Warmond schrapt subsidie bibliotheek Verbouwing Lange Voort op zijn vroegst medio '99 e overheid liegt en bedriegt en zal it snel toegeven dat er gevaar dreigt' Leiden Regio AKTIE! September: Jubileummaand Warmond: 'flitsend idee' voor Dorpsstraat ft u zich de afgelopen meest over opgewon- xf tG 12 SEPTEMBER 1998 m!fc jitj, annl 'Jjiondse jongeren over Kosovo Warmondse jongeren kunnen donderdag 17 septem- ouvfiialf acht in De Kelder van de St. Matthiaskerk meepra- n problemen van Servische en Albanese jongeren in ~|abine Zvviers van Pax Christi komt vertellen hoe deze pmianisatie begrip probeert te kweken tussen Servische en 3n jongeren, door ze met elkaar te laten praten, ^fengroepen van de r.k.-parochie St. Matthias en de Ne- 9e hervormde kerk uit Warmond verzorgen deze avond >?rcrren vana^ 13 jaar. Ook jongeren van buiten de kerk L-ÜJm. Over dit thema is er zaterdagavond 19 september '°lüg van ^et Warmondse jongerenkoor Panta Rhei in de Saaskerk, met aansluitend een soos. nelmarkt in Sjelter u In de Sjelter in Leiderdorp (Heemraadlaan 67) wordt In rommelmarkt gehouden. Op deze markt verkopen sren en verenigingen gebruikte spullen. De rommel- ïpen van 10.00 tot 16.00 uur. ►ej CHEF ERNA STRAATSMA.0 -chef judynihof. 071-5356416 'Financiële dip in 1999 De Warmondse bibliotheek krijgt volgend jaar minder geld voor professionele ondersteuning dan verwacht. De gemeente wil een ton subsidie die de bieb was voorge houden niet uitkeren wegens geldgebrek. „We willen de zorg wegnemen dat er volgend jaar wel heel erg veel geld naar de bibliotheek toegaat", zegt wethouder C. van den Aardweg. oegstgeest maarten keulemans week gebruik van een ingehuur de beroepskracht. De bieb wil De bibliotheek, die net is ver- dat dat aantal wordt uitgebreid huisd naar de gymzaal aan de tot zeventien uur, en dat de Dorpsstraat, maakt tien uur per professional dertien uur per week wordt geholpen door een assistent. Zo kan er extra aan dacht worden besteed aan sponsoring, ledenwerving en publiciteit. Het gemeentebestuur denkt daar echter anders over. ,,Nu ze in een nieuw onderkomen zit ten. kunnen ze zich in ieder ge val beter presenteren. Wij vin den dat ze eerst meer mensen moeten trekken, moeten auto matiseren en meer boeken moeten aanschaffen." In 2000 kan de extra subsidie opnieuw aan de orde komen. Het Warmondse gemeente bestuur worstelt volgend jaar met 'een financiële dip', onder andere vanwege de verlaagde uitkering van de rijksoverheid. Desondanks kiest Warmond er voor om de belastingen niet al te veel te verhogen. De Onroe rend Zaak-Belasting (OZB) stijgt met 7 procent, maar de invoe ring van de rioolbelasting wordt een jaar uitgesteld en de reini gingsrechten niet verhoogd. Al met al betekent dit. dat huis houdens met een koopwoning van 2,3 ton vijf gulden lasten verzwaring wacht. Wie een huurhuis heeft met een waarde van 1,2 ton gulden hoeft zelfs vijf gulden minder belasting te betalen. Over de keerzijde laat het ge meentebestuur geen misver stand bestaan: er is nauwelijks geld voor nieuwe projecten. ,,We hopen dat er in de loop van 1999 wat ruimte ontstaat voor nieuw beleid", schrijft het college in de begroting. „Waar bij ook oud voor nieuw aan de orde kan komen." Daarnaast zit de gemeente met nog een heel ander probleem: er zijn zoveel vacatures, dat werk dat niet spoedeisend is soms moet blij ven liggen. „We moeten enige tijd roeien met de riemen die we hebben", verzucht het ge meentebestuur. ocht Noordwijkse jurist tegen vervuilde sloten Voorzitter Oegstgeestse bibliotheek ontdaan De verbouwing van het winkelcentrum Lange Voort begint 'op zijn vroegst en als alles goed gaat' medio 1999. De bibliotheek kan pas na de eeuwwisseling naar de Lange Voort verhuizen. De gemeente hoopt eind dit jaar de definitieve knoop door te hakken over de verbouwing van het winkelcentrum. Eerst moet duidelijk worden wat er met de Montessorischool gebeurt. De gemeente ziet ver plaatsing van de Montessorischool als 'de eerste dominosteen' die de verbouwing van de Lange Voort in gang zet, maar is nog op zoek naar een nieuwe plek voor de school. „Er zijn nog gesprek ken gaande met het bestuur van de Pabo aan de Hazenboslaan, waar de Montessorischool wel licht kan worden gehuisvest", aldus wethouder G. Kempen. „Eind dit jaar moet er in ieder geval een beslissing zijn." Aanvankelijk was het de bedoeling dat het ver bouwingsplan voor de Lange Voort in januari van dit jaar op tafel zou liggen. De presentatie werd echter maanden uitgesteld, vooral bij gebrek aan een alternatief onderkomen voor de Montesso rischool. In april maakte de nieuwe gemeente raad een nieuwe afspraak: eerst wordt onder zocht of de nieuwe Lange Voort niet kan worden voorzien van een ondergrondse parkeergarage. Het is de bedoeling dat dat onderzoek nog deze maand wordt afgerond. Voorzitter K. Aalbers van de Oegstgeestse bi bliotheek reageert ontdaan. „Het hele plan is fei telijk jaren teruggezet. Na de verkiezingen was er plotseling het fenomeen van de ondergrondse parkeergarage. En nu lijkt het alsof alles weer op nieuw begint. Het project Lange Voort is een soort cd-speler die op repeat' staat. En dat is niet leuk. Ieder jaar dat het langer duurt, wordt het moeilijker onze mensen te stimuleren. En ons ge bouw wordt er ook niet beter op. In mijn somber ste dagen denk ik wel eens: er gebeurt nooit iets." Intussen zijn de besprekingen met de 'klank bordgroepen', waarin bewoners en winkeliers zijn vertegenwoordigd, opgeschort. Wegens ziek te van wethouder M. Smitsloo, legt burgemeester S. Scheenstra uit. „Hij is toch de wethouder die nauw bij deze zaak is betrokken. We willen even wachten tot hij is hersteld." Vlak voordat hij ziek werd, gaf Smitsloo aan dat hij de oude ideeën voor de Lange Voort flink had 'omgegooid'. Vooral de afstand tussen parkeer plaatsen en de winkels zouden korter kunnen. Oegstgeest buigt zich intussen over nog een vraag: of er behoefte is aan meer 'recreatieve' winkels op de Lange Voort. WRT€RB€DD€NC€NTRUM Textielpakket t.w.v. ƒ500,00 of de helft in contanten bij aanschaf van een waterbed in september. Natuurlijk 60 nachten gratis op proef! Den Haag: Javastraat 267/293 (070) 365 94 84 (071) 532 34 28 „De Rijn is een groot riool. Langs de Rijn staan veel indus trieën, maar als je eens wist wat er allemaal in een riool wordt gegooid. Dat is net zo verontrei nigd, hoor." Jurriëns is geen roepende in de woestijn. Hij heeft de tijd mee. De overheden beginnen mondjesmaat te erkennen dat er risico's gepaard gaan met riooloverstorten. De provincie Friesland waarschuwt bijvoor beeld sinds kort in een folder preventief voor de gezondheid van het vee in de buurt van riooloverstorten. Een grote stap voorwaarts. Alleen, en dat is wat Jurriëns en de veehouders dan weer stoort, de folder wijst de boeren erop dat ze diverse maatregelen moeten nemen zodat hun koei en niet van het vervuilde water drinken. „De overheid loost, de boer betaalt. Dat is toch krom? vraagt ook veeboer Van der Salm zich af. Recht of krom, de Tweede Ka mer, het Ministerie van Land bouw en TNO zijn in ieder geval sinds vorig jaar serieuzer bezig met de verontreiniging bij riool overstorten en bij baggerdepots. Uit een rapport van de Tweede Kamer bleek vorig jaar dat op zo'n 3500 plaatsen in Nederland sprake is van 'risicovolle over- storten' van ongezuiverd riool water. Met risico voor de ge zondheid van melkvee. Of zijn kruistocht lukt, daar over wil Jurriëns niet specule ren. „Overheden zijn de taaiste tegenstanders in de rechtszaal. De overheid liegt, bedriegt en kan onbeperkt doorprocederen van jouw en mijn centen. De overheid wil namelijk niks van mijn cliënten horen. Dat over- heidsdenken wil ik veranderen. Maar de belangen zijn groot, schoonmaken van slootwater kost miljarden. Snel zullen ze niet toegeven dat er gevaar dreigt." warmond maarten keulemans Warmond is op zoek naar 'flitsende ideeën' over de op knapbeurt van de Dorps straat. Wethouder K. van den Aardweg (WD) wil daarom ook 'gewone' burgers en ini tiatiefrijke niet-Warmonders uitnodigen om mee te den ken over de toekomst van de winkelstraat. „Er is een frisse blik nodig. Misschien dat de juiste mensen van buitenaf daaraan kunnen bijdragen", aldus Van den Aardweg. Warmond wil de plannen op zo kort mogelijke termijn nieuw leven inblazen, nu eerdere voorstellen veel te duur blijken. Het gemeente bestuur trekt zich binnenkort dan ook terug om over de Dorpsstraat te praten. „In Oegstgeest, Sassenheim en Lisse worden de winkelcen tra opgeknapt. Dat is alle maal concurrentie. Dan moet je je als gemeente af vragen: willen we niet iets heel anders? Kunnen we ons niet op de een of cindere ma nier onderscheiden?" Warmond wil dan ook na denken over kunstwinkeltjes, het wel of niet toelaten van een supermarkt, een hotel op de kop van de Dorpsstraat, of zelfs ondergronds parkeren. „Het zijn allemaal losse ge dachten", aldus Van den Aardweg. „Een ding is duide lijk: het is ons een doorn in het oog dat de winkels lang zaam leeglopen." gelegd. Wetenschappelijk gezien is het verband tussen ziekte bij koeien en het slootwater dat zij drinken echter nooit aange toond. Jurriëns: „Je hoeft een kind of een aboriginal niet eens uit te leggen dat je geen riool water moet drinken. Als men sen gestudeerd hebben, moet dat opeens wel. Maar als koeien rioolwater drinken, is het ge woon bingo. De vrees is ge rechtvaardigd." Zijn expertise verzamelde de advocaat tijdens zijn tien jaar lange periode als hoofd juridi sche zaken van de Rotterdamse Havendienst. Daar leerde hij dat de bewijslast omgedraaid moet worden. De boeren hoe ven wat hem betreft niet meer aan te tonen dat hun koeien zijn gestorven door het slootwa ter. De overheid moet daarente gen maar eens zwart op wit ge ven dat riooloverstorten en bag gerslib géén gevaar voor de die ren opleveren. „Dat is het verhaal dat ik uit Rotterdam heb meegenomen. Als je risico's creëert, draai je op voor de gevolgen. Dat klinkt toch erg logisch? In Rotterdam was iedereen daarvan over tuigd. Waarom krijgt de Rotter damse haven zoveel geld van het rijk, ik geloof een half mil jard gulden, om alle bagger te isoleren en op te slaan. Terwijl niemand iets doet aan het ver ontreinigd water van dezelfde 'klasse twee' dat in rioolover storten zit? Waarom is dat in Rotterdam wel ongezond, maar bij riooloverstorten niet?" Jurriëns is volgens eigen zeg gen de meest gespecialiseerde jurist geworden op het gebied van 'baggerslib'. En met die achtergrond gaat hij water schappen en gemeenten op de knieën dwingen. Net als in Rot terdam moeten overheden maar eens bevestigen dat ze voor gevaar zorgen, vindt hij. helemaal niet opge- K heb me wel verwon- Jde invloed van men- Buitenaf op Clintons =ar bemoeien ze zich Ide onvrede en het In mensen. Daar er- Iwel aan. w favoriete avond ont- itgaan eruit? gens eten. 's Zomers het strand of op een irijfveer? :el uitmaak van de Ensemble Musica, te band. We hebben ir met elkaar en steu- door dik en dun. ouders. Ik denk dat ijk is geweest dat ze :er me gestaan hebben fat ik deed. En ik heb pechte vriendenkring, een drijfveer om be- jngen wel of niet te V grootste ergernis in lg te doen voor jonge- geen leuk etablisse- jongeren even wat Ja, maar daar wil ik eigenlijk niet verder op ingaan. Wanneer bent u voor het laatst niet meer bijgekomen van het lachen Nog maar heel kort geleden. Over een lied dat we in mijn zanggroep al duizend keer had den gezongen, maar waarvan we de tekst ineens kwijt waren. We zijn met een stalen gezicht verder gegaan en hebben zo maar wat gezongen. Achteraf hebben we daar vreselijk om moeten lachen. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken Als iemand heel erg in de pro blemen zit. Maar ook natuurlijk als iemand iets heel erg leuks heeft meegemaakt en dat kwijt wil. Waarom zet u zich in voor de medemens Ik denk dat dat in me zit. Ik kan gewoon niet anders. Maar het moet wel rëeel zijn. Mensen moeten geen misbruik van me maken, want dan is het gauw afgelopen. Wat mag er volgens u in Oegst geest nooit komen Ja, daar moet ik over naden ken... Vuilverbranding of zoiets. Iets dat schadelijke stoffen deze kant opblaast. tekst: sharon niles foto: taco van der eb Wat zou u doen met 1 miljoen gulden Leuk dat die vraag gesteld wordt, zet dat er maar bij. Ten eerste weet ik een aantal men sen die het door omstandighe den minder breed hebben. Die zou ik goed bedelen. En iets aan een heel goed doel schenken, .geen klein bedrag. Ook zou ik iets voor mezelf bewaren, zodat ik wat makkelijker kan leven. Maar zeer zeker geen villa van een miljoen. Heeft u weieens iets bovenna tuurlijks meegemaakt* er betaalt, luidt een ;rheidsmotto. Maar 'gaat een stuk moei- 50 gauw een gemeen schap zelf de rotzooi de conclusie van de ie advocaat Kick Jur- ek begon hij, vanuit ir in Lisse, een kruis- ;n die vervuilende door een Brabants de rechter te i heeft volgens gemaakt slurpen uit het waterschap in laat lopen. zijn verant- dit soort schade veeboeren. Daar ik het laakbaar andere omwo- ïtevoren worden voor de gevaren en bag- zijn rechterlij- en het onge- afvalwater uit riooloverstor- en rivieren wordt Min- kam- met een veestapel dronken uit Ook in de is de vrees voor dat verontreinigd jenvoudse veehouder Salm heeft slapeloze jmdat er een bagger- [iter zijn weilanden ien. Tevergeefs vocht ïi. En omwonenden eidse Oostvlietpolder )r hun gezondheid nu cie Zuid-Holland een rt naast hun deur wil afgrijzen leggen verantwoordelijk Advocaat Kick Jurriëns: „Je hoeft een kind niet uit te leggen dat je geen rioolwater moet drinken." foto dick hocewoning voor de kwaliteit van slootwater echter schijnbaar laconiek naast zich neer: „Bewijs maar eens dat uw koeien doodgaan van ons water", zo stuurt menig wa terschap of gemeente een ge troffen boer met een kluitje in het riet. De bekendste cliënt van Jur riëns is ongetwijfeld Dirk Raat uit Noord-Holland. Die bracht het balletje aan het rollen toen zijn volledige veestapel het loodje legde. Raat weet die sterfte aan het verontreinigde slootwater waaruit zijn koeien hun gifbeker leegdronken. Voor het eerst werd de relatie tussen vervuilde baggersloten en ern stige aandoeningen bij koeien kunnen drinken, of desnoods een potje biljart spelen. Daar zou de gemeente wat aan kun nen doen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17