'Afzetten Clinton mogelijk' f Li. tl 1 Regionale heersers met vinger aan de atoomknop 1 President kan zelfs in de cel belanden Buitenland Onrust in Chili Oppositie in Cambodja negeert demonstratieverbod ,AG 10 SEPTEMBER 1998 Centrale macht in Rusland brokkelt steeds verder af eraal Lebed lieten giste- '^lussische communisten 2 bereid zijn de macht Ke te trekken om het land ritussen nemen regionale -tiet heft in handen. Met ftaat voor de deur en die tekening met een crisis. Ik niet de hongerdood i. Brood is belangrijker Misschien overtreed ik er een noodtoestand eist ïgelen". en van oud-generaal xT^bed, gouverneur van de ^Siberische provincie weinig aan duide- over. En niet alleen ,Jet tanende gezag van tser Jeltsin aan zijn laars. i;ad ging de gouverneur ije verder en kondigde, zonder dat Moskou ergens van wist, de noodtoestand af. In het gebied Sverdlovsk, achter de Oeral, regeert gouverneur Rossel als een absoluut vorst. In de Siberische provincie Omsk gelden, net als in de semi-autonomeWolgarepubliek Tsjoevasjië, strikte prijscontroles. In de Koezbas, het Siberische kolenbek ken, trekt gouverneur Toelejev zich al lang niets meer aan van Moskou. In Samara, niet al te ver van Moskou, overweegt het regionale bestuur eigen obligaties uit te geven om aan geld te komen. „Dan is het nog maar een stap naar de totale onafhankelijk heid", constateerde een krant in die regio. De Russische Federatie met zijn 89 regio's en semi-autonome republie ken, dreigt uiteen te vallen nu het centrale gezag faalt. De desintegratie is een direct gevolg van de verticale machtsstructuur die Jeltsin als eerste post-communistische leider heeft in gesteld. De regionale leiders hebben naarmate de autoriteit van het staats hoofd afnam steeds meer vrijheden bedongen in ruil voor hun steun aan de president. Er zijn in het hele gigantische land zegge en schrijve negen gebieden, waaronder Moskou en de aan delf stoffen bijzonder rijke streken, waar meer wordt verdiend dan uitgegeven. De andere tachtig gebieden hangen in feite aan een infuus, waarbij het Kremlin als kliniek fungeert. Graham Herd van het Schotse Cen trum voor Internationale Veiligheid, schreef deze week: „Het duidelijkste teken van een totale ineenstorting is de verandering van de financiële en economische relaties tussen het cen trum en de regio's. De macht om de periferie te controleren wordt uitge hold naarmate de negen nettobetalers minder bereid zijn geld af te dragen aan het federale budget. Het resultaat zal zijn dat de tachtig ontvangers een nog veel harde strijd om de dan schaars geworden geldmiddelen zul len voeren. Nog meer corruptie is het logische gevolg". In Moskou wordt gespeculeerd dat Jeltsin aanstuurt op een constitutio nele crisis door de Doema te ontbin den en daarna een strategisch ak koord wil sluiten met de regionale lei ders om een nieuwe grondwet op te stellen. Graham Herd speculeert in zijn analyse over de vorming van een soort confederatie, waarbij het Krem lin buitenlandse zaken, defensie en de veiligheidsvraagstukken in portefeuil le houdt en de regio's de rest voor hun rekening nemen, inclusief het drukken van eigen geld. Het scenario lijkt onrealistisch. Maar in Rusland is niets onmogelijk en de aangeslagen Jeltsin zal elke strohalm vastgrijpen als hij maar tot het jaar 2000 in het Kremlin kan blijven. Een minder vergaande, en daarom reëlere optie is dat die confederatie er niet formeel, maar sluipendenvijs wel in de praktijk komt. De gouverneurs en minister-presidenten blijven ach ter Jeltsin staan, maar verlangen wel veel meer bevoegdheden. Daarbij valt onder meer te denken aan eigen loka le belastingen en het gezag over klei ne militaire garnizoenen. Op militair gebied is de desintegratie van de strijdmacht al zo ver gevor derd dat die geen effectieve, gecoördi neerde eenheid meer is. In feite zij al vele militaire eenheden geregionali seerd. Oud-generaal Lebed heeft dat ruim een maand geleden ook zonder omwegen duidelijk gemaakt toen hij dreigde de atoomtroepen in Krasno- jarsk onder zijn controle te plaatsen. Dreigend voegde hij eraan toe: „Wij in Krasnojarsk zijn niet rijk, maar in ruil voor de status van nucleair ge bied, zouden we de internationale ge meenschap een flinke hoofdpijn kun nen bezorgen en met geld van het Westen onze eenheden kunnen voe den". Niet alleen Lebed maakt zich zorgen over de nucleaire veiligheid. Ook Rus sische en westerse experts hebben slapeloze nachten over de bewaking van de ongeveer 7.000 kernkoppen en duizenden andere nucleaire wapens die verspreid over het hele voormalige Sovjetrijk zijn opgeslagen. Met de economische ineenstorting groeit het gevaar dat nucleaire experts die in de geheime steden werken of officieren van de atoomtroepen uit pure wanhoop en frustratie over het uitblijven van hun soldij zullen toe slaan. Honderden atoomspecialisten demonstreren deze week in Moskou. Een van hen zei: „De totale veiligheid kan niet meer worden gegarandeerd. We worden niet betaald, onze gezin nen hongeren. De toestand wordt ge vaarlijk. Niet alleen voor ons, maar voor de hele wereld". Leger bewaakt paleis Habibie Meer dan duizend militairen en politieagenten bewaakten van ochtend het presidentieel paleis in Jakarta. Studenten kwamen in een aangrenzend park bijeen voor een nieuwe beloging tegen president Habibie. De studenten eisen lagere voedselprijzen en berechting van Habibie's voorganger Soe- harto wegens corruptie. Ook willen de studenten dat het le ger zich niet meer met de poli tiek inlaat. Anders dan bij betogingen eerder deze week, werd niet het aftreden van Habibie zelf geëist. „Er moet iemand zijn die de prijzen verlaagtaldus een van de studentenleiders. Dinsdag kwam het bij het parlementsge bouw tot een treffen tussen de oproerpolitie en protesterende studenten. Een bezoek van Ha bibie aan Surabaya werd giste ren door enige duizenden beto gers verstoord. rgen staat Chili stil bij de 25ste verjaardag van de bloedi- onder leiding van generaal Pinochet. Op 11 september i n de Chileense militairen de regering van president Allen- Onderzoeker Starr levert explosief rapport in Speciaal aanklager Kenneth Starr heeft gisteren zijn lang verwachte rapport over president Clinton overhandigd aan het Amerikaanse Congres. Volgens het onder zoeksteam van Starr bevat het rapport 'substantiële en geloofwaardige informatie' over ernstige misdragingen van de president. De nog vertrouwelijke inhoud recht vaardigt volgens Starr een afzettingsprocedure tegen Clinton. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT „Wij hebben onze plicht ge daan", zei de woordvoerder van Starr. „De verantwoordelijkheid voor de informatie die wij heb ben overhandigd, ligt nu bij het Congres." Het rapport is ruim vijfhonderd pagina's dik en gaat vergezeld van zeventien dozen met bijlagen en documenten. Het werd in twee bestelwagens en in tweevoud (36 dozen) afge leverd bij het Capitool, waar het in een bewaakte ruimte ligt te wachten op behandeling door het Huis van Afgevaardigden. In een begeleidend schrijven verzocht Starr de Congresleden voorzichtig om te gaan met de grote stapel bijlagen, omdat hierin veel informatie 'van zeer persoonlijke aard' staat. De Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, Newt Gingrich, zei dat de inhoud van Starrs rapport zo snel mogelijk openbaar moet worden ge maakt. „Het Amerikaanse volk heeft daar recht op." Zijn De mocratische collega Dick Gephardt onderstreepte dat Clinton allereerst de gelegen heid moet krijgen om een be hoorlijke reactie te formuleren. Clintons advocaat David Ken dall beklaagde zich erover dat het Witte Huis vooraf geen inza ge in de stukken was gegund. Dit bemoeilijkt Clintons verde diging tegen de aanvallen die te verwachten zijn zodra de eerste informatie uit het rapport uit lekt. Clinton zelf deed gisteren, tij dens een werkbezoek aan de staat Florida, een opmerkelijk beroep op de vergevingsgezind heid van het Amerikaanse volk. „Ik heb jullie in de steek gela ten. Ik heb mijn familie in de steek gelaten. Ik heb dit land in de steek gelaten", zei hij tijdens een rede voor Democraten in de stad Orlando. „Maar ik probeer het weer goed te maken. Ik ben vastbesloten om dit nooit weer te laten gebeuren. Ik ben vast besloten om het vertrouwen van het volk terug te winnen." wil weer ballonvaren Britse zakenman Richard Branson gaat voor de vier- 11 Jberen de wereld rond te varen in een luchtballon. L Ujn woordvoerster gisteren bekendgemaakt. Branson, i het zakenimperium Virgin, hoopt de poging nog dit ernemen. Hij begon drie keer eerder aan een record- lar steeg slechts één keer daadwerkelijk op. Dat was in enJ7. Die poging strandde in de Algerijnse woestijn. De ,t v e keren kon hij door het slechte weer niet opstijgen, ooiinerikaanse rivaal Steve Fossett stortte vorige maand f vjlon in de Grote Oceaan, en; ^schadeclaim tegen Swissair b^-bokskampioen Jake Lamotta heeft bij luchtvaart- oppij Swissair en vliegtuigbouwer Boeing een schade- van 50 miljoen dollar. Lamotta's zoon behoorde n efekomen passagiers van het Swissair-toestel dat vorige kde Canadese oostkust neerstortte. Het is de eerste at 2^i in deze zaak. ïnij "S in organen geëxecuteerden ^ziekenhuis in de Chinese stad Fuzhou heeft met een 1 rechtbank een contract op grond waarvan het de or- geëxecuteerde criminelen mag verwijderen. De orga- r vervolgens ter beschikking gesteld van patiënten in Taiwanese krant United Daily News heeft dit giste- Het Chinese ministerie van justitie ontkent dat het i organen van geëxecuteerden zou toestaan. dc ^ist opgepakt in Franse kroeg defranse politie heeft in Normandië een Duitser gear- rote wordt beschouwd als handlanger van de beruchte ler.ch Ramirez Sanchez ofwel Carlos de Jakhals. De 50- lijb-Joachim Klein werd al ruim 20 jaar gezocht in ver- gijzeling van ministers van de internationale olie- éOPEC in Wenen in 1975. Bij die actie vielen drie do- Klein werd dinsdagavond aangehouden in een dorp met 300 in- woonde daar al vijfjaar. de ten val. Zoals ieder jaar verwachten de autoriteiten ook morgen rel len in de hoofdstad, Santiago. Gisteren uitten studenten al hun woede over de schendingen van de mensenrechten in de tijd dat Pinochet Chili Tien vragen en antwoorden over afzettingsprocedure De Cambodjaanse oppositie ne geerde vandaag een demonstra tieverbod. Betogers gingen in de hoofdstad Phnom Penh de straat op om te protesteren te gen de regering van premier Hun Sen. De oproerpolitie schoot met automatische wa pens op ongeveer driehonderd demonstranten die zich hadden verzameld voor de residentie van oppositieleider prins Noro dom Ranariddh. Een man raak te ernstig gewond. De autoriteiten kondigden gisteren een samenscholings verbod af. De regering van Hun Sen reageerde daarmee op de derde achtereenvolgende dag van gewelddadige confrontaties tussen politie en betogers. Nadat de betoging gisteren uiteen was gejaagd, leverde de politie urenlang slag met groe pen demonstranten op verschil lende plaatsen in de hoofdstad. Met een verklaring op radio en televisie liet de regering we ten massabijeenkomsten niet langer te tolereren, 'omdat die geen recht doen aan de princi pes van een echte democratie'. Boeddhistische monniken werd aangeraden niet opnieuw te gaan protesteren tegen de rege ring. In sommige delen van Phnom Penh sloot de politie tempels en scholen. Hun Sens rivalen Ranariddh en Sam Rainsy eisen al weken een onderzoek naar vermeende onregelmatigheden bij de ver kiezingen van 26 juli. Onafhan kelijke waarnemers oordeelden echter dat de verkiezingen eer lijk en vrij genoeg zijn verlopen. President Joegoslavië-tribunaal: 'Servië vrijhaven misdadigers' DEN HAAG MARJOLEIN DE COCQ In felle bewoordingen heeft president Kirk-McDonald van het Joe- goslavië-tribunaal de Veiligheidsraad opgeroepen tot actie tegen Servië. De Veiligheidsraad heeft volgens McDonald veel te lang ge tolereerd dat het Servische bewind van president Milosevic weigert verdachten van oorlogsmisdaden uit te leveren. „Niet alleen denkt Servië dat het boven de internationale wetten staat, het is een vrijhaven geworden voor mensen die voor die wet ten op de vlucht zijn", schrijft McDonald. Op een persconferentie in Den Haag stelde ze gisteren dat niet- ingrijpen van de Veiligheidsraad een signaal zou zijn dat 'in feite ie dere staat zijn neus voor het tribunaal kan ophalen'. Het tribunaal werd in 1993 door de Veiligheidsraad ingesteld. „Ik kan niet gelo ven dat de Veiligheidsraad ons nu niet de steun zou geven die we nodig hebben", aldus McDonald. „Soms is het noodzakelijk spier ballen te tonen." Niettemin heeft de Veiligheidsraad tot nu toe wei nig doortastend gereageerd op klachten van het tribunaal over de Servische opstelling. Joor explosie bij BASF WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De Amerikaanse president Clinton kan binnenkort te maken krijgen met een af zettingsprocedure. Tien vragen en ant woorden. Komt er een afzettingsprocedure? Dat hangt vooral af van de inhoud van het vooralsnog vertrouwelijke rapport dat aan klager Kenneth Starr gisteren inleverde bij het Congres. Starr stelt dat zijn rapport voldoende 'substantiële en geloofwaardige informatie' bevat voor een afzettingspro cedure. Aangenomen mag worden dat de aanklager bij het formuleren van die harde conclusie niet over één nacht ijs ging. Wie heeft de macht om de president af te zetten? De grondwet geeft het Huis van Afgevaar digden het exclusieve recht een afzettings procedure te beginnen en de Senaat het exclusieve recht een dergelijke procedure af te ronden. Als het Huis van Afgevaardig den een resolutie aanvaardt waarin het af treden van de president wordt geëist, buigt de Senaat zich vervolgens in een speciale zitting over het politieke lot van de presi dent. De Senaat wordt bij die gelegenheid voorgezeten door de voorzitter van het Hooggerechtshof. Voor afzetting is een tweederde meerderheid nodig. Waarom kreeg het Congres de bevoegd heid om de president af te zetten? De grondwet is gebaseerd op het principe van de scheiding der machten. De opstel lers van de grondwet ontwikkelden een uitgekiend systeem dat de verschillende machten optimaal in evenwicht zou moe ten houden. Om machtsmisbruik van de uitvoerende macht te voorkomen, kregen het Congres en het Hooggerechtshof in strumenten om de president in te tomen, met als uiterste middel de afzettingsproce dure. Moet Clinton aftreden omdat hij seks had met Monica Lewinsky? Nee. Overspel is op zichzelf onvoldoende reden voor afzetting. Kenneth Starr zal ernstiger zaken moeten aantonen. De grondwet stelt dat de president kan wor den afgezet in geval van 'hoogverraad, om koping en andere ernstige misdrijven en misdragingen'. Het gaat dus om vragen als: Heeft Clinton justitie om de tuin trach- Bij een explosie in een fabriek van het chemische rjiSF in het Duitse Ludwigshafen is gisteren een arbei- Cllmen. Dat heeft het bedrijf gemeld. Vorige week kwa- nensen om het leven bij een explosie in een andere industriecomplex. oujoor aardbeving zuid-Italië aardbeving in het zuiden van Italië heeft gisteren aan ^ëen man het leven gekost. Het epicentrum van de fjjjm de bergen op ongeveer 350 kilometer ten zuidoos- ttie. In paniek vluchtten de inwoners van enkele berg- de grens van de districten Calabria en Basilicata de Zlten 24-jarige Italiaan werd dodelijk getroffen door val- Twaalf mensen werden met verwondingen in eehuis opgenomen. Tientallen huizen zijn beschadigd. t'g m de. luisteren naar wat de natie aangeeft. Mocht het Congres op grond van Starrs rapport tot de slotsom komen dat Clinton moet worden afgezet, dan zal dit proces gepaard gaan met een in kracht toene mend publiciteitsoffensief. En dat kan de publieke opinie doen omslaan in het na deel van Clinton. Heeft Clinton nog politieke vrienden? Jazeker. Hij weet als geen ander mensen aan zich te binden. Maar zijn televisierede van 17 augustus, waarin hij zijn seksuele relatie met Monica Lewinsky opbiechtte, heeft diepe wonden geslagen onder zijn aanhangers. Velen zeggen zich verraden te voelen door hun president, die zeven maanden lang in een web van leugens leefde. Kerkelijke leiders en prominente Democraten spraken hun walging uit over Clintons relatie met een destijds 21-jarige stagiaire. Een aantal van Clintons partijge noten wil zelfs niets meer met hem te ma ken hebben. In het Congres praat niemand Clintons handelwijze goed. Kan Clinton achter de tralies belanden? Ja. Wel is er een apart strafrechtelijk proces voor nodig. Het is overigens niet waar schijnlijk dat Clinton achter de tralies be landt. Een afzettingsprocedure zal zeker een traumatische erv aring zijn voor de VS in het algemeen en de Amerikaanse poli tiek in het bijzonder. Om zo'n pijnlijke procedure te herhalen voor de strafrechter, is dan al gauw teveel gevraagd. Dat bleek het ook in het geval van Richard Nixon. Nixon kreeg van zijn opvolger Gerald Ford een generaal pardon voor zijn gepleegde misdrijven. Wie moet het land leiden als Clinton wordt afgezet? Dan neemt vice-president Al Gore zijn rol over. Gore, een van de Democratische kandidaten voor de presidentsverkiezin gen van 2000, heeft zich sinds de eerste onthullingen over het Lewinsky-schandaal opvallend stil gehouden. Overigens loopt er tegen hem een justitieel vooronderzoek in verband met de dubieuze Financiering van zijn herverkiezingscampagne van 1996. De Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, Newt Gingrich, wordt president van de Verenigde Staten in het onwaarschijnlijke geval dat zowel Clinton als Gore voor het eind van het jaar 2000 van het politieke toneel verdwijnt. L! met ijzeren vuist regeerde. Een van de studenten nam politiemensen met een katapult onder vuur. FOTO REUTERS CLAUDIA DAUT ten te leiden? Heeft hij misbruik gemaakt van zijn hoge ambt? Heeft Ijij meineed ge pleegd? Heeft hij anderen aangezet tot meineed? Hoe vaak komt zo'n afzettingsprocedu re voor? Hoogst zelden. In de Amerikaanse geschie denis zijn meer presidenten vermoord dan afgezet. De afzettingsprocedure is slechts twee keer eerder toegepast. President An drew Johnson kreeg er in 1868 mee te ma ken. De Senaat kwam toen één stem te kort om hem uit zijn ambt te ontheffen. In 1974 begon het Huis van Afgevaardigden, als uitvloeisel van het Watergate-schan- daal, een afzettingsprocedure tegen Ri chard Nixon. Nog voor het Huis een reso lutie in stemming kon brengen, diende Nixon zijn ontslag in, wetend dat zijn af treden onvermijdelijk was. Bewakers van het parlementsgebouw sjouw den gisteren met de 36 dozen waarin de be vindingen van Kenneth Starr zijn opgeslagen. FOTO REUTERS GARY CAMERON Hoe groot is de kans dat Clinton zelf zijn ontslag indient? Clinton heeft gezegd dat hij dit onder geen beding zal doen. Hij is vaker teruggekeerd vanuit een ogenschijnlijk verloren positie. Clinton heeft de naam dat hij op zijn sterkst is als hij in het defensief wordt ge drongen. Anderzijds is hij een calculerend politicus en ervaren genoeg om bijtijds te weten wanneer hij werkelijk geen grond meer onder de voeten heeft. Hoe belangrijk is de rol van de publieke opinie? Zeer belangrijk. Opiniepeilingen geven aan dat de overgrote meerderheid van de Ame rikaanse bevolking niet zit te wachten op een afzettingsprocedure. Zowel Clinton als zijn politieke tegenstanders plegen goed te

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7