VAN DE WERELD In twaalf uur naar HET DAK Vliegen Wallise d naar de r sneeuw QAG 12 SEPTEMBER 1998 DEN DOBBELSTEEN ff verzorgt vanaf 19 december, elke zaterdag een rechtstreekse dienst tussen Amsterdam en Sion, de hoofdstad van ptserse Wallis. foto ben ingezet. Een vliegticket naar Sion (re tour vanaf 460 gulden, exclusief 55 gulden luchthavenbelasting) wordt vooralsnog al leen verkocht in combinatie met het boe ken van accommodatie. Dit in tegenstel ling tot vervoerbiljetten naar Innsbruck en Salzburg (Tyrolean en Transavia, vanaf 460 gulden inclusief luchthavenbelasting) en Chambéry in Frankrijk (Transavia, van af 460 gulden eveneens inclusief luchtha venbelasting), die los kunnen worden ge kocht. Vakantiegangers die voor een sldva- kantie in Finland (Rovaniemi), Bulgarije (Plovdiv) of Noorwegen (Fagerness) kie zen, kunnen alleen een all in-arrangement boeken. Naar die laatste bestemming vliegt overigens niet alleen Transavia, maar (van 27 november tot en met 26 maart elke vrijdag en zondag) ook SAS Scandinavian Airlines. Er moet dan wel worden overgestapt in Kopenhagen. Swissair ten slotte, continueert ook de ko mende winter het succesvolle Alpenlift- programma met dien verstande dat de rechtstreekse vlucht van Amsterdam naar Genève uit het schema is geschrapt. De prijs voor een retourticket Amsterdam - Zürich bedraagt 598 gulden, inclusief trein (retour)kaartjes woonplaats - Schiphol en Genève/Zürich - Zwitserse wintersportbe stemming. Meer informatie: het AiWR-reisbureau. Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Internet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mo gelijkheden om een reis te plannen. Nepal mag dan niet de eerste bestem ming zijn, die je te binnen schiet'voor een vakantie, voor het Internet maakt dat allemaal niets uit. Zonder moeite is behoorlijk wat informatie te vinden over 'Het Dak van de Wereld'. Er is zelfs een Belgisch, in Nepal-reizen ge specialiseerd reisbureau, dat een wer kelijk prachtige site maakt. Keurig in het Nederlands met alles over het land, de cultuur, reizen er naar toe, excursies, enz. Green Lotus Trekking is de naam en die moet u onthouden voor het geval u naar Nepal wilt. Elmar is één van de grote uitgevers van reisboeken en tevens maker van een mooie site met duidelijke bondige informatie. Ook Nepal behoort tot het rijtje landen bij de Rijswijkse uitge ver. Wie een hekel aan plaatjes heeft op een internetsite, bij voorbeeld door de laadtijd, kan ook aardig terecht. We vonden twee Nepalsites, waar nauwelijks afbeeldingen op staan, maar die aan informatie uiterst nuttige zaken laten zien. http://www.green-lotus-trekking.com/nederlands /landinfonepal.html http://www.elmar.nl/reizen/nepal/geo.html http://www.nepalpages.com/travel.htm http://asiatravel.com/nepalinfo.html r E I 5 E.TT C H Keistadfeesten WERELD WJDW 'Amersfoort, Garnizoensstad door de eeuwen heen' is dit keer het thema van de Keistadfeesten. De nauwe band die de plaats al eeuwenlang met het leger heeft, wordt onder meer uitgebeeld door een historische optocht, die morgen, 13 sep tember, over de Stadsring trekt. Daarin niet alleen ruiters, hel lebaardiers, burgerwachten, schutterijen en tal van histori sche voertuigen, maar ook moderne legeronderdelen met rupsvoertuigen en tanks. Hoogtepunten uit het programma zijn verder demonstraties van de Luchtmobiele Brigade (van daag), diverse markten op het gebied van kunst, antiek, boe ken en andere ambachten, alsmede een Uitfestijn met mu ziek, dans en toneel (morgen). Informatie: telefoon 0900 -11 22 36 4. ultuur op Paaseiland; agentschap om de hoek iet wel. En omdat elke f respecterende tour- r tóch met een «on wil komen, wordt er de Wijngaarden Een échte wijnproducent mag Nederland zich natuurlijk niet noemen. Toch zijn hier wel degelijk enkele wijngaarden te vin den. Drie ervan - in het Zuid-Limburgse Wahlwiller en Wittem (bij Gulpen) - zijn opgenomen in een speciale wandelexcursie op 10 en 31 oktober. De deelnemers komen alles te weten over de geschiedenis van de wijnbouw in onze streken, de aanleg van de Limburgse wijngaarden, de druivensoorten, be werking, oogst en vinificatie. tijd niet naar exotica t, maar naar meer com- jtere faciliteiten, snelle- lindingen, lage prijzen... nist uitgekomen winter- Bloemkunst ires puilen uit van dit xtra's. Het mag de Ne- dse vakantieganger aan ntbreken. Voor het negende achtereenvolgende jaar wordt de komende week in en bij Kasteel Groeneveld in Baarn de tentoonstelling 'Bloemkunst - afscheid van de zomer' gehouden. Deze keer is muziek het thema. In de tentoongestelde bloemenarrange- menten zijn uitsluitend milieuvriendelijk gekweekte bloemen en planten verwerkt. Tijdens de expositie, die op zondag 20 september wordt afgesloten, worden diverse concerten gege ven, van Strauss tot house. Ook zijn er demonstraties bloem schikken. Peepshows De paartijd van het edelhert is weer aangebroken. De bronst, die tot ongeveer half oktober duurt, gaat gepaard met felle ge vechten en met 'burlen', een doordringend gebrul dat tot ver in de omtrek te horen is. Om het liefdesspel van heel dichtbij te bespieden, organiseren de WV's in Ede en Vierhouten ook dit jaar weer speciale excursies. In Ede wordt de 'peepshow' ingeleid door een film over het edelhert - het grootste inheem se zoogdier in ons land. De bronsttochten dèór vinden plaats tot en met 10 oktober (dagelijks tegen het einde van de mid dag) en in Vierhouten worden ze gehouden van 21 september tot en met 1 oktober, van maandag t/m donderdagavond. Op zaterdag 19 en 26 september is er een speciaal burl-arrange- ment, met een diner, dia-lezing en excursie. Informatie en reserveren: VVV Ede, telefoon 0318 - 61 44 44. VW Vierhouten, telefoon 0577 - 41 14 00. Bloemencorso's Door de straten van het Gelderse Lichtenvoorde rijdt morgen, 13 september, voor het 69e achtereenvolgende jaar het tradi tionele bloemencorso. Het is één van de oudste van Neder land. Maandagochtend om negen uur wordt het spektakel nog eens dunnetjes overgedaan. 'Beweging in wetenschap en techniek' is het thema van het bloemencorso in Valkens- waard, morgen om 14 uur. In de veertien praalwagens zijn drie miljoen dahlia's verwerkt. Informatie: Lichtenvoorde, telefoon 0544 - 37 33 94. Valkenswaard, telefoon 040 - 20 83 50 2. Kanoroutes Oe Wieden In De Wieden, in de waterrijke 'Kop van Overijssel', zijn vier nieuwe kanoroutes voor het publiek opengesteld. Ze variëren in lengte van acht tot vijftien kilometer en zijn gemarkeerd met palen in een eigen kleur. Omdat de trajecten met elkaar verbonden zijn, is het mogelijk langere tochten te maken. Drie van de vier routes stellen de beginnende kanoër in de gelegen heid een korter traject af te leggen. De routekaarten zijn, sa men met informatie over het natuurgebied, aanlegsteigers, adressen van VW-kantoren, kanoverhuurders, horecagelegen heden en slaapplaatsen, te vinden in de gids 'Verrassende ka noroutes door De Wieden'. De brochure kost 6,95 gulden en kan worden besteld bij het Overijssels Bureau voor Toerisme: telefoon 0546 - 53 55 35. Pogingen om een wintervliegdienst op te zetten tussen Amsterdam en het Zwitserse Sion, leden tot nu toe steeds schipbreuk. Vorig jaar nog haakte Transavia op het laatste moment af. Er zou voor de lijn te weinig belangstelling zijn van de Neder landse touroperators en ook bestond het gevaar dat de relatief grote machines we gens minder goede weersomstandigheden niet op het kleine vliegveld (één start- en landingsbaan) van de hoofdstad van het kanton Wallis zouden kunnen landen. Crossair, een zustermaatschappij van Swissair, heeft dat laatste probleem onder vangen door de komende winter op alle zaterdagen een klein toestel in te zetten: een Jumbolino met 97 zitplaatsen. In de reisbranche toonden vier touroperators (Dé Jong Intra, NBBS, Vrij Uit en Hotel plan) belangstelling, in de wetenschap on getwijfeld dat Sion op nog geen drie kwar tier busrijden ligt van fameuze winter sportdorpen als Verbier, Haute Nendaz en het bij Nederlanders zeer populaire Vey- sonnaz. Ook Crans Montana en de skige bieden van het Val d'Anniviers (St. Luc, Zi- nal, Grimentz) liggen op nauwelijks een uur afstand. De verbindingen via het openbaar vervoer (trein en postbus) zijn goed en ook zijn er wintersportplaatsen (Veysonnaz) die een eigen pendelbus heb- Nepal is twaalf uur dichterbij gekomen. toeristen. Het feit dat een kwart van de oppervlakte van Costa Rica bestaat uit beschermd na tuurgebied, is daaraan natuur lijk niet vreemd. Er kan worden geboekt voor zowel individuele trips (fly drive) als 7- en 9-daag- se bustrips (Engelstalige bege leiding). Ook is het mogelijk na een bezoek aan bijvoorbeeld Braulio Carrillo en Tortuguero (nationale parken) een paar da gen uit te rusten op het strand van Manuel Antonio. De prijzen variëren van circa 1500 tot 5000 gulden. Concurrentie Het Vliegtuig waarmee Martin air naar San José vliegt is min of meer onttrokken aan de dienst Amsterdam - Denver. De aan vankelijk zeer succesvolle, vijf jaar geleden begonnen verbin ding met de vermaarde skige bieden van Colorado (Vail, As pen, Winterpark, Breckenridge) ondervond ten lange leste te veel concurrentie van Ameri kaanse vliegmaatschappijen als Northwest en United Airlines. Beide vliegen al sinds jaar en dag via öf Minneapolis öf Was hington naar Colorado. Een nadeel is de iets langere vliegtijd maar daar staat tegen over dat skiliefhebbers hun va kantie nu niet meer hoeven af te ronden op een of twee we ken. Bij De Jong Intra Vakanties bijvoorbeeld kan een 12-daagse reis worden geboekt naar As- pen. De passagiers worden voor de deur afgezet (het vliegveld van Aspen ligt op een kwartier tje rijden van de stad) en ook kunnen zij rustig aan de hoogte (3000 meter) wennen alvorens ze voor de eerste keer in de ski lift plaatsnemen. Twaalf-daagse trips zijn er vanaf 2000 gulden, exclusief de transfer tussen de airport en Aspen (64 gulden) en de luchthavenbelasting (128,50 gulden). Overigens is het totale winter sport-aanbod van de Neder landse reisbranche opnieuw reusachtig. De belangstelling voor sneeuwvakanties mag dan zichtbaar zijn teruggelopen, niemand durft het zich blijk baar te permitteren daaraan consequenties te verbinden. Niet dat het aantal bestemmin gen is uitgebreid. Onmogelijk. Zelfs het kleinste Alpengat staat al sinds mensenheugenis in de brochures van dan weer de ene en dén weer de andere tourope rator. Maar nu lijkt het er wa rempel op, dat elk ski-oord in elke folder staat. OPWARMING AARDE TREFT SKIPISTES De sterke terugloop van het aantal skiërs (25 pro cent in de laatste vijf jaar) dat de pistes van Oosten rijk opzoekt, wordt onder meer geweten aan de ge ringer wordende sneeuwzekerheid daar. Veel win tersportdorpjes in Tirol, Salzburg en Karinthië lig gen op een hoogte van 1000 tot 1200 meter. Vroe ger ruim voldoende: nu dikwijls niet meer. Aan de gasten kan niet meer de garantie worden gegeven dat ze van medio december tot eind maart kunnen skiën. Dit is - zo meldt een Zwitsers wetenschappelijk bu reau - te wijten aan een structureel klimatologisch probleem. Valt er nu vanaf 1200 meter in de winter nog regelmatig sneeuw; over een halve eeuw is die grens opgetrokken tot 1500 meter. Volgens de Zwit sers, die zich baseren op een onderzoek over de laatste 50 jaar, is het omhoogkruipen van de sneeuwgrens een gevolg van het afbreken van de ozonlaag. De aarde wordt te warm. Een mooi voorbeeld is Noorwe gen. Driejaar geleden begon Oad in z'n eentje wintervliegva- kanties te organiseren naar Fa- gernes en (verre) omstreken. Nu bieden onder meer ook Holland International en De Jong Intra Vakanties deze mogelijkheid. Met het voor skiërs zeer aan trekkelijke, maar nogal verre Andorra (1500 kilometer autorij den) ging het precies zo. Het ministaatje 'zat' een jaar of tien geleden bij een piepkleine reis organisatie in het oosten des lands, maar wordt nu plotseling aangeboden door zo'n beetje al le groten. Onder het motto waarschijnlijk: als je niet meer exclusief kunt zijn, probeer dan in elk geval 'alles' te hebben. Brochures Voor de consument een pro bleem. Want als reisagenten al mopperen over het feit dat ze door de bomen het bos niet zien: hoe staat het dan met de eenvoudige vakantieganger? Wie van plan is de komende winter af te reizen naar de Ca- narische Eilanden (nog steeds de onbetwistbare topper onder alle winterzonbestemmingen), dient zich - als hij de offertes met elkaar wil vergelijken - door een gigantische stapel brochu res (met prijsbijlages) te worste len. Hetzelfde geldt voor de win tersportoorden in de Alpenlan den. Vroeger kon er zonder meer van worden uitgegaan dat een win- tervakantie in Oostenrijk het goedkoopst was. Maar die tijd is voorbij. Een skidorp in Frankrijk hoeft niet automatisch duurder te zijn dan één in Oostenrijk. Het gaat nu om het aantal pis tes, de faciliteiten en vooral ook de hoogte (lees: sneeuwzeker heid). Talloze kortingsregelin gen (seizoenprijzen, kinderen gratis, all in arrangementen) maken het verkrijgen van een goed overzicht bijzonder moei lijk. Vooral Tirol dat het aantal bezoekers de laatste jaren fors zag dalen, probeert met allerlei acties terrein terug te winnen. Met andere woorden: een avondje zoeken met de zakja- panner bij de hand kan veel geld uitsparen. Italië Opmerkelijk is de terugkeer van Italië. Vorige winter maakte het land al een voorzichtige come back: nu is het prominent aan wezig in zo goed als alle brochures. Vooral Vrij Uit pakte uit. Het aantal Italiaanse winter sportoorden breidde zich in het programma van de Hoofddorp- se touroperator uit van acht tot achttien. Als reden wordt het 'nog redelijk goeie prijspeil' op gegeven. Niet ten onrechte. Bo ven het gerenommeerd Se- strière bijvoorbeeld ligt 400 kilo meter piste en een zes-daagse pas kost er 312 gulden. Wat toch al weer vlug zo'n 50 gulden minder is dan in soortgelijke dorpen elders in de Alpen. Ook de skihuur is aanmerkelijk goedkoper dan in andere Al penlanden. Wel moet rekening worden gehouden met duurde re hotels. Meer informatie: hetANVR-Reisbureau. indste primeur in het Idigendewinteraanbod Nederlandse reisbranche twijfeld de wekelijkse (iedere vrijdagavond) op i Rechtstreeks van Am- tni naar Kathmandu (met kstop in het Midden- het is nog niet eerder ld. En duurde de vlucht - loor de overstap in Dac- oha - vroeger een et ui wordt 'het dak van de met een Boeing 757 van da bereikt in nauwelijks i; uur. Rest slechts de vraag 1 el belangstelling zal be- 1 oor deze tot nu toe typi- I gzak-bestemming. irganisator, Oad Reizen, jlaarvan uiteraard over- i Temeer daar de tourope- it Holten van acquit gaat ijzen die ver beneden het p ir kort gangbare niveau Wie niet meteen het I [ieuze Yak Yeti in Kath- i ïinduikt, maar genoegen met bijvoorbeeld het idige Garuda-hotel (cen- 5 tad) kan al voor 1295 gul- n tiendaagse reis boeken. an dan wel ogenblikkelijk 3 prdje 'exclusief dient te |l i gekoppeld: exclusief i in avondeten, exclusief es en exclusief trips naar 1 beeld de Mount Everest ij lucht) Pokhara en het in National Park. rgebieden nmerkelijk 'dichterbij' Costa Rica. Vanaf 1 no- r vliegt Martinair voor di- mroperators op zondag idag naar de hoofdstad Midden-Amerikaanse m José (tussenstop Mia- oral Arke verwacht veel ze bestemming. In de 1S re zijn niet minder dan igina's ingeruimd voor 'j Idat in het bijzonder po ll is bij zogenoemde eco- euwe vakantiebestem- li vallen er op de aardbol er te ontdekken. De is op. Of je nu naar de en van West-Samoa wil, stes boven Silver Star

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29