Heineken houdt vertrouwen in Azië Economie Dierenartsen moeten gaan concurreren ledrijf 'Kennemerland' t met Belgische dochter Nieuw applicatiecentrum Hoogovens binnenkort open 'Supermarkten zullen steeds groter worden' Bijenkorf nieuwe stijl en grenzeloze liefde voor tijdschriften )AG 12 SEPTEMBER 1998 11 ZIQts een fraudeklacht accountants RSDe Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft open vier jaar slechts één klacht van een accountant »en over mogelijke fraude. Het meldpunt is vier jaar gele- "esteld als uitvloeisel van een verordening voor de be- |~)F n»eP- °P meer meldingen gerekend. De enige *|e bij de CRI is binnengekomen, is van zeer recente da- sigijn naar schatting 10.000 bedrijven in Nederland ver- un boeken door een accountant te laten controleren. Dat 1 één klacht is binnengekomen, is te danken aan de pre- 1 28werking die van het meldpunt uitgaat, stelt de beroeps- fytie Nivra. In de periode 1986-1990 was het aantal frau- 'ijten achttien. it banenverlies bij Toshiba Het Japanse elektronicaconcern Toshiba wil diep snij- 4ïjn personeelssterkte. De komende anderhalf jaar moe- v 500 werknemers verdwijnen, ongeveer tien procent van al. Vorige week liet branchegenoot Hitachi weten vier- i van de 70.000 banen te willen schrappen. Bij beide on dingen is het de sterke prijsdaling bij halfgeleiders die ijblemen heeft gezorgd. Toshiba voorziet voor de eerste qk het lopende boekjaar een verlies van 66 miljoen gul- i 11 directie heeft met directe ingang haar eigen salaris met procent verlaagd. entfabrikant CBR: 200 ontslagen Voor bierbrouwer schijnt altijd wel ergens de zon Bierbrouwer Heineken houdt een rotsvast geloof in de groeimogelijkheden in Azië. Heineken zag er de eerste zes maanden van dit jaar de omzet met 132 miljoen gul den kelderen tot 757 miljoen gulden. „Maar we blijven onverminderd positief over de mogelijkheden op lange termijn. Er is dan geen reden voor nervositeit en we zien geen aanleiding om investeringsplannen te wijzigen", zo verklaarde bestuursvoorzitter K. Vuursteen gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers. kocht zou nauwelijks zijn ver anderd. Tegenover het ongeveer heli- veren van de bierproductie in Indonesië staan groeicijfers in Vietnam, Cambodja, China en Thailand. Mocht de crisis in Azië aanhouden dan houdt Vuursteen er wel rekening mee dat ook de omzet in Hong amsterdam rudolf kleun De omzet in Azië vertegenwoor digt nu nog maar 11,3 procent van de totale omzet. Vorig jaar was dat nog 13,8 procent. Vuur steen schrijft die teruggang vooral toe aan de val van de Indonesische roepia. De hoe veelheid bier die in Azië is ver- Kong, China en Taiwan terug valt. Vuursteen kon gisteren overi gens prachtige halfjaarcijfers presenteren. De nettowinst is in de eerste zes maanden met 28 procent gestegen, van 226 tot 418 miljoen gulden. De omzet groeide met vijf procent van 6.5 tot 6,8 miljard. Naar verwach ting komt de groei over het hele jaar in dezelfde orde van grootte uit. De totale bierverkoop nam met negen procent toe. De groei werd met name gerealiseerd in Frankrijk, Italië en Slowakije. Opvallend is dat ook de afzet in de Verenigde Staten met veer tien procent groeide. Vuursteen: „Dat is het bewijs voor onze stelling dat de opkomst van Mexicaanse bieren in Amerika onze groei niet belemmert." Het Mexicaanse Corona pas seerde Heineken vorig jaar als het meest verkochte importbier in de VS. Heineken bereidt in Polen een grote fusie voor. Dit jaar kreeg het Nederlandse brou wersconcern al toestemming van de lokale mededinginsauto- riteiten om het belang in brou werij Zywiec te verhogen tot 75 procent. Heineken hoopt eind deze maand toestemming te krijgen Zywiec te laten samen gaan met concurrent Brewpole. Dan ontstaat een nieuw bedrijf met een marktaandeel van zo'n 35 procent, in een groeiende biermarkt. Heineken wil zich op die manier wapenen tegen het wegvallen per 1 januari van im portheffingen op bier in Polen. Naar verwachting ontbrandt daarmee een felle concurrentie strijd in dit land dat geldt als een van de weinige overgeble ven Europese groeimarkten voor bier. In Nederland volgt Heineken met meer dan gemiddelde inte resse de ontwikkelingen rond concurrent Grolsch. Als die brouwer inderdaad wordt over genomen door het Belgische In- terbrew 'veranderen de markt verhoudingen', stelde Vuur steen wat cryptisch. Informeel liet hij later blijken dat Heine ken in dat geval alle middelen zal inzetten om zijn huidige marktaandeel van vijftig pro cent in Nederland vast te hou den. Op de vraag wat Heineken zou overhebben voor Grolsch was zijn antwoord kort. „Daar is geen schijn van kans op gezien de mededingingswetgeving. Traditioneel is de zomer in Amerika en Europa het belang rijkste jaargetijde voor de bier- verkoop. Heineken wacht dan ook altijd met voorspellingen van de resultaten tot na de zo mer. Dit keer bagatelliseerde Vuursteen de invloed van het slechte weer in Noord-Europa op de bierafzet. „Ach, in Italië was het weer heel warm. Als je in zoveel landen actief bent als Heineken, schijnt altijd wel er gens de zon." ECONOMIEWIJZER U bent gewaarschuwd Hoe ernstig ziet de toekomst er voor ons uit? Kijken we om ons heen dan kunnen we niet an ders dan optimistisch zijn. De Nederlandse economie blijft maar banen genereren. De stij gende huizenprijzen geven huiseigenaars een rijk gevoel met als gevolg dat winkels en reisbureaus een ongekend goe de tijd beleven. Kijken we naar onze buren, dan wordt het beeld wat somberder. De Duitse economie, toch nog steeds de belangrijkste voor ons, blijft wor stelen met de kosten van de hereniging en kampt net als de rest van Eu ropa met een schrikbarend hoge werkloos heid. Maar de Europese eco nomie gaat de goede kant op, naar boven dus. Ook met de Amerikaanse economie zit het wel snor. De zorgen be ginnen wan neer we over onze schouders kijken, naar Rusland en wat verder naar Azië. De berichten uit deze we relddelen zijn zonder meer ver ontrustend. We horen en lezen over munten die kelderen, beurzen die ineenstorten, mas sa's werklozen, massale armoe de. Spannend is het ook in Brazilië waar de regering krampachtig de waarde van haar munt, de real, verdedigt met steeds hoge re rentes die de Braziliaanse economie nauwelijks meer ver draagt. Het is verleidelijk om met het kabinet rustig achter over te leunen en te doen alsof onze neus bloedt. Waarom zou den we ons immers iets aan trekken van rampspoeden ver af? Zo'n economische depressie is natuurlijk vervelend voor die Russen, maar omdat de Neder landse handel met Rusland mi nimaal is, zal hun ellende ons niet deren. Ook een ineenstor ting van de Braziliaanse econo mie zal ons nauwelijks raken. Althans dat is de officiële bood schap. Consistent is deze onver schilligheid overigens niet. Bewindslieden, bankiers en an dere verantwoordelijke figuren hadden immers voor de ellende begon de mond vol van de glo bale economie en wilden ons doen geloven dat onze econo mie innig verstrengeld is met de economieën over de gehele we reld. En nu doet die globale economie er plotseling niet meer toe! Sweder van Wijnbergen, secre taris generaal van Economische Zaken, bracht evenwel de ge moederen in beweging met een stevige waarschuwing aan het adres van onze politici. Dit is geen tijd voor zelfgenoegzaam heid, tekende hij in het PvdA vlugschrift aan. Hij voorziet dat de Nederlandse economie op termijn de effecten van de crises elders in de wereld zal voelen. De Nederlandse economie is niet alleen zeer gevoelig voor een daling in de wereldhandel ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit die nu onvermijdelijk is, maar kan ook last krijgen van een laaggeprijsd aanbod uit de Azia tische landen. Van Wijnbergen wil daarom dat de Nederlandse overheid zoveel mogelijk gaat oppotten om te sparen voor slechte tijden. Hij wil belasting verlagingen uitstellen en even tuele meevallers in de over heidsbestedingen gewoon in de schatkist laten in plaats van te besteden zoals veel Kamerleden willen. Inmiddels heeft zijn minister. de WD'er Jorri- tsma, Van Wijn bergen terugge floten. Een hoge ambtenaar wordt niet ge acht zo vrijuit te spreken. Moetje net Van Wijn bergen hebben. Hij is een econoom met een flinke inter nationale repu tatie. Voordat hij secretaris-gene raal werd, advi seerde hij rege ringsleiders in Mexico, Oekraï ne, Bosnië en nog wat van dat soort landen. Daarvoor was hij een toonaan gevend econoom bij de Wereld bank. Hij staat bekend om zijn eigen zinnigheid. Deze man zal zich niet gemakkelijk de mond laten snoeren. Hopelijk gebeurt dat ook niet, want zijn intuïtie is iets om serieus te nemen. Zijn waarschuwing geeft te denken. Vergeet maar de belofte van de ze en gene dat de tijd van de pressies en crises voorbij zijn. O, hoe verleidelijk is het om na een redelijk lange tijd van aan houdende groei en dalende werkloosheid te geloven dat de Nederlandse economie im muun is geworden voor heftige schommelingen. Het mag dan even goed gaan, onze economie blijft kwetsbaar. Het overgrote deel van onze producten moe ten we immers aan buitenlan ders verkopen. Vergaat het hen slecht, dan komt het Nederlandse bedrijfs leven in de problemen. Een zorgwekkende ontwikkeling van de laatste tijd is de expansiedrift van Nederlandse banken. De heren directeuren menen dat ze mee moeten in de globale eco nomie en zoeken naarstig naar mogelijkheden in het buiten land. Het gevaar is dat ze te gro te risico's gaan nemen en extra kwetsbaar worden voor finan ciële crises elders. De grootste zorg blijft evenwel het experiment met de euro waaraan Paars-I de Nederland se economie heeft onderwor pen. Het experiment kan mis lukken vooral wanneer de een stemmigheid in het Europa van nu omslaat in geruzie. Net als het Russische politieke systeem is de Europese Politieke Unie labiel. Net als in Rusland zal politieke chaos tot economische ramp spoed leiden. Het advies is dus te genieten zolang dat kan maar tegelijkertijd ons mentaal en fi nancieel voor te bereiden op slechtere tijden. Nederlandse dierenartsen moe ten met onmiddellijke ingang de onderlinge concurrentie strijd aangaan. Dat heeft de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa), de concurrentiebe- waker van de overheid, gisteren bepaald. Volgens de NMa zijn tariefafspraken tussen dieren artsen in strijd met de concur rentieregels. Door het besluit van de NMa zijn dierenartsen voortaan vrij in het vaststellen van hun tarie ven. Bovendien mogen ze recla me maken, zodat de consument prijs en kwaliteit kan vergelij ken. Tot dusver legde de belan genorganisatie van de dieren artsen, de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Dier geneeskunde (KNMvD), haarle den verplichte tarieven op. 1 Bij de Belgische cementfabrikant CBR raken bijna 'iderd van de 2.400 werknemers hun baan kwijt door re latie. CBR wil daarmee de kosten verlagen. In de vestiging vlak over de grens bij het Limburgse Eijsden, moeten -tweeënhalf jaar 110 120 banen weg. In de vestiging in die opgedoekt wordt, staan zeventig arbeidsplaatsen op HTegelijkertijd wil CBR 239 miljoen gulden investeren. 'i 6 vakbond is het plan onverteerbaar gezien de winst bij 5 de eerste helft van dit jaar bedroeg het resultaat na be- 3 ,41117,7 miljoen op een omzet van 1,8 miljard gulden. 7 twee cent per liter duurder 7 ,1 Diesel wordt maandag twee cent duurder. De advies- 5 i ït omhoog van 1,408 naar 1,428. De stijging is een ge- 5 3 ide ontwikkeling van de internationale prijsnoteringen. q 3 ën van benzine veranderen niet. Shell heeft dat gisteren 2 sjeld. jjef resultaat over 1998 verwacht :ganp„Maar dat zou ten koste gaan van de gezonde kippen, dus we Maatschappij Kenne- moeten stoppen met die han- gaat de eind 1996 del." men dochteronderne- Door de aanhoudende pro- 'istiaens in Zeebrugge blemen in België kwam de net- :Het van oorsprong towinst in "de eerste zes maan- se visverwerkingsbe- den van dit jaar uit op 1,2 mil- ;:geen heil meer in de joen gulden, negen ton lager i: dochter en heeft eind dan in de eerste helft van 1997. 3'hiiljoen gulden opzij De visverwerkers van Spaken- de activiteiten in ver- burg voerden de omzet wel met ;po af te bouwen. twintig procent op tot 59 mil- Joelichting op de jaar- joen, maar dit ging ten koste j 17 in april sprak direc- van de brutomarge. ;:5rs van Kennemerland Voor heel 1998 verwacht de 2®p uit dat Christiaens visserij een negatief resultaat in de winst zou bijdra- van 2,5 a drie miljoen gulden, ^dachten toen nog licht Bij de publicatie van de jaar- 2|nd van de tunnel te cijfers ging de directie nog uit ir dat licht is verder van een positief resultaat van we dachten", aldus 2,5 miljoen. „Christiaens", ver- livoerdernu. zucht de woordvoerder nog «nde investeringen maar eéns. ns hem onontbeerlijk. velsen-noord koen van eijk Het nieuwe ambitieuze Product Applicatiecentrum (PAC) van Hoogovens wordt volgende week vrijdag geopend door commissaris der koningin Van Kemenade. In het centrum is al le toepassingsonderzoek van Hoogovens voor de transport en bouwindustrie geconcentreerd. De miljoeneninvestering is zelf een voorbeeld van de toepas sing van metalen in bouwpro jecten. De bouw begon vorig jaar juni en omvat naast kanto ren ontvangst- en expositie ruimtes. Voorheen moesten klanten van het PAC worden ontvangen in een rommelige omgeving. Onderzoek werd gedaan in ver edelde garages. Het nieuwe centrum moet het visitekaartje van het staalconcern worden. „In feite is het een reclame-ob ject voor ons bedrijf', verklaar de algemeen directeur De Wit bij het slaan van de eerste paal. Het ronde, enigszins futuristi sche gebouw, heeft een opper vlakte van zo'n 1.800 vierkante meter, verdeeld over twee bouwlagen. De experimen teerfaciliteiten zijn onderge bracht in twee ingrijpend gere noveerde hallen van de voor malige Walserij Oost. In het PAC wordt onderzoek gedaan naar nieuwe toepassin gen voor verpakkingen. Richt het Centrum voor Verpakkings technologie (CVT) zich vooral op materiaal als conservenblik- jes, het PAC werkt aan verpak kingen in de bouw- en automo bielindustrie. Op de dag van opening wordt ook de Re searchprijs Hoogovens uitge reikt. Een verdere schaalvergroting van de supermarkt is pure noodzaak. Alleen zo zijn bedrij ven in staat om aan de wensen van de veeleisende klant te vol doen. Producenten en super marktketens krijgen daardoor een steeds internationaler ka rakter. De komst van de euro versnelt dat proces. Topman R. ter Haar van De Boer Unigro en zijn collega A. Olijslager van Friesland Cober- co Dairy Foods zeiden dat in Noordwijk tijdens het nationale Food Congress. Beide concerns zijn onlangs ontstaan door fu sies. De Boer Unigro wil samen gaan met de Vendex Food Groep en de volgende stap zal internationale expansie zijn. Als De Boer Unigro had afge zien van schaalvergroting in Nederland, dan zou het bedrijf niet het brede pakket super markten kunnen bieden zoals nu het geval is. „Dan waren om financiële redenen winkelfor mules samengevoegd. Nu heb ben onze winkelsoorten zoveel landelijke dekking dat we de verscheidenheid in stand kun nen houden. Van discountza ken tot luxere supermarkten", zegt Ter Haar. Van een eenheidsworst is vol gens hem geen sprake. Wel zijn door centrale inkoop, gezamen lijke automatisering, logistiek en opleiding van medewerkers de kosten goed in de hand te houden. Schaalvergroting van de pro ducenten is naar de mening van Olijslager ook gewenst om sterk te kunnen staan in de onder handelingen over prijzen. Zowel Olijslager als Ter Haar erkennen dat er meer samenwerking tus sen fabrikanten en handel no dig is om ervoor te zorgen dat de sector voldoende profiteert van de koopkrach tgroei. T. van Asseldonk, adviseur van onder meer Albert Heijn, zegt daarentegen dat voordelen van schaalvergroting afnemen door het onvoorspelbare gedrag van de consument. Grote be drijven kunnen onvoldoende tegen concurrerende prijzen het maatwerk leveren waarom de klant vraagt. Amstelveen Het winkelcentrum van Amstelveen wordt geheel vernieuwd en uitgebreid. Paradepaardje is het nieuwe filiaal van het warenhuiscon cern de Bijenkorf dat komende donderdag wordt geopend. De winkel heeft drie verdiepingen rondom een open lichthal met roltrappen. Voor de presentatie van de artikelen is gekozen voor een indeling naar sfeer. Afgelopen donderdag werd er proefgedraaid om te zien of alles functioneerde en kreeg het publiek de gelegenheid alvast een kijkje te nemen. De vestiging in Amstelveen is het zevende Bijenkorf-filiaal in Nederland foto anp marcel antonisse - Christina von Wackerbarth bij VNU verantwoordelijk voor Oost-Europa ui 101 lüfp BLAAUW llf lo» maandag en dinsdag lijn Haarlem. Op Inwoonde ze in Boeda- i ïflcering bij van de jifStoiy. Donderdag 12poor in Praag en dit ïofi komt ze op adem in j ^plaats Antwerpen. ,o|ien reist ze wel even 13^ Italië, het moeder- {j-faar man. Maar al met i:-een vrij normale voor Christina von 10*th, de hoogste vrouw 11 jt uitgeversconcern ijle vrouw? 't Is dat an- i i-er wel eens op atten- ar of dat nou interes- i1 s ik om me heen kijk ïojar kunnen zijn. Maar J^ocent zeker ben ik ïoliet verschil tussen jj?ï)uw heb ik eigenlijk Interessant gevonden. -:egt de uitdrukking tm/U' me eigenlijk niet jVon Wackerbarth, be- Christina von Wackerbarth: „Ik ben een echt tijdschriftenmens", foto united photos de boer babette stapel XOLM-l is verantwoordelijk Jdschrift-activiteiten «Engeland en Cen- Jba, waar de Haarlem- iemer een twintigtal cndepublieksbladen liet brengt in een mil- 3?Bge. Vol ambitie zegt 3: (doelstelling is om in en Tsjechië de aller- :chriften neer te zet- njm kwaliteit als in I |lt. Ik streef vooral ook jssionele uitgeverijen, •{dingen. In dat stre- i taak dat proces aan mogelijk te ma- :èmse VNU is onder- ti drie divisies. Zij 5 van ®let hoofd van de ma- ïken'harP international. Op i lagerfje prijkt chief opera- Prous"j „Maar op mijn pasje PjTj Teeds journaliste. En LIN Jooit laten verande- van vor/rna^sliek is de basis popbaan." Nieu» °Ver meest u't_ 1 F onderwerpen re- 1-18 i5cfeisverhalen, achter- 20 050jterviews. „Over Sinn 1-345 ooHitieke tak van de 390 ofljrboden republikeinse leger in Ierland, over de Ar meense genocide, over alles ei genlijk. Daarna werkte ik voor het Vlaamse blad Flair, leverde mijn stukjes in en meer niet. Maar ik was nieuwsgierig. Ik wilde weten hoe zo'n blad in el kaar stak, hoe het tot stand kwam. Wie besliste wat waar kwam in het blad en waarom? Doelgroep, concept, dat soort zaken." Daarmee begon een glanzende loopbaan. Chefredacteur, hoofdredacteur, bladenmaker, uitgever. Waarna in december vorig jaar haar benoeming volg de van eindverantwoordelijke voor alle tijdschrift-activiteiten binnen VNU in Hongarije en de Tsjechische Republiek. Ze geeft leiding aan bijna vierhonderd mensen. „Als ik jonger was ge weest dan had ik minimaal een jaaï in zowel Hongarije als Tsje chië willen wonen. Nu kan dat niet meer. Maar ach, ik kom zo vaak in beide landen." Ze houdt zich bezig met distri butie, marketing en journalis tiek. „Dat werk kun je alleen maar doen als je een echt tijd- schriftenmens bent. En dat ben ik. Je kunt alleen maar bladen maken als je een meer dan ge middelde interesse voor men sen en hun omgeving hebt. Hoe zien ze er uit, wat interesseert ze en waarom? Wat is hun smaakgevoel? Wat kopen ze? Naar mensen kijken, ze obser veren, misschien proberen te doorgronden. Dat is zo belang rijk." Iedere doelgroep een passend tijdschrift aanbieden. En een blad maken dat mensen graag kopen. Dat wil ze. „Met de re dactie, grafici en marketing mensen een blad ontwikkelen en uitbouwen. Vormgeving, let- terkeuzes. Maar ook meeden ken hoe een tijdschrift commer cieel het beste tot zijn recht komt. Wat ik belangrijk vind is dat een redactie voldoende marktgericht denkt en dat markteeers op hun beurt oog hebben voor de journalistiek. Die wisselwerking is zo nodig als je succesvol wüt opereren. Zowel tijdens haar werk als in haar vrije tijd leest en bladert ze tientallen tijdschriften door. „Mijn favoriete blad is Humo. De artikelen, de wijze waarop het wordt gemaakt. Ik heb een emotionele band met dat blad. Maar ook Flair, waar ik vanaf de oprichting bij ben betrokken, staat me nog heel na. Maar ook Libelle, Margriet, Panorama, er zijn zoveel bladen die ik, ook vakmatig, met plezier lees." Daarnaast leest Christina von Wackerbarth tal van kranten uit binnen- en buitenland. Ze spreekt vijf talen vloeiend. Ne derlands, Frans, Duits, Engels en Italiaans. „In mijn land Bel gië ben ik een fan van de krant De Morgen. Een heerlijke krant. Die krant heeft geen Neder lands equivalent. In Nederland hebben landelijke kranten een intellectueel of een populair ka rakter. En De Morgen is in dat opzicht een mix. Met een onderdrukte schater lach: „Ik doe haast niets anders dan lezen." Maar blijft er dan tijd over voor hobby's? Ze trekt een vies gezicht en zegt: „Het woord alleen al. Hobby. Als er ik echt tijd over heb, loop ik an tiekmarkten af en ga ik (uit) eten met vrienden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11