ons is er een mix van private fondsen - afkomstig van spon sors, afgifte van licenties en ver koop van televisierechten - en overheidsgelden. In Lillehammer en Barcelona was een dergelijke publiek-private samenwerking ook succesvol. Wij voelen ons ook zekerder door de weten schap dat de overheid ons steunt. Daarnaast kunnen we tot nu toe rekenen op de steun van ruim twintig grote sponsors." Gratton beaamt dat een gebrek aan grote multinationals in Australië een probleem vormt bij de fondsenwerving, maar er is volgens hem een goed alterna tief. „We proberen een grote groep kleinere sponsors te vin den, waarbij elke onderneming bereid is 25 tot 50 miljoen Australische dollars bij te dragen. We mikken op zo'n 25 spon sors." Bang voor overcommer- cialisering van de Spelen, zoals in Atlanta het geval was, is hij niet. „Het moest er eens van komen dat de commerciële sponsors de olympische markt zouden over spoelen. Het IOC heeft dat inge zien en gezegd dat het in Sydney anders moet." .p .- A Op de foto rechtsbo ven het olympisch symbool van de vijf continenten voor het wereldberoemde Opera House in Syd ney. Verder als illu straties het logo en de mascottes van de Olympische Spelen in 2000. Hiernaast een impressie en hierbo ven een plattegrond van het olympisch terrein in Homebush

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 47