olland Ladies Tour moet zich nog bewijzen' 2* asketbal hier moet swingen' Leiden gaat moeilijk jaar tegemoet Sport GERTJAN JG 12 SEPTEMBER 1998w tan Duivenbode staat met wielerronde voor vrouwen voor zoveelste opgave randeling naar een üssement lijkt voor Juivenbode een waar ^Leidenaar, initiatief- vele wielerevene- irdt zo ongeveer ietsers die zijn weg telijk begroet. De pur sang is in de m fd en ver daarbuiten "gal geen onbekende. Hge leeftijd staat hij joravond van een rachttoer, de Holland de nodige moeite, If jaar kent ons land ouwenronde. Het is •langrijk deel aan de 'an Duivenbode te jat komende dinsdag een internationaal tressant deelnemers- iet vertrek staat. Het ien ronde van Neder- 1 vrouwen te houden t'otijvankelijk met de nodi- ontvangen. „In het iden we met een je praten toen Jan Jan- ■E% het gesprek meng- isheel negatief. „Wat iet die vrouwen", was ■er zijn reactie. Op dat Tepcwam dat ongelukkig >onsor is ook nooit rden." estuurder Leo van de n van Duivenbode de denigrerende op- i van de Tour de ïaar. „Nederland [wel een aantal klas- bar voor etappewed- aniioeten de rensters al- jiet buitenland. Naar pada, Amerika en ld. Ook in de ons om landen, Duitsland en geen ronde." De en ploegleiders Eric eide.Tinus van Tol, Zijlaard (de man1 i Moorsel) en orga- i Cees van Rijn en Ton Visser warm te maken voor het idee. „Het initiatief kwam echter te laat om nog op de wielerkalen- der van de internationale wiel- renunie UCI terecht te komen. Je bent dan beperkt in je moge lijkheden. Sta je op de lijst dan mag je zoveel mogelijk buiten landse ploegen uitnodigen als je wilt. Nu zijn dat er maar drie, plus de teams uit aangrenzen de landen. We hebben aan de UCI nog om dispensatie ge vraagd, omdat de meeste ren sters ter voorbereiding op het WK in Valkenburg al in ons land verblijven. Bovendien rij den ze op de laatste dag van Holland Ladies Tour over het tijdritparcours van het WK. Ita lië en Frankrijk trokken echter aan de bel. Gelijktijdig worden daar een vierdaagse en een tijdrit worden gehouden. We werden daarom teruggefloten." „We volgen nu de nationale re gels. Behoudens de drie bui tenlandse ploegen die wel op uitnodiging zijn, Canada, Noorwegen en Amerika, heb ben we niemand benaderd. Buitenlandse rensters konden zich wel individueel aanmel den. Zo komen er rijdsters uit Australië, Finland, Zweden, Frankrijk, worden twee Russin nen ondergebracht bij de Hartol-ploeg, en de Duitse Pe tra Rossner en de Australische Liz Taddisch bij Tempo Soest. Maar we betalen ze niet. Zo kruip je een beetje door de ma zen van het net." Omdat een vergoeding achter wege bleef trok aanvankelijk bondscoach Jean-Paul van Poppel zijn nationale vrouwen selectie terug voor de ronde. Na tussenkomst van de bond, die extra budget beschikbaar stelde, kwam hij alsnog op zijn schreden terug. „Het deelne mersveld, dat nu al 105 rensters telt, is subtop. Jeannie Longo komt niet, maar er zijn wel vier andere Frangaises die ook aan het WK meedoen. Bovendien vermoed ik dat er nog enkele Wim van Duivenbode: „Ik organiseerde vroeger een hardloopwedstrijd voor tien cent. En dan niet tien rondjes lopen, nee gaan tot je erbij neer valt." foto dick hogewoning rijdsters onaangekondigd aan de start zullen staan." Naast de tegenwerking van de UCI speelden er nog andere problemen op de achtergrond. Zo moest Van de Wal zich zeer terughoudend opstellen om als KNWU-bestuurder niet het ver wijt van belangenverstrenge ling te krijgen. Ook Van Dui venbode worstelt met die pro blematiek. Als consul van de wielrenunie mag hij initiatie ven ontplooien die de wielren nerij ten goede komen, maar ideaal vindt de Leidenaar de si tuatie zelf ook niet. Reden ook waarom hij wil terugtreden als voorzitter van het organisatie comité. Hij heeft zijn hoop ge vestigd op de leiding van de Ronde van Brabant, waarvan acht van de veertien bestuurs leden in de organisatie van Holland Ladies Tour zijn stapt. „We werden niet tegengewerkt, maar kregen ook geen mede tsma: „De speelsters zien mij in eerste instantie als een oude vent, maar in mijn doen en laten ben ik dat niet." foto taco van der eb ïitsma begint bij BV p aan zijn zoveelste op basketbalgebied. ige Haarlemmer staat aak van het vrouwen- volwaardige eredivi- maken. Dat na een lat ronduit rommelig len genoemd. Interne •gen leidden ertoe dat irdorp zonder coach zitten. Sportief en or- sch staat de vereni- Ir op de rails. Voor eden genoeg om voor- en naar aansprekende Vanmiddag om 17.00 de eerste krachtproef 'ogramma als BV Lei- ti eigen hal Hoofddorp [in het kader van de Fi- [ompetitie. p heeft al een lange [s coach achter de rug. eredivisiespeler I op zijn dertigste als De laatste ze- leidde hij Landslake Landsmeer vanuit de P de promotiedivisie |op van de eredivisie. J kneep hij er tussenuit sabbatical year'. „Ik was het even zat en het was niet de eerste keer dat ik een jaar niets heb gedaan. Ik ben lekker overal op de tribune gaan zitten èn heb zitten kletsen over bas ketbal. Ook in Op Dreef. Toen Rinus Kroon (de voorzitter van BV Leiderdorp red.) me belde om eens te praten over het ko mende seizoen, heb ik dat maar gedaan. De reden om hier te ko men, was dat ik wat anders wil de. Ik heb al die tijd in de omge ving van Haarlem en Amster dam getraind. Daarbuiten kwam ik nooit, behalve om te spelen. Een nieuwe omgeving is wel eens goed." Toen Feitsma in Landsmeer aan de slag ging, bleek het bas ketbal daar doodgebloed. Daar is in zijn periode veel verande ring in gekomen. „Wie daar ze ven jaar geleden in de sporthal kwam en dat nu weer doet, kan niet geloven dat het dezelfde vereniging is. Het swingt daar nu. De tribunes zitten vol en er wordt keiharde muziek ge draaid. Het leeft." Voor BV Leiderdorp heeft hij hetzelfde in gedachten. Hij be gint alleen een stapje hoger. Promoveren hoeft alvast niet en over gebrek aan belangstelling heeft Leiderdorp niet te klagen. „Ook toen het slecht ging vorig jaar zat er redelijk wat publiek. Er waren geen dranghekken no dig, maar toch. En het kan hier ook nog groeien. Dat kan niet binnen een maand, maar je moet niet stil blijven zitten op je stoel. Je moet opstaan en steeds meer mensen enthousiast ma ken. Er is hier genoeg perspec tief om een volwaardige eredivi- sionist te worden." Om tot die positie te geraken is echter meer nodig. Leider dorp beschikt over een jong en talentvol team, maar Feitsma zit met een krappe selectie van slechts negen speelsters. „Daar om is het ook belangrijk om een aansprekende positie te halen. Met hard werken kunnen we misschien de play-offs halen. Dat trekt spéelsters aan." Door de (bestuurlijke) proble men van vorig stapte Irene van den Burg over naar Grasshop pers en stopte Kika Stijger hele maal met basketbal. Feitsma: „Te veel mensen wilden zich er vorig jaar mee bemoeien en dat kan niet goed gaan. Het is doodzonde dat die twee weg zijn. Ze zijn hier geboren en op gegroeid. De problemen had werking", verhaalt Van Duiven- bode over de gang van zaken gedurende het laatste jaar. „Aanvankelijk liet de KNWU ons ook een beetje aanmodde ren, al heeft de wielrenunie dat de laatste maanden meer dan goed gemaakt door subsidie en materiaal te verschaffen. Het leek wel of iedereen afwachtte of het initiatief wel van de grond zou komen. Laatst nog hoorde ik iemand zeggen: gaat die vrouwenronde nog door?" Slechts eenmaal overwoog Van Duivenbode om de ronde af te gelasten. Hoofdsponsor Green ery en autosponsor Mitsubishi haakten na mondelingen toe zeggingen af. „We zaten daar door meteen al met een gat van dertig duizend gulden op een budget van tachtig duizend. Ik heb met de gedachte gespeeld om het af te blazen, maar dan zou je gezichtsverlies lijden. Mensen zouden ongetwijfeld reageren in de trant van: „Je had toch zo'n grote bek". Toen ik mijn voornemen bij het be stuur op tafel gooide, maakten de andere bestuursleden una niem duidelijk door te willen gaan. Ik had er slapeloze nach ten van gehad, maar na die ver gadering ging ik toch weer met een goed gevoel naar huis." „We moeten ons als ronde nu eenmaal bewijzen en ik had de indruk dat we die kans niet zouden krijgen. We waren haast ten onder gegaan aan de negatieviteit van de mensen. Nu lach je erom. Gaat er nog wat fout dan weet dat alles wel goed komt. De mensen zien dat het nu serieus is. Als het eenmaal draait komen de sponsors vanzelf wel", is de overtuiging van Van Duivenbo de. „Om de profronde werd aanvankelijk ook gelachen, maar dit jaar nam toch Jan Ull rich deel." De organisator prijst zichzelf gelukkig met de deelname van Leontien van Moorsel. „Ze is weer helemaal terug. Van Moorsel was in het verleden toch het gezicht van de vrou wenwielersport. Toen zij er niet meer was, zakte het in. Niet prestatief gezien, maar qua be langstelling. Publiek en pers zijn nu eenmaal gek op namen. Met alle respect maar Debby Mansveld en Yvonne Brunen, zij hebben niet zo'n impact, zoals Van Moorsel en vroeger Monique Knol en Mieke Ha vik." Het is geen toeval dat Van Dui venbode nauw is betrokken bij de Holland Ladies Tour. Het organiseren zit de Leidenaar in het bloed. Naast voetbalgala's in Leiden en de Duin- en Bol lenstreek, de Luba Classic en Ronde van Noordwijk verbond hij zijn lot jarenlang aan de Bloemenmarathon, een etap pekoers voor rolstoelrijders. „Ik organiseerde dat niet uit mede lijden, want die mensen zijn helemaal niet zielig, maar ge woon omdat er moest worden georganiseerd. Naast sporters moeten er nu eenmaal ook or ganisatoren zijn en of het dan \TOuwen zijn of rolstoelrijders, dat is mij om het even. Is zo'n evenement achter de rug dan ben ik even blij dat het over is. maar na twee maanden begin ik dan toch weer dingen te ver zinnen." Het zat er bij hem al vroeg in. „Op 12-jarige leeftijd organi seerde ik al de Ronde van de Vink, met de finish voor mijn huis in de Leuvenstraat. Dat ging wel eens fout, want na een ruzie met mijn broer, mocht ik tijdens de derde etappe van mijn ouders niet meer naar buiten. Stonden er veertien jongens buiten te wachten. „Waai- blijft Wim nou", rea geerden ze. Later hield ik in Stompwijk een rondje op de openbare weg. Ik reed zelf ook mee, maar werd bij de Finish door agenten opgepakt. Was je net klaar, kon je meteen het politiebusje in. Ik moest zelfs voorkomen en kreeg een boete van 75 gulden. Ik organiseerde ook een hardloopwedstrijd voor tien cent. En dan niet tien rondjes lopen, nee gaan tot je erbij neervalt. Kwamen er be zorgde buurtbewoners bij mijn ouders aan de deur dat ze niij wel mochten binnenhalen. Ze waren bang dat ik mezelf zou doodlopen, maar daardoor ver loor ik wel weer van diezelfde gozer." Van Duivenbode moet zelf nog smakelijk lachen om de anekdotes. Komende week is het allemaal wat serieuzer. „We kunnen dan alleen maar afgaan. De mensen vinden tegenwoordig namelijk alles gewoon. Voor mij is het evenement pas geslaagd als er een goede winnares is en er geen gekke dingen gebeuren. Dingen die je niet in de hand hebt. Als iemand tijdens de proloog uit de bocht vliegt en tegen een paaltje aanrijd, is dat een grote domper. Al zijn er na tuurlijk altijd mensen die de or ganisatie graag op haar bek ziet gaan." Sid Bruinsma: 'Blitz beeft kwaliteit genoeg den opgelost moeten worden. Ik heb het nog nooit meege maakt dat er een speelster bij een andere club ging spelen en dat zal de komende drie jaar ook niet gebeuren. De proble men spelen ook niet meer. Ik heb met de speelsters gespro ken over wat er gebeurd is en er een streep onder gezet." Feitsma, in het dagelijks leven leraar scheilcunde op een school in Amsterdam-West, blijft vol gens eigen zeggen jong door de omgang met de jeugd op school en in het basketbal. „De speel sters zien mij in eerste instantie als een oude vent, maar in mijn doen en laten ben ik dat niet. Net als op school sta ik er mid denin. Ik spreek dezelfde taal als mijn leerlingen. Ik heb geen zin om in te sukkelen, want an ders gaat dat maar door en gooien ze op een gegeven een hap zand over je heen. Ik zie collega's die niet verder dan hun tuinhek komen. Dat snap ik niet. Ik vind dat je iets van het leven moet maken, zelfs al maak je er een zootje van. Je moet het in ieder geval probe ren, want het kan hartstikke mooi zijn. Het leven moet swin gen, net als het basketbal." LEIDEN PIETER VAN DER VLIET De tijden dat Leiden een 'bas- ketbalstad' kon worden ge noemd, lijken verder weg dan ooit. Door het vertrek van een aantal spelers en de pas aange stelde coach lijkt zelfs handha ven in de eerste divisie een pro bleem te worden. Blitz uit Voor schoten begint heel wat en thousiaster aan de competitie. Coach Sid Bruinsma durft geen voorspellingen te doen, maar rekent er wel op in de eerste di visie te blijven. Bij de vrouwen probeert BV Leiderdorp een tu multueus jaar te vergeten en re kent Grasshoppers op een plaats in de middenmoot. BS Leiden Op de vooravond van de start van de basketbalcompetitie is het duidelijk dat de mannen van BS Leiden wederom een bijzonder zwaar seizoen tege moet kunnen zien. De trotse Leidse club had na afloop van vorig seizoen de komst van coach Ed Zaal aangekondigd, maar na enkele trEiiningen werd het de nieuwe oefenmeester duidelijk dat hij met de spelers die voor de training kwamen opdagen niet een avontuur in de eerste divisie wilde aangaan. Na een moeizaam seizoen vorig jaar, zag de Leidse club basis spelers als Clyde Simson, Mi chel Martinez en center Albert Stuifzand afhaken om zich bij het Haagse Jumpers te melden. Voeg daaraan toe het stoppen van Diederik Hofstede en Arjan Severijnen en het drama is compleet. Uit de eigen gelederen is Ivo Boom voorlopig aangesteld als trainer, om in ieder geval de competitie aan te vangen, hoe wel Boom niet over de juiste pa pieren beschikt. De spelers moeten uit de lagere teams van daan komen. Zo is 'good old' Ben de Jong weer teruggehaald en zullen Mattijn Zon en Peter Schade van Doorn versterking krijgen van spelers uit het twee de team en de jeugd. Blitz In de andere poule van de eer ste divisie komt het gepromo veerde Blitz uit Voorschoten uit. Naast de belangstelling voor de wederopstanding van de vereni ging is speler/coach Sid Bruin sma de grote kracht achter de prestaties van Blitz. Met een ijzersterk vertrouwen in zijn spelers is de voormalige inter national voor niemand bang en strijd met open vizier. Blitz speelt met een relatief jong team, met spelers uit de eigen gelederen, waarbij de ervaring van Bruinsma, Richard den Os en Bob Vegter de rode draad vormt. „We hebben de kwaliteit om goed te presteren", weet Bruinsma. „Iedere wedstrijd moeten we het veld op gaan met het gevoel dat we kunnen winnen, want daar trainen we hard genoeg voor. Dit team is al lang bij elkaar, dus ze weten wat ze aan elkaar hebben en als er spelers van buiten af zich mel den, dan zal eerst de papierwin kel in orde moeten zijn voordat ik namen ga noemen. En hal verwege de competitie maak ik pas de balans op om te zien hoe hoog we gaan eindigen, want op dit moment weet ik niets van de komende tegenstanders en ga uit van onze eigen kracht." MSV In de promotiedivisie speelt ook MSV uit Noordwijk voor lijfsbe houd. Burghan Alibegovic is de nieuwe technische man in de Northgohal. De 39-jarige ex- Joegoslaaf is nog maar pas bezig met zijn spelersgroep en kan ei genlijk nog niets zeggen. Wel zag hij het trio Bert Schaap, Niels Bader en Jeroen Koot op stappen, terwijl er geen spelers bijkwamen. Hierdoor vormen Bart en Jan Koek nu de kern waar omheen een team gevon den moet worden. Volgens Ali begovic is het belangrijk voor MSV dat Djoenie Steenvoorden is gebleven. De grillige spelver deler zorgt niet alleen voor de nodige punten, maar weet met name de mensen onder het bord te bereiken. „We moeten eerst aan elkaar wennen en zien met hoeveel mensen we de competitie in gaan. Als we hard werken heb ik er alle vertrouwen in", zegt Ali begovic. „De resultaten zullen ons in de promotiedivisie moe ten houden. Dat betekent bou wen aan een hecht team, hard trainen en voorlopig de nadruk leggen op de verdediging. Als de sfeer goed is, komen ook de re sultaten". BV Leiderdorp Na een chaotisch seizoen - met ruzies op bestuurlijk niveau - is het aan de Leiderdorpse club om er weer iets van te maken. Daarvoor haalde de plaatselijke BV coach Martin Feitsma naar sportzaal Op Dreef. De voorma lige coach van het jaar zal het bij Leiderdorp niet makkelijk krijgen omdat center Marloes Nieuwveen naar Amerika ver trok, spelverdeelster Irene van de Burg voor Grasshoppers koos en Kika Steiger de voor keur gaf aan de tennissport. Zonder noemenswaardige uit breidingen zal dit jonge team het zwaar krijgen. Misschien dal de teruggekeerde routinier Ma rianne Schuit de kar kan trek ken samen met Mariska van Zegveld en misschien Lonneke Brandsz. Volgens scheidend voorzitter Rinus Kroon is het meest belangrijke van komend seizoen dat de speelsters de zin in het basketbal weer terugkrij gen. „Het was voor die meiden halverwege het seizoen niet leuk meer om voor Leiderdorp te spelen. Dat gekrakeel had zijn weerslag op de prestaties. Dit seizoen willen we geen ge zeur meer over randzaken van bestuur of stichting, maar ge woon basketballen." Grasshoppers In de eredivisie bij de vrouwen wil Grasshoppers uit Katwijk omhoog kijken. Met slechts ne gen teams in de hoogste vrou wenafdeling mikt de ploeg van coach Martin Hoekstra een plaats in de middenmoot, waar Janneke de Best, I.enie de Ruiter en Nike Hartlief Katwijk verlie ten. De basis van Grasshoppers bestaat dit seizoen uit nieuwe speelsters en speelsters die te rugkeren. Marloes Driessen, Heieen van Duijn, Minke Visser, Marjan Buis en de van Leider dorp overgekomen Irene van de Burg krijgen ook dit jaar verster king van de Amerikaanse Chris- ta Skrede én Barbara Nieuwen- huis. De 15-jarige jeugdinterna- tional Carola de Jong gaat een interessant leerjaar tegemoet. „Het is niet reëel om de lat ho ger te leggen dan de midden moot". legt Hoekstra uit. „Voor lopig wil ik eerst de verdediging goed organiseren om daarnaast de press als wapen in de aanval te kunnen gebruiken. Laten we nu eerst maar eens beginnen en zien waar we staan. Ik wil voor zichtig zijn met dingen te roe pen, want met deze ploeg heb ik ervaring en talent en dat moet eerst goed op elkaar af stemmen." Mariska van Zegveld is ook dit seizoen weer een van de steunpilaren van BV Leiderdorp. archieffoto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25