Ruilhandel met Rusland leeft door crisis weer op Herstart Fokker nog steeds met geheimzinnigheid omhi Economie Boonstra blijft nog 'enkele jaren' topman bij Philips Oplage van dagbla stijgt tot 4,5 miljoe Pearle mag doorgaa met parodie fiscus-s Japanse rente bijna op Oud-directeur Schiphol Smits volgend jaar topman bij Rabo DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1998 958 Nieuwe CAO brood- en banketbakkers utrecht Na driejaar moeizaam onderhandelen hebben bon den en werkgevers besloten de CAO's voor broodbakkers en banketbakkers samen te voegen. Iedereen krijgt er in ruim twee jaar zeven procent bij. De integratie levert volgens FNV Bondge noten voordeel op voor werknemers bij banketbakkerijen. Zij krijgen betere toeslagregelingen, bedrijfskleding en hoger loon in de weekenden en op feestdagen. De CAO krijgt een looptijd van 27 maanden en gaat 1 oktober in. Die dag gaat het loon met twee procent omhoog. Op 1 juli volgend jaar komt daar nog 2,3 procent bij, waarna in 2000 nog twee keer een verhoging (1,3 procent en 1,4 procent) volgt. Banketbakkers krijgen er tot 2003 jaarlijks 0,4 procent extra bij. Ziektes deren aardappeloogst niet den haag De aardappeloogst komt in 1998 uit op 5,4 miljard ki lo, een groei met vier procent. De stijging is volgens het CBS het gevolg van een uitbreiding van het areaal met vijf procent. De productie van uien zal naar verwachting zo'n vijftien procent hoger uitkomen op 660 miljoen kilo. De schimmelziekte phy- tophtora en de bruinrot hebben maar beperkte schade aange richt, zo blijkt uit de cijfers. Vooral de frites- en chipsindustrie zorgt voor een grotere vraag naar aardappels. Directeur Northwest Airlines stapt op Minneapolis» De financieel directeur van Northwest Airlines, Jim Lawrence, is met onmiddellijke ingang opgestapt. Of zijn vertrek te maken heeft met de pilotenstaking bij het bedrijf is onduide lijk. Officieel worden 'persoonlijke overwegingen' genoemd. Hij wordt opgevolgd door Mickey Foret, die in het verleden al direc teur financiële zaken was. Bij Northwest Airlines duurt de sta king van de 6200 verkeersvliegers inmiddels dertien dagen. Alle vliegtuigen van de KLM-partner blijven daardoor aan de grond. Meer omzet aannemers in buitenland zoetermeer Nederlandse aannemers verdienen meer geld in het buitenland. Mede door samenwerking met bouwers over de grens zetten zij vorig jaar 5,5 miljard gulden meer om dan in 1996. De in het buitenland gerealiseerde omzet kwam in 1997 uit op 13,7 miljard, zo meldt NABU, de Vereniging van Neder landse aannemers met belangen in het buitenland. Voor 13,2 miljard werden nieuwe orders binnengehaald. De groei is vooral het gevolg van overnames in Engeland en Duitsland. Voor dit jaar verwacht NABU een buitenlandse omzet van 14,2 miljard. Cognacproducenten boos op Hennessy parus» De Franse cognacproducenten zijn boos op hun collega Hennessy, omdat die onder eigen naam een whisky op de markt wil brengen in Japan. Het verbond van Franse cognacstokers, het BNIC, wil het concern Moët Hennessy Luis Vuitton voor de rechter dagen als het zijn plannen uitvoert. Hennessy is vooral bekend om zijn cognac. Als er onder die naam een whisky op de markt komt, is dat 'een aanval op de reputatie van de cognac', aldus een woordvoerder van BNIC. Het verbond meent juridisch sterk te staan door de appellation controlée, een wettelijke regel die een kwaliteitstandaard vormt voor veel landbouwproducten. Belgische havens bundelen krachten brussel» De havens van Antwerpen en Zeebrugge bundelen hun krachten om de buitenlandse concurrentie uit onder andere Rotterdam het hoofd te bieden. In eerste instantie gaat het om het containerverkeer. De twee rivalen zullen elkaar geen op drachten meer afsnoepen, maar juist toespelen. De havenwet houder van Antwerpen en zijn collega uit Zeebrugge onderte kenden gisteren een voorlopig akkoord. Potentiële klanten zul len zoveel mogelijk samen worden benaderd. Het gaat ook om schepen die zo snel mogelijk veel voertuigen kunnen in- en uit laden, het zogeheten ro-ro-verkeer. De havens van Gent en Oos tende kunnen zich aansluiten. Geld bestelde WK-kaarten terug utrecht» De kaartverkoopbureaus Incentive Holland Business Events (IHBE) en Traveldesk moeten het geld voor niet gelever de kaarten voor het WK-voetbal terugbetalen aan Libertel en Weekblad Pers. Dat heeft de rechtbank in Utrecht bepaald. Het ging om kaartjes voor Oranje tegen België en Mexico. Door de chaos rond de kaartverkoop konden de bureaus de toegangsbe wijzen niet leveren. Weekblad Pers krijgt van Traveldesk bijna 40.000 gulden. Libertel heeft nog ongeveer 125.000 gulden van IHBE tegoed. De rechtbank oordeelde dat Incentive ook nog dertig mille moet betalen voor immateriële schade. Procter Gamble wijzigt structuur new york Het Amerikaanse concern Procter Gamble, aarts concurrent van Unilever, gaat zijn interne organisatie drastisch wijzigen. Het concern heeft nu nog vier bedrijfsdivisies geba seerd op een geografische verdeling, maar dat worden er zeven die zijn ingericht naar productsoorten. Er is een groot verschil tussen het verkopen van producten in 140 landen en het plan nen en beheren op wereldschaal, aldus de terugtredende top man John Pepper. Door zich te richten op productsoorten, denkt Procter Gamble in de loop van de tijd miljarden meer te kunnen omzetten. Procter Gamble produceert onder meer Ariel, Always, Pampers en Oil of Olay. amsterdam anp Cor Boonstra blijft nog enkele jaren topman van Philips. Dit is in de raad van commissarissen besloten. De stap betekent dat de gedoodverfde opvolger Roel Pieper nog enige tijd in de cou lissen moet blijven staan. Het concern maakte het besluit be kend om de steeds terugkeren de geruchten tegen te spreken dat Boonstra op korte termijn zou vertrekken. Van Pieper is bekend dat zijn ambities hoger liggen dan een normale plek in de raad van be stuur „Nummer twee is geen slechte positie, maar liever ben ik nummer één", zei hij al voor zijn komst naar Philips. Boonstra staat een kleine twee jaar aan het roer van het elektronicaconcern. Bij zijn komst naar Philips verklaarde hij niet lang te zullen blijven. Boonstra wordt overigens door collega-directeuren beti teld als meest gewaardeerde maar ook minst bewonderde zakenman. Dat blijkt uit een en quête die het zakenblad Mana gement Team liet uitvoeren door bureau Inter/View. Op de positieve hitlijst wordt Boonstra op de voet gevolgd door Microsoft-topman Bill Ga tes en Ahold-topman Cees van der Hoeven. Boonstra's voor ganger Jan Timmer prijkt bij de minst gewaardeerde onderne mers op een tweede plek, voor Franz Hetzenauer (ex-Tulip) en softwareproducent Jan Baan. De goederenoverslag in de ha ven van Amsterdam is de eerste zes maanden van dit jaar met vijf procent gedaald. De terug gang zit vooral in de container sector waar twee grote klanten wegliepen bij het stuwadoors- bedrijf Ceres. De eerste helft van 1998 werd 27,4 miljoen ton goederen over geslagen. Het aantal containers daalde van 38.000 nar 16.000. Het Amsterdamse havenbedrijf verwacht de rest van het jaar de achterstand weer in te lopen. Dat zal vooral van de steenkool- haarlem rudolf kleun Een olifantendracht gevolgd door een toch nog onverwach te bevalling: zo kan de weder geboorte van Fokker, in de vorm van Rekkof Aircraft, worden omschreven. Na zes tien maanden van schimmige voorbereidingen, waarbij deadlines steeds weer werden opgeschoven, maakte zaken man Jaap Rosen Jacobson maandag toch nog bij verras sing bekend dat hij klaar is om vliegtuigen te gaan bouwen. Hij hoeft alleen nog maar een paar 'onbetekenende hordes' te nemen om op 24 september definitief de knoop door te kunnen hakken. Die hordes be staan vooral uit een onderzoek naar de 'turbulentie' op de we reldmarkten. Rosen Jacobson heeft Rekkof (Fokker achterstevoren) van meet af aan in een waas van geheimzinnigheid gehuld. De discussie met secptici over zijn plannen is hij nooit aangegaan en ook contacten met de be windvoerders van Fokker en met toeleveranciers beperkte hij tot het hoogst noodzakelij ke. De zakenman mijdt overi gens al jaren iedere publiciteit. Dat deed hij ook als belegger en 'bedrijvendokter' met zijn Wol- ters Schaberg Groep die uiteen lopende bedrijven beheerde als Jamin en het Luzac College. De presentatie van Rekkof op de luchtshow van Farnborough past helemaal in die stijl. Een persconferentie die, zo leek het, vooral was bedoeld om de pers niet te halen. Geen klaroenge schal of inspelen op het oranje gevoel dat altijd gepaard was aan Fokker, maar een optreden voor een publiek van drie Ne derlandse journalisten en een handvol buitenlanders. Een re cept dat er inderdaad toe leidde dat de publiciteit rond Rekkof beperkt bleef. Dat Rosen Ja cobson naar buiten trad zou volgens een aantal Nederlandse betrokkenen vooral een signaal zijn aan de belangrijkste toele veranciers. „Hij moest zo lang zaamaan wel wat laten zien, anders is er straks geen capaci teit meer vrij", zegt één van hen. Eén van die toeleveranciers is Stork, het concern dat na het faillissement van Fokker de ge zonde delen van de vliegtuigfa briek overnam. De Fokkerbe- drijven binnen Stork zijn eige naar van de ontwerpen van de Fokker 70 en 100, verzorgen het onderhoud van de nog vliegen de toestellen, maken onderde len en elektronica en bezitten een deel van de gereedschap- maakt." Volgens ingewijde] laatste in de opzet Jacobson goed mo kenman wil vanaf' met weinig mense: 70 en 100 per jaar i perkt aantal uitvoe wen. „Hij heeft de klip waar anderen al omzeild. Hij hoe jarden te steken in tuigontwerp, maar van een toestel dat bewezen, waar eer is en dat nog jaren houden is", merkt voerder van Stork Of het plan ook uit steekt niet alleen o Rosen Jacobson 40 liefst ervaren oud-I zo gek krijgt het avi Rekkof aan te gaan man Hans Quist, ei Fokker-directeur, c luchtig over. „Ik he men." Een andere I vindt dat zelfs ond< aan alle andere pro nog moeten worde „Het is veel moeilij leveranciers bij elk; en te zorgen dat al in de pas lopen me blage. Als er éen tai ontbreekt, loopt he werk vast." Meer dan honderd gestrande chauffeurs wachten op lading numegen gpd In 83 van de honderd Neder landse huishoudens wordt da gelijks ten minste één dagblad gelezen. Bijna twintig procent van die huishoudens, rond 900.000, leest de krant samen met buren of familie. De geza menlijke dagelijkse oplage van de krantenuitgevers steeg vorig jaar met 8309 tot ruim 4,5 mil joen. Dat blijkt uit cijfers die het Centrale Bureau Courantenpu bliciteit (Cebuco) gisteren be kend maakte. Dagelijks vallen 4.012.590 kranten in de brievenbussen. Nog eens gemiddeld 466.327 dagbladen vinden in de losse verkoop hun weg naar de lezer. Bij elkaar een dagelijkse oplage van 4.522.953 exemplaren.. Het Financieele Dagblad is verhoudingsgewijs de grootste groeier. De oplage steeg in 1997 met ruim tien procent tot 50.126 exemplaren. Het Parool steeg met zeven procent naar een oplage van 90.040. Veruit de grootste krant bleef De Tele graaf: 802.500. Het Algemeen Dagblad is tweede met 396.910 abonnees, De Vol (350.850) en NRC vierde (269.667). F blad, Leidsch Dagl der Courant he abonnees. De tellingen zi volgens een nieu Vooral de advertes bezwaren tegen i thode, omdat die voor manipulatie, tietarieven word door de oplage v< Veel kranten v abonneebestand - ven - kunstmatig september, de ra het Cebuco telde, ties op te zetten aantallen proefab werden uitgezet. I zo hun oplagen. De 'lucht' in de vorig jaar zo'n 2 plaren. Volgens de de bedroeg de dag vorig jaar 4.752.81! volgens de nieu\ Voortaan telt hel abonnees aan de cijfers per week en oplagen elk halfjaa utrecht anp Russische vrachtwagenchauffeurs wachten bij de grenspost Bergh op vracht en koken op straat hun potje. zoetermeer anp/gpd Groente voor hout en koek voor meubels. Het Neder lands Centrum voor Handelsbevordering (NCH) en de verladersorganisatie EVO herstellen de oude ruilhandel in ere. Bedrijven die door de crisis in Rusland in de pro blemen zijn geraakt, kunnen zich melden om producten uit te wisselen. dingsmiddelen. Een deal tussen een groente-exporteur van ei gen bodem en een Russische houtexporteur is al bijna rond. Ook de gestrande Oost-Eu- ropese vrachtwagenchauffeurs in Nederland hebben volgens de EVO baat bij de actie. In to taal zou het inmiddels om meer dan honderd vrachtauto's gaan, Russen, Wit-Russen, Letten, Li touwers, Oekraïeners, Oezbe- ken en Kirgiezen, maar ook een verdwaalde Pool. Truckers die niet verder kunnen omdat hun bazen door de economische cri sis in Rusland en de volstrekt waardeloze roebel geen lading kunnen kopen om terug naar „De export naar Rusland ligt op dit moment nagenoeg stil. Er is weliswaar een enorme behoefte aan buitenlandse goederen, maar het gebrek aan deviezen blokkeert de internationale handel", zo laten NCH en EVO weten. Om Nederlandse en Russische bedrijven bij elkaar te brengen, hebben de organisa ties twee actie-telefoonnum mers ingesteld. EVO verwacht met de actie enkele honderden bedrijven te kunnen helpen. Het gaat dan vooral om Nederlandse impor teurs en exporteurs van voe- huis te rijden. Zo'n zestig staan er in Rotterdam. De rest bivak keert in grensplaatsjes tussen Oldenzaal en Venlo. De Evange lische gemeente 'Woord en Daad' uit Apeldoorn voert in middels actie om de chauffeurs voedselhulp te verstrekken. Ook in de Rotterdamse haven is de Russische crisis merkbaar. Twee schepen met fruit uit Zuid-Amerika en Zuid-Afrika voor Rusland wijzigden hun eindbestemming van Sint Pe tersburg in Rotterdam. Ze kun nen hun lading in Rusland niet kwijt. Mogelijk komt er nog een derde fruitschip naar Rotter dam. In totaal gaat het om 10.000 ton. De exporteurs zien volgens het havenbedrijf in West-Europa goede afzetmoge lijkheden. Omdat het vervoersaanbod gering is, hebben twee contai- nerbedrijven hun diensten op Rusland al samengevoegd. Via foto gpd hans broekhuizen de Rotterdamse haven gaat jaarlijks anderhalf miljoen ton goederen naar Rusland. Aan Russische producten (vooral aardolie) slaat de haven elf mil joen ton per jaar over. Dat volu me loopt op omdat de Russen proberen meer te verdienen aan export. Of dat lukt is twijfelach tig want de olieprijzen zijn zeer laag. Nederlandse transporteurs die op Rusland rijden, zijn in toenemende mate gedupeerd door de crisis in Rusland. Transport en Logistiek Neder land (TLN) schat de tot nu toe opgelopen schade op enkele tonnen. In totaal rijden er 160 Nederlandse firma's op Rus land. Samen maken ze van en naar dat land jaarlijks tiendui zend ritten. Tien grotere trans portondernemingen zijn voo de helft van hun omzet afhan kelijk van het vervoer op Rus land. Opticiënketen Pearle hoeft haar reclamecampagne, e de Postbus 51-spotjes van de Belastingdienst, nietl heeft de rechtbank in Utrecht gisteren bepaald. De Bi had een kort geding aangespannen tegen Pearle en stopt zou worden met de spotjes. Rechter Van Schendel oordeelde dat het duidelijk die gaat. „Van gevaar voor verwarring bij de kijker is Volgens Van Schendel wordt het publiek ook niet mis! Het spotje Belastingvrije weken bij Pearle vertoont nis met dat van de Belastingdienst, die de campagnf zes jaar gebruikt om bekendheid te geven aan onderi tronisch doen van aangifte. Dat gebeurt onder het n kunnen we het niet maken, wel makkelijker". Pearle maakt gebruik van een soortgelijke slogan: nen we het niet maken, wel goedkoper". Verder kon blauwe envelop in beeld. Ook de acteurs lijken veel Belastingdienst. tokyo krf/afp/anp Minder goederen via Amsterdam Amsterdam ANPen ertsoverslag moeten komen. Zeven rederijen, verenigd in twee consortia, besloten vorig jaar hun containers voortaan via Rotterdam en Zeebrugge te verschepen. Daardoor verloor Ceres in één klap 55.000 contai ners op een jaaromzet van 90.000 stuks. Andere verliespost was de overslag aan veevoeders die verminderde door de verklei ning van de veestapel. De over slag aan steenkool steeg het eer ste halfjaar ruim 15 procent, vooral door de toegenomen vraag van Hoogovens. utrecht» anp/gpd Hans Smits, voormalig presi dent-directeur van Schiphol, wordt de nieuwe topman van de Rabobank. Hij treedt op 15 maart 1999 in de voetsporen van Herman Wijffels, die naar de Sociaal-economische Raad gaat. Smits (48) is sinds 1 mei lid en plaatsvervangend voorzit ter van de hoofddirectie van de coöperatieve bank. Smits studeerde bijna 25 jaar geleden af op het 'afschuifdraagvermogen van be tonconstructies'. Toen hij eind april van dit jaar overstapte naar de Rabobank heette het dat zijn kennis over het Neder landse bankwezen 'niet veel verder ging dan de flappentap'. Ooit was hij lid van de WD. Van 1975 tot 1986 was Smits werkzaam in verschillende lei dinggevende functies bij Rijks waterstaat. Via Economische zaken stapte hij over naar Ver keer en Waterstaat, waar hij in 1989 secretaris-generaal werd. Hans Smits staat te boek als drijvende kracht achter de uit breiding van de luchthaven tot één van de belangrijkste vier luchtknooppunten in Europa. Zijn lobby in Den Haag en bij de milieubeweging bezorgden Smits zijn reputatie als 'The Great Communicator'. Dit ta lent zal hem moeten helpen de honderden zelfstandige kernen binnen de Rabo-familie op één lijn te houden. Mede uit zijn koker kwam het plan voor een vliegeiland in de Noordzee inclusief een finan cieringsplan ter grootte van 35 a 40 miljard gulden. „De Engelse bank National Westminster on derzoekt voor ons de mogelijk heden van private financie- De centrale bank van Japan heeft gisteren onder druk van de economische malaise beslo ten het al historisch lage rente peil tot bijna nul te laten dalen. Dat moet ertoe bijdragen dat bedrijfsinvesteringen en consu mentenbestedingen aantrek ken. De bank maakte bekend de rente voor eendaagse leningen tussen commerciële banken te verlagen van iets minder dan 0,5 procent naar ongeveer 0,25 procent. De vorige verlaging van 1,0 naar 0,5 procent dateert van september 19» De bank namii om te voorkomefiL maken krijgt f (dalende prijzen)] met de rentestapl groeiende buiter vooral van de VS, nomie uit het slo: zo ook de crisislf Verre Oosten te stiJS De Japanse krachtig had hers? de dollar, kreeg L een flinke tik dooj, laging. De dollark^ korte tijd omhoo;e yen naar 137,35 yfj^ Kinderjury kiest beste spe] amsterdam anp foto anppaul vreeker ring", aldus Smit die graag aan het hoofd zou staan van het bankenconsortium dat de beursgang van Schiphol bege leidt. De nieuwe Rabo-topman is gediplomeerd bergbeklimmer en een fanatiek marathonloper. Technisch speelgoed kan kinderen bekoren, maarif blokkendoos is nog in beeld. Hoezeer volwassenen^ doen speelgoed tot 'het beste' te bestempelen, kindei*' eindelijk zelf wat ze het leukst vinden. Een vakjury en een kinderjury kozen gisteren het!®1 het Jaar. De kinderjury verkoos een radiografisch bel® die tijdens het rijden van vorm kan veranderen, als vf1 Gouden Tol. De vakjury, allemaal volwassenen, ko? tijds- en productcategorieën voor onder meer een w?®1 doch fantasierijk bordspel, maar ook voor een moder161 Die bestaat uit bouwstenen en een cd-rom. rs' „Kinderen groeien op met computers en zullen sl®c beeldschermen communiceren. Dat zie je ook terugl?^ zegt voorzitter Fischer van de vakjury en van de 8. Speelgoed. „Maar de gewone blokkendoos doet hetoi REKKOF De Fokker 70 en 100 zoals ze maandag door Rosen Jacobson in het Britse Farnborough werden gepresenteerd. foto pr pen van Fokker. Stork is ook een aantal keren geconfron teerd met verschuivende dead lines, maai- zegt nog steeds be reid te zijn met Rekkof in zee te gaan. „En niet alleen omdat we het initiatief aardig vinden, maar gewoon omdat we er aan kunnen verdienen", zegt een woordvoerder. Alles duidt er niettemin op dat het nu echt er op of er onder is voor Rekkof. De belangrijkste toeleveranciers zijn nu voor het eerst openlijk genoemd. Rolls Royce voor de motoren, het Britse Hamble voor de vleugels, Eurocopter voor rompdelen, Urenco voor airconditioning. Bovendien zijn er afspraken ge maakt met Stork over het intel lectueel eigendom van de ont werpen en zijn er namen ge noemd van klanten. Hoe Rosen Jacobson zijn zaken aanpakt, is nog steeds in raad selen gehuld. Dat hij gedreven is, bevestigen vriend en vijand. „Je houdt niet voor niets al an derhalfjaar 25 mensen aan het werk voor zo'n project." Maar wie zijn partners zijn in het project is nog steeds niet dui delijk. Verder dan de verklaring dat het gaat om private part ners, verenigd in een Trust in Zwitserland wil de zakenman niet gaan. Over zijn motivatie is hij wel duidelijk. „Ik ben geen vliegtuigbouwer, ik wil een on derneming opzetten die winst

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6