Regio derzoek sanering »ond Noorder straat 'We zijn hier voor een bijzonder mens' 'Een ontdekkingsreis, een Vertraging bouw sporthal De Zijl Gratis parkeren achter het station van tilM&IBIfi 's er studenten halen propedeuse Univé heeft hét medicijn tegen premieklachten! Naar goed Hollands gebruik EXCLUSIEVE VLOERKLEDEN __^G 12 SEPTEMBER 1998an Bibliotheek Brandstichter taEENEN,071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 De Warmondse bi- /t q De 21 -jarige man I bliotheek krijgt vol- I -/ die de Alphense gend jaar minder geld voor Maranathakerk in brand professionele ondersteu- stak hoorde drie jaar cel ning dan verwacht. tegen zich eisen ectie milieuhygiëne, de dienst recherchezaken en htie bodem van het ministerie van VROM gaan ^Jkkennend onderzoek' doen naar de bodemsane- i de Noorderstraat, een zijstraat van de Langeg- jpHet ministerie wil nagaan of de sanering op de jze is uitgevoerd en of sprake is van 'een vermoe- strafbare feiten'. Het onderzoek zal naar ver- g half oktober gereed zijn. ud sepbetogen al zeker een half jaar dat onder de noemer van Noor derstraat illegaal een partij grond door de gemeente moet zijn afgevoerd. Een woordvoerder van VROM meldt dat de aanleiding van het onderzoek is gelegen in vragen van Van Laar en Ruijs. De jurist verbaast zich daarover. „Toen ik in juni de inspectie benaderde, waren ze niet vooruit te bran den", herinnert hij zich. „En er is in de tussentijd helemaal onderzoek komt de Leiden in het ver- terecht. De ge- verantwoordelijk voor ng waarbij in het verle- wat vreemde dingen urd. Het lijkt erop dat meer vervuilde grond Joorderstraat is afge- i in werkelijkheid ooit afgegraven. Jurist P. statenlid C. van Laar geen nieuwe informatie bij ge komen. Wel heb ik de laatste maanden deze zaak bij landelij ke politici aangekaart. Mis schien dat VROM daardoor tot een ander inzicht is gekomen." De Leidse milieu-wethouder A. Pechtold (D66) maakt zich niet druk over het onderzoek. „Zolang er een overheid is die twijfel heeft, moet de onderste steen boven komen. De ge meente Leiden zal aan dat on derzoek volop medewerking verlenen. Het is wel te hopen dat daar na eindelijk een punt achter de ze affaire wordt gezet. Zelf vind ik het onderzoek overbodig. Ik durf mijn hand in het vuur te steken dat de gemeente Leiden zich niet schuldig heeft gemaakt aan onoirbare praktijken", al dus Pechtold. ^idse universiteit heb- jaar meer studenten ai hun propedeuse ge- Lflan in het schooljaar H Van alle studenten procent de benodig- itudiepunten. Een jaar ras dat nog 29 procent. i niversiteit schrijft de ing toe aan de invoe rt het Leidse studiesys- inds het begin van het tudiejaar spreken alle ars elke maand met str ntor over hun resulta- het eind van het jaar en bindend studie-ad- jeven. Studenten die nimaal 21 punten ha len, mogen niet verder met hun studie. In februari van dit jaar ver wachtte de universiteit nog dat de helft van alle studenten de propedeuse in een jaar zou ha len. Hoewel die verwachting wat al te optimistisch is geble ken, is woordvoerder Wim van Amerongen toch zeer tevreden met de cijfers. „Het aantal eer stejaars dat de propedeuse haalde zat al jaren op die 29 procent - in het hele land trou wens. Dat was een vlakke lijn, daar zat geen beweging in. Dat beeld hebben we nu doorbro ken." De veranderingen bij de Leidse universiteit moeten er uiteindelijk toe leiden, dat 80 procent van alle studenten met een doctoraalbul de maat schappij in gaat. Nu haalt maar 60 procent de eindstreep. „Dat er standaard 40 procent uit de boot valt, is te veel", vindt Van Amerongen. „Het rendement is te laag. Elke universiteit moet zich dat aantrekken." Van de 348 studenten die minder dan 21 studiepunten wisten te scoren zagen er 112 de bui al snel hangen. Die lie ten zich in de loop van het jaar uitschrijven. Er waren er 121 die hun pogingen ook al voor het eind van het studiejaar staakten, maar wel ingeschre ven bleven bij de universiteit. Tenslotte bleven 115 studenten het tot het eind van het jaar proberen, maar slaagden er niet in. leiden sabine van den berg Een droef ritme trekt door de stad. Twee jonge trommelaars slaan op djembé en leiden een lange stoet voetgangers langs de Leidse grachten. Hun bestem ming is het Van der Lubbe Hof je aan de Middelstegracht. Daar wordt het 62ste muurgedicht getoond: 'O, Arbeid' van de Leidse metselaar Marinus van der Lubbe (1909-1934) die in 1933, uit protest tegen Hitler's machtstoename, de Berlijnse Rijksdag in brand stak. Vereni ging 'Stem des Volks' zingt de 'Internationale'. Kramp jaagt door de handen van de percus sionisten en zo vreemd is dat niet. Zij begonnen hun plechti ge spel al vóór het Gravensteen. Daar opende burgemeester Cees Goekoop gistermiddag de 'Pet van Rinus 1'. „Wij zijn hier voor een bijzon der mens. Een Einzelganger, die helemaal vanuit zichzelf streed en constant in aanraking kwam met het gezag. De burgemeester van toen was geen vriend van O, Arie/J Niet Niét Niet Niet de partijen de stellingen de woorden het zijn Leven of s erven Winnen of v erliezen Het is alle s een Recht of wj arheid Blijft alles het zelfde Zondei arbeid is er gee Op de muur naast het basketbalveldje in het Van der Lubbe Hofje aan de Middelstegracht werd gisteren het vers 'O, Arbeid' (1933) van Van der Lubbe onthuld. foto mark lamers hem", zo begint Goekoop het Het Gerecht bekijken de vele dat Ron Sluik en Reinier Kur- Marinusjaar. In de kelder aan geïnteresseerden het kunstwerk pershoek vervaardigden. Vier monitoren vertonen het intacte parlementsgebouw, op de kou de grond ervoor ligt een stapel tje turf en helemaal vooraan be dekken acht doorzichtige platen bedden van as. In het Volkshuis wordt 'Mari nus' lievelingsmaal' opgediend. Vooraf wat schuurpapier met een bolletje nootmuskaat dat je kunt opsnuiven als een drug, daarna een stevige Leidse stamppot. In een afrondende forumdiscussie doen wethouder Jan Laurier, biograaf Martin Schouten en kunstenaar Sluik hun zegje over een stelling als: „Moet Van der Lubbe een her begrafenis in Leiden krijgen of niet?" Sluik hierover: Als je hem uit Leipzig weghaalt, is Duitsland een luis uit zijn pels kwijt." Als de nabestaanden hem ook met rust willen laten, zal dat zo'n vaart niet lopen. Deze geslaagde 'Leidse manifestatie' probeerde in elk geval een bijgesteld beeld te schetsen van een legende die in de Morsstraat werd geboren. breda/amsterdam/leiden herman joustra Het is mogelijk spiksplinter nieuwe gebouwen in een oude binnenstad neer te zetten zon der het historische karakter er van teniet te doen. Dat is zo on geveer het credo van project ontwikkelaar MAB, die met Lei den in zee is gegaan voor de ontwikkeling van het Aalmarkt gebied. En om dat met eigen ogen te aanschouwen, bezocht een Leidse delegatie van ge meenteraadsleden en ambtena ren gisteren een aantal van dat soort projecten. Zoals De Barones in Breda. Ontvangst met koffie èn gebak. Want de Barones is precies één jaar oud geworden en loopt bo vendien als een trein. Met over dekte winkelstraten die duide lijk uit verschillende delen be staan, doordat er bochten en versmallingen zijn. „Kamers", noemt de projectdirecteur van MAB, J. Melchers, deze delen. „Het is geen lange gang, maar een ontdekkingsreis. Een parel snoer." De Leidse delegatie kijkt on dertussen ademloos rond. Mooi, is de algemeen heersende mening. Het licht valt fraai door de bladeren van het palmtak motief in het dak en de winkels HAZERSWOUDE-DORP O.V.M. Ha/erswoude-Koudekerk. Raadhuisplein 4. iel. (0I72) 58 73 45 NIEUWKOOP Univé Nieuwkoop. Reghthuysplein I4-B. lel. (OI72) 57 3402 T T N IVF <±Y/ ROELOFARENDSVEEN Univé Roelofarendsveen. Noordeinde I62b. tel. (07I33201 10 SASSENHELM Univé Sassenheun. Teylingerlaan 8.lel.(0252) 2400 34 VJ ZOETERMEER Univé West-Nederland. Julianalaan 13. lel. (079) 316 99 62 ZOETERWOUDE Univé Midden-Holland b.a.. Dorpsstraat 16. tel. (071580 32 00 Daar plukt de vruchten Van! Kom nu langs voor een offerte. Of bel (038) 498 66 66. U ontvangt dan het boekje 4Wat doe ik? Neem ik medicijnen?' gratis. eum krijgt een schilde- sten van de bank, maar heeft even geen geld et de gemeente het itis heel in het kort de lenis van Mondriaans >ide Victory Boogie DeNederlandsche het Haags gemeente- ïen natuurlijk de ge- Den Haag. Door het ge er de prijs van het be- voorontwerp voor het dis de nationale bank igeen geld had een i de schaduw komen at is jammer, want veel ser. Die prijs zullen ze misschien nog wel be- maar dat een straatar- eente geld voorschiet isteenrijke bank... beuren dat soort zaken 'de lopende band. everhuizing van het antongerecht. De rech- nacht heeft geen centen projectontwikkelaar te Jvoor de inrichting van uwe pand. En dus de gemeente bij met een otaan de projectont- ar. Als volgend jaar de ot-rekening van de akvrij valt, krijgt de ge baar centen weer terug, te natuurlijk. 6 dan een constructie ad Hollands gebruik tuurwethouder Alexan- itold had deze week téén en ander uit te leg- r de lening. Want wat co's loopt de gemeente s als zij voor bank gaat dargje Vlasveld sugge- penlijk dat de project jaar er weieens met de i ndoor zou kunnen t niet erg waarschijnlijk, iffende projectontwik- eet namelijk Menno TEKENING MAARTEN WOLTERINK Smitsloo. En Menno is naast projectontwikkelaar ook wet houder (net als Pechtold) en kunstschilder (net als Mondri aan). Bovendien wordt hij gere kend tot de meest trouwe lezers van het Leidsch Dagblad. Kortom: een goudeerlijke kerel aan wie je gerust je huishoud portemonnee kan uitlenen. Maar wat als Smitsloo failliet gaat, wilde een andere zwartkij ker - SP-voorman Cor Vergeer - weten. Daarop had Pechtolds partijgenoot Olav Welling een passend antwoord: Als Smitsloo op de fles gaat, dan heeft de ge meente wel meer aan haar hoofd dan een lullig leninkje van zeven ton. Inderdaad. Een faillissement betekent dat Leiden vol komt te staan met onvoltooide werken HET «JCHOOTVA&SENTje van de grote kunstenaar Smit sloo. En dat zal even wennen zijn. Maar de begrafenisonder nemer die indertijd Mondriaan van huis op kwam halen, zal ook niet echt uit zijn dak ge gaan zijn van dat half afge maakte schilderij in de hoek van de kamer. Een beetje geluk en over vijftig jaar heeft Leiden een aantal topattracties waarop ze in Den Haag stinkjaloers zijn. Krentenweger Dat het Rijnsburgs bloemencor so - u kent dat wel: wagens met van bloemen geboetseerde smurfen, schoolmeisjes die met een onzekere glimlach en een onhandig wuifhandje voor bloe- menkoningin spelen, bedrijven die zich met een personenauto vol reclame met een tuiltje aronskelken op de kap tussen de praalwagens wringen, kinde ren en ouden van dagen die langs de kant van de weg 'oh' en 'ah' staan te roepen - dat dat al enkele jaren niet meer in Lei den te zien is, schijnen sommi ge mensen een groot gemis te vinden. Leiden Promotie heeft de terug keer van dat jaarlijkse feestje, dat steevast gepaard gaat met opstoppingen en ergernis, zelfs speerpunt van beleid gemaakt. In de loze veronderstelling dat een corso door Leiden bijdraagt aan de groei van het aantal toe risten (die directeur Tjeerd Scheffer bij zijn aantreden be loofde), of misschien aan een groeiende liefde van Leidenaars voor hun stad (die Scheffer zich eveneens ten doel stelt) is de stichting op zoek gegaan naar sponsors. Want die Rijnsburgers verleggen hun route heus niet voor een paar duppies. Tienduizend gulden moest de grap kosten. Maar op het mo ment dat Scheffer een paar Leidse bedrijven zo gek had ge kregen om in plaats van arme mensen in warme landen nu eens het bloemencorso te spon soren, bleek dat men in Rijns burg nog eens aan het rekenen was geslagen. En de tiendui zend gulden die Leiden Promo tie op tafel legde was bij lange na niet voldoende. Dat moest 25.000 gulden zijn. Geen nood, zei Scheffer, terwijl hij zijn tien ruggen weer bij elkaar veegde. Ik zoek nog meer sponsors. In de Leidse gemeenteraad schijnen ook mensen te huizen die Leiden het genoegen van- een stukje bloemencorso niet willen ontzeggen. Die vinden dat de gemeente de terugkeer van het corso moet belonen met gratis dranghekken. De twee agenten die nodig zijn om het opgewonden publiek in toom te houden, moesten ook voor rekening van de gemeente komen. Maar daar ontpopte wethouder Alexander Pechtold van toeris me zich als een echte krenten weger. Die heeft voor de terug keer van dit vermaak niet eens een paar dranghekken en agen- tjes over. „Vertelt u maar waar het geld vandaan moet komen", was zijn reactie. Gelukkig is het Rijnsburgs corso nog ver weg. Op zijn vroegst in augustus 1999 wordt Leiden er mee gestraft. Daar kan dus nog heel lang over geleuterd wor den. ruud sep en aap rietveld zijn schitterend. Maar bovenal: tail van historische elementen zijn bewaard gebleven. Zoals de fraaie poort, ooit van een schoolgebouw, nu de entree van een aantal appartementen. Of de glas- in-lood-ramen, ooit in een vervallen muur, nu in een nieuwe. Of de schoonge maakte historische panden, die temidden van al het nieuws zijn blijven staan. De vraag is alleen: hoe kun nen wij ons dit in Leiden voor stellen? Dat is dan ook niet mo gelijk zegt Melchers: „Wij zullen zo'n project nooit meer doen. Want elke binnenstad is weer anders." Hetgeen een halte ver der, in Amsterdam, blijkt. Daar bezoekt de delegatie onder meer de Kalvertoren en Magna Plaza. Veel glas, veel luxe en veel historische elementen. En bovendien populair bij het win kelend publiek. Bezoekt de delegatie dan lou ter succesvolle projecten? Nee, soms loopt een project ook wel eens in de soep, zegt F. van Beek van de gemeente Amster dam. Zoals in het geval van De Kolk in Amsterdam. Een pro jectontwikkelaar kocht een flink aantal panden op en wilde er een winkelcentrum neerzetten. Bij de presentatie bleek echter dat hij een aantal cruciale pan den nog niet in handen had, waarop de eigenaars hun kans schoon zagen en enorme be dragen vroegen. En toen een maal werd gebouwd, bleek bo vendien dat een visie achter zo'n project onontbeerlijk is. De Kolk bleek geen 'looproute te hebben' en was niet meer dan een verzameling winkels. Eerste ontwerp nog niet klaar Het allereerste ontwerp van MAB voor het Aalmarktge bied laat nog even op zich wachten. De gemeente Lei den was een paar maanden geleden met de projectont wikkelaar overeengekomen dat de eerste tekeningen op 1 september klaar zouden zijn. „Dat wordt nu een paar we ken later", deelde R. van Gu- lick, projectleider van het Aalmarktgebied, de delegatie mee. „Maar in grote lijnen is het ontwerp klaar." leiden aad rietveld De gemeente Leiden heeft een schadeclaim ingediend bij het Alphense bouwbedrijf Gesman, omdat de bouw van de sporthal bij zwembad De Zijl aan de Pa- ramaribostraat ten minste drie maanden vertraging heeft opge lopen. De hal wordt niet eerder dan eind maart volgend jaar op geleverd. „Het contract dat wij met de aannemer hebben is helder over het indienen van een claim", aldus wethouder A. Pechtold (D66/sport). Onzeker is nog waar de korfbal lers en de voetballers de eerste drie maanden van 1999 terecht kunnen. Zij spelen nu nog in de Groenoordhallen en zouden op 1 januari verhuizen naar de nieuwe sporthal. Dat was al be kend op het moment dat de ge meente Leiden de Groenoord hallen verkocht aan Libema. Omdat er toch al gebrek aan sportzaalruimte was in Leiden, besloot de gemeente tot de bouw van een nieuwe hal bij zwembad De Zijl. Daar konden dan ook de korfballers en de zaalvoetballers onderdak vin den. De hal zou op 1 januari klaar zijn, maar Gesman heeft het Sportbedrijf Leiden gemeld dat dat niet meer lukt. Een Brabant se onderaannemer, die in de zomervakantie de staalcon structie voor de hal zou neerzet ten, liet het afweten. De korfballers en de zaalvoet ballers komen in elk geval niet op straat te staan. Directeur A. de Jong van de Groenoordhal len liet gisteravond weten dat voor tijdelijke opvang wordt ge zorgd. „Hoe weet ik nog niet, maar we zullen deze mensen niet aan hun lot overlaten." leiden timoteus waarsenburc Bezoekers van Station Leiden CS kunnen de komende periode gratis parkeren. Tot voor kort moesten automobilisten nog betalen voor een parkeerplaats- je aan de achterzijde. Boven dien was het niet toegestaan om langer dan een half uur een plaats te bezetten. Reden voor deze drastische maatregel is de onoverzichtelijke situatie ter plekke. „In de praktijk bleken veel mensen hun auto gewoon te parkeren op de rijstroken naar en van de parkeerplaats. Nie mand wist eigenlijk of dat mocht en zo ja, of je daar dan ook voor moest betalen. Daar stond niets over aangegeven. Voor ons was dat ook lastig. Bo vendien is het onredelijk dat je in een parkeervak bij overschrij ding van de parkeertijd een boete riskeert, terwijl je vijf me ter verder gratis je auto kunt wegzetten voor onbepaalde tijd. Om die reden hebben we beslo ten voorlopig geen geld te innen voor het parkeren achter het station", aldus C. de Koning van Parkeerbeheer. Overigens is dit besluit niet duidelijk voor be zoekers. Boven de parkeervak ken prijkt nog steeds het blauwe bord met witte P, maar de auto maat is afgeschermd met een HEIN CHRISPIJN WEER OP DE LEIDATO Tafels in grenen en teak met bijpassende stoelen in riet en teak, gecombineerd met kasten, tegen zeer speciale Leidato-prijzen. Ook voor leren, stoffen of rieten banken bent u van liarte welkom in de stand van: Grenen i>' Rotan Design i n u i Jit i a 1? Jf-b* 8 li C' nJ I '2&T* 71 ook van harte welkom op de Hoge Rijndijk 260 te Leiden tel. 071-5812348 internet: www.clirispijn.nl uiivuum VOORDELIGER BIJ VAN TIL Door rechtstreekse import pakken onze Nepalese kleden stukken voordeliger uit. Wij collectioneerden voor u de nieuwste kleuren en dessins. Handgeknoopt. Van zuiver scheerwol. En onder goede arbeidsomstandigheden gemaakt. Wij hebben voor u een uitgebreide collectie geselecteerd! Bij Van Til koopt u BFJfWJU al een schitterend Nepal-kleed vanaf e leprabestrijding m de Himalayi DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13