Een soms wat chaotisch mens met lol in zijn werk Afscheid Goekoop Festiviteiten rond het afscheid van 'Goe' joekoop burgemeester: de eeuwige studentengrap -Al 12 SEPTEMBER 1998 CHEF JAN PREENEN, 071-535641-1, PIV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 Hoewel hij officieel nog tot en met 31 de cember burgemeester is, beginnen de festi viteiten rond Goekoops afscheid de komen de weken al. Zo zal de 3 oktoberviering dit jaar voor een belangrijk deel aan Goekoops vertrek gewijd zijn. Het belangrijkste evene ment dat Leidenaars in hun agenda kunnen noteren is op zaterdagmiddag 28 novem ber, als Goekoop tijdens een groot festival in de Pieterskerk afscheid neemt van de stad en haar inwoners. 25 september is het traditionele Haring en Corenwijngala waar de sponsors van het 3 oktober-feest en andere genodigden in smoking en galajurk aantreden in de Leidse Pieterskerk. Dit jaar zullen er naar verwach ting ook nog 50 ambassadeurs aanwezig zijn en enkele bevriende WD-ministers van de burgemeester. 3 oktober: de traditionele optocht van de 3 October Vereeniging heeft als motto 'Schei den doet Leiden'. Het vertrek van Goekoop zal als een rode draad door de optocht lo pen. 3 oktober: de burgemeester heeft journa listen van kranten, tijdschriften, radio en te levisie die de afgelopen jaren met hem te maken hebben gehad, uitgenodigd om deze Leidse feestdag met hem te beleven als zijn speciale gasten. 17 oktober: alle oud-gemeenteraadsleden die tijdens het 18-jarig burgemeesterschap van Goekoop in de Leidse raad hebben ge- zetten, kunnen vandaag afscheid van hun (oud-)voorzitter nemen. De speech van de burgemeester heeft als titel: 'Laat Thorbec- ke (die ook lid van de Leidse raad is ge weest) een lichtend voorbeeld voor ons al len zijn'. 6-8 november: Burgemeester Goekoop neemt tijdens een plechtige ceremonie in Oxford afscheid van de Britse stad waarmee Leiden al ruim 50 jaar een innige steden band onderhoudt. 13 november: alle ambtenaren van de ge meente Leiden zijn bijeen voor een groot afscheidsfeest rond hun burgemeester in de Stadsgehoorzaal. 18 november: 's middags houdt de Leidse universiteit een symposium in het Acade miegebouw ter gelegenheid van Goekoops vertrek. Hierin staat de - niet altijd even hechte - relatie tussen stad en universiteit centraal. 26 en 27 november: de burgemeester speelt zelf de hoofdrol in twee cabaretvoor stellingen met professionals en amateurs, 's avonds in de Leidse schouwburg. 28 november: hét afscheidsfeest van de burgemeester in de Pieterskerk begint 's middags. Iedereen is welkom. In de kerk zijn verschillende activiteiten en optredens. Het afscheidsfeest wordt dan ook meer een festival dan een staande receptie. Zo be staat de mogelijkheid via een videocamera in de kerk een persoonlijke afscheidswens te laten registreren, als een soort 'Achter werk in de kast'. 1 december: Goekoop neemt tijdens een extra zitting afscheid van de Leidse ge meenteraad. Brieven aan de burgemeester De komende weken laten we een aantal bekende en minder bekende Leidenaars aan het woord over hun burgemeester, in een persoonlijke en aan hem gerichte afscheidsbrief. /Vis eer ste Guido Persijn, directeur van Eurotransplant en bestuurslid van de 3 October-Vereeniging. Tsja, wat moet je daar nu mee als plotseling gevraagd wordt iets te schrijven over burge meester Goekoop in verband met zijn afscheid (om leeftijds redenen nog wel!) als burgerva der van de goede stad Leiden? Ja, maar u kent hem een beetje en we wilden graag een aantal Leienaars... etcetera? Laten we maar eens proberen: Cees Goe koop als bijzonder mens en fe nomeen. Onze eerste kennismaking vond plaats aan het begin van jouw ambtsperiode, ergens in 1980/81. Mijn vrouw en ik lie pen jou tegen het lijf na afloop van de première van de in drukwekkende film 'Les uns et les autres' van Claude Lelouch in Tuschinsky. Een zeer geani meerd gesprek volgde waarin heel duidelijk was dat Leiden volgens jou een herkenbare plaats op de wereldkaart moest krijgen. Tijdens een verblijf in Japan in verband met een wetenschap pelijk congres was er een ont moeting geregeld met dr. Taro Nakayama. Japans parle mentslid. Hij vroeg ons waar we precies vandaan kwamen. Op ons antwoord: „Uit Leiden zei dr. Nakayama: „Oh, Leiden ken ik heel goed. ik heb daar een hele goede vriend. Name lijk de burgemeester van Lei den, Cees Goekoop. Kennen jullie hem?" Na een duidelijke enthousiaste beaming onzerzijds was het ijs natuurlijk gebroken en kon er niks mis meer gaan. Kijk, dat is nu zo'n voorbeeld van stille maar wel efficiënte public rela tions van jou, Cees. Temeer, daar enige jaren later diezelfde Nakayama, minister van Bui tenlandse Zaken geworden was en in die hoedanigheid Leiden weer bezocht. Er is geen betere ambassadeur voor Leiden dan Cees Goekoop. Denk maar eens aan jouw ini tiatief om de in Nederland ge accrediteerde buitenlandse ambassadeurs uit te nodigen voor de 3 October-viering in de Pieterskerk. Misschien nog veel belangrijker is het jaarlijks stu ren van haring, corenwijn en een speciale 3 October-editie van het Leidsch Dagblad naar practiscli alle Nederlandse am bassadeurs in den vreemde. Een betere promotie van Lei den is toch nauwelijks denk baar. Overigens, welke burgemeester in Nederland haalt zo vaak op een positieve manier de lande lijke pers? In dit verband is jouw fantastische toespraak in de Pieterskerk ten overstaan van de gehele wereld (dankzij CNN) ter gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse president George Bush in 1989 onvergetelijk. Jouw artistieke talenten als acteur en schrijver springen toch duidelijk in 't oog. En niet alleen vanwege Odysseus en Ithaca. Ik denk aan jouw vele geestige, gevatte toespraken. Vaak, ter plekke in elkaar gezet, zijn deze juweel tjes, conferences. Cees, je gaat Leiden als eerste burger verlaten. Als ingezetene van Leiden, vind ik, en naar ik hoop velen met mij, het een groot voorrecht en een bijzon der genot om een fenomeen als Cees Goekoop te hebben mogen meemaken. En iedereen weet, dat achter ieder bijzondere man een bijzondere vrouw staat, Marian dus. Bij zijn naderend afscheid als burgervader schieten altijd ge zegdes en spreuken te binnen die verband houden met ver trek, afscheid en partir. Daar om deze parafrasering op een bekend Frans gezegde (naar een onlangs teruggetreden par tijvoorzitter): 'Partir, c'st souri- re un peu', of om met Salvador Dali te spreken: 'Ieder afscheid is de geboorte van een herinne ring'. Leiden zal je missen. Het gaat jullie. Cees en Marian en de (klein)kinderen, goed in de nog lange toekomst. En weer snel tot wederziens. Online/offline In deze rubriek komen digibeten (computeranalfabeten), bekeerden (nieuwe gebruikers) en echte computerfreaks aan het woord. Zij vertellen welke plek de computer in hun leven inneemt of hoe zij zonder dit apparaat kunnen leven. Dit in verband met het afscheidscadeau vim burgemeester Goekoop: een digitaai lokaal in Leiden. Omdat hij zelf nog nooit een computertoets heeft aangeraakt en met moeite de stekker weet te vinden, is de burgemeester de eerste cursist van dit digitaal lokaal. Op een nader te bepalen plaats en tijd kunnen senioren kennis maken met de computer, internet en elektronische post (e-mail). Dit is het afscheidscadeau waarmee Leidenaren het vertrek van Cees Goekoop, op zijn eigen verzoek, luister kunnen bijzetten. Giften kunnen worden overgemaakt op girorekening: 119400 ten name van Stichting Afscheidscadeau burgemeester Goekoop in Leiden. Vandaag Marion Moleveld, 44 jaar, uit Leiden. ,,Ik ben een intensief gebrui ker, zowel zakelijk als privé, maar ik ben geen echte freak. Als personeelsfunctionaris bij het Ministerie van Economi sche Zaken ben ik voor een groot deel afhankelijk van de computer. Ik gebruik hem vooral bij het maken van stuk ken en overzichten: voor tekst verwerking dus. Daarnaast is het ook mijn liefhebberij. Ik internet veel privé. Het begon allemaal ongeveer zestien jaar geleden toen ik mijn destijds 11 -jarige zoon een computertje cadeau deed. Dat was een heel simpel din getje maar toen is het voor mij gaan leven. Ik heb op de mid delbare school van mijn zoon een computercursus gedaan, speciaal voor ouders. Ik werkte destijds bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek, een informatiefabriek waar computers onontbeerlijk zijn. Voor mijn werk heb ik ver schillende cursussen gevolgd om overweg te kunnen met verschillende software-pro gramma's. Maar Ik vind het sowieso een nuttig ding. Je kunt er allerlei spelletjes mee doen en de ver schillende programma's bie den heel veel mogelijkheden. Veel vaardigheden heb ik me zelf aangeleerd. Mijn zoon is trouwens ook nog steeds fana tiek. Ik heb ook wel eens een crash meegemaakt. Grote bestanden die je vergeten bent op te slaan en die je vervolgens echt kwijt bent, of dingen die je niet goed hebt afgesloten en die je niet meer kunt openen. Vroeger kon je met MS Dos dergelijke fouten makkelijk herstellen met het commando 'undelete', maar dat kan niet meer met Windows. Dat vind ik wel jammer. Zo was ik ooit een belangrijk tekstbestand van 100 bladzij den kwijt. Ik zat op 21.00 uur nog op kantoor en vertelde het aan de bode die ik op de gang tegenkwam. Die zei mij toen: ,,Joh, je kunt het met undele te' herstellen. Ik loop wel even mee." En inderdaad! Ik kon die jongen wel zoenen. Dankzij de computer kan ik één dag per week thuis wer ken. Dan haal ik mijn gege vens over naar mijn huiscom puter, met allerlei wachtwoor den enzo. Dat is ideaal. Daar naast e-mail ik veel. Het enige nadeel is dat je contact met mensen wat onpersoonlijker wordt. Je mailt sneller dan dat je de telefoon pakt. Omdat ik naast mijn werk nog iets nuttigs wilde doen, heb ik me aangemeld als vrijwilligster bij buurthuis 't Schippertje. Daar geef ik een avond in de week eenvoudige computer cursussen: ontzettend leuk om te doen. De mensen zijn erg enthousiast en leren snel bo vendien." Goekoop 18 jaar burgemeester van Leiden de grijze krullen, een de stem en een machti- aarop een ambtsketen het beeld dat Leiden, en einde is, moet pro- ergeten. Na ruim aar treedt de liberaal oop af als burgemees- lieronymus Goekoop omdat hij wil, maar i moet. De wet kent de. Ook niet voorde grap, die Leiden niet eg kon duren: het bur- sclmp van een lollige n. neester kwam hij pas taar in het begin van ijftig bereidde Cees lich daar - in Leiden - Hij begon met een studie scheidkunde, maar stap te over op rechten, alleen maar om te laten zien dat dat een fluitje van een cent was. Hij vestigde zich in Amsterdam als advocaat en procureur, al leen maar om in de hoofdstad raadslid voor de WD te wor den. Werd wethouder te Am sterdam, alleen maar om meer kans te maken op het burge meesterschap van Leiden. En hij werd en bleef burgemeester van Leiden, alleen maar omdat hij daar het goede des levens kon genieten. Want achttien jaar hoogste ambtenaar in Leiden werd bij na een onwezenlijke jongens droom. Hij tenniste metAjax- keeper Piet Schrijvers, voetbalde met zanger Koos Alberts en bil jartte tnet wereldkampioen Raymond Ceulemans. Ontving staatshoofden als Bush en Ma jor, opende musea met konin gin Beatrix, schoot een kanon af bij de opening van een universi teitsgebouw en zag een skiff van de koninklijke studentenroei- véreniging Njord, met zijn naam erop, dóór het water schieten. En met zijn weekendhuis in de hoofdstad bleef hij ook de Leid se burgemeester van de Amster damse grachtengordel. De vaste gast in de kolommen van week blad Privé en van society-ru- briek Stan Huygen 's Journaal in de Telegraaf. En wie zat er naast Wina Born, de koningin van het Nederlandse kookboek, toen die koninklijk werd onder scheiden? Juist. Ondertussen vond hij ook nog de tijd om als Homerus-vorser door Griekenland te trekken. En daar deed hij in een paar maanden iets waar zijn groot vader A. Goekoop zijn halve le ven aan gespendeerd had: hij ontdekte dat het eiland Ithaca, vanwaar Odysseus vertrok, geen eiland was. Hij schreef een boek over die ontdekkingsreis, wat hem behalve een stortvloed van publiciteit een stoel in drie talk shows opleverde. In zijn studententijd, vertelde hij bij zijn aantreden, was hij eens bijna de stad uitgestuurd, omdat hij op de trappen van het Leidse stadhuis een paar wethouders de oren had gewas sen. Ten overstaan van een groot publiek, wat hem door de burgemeester niet in dank was afgenomen. Maar veel mooier nog was een anecdote die hij vertelde over een 3-oktober- optocht. „De toenmalige burgemeester was net hersteld van een langdurige ziekte. En zo gebeurde het, dat hij halverwege de optocht uit de koets stapte om thuis te gaan rusten. En daarstoiul ik toeval lig. En ik zag een koets in een 3- oktober-optocht zonder burge meester. En ik dacht: dat kan niet. En dus stapte ik aan de andere kant in. Aan de tivee aanwezige functionarissen vroeg ik of zij bezwaar hadden tegen mijn aanwezigheid als plaatsvervanger van de burge meester. De een zei nee, de an derzei niets. En dus hadden we met meerderheid van stemmen besloten dat ik de burgemeester zou vervangen. Waarop de een mij een hoge hoed en de ander mij een overjas leende, opdat de aanblik nog enigszins accepta bel was. Er gingen golven van ontroering door de menigte, toen ze een minzaam wuivende vervanger zagen. Het is geen wonder dat Goekoop niet weg wil. Hij zal het burge meesterschap missen. Hij zal Leiden missen. Zijn studenten stad, waar al achttien jaar de kroegen na sluitingstijd blijven tappen, alleen maar omdat de burgemeester aan de bar zit. Zo 'n grap zou eeuwig moeten duren. LEIDEN AAD RIETVELD aeester wilde hij niet j, zo liet hij zich ooit Ben. Die ambitie had "vertelde hij aan een diste. „Ikzie mezelf «r in een andere jirlijke functie in het iirijfsleven. Of als 3." Maar een 'zekere |jL;sdrang' had Cornelis ymus (roepnaam Js) Goekoop wel elijk, stelde de ;eefstervast. „Nou b toneelgespeeld. [spelers, politici, ze emaal een beetje ijdel." till976. Inmiddels is Cees e«8 jaar burgemeester van Lei- rifijaar neemt hij afscheid. Op at^r wordt hij 65 jaar en dat is stvaarop burgemeesters met TÉaan. Toch had Cees, ook wel lOJemd, het liefst nog even Wil li Zijn eigen ontslagbrief wil- ;Ook niet schrijven. Inmid- ij het koninklijk besluit, on- idoor koningin Beatrix, ont- n weg terug is er niet en 3ij zich mee verzoend „Ik ïl goed dat er nu nieuw t", zei hij onlangs, verd bij zijn aantreden in hi even als 'het type van de ïs-student'. Een joviale, wat ze en ambitieuze man met orgde, jongensachtige glim- lassieke blauwe blazer met f B overhemd, streepjesdas en 11 «alon, maken van hem een heer", schreven de kran- se burgemeester, eerder in e rechtenstudent in Leiden, in Amsterdam en directeur inagementsbureau, liet zich' iet lange vergaderen te Breestraat naar een gesloten deur leid den. liet hij zijn sleuteltjes in zijn - af gesloten - auto zitten en liet hij 's mid dags een grote stapel paperassen door de Breestraat waaien. Bij zijn installatie zei hij tegen de gemeenteraad: ,,U zult moeten wennen aan een soms chao tisch mens, die echter altijd lol in zijn werk heeft." Omdat Goekoop bij zijn aantreden in Leiden relatief jong was (46) was de verwachting dat hij niet lang zou blij ven en het snel hogerop zou zoeken. Goekoop zelf schatte echter in dat hij in Leiden tenminste 1986 zou halen. „Het streven is voorlopig om het ten minste één ambtstermijn vol te hou den. En daarna? Kijk, mijn sterrenbeeld is boogschutter en die bindt zich niet te sterk aan bepaalde zaken. Zo is het beestje nu eenmaal." In 1986 kondige hij aan op zoek te gaan naar een andere baan. Tegen de nieuwe gemeenteraad zei hij dat hij ontevreden was over zijn magere por tefeuille. Goekoop verveelde zich en hij maakte van zijn hart geen moordkuil. Een speciaal benoemde raadscommis sie adviseerde Goekoop desondanks opnieuw te benoemen en prees hem om zijn 'innemende persoonlijkheid'. In 1987 kreeg Goekoop er een 'baan' bij: hij werd voorzitter van de monu- mentenraad. Daarnaast is hij plaats vervangend rechter in Amsterdam. Goekoop bleef uiteindelijk tot zijn pen sioen. Als het hem in Leiden even te veel werd kon hij altijd terugvallen op zijn - tweede - woning in Amsterdam waar zijn vrouw was blijven wonen. Toch leerde hij de stad en de stad hem steeds beter kennen. In 1995 zei hij tegen deze krant: „Een Leidenaar is een kruising tussen een Amsterdammer en een Rotterdammer. In zijn rzit ook iets Rotterdams. Hij is niet zo brutaal als een Amsterdammer. Hij is gezagsgetrouwer en heel erg op zijn stad gericht. De Leidenaar is geen bekakt type, zoals sommige Hage naars. Een echt buurtmens. Je hebt hier van die buurten waar je 's avonds nog het tikken van de breipennen kunt horen." „Ik kan in Leiden binnen loopafstand van alles meemaken. Leiden is een universiteitsstad waar je wetenschap pelijke boeken kunt lenen. Maar je kunt er ook een biertje pakken en naar de schouwburg gaan. Het is een over zichtelijke, compacte stad. Voor ieder een is er wat. Een internationale pro vinciestad." Op zaterdagmiddag 28 november neemt hij in de Pieterskerk afscheid van die stad. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN van begin af aan niet meer om het lijf hadden dan het voorzitterschap van het college en de raad, de handhaving van de openbare orde (politie), het doorknippen van linten en het bezoe ken van jubilarissen, mopperde Goe koop daar aanvankelijk niet over. Toch ging zijn allereerste dag in Leiden niet onopgemerkt voorbij. Zo stapte hij op 18 augustus 1980 per ongeluk de drukkerij binnen toen de monumenta le trappen van het stadhuis aan de schuwen: „Dan heb je geen tijd meer om de gewone bruine kroeg weer in te gaan." Ook verklaarde hij een hart grondige hekel te hebben aan deftig- en dikdoenerij en wilde hij geen 'Swie- bertje-burgemeester' zijn die alleen linten doorknipt. „Ik ben een doe-fi- guur". Over die voorliefde voor bruine kroe gen en 'een borreltje op zijn tijd' zei hij in een ander interview:Ach, je sluit steeds periodes af. Zo moet je het maar beschouwen. Je kunt niet student blij ven, of wel soms? Hoewel het niet uit gesloten is, dat ik nog dergelijke bruine gelegenheden zal aandoen. Alleen zal de frequentie lager liggen." Zijn liefde voor dat borreltje is hij trouw gebleven. Bij de receptie van de Leidse universi teit maandag in de Pieterskerk, toverde Goekoop uit de zakken van zijn colber tje doodleuk twee blikjes pils. Er stond namelijk geen tap in de kerk. Hoewel zijn taken als burgemeester -

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15