Herfkens: doen niets EU-lidstaten voor Kosovo Doofpot-zaak politie bedreigt hele rechtsorde Binnenland Dwars over de rotonde n El Al-lading nog 20 ton zoek Stapvoets9 is 15 kilometer per uur De jeugd van nu: vet coolwreed of spice Stichting eist Witrussisch meisje terug van gastmoeder Coalitie kissebist over zetel in Veiligheidsraad ERDAG 10 SEPTEMBER 1998 illianen massaal naar Nederland Antillianen komen massaal naar Nederland. In de ielft van vorig jaar kwamen 150.000 Antillianen en Aru- /naar Nederland, in de eerste helft van dit jaar 230.000. rVitraal Bureau voor de Statistiek vermoedt dat de econo- crisis op de Antillen en Aruba de belangrijkste oorzaak is. ital niet-Nederlandse immigranten steeg daarentegen at te danken is aan de aanscherping van het immigratie- vanaf 1993. In het eerste halfjaar van 1998 dienden 18.500 n een asielverzoek in. Ten opzichte van de overeenkom- »riode van 1997 is dit een stijging van veertig procent. moedje cocaïne in de maag bri'AM een °Peratie in ^et Rotterdamse Dijkzigtzieken- n4l5 gram cocaïne aangetroffen in de maag van een pa- ^^eze verrassende vangst is in beslag genomen door de po- h ml Persoon kwestie meldde zich dinsdagavond bij het v^huis met zeer ernstige maagklachten. De maag bevatte 52 q »s met cocaïne. De politie kan de man niet vervolgen om- 1 ziekenhuis de naam van de patiënt niet geeft. Dat is een Jisgeheim. De cocaïne is vernietigd. 'nop '°°'f onderwijzers-in-de-dop ijkefiEERDe campagne om meer mensen te interesseren opost basisonderwijs, lijkt succesvol te zijn geweest. Het aan- ieelfaanmeldingen voor de onderwijzersopleidingen is dit enjst een kwart gestegen. Tot de campagne werd vorig jaar dein omdat er op termijn een tekort dreigt aan leerkrachten torijasisonderwijs door klassenverkleining, arbeidsduurver- een stijgend aantal geboorten. De campagne bestaat ;rsimeer uit een aantal affiches en advertenties met kinderfo- ip sip bekende Nederlanders en een tekst als bijvoorbeeld Wiferde Wim Duisenberg rekenen?' ^.opiërs willen liever blijven Onder uitgeprocedeerde asielzoekers uit Ethiopië en wêst-Somalië (Somaliland) bestaat nog weinig animo ^speciale terugkeerarrangementen. Tot nu toe hebben al- jee Ethiopiërs gebruikgemaakt van de regelingen die on- .ye|vorige kabinet tot stand zijn gekomen. De regeling voor- eBen toelage van ruim vijf mille bij bij aankomst in het ei- voor Ethiopiërs en van ruim negenhonderd gulden tH%i terugkerende Somaliër. Daarnaast kunnen ze enkele guldens krijgen om ter plaatse een bedrijfje op te zet- nerT)-Kamerlid Kamp ziet meer in gedwongen terugkeer. Hij r^jde gisteren aan staatssecret in de tand te zullen voelen. ^jde gisteren aan staatssecretaris Cohen van justitie hier- d ryke toename aantal dwangopnamen rapJAMIn Amsterdam is het aantal dwangopnamen van cesp met psychische problemen van zeven jaar tijd verdrie- hofd. Daarmee komt de hoofdstad uit ver boven de gemid- gejtijging van dwangopnamen in Nederland die op 50 pro- est{t- Dat blijkt uit een rapport van het Trimbos Instituut dat bP is gepresenteerd. In 1991 werden in Amsterdam 164 (P gedwongen opgenomen, in 1997 waren dat er 532. In de stijgen dwangbehandelingen van mensen die al vrij- ineijn opgenomen het snelst. Er worden meer mensen opge- alsl wegens gevaar voor zichzelf dan wegens gevaar voor an- liji Verzoek naar hasj als geneesmiddel hisic. Drie Nederlandse instellingen gaan onderzoek doen mi geneeskundige werking van marihuana. De Karper heeft geschaard achter het onderzoek, dat moet uit- j)f met name mensen met aids, kanker of multiple sclero- baat hebben bij marihuana. Geneesmiddelenproducent iaH krijgt binnenkort toestemming marihuana te importe er onderzoek bij aids- en kankerpatiënten. Het Acade- m(Ziekenhuis Groningen en de Vrije Universiteit richten iaaIMS-patiënten. Iedereen verschuilt zich achter Brusssel' De lidstaten van de Europese Unie schieten schromelijk tekort als het gaat om financiële hulp aan de honderd duizenden vluchtelingen in Kosovo. Minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking noemde het gisteren in de Tweede Kamer 'schandelijk dat de Europese partners het volstrekt laten afweten'. teel nauwelijks nog financiële armslag heeft voor noodhulp. „Het potje voor Joegoslavië is den haag anp Herfkens ging tot de aanval over na vragen vanuit de Kamer of zij meer geld kon uittrekken voor de Kosovaarse vluchtelin gen. Zij moest, net als vorige week, erkennen dat zij momen- De bewindsvrouw reageerde direct op onthutste reacties van verschillende fracties door toe te zeggen dat ze ergens anders extra geld zal weten te vinden. Dat gaat dan wel ten koste van noodhulp die gereserveerd is voor onder andere Bosnië, Con go, Afghanistan en Bangladesh. Den Haag heeft dit jaar al 2,1 miljoen voor Kosovo uitgetrok ken. Wat Herfkens vooral stoort is dat veel EU-lidstaten zich ver schuilen achter de Europese Commissie in Brussel, die ruim twintig miljoen voor de vluchte lingen heeft vrijgemaakt. De Eu ropese landen voegen daar nau welijks iets aan toe, aldus de minister, en 'laten Nederland de kar trekken'. Zij kondigde aan de EU-partners op deze hou ding flink aan te spreken. Sinds het uitbreken van de gevechten in Kosovo dit voor jaar hebben zo'n 240.000 men sen huis en haard moeten verla ten. Daarvan bevinden er zich 170.000 in Kosovo zelf die voor een aanzienlijk deel door de bossen en bergen zwerven. Te rugkeer naar hun dorpen is moeilijk aangezien de Serviërs de woningen hebben verwoest. lei ïntig ton vracht van de die in 1992 in de neerstortte, is nog en informatie bekend, minister Netelenbos geschreven in ant- vragen van een werk- Tweede Kamerleden lerramp onderzoekt, ter Meijer (CDA) van jroep verwacht dat hij de Kamer vandaag kan n over de noodzaak van lementaire enquête om bekende informatie over boven tafel te krijgen, zijn SP en Groen- verklaard voorstander parlementaire enquête. De PvdA pleit voor een parle mentair onderzoek, de VVD is tegen, D66 houdt de mogelijk heid open. In juli concludeerde een on derzoekscommissie dat nog 34 ton vracht (eenderde van het totaal) van de Boeing zoek was. De afgelopen maanden heeft El Al opheldering gegeven over veertien ton daarvan. Over de resterende twintig ton bestaat geen duidelijkheid. Netelenbos meldde verder dat het toestel niet was overbeladen. Onduide lijk bjijft hoeveel militair mate rieel er aan boord was. Voorts is gebleken dat er in de staart van de Boeing minder verarmd uranium als contra gewichtzat, dan tot nu toe werd aangenomen: 282 in plaats van 380 kilo. 'Daarvan is 152 kilo niet teruggevonden. Waarschijnlijk is dit met het puin en schroot afgevoerd. Of de verbranding van het urnani- um schadelijk is geweest voor de volksgezondheid wordt nog onderzocht. De Cockpit Voice Recorder is waarschijnlijk op de schroothoop beland. Over de 'geheimzinnige man nen in witte pakken', die kort na de ramp zijn gesignaleerd, heeft de minister geen nieuwe infor matie. Eerder luidde de conclu sie dat het medewerkers van het Rode Kruis waren. Volgens Ne telenbos is het onderzoek naar de ramp door niemand belem merd. ïSTEVENHAGEN dordrecht folkert van der krol Op een woonerf mogen auto's niet sneller dan stapvoets. Maar wat houdt die term ei genlijk in? De snelheid van een wandelaar, hardloper, fietser of misschien de tred van een paard? Niemand die het ant woord dus wist. Tot gisteren, want de kantonrechter in Dordrecht bracht tijdens een proefproces licht in de duister nis. Hij bepaalde dat stapvoets voortaan staat voor een snel heid van maximaal vijftien ki lometer per uur. En daarmee bestaat er nu eindelijk duidelijkheid over de snelheid waarmee auto's op een woonerf mogen rijden, 22 jaar nadat de termen 'woon erf en stapvoets' in de wet werden geïntroduceerd. De rechter stelt dat ervaren agen ten met het blote oog mogen beoordelen of een automobi list op een woonerf te snel rijdt, omdat het plaatsen van radarapparatuur op een woonerf op allerlei bezwaren stuit. Voor een radarcontrole is een tamelijk lang, recht stuk weg nodig en bovendien ver toont de apparatuur onnauw keurigheden bij snelheden la ger dan dertig kilometer per uur. De uitspraak paste in het straatje van het openbaar mi nisterie in Dordrecht, dat het proces in scène zette. Parket secretaris Punt reed in januari van dit jaar opzettelijk te hard op een woonerf in de Dordtse wijk Stadspolders, waarna hij volgens plan een bekeuring kreeg. Daarna volgde het be roep tegen de boete van 120 gulden die de officier van jus titie hem had opgelegd. Punt stelde in zijn verweer dat hij de situatie onder con trole had en een 'veilige snel heid' had aangehouden. Bo vendien vroeg hij zich af hoe de bekeurende agent zo zeker wist dat hij harder dan stap voets had gereden. Er volgt overigens nog een cassatie zaak bij de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege van ons land, omdat het openbaar mi nisterie een definitieve uit spraak wil forceren. Bovendien zijn nog niet alle vraagtekens uit de wereld. Kantonrechter Snelders infor meerde namelijk nadrukkelijk hoe ervaren de agent was die Punt wegens te hard rijden op het woonerf op de bon had ge slingerd. Snelders achtte uit eindelijk de agent 'voldoende ervaren', maar onduidelijk bleef daarbij wanneer een agent zich voldoende ervaren mag noemen. „Om daar een antwoord op te krijgen, moe ten we misschien nog wel een proefproces voeren," sprak een woordvoerder van het openbaar ministerie. „Bijvoor beeld door een net afgestu deerde agent een bekeuring voor te snel rijden op een woonerf te laten geven. Stapvoets rijden blijft de ge moederen dus nog een poosje bezighouden. ANP Algemeen Nederlands Persburc kaatsheuvel* gpd De helft van de jongeren tus sen twaalf en achttien jaar heeft een televisie op de kamer en kijkt dagelijks gemiddeld 3,5 uur naar soaps, muziek programma's en actiefilms. Daarnaast luisteren ze vooral naar radio 538 en een vijfde van de jongeren surft geregeld op internet. Wat hun kleding betreft, waar ze veel geld aan uitgeven, is het merk Nike zeer populair (tachtig procent draagt dit bij voorkeur) en ver der Adidasbroeken met druk knopen, Australians en Levi's. Hun favoriete eten is simpel: het hoogst scoren patat, pizza's en boterhammen met chocopasta. Het Nederlandse bedrijfsle ven kreeg de afgelopen dagen in Kaatsheuvel de stand van zaken voorgeschoteld. En dat kan lucratief zijn, stellen de onderzoekers Paul Sikkema van bureau Inter/View Inter national en Dorien Sterren burg van Carat Nederland, want de jeugd heeft jaarlijks vijf miljard gulden te besteden. De onderzoekers presenteer den een stortvloed van gege vens. Zo'n tachtig procent van de jongeren rekent zichzelf niet tot een subcultuur. School is vreselijk saai, iets wat leuk is noemen ze 'vet', 'cool', 'strak', 'wreed', 'scot', 'spice' of 'jojo' en iets wat niet leuk is heet 'co- no', 'bout', 'gaar' of'josef. Laag opgeleide jongeren zien de toe komst vrij zorgelijk in omdat ze voelen dat ze de greep op het leven (computers en inter net) kwijt raken. Voor jonge ren zijn de belangrijkste pro blemen racisme, de kwaliteit van het onderwijs, de rechten voor dieren, milieuvervuiling en drugsverslaving. leeuwarden anp van het meisje naar Wit-Rus land. Als Elena niet snel terug komt, dreigt de stichting haat- vergunning kwijt te raken en kunnen er helemaal geen Russi sche kinderen meer naar Ne derland komen. De familie De Boer probeert intussen de voog dij over het meisje te krijgen. Een psycholoog die Elena heeft onderzocht, zegt dat het meisje wanhopig is en niet te rug wil naai" het internaat. Hij noemt het werk van de stichting goed en belangrijk, maar zegt dat de periode die de kinderen in Nederland verblijven veel te lang is. In twee maanden ont staat er een hechte emotionele band en dan kun je zo'n kind nauwelijks met goed fatsoen te rugsturen, aldus de psycholoog. De stichting Rusland Kinder hulp heeft voor de rechtbank in Leeuwarden geëist dat gast moeder De Boer de 14-jarige Elena Podolskaja morgenoch tend om zes uur op de bus zet richting Wit-Rusland. Het meis je was twee maanden op vakan tie bij familie De Boer in Nieu- wehorne. Vorige week vrijdag moest ze terug naar haar inter naat in de buurt van Minsk, maar het Friese gezin hield haar hier. Het wil het meisje in Ne derland een betere toekomst bieden. De stichting heeft geen enkele waardering voor de actie van de gastmoeder. De stichting is ver antwoordelijk voor de terugkeer den haag gpd vianen Op het industrieterrein De Limiet in Vianen wordt de laatste hand gelegd aan een bijzonder verkeersplein. Speciaal voor bijzondere trans porten zijn twee rijstroken dwars over rotonde aangelegd. Dat is gebeurd op verzoek van bedrijven, die vrezen dat de zwaarste opleggers de bocht niet kunnen nemen. Chauffeurs van uitzonderlijk zware opleggers mogen de nieuwe rotonde rechtdoor oversteken. Om te voorkomen dat ook de gewone weggebruiker recht oversteekt, sluit Rijkswaterstaat de speciale stroken af met een slagboom. Truckchauffeurs die rechtdoor willen, moe ten volgens Rijkswaterstaat waarschijnlijk uit de auto stappen om de hefboom open te zetten. „Helemaal duidelijk is dat nog niet. Misschien wordt het een systeem met een pasje", aldus een woordvoerder. foto gpd Michelle van hal De WD'er verklaarde onlangs dat zijn voorganger Van Mierlo de afgelopen zes maanden te laks is geweest in de campagne om Nederland in de Veilig heidsraad te krijgen. Dat was te gen het zere been van Van Mierlo's partij D66. Democraat Hoekema sloeg terug door de onlangs teruggetreden WD-lei- der Bolkestein, die graag naar New York wil, 'te oud' te noe men. PvdA'er Koenders toonde zich gisteren in de Kamer uiter mate geïrriteerd over de uit spraken van Hoekema. Hij kwa lificeerde ze als 'beneden de maat', 'gezeur van de eerste or de' en 'slecht voor onze onder handelingspositie'. Van Aartsen nam niets terug van zijn eerdere uitspraken over de inzet van Van Mierlo maar herhaalde ze ook niet. „Ik moet nu in een maand een klus zien te klaren", zei hij zuinig. „Het is logisch dat je in de laatste zes weken harder werkt dan in de zes maanden ervoor vond mi nister van ontwikkelingssamen werking Herfkens met een knip oog naar de inzet van Van Mier lo. Van Aartsen gaat nu samen met Herfkens de komende we ken een intensieve campagne voeren om de zetel in de wacht te slepen. Herfkens zal de ont wikkelingslanden bewerken en Van Aartsen zijn collega's in het buitenland. Volgende maand volgt de stemming. Van Aartsen is voorzichtig met de kansen van Nederland. „De vlag hangt er redelijk voor." Nog zes weken heeft Nederland de tijd om VN-lidstaten te be werken de felbegeerde zetel in de Veiligheidsraad binnen te halen ten koste van Grieken land. Maar de campagne is ver zand in 'gekissebis en gezeur', vindt PvdA-Kamerlid Koenders. Nederland is met Griekenland en Canada kandidaat voor twee zetels in de prestigieuze Veilig heidsraad. De VS, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, China en Rus land hebben een vaste zetel en de overige tien leden worden om de twee jaar gekozen. Cana da is vrijwel zeker van de ene vrijkomende zetel. Griekenland staat niet goed bekend vanwege de eeuwige ruzie met Turkije. Nederland daarentegen is een voorbeeldige en belangrijke do nor van VN-instellingen, doet actief mee aan vredesoperaties en geeft miljarden aan ontwik kelingshulp. Griekenland geeft zich echter niet zo maar gewonnen. Deze zomer liet het Zuid-Europese land een flink aantal VN-verte- genwoordigers overvliegen die men verwende op een cruise schip in de Egeïsche zee. Daar had Nederland niet van terug en de twijfel sloeg toe. „Met een dagje op een palingschip red je het niet", verklaarde minister Van Aartsen van buitenlandse zaken gisteren, „we zullen een forse eindspurt moeten inzet- Het is altijd flink schrikken wanneer be kend wordt dat politiemensen mogelijk valse processen-verbaal opmaken of meineed plegen. Een opsporingsambte naar wordt doorgaans op zijn woord ge loofd door de rechter en een op ambts eed opgemaakt proces-verbaal geldt als afdoende bewijsmiddel om een ontken nende verdachte veroordeeld te krijgen. Daarom is misbruik van de ambtseed een ambtelijke doodzonde. Eind vorig jaar werd een beruchte drugsbende in hoger beroep door het Amsterdamse ge rechtshof vrijgesproken omdat opspo ringsambtenaren waarschijnlijk niet de (hele) waarheid over het onderzoek had den verteld. Het hof sprak van een 'be schamende vertoning'. Als de politie liegt, staat niet alleen haar eigen onkreukbaarheid op) het spel, maar de integriteit van de hele rechtsgang. Te gen deze achtergrond is het begrijpelijk dat Justitie in Amsterdam overweegt de rijksrecherche een onderzoek in te laten stellen naar mogelijke meineed door twee politiemensen. Een demonstrant tijdens de Europtop in juni 1997 is wegens opruiing en beledi ging van de politie veroordeeld tot twee honderd gulden boete. Later bleek zijn arrestatie door een omstander op video te zijn vastgelegd. Wat daarop te zien was, klopte van geen kant met wat de twee politiemensen die de arrestatie ver richtten in hun proces-verbaal schreven en evenmin met de getui genverklaring van een van hen tijdens de rechtszaak. De Amsterdamse lokale te levisiezender AT5 zegt te beschikken over een intern document van de politie waaruit niet alleen blijkt dat de rechter is voorgelogen, maar ook dal de politie ver volgens heeft geprobeerd dit in de doofpot te stop pen. Aan de veroordeelde man werd tweeduizend gulden beloofd als hij een door hem ingesteld hoger beroep zou intrek ken en ervoor zou zorgen dat noch de pers noch de rechter iets van de zaak te weten zouden komen. Het is hoogst on gebruikelijk dat de politie met een ver oordeelde onderhandelt over afzien van een hoger beroep. Met name het feit dat buiten het Openbaar Ministerie om af spraken over een rechtszaak worden ge maakt, wekt verbazing. Opnieuw is het de gang van zaken tij dens de Europtop in juni 1997 die de Amsterdamse politie in opspraak brengt. GUSSCHREUDERS juridisch medewerker Demonstranten werden toen massaal opgepakt, maar vrijwel alle ongeveer 650 aanhoudingen waren onrechtmatig. De verdenking van deelneming aan een criminele organisa tie, op grond waarvan 371 demonstranten werden op gesloten, was uit de lucht ge grepen. Ook de gewelddadige bejegening van de arrestan ten kon de toets van de kri tiek niet doorstaan, evenmin als het gebruik van blinddoe ken, verboden plastic hand boeien, weigering van voed sel, betasting van vrouwelijke arrestanten door mannelijke agenten en het onthouden van juridische bijstand. De arrestaties zijn indertijd voor het overgrote deel aan het oordeel van de rechter onttrokken. Alleen tegen enkele stenengooiers of opruiers werd een straf vervolging ingesteld. Tot die uitzonde ringen behoorde Frank Buis, die de poli tie voor fascisten zou hebben uitgeschol den. Zijn stellige ontkenning kon hem voor de rechter niet baten: de verbali santen van de politie hadden immers, zoals de wet het uitdrukt, 'redenen van wetenschap'. Inmiddels hebben zij hun excuus aan Buis aangeboden. Zij hadden zich ver gist, heette het toen er bij toeval een vi deo-opname van de arrestatie bleek te bestaan. Deze 'vergissing' gaat de rijksre cherche nu hopelijk onderzoeken. Maar de mogelijke meineed van twee indivi duele politiemensen is misschien niet eens zo zorgwekkend als de panische poging van hogerhand om de affaire bui ten de publiciteit te houden en Buis on der druk te zetten of af te kopen om be handeling in hoger beroep te voorko men. De Amsterdamse hoofdcommissaris Kuiper verklaarde dinsdag dal de klacht van Buis menselijk is behandeld en netjes opgelost. Het gaat hier echter niet om een privé-kwestie tussen Buis en de politie. Wat is erger: meineed van twee dienders of een poging van de politietop om in zo'n kwestie publiciteit en rech terlijke toetsing te ontlopen? In het eer ste geval kan men zeggen dat er mogelijk rotte appels in de mand zitten, in het tweede geval is de hele appelmand rot. Een onderzoek van de rijksrecherche zou zich daarom niet mogen beperken tol mogelijke meineed, ook de doofpot-af faire moet in het onderzoek worden be trokken.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3