jiltuur Kunst Verslaafd aan de cirkel omhoog Gouden plaat Ilse de Lange Vlamingen lezen steeds meer [DAG 12 SEPTEMBER 1998 ifje met de muziek mee Ter afsluiting van de tentoonstelling 'Naar Tibet met is er in het Rijksmuseum voor Volkenkunde een concert cht klassieke Tibetaanse muziek met als uitvoerende ar- ïnToden Gyatso en Namgyal Lhamo. Laatstgenoemde zong peer in de film 'Seven Years in Tibet'. Het concert op zon- I september begint om 15.00 uur. Het museum is van 14 4 september gesloten in verband met de inrichting van de eexpositie 'Indianenverhalen'. hitect Gunnar Daan in kunstcafé jamden rijn» Architect Gunnar Daan is dinsdag 15 sep- te gast in het Kunstcafé in Alphen. Daan is de coördine- rchitect achter het Masterplan Alphen aan den Rijn, een nvattend project rond de vernieuwing van het stadshart, janisatoren van het Kunstcafé - Stichting Alphense Ateliers Iressie '70 - beloven een 'spannende blik op de toekomst phen'. Het Kunstcafé begint om 20.15 uur in park Maal- i aan de C. Geellaan. Kaarten kosten 7,50 gulden. «■oeders Flint en Slauerhoff ^(-./leiden Theater- ""rDe Gebroeders Flint It eenmalig op in het Let- ndig Museum in Den met haar succesvolle ictie 'Alleen in mijn ge- kan ik wonen'. Aan- is de honderdste ver- van J.J. Slauerhoff, de belangrijkste .sdie Nederland ooit ;ekend. De voorstelling e Gebroeders Flint is te jp 20 september om luur, in de aula van het irkundig Museum aan de sWillem-Alexanderhof 5. tijdag 9 en zaterdag 10 :r is de voorstelling ook in het LAKtheater in !n. orverkoop Kravitz en Marillion Bij de grotere postkantoren, de ticketlijn en de bekende erkoopadressen zijn vanaf vandaag kaarten te koop voor rten van Lenny Kravitz en de Britse symfonische rock- Marillion. Kravitz, die onlangs zijn nieuwste cd '5' uit- ït, treedt op vrijdag vier december op in de Statenhal in Haag. De vijf heren van Marillion staan op maandag 16 ok- in Ahoy in Rotterdam, ^jninaties Debutantenprijs Het aardige aan de debutantenprijs voor literair proza is, evvone lezers een stem hebben in de keuze van de winnaar, rwege november wordt de prijs voor de vierde maal uitge- Genomineerden zijn Maria Barnas (Engelen van ijs), R.A. t (De laatste lach), Jessica Durlacher (Het geweten), Pam ïerik (Soms feest) en Esther Jansma (Picknick op de wentel- Wie wil meebeslissen, kan een formulier halen bij de cen- f°fbibliotheek aan de Nieuwstraat en de filialen in de Meren- m de Stevenhof. Daar zijn de genomineerde boeken ook te J J. Slauerhoff, getekend door Tom Bouws. foto letterkundig museum 'SeksschrijversRonald Giphart en Joost Zwagerman op theatertournee Een verhaal zit er niet in, een vaste rolverdeling op het podium hebben ze niet. 'Hamerliefde', het theaterprogramma waar mee Ronald Giphart (1965) en Joost Zwagerman (1963) drie maanden het land in gaan, heeft wèl een rode draad: liefde en seks. Geen verrassing voor wie de boe ken van beide auteurs kent. Dinsdag 29 septem ber staat het tweetal op de planken van de Leidse Schouwburg. LEIDEN INGE VAN DEN BLINK Ronald had in eerste instantie een andere titel bedacht, vertelt hij zelf: 'Wij ook van jullie'. Een variant op 'Ik ook van jou', de titel van zijn debuut. Grinni kend: „Maar dat vond Joost zijn uitgever niet zo leuk." 'Hamerliefde' dus. Ook een vondst van Giphart. „Later ont dekte ik dat ik het woord al in mijn boek 'Phileine zegt sorry' heb gebruikt. Hamerliefde staat voor het gegeven dat je elkaar heel lang niet gezien hebt en dan in een halve middag goed wilt maken wat je een half jaar lang aan liefde ontbeerd hebt." Ronald Giphart houdt gemid deld zo'n vijftig tot zestig voor leesbeurten per jaar, Zwager man dertig tot veertig. Podium ervaring genoeg, zou je zeggen. Toch is een echt theaterpro gramma andere koek dan een middagje voorlezen in een bi bliotheek of op een middelbare school, hebben de twee ge merkt. Ze werden met het idee benaderd door Leidenaar René Vallentgoed, de manager van Jan Mulder en Remco Campert. Die traden jarenlang op als lite rair duo. „In eerste instantie hebben we het afgewezen: een hele tournee leek ons te veel." Een avond in de Kleine Komedie, waarbij ze invielen voor Theo van Gogh en Jeroen Henneman, bracht de schrijvers op andere gedachten. „Dat optreden was een ontzettende kick." De kick is, legt Giphart uit, dat in een theaterzaal met een paar honderd man de lach hef tiger is, de emotie groter dan bij gewoon voorlezen. De chemie tussen zaal en podium werkt verslavend, wat hem betreft. „Je wordt op het podium al gauw grappiger dan je eigenlijk bent; het is een soort cirkel omhoog die je in een bibliotheekzaaltje niet zo snel hebt." „Bij de toeschouwers wordt op een geslaagde theateravond endorfine aangemaakt waar door ze zich goed voelen. Dat gevoel suist dan nog een paar uur na in hun hoofd. Dat is wat je wilt bereiken. Ik denk dat Joost en ik dit (optreden) in ons hart allebei ooit gewild hebben. We hebben ook allebei de be hoefte om te spelen met de hei ligheid van literatuur. Dat werkt in het theater heel goed." Theatermagie ontstaat niet vanzelf. Giphart en Zwagerman gingen vier dagen een zaaltje in om met regisseur Gérard van Kalmthout een 'geramd pro gramma' in de steigers te zet ten. „Daar heb ik veel van ge leerd. Met blauwe spotlights aan mag je niet van je plaats, bijvoorbeeld. En je moet in het theater niet, zoals je op een voorleesavond doet, stukjes uit- legtaal invoegen. De teksten moeten voor zich spreken. Behalve de gewone fans. de trouwe kopers van hun boeken, hopen Giphart en Zwagerman Illustratie van vergankelijkheid likking Herman Brood en Interpay rdam. Onder dreiging van een kort geding heeft Interpay, ganisatie die het betalingsverkeer voor de banken regelt, chikking getroffen met zanger/kunstenaar Herman Brood, tganisatie had zonder toestemming werk van Brood afge- in het blad Ter Zake, een nieuwsbrief die Interpay naar za- relaties stuurt. De partijen willen niet zeggen wat zij pre- rereen zijn gekomen. i Maanen krijgt Köhlerprijs De schrijver Willem G. van Maanen krijgt voor zijn f97 verschenen verhalenbundel 'Vrouw met Dobermann' de lotte Köhlerprijs. Deze onderscheiding, een geldprijs van 10 gulden, wordt eens in de vijf jaar toegekend in wisselende lire genres. Dit keer was dat verhalend proza. Het jaarlijks pkendeCharlotte-Köhlerstipendium, ter waarde van 15.000 gaat ditmaal naar Arnon Grunberg, voor de „springerige essays in zijn bundel 'De troost van slapstick'. denten hebben i geld voor Ijkinstrument dam anp LEIDEN AN NET VAN AARSEN Vele maanden was een schitte rend zandmozaïek hét pronk stuk van de Volkenkunde-expo- sitie 'Naar Tibet met Kuifje'. Maar sinds gisteren bestaat dit kunstwerk niet meer. De Tibet aanse monniken, die bij de ope ning van de tentoonstelling vijf dagen bezig zijn geweest om •deze zogeheten mandela op een ronde houten tafel aan te bren gen, veegden het veelkleurige kunstwerk gisteren bij elkaar en strooiden het zand vervolgens uit in het water van de Morssin gel. Zonde, zullen de meeste wes terlingen zeggen. Maar de La ma's weten beter: een mandala bestaat niet eeuwig. Het uitwis sen ervan is de perfecte illustra tie van vergankelijkheid. Tibet aanse mandala's zijn bedoeld als hulpmiddel bij ceremonies, initiatieriten en meditaties. Ze bevatten diverse min of meer vaststaande symbolen en af beeldingen van godheden. Het centrum van de mandala be staat in de regel uit een lotus bloem, met daarin de afbeel ding van een godheid. De om liggende symbolen verbeelden de kosmos in miniatuur. Om de vele bezoekers van het Museum voor Volkenkunde een plezier te doen, voerden de Ti betaanse monniken gisteren het woordje 'bezit' in bij het ritueel. Wie wilde, mocht een handje zand mee naar huis nemen. Wat overbleef werd in een als godheid geklede vaas gestopt en vervolgens onder begeleiding van gyalingmuziek (Tibetaanse hobo) in de Morssingel uitge strooid. Met deze 'illustratie van vergankelijkheid' werd 'Naar Ti bet met Kuifje' uitgeluid. Met deze 'illustratie van vergankelijkheid' werd 'Naar Tibet met Kuifje' uitgeluid. met Hamerliefde een nieuw pu bliek te trekken: de echte thea- tergangers. .Als maar duidelijk is dat er niet twee cabaretiers op het podium staan. Zingen kunnen we ook niet. Onze tek sten moeten het programma dragen." Giphart was verrast te merken hoe grappig Zwagerman kan zijn. „Hij doet een persiflage op All You Need is Love" waarin hij begint te improviseren; dat is echt briljant." Andere onder werpen die in hun programma langskomen zijn 'jongensmeis jes', heblust, zelfmoord en blije mensen. Joost Zwagerman is inmid dels vader van twee zoons en ook Ronald Giphart heeft thuis een baby in de box: Broos. „Dus we hebben het natuurlijk ook over het hebben van kinderen." Hun fans hoeven intussen niet bang te zijn dat de twee 'seksschrijvers' in zwijmelende huisvaders zijn veranderd. „We brengen een act over een jon gen die altijd bij zijn moeder is blijven wonen, Rikkie. Ontzet tend grof en goor. Joost en ik hebben tot onze verbazing ont dekt dat we eigenlijk schatplich tig zijn aan Annie M.G. Schmidt. Maar dan met de grof heid van Hans Teeuwen." 'Hamerliefde' is op dinsdag 29 september in de Leidse Schouwburg te zien. De pre mière is woensdag 14 oktober in de Stadsschouwburg Utrecht. Daarna onder meer: za. 17 okt. Bibliotheektheater Rotterdam; vr. 23 okt. Diligen- tia Den Haag; di. 27 t/m za. 31 okt. Kleine Komedie Amster dam. DEN HAAG/HILVERSUM JOHN OOMKES Het debuutalbum van de Al melose countryzangeres Ilse DeLange heeft de gouden status bereikt: 'World of Hurt' ging in vijf weken tijd meer dan vijftig duizend keer in Nederland over de toonbank. Het succes is des te opmerkelijker omdat het de eerste keer betreft dat een countryalbum in Nederland de eerste plaats op de hitlijst heeft bereikt. De gouden plaat zal De- lange aan de vooravond van haar eerste grote Nederlandse tournee worden overhandigd. De première heeft op 4 oktober plaats in het Amsterdamse Pa- radiso. De tour loopt door tot medio december en omvat on der meer een optreden tijdens het Crossing Border Festival in Den Haag medio oktober. eenderde van de studen- n het conservatorium kan ek geen strijkinstru- jkopen. Ruim een kwart w zich beperkt in de studie at het instrument niet vol- Ongeveer eenvijfde is op laar een ander exemplaar, ijkt uit het rapport Tnspe- de markt van strijkinstru- m' van de Stichting voor misch Onderzoek (SEO) Universiteit van Amster- Het onderzoek leert dat udenten een instrument n. Bij 53 is sprake van nood. Zij hebben geen in er een te kopen. Onder •sionele strijkers zijn de imen minder nijpend. De 061 nte meerderheid (96 pro stevreden. onderzoekers hielden met de circa 50 bouwers en laren gesprekken. Rond anfprocent van de benaderde isionele strijkers en con- oriumstudenten vulde de filijke enquête in. ARNHEMEen beeld van de Nederlandse kunstenaar Mark Manders ligt op de vloer te wachten op transport naar de 24ste Biennale van Sao Pau lo. Deze tweejaarlijkse tentoonstelling wordt op 2 oktober geopend. Er zullen werken te zien zijn van kunstenaars uit 54 landen. In totaal gaan er van Manders 14 sculpturen naar Brazilië, waaronder de kleikleurige figuur hierboven. foto anp ANTWERPEN ANP/BELCA De Vlaamse boekensector heeft niet te klagen. De verkoop van alle soorten boeken blijft stij gen. Vorig jaar zetten de Vla mingen voor bijna 15 miljard frank 82,5 miljoen) aan 'lees voer' om. Cijfers over 1996 ontbreken, maar bekend is dat de verkoop toen in de lift zat. Volgens de Vereniging ter bevordering van het Vlaamse Boekwezen (VBVB) groeide zowel de eigen produc tie van de Vlaamse uitgevers als de invoer. De Vlaamse uitgevers zagen hun omzet met bijna 1 miljard frank stijgen tot 6,95 miljard frank 38,2 miljoen). De Nederlandse uitgevers verliezen echter terrein in Vlaanderen. De tendens dat uit gevers meer boeken importeren uit andere landen dan Neder land, zette zich door. In 1994 bedroeg de invoer uit die ande re landen 12 procent, vorig jaar was dat bijna 25 procent. Als gevolg van de invoering van de nieuwe spelling konden Nederlandse uitgevers over de grens wel veel herziene woor denboeken kwijt. De Vlaamse uitgevers lieten het op dat punt afweten. De Vlaamse lezer is een veel vraat, maar de groei zat vooral in educatieve, wetenschappelij ke en 'algemene' boeken. In de laatste categorie zat vooral de verkoop van kinder- en jeugd boeken alsmede kunstboeken in de lift. De VBVB schat dat de totale boekenmarkt in Vlaande ren, waaronder de tweede- handsmarkt, de omzet van boe kenclubs en uitgaven in eigen beheer, op zo'n 14,5 miljard frank 797,5 miljoen) uitkomt. Dat stemt de sector tot tevre denheid. „Je kunt het boeken vak gerust typeren als een cul turele industrie", aldus Wim de Mont van de Vlaamse Uitgevers Vereniging. UITGESPROKEN PROGRAMMA'S VARA VANAVOND: KOPSPIJKERS Ned.3 23.40

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35