Drie jaar cel geëist tegen brandstichter iiss ria een 'gedrocht' naar Ter Aar Oranjecomité: meer jongeren in bloemencorso Rijn Veenstreek riotest tegen verwijderen 'lintal illegale bergingen i Alphense monumenten steeds meer in verval Besturenfusie scholen kost Ter Aar drie ton bpAG 12 SEPTEMBER 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5355417, PLV -CHEF MARIETAKROFT, 071-5356411 „derboerderij krijgt eenmalige gift Belangstelling in twee jaar bijna gehalveerd jabfndsveen Alkemade schenkt de kinderboerderij van E. luiten een bedrag van 500 gulden. Het gaat om een eenma- nbsidie. ,,De eigenaar van de kinderboerderij had erom ge- iele |rd", licht F. Lempers van de gemeente Alkemade toe. „Wij deze 500 gulden als blijk van waardering." In het verleden i vooral bij de PvdA nogal eens stemmen op voor de reali- van een kinderboerderij in Alkemade. Vanwege de hoge Jitteln kwam die er echter niet. Van Ruiten is enkele jaren gele- fcegonnen om zijn terrein aan het Zuideinde met allerlei bi, open te stellen voor de plaatselijke bevolking. [ohol-simulator tijdens jaarmarkt li aan den rijn» Bezoekers aan de Alphense jaarmarkt kun- pnstaande woensdag in een alcohol-rijsimulator ervaren het is om met alcohol op een auto te besturen. De simulator ioté{van l>en tot x^er uur in brandweerkazerne aan de Ha- laalraat 5. de henking Ter Aar aan Dobruska vicelti Ter Aar schenkt de opbrengst van de oude brandweer- i |nsaan de brandweer van het Tsjechische stadje Dobruska. femeente verwacht 3500 gulden voor de wagens te krijgen. esfcinkelijk was het de bedoeling dat de inmiddels afgeschre- hragens zelf naar Dobruska zouden gaan. B en W zijn daar- teruggekomen. omdat de partnergemeente niet in staat is -t-Jp wagens zelf te repareren. alkemade marieta kroft Het Oranjecomité van Roelo- farendsveen roept vooral de jeugd op om mee te doen aan het bloemencorso op zaterdag 19 september. De afgelopen twee jaar reden slechts tussen de dertig en veertig kinderen mee met hun versierde fietsen en karren. Andere jaren lag het aantal rond de zestig. „Van de jeugd moeten we het juist heb ben", zegt voorzitter Joop Bak ker. „Als ze eenmaal mee heb ben gedaan, blijven ze wel mee doen." Een oorzaak voor de af genomen belangstelling weet hij niet. Om het aantal grote praalwagens dat meedoet, maakt de voorzitter van het oranjecomité zich nog geen zorgen. Veel vriendenclubs en buur ten treffen inmiddels al de voor bereidingen voor de versiering van een praalwagen. Vanaf tien uur rijdt de twee kilometer lan ge optocht van versierde wa gens. fietsen en karren door het centrum van Roelofarendsveen. Zondag al, beginnen de oran jefeesten. Er is een braderie, de winkels zijn open en het pu bliek kan kijken naar of mee doen aan het kortebaan skeele ren of de rolschaatsgezellig- heidstocht. De muzikale omlijs ting wordt verzorgd door diver se blaaskapellen. Nieuw is de demonstratie die de Carrousel vereniging in samenwerking met de Voltigevereniging en de Rijvereniging Hoogenboom Ruitersport geven. Dat doen ze achter het postkantoor in Roelofarendsveen om half een. Verder is er onder meer de beddenrace op dinsdag, de dik ke bandenrace en de taptoe op woensdag en de verenigingen- manifestatie op donderdag. Die 8antampinggasten van cam- e Braassem hebben bij leente Alkemade gepro- [d tegen de sloop van hun t. Zij reageren op de aan- -v/jring van B en W enkele Jollen geleden. In totaal yAieerden B en W tien gas- llvipi hun illegale bergingen ijderen. ngy. van hen protesteren om- i door instanties zoals de Vri|jank en de notaris ver en! waren voorgelicht over wel en niet is toegestaan, missie bezwaar- en be loften buigt zich op 12 oktober over de bezwaren. Indien de bezwaren onge grond worden verklaard, onder neemt Alkemade actie om de schuren te verwijderen. Volgens hoofd algemene zaken C. Was senaar wordt gedacht aan een dwangsom-procedure. Ook wil len B en W komende winter de camping controleren op perma nente bewoning. Na 1 novem ber mag er alleen in de week einden en de schoolvakanties op de camping worden gebivak keerd. Bij de gemeente zijn ster ke aanwijzingen dat mensen er permanent wonen omdat ze staan ingeschreven in het be volkingsregister. >agui Hoe u ook wilt wonen. ïEr is maar één Hypotheken Dat is zeken s *lu een huis vindt dat precies overdracht, En van de taxatie tot en aal,fcst, wilt u natuurlijk ook een met de loonbeschikking. Wat uw onojieek die bij u past. De Hypo- wensen ook zijn, bij De Hypotheker [is daarvoor het meest aange- bent u zeker van een zorgeloos ïnstladres. Niet alleen om de juis- geregelde hypotheek, itheek te vinden. Maar ook jet kosteloos begeleiden van iproces. Vanaf de eer- )velëntatie tot en met de sleutel- De Hypotheker De monumentale boerderij 'Middel-Stee' is de afgelopen jaren stukje bij beetje afgebroken en herbouwd in de oorspronkelijke staat. FOTO MARK LAMERS alphen aan den rijn len,Schipholweg la, len, Lammenschansplein 6, 071 - 5210808 071 - 5320122 saskia buitelaar Drie monumentale molens in de gemeente Alphen verkeren in zeer slechte staat. De wipmo len aan de Steekterweg, de Dik ke Molen aan de Kortsteekter- weg en De Morgenster in Aar- landerveen staan alledrie op de lijst van monumenten in Al phen die subsidie nodig heb ben. De gemeente stuurt deze 'prioriteitenlijst' binnenkort naar de provincie Zuid-Holland. Alphen hoopt dat de molens in aanmerking komen voor een restauratiesubsidie. Verder staan er op de lijst vier monu mentale woonhuizen en boer derijen, waaronder 'Middel- Stee', één van de oudste boer derijen uit Alphen. De wipmolen is vanwege zijn slechte staat van onderhoud al een jaar buiten gebruik. Restau ratie kost 375.000 gulden. Voor De Morgenster is bijna twee ton nodig, waarvan de helft bij een eerdere subsidie-aanvraag al is toegezegd. Voor de Dikke Mo len bestaat nog geen restaura tieplan. Halverwege volgend jaar zijn de aanvragen beoor deeld en kan de provincie geld uitkeren. Voor de monumentale zes- tiende-eeuwse boerderij 'Mid del-Stee' op de Kortsteekterweg is ook dit jaar subsidie ge vraagd. Met nog enkele tiendui zenden guldens kan de restau ratie, die in totaal bijna een mil joen gulden kost, afgemaakt worden. Op de prioriteitenlijst ont breekt de pastorie van de her vormde kerk in Aarlanderveen. Volgens de gemeente komt, zonder ingrijpen, het voortbe staan van het gebouw in gevaar omdat de fundering gedeeltelijk is vergaan. Intern is het kerkbe stuur het er echter nog niet over eens wat er met de pastorie moet gebeuren. Met een nieuwe subsidie aanvraag moet het bestuur tot volgend jaar wachten. Leidenaar bedenkt alternatief voor mijl op zeven ls Mensonides bij zijn sollicita tie had geweten hoe moeilijk Ter Aar met het openbaar ver- i«f e bereiken was, had hij waarschijnlijk idere baan gezocht. Toen hij zich in in dit jaar voor het eerst op zijn nieu- rkplek meldde, bleek de bus een an- oute te volgen dan tijdens zijn sollici- isprek. Van Leiden via een slinger üphen aan den Rijn naar Ter Aar, of- (jf mijl op zeven. ïad ik kunnen weten als ik de Rover- ir> ren beter had gelezen", zegt Mensoni- r klinkt zelfverwijt door in zijn stem. d-secretaris van de reizigersorgansia- eUft ver en fervent openbaar-vervoerreizi- :en haat-liefdeverhouding met meer dan haat') hoort de Leidenaar zijn ïken te kennen. Maar net zo min als or zijn sollicitatie wat afwist van de oor en te Ter Aar, had hij zich verdiept in ing instaande woon-werkverkeer. rkeert Mensonides in de gelukkige indigheid dat hij zich doorgaans op ?mak voelt in een bus. In tegenstelling inig ander wordt hij niet misselijk als lobbelend zit te lezen. Zelfs slaagt hij insc ens een busrit in om met een organi- toj schrijv en. De door de wol geverfde r (geboren in 1956) raakt pas uit zijn ur als een onwetende buschauffeur 'uis een woonerf opdraait, veel te hard "e sinds 24 mei gewijzigde route nog niet kent of het nieuwe tarief (zes in 1 van vijf strippen) voor de ongevraag- iweg wil rekenen. „De meeste chauf- ourven dat niet eens, maar één heeft [eprobeerd om mij er in Hoogmade zetten. Hij bond in toen ik met een onides. die herhaaldelijk verhaal haal- het vervoersbedrijf ZWN, lijkt op zul- [menten op een beroepsklager. Hij :°e dat hij zonder omwegen zegt waar staat. Maar zijn klaagzang valt in het ij de klachtenregen die hij bij de bus- !n Ter Aar hoort. „Ik spreek ook na- anderen. al is er geen greintje solida- onder de passagiers. Maar de nieuwe Regeling is schandalig. Lijn 149 is een cht. Niemand zit te wachten op een !r door Alphen. En wie naar Alphen aat bij voorkeur naar winkelcentrum irhof en niet naar het veel verder gele- c ation." R ^een de duur van de busrit en.de ex- Leidenaar Frans Mensonides reist dagelijks met de bus naar Ter Aar. Hij vertrekt 's morgens om tien over zeven uit Leiden Zuidwest om anderhalf uur later op zijn werk op het archief van de gemeente Ter Aar te verschijnen. In de tussentijd kan de deeltijd-student Nederlands een halve roman lezen. Of een brief schrijven aan de provinciale staten van Zuid-Holland met de oplossing voor het openbaar vervoer tussen zijn woon- en werkplaats: een net zo goedkope busrit, maar dan zonder omwegen in de helft van de tijd. tra strip voor de lus door Alphen zijn de Lei denaar een doorn in het oog. Vooral de slechte aansluitingen, de opgeheven haltes (bijvoorbeeld die bij het gemeentehuis van Ter Aar) en de op afroep beschikbare lijn- taxi maken een busreis naar Ter Aar tot een beproeving. „In het uiterste geval zou ik de trein naar Alphen kunnen nemen. Maar dat vind ik een te gemakkelijke oplossing." Dus knobbelde Mensonides een systeem voor de driehoek Leiden - Ter Aar - Alphen aan den Rijn uit, dat zijns inziens net zo goedkoop is als het huidige 'afbraakscena rio' en een stuk sneller. In een brief aan provinciale staten van Zuid-Holland, die dit jaar voor het eerst verantwoordelijk zijn voor het openbaar streekvervoer, bepleit de Leidenaar op persoonlijke titel drie wijzi gingen: ontsluiting van Langeraar (lijn 182), herstel van de rechtstreekse route Leiden - Ter Aar (lijn 149, tijdsduur ruim veertig mi nuten) en een alternatief voor de 'vraagaf hankelijke' lijntaxi 148. „Die beschouw ik louter als een excuus-Truus. Daarmee be doel ik dat niemand kan zeggen dat er geen openbaar-vervoervoorziening is. Maar in feite stelt die hele lijntaxi niets voor. Nie mand weet hoe die werkt." Niemand weet ook wat er gebeurt met de brief van Mensonides aan de provincie. De auteur, die denkt dat de goede oude tijd van het openbaar streekvervoer voorgoed voor bij is, houdt er rekening mee dat zijn rap port in een diepe bureaula verdwijnt. Eer dere stroeve gesprekken met de ZWN stem men de Leidenaar somber. „Niemand zit te wachten op de kennis van een ervaren rei ziger. Bovendien vermoed ik dat de provin cie niet is toegerust op deze taak en die daarom overlaat aan de ZWN. Maar als de provincie het openbaar vervoer laat dood bloeden, gaat ze dat nog opbreken. Nu al merk ik dat meer mensen een aanvraag in dienen voor taxivoorzieningen. De gelden daarvoor moeten weer uit een andere be- lastingpot komen. Dat wethouder Emma Kraak van de ge meente Ter Aar zijn rapport wel met ge juich heeft ontvangen, doet Mensonides deugd. Kraak stuurde het naar raadsleden en brengt het ook onder de aandacht van de buurgemeenten. De Ter Aarse politiek reageerde deze week bij de behandeling van het rapport al even enthousiast, aldus Kraak. De provincie heeft ze inmiddels ge vraagd om de in het rapport aangegeven verbeteringen uiterlijk volgend jaar, bij het ingaan van de nieuwe dienstregelihg, in te voeren. Overigens ontbrak Mensonides bij de be handeling deze week van zijn alternatief voor het wegkwijnende streekvervoer in de raadszaal van Ter Aar. Enerzijds uit be scheidenheid. anderzijds uit praktische overwegingen. Want voor die avondverga dering had Mensonides anders opnieuw een omslachtige busreis moeten maken. „Dan had ik beter een slaapzak kunnen meenemen om in het gemeentehuis te overnachten." dag gaat ook de kermis open. De stamgasten van café de Haven staan zoals gebruikelijk volgende week vrijdagmiddag borg voor een origineel water spektakel bij de Sluis aan de Noordkade. Dit keer wordt er 'geklünwapst'. Wat dat is, blijft nog even de vraag. „Het is een combinatie van klootschieten en fierljeppen", zegt een van de stamgasten Fred van der Meer. „Het is de bedoeling dat de aan- The North Hill Country Dan ce Groep uit Lisse verzorgt za terdagochtend voorafgaand aan het bloemencorso een optreden op de Noordhoek in Roelo farendsveen. Zondag 20 sep tember worden de Veense oran jefeesten afgesloten met een Oranje Ontnuchteringswandel tocht. Bestuur Maranathakerk wil dader helpen Het bestuur van de Alphense gereformeerde Maranatha kerk reikt de man die de kerk eerder dit jaar in brand stak, de helpende hand. Dat zei E. van Egmond van het kerkbestuur gisteren in Den Haag, na de rechtszitting te gen de 21-jarige Alphenaar. Van Egmond hoorde officier van justitie M. Horstman drie jaar gevangenisstraf, waar van een half jaar voorwaardelijk, tegen de man eisen. „We zoeken hem op", aldus Van Egmond. „Of we gaan zelf met hem praten, of anders iemand van het gevange nispastoraat." Hij is erg geschrokken van de toestand van de dader. „Hij zit heel diep in de put en ik geloof dat een predikant meer kan doen dan een psychiater." den haag/alphen a/d run robbert minkhorst Zijn cliënt is er inderdaad slecht aan toe, betoogde advocaat L. Vleesenbeek. Het excessieve drankgebruik werd overvleugeld door alle andere problemen. „Hij zit in een algehele malaise. Hij vertoont suïcidaal gedrag." De gedaagde werd in de nacht van 6 op 7 mei bij de rooms-katholieke St. Bonifaci- uskerk aangehouden, het twee de Godshuis dat hij in brand poogde te steken. Zijn handen waren bebloed. Kort na zijn ar restatie bekende hij. De politie zag hem eerder op de avond ook bij de brand in de gerefor meerde kerk toekijken. Volgens Vleesenbeek zat de Alphenaar al enkele dagen thuis, voordat hij de Mara nathakerk (schade twee miljoen gulden) en de St. Bonifaciuskerk (300.000 gulden) in brand stak. Hij at niet en dronk alleen maar. 'Op een goed moment' is hij de deur uitgegaan. Wat hem er uiteindelijk toe bracht om twee kerken uit te kiezen, heeft Vleesenbeek nooit van hem ge hoord. Anderen evenmin, zei hij tijdens de rechtszaak. „Het mo tief is niet te achterhalen. De psychiater heeft wellicht een aanknopingspunt uit zijn jeugd gevonden." De Alphenaar werd op zijn achtste uit huis geplaatst. Toen hij drie jaar oud was, verdronk zijn vader (vermoedelijk als ge volg van overmatig drankge bruik). zijn moeder was alcho- liste. Na een verblijf in verschil lende internaten kwam hij op zijn twaalfde bij een oom te recht. Zijn moeder mocht hij niet rheer zien, zei Vleesenbeek. De oom was lid van de Pink stergemeente. Vleesenbeek: „Bier was de drank van de dui vel, dus dat mocht niet. Hij luis terde naar heavy metal, de mu ziek van de duivel." Op z'n twintigste ging hij weg en trok in bij zijn zus. Later ging de Al phenaar op kamers wonen. „Er werd vroeger gedreigd met hel en verdoemenis als u iets niet goed deed", zei rechter M. Tan-de Sonnaville. Zij wilde daarom van de Alphenaar we ten of hij zich wilde afreageren op zijn streng-christelijke op voeding. De man antwoordde dat dat zou hebben gekund Gezien de geestelijke toe stand van de man vroeg Vleesenbeek ook om een zeer lage onvoorwaardelijke gevan genisstraf. „Het vooruitzicht van een lange straf kan de situa tie erger maken." Officier van justitie M. Horstman kreeg hij niet mee. Ze voelde wel voor een verblijf met therapeutische behandeling in een half open inrichting, maar pas de laatste anderhalf jaar van zijn celstraf. Tan doet uitspraak over twee weken. Driehoorne zoekt vrijwilligers alphen aan den rijn commissie organiseert de grote markten en de toneel- en mu ziekavonden. Deze extra activi teiten zijn meestal 's avonds en op zaterdagen. Het centrum zoekt daarnaast ook gastvrou wen en -heren voor de avon den. Driehoorne zegt verder dat veel buurtbewoners en bezoe kers willen dat het centrum va ker op zaterdag open is. Om dat voor elkaar te krijgen heeft Driehoorne eveneens meer vrij willigers nodig. Geïnteresseer den kunnen zich aanmelden bij Astrid de Bruin. Zij is op werk dagen van negen tot één bereik baar op 0172 - 445807. Activiteitencentrum Driehoorne in Alphen aan den Rijn heeft ex tra vrijwilligers nodig. Driehoor ne, waar wekelijks zo'n duizend bezoekers komen, zoekt vooral mensen die beschikbaar zijn op donderdagmiddagen en op de zaterdag. Elke donderdag is er bridge- middag met zo'n negentig spe lers. Voor het rondbrengen van koffie en thee zoekt het activi teitencentrum enthousiastelin gen. Ook de activiteitencommissie heeft versterking nodig. Die Frans Mensonides bedacht een oplossing voor de slechte openbaar ver- voersverbinding tussen Ter Aar, waar hij werkt en zijn woonplaats Lei den. „Net zo goedkoop, maar dan zonder omwegen." FOTO HIELCO KUIPERS FOTOPRODUKTIES ter aar saskia buitelaar Een besturenfusie van de open bare basisscholen in Ter Aar en Jacobswoude kost ongeveer drie ton. Dit bedrag komt voor reke ning van de gemeente Ter Aar die alles in het werk stelt om ba sisschool Het Kompas op deze manier te kunnen behouden. Dat geld is nodig om uit twee besturen een nieuw bestuur op te richten en te huisvesten. Dat zegt de Ter Aarse wethouder J. Bom die er stellig van is over tuigd dat de fusie gaat lukken. Sluiting van Het Kompas stelt de gemeente voor aanzienlijk hogere kosten: ruim zes miljoen gulden. In dit 'rampscenario' moeten de salarissen van de leerkrachten worden doorbe taald, omdat Het Kompas geen afvloeiingsregeling voor het per soneel heeft. Volgens Bom is sluiting echter niet aan de orde. „De inzet van het overleg met Jacobswoude is dat de school niet wordt opgeheven."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19