'Een gluiperd van een ben Kouwe kikkers trouwen in Lapland TV WEER f Het Gesprek van de Dag De Boer 1 D'r uit r ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1998 COMMENTAAR De gebroeders De Boer mogen een jaar te laat bij Ajax weg. Nog voor het WK voetbal maakten de Ajacieden bekend onder hun langlopend contract - tot 2004 - uit te willen. Publiek en pers vielen vervolgens over de voetballers heen. Wie zo'n contract tekent, moet niet na een paar maanden beginnen te zeuren er weer vanaf te wil len, zo luidde de publieke opinie. De spelers vroegen om arbitrage en kregen van de arbitragecom missie van de KNVB te horen bij hun club te moeten blijven. Des kundigen meenden na die uitspraak al dat de burgerrechter ver moedelijk anders had beslist. Wie in het dagelijks leven van een contract af wil, onderhandelt met de wederpartij en spreekt vervol gens een afkoopsom af. Zo hoort het in het voetbal ook te gaan. De gebroeders De Boer tekenden een overeenkomst en kregen er later spijt van. Dat is vervelend voor Ajax, maar in alle geledingen van onze samenleving kunnen ontevreden werknemers van hun ar beidsovereenkomst af. Ajax doet alsof de club door de houding van de gebroeders De Boer het grootste onrecht is aangedaan. Drie jaar geleden maakte het Europese Hof van Justitie via het Bosman-arrest een einde aan het transferssysteem, dat ook wel de 'moderne slavernij in de voetbal sport' werd genoemd. Vrijwel alle clubs in het profvoetbal omzeilen die uitspraak door langlopende contracten aan te gaan en zo toch een soort transferbedrag te ontvangen bij het vertrek van een spe ler. Met een afsluiten van een lang contract wordt al rekening ge houden met de situatie dat een speler weggaat. Dat zit er voor de gebroeders De Boer voorlopig niet in. Zij zijn weer aan het werk en moeten maar afwachten of Ajax overeen stemming bereikt met een andere club. De voetbalwereld is weer een stukje minder op de gewone maatschappij gaan lijken. Televisie voor hummels Voor wie Sesamstraat nog niet kinderachtig genoeg is, is er sinds kort bijna dagelijks een nog infantieler programma op televisie te zien: Teletubbies. Speciaal voor kinderen vanaf, ja wel, 1 jaar. Televisie dus voor hummels die nog amper kunnen lopen en wiens woordenschat als je mazzel hebt bestaat uit: mamma, pappa, poes en aai. Wat een waanzin, was mijn eerste gedachte toen ik over het programma in de krant las. Een kind van die leeftijd hoort nog niet naar televisie te kijken en al helemaal niet overdag. Ik ben namelijk nog opgevoed met de huisregel dat de tv pas 's avonds na het eten aangaat, met uitzondering van de woensdagmid dagen waarop het pijpenstelen regent. Inmiddels woon ik al weer een heel tijdje op mezelf, maar nog altijd heb ik als ik overdag dat ding aanzet, het gevoel dat ik iets doe wat niet hoort. Niettemin heb ik gistermorgen om tien uur Teletubbies eens bekeken. Een teletubbie, zo werd me duidelijk, is een ondefinieerbaar pluchen dier - of is het een ruimtewezen? - met twee enorme ogen, een piepklein neusje, een mierenzoet kleurtje en een dik ke luierkont. Er zijn er vier, die als ik het goed heb verstaan, luisteren naar de namen Tinkywinky, Tipsy, Lala en Po. Bijster veel beleven ze eigenlijk niet in Teletubbieland. Ze dan sen en zingen wat met hun hoge stemmetjes, geven elkaar om de haverklap een kusje, klappen in de handjes, zwaaien naar de camera en lachen ondertussen wat af. Van alle vierde tub- bies is 'oh-oh' het stopwoordje. Wat ze ook erg goed blijken te kunnen zeggen is: 'Nog een keer', waarna een zojuist vertoond filmpje waarnaar de Tubbies hebben zitten kijken, doodleuk een tweede keer wordt vertoond. Verder praten ze zo nu en dan wat meteen soort waterbespa rende douchekop die uit de grond - een grasveld vol nepbloe- men en echte konijnen - omhoogkomt. Douchekop is trou wens ook degene die na zo'n twintig minuten meldt dat het tijd wordt om de kindertjes weer gedag te zwaaien. Het onder gaan van een zon annex babyhoofd is het teken dat Teletubbies er voor die dag toch echt opzit. Gelukkig maar, want voor een volwassenen is Teletubbies wer kelijk niet om aan te zien. Toch vrees ik dat het gisteren niet de laatste aflevering was die ik zag. Mijn dochter van, jawel, 15 maanden bleek namelijk met volle teugen van de Tubbies te genieten. Hoewel ik het liever anders had gezien, zwaaide, klapte en oli-ohde ze vijfentwintig minuten lang schaterend met die vier waggelende dikbillen mee. De Spice Girls - ook al zo'n viertal waar ik niets van begrijp - hebben kindjes gekregen. Tinkywinky, Tipsy, Lala en Po heten Lagere temperaturen De eerste tien dagen van september lag de gemiddelde temperatuur boven normaal. Vanaf vandaag komt daar verandering in. De tempera tuur blijft vanmiddag steken bij 15 of 16 graden. De buiigheid houdt aan. Vandaag zijn de buien wat actiever dan gisteren en ze klonteren ook wat samen. Daarbij is ook onweer mogelijk. De wind is in kracht afgenomen en is matig, aan de kust later af en toe weer vrij krachtig uit zuidwest tot west. Een complex lagedrukgebied boven Noordwest-Europa verandert weinig van plaats. Pas begin volgende week trekt het lagedrukge bied weg in de richting van Scandinavië. Over de Atlantische Oce aan nadert dan echter een nieuwe, omvangrijke depressie. Morgen en maandag vallen er regelmatig buien, de middagtemperatuur ligt rond 15 graden bijeen matige tot vrij krachtige westelijke wind. Dinsdag draait de wind naar zuidwest en wordt wat minder kou de lucht aangevoerd, de temperatuur loopt dan in de middag op naar 17 graden maar de bewolking overheerst en er is van tijd tot tijd regen. Het verdrijven van de warme lucht uit Midden-Europa leidt af en toe tot flinke onweersbuien. In Luzern werd gisteren 47 mm afgetapt. Het Franse Montellimar meldde 35 mm. In Spanje was het overigens met tem- m i peraturen van 30 tot 35 graden nog vrij warm. M De Gouden Gids is een goede handlei ding bij het voorbereiden van een hu welijksfeest. Maar wie geen zin heeft om eigenhandig de duizenden pagi na's door te ploegen, kan terecht bij het (nog) niet getrouwde stel Maaike Severijnen (25) en Fons van den Berg (28). In hun boek 'Anders trouwen' ge ven zij tips over het trouwtraject, van het jawoord tot de huwelijksnacht. In 'Anders Trouwen' proberen de twee vooral te laten zien hoe het niet moet. Om het gehannes met de ringen te voorkomen, biedt bijvoorbeeld een piercing of een tatoeage uitkomst. Die kun je tenminste niet vergeten, maar ze zijn wel voor eeuwig. Koude kikkers kunnen trouwen in Lapland. Een hus kyslede, een sneeuwscooter en het ja woord in een ijskapel, met als hoogte punt de huwelijksnacht onder rendier huiden op een uit ijs gehouwen bed in een iglo. Het is wel duur, vierduizend gulden, maar de kans dat er vrienden meegaan voor het feest is praktisch uit gesloten. Bij het uitkiezen van een feestlocatie na de bruiloft moeten toekomstige ge huwden volgens het duo niet over één nacht ijs gaan. Om te voorkomen dat het gastenboek op een stoffige zolder belandt, biedt de toiletdeur uitkomst. Die kan het beste worden meegeno men naar de feesdocatie zodat gasten hun felicitaties erop kunnen kalken. Om de gasten na het feest niet in een donker gat te laten vallen, kan het bruidspaar besluiten tot het uitbren gen van een bruiloftskrant. Al met al is het een aardige verzameling tips en ideeën over wat je met trouwen kunt doen. Het scheelt in ieder geval weer tientallen avonden bladeren door de Gouden Gids. Het idee voor het boek ontstond vorig jaar tijdens een vakantie in Bangkok. Het tweetal zag kleermakers bezig met een zijden bruidsjurk die bij navraag niet meer bleek te kosten dan een paar honderd gulden. „Hier in Nederland betaal je duizenden guldens voor zo'n jurk. Met een vliegticket van negen honderd gulden plus nog wat voor de jurk ben je klaar", vertelt Maaike Seve rijnen over het boek. „Vijfentwintigduizend gulden is tegen woordig niets voor een trouwdag. Maar het kan veel goedkoper als je alleen al ziet wat je kunt besparen zo'n trouw jurk uit Bangkok. Het tweetal zag in zijn naaste omge ving veel vrienden trouwen. En het Gel hen vooral op hoe het niet moest. Dat stimuleerde het duo om alternatieven op een rijtje te zetten. Duj na's aan materiaal, waani ste deel afkomstig uit de( hebben ze doorgenomen hebben Maaike en Fonsi trouwplannen. Maaike: dingen staan in het boek| wordt, als het zo ver kom; om met onze bruiloft vriej bazen. We moeten echtH Op verkenning op het WK-parkoers Een verraderlijk parkoers. De beroepsrenner, die op 11 oktober aanstaande in Zuid-Limburg wereldkam pioen op de weg wil wor den, moet vooral geduld hebben. Zich kunnen spa ren. Ruim 250 kilometer fietsen - vijftien keer de Cauberg op. Alleen hij, die in het laatste rondje nog de kracht heeft om op het gro te mes Neerlands be roemdste wielerberg op te stormen, maakt een kans. Zoals blijkt uit de verken ning van een traject waar op nu al dagelijks tientallen wielertoeristen rondcirke len en waar in het verleden slechts de grootsten kon den winnen: Marcel Kint (1938), BriekSchotte (1948), Jan Raas (1979)... Een vreselijk vermoeden maakt zich van mij meester. Als het verval na drie rondjes al ettelijke minuten bedraagt, hoe zou dat dan zijn na twaalf of veertien? Hennie Kuiper (wereldkam pioen wielrennen in 1975): „Op dit parkoers moet je wachten. Eerst het bordje leeg eten van de anderen en pas daarna be ginnen aan dat van je zelf." Een dag die normaal gesproken alleen in augustus voorkomt. Langs de droge lucht zeilt een vloot van wolken en het is een graad of 20. Limburg op de grens van twee jaargetijden. In de dalen liggen de dorpjes on der de gazen sluier die een na derende herfst aankondigt en de bizarre schaduw van de Van Tienhovenmolen - hoog op het plateau van Margraten - is al zo lang dat-ie de leeggeplukte ak kers aan de overkant van de weg aantikt. 't Is nog vroeg. Ik ben op m'n gemak van Slenaken naar Mar graten gefietst en vandaar naar Berg en Terblijt. Daar liggen straks, op zondag 11 oktober, start en finish van de strijd om het WK op de weg voor be roepsrenners. Net als in 1979. Toen Jan Raas hier na een adembenemende finale wereld kampioen werd. Het parkoers 1998 is - speciaal voor wielertoeristen - aangege ven met witte bordjes. Eerst naar beneden, richting Maas tricht. Een fraai begin. Op dit gedeelte zullen in oktober, op het strakke asfalt van de grote weg, met gemak snelheden van ronde en na 254 kl waarschijnlijk op^. omhoog spurt, da^ graag geloven. Tov terugschakel naaiL. blad. Plotseling stj spieren op en krijL len nauwelijks rorn nog lang niet bij di boven. Gerrie Knejj Cauberg is een glit loopt niet. Voordz, je te harken. Je kol ritme en dat is de£ spieren. Ik noemc tijd een kramper. De stafkaart er wefl haald. Wat is nouj probleem? Het Gif aan de voet van d^ 74 meter: de top cf' op de eerste 600 n1 ren voorzichtige bp dient al een hoogifl 60 meter te worde?' nen. Ofwel: hethee' Beklimming van de Cauberg. Gerrie Knetemann: „Een gluiperd, hij loopt niet. Voordat je 't weet, zitje te harken. Je komt nooit in je ritme en dat is de pest voor je spieren. Ik noem de Cauberg altijd een kramper." foto cor vos 80 km per uur worden gehaald. Kuiper: „Ik vermoed dat ze hier allemaal een elf zullen gebrui ken. Nee, een grotere versnel ling is er niet." In de buitenwijken van Maas tricht ontbreken de wegwijzer tjes, maar het traject is makke lijk te vinden. In Bemelen wacht, na 7,5 kilometer, de Be- melerberg. Het bord dat een stijging aankondigt van 11 pro cent, verstrekt valse voorlich ting. Kan nooit waar zijn. Het blijkt immers niet nodig de ket ting van het buitenblad (53 tandjes) te halen en achter vol staat een 21. Een aangename klim in een koelgroene tunnel van bomen plus hoog opge schoten struikgewas. Het is feest vandaag. Zonlicht strooit confetti tussen de bladeren en ik ben op de top voordat ik het weet. De kerk van Bemelen - leert me later de kaart van de topografi sche dienst (uitgave 1980) - ligt op 80 meter boven zeeniveau; Gasthuis - twee kilometer ver derop - op 139. Een onaanzien lijke rimpel in een aanvallig landschap. Eerder lief dan uit dagend; eerder leuk dan stug. Als ik als recreant al niet terug hoef te schakelen, hoe zal een prof dan naar boven rijden? Juist ja, rammend op het 'grote mes'. Hier kan straks de beslis sing onmogelijk vallen. Gerrie Knetemann (wereldkampioen 1978): „En toch moetje hier voorin zitten, 't Stelt als berg in derdaad weinig voor, maar hij is erg onoverzichtelijk, je moet goed opletten. Drie scherpe bochten, donker... voordatje 't weet is er een groep weg omdat één of andere linkebal een gaat je laat vallen." Gasthuis - Valkenburg is het mooiste deel van de route. Wolfshuis, de Van Tienhoven molen, de kruising met de Sib- bergrubbe... Alles goud wat er blinkt. 'Fietsers zijn de meest voldane bewoners van Neder land' heeft Koos van Zomeren eens geschreven. 'En dat komt omdat ze zich bijna gratis ver plaatsen'. Gaat voor mij niet op. Ten eerste kostte m'n hi-tech karretje me al ruim zesduizend gulden, ten tweede denk ik daar tijdens het fietsen nooit aan en ten derde snel ik nu, na een he melse afdaling, het gewemel van Valkenburg binnen. Er is hier al eens een bus veron gelukt. September 1954,19 do den. Remmen dus, opletten en schakelen. Maar naar welke ver snelling? Briek Schotte (de we reldkampioen van 1948) in bij na niet te ontwarren Vlaams: „Allé, dat weet ik niet zo precies meer hè. Ik geloof dat we nog met een drie-pignon reden. Een met dertien, een met zestien en een met negentien tandjes. Vóór had ik waarschijnlijk een 52 en een 46. We moesten 21 keer de Cauberg op. Dat weet ik nog heel goed. Was dat 22 keer geweest, dan was ik nooit niet meer aangekomen. Ik stond stijf van de kramp." Ik besluit de zaken voorzichtig aan te pakken. Ook al omdat ik de klim bijna uit m'n hoofd ken. In het begin is-ie steil; verderop vlakt-ie sterk af. Al in 1956 - ik was nog geen 15 - reed ik op mijn zwart gemoffelde Benzo met drie versnellingen en dege lijke terugtrap-rem vanuit Noord-Holland naar Valken burg. Dat komt, ik had net 'De Held van de Cauberg' van Piet van As gelezen. Ene Wout rijdt daarin de hele wereldelite naar huis en dat wilde ik ook wel. Ik ben het boek helaas kwijtge raakt. Recht onder me ratelt m'n ket ting naar het kleine 39-blad; achter dirigeer ik 'm naar de 21. Het blijkt ruim voldoende. 'Een eitje', denk ik ondanks eerder ervaringen al snel. En als Gerrie Knetemann beweert dat de win naar hier straks, in de laatste conden; tegen de" het krabbend enU net geen 40 minuk; Hennie Kuiper: „|ir< schien wel hondew die op een parkoeiri enorm hard kurnnn houden ze vol totlzi lometergrens. Da'lc de meesten het Hiel ven er een stuk ofpv om de bloemen gioj Zo ging het in '79;ki ook gaan." ROB VAN DEN DOBBElj^ id Di MENSELIJK „Eén advies, meneer Prinsen", zei de makelaar toen hij ons huis verliet. „Mensen die uw huis willen kopen, hebben graag ruimte. En uw huis staat nogal vol. Uzou eens wat weg moeten doen." Muziek in mijn oren. De middenstand heeft als motto: Alles moet weg. Maar bij ons geldt: niets mag weg. Regel van het huis. Jaren geleden door mijn vrouw ingesteld. Ik praat niet over het pak melk dat, een week over de uiterste gebruiksdatum, nog in de ijskast staat. En evenmin over het onsje ge hakt dat al vijf jaar onder in de vriezer ligt. Ik heb het hier over ernstiger zaken. Lees en huiver. - Stofjes en lapjes. Ooit allemaal afge- ptijsd geweest. Couponnetjes heetten ze toen, geloof ik. Meters couponnetjes, kilo meters couponnetjes. Genoeg couponnetjes om de Chinese muur mee te bekleden. Cou ponnetjes voor kussenslopen, dekbedover trekken, gordijnen. Allemaal zuinig bewaard voor „als de kinderen het huis uitgaan en hun studentenkamers moeten inrichten. "De kinderen zijn al jaren het huis uiten willen met die rommel niet dood gezien worden. Maar wij gooien niets weg. Regel van het huis. Wij bewaren al dat linnen en katoen in: - Kisten en kasten. Legkasten, hangkasten, la- denkasten. Kasten op wieltjes. Kasten die met een handige ingreep in twee kleine kasten om getoverd kunnen worden. En al die kasten zijn ooit hun leven begonnen als bouwpakket. Wij kochten al bouw pakketten bij Ikea en ergere zaken, toen Ikea nog niet eens was uitgevonden. En al die kisten en kasten komen mooi van pas want daar bewaren wij onze couponne tjes in. En trouwens ook onze: - Tijdschriften. Over huis en tuin, huis en keuken, huis en antiek, huis en vrouwzijn anno nu, overmaison et jardin, house and kitchen en huizen in hetSchwar- zwald. De vloerbedekking die nu in de mode is, zoeken wij voor u op. Alsmede hoe u van uw zolder een paleis kunt maken. Of had kunnen maken in 1976 want die jaargang is bij ons te koop. Vooruit: te krijg. Akkoord: geld toe. Als we het goede nummer tenminste kunnen vinden te midden van onze: - Bric a brac. Ooit gekocht op rommelmarkten, antiek beurzen, fancy fairs en bij 'Piet (ver)koopt alles!'. Kande laars met uitstekende armen, schemerlampen die in gietijzer openbloeien op hoofdhoogte en fauteuils waar van alleen de bekleding nog even vernieuwd had moe ten worden. Wie bij ons van de voorkamer naar de keu ken wil, moet na twee meter bukken, na vier meter links aanhouden, nazes meter rechts voorsorteren, niet strui kelen over dat leuke voetenbankje en in ieder geval ver zekerd zijn. Mensen, dit gaat allemaal veranderen. Joost verkoopt alles. Aan u. aan het groot vuil, aan de brandstapel. Al les moet weg! Makelaars orders. JOOST PRINSEN De NOS is in gesprek met DANIËLLE OVERGAAG voor de functie van presen tator van Studio Sport of Sportjournaal. De publieke omroep zoekt een vervanger voor Emile Schelvis, die naar Canal-i- is vertrokken. Een woordvoerder van de NOS-persdienst wilde desgevraagd al leen kwijt dat de NOS 'praat' met Over- gaag. Danielle Overgaag was in het verle den wielrenster en als zodanig lid van de Nederlandse selectie. Ook presenteerde zij diverse televisieprogramma's, waaron der Nederland Motorland en De verjaar dagshow. Momenteel is ze bij RTL 4 pre sentatrice van Staatslot op locatie. Een miniatuur buil terriër met een beu gel. Een Duitse herder met een kroon. Steeds meer mensen besteden aandacht aan het gebit van hun huisdier. Luxe? ..Beslist niet", zegt ANDRIES VAN FO- REEST, pionier op het gebied van tand heelkunde bij dieren. ,,Als een politie hond een tand breekt, kan hij zijn werk niet meer doen. Dat is toch doodzonde als er twee, drie jaar mee getraind is?" In het Veterinair Specialisten Centrum in Wageningen behandelt Van Foreest die ren uit het hele land. Hij heeft er inmid dels een halve weektaak aan. Meestal gaat het om honden, katten, cavia's of konijnen. Een enkele keer om een olifant of een leeuw. Er zijn grote verschillen ilj' met het werk van de gewo o. „Mensen komen naardet ze kiespijn hebben. Bij di problemen pas als er een;£l een tand of kies afbreektc? slechter gaat eten", zegt\„( Dieren hebben ook mindef^ dan mensen. En natuurlij!- bij ze aan te komen met ere Hoewel: steeds meer hon^ei bezitters poeten tegenwo:e van hun dieren. ier DORIS KÖPF, de echtgenr"' lijsttrekker Gerhard Schreef naar Bonn verhuizen als tfst verkiezingen in Duitslandr1 is premier van Nedersaks^ bondskanselier kunnen wj SPD de CDU van Helmut' verslaan. Köpf zei dat zij qj blijven omdat haar 7-jarigr school net in een nieuwe^ud men. Köpf, die nog niet zipbi Schroder getrouwd is, verlge jaar met haar dochtertje veni naar Nedersaksen. Omdafeei volgend jaar naar Berlijn«n Köpf Bonn als tussenstatits, zei zij. Zij heeft er niets op^dr Schroder zolang zijn intreiwi woongemeenschap in Borim:

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2