Track wil naar nationale top ■a I Mad Max in de oceaan Multi Media \WWF J 1 12 SEPTEMBER 1998 is een flops in de film- geworden, on- de hoofdrol van Kevin er Waarom de film door ibliek massaal werd ge- rd is nog steeds onduide- ant deze vochtige variant Mad Max-thema is best nzien waard. En ook het ai naar aanleiding van de erd gemaakt is niet world geeft een somber van de wereld nadat het aseffect volstrekt uit de gelopen is. De zeespiegel mieters gestegen, miljar- jnden de dood en de venden staan elkaar op nde eilanden naar het le- een overstroomde we- aar het recht van de te geldt. ;ma is bij uitstek geschikt n strategisch spel in de ji Command and Con- •n Red Alert van te ma- dat heeft softwaregi- iterplay dan ook gedaan, legertje van mutanten der gespuis probeer je de ïvan de tegenstanders te •ren. Grondstoffen, zoals ;ren metaal zijn letterlijk vaard en kunnen bij va- handelaren worden in- voor allerhande wa- )ok drinkwater is buiten- on waardevol. Er moeten 22 missies worden afgewerkt aan de hand van een verhaallijn. Net zoals in de film gaat het er om de weg te vinden naar het legendarische droge land, een stukje aarde dat niet door de golven is verzwolgen. De missies worden afgewisseld door beelden uit de film. Tij dens die intermezzo's moet je als leider ook besluiten nemen over de uitrusting van je troe pen. Een aardig aspect van het spel is dat je 'mariniers' erva ring opdoen en in de loop van het spel steeds sterker worden. De sterkste man wordt groeps leider en is buitengewoon waar devol. Hij dient dan ook be schermd te worden. Qua beeld en geluid is Water- world dik in orde. De drijvende eilanden zien er goed uit, even als de manschappen en het oor logsgeweld knalt letterlijk uit de luidsprekers. Een minpunt is dat de tegenstanders niet erg slim zijn en ervaren spelers waarschijnlijk in een paar we ken klaar zijn. Het spel is dan ook meer geschikt voor begin ners. lammer genoeg kan Wa- terworld niet in een netwerk of via Internet worden gespeeld, dus een menselijke tegenstan der kan geen nieuwe uitdaging bieden. Min. systeemeisen: Pentium 90. 16 Mb. Ram, muis. Prijs: 49,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Infogrames Benelux. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN El 10 14 ;ave oplossing op elke regel de letters ie samen het woord vor- at overeenkomt met de 'tijving. De resterende let- «wen van boven naar be en van links naar rechts laat. e'gene; 2. zoet; 3. roofdier; ptloof; 5. landbouwwerk- qvis:7- deel v.e. viool; 8. 9- octrooi10. meubelstuk; errede; 12. tropische hage- oude taal; 14. scène. KRUISWOORDRAADSEL - zaklamp- s-alibi-t kina-asla in-abc-al -kar-aas- staaks -vi s-spa- ai-tra-as isar-mara r-gamba-r -lafaard- Actueel Computers Cultuur Gezondheid Wetenschap Overheid regionaal £2 maandag Sportjarqon dinsdag Senor Web woensdag: Pluk Play donderdag: Soundtrack vrijdag: The Fridge zaterdag: Point Shoot zondag: Alias .warzone Geografisch zoeken Voeg een site toe aan Track Ordina C Merci» bv. Banenn MEER WETEN? Bestel nu online! KLIK HIER ANDRE HORLINGS De nieuwe zoekmachine Track wil binnen een halfjaar de drukst bezochte Nederland se zoekdienst worden. Daar wijst op dit mo ment nog weinig op, maar het concept ziet er veelbelovend uit. In Track wordt de gi gantische databank van Dutch Home Page, de snelheidsmeting van IVIS en het kaar- tenmateriaal van Suurland-Falkland geïnte greerd, en dat is nog maar het begin. Adver teerders kunnen zoekwoorden kopen. Vrijwel alles is op het internet te vinden. Het wereldwijde web is langzamerhand uit gegroeid tot een gigantische databank met informatie op vele miljoenen pagina's. Het is alleen de kunst om in die onvoorstelbare hoeveelheid juist die site te ontdekken met de gegevens waar men naar op zoek is. Een groot aantal adressen geeft handzame of uitgebreide lijsten, gerubriceerd naar dui zenden verschillende onderwerpen. Het beste resultaat mag echter worden ver wacht van zoekmachines. Mondiaal be staan er zeker 1200, met allemaal hun eigen kenmerken. Minstens tien zijn gespeciali seerd in het Nederlandse internet. Daar kan er best nog eentje bij, vindt Track. De concurrentie onder de zoekdiensten is moordend. Ilse, Zoek, Search, Vind en Vin- dex, aangevuld met Nederlandstalige ver sies van AltaVista, Exite en Lycos hebben al lemaal hun eigen aanhang. Opmerkelijk is echter dat een Amerikaanse zoekmachine als Inference Find met Nederlandse zoek woorden vaak zelfs nog betere resultaten boekt. Daarom was het verrassend toen Netcast, een onderdeel van Wegener-Arcade, in mei de geboorte van een nieuwe loot aan de stam aankondigde: Track. De doelstelling was uiterst ambieus: „Track wil binnen zes maanden de meest gebruik te Nederlandse zoekdienst worden." Een eerste poging leverde een aantal verrassen de pagina's op, maar niet de gewenste in formatie. Intussen is er een duidelijke voor uitgang te bespeuren, maar Track overtuigt nog niet. Toch twijfelt Toine Verheul (27), initiatief nemer van Track, niet aan het uiteindelijke succes. Sinds hij vijfjaar geleden bij Veroni ca begon, waar een bescheiden hoeveelheid informatie nog telefonisch opgevraagd moest worden via een BBS, is hij gefasci neerd door zoekmachines. „Bij de start van internet in Nederland werd veel gebruik gemaakt van het Amerikaanse Yahoo, nog steeds een zeer veelzijdige search engine. Ik schreef een opzet voor een soortgelijk systeem voor Veronica. Vol gens mij willen gebruikers op een steeds za kelijker internet een snel, duidelijk en intel ligent zoeksysteem. Maar de omroep ging reorganiseren en het plan verdween in een la. Ruim twee jaar ge leden stelde ik mezelf voor de keus: een huis kopen of Track ontwikkelen. Ik koos voor het laatste en werkte anderhalf jaar aan het systeem. In oktober vorig jaar bleek Wegener geïnteresseerd. Het multimedia- concern nam Track over en ik werd aange steld om de zaak op poten te zetten." Met vijf medewerkers werkt Verheul sinds dien aan de vervolmaking van het systeem. „We zijn hard bezig met de integratie van alle mogelijkheden. Track is niet alleen maar een zoekmachine. We maken ook ge bruik van de gigantische database van Dutch Home Page (DHP). Het overgrote deel van de Nederlandse sites en Neder landstalige pagina's in het buitenland is daar geregistreerd. Het is een schitterende informatiebron, maar de mogelijkheden werden tot nu toe niet uitgebuit". „Ook wordt IVIS geïntegreerd, dat continue de snelheid meet op het internet; de tijd die nodig is om een pagina op te halen. Een ikoontje maakt duidelijk of IVIS in gebruik is. De snelheid van een site is van belang, want als pagina's traag binnenkomen zoekt de gebruiker ergens anders. Ook zijn er plannen om het kaartenmateriaal van Suur land-Falkland te gebruiken. Dan wordt bij een opgevraagd adres meteen ook een plat tegrond getoond hoe je daar moet komen. Verse informatie Doel van Track is om alle Nederlandse in ternetsites en zo mogelijk de Nederlandsta lige of aan Nederland gewijde pagina's in het buitenland te indexeren. De zoekma chine wil de informatie bovendien zo actu eel mogelijk houden. „Niets is frustrerender dan het vinden van een adres dat vervol gens verdwenen blijkt. Informatie wordt voortdurend ververst, pagina's verhuizen of verdwijnen, nieuwe sites worden gelan ceerd. Onze spiders controleren iedere ge registreerde pagina om de 72 uur", meldt Verheul. Het resultaat van een speurtocht via Track valt nu nog tegen, maar dat kan volgens Verheul ook liggen aan de methode. „Het loont de moeite om zinnen te gebruiken in plaats van een enkel zoekwoord. 'Wandelen in Oostenrijk', 'Fietsen op Texel', 'Reisverzekering voor vier personen' en der gelijke. Bovendien worden gewerkt aan een verfijning van de zoekmogelijkheden." Het gebruik van de server is gratis, maar al leen de zon gaat voor niets op. Om de zoek methode te bekostigen is voor het commer ciële circuit een uitgekiend advertentiesys teem ontwikkeld. „Het bedrijfsleven kan woorden kopen. Wanneer daar naar ge zocht wordt, verschijnt een bijbehorende banner in beeld." Verheul voert 'computer' in. Naast de zoek resultaten verschijnt een banner 'Compaq'. Wie daar op klikt komt terecht bij informa tie over de computerfabriek. Een andere mogelijkheid: 'Postbank'. Inderdaad: een banner van de geprivatiseerde PTT. Een al ternatief: 'Rabobank'. Opnieuw een adver tentie voor de Postbank. „Zo kan een ander bedrijf de aandacht op zichzelf richten." Tot nu toe heeft Track nog nauwelijks aan de weg getimmerd. In september moet dat gaan veranderen. De bijzondere kenmerken van de zoekdienst worden dan in een uitge breide campagne worden toegelicht. Toine Verheul: „Met onze mogelijkheden behoren we aan de top." TOMPOES W Heer Bommel en de Liefdadiger Kwetal sprong op en greep de bril, die Tom Poes hem voorhield. O, wat mooi! riep hij uit. De grondloog moet wel uiterst fijn gemalen zijn. En er zit een prachtige bplling in de structuur. Het werk van een gevorderde brekel; dat zie ik direct! Hm, zei Tom Poes. Jij mag hem hebben, wanneer ik de steen krijg, Kwetal! Dat is een goede ruil! riep de grijsaard. Hier is hij. Veel geluk ermee. Maar denk eraan: voor iedere brekel werkt de steen maar één keer! Wat bedoel je? vroeg Tom Poes. De oude wees op het harige ventje, dat met een tevreden geknor achter een rotsblok verdween. Kijk, verklaarde hij, een opgeroepen bre kel blijft bij je, zolang je dit soort steen hebt. Maar als je de steen weg geeft, is hij weer vrij. Tom Poes be dankte hem en nam afscheid. Nu ko men we een eind verder, dacht hij. Wanneer heer Ollie een beetje wil meewerken, is er misschien een kans om van Lieven Brekel af te komen. Nu, heer Bommel was vol goede wil. Hoewel het hem zwaar viel, zien we hem hier lopen als leidsman van de heer Brekel, die zich door het gemis van zijn bril in een dichte mist voort- Statistiek per muisklik Ook altijd al willen weten hoe veel aardbeien er per hoofd van de bevolking worden ge geten? Hoeveel sloebers zich indertijd doorPhilips een DCC-speler in de maag heb ben laten splitsen? 1 procent) Hoeveel mensen inmiddels over een vaatwasser beschik ken? De antwoorden op deze en nog duizenden andere pran gende vragen staan op de nieuwste cd-rom van het steeds driftiger aan de weg timmerende Denda Multime dia BV uit Oldenzaal, dat de in Duitsland overbekende Top- Ware-software in het pakket heeft: scherp geprijsde kwali teit, die bijna nooit meer dan vijftig gulden kost. In dit geval gaat het overigens om een puur Nederlands product: het jaarboek Statistiek 1998. Den- da heeft daartoe een tweejarig contract weten te sluiten met het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat een deel van het gegevensbestand beschikbaar heeft gesteld. Meer dan achthonderd tabel len en duizenden trefwoorden maken het zoeken per muis klik super-eenvoudig. Even snel weten waar de meeste binnenbranden hebben ge woed? 8.825 keer in woningen. Curieus gegeventje: 47 keer in een (politie-)cel. De meeste buitenbranden? 12.496 maal in papier- of vuilcontainers. Van Aandelen en Aanhangwa genindustrie tot Zwendel en Tele-atlas gaat Europees Zwitserland: er zit van alles bij. Wat je met de papieren uitga ve v»m het laarhoek Statistiek nooit zal lukken, is met het programma op cd-rom maar een fluitje van een cent: van elke tabel zijn vijf soorten gra fieken te maken, opgebouwd uit door je zelf aangeklikte compdrienten. Het aantal vaatwassers van 1990 tot nu? Verdubbeld van tien naar twintig procent. Het aantal computers in Nederlandse huishoudens? Gestegen van 21 procent in 1990 naar 39 in 1995. Veel recenter zijn de meeste gegevens overigens ook niet, bij 1996 houdt het wel op. maar dat ligt aan het CBS, nemen we maar aan. Minimum systeemeisen: 16 Mb RAM, Windows 95, 98, of NT 4.0. Prijs: 49,95 gulden. Beschik baar gesteld door Denda Mul timedia, Oldenzaal. Tele Atlas uit Den Bosch heeft als eerste een autonavigatie cd- rom op de markt gebracht, die bedoeld is voor geheel Cent raai- Europa. De cd-rom bevat het complete wegennet van de Bene lux, Duitsland, Noord-Italië, Liechtenstein, Oostenrijk en Zwit serland. De schijf is bedoeld voor gebruik in navigatiesystemen, die de automobilist met behulp van satellieten naar zijn plaats van bestemming loodsen. Tot nu toe zijn in Europa 300.000 van dit soort systemen verkocht. Omdat de prijzen van die installa ties langzamerhand wat beginnen te zakken, verwacht Tele Atlas dat er binnen 2,5 jaar meer dan een miljoen van die systemen verkocht zullen worden. Daily Planet verliest attracties Nederlandse internetgebruikers zijn een belangrijke informatie bron kwijt. Intcrnet-pionier Francisco van Jolp van de Daily Fla nel 1heeft 7 september zijn laatste bijdrage geleverd. Na mim drie jaar en bijna 900 afleveringen is een eind gekomen aan een unieke reeks van wetenswaardigheden over internet. Van Jole, algemeen erkend als de beste internet-journalist van Nederland, struinde dagelijks internetsites en nieuwsgroepen af op wetens waardigheden. I lij maakte in bijna iedere aflevering duidelijk hoe interessant het internet kan zijn. Hij leverde tal van pri meurs die alle kranten haalden. Het archief van Daily Planet blijft beschikbaar. Tegelijk legde medewerker Erik van der Zande zijn pen neer. I lij vervaardigde de wekelijkse ontspannende rubriek Swift (2), waarin nieuws en achtergronden met entertainment en com municatie werden vermengd. Bij de verkiezing van het beste e- zine vorig jaar haalde Swift de tweede plaats. Daarmee is uitgever Planet Internet (3) in cén keer twee van zijn drie journalistieke rubrieken kwijt. Peter Olsthoorn gaat door met Planet Multimedia (4); een dagelijks overzicht van het be langrijkste nieuws op het gebied van computers en internet. De welkomstpagina van Planet Internet bevat overigens nog tal van links naar andere rubrieken, zoals over nieuwe sites, computers, spellen, nieuws, muziek, seks, en sinds kort 'Womens Planet' voor vrouwen. Zowel Van Jole als Van der Zande zijn vaag over de redenen van hun vertrek. Ze beperken zich tot de stelling dat zij en Planet In ternet 'uit elkaar zijn gegroeid'. Van Jole weet nog niet wat hij gaat doen. Zijn activiteiten zijn voorlopig te volgen via de web camera op zijn pagina (5), waar ook een link is te vinden naar zijn 'Ego Center', met een fotografisch stilleven van zijn werkka mer in Rotterdam. Van der Zande (6) gaat verder werken aan zijn afstudeerscriptie. (Dwww.planet.nl/daily/dailyshtml (2) www.shift.planet.nl (3) www.pi.net (4) www.pi.net. Zie item op welkomstpagina. (5) www.xs4all.nl/" fvjole/index.html (6) www.xs4all.nir evdz Spervuur van nieuwe spellen bewoog. Ik ben zowel kortzichtig als vèrzichtig, verklaarde de laatste. Men kan het onzichtig noemen. Het is een gebrek, dat bij ons in de familie zit en het is akelig, hoor. Want wanneer je niet goed ziet wat anderen doen, is het moeilijk om te blijven lachen. Ik weet het niet, mompelde heer Ollie. Zolang je maar ziet, wat je zelf doet, als u begrijpt wat ik bedoel. Hij zweeg, want bij een kromming in de weg werd hij de markies De Cante- claer gewaar. Als een razende door de stra ten van Amsterdam racen. De nazi-vijand uitschakelen zon der de melding „ALARM!! Ein verletzte!" te horen. Een Ro meinse nederzetting uit de grond stampen met behulp van stapels hout en rotsblok ken, en vervolgens overleven tussen de wilde beesten en ve nijnige waterdieren. Computerbezitiers krijgen dit najaar te maken met een sper vuur van digitale spellen. Op- de multimediabeurs Cebit Ho me in de Duitse stad Han nover stelde de spelletjesin dustrie onlangs duizend nieu we of vernieuwde games in het vooruitzicht. Met een etalage van zo'n 7.200 vierkante meter tentoonstel lingsruimte was hal 3 van het beursterrein een Eldorado voor de spelfreaks. Vooral de inline-skatende cyberjeugd likt zich de vingers af bij titels als 'Tiberian Sun' (de opvolger van het populaire strategiespel 'Command Conquer Age of Emnires II', de nieuwe 'Ray- man' en 'Ceasar III'. De trends: spelen op het Inter net en dan nog het liefst met meer personen. Dit jaar ko men er honderd van dergelijke spellen in de winkel, tegen amper tien vorig jaar. Strategi sche avonturen zijn favoriet. In vergelijking met de eerste editie van de consumenten beurs is Nederland bij til dit computergeweld opvallend bescheiden aanwezig. Boekten twee jaar terug nog zes Neder landse bedrijven een plekje op de beursvloer, dit keer waren dat er maar twee. Slechts vijf tien vierkante meter namen zij in beslag, tegen 223 m2 in 1996. Davilex volstond met een kari ge uitstalling, ondanks de po pulariteit van van dit Neder landse softwarebedrijf op de Duitse markt. Van het op 11 mei gelanceerde racespel 'Autobahn Racer' verkocht het bedrijf in twaalf weken 70.000 exemplaren. De Nederlandse versie, een update van het vrij bekende 'A2 Racer', komt eind dit jaar uit. Daarbij loopt het parkoers dwars door de stra ten van steden als Amsterdam en Utrecht. Het geheim? „Plug, play and have fun", aldus exportmana ger Hans Lange. „Wij maken geen spellen voor de freaks, wij richten ons op de brede massa. Dat is de nieuwe doel groep. Het spelletjespubliek is de laatste drie jaar enorm ver anderd. De freakspeler zit nu op Internet, terwijl het grote publiek voor een simpel race- spel kiest."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 39