Steun voor commerciële omroepen n Rust op Amsterdam CS leidt tot overlast elders Binnenland ligheidsprobleem phol bestaat niet' Tornado gaat altijd gepaard met onweersbui Windhoos houdt huis in Deventer en omgeving 'Economie belangrijker dan milieu bij Schiphol' Schipholdirecteur Cerfontaine wil vooral openheid en overleg ide- lAC 10 SEPTEMBER 1998 ene vlucht bij transport i Een 28-jarige gedetineerde van gevangenis Banken- teenhuizen is gisteren voor het oog van zijn twee be lucht. De man werd naar een transportbusje geleid, zich los te rukken en sprintte weg. De man vluchtte ■legen natuurgebied Fochteloërveen in, waarna de gebied afzette. Een zoektocht met helikopters en hon- niets op. Het Fochteloërveen is door de regen moei- ,baar en kent veel schuilmogelijkheden. De politie leker of de voortvluchtige zich nog steeds in het na- bevindt. De ontsnapte man is niet bewapend en rzes weken zitten. Jjren jagen op website-miljoenen ■tweeëndertig Nederlandse teams van middelbare |+igen in een internationale computerwedstrijd mee loofdprijs van zo'n 2,2 miljoen gulden. De scholieren n eigen ontwerp voor een website ingeleverd bij Kist, zoals de wedstrijd heet. Doel is het ontwerpen van ;le en educatieve site. Een internationale jury beoor- zendingen onder andere op educatieve waarde, sti- 091karakter, innovatief gehalte en toepasbaarheid. In to- l vijfhonderd teams uit 64 landen mee naar het prij- e finale is eind november in de Verenigde Staten. jnaren Meppel ziek van stadhuis hbtenaren van de gemeente Meppel worden letterlijk n de atmosfeer in het stadhuis. Ze klagen al geruime pofdpijn en duizeligheid tijdens het werk. Volgens de k ontbreekt het in het uit 1989 stammende kantoorge- hroldoende ventilatiemogelijkheden. Tijdens de bouw flventilatieroosters in de gevel aan te brengen. ,,De Jinen wel open, maar dat doe je bij koud weer niet", ntewoordvoerder Dekker. Volgens de Arbodienst zijn iijpende maatregelen nodig om schade aan de ge le voorkomen. ban vervolgd voor Mein Kampf Een Amsterdamse marktkoopman moet morgen Stierechter verschijnen, omdat hij Hitiers Mein iop heeft aangeboden. Volgens hoogleraar strafrecht Leiden is het de eerste keer dat een handelaar hier- Itstaat. Volgens de wet mag het boek alleen verkocht d worden ten behoeve van 'zakelijke berichtgeving', rei e marktkoopman, die overigens geen boek- maar delaar is op het Waterlooplein, had het boek in juli n een vitrine met speldjes en andere snuisterijen lig- ndelaar verzet zich tegen het verkoopverbod voor het I is een slecht boek dat niet verstopt moet worden. Je rover foute dingen kunnen praten, anders raak je het in de mensheid kwijt." Onder zijn klanten rekent hij lars van diverse allure, maar ook docenten die nazi- li pen om aan leerlingen te tonen. verk voor ANWB Alarmcentrale De ANWB Alarmcentrale heeft dit jaaral twintig pro- dossiers te verwerken gekregen dan het hele vorig ïrke groei van hulpaanvragen heeft te maken met de »4ner die de Nederlandse toeristen dit jaar massaal naar *;er buitenland joeg. Italië, waar dit jaar een steunpunt verd geopend, liet de grootste groei zien. De organisa- p biedt bij ongelukken en mechanische schade bij au- ïvans, maakte gisteren bekend dat alleen al in de uli en augustus 5.800 voertuigen werden gerepatri- n tot nu toe 160 mensen onder medische begeleiding lid naar Nederland. Het aantal vervangauto's en -ca- J/fdit jaar is uitgegeven, is nu al even groot als in heel TdeANWB. !ltjar voor ontuchtige onderwijzer Een 59-jarige onderwijzer uit Swalmen is door de "ICin Roermond veroordeeld tot drie jaar cel wegens on- [j(pud-leerlingen en het in bezit hebben van kinderpor- n werd eind mei aangehouden, nadat de politie bij in zijn woning in Roermond een grote hoeveel- 3p)grafisch materiaal in de vorm van foto's, dia's en n had aangetroffen. Achttien voormalige leerlingen, )3irden op pornografische schilderijen van de man, zijn oie gehoord. Zes van hen deden uiteindelijk aangifte tucht. De man gaf 34 jaar les op de Lambertusschool en-Limburgse dorp, die driehonderd leerlingen telt. leraar zeer geliefd. Zijn specialiteit was het portret- van vooral mannelijke leerlingen, die hij bij voorkeur derde. De onderwijzer vond het volstrekt normaal dat naakt was, omdat zijn kleren anders onder de verf oelker boycot plechtigheid Nicolien Tjoelker blijft morgen weg bij de onthul- gedenksteen voor haar omgebrachte broer Meindert. bij de korte plechtigheid op de Leeuwarder Nieuwe- ipzig zijn, uit protest tegen het rechtssysteem. Nicolien Bi over het feit dat de vier verdachten nog steeds vrij i. „Moetje daar gaan staan, als die jongens om een an te kijken?" Het is morgen precies een jaar geleden Tjoelker op de Nieuwestad het leven liet. Het ge- i is na bijna een jaar van emotionele gesprekken tus- gnte en nabestaanden van Tjoelker tot stand gekomen. baksteen haait uit naar RIVM "leidsprobleem rond jstaat niet. De cijfers ijks Instituut voor en Milieuhy- 4) hanteert, deugen fkeren onterecht on- ns aan onder de be- larom is de manier RIVM en het PVDA- 'an Gijzel de veilig- s weer ter discussie tsoenlijk." Benno Baksteen in op de eergisteren 2rde cijfers waarin Schiphol als een ge- omgeving ken- ksteen is voormalig 'an de Nederlandse van Verkeersvliegers [er van het Platform Nederlandse Lucht- )bbyclub. baksteen bestaat het Tiet en trekt hij een met de 'nieuwe kle- keizer'. „Natuurlijk kans op ongevallen et vliegverkeer zeg I een factor twee ar twee keer bijna i bijna niets. De kans •iiiphol een vliegtuig 2n dat daarbij ook J onder de bevolking DEVENTER CPD per jaar veroorzaakt een minder zware hoos zeer plaatselijk een grote ravage. Het natuurverschijnsel is nagenoeg on voorspelbaar, maar kan alleen optreden bij bepaalde weersomstandigheden. De ver schillen in temperatuur en vochtigheid tus sen de lucht aan het aardoppervlak en op grote hoogte moeten heel groot zijn. Bo vendien moet op zo'n tien kilometer hoogte een zeer sterke wind staan. In de nazomer en het najaar ontstaan de meeste buien bo ven de relatief warme zee of het IJsselmeer. Hozen die bij buien boven water optreden en het land niet bereiken, worden waterho zen genoemd. De windhoos die gisteravond delen van De venter, Teuge, Twello, Schalkhaar, Lettele en Salland trof ging gepaard met een on weersbui. Dat is meestal zo bij een wind hoos, ook wel tornado genoemd. Het KNMI omschrijft het verschijnsel als een wervel wind die vaak als een trechtervormige slurf onder een onweerswolk zichtbaar is. De hoos trekt met de bui mee en laat door he vige wind en grote luchtdrukverschillen een spoor van vernielingen achter. De zichtbare slurf van een windhoos be staat net als een wolk uit waterdruppeltjes. De windsnelheden bij een tornado kunnen zeer lokaal oplopen tot enkele honderden kilometers per uur. De passage van een hoos gaat meestal gepaard met een enorm lawaai. Het gebied waarin zo'n zeldzame hoos optreedt, is meestal maar een paar honderd meter breed en enkele kilometers lang. De ergste windhozen van de laatste tientallen jaren in Nederland met dodelijke slachtoffers kwamen voor bij Chaam (1967), Ameland (1972 en 1992) en Moerdijk (1981). De zwaarste windhoos van deze eeuw deed zich voor in augustus 1925. Het stadje Borculo (in de Achterhoek) werd daarbij deels weggevaagd. Zo'n paar keer Van der Ploeg wil bestel omgooien Vernieuwers bij de omroep kunnen rekenen op steun van staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur, media), en daarbij zijn de commerciële omroepen niet uitgesloten. Ook zij moeten toegang krijgen tot gesubsidieerde pro ductie- en stimuleringsfondsen. Van der Ploeg hoopt dat hij komend jaar een radiofrequentie kan toewijzen aan een commerciële nieuwszender. Wat hem betreft hoeven de initiatiefnemers voor zo'n station niet te wachten op de grote herverdeling van etherfrequenties in 2000. infrastructuur. „Als we iets kun nen leren van dat gesodemieter in Amsterdam (het van de kabel verdwijnen van CNN), is het wel dat de privatisering van de ka bel ook nadelen heeft, die we misschien niet goed genoeg hebben doordacht. De elektro nische snelweg en de kabel ver eisen een duidelijke overheids- regie." Net als in de kunstsector wil Van der Ploeg spoedig in dis cussie met programmamakers over televisieprogramma's voor Internet (Intercasting). Van der Ploegs voorstel om ook com merciële omroepen te laten profiteren van het stimulerings fonds heeft in politiek Den Haag geleid tot verdeelde reac ties. „Een hele goede stap. Dat had al veel eerder moeten ge beuren", aldus D66-woordvoer- der Bakker. Maar CDA-woord- voerder Verhagen vindt het voorstel een 'heilloze weg'. „Als je als omroep hebt gekozen voor de commercie moet je niet alsnog je hand ophouden." BUSSUM ANP-GPD Van der Ploeg zette deze plan nen gisteren uiteen op de eerste dag van het 8ste Nationale Om- roepcongres in Bussum. Hij on derstreepte daarmee zijn belof te dat hij publieke en commer ciële omroepen 'evenwichtig' zal behandelen. Beide kunnen volgens hem bijdragen aan plu riformiteit en diversiteit in het radio- en televisieaanbod. Het stimuleringsfonds staat nu alleen nog open voor de pu blieke omroepverenigingen. Omroepen die bijzondere cultu rele programma's willen maken kunnen een aanvraag voor sub sidie indienen. In 1997 werd 37 miljoen gulden uitgekeerd. NOS-voorzitter Wolffensper- ger begroette Van der Ploegs uitspraken niet met applaus. De overheid hoort meer binding te hebben met de publieke om roep dan met de commerciëlen, zo wierp hij tegen. Van der Ploeg wil wel meer invloed van de overheid op de FOTO GPD RON NAGTZAAM Beeld van de schade die de windhoos gisteren aanrichtte. Brandweer en politie hadden de handen vol. DEVENTER GPD Een windhoos heeft gisteravond in Deventer en delen van Sal land en Gelderland enorme schade aangericht. Wonder bo ven wonder raakte, voor zover bekend, niemand gewond. Even na zessen trok een wer velwind een spoor van vernie ling in Teuge, Twello, Deventer, Schalkhaar, Lettele en Nieuw- Heeten. Vooral Deventer, Schalkhaar en een deel van de gemeente Voorst werden zwaar getroffen. Het hart van het oude plantsoen in Deventer werd praktisch weggevaagd. Honder den bomen braken als lucifer houtjes, duizenden pannen waaiden van huizen en tiental len auto's werden geplet onder bomen. Op vele plaatsen zorg den de ontwortelde bomen voor gaslekken. Brandweer en politie rukten massaal uit om gedupeerde be woners en automobilisten eer ste hulp te verlenen en obsta kels van de weg te halen. De tientallen hulpverleners kregen bijstand van tal van particuliere bedrijven die personeel met ketting- en motorzagen lever den. Aan het einde van de avond waren de meeste obsta kels geruimd, maar op enkele plekken in Deventer waar bo men op huizen en andere pan den terecht waren gekomen, waren hulpverleners nog tot diep in de nacht bezig. In een deel van Schalkhaar, ten noordoosten van Deventer, leek het alsof er oorlog was ge weest. Tientallen bomen lagen hulpeloos geknakt over de weg, burgers liepen verdwaasd rond tussen honderden kapotte dak pannen en hier en daar waren vensters uit hun sponningen gevallen of lagen auto's geplet onder het gewicht van zware bomen. „Het was in drie of vier minuten voorbij", vertelt een inwoonster van Schalkhaar. „Eerst begon het knetterhard te regenen en daarna zwaar te stormen. Je hoorde overal het onheilspellende gekraak van takken en het te pletter vallen van dakpannen." Dezelfde ervaringen hadden mensen in Deventer. Bewoners zeiden gisteravond duidelijk de 'slurf van een windhoos te heb ben waargenomen. In Teuge ten zuiden van Deventer raakte een onlangs na brand gerestau reerde boerderij zeer zwaar be schadigd. Hetzelfde lot onder ging een boerderij in Nieuw- Heeten, vijfentwintig kilometer noordelijker, aan het eind van het door de windhoos afgelegde traject. AMSTERDAM ANP lang nog zwaarder. Volgens de peiling vindt een kwart van de ondervraagden dat er te veel aandacht wordt geschonken aan het milieu in de discussie rondom Schiphol. Een op de vijf vindt dat het milieu juist onder belicht blijft. Ook blijkt uit onderzoek dat bijna tweederde vergroting van Schiphol of de bouw van een tweede vliegveld noodzakelijk acht. Uitbreiding van Schiphol (31 procent) of een luchthaven in de Noordzee (31 procent) worden als beste opties ge noemd. Weinig mensen (11 procent) zijn voor een nieuwe luchthaven in Flevoland. Voor meer dan de helft van de Nederlanders, 52 procent, weegt het economisch belang bij uitbreiding van Schiphol of de bouw van een tweede lucht haven zwaarder dan het milieu belang. Zesendertig procent geeft prioriteit aan het milieu, zo blijkt uit een NIPO-peiling naar aanleiding van de vorige week gepresenteerde onderzoe ken naar oplossingen voor de groei van de luchtvaart. Bij een vergelijkbaar onder zoek in 1997 woog voor een meederheid van de Nederlan ders (52 procent) het milieube- SCHIPHOL THEO VAN DER KAAL) VERVOLG VAN VOORPAGINA De directie van Schiphol wil grotere openheid van zaken ge ven in luchtvaartkwesties. Bij de presentatie van het Gebruiks plan 1999 zei president-direc teur Cerfontaine gisteren dat 'de luchthaven uit de loopgra ven wil'. De nieuwe Schipholtopman kondigde aan voortaan maan delijks de nodige informatie te geven. „Daar versta ik het hele dossier onder", aldus Cerfontai ne, „Het publiek heeft recht op alle materialen en feiten over de luchtvaart en Schiphol is ver plicht om de mensen daarvan op de hoogte te houden. Schip hol is hèt issue van de volgende eeuw. Hier komen economie en duurzame ontwikkeling bij el kaar." Cerfontaine verwacht veel van gesprekken met betrokken partijen over de problemen die de groei van de luchtvaart ople vert: „We hoeven niet met ie dereen te praten, wel met men sen die representatief zijn voor de samenleving. Er is de afgelo pen weken gebleken dat er weer kan worden gepraat met de milieubeweging. Schiphol en de milieubeweging liggen nu in de loopgraven en komen niet ver der dan juridische procedures. Er liggen kansen om de tegen stellingen te overbruggen in luchtvaartkwesties zoals hand having van geluidsnormen, vei ligheid en milieu." De Schipholdirecteur laat tij dens zijn eerste openbare op-, treden niet het achterste van zijn tong zien. Hij wil niets kwijt over de toekomst van de lucht vaart in Nederland: „Vorige week zijn daarover onderzoeks rapporten verschenen. Het lijkt me goed om daarover een geza menlijk standpunt uit te bren gen van de hele luchtvaartsec tor. Dus niet Schiphol en de vliegtuigmaatschappijen apart. Dat standpunt komt eind okto ber." Cerfontaine zegt met minister Pronk te hebben gesproken, maar niet over de recente sug gestie van de bewindsman om binnenlandse vluchten te ver bieden om het milieu te sparen. „Ik vind dat Pronk zoiets met mij moet bespreken", zegt de Schipholdirecteur, „Overigens hebben die kleine vliegtuigen geen effect op de geluidszones. Het gaat om zesduizend vluch ten per jaar van Schiphol naar Eindhoven, Maastricht, Gronin gen en Enschede. Wel maken ze deel uit van het totaal aantal vluchtbewegingen. AMSTERDAM GPD vallen, is hooguit één per twee honderd jaar. De individuele kans voor een burger om daar- 'bij om te komen is in Nederland veel kleiner dan één op een mil joen." Baksteen trekt een vergelij king met het autoverkeer, het geen het RIVM overigens ook doet. „Sinds de Tweede Wereld oorlog is er gemiddeld minder dan één persoon per jaar op de grond omgekomen vanwege een neerstortend vliegtuig. Per jaar komen 1.500 mensen in het verkeer om, 1.500 mensen ster ven thuis bij een ongeluk en honderd verdrinken in open water. De enige conclusie kan zijn dat het met de externe vei ligheid van de luchtvaart uitste kend is gesteld." Volgens Baksteen deugt het rekenmodel van het RIVM dan ook van geen kant. „Het verhaal is gebaseerd op tal van aanna mes. Dergelijk onnauwkeurig onderzoek en de daarop vol gende politieke commotie schept onnodig een sfeer van onrust onder de bevolking. Het is de taak van overheidsinstel lingen en de politiek om die be volking op de hoogte te stellen van de echte risico's en die ac ceptabel té houden." Het Amsterdamse Centraal Sta tion en wijde omgeving bieden een onwerkelijke aanblik. Nor maal gesproken is dit het do mein van een paar honderd junks, dealers, zwervers, alco holisten, jongenshoeren en tip pelaarsters. Nu lijken die van de aardbodem verdwenen. De rei ziger domineert het beeld weer. Maar in andere delen van de stad is de junk weer verschenen. 'In het belang van orde, rust en veiligheid uitsluitend toe gang voor treinreizigers', zo ver melden sinds dinsdag borden boven de toegangen tot het sta tion. De rust lijkt er voor het eerst in jaren weergekeerd. Wie niet als treinreiziger wordt inge schat, komt het station niet in. „Het was-hier altijd een puin hoop", zegt een controlerende spoorwegagent. „Reizigers voel den zich hier niet veilig. Er gaat een grote bedreiging uit van zo'n massa junks. De afgelopen maanden zijn er zelfs twee junks bij steekpartijen gedood." Voor het toezicht worden de komende weken uit het hele land extra spoorwegagenten op Amsterdam CS ingezet. Enkelen zijn al met hun taak begonnen, zoals een agent uit Zwolle: „Zo erg als hier heb ik het nergens in heel Europa ooit gezien. En ik ben toch op heel wat stations geweest. In Stockholm, Kopen hagen, Londen en Parijs. Junks, dealers en psychiatrische pa tiënten horen hier niet thuis. Daar zijn klinieken voor. Het station is er voor de reiziger." Van de bliksemactie moet een afschrikwekkende werking uit gaan. F. Reitsma, regiodirecteur Randstad Noord van de NS over de aanleiding tot de maatrege len: „De criminaliteit rond het station nam enorm toe. Vooral vanuit de Bijlmer en de binnen stad kwam dat probleem steeds meer op ons af. Ons doel is nu die overlast zoveel mogelijk te spreiden." Slechts een enkele junk ziet alsnog kans binnen te komen, mogelijk dankzij een verhullen de capuchon of extra nette kle ding. In enkele nissen liggen nog wel zwervers te slapen. Ze worden met rust gelaten, zolang ze geen overlast veroorzaken. „We kennen onze klantjes zo langzamerhand wel", aldus een agent. Ook buiten het station is extra politietoezicht ingesteld. Die moet ernst maken met het dit voorjaar ingevoerde samen scholingsverbod. Veel was daar van de afgelopen tijd niet te merken. Maar nu hebben ook zelfs de tippelhoertjes hun werkterrein aan de achterkant van het station verlaten. Enkele jaren geleden verbande Amster dam hen naar een nieuwe tip pelzone in de negorij aan de ui terste westkant van de stad, maar ze bleven werken in de binnenstad. Officieel is tippelen in de bin nenstad verboden. Het pro bleem is inmiddels van zo'n grote omvang, dat justitie de vrouwen nog nauwelijks ver volgt. Burgemeester Patijn is nog steeds voorstander van het tippelverbod. In navolging van Groningen onderzoekt Amster dam nu een manier om de klanten van deze vrouwen aan te pakken. Het schoonvegen van het Centraal Station is niet de enige 'zuiveringsmaatregel' die de ge meente heeft genomen. De straten direct rond het Konink lijk Paleis op de Dam zijn sinds deze week verboden gebied voor zwervers en alcoholisten. Personen die op de trappen van het paleis of in de nabije omge ving rondhangen met een blikje bier, kunnen rekenen op een boete van maximaal vijfduizend gulden. Zelfs op de metrostations heerst dezer dagen verscherpt toezicht. Vanouds zijn ook die Agenten sturen een vrouw weg van het Centraal Station omdat zij geen duidelijk reisdoel noch een plaatsbe wijs heeft. FOTO GPD HARMEN DE JONG het domein van outcasts. Extra agenten van het metroteam houden de zaak onder controle. De rust lijkt weergekeerd, 'Maar voor hoelang?', vraagt menige vertwijfelde Amsterdammer zich af. Dat is de keerzijde van dit op jaagbeleid: bewoners uit de bin nenstad zien de problemen in volle omvang op zich afkomen. „De laatste weken is het hier al heel bizar", vertelt een bewoner op de Wallen. „Er zijn hier enorme concentraties van dea lers en verslaafden. Al sinds en kele maanden is hier nauwelijks nog zichtbaar politie op straat." Een ondernemer in de nabij gelegen Damstraat moppert: „Het was te verwachten, nu is het hier een zooitje. Dat heet de wet van de communicerende vaten. Je jaagt ze op en een paar honderd meter verder strijken ze neer. Dat gaat nu al twintig jaar zo, dankzij het politieke be leid in deze stad." Ook hulpverleningsinstellin gen waarschuwen voor de ge volgen van de aanpak in en rond het Centraal Station en bij de Dam. Zolang het ontbreekt aan voldoende opvang, blijven de problemen bestaan. De be langenvereniging van drugge bruikers MDHG spreekt zelfs over de 'waanzin van een mis lukt beleid'. MDHG pleit voor het gedogen van niet-overlast- gevende dealpanden in de stad, zoals ook in Rotterdam gebeurt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5