Wissink verbaast ook zichzelf op Mastl Debutant Bax begint in mineur Blijlevens blijft net achter Lombardi J d Boogmans naar kruisfinale Novotna weer bevangen door angst om te wini[. O», Sport MASTERS ZONDAG FINALE TENNIS MASTERS 1998 Krajicek niet beschikbaar MASTERS tvy ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWfl valencia anp De teller van Jeroen Blijlevens staat nog op twee ritzeges in de Ronde van Spanje 1998. Giste ren was de Nederlandse sprin ter dichtbij nummer drie. het verschil met de voorband van de Italiaan Giovanni Lombardi bedroeg luttele centimeters. Lombardi kon aan de finish van de zevende etappe eindelijk zijn ploeggenoten recht in de ogen kijken. De Italiaan was twee keer tweede, dinsdag ach ter landgenoot Fabrizio Guidi. een dag later achter Blijlevens. Nu had hij wel de macht om het beulswerk van de Telekom-trein af te ronden. De zevende etappe, over 190 kilometer van Alicante naar Va lencia, werd weer voor een be langrijk deel bepaald door Ludo Dierckxsens. De Belg. met zijn 33 jaar in een tweede jeugd, koos in vijf etappes de aanval. Het getuigde van moed, maar ook van een overschatting van de eigen kwaliteiten, telkens werd de brave borst uit de Lot to-ploeg door het peloton te ruggegrepen. Vrijdag trok Dierckxsens al na tien kilometer op avontuur. Hij kreeg twee Italianen mee, Frizzo en Piccoli. De voor sprong groeide uit tot meer dan vijf minuten. Tien kilometer voor de stadsgrens van Valencia was het verschil nog 33 secon den. Na 165 kilometer vlucht, bewees Dierckxsens nog steeds over ongekende krachten te be schikken. Hij liet zijn metgezel len achter en probeerde solo de finish te halen. Pas in de straten van Valencia werd Dierckxsens opgeslokt. De massasprint was onvermijdelijk, de knechten van TVM, Mapei en Telekom lieten geen ruimte meer voor verdere vluchtpogin gen. Op de streep moest Blijle vens constateren dat Lombardi net iets sneller was. De Duitser Marcel Wust eindigde als derde. Gele-truidrager José-Maria Ji menez, die donderdag in de eerste bergetappe van de Vuelta alleen aan de finish was geko men, eindigde in het peloton. Hij kon zich rustig voorbereiden op de vlucht van Valencia naar Palma de Mallorca, waar het weekeinde wordt gekoerst. De Franse douane heeft donderdag in een auto van de wielerploeg Cofidis doping aan getroffen. Het parket in Tho- non-les-Bains heeft de zaak in onderzoek. Nabij de grensovergang met Zwitserland in Annemasse hield de douane de auto aan die deel uitmaakte van de karavaan in de Ronde van de Toekomst. De beambten vonden een geringe hoeveelheid middelen die op de internationale dopinglijst voor komen. De Franse renner Philippe Gaumont, lid van de Cofïdis- ploeg, stapte woensdag uit de Ronde van Spanje. Hij bleek bij een controle tijdens de Midi Li bre, in mei, te zijn betrapt op het gebruik van het spierver- sterkende middel nandrolon. Omdat ook in zijn geval van een kleine dosis sprake was, werd Gaumont niet vervolgd. 13 SEPTEMBER 12.00-17.00 uur Tennispark Unicum Haarlemmerweg, Leiden ^oe$(in$ tyiaxis Richard Krajicek is niet beschik baar voor het Davis-Cupteam dat over twee weken tegen Ecuador speelt. De hoogst ge klasseerde Nederlandse tennis ser raakte bij de US Open op nieuw geblesseerd aan de lin kerknie en gaf op. Onderzoek heeft uitgewezen dat Krajicek niet op tijd fit zal zijn voor het duel in Eindhoven (25-27 sep tember). Bondscoach Michiel Schapers heeft na de afzegging van Kraji cek zowel Sjeng Schalken als John van Lottum toegevoegd SCOREBORD PRIJSVRAGEN Coventry. British Masters, na tweede ronde: 1Clarke (GBr), Suneson (Spa) 138. 2 Sande lm(Zwe), Romero(Arg) 139, 5 Campbell (NZe), Kankkonen (Fjn) 140, uitgeschakeld bardi (Ita) 190 km in 4.03 49. 2 Blijleve (Ned), 3. Wust (Dui). 4 Aus (Est). 5. Edo (Spa). 6. Commesso (Ita), 7. Fabriz oGuidi Iz (Ned) 151 (78 73). PAARDENSPORT Calgary. CSIO. Springconcours, na barrage 1 John Whitaker (GBr) Grannusch 0-39,34. 2 Skelton (GBr) Showtime0-39,63, 3 Rodrigo Pessoa(Bra) Non Stop 0-41,46, 4 Fellers (VSt) Amos 0- 41,64, 5 Deslauriers (Can) Lemadro 0-42,03, 7. Lansink/High Valley Z, 10. Dubbeldam/V&L Meduza. Springconcours, na barrage 1 Millar (Can) Mont Cems0-32,45. 2. Fellers/Stealth Spren- ger 0-33,79, 3. Pearce (Can) Vagabond 0- 34,85, 4, Doyle (Ier) Wingates King Koal 4- 33,92, 5 Skelton/Hopes are Hieh 4-33,93, 13. Dubbeldam/V&L De Sjiem, 29. Hendrix/R- BG Finesse Breda. CAIO, vierspannen. Stand na dressuur- 1 Eriksson (Zwe) 36,64 punten. 2. Palsson (Zwe) 39,04, 3 Schrijvers (Bel) 41,44, 8 Aarts 50,24, 13, De Ruijter 53,92, 18. Kraaijenbnnk 56 48. 20 Weusthof 60,16, 23 Verhoeven 62.56, 24. Voskens 64.00, 26. Heus 68,16, 28. Taconis 71,52, 29. De Ronde 71.84 TENNIS New York. US Open. 28 miljoen. Vrouwen, halve finale Hingis (Zwi/1) - Novotna (Tsj/3) 3-6 6-1 6-4. Finale: Hingis - Venus Wil- 8 Van Bon (Ned). 9 Anguita (Spa). 10 Smetanin (Rus), 82 Boogerd, 105 Lotz, 125. Voskamp, 135 Van Heeswi|k0.57,140 Kna- ven 145 De Jongh 2 04, 146 Hoffman, 171 Moerenhout 12 49 Opgave: Dekker. Klassement 1 Jimenez (Spa) 32 28 23, 2 Heras(Spa)0 31,3. Laurent Jalabert (Fra) 0 34. 4. Olano (Spa) 0.58. 5 Beltran (Spa) 0 59. 6. Frigo (Ita), 7 Escartin (Spa), 8. Ca- menzind (Zwi), 9. Clavero (Spa), 10. Möller (Den), 108 Boogerd 22.21, 130 Van Heeswi|k 30.49, 132. Blijlevens 31.26. 146 Knaven 35.13. 150. Hoffman 36 11. 152. Voskamp 37 48. 154 De Jongh 38 48. 157 Lotz 40 14, 168 Moerenhout 54 17. 169. Van Bon 54.24. Ronde van de Toekomst. Achtste etappe. Chambéry - Saint-Pierre-de- Chartreuse: 1. Del Olmo(Spa) 177 km in 5 14 57. 2. Rinero (Fra), 3 Beloki (Spa) 0.04, 4 Wuyts(Bel) 6.01. 5 Mizoerov(Kaz)6.02. 6. De Groot (Ned) Klassement: 1. Beloki 33.51.40, 2. Rinero 0.44, 3. DelOImo 1 37,4 Loder (Fra) 2.51, 5 Muhlbacher(Oos)5.06. Ronde van Polen. Zesde etappe. Bieisko Biala - Zakopane: 1 Vinokoerov (Kaz) 186 km in 4 34 26. 2 Casarotto (Ita) 0 07. 3 Bassons (Fra), 4 Spruch (Pol), 5. Rumsas (Lit). Klassement: 1. Ivanov(Rus) 29 00.11.2 Rumsas 1.40, 3. Baranowski (Pol) 1 43 4 Bassons 1 48, 5. Casarotto 1 52. volendam peter van der hulst Het was even wennen voor Bax in de openingswedstrijd van de eredivisie zaalvoetbal. De de butant speelde goed, hield te genstander Succes onder druk, maar moest duidelijk nog wen nen aan de nieuwe spelregels in de hoogste klasse en de bal waarmee wordt gespeeld. Kan sen kreeg de Voorhoutse for matie genoeg alleen het op de juiste wijze inschieten van het leer ontbrak er gisteren aan. Succes bleef achter in het aan tal mogelijkheden, maar trof wel twee keer doel. Kees van Tongeren zag voor aanvang van het met 2-0 verlo ren duel genoeg mogelijkhe den. De Leidse zaalvoetballer, die noodgedwongen met een verrekte knieband aan de kant zat, was niet onbekend met het spelletje van Succes. „Enkele weken geleden hebben we een oefenpartij tegen dezelfde ploeg gespeeld. We verloren wel met 2-1, maar we waren zeker niet de mindere." De Voorhoutse ploeg toonde dat voor rust overtuigend aan. Het team van het coachingduo Willem Bax en Frans Overde- vest bepaalde het tempo van het spel, maar het ontbrak aan diepgang. Slechts eenmaal was Succes echt gevaarlijk met een schot op de paal. Gaf Bax wei nig weg, zelf creëerde het voor rust ook maar een handvol kansen. Zo had een actie van Mohammed Bougrine de inlei ding tot een doelpunt moeten vormen. In plaats van de bal simpel breed te schuiven op de vrijstaande Maikl Verver, strandde de actie door zelf zuchtig handelen van Bougri ne. Even later rondde hij een combinatie met dezelfde Ver ver af met een schuiver voor langs. Ook schoten van Hans en Herman van Marwijk bleven zonder succes. Een dekkings- fout brak Bax vervolgens op. Hennie Koet liet Erik de Vries lopen in de overtuiging dat de verdediging zou worden over genomen. De Vries kon de bal oppikken en rondde met een schitterend lobje af. Vier minuten na rust ver grootte Succes de voorsprong. Paul Tol bemoeide zich na een duwtje van Verver zelf met de vrije trap en joeg de bal in het kruis. Bax zette aan, maar liet vele kansen onbenut. „Wij ge ven de bal nog gewoon de schuld", reageerde aanvoerder Mart Bax. De debutant is nu eenmaal niet gewend aan het speeltuig dat nauwelijks stui tert. De eredivisie is de enige klasse waarin deze bal wordt gebruikt, omdat er ook op in ternationaal niveau mee wordt gespeeld. „Je hoort jongens die er al twee jaar mee spelen ook over klagen. Als we een norma le bal hadden gebruikt was het vanavond misschien 8-5 ge worden", meende Mart Bax. Of het allemaal aan het leer is toe te schrijven, valt te betwijfelen, maar feit is wel dat vele scho ten van de broers Van Marwijk en René van de Gracht precisie misten. Zelfs van dichtbij lukte het Bax niet de uitstekend kee pende Henry Sier te verschal ken. Mart Bax kreeg na een vrije trap in de rebound een vrije kopkans. maaiJiYi de Volendamse keep De slotfase was 1 vooral door de regelj overtredingen, en C de. vanaf twaalf i worden a „Je ziet ook dat Sul slotfase meer ovej maakt. Die twaalf i pen zorgen namelijkU der gevaar dan eenfER doelpoging." Het ha: van het schieten oph tent. Met losse floddf te verstaan, wantr werd er niet meer.r zaalvoetbal had het if val niet van doen. In de landelijke eef speelde Simeko giste Koos Alberts. Simef met 4-0. Van Wijk rekent af met titelverdedigster Bethlehem ruswuk» anpaan zijn Davis-Cupselectie. Bei den hadden in een eerder stadi um al verklaard bereid te zijn zo nodig te komen opdraven. Bij de loting op 24 september (12.00 uur) zal Schapers pas be kendmaken wie er spelen. De andere geselecteerden zijn Jan Siemerink, Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. De laatste, die Flushing Meadows ijlings de rug toekeerde om in Zwolle bij de bevalling van zijn vrouw aanwe zig te zijn, is definitief beschik baar. Met Haarhuis moet El tingh in het dubbelspel goed zijn voor een „zeker" punt. De jonkies hebben het voorlopig niet langer meer voor het zeggen in het district Leiden. Bij de B-Masters van de vrouwen plaatsten twee dertigers zich gisteren voor de halve finales. An- nemiek Wissink (31) zette Femke de Boer de voet dwars (6-3 1-6 6-1), ter wijl Jacqueline van Wijk (34) titelver dedigster Marieke Bethlehem naar huis stuurde: 6-1 6-1. Katia Nossik en Barbara van der Gugten maken het kwartet kruisfinalisten compleet. leiden gertjan van geen Vooral de zege van Wissink („niet gek hè voor een bejaarde") kwam onverwacht. De Boer werd zeker geacht de kruisfinale te ha len in de poule met Nossik en Ingrid van der Plas. Wissink, die dit seizoen voor De Leidse Hout uitkwam, had er zelf ook niet op gere kend dat ze De Boer zou uitschakelen. „Ik had nooit verwacht van Femke te winnen", bekende ze na afloop. „Ook al speel ik de laatste tijd wel weer lekker." Wissink werd drie jaar geleden geveld door de ziekte van Pfeiffer. De afgelopen seizoe nen bleef ze kampen met de naweeën van de virusziekte. Pas dit jaar speelt ze weer met goed fatsoen wedstrijden, zon der daar nog dagen later last van te hebben. Wat volgde was een succesvol seizoen. Wissink scoorde goede resulaten bij toer nooien in het district Den Haag. Ze won in 'Leiden' het sterke toernooi van Nieuw Vennep en verloor in de finale van Forescate van Katia Nossik. Daar mee legde ze de basis voor haar optreden op de Mas ters. Tegen de ongenaakbare Nossik was ze eer der deze week volstrekt kansloos. Tijdens dat treffen maakte Wissink een lustelozer indruk dan gisteren. „Het maakt niet uit hoe ik te- ;v^ch gen haar speel", verklaarde de Haagse. „Of ik nou heel hard knok of niet, het wordt toch 6- 16-0." Door haar driesetszege op Ingrid van der Plas bleef ze de kansen in eigen hand hou den. Gisteren kwam ze in de haar bekende sierlijke stijl tot haar beste resultaat. Wissink had de juiste oplossingen op de harde groundstrokes van De Boer, die daardoor steeds gefrustreerder werd. Het aantal onno dige fouten was niet te tellen, terwijl Wissink na de kansloos verloren tweede set het hoofd koel hield. Ze liet haar jeugdige opponent via handige halfcourtballen meer werk verzetten dan haar lief was. Resultaat was een solide gespeelde beslis sende reeks van Wissink. Steeds als De Boer uit pure onmacht vaker het net opzocht, werd ze genadeloos door de crosscourt back hand van haar opponente gepasseerd. De zo veelste 'unforced error" van de Hazerswoudse betekende het einde van de partij. Wissink, die na een aantal jaren bij TEAN de overstap naar De Leidse Hout maakte, verlaat na dit seizoen het Leidse district. Ko mend seizoen speelt ze voor het Haagse OTC. „Het is makkelijker in verband met mijn werk bij het ministerie van defensie om in Den Haag te tennissen. Het scheelt veel reistijd. Maar ik blijf wel toernooien in Lei den spelen. Ik heb hier nog ge noeg banden." In het duel tussen de oud kampioenen Jacqueline van Wijk ('82 en '83!) en Marieke Bethlehem ('97) liet eerstge noemde er geen twijfel over bestaan wie het meeste recht had op een plaats in de kruisfi nale. Van Wijk, die tot het toernooi van De Leidse Hout (verlies tegen Carolien Stas- sen) drie jaar ongeslagen was gebleven in B, kende een valse start tegen Barbara van der Gugten. Op de windstille vrij dagavond bleek ze tegen regerend kampioe ne Bethlehem wel in staat haar trucendoos open te gooien. De halve eindstrijd tegen Nossik van vandaag belooft daarmee een in teressant duel te worden. Rabobank Annemiek Wissink in actie. FOTO MARK LAMERS leiden gertjan van geen Jeroen Boogmans heeft zich gis teren voor de kruisfinales van de B-Masters geplaatst. De spe ler van Zee en Duin won zonder al te veel problemen van Gertjan Egberink: 7-5 6-0. Of Boogmans eerste of tweede wordt in de poule is nog niet ze ker, aangezien hij afhankelijk van het resultaat van de partij tussen Egberink en Marco Vis ser. Door de ruime tweesetswinst van Boogmans verkreeg hij een positief gamesaldo, na het ver lies tegen Visser eerder deze week. Ongeacht de overige re- sultaten geeft hem dat recht op een plek in de halve finale. Vis ser won gisteren van Niels van Geer: 7-5 7-5. Daardoor moet Egberink in twee sets - met een gamesaldo van van minimaal +6 - van Visser winnen om hem voor te blijven. Wint Visser een set dan is hij eerste in de poule. Bij de vrouwen in C stond Merel Aalders voor de schier onmogelijke opgave om Paula Anthonysz te verslaan om een kruisfinaleplaats af te dwingen. Dat lukte de speelster van De Leidse Hout dan ook niet (1-6 1-6), waardoor Tania Nossik de nummer twee in poule A werd. In poule A van het manne- nenkel D had Wesley Ooster- baan voldoende aan setwinst om zich samen met Nick van Winsen naar de volgende ronde te slaan. Dat lukte hem tegen Valkenburger Edwin Ravensber- gen ruimschoots (6-0), waarna hij de overige twee sets kon la ten lopen: 6-36-2. Leontine van Vliet kwam gis teren in D twee keer in actie. Een dubbele driesetszege op achtereenvolgens Daniëlle Do- lieslager en Daniëlle Heemskerk wees de Alphense aan als win nares van poule B. De Lissese Dolieslager vergezelt haar. In het DDC 35+ had het Wou- brugse duo Marieke Brouwer de Koning/Kim Weare aan de overwinning op Riet Kalkhoven en Annemiek Roodborst van TEAN (3-6 6-3 6-4) genoeg om de laatste vier te bereiken. In het HDD 35+ bleek de overwinning van Marco Baks en Bram Kornaat op Willem Jan Adriaanse en Ab Knetsch (OLTC) juist genoeg om dat tweetal uit te schakelen. Het Dekker-duo bekert na 7-5 6-1 op setgemiddelde verder samen met poulewinnaars1 Marco Lex- mond en Jim van den Berg van de Zoeterwoudse TC. D. Dolieslager F. Schoo D Heemskerk HDC/A: Montanus'H V Tongeren'L' Brouwer/Strijk HDC/B: Chevalier/Bakker Baans/'Boot DDC/A: M Brouwer de Koni Roodborst/R. Kalkhoven 3-( Boskamp/Evers Kalkhoven/Roodborst DDC/B: Smith/Ten Hage Van Kooperen/Seriier Akerboom/De Koning HDD/A: M Baks/B. Kornaat Knetsch 7-5 6-1. Lexmond/V/d. Berg Baks/Kornaat Adriaanse/Knetsch HDD/B: D Van der Neut/W. Verkerk'K Lelieveld 6-7 6-< Garstman/Zevenhoven V/d Neut/Akkermans Verkerk/Lelieveld DDD/A E.van der Poel, van Rijn/B. van Lamoer gens regen Van Rijn/Van Lamoen V/d Geest.V/d Poel Rooseman/Van Soest DDD/B Van Eedens/Sn Pouwels/Dijkstra Van der Steen/Wijers Martina Hingis. new york gpp Een uur nadat Jana Novotna begin juli Wimbledon won, zei ze tegen zichzelf: „Dit wordt het begin van een nieuwe Jana." Het leek er bij de US Open in derdaad anderhalve week lang op, dat er in Londen een nieu we Jana Novotna was geboren. De veterane speelde als een tij gerin. Prachtig tennis. Maar gis teren in de halve finale kroop ineens de oude Jana weer uit haar vel. De Tsjechische stond in de derde set tegen Martina Hingis met 4-1 voor, twee breaks, maar verloor toch nog met 6-3,1-6 en 4-6. Wat voor excuses ze nader hand ook aanvoerde, het hielp allemaal niet. Het was een kopie van de verloren Wimbledonfi- nale van 1993, toen ze tegen Steffi Graf een identieke voor sprong uit handen gaf. Nog al tijd kent iedereen in de tennis wereld de minuten die direct daarna volgden: de dikke tranen op de schouders van de herto gin van Kent. Maar die herinnering had ze definitief uit haar hoofd gewist, zei Novotna deze week nota be ne nog. „Als ik tegenwoordig een persconferentie mensen spreken me op straat aan, gaat het alleen nog maar over Wimbledon en over het nu en niet meer over het verleden." Dat zal na gis teren voor de ve terane helaas weer veranderen. De manier waar op ze de wed- of strijd tegen Martina Hingis uit handen gaf, was bijna onbe schrijflijk. Weer kreeg de Tsje chische, die volgende maand dertig wordt, vanaf het moment dat ze de zege voor het grijpen had, bijna geen bal in. Het was een kopie van de dramatische zaterdag in juli 1993, die vijfjaar lang haar leven vergalde. Weer volleerde ze dotten van kansen buiten de lijnen. Weer zag ze haar tegenstandster vanuit geslagen po sitie steeds dichter bij komen. Met ie dere game die Hin gis dichterbij kwam, verstijfde haar arm meer. Net als in 1993 won ze ook nu geen game meer en werd het opnieuw een 4-6 nederlaag, net als indertijd te gen Graf. Novotna's hoofdschudden na het laatste punt liet niets te aan de verbeelding over. Misschien probeerde ze wel de nachtmer rie van vijf jaar terug weg te schudden. Want ook in haar ei gen geest moest die wel weer zijn opgedoken. Martina Hingis, vriendin en dubbelpartner, durfde aanvankelijk niet uit bundig te juichen en omhelsde haar bij het net. De nederlaag kwam niet al leen als een mokerslag aan om dat Novotna haar tweede kans om de US Open te winnen, ver loren zag gaan, het betekende ook dat ze haar kans om de nieuwe bazin van het vrouwen tennis te worden zag vervliegen. Als ze van Martina Hingis had gewonnen was Hingis van de troon gevallen, die j ken bezet houdt. Ja.' of Lindsay Davenpf de nieuwe leidster! den. De „Swiss Mis'feii telverdedigster in P blijft nu gewoon ni ook al zou ze vandali verliezen. Hingis spft< tegen Lindsay Da\v haar eerste Grand f bereikte door eenP overwinning op Vide ams. De titel in het r belspel, die op de l gereserveerd voor I#r en Paul Haarhuis, f" naar Sandon Stolle f De Australiër en Tsjf gen Mark Knowlesld Nestor in drie sets.fo De twee verdiend! gulden de man. Leidsch Dagblad Tennis CircuiPQg Rabobank vol energie Mercedes-Benz L.I.A.M. NOTARISKANTOOR Mr. H.H. Augstein L.J. SPORT ALL - IN SPORTSTORE Warmond Zoet WIM SIEMERINK PRESENTATIE NOORDWIJK - SASSENHEIM

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24